Jugonostalgija...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#301 Re: Jugonostalgija...

Post by SaraFina »

dale cooper wrote:
SaraFina wrote:

To već ima logike kao pojašnjenje i djelomično se slazem.

Ono što je sporno meni je kao što sam navela u svom prvom postu onaj PRIVID.

Ta riječ mi se povlači od politike, preko medjunacionalnih i medjuljudskih odnosa općenito.

Dakle ta drzava je bila poput iluzije. Ljudi su zivjeli navodno u nekoj slogi i miru, da bi zivot u toj drzavi na ovim prostorima bio okončan krvoprolićem.

Ne postoji dakle druga definicija tog zivota. ma koliko tugovali neki za lijepim djetinjstvom, mladošću ili zrelom dobi.. Zivjeli su u lazi i iluzijama.

čime se odrzavalo to neprirodno stanje?

Diktaturom.

Na kraju je zemlja iluzija i privida zavšila poput RUANDE ..

I to je porazan istina.

Sad što je nekim ta zemlja privida i iluzije bila jedino dobro u zivotu i prestavljala kakvu takvu ekonomsku, socijalnu i političku sigurnost to nije razlog da stvari posmatramo kroz ruzičaste naočare.

To ti dodje kao djevojka ima momka koji je maltretira i ograničava ali nije nasilan.

Na kraju se uda za obiteljskog nasilnika pa se s nostalgijom prisjeća momka prije.

Mislim.. Realnosti..
Dosta nas koji je živjelo nije imalo takva iskustva da misle da je sve iluzija i da se to održava čeličnom
pesnicom. Zaista nije. Večina običnih ljudi je gledalo svoja posla i živjeli su relativno normalno
jedni pored drugih. Naravno sa ove distance je jasno da se nešto dešavalo i spremalo iza kulisa, posebno poslije Titove smrti.
Ali praktično do polovice 80-tih i početka uspona prvo Srpskih pa kasnije i Hrvatskih nacionalista se nije moglo naslutiti da
će se Jugoslavija raspasti na način na koji se raspala.

I nemoj molim te implicirati da neko na to vrijeme gleda sa ružičastim naočarima, većina ljudi na
ovoj temi je sasvim svjesna i svih mana nekadašnjeg sistema.

Pa onda mi je drago da ste svjesni. Jer mi je čoporativna odbrana u prvi mah bila totalno čudna ..

Kao što rekoh ja to mozda gledam bez emocija jer jednostavno ne sjećam se ničega i samim tim emotivna poveznica je izgubljena.

Ti to vrijeme gledaš kroz drugu prizmu.

Tekme zeljeznicara i radio prenosi. Odlasci na stadion, djetinjstvo..
Tako da tebe te komponente čine emotivnijim i ublazavaju negativnosti.

Ja se samo sjećam rata.. I naravno da imam drastično drugo razmišljanje.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#302 Re: Jugonostalgija...

Post by Zviz »

SaraFina wrote:
@ Zviz u Švici nije dzaba ali socijalno i zdravstveno plaćaš sam sebi, odnosno ne odbija se od mjesecnih primanja, dok je u Njemačkoj i Austriji čak i zubar dzaba :D

Osim bijelih plombi ili izbjeljivanja :D
Placao se je porez na zaradu i u Jugoslaviji a ne samo u Danskoj. Da budemo realni. U Njemackoj imas zdravstveno osiguranje, ako neplacas onda nema ni mjesta u bolnici i sl. Pregeldi zubiju u Danskoj su bagatela po pitanju cijena a opravek su vec cijena. U Danskoj samo mozes dobiti bijele plombe i to vec zadnjih 10 godina je tako ako ne i duze. Znam ja vrlo dobro kako je u njemacko govorecim drzavama - pogotovo u Svici. Koliki para toliko muzike. Al haj nebitno. Ljudi koji zive po Danskoj 20 + godina su vec uhavizali da oni zapravi zive u Jugoslaviji sma par izmjena i dugacijim jezikom i zastavom. Ovdje pojedini imaju vecu socijalu ili primanja neka nego pojedini direktori u Austriji. Dancu potrositi 200€ u prodavncii hrane u Njemackoj je ono haj eto kupili smo nesto dok Njemac zine. Njemci gledaju u cent. Sta sam puta cuo. U Novinama pise 2,33€ a ovdje je 2,48€ kako to! Dok meni u Njemackoj ha bilo 2,50€ ili 3,00€ hajd isto je. Napunis kolica do pola sa hranom i na kasi platis 72€ i kazes jos samo 72€ jer to isto bi u Danskoj bilo 172€.

Koliko ljudi u Austriji, Njemackoj i Svicarskoj zivi bez zdravstvebog i sl. Caj terapija, lizi limun itd. kad te sta boli. Daj budimo vec jednom realni. Kurac bi voliko stranaca navalilo u Dansku a trazi posao da kod kuce im cvjetaju ruze. Ovdje Poljaka i sl. istocnjaka i nema. Mislim da su se preselili to je sitnica na sperm koliko je Francuza, Svicaraca, Spanaca, Njemaca i sl.
User avatar
dale cooper
Posts: 31350
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#303 Re: Jugonostalgija...

Post by dale cooper »

SaraFina wrote:

Pa onda mi je drago da ste svjesni. Jer mi je čoporativna odbrana u prvi mah bila totalno čudna ..

Kao što rekoh ja to mozda gledam bez emocija jer jednostavno ne sjećam se ničega i samim tim emotivna poveznica je izgubljena.

Ti to vrijeme gledaš kroz drugu prizmu.

Tekme zeljeznicara i radio prenosi. Odlasci na stadion, djetinjstvo..
Tako da tebe te komponente čine emotivnijim i ublazavaju negativnosti.

Ja se samo sjećam rata.. I naravno da imam drastično drugo razmišljanje.
Pa moraš priznati da si se malo zaletila sa punim frontalnim napadom naoružana isključivo suhim statistikama
i istorijskom analizom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Isključivši potpuno pritom ličnu komponentu ljudi koji su doživjeli
to vrijeme. Zbog toga i čoporativna odbrana.

Zamijeni želju sa slobodom i tu smo negdje. :D Sjećam se i rata. I brutalno zgaženih snova i nada i najboljih godina
mladosti. :sad: I zato mi je iz godine u godinu sve bolnija i tužnija ta nostalgija za Jugoslavijom, kad vidim da
se mi kao društvo ne pomjeramo iz mjesta. :-?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#304 Re: Jugonostalgija...

Post by supercali »

treba sara sa mnom na kafu da joj ja pokazem neke stvari kako funkcionisu pa ne bi trcala grlom u jagode ili tako nekako :D
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#305 Re: Jugonostalgija...

Post by SaraFina »

dale cooper wrote:
SaraFina wrote:

Pa onda mi je drago da ste svjesni. Jer mi je čoporativna odbrana u prvi mah bila totalno čudna ..

Kao što rekoh ja to mozda gledam bez emocija jer jednostavno ne sjećam se ničega i samim tim emotivna poveznica je izgubljena.

Ti to vrijeme gledaš kroz drugu prizmu.

Tekme zeljeznicara i radio prenosi. Odlasci na stadion, djetinjstvo..
Tako da tebe te komponente čine emotivnijim i ublazavaju negativnosti.

Ja se samo sjećam rata.. I naravno da imam drastično drugo razmišljanje.
Pa moraš priznati da si se malo zaletila sa punim frontalnim napadom naoružana isključivo suhim statistikama
i istorijskom analizom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Isključivši potpuno pritom ličnu komponentu ljudi koji su doživjeli
to vrijeme. Zbog toga i čoporativna odbrana.

Zamijeni želju sa slobodom i tu smo negdje. :D Sjećam se i rata. I brutalno zgaženih snova i nada i najboljih godina
mladosti. :sad: I zato mi je iz godine u godinu sve bolnija i tužnija ta nostalgija za Jugoslavijom, kad vidim da
se mi kao društvo ne pomjeramo iz mjesta. :-?
Pa dobro. Cilj tog frontalnog napada gdje sam jelte bila u manjini a i prestavnica njeznijeg spola je ustvari " uzdizanje teme iz pepela"
Vidio si da je imala jednu stranicu.

Nisam mogla duplu otvoriti ali sam je mogla " pokrenuti" :D

Uglavnom, meni je takodje zao što BiH ne IDE naprijed godinama i mogu razumjeti da neki bivšu Jugu gledaju kao oličenje sigurnosti u odnosu na ovo danas.

No smeta mi i dalje taj neki osjećaj prevare.
Ne znam kako bi drugačije definirala ..

Ali definitivno nešto je mnogo prije devedesetih bilo trulo u drzavi Jugoslaviji.

Da ne kazem Danskoj, eto Zviza :))

Mozda ti nisi imao utisak da je obicnim narodom upravljala neka zeljezna pesnica i vladala diktatura, medjutim neobjašnjivo je i da su dojučerašnje komšije preko noći poprimile neke druge karakteristike koje se ne mogu baš definirati ljudskim. To je po sporno i ne pojašnjeno ..

Znam da su prilike išle na ruku tom kaoticnom stanju, ali definitivno to stanje je imalo jaku i dugogodišnju isplaniranu pozadinu.. Temelje..

@ Respo ne smijem. Pričaju cure da si opasan zavodnik!
Last edited by SaraFina on 20/01/2015 00:21, edited 1 time in total.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4145
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#306 Re: Jugonostalgija...

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Joj @SaraFina, ti ispade strucnjak za sve. :lol:

A u mom selu(veeeelikom) kazu, "Ako si strucnjak za sve, onda ne znas nista". :D

On topic

Ne zale ljudi za Yugom, niti za komunizmom ili socijalizmom, vec za vremenom u kojem im je bilo bolje nego sada u ovim jebenim banana drzavama.
Mene ni puskom niko ne bi mogao otjerati iz Yuge krajem '70-tih ili pocetkom '80-tih, nisam otisao vani ni tokom rata, ali kada sam poslije rata video ko nam i kako vodi drzavu, kako lopovi i skorojevici krcme ono sto smo svi gradili prije rata, kako se ruse radnicka i ljuska prava, pokupio sam se i otisao ostavljajuci iza sebe dobro placeni posao i sve sto sam stekao radeci godinama.

Radim i sada dobro placeni posao u zemlji koja se zaklinje svojom demokratijom i gdje su radnicka i ljuska prava dobro zasticena zakonima, ali da je stanje u Bosni i blizu onoga koje je bilo '70 i '80, odmah bi se vratio.

Na zalost, jos dugo tako nece biti.
User avatar
SaraFina
Posts: 24392
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#307 Re: Jugonostalgija...

Post by SaraFina »

Samo sam branila svoj stav :D

Bilo je i dzentlmenskih i nedzentlmenskih opaski ali sam se izborila.

Uglavnom hvala na razgovoru, Radosnom, Drugu Daleuuuuu i Respi :D

Bili su dzentlmeni sa velikim DZ.

Ako sam kog zaboravila isprika.

Lijepa i ugodna noć :)
User avatar
dale cooper
Posts: 31350
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#308 Re: Jugonostalgija...

Post by dale cooper »

SaraFina wrote:
dale cooper wrote:
SaraFina wrote:

Pa onda mi je drago da ste svjesni. Jer mi je čoporativna odbrana u prvi mah bila totalno čudna ..

Kao što rekoh ja to mozda gledam bez emocija jer jednostavno ne sjećam se ničega i samim tim emotivna poveznica je izgubljena.

Ti to vrijeme gledaš kroz drugu prizmu.

Tekme zeljeznicara i radio prenosi. Odlasci na stadion, djetinjstvo..
Tako da tebe te komponente čine emotivnijim i ublazavaju negativnosti.

Ja se samo sjećam rata.. I naravno da imam drastično drugo razmišljanje.
Pa moraš priznati da si se malo zaletila sa punim frontalnim napadom naoružana isključivo suhim statistikama
i istorijskom analizom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Isključivši potpuno pritom ličnu komponentu ljudi koji su doživjeli
to vrijeme. Zbog toga i čoporativna odbrana.

Zamijeni želju sa slobodom i tu smo negdje. :D Sjećam se i rata. I brutalno zgaženih snova i nada i najboljih godina
mladosti. :sad: I zato mi je iz godine u godinu sve bolnija i tužnija ta nostalgija za Jugoslavijom, kad vidim da
se mi kao društvo ne pomjeramo iz mjesta. :-?
Pa dobro. Cilj tog frontalnog napada gdje sam jelte bila u manjini a i prestavnica njeznijeg spola je ustvari " uzdizanje teme iz pepela"
Vidio si da je imala jednu stranicu.

Nisam mogla duplu otvoriti ali sam je mogla " pokrenuti" :D

Uglavnom, meni je takodje zao što BiH ne IDE naprijed godinama i mogu razumjeti da neki bivšu Jugu gledaju kao oličenje sigurnosti u odnosu na ovo danas.

No smeta mi i dalje taj neki osjećaj prevare.
Ne znam kako bi drugačije definirala ..

Ali definitivno nešto je mnogo prije devedesetih bilo trulo u drzavi Jugoslaviji.

Da ne kazem Danskoj, eto Zviza :))

Mozda ti nisi imao utisak da je obicnim narodom upravljala neka zeljezna pesnica i vladala diktatura, medjutim neobjašnjivo je i da su dojučerašnje komšije preko noći poprimile neke druge karakteristike koje se ne mogu baš definirati ljudskim. To je po sporno i ne pojašnjeno ..

Znam da su prilike išle na ruku tom kaoticnom stanju, ali definitivno to stanje je imalo jaku i dugogodišnju isplaniranu pozadinu.. Temelje..

@ Respo ne smijem. Pričaju cure da si opasan zavodnik!
Apsolutno, prije svega neriješene međunacionalne odnose, posebice između Srba i Hrvata, koji su se
gurali pod tepih. Bošnjaci su nažalost tu izvukli najdeblji kraj kao kolateralna šteta njihovih razmirica.

Laku noć Sarafina. :kakoste:
svi u napad
Posts: 2277
Joined: 14/10/2012 14:40

#309 Re: Jugonostalgija...

Post by svi u napad »

Moram da napisem par stotina recenica jer stvarno ubijate sa diskusijama bez argumenata. Draga omladino kao prvo ne moze se porediti Yuga i sadasnja BiH jer je to neuporedivo (24 mil. stanovnika naspram 3,7 miliona, povrsina 5 puta veca i td i td). Ne mogu se porediti ni sadasnja BiH i ondasnja Republika u sastavu SFRJ jer je ona imala 45 godina za razvoj a ova postoji za sada 23 godine. Dakle sacekajmo jos 22 godine pa da pravimo poredjenja mada i tu treba imati rezervu jer je ona prethodna ostavila puno stvari sadasnjoj BiH.
Nisam nostalgicar ali da bi nadobudna omladina koja misli da je vozanje boljeg auta od stojadina najveci progres covjecanstva i danasnje demokratije, imala malo jasniju sliku o onoj predratnoj BiH i sadasnjoj BiH navescu nekoliko argumenata (nadam se da ne pravim neko zlodjelo ako izadjem sa argumentima a ne supljacima o demokratiji, diktaturi i odlascima u dzamiju tj. crkvu).
Kao prvo da vas informisem da ni jedna novonastala drzava nije dostigla svoj bruto nacionalni proizvod koji je kao republika imala u bivsoj Yugi.Da li vam je poznato omladino da je Energoinvest bio u rangu Eriksona. Da smo imali Union Invest, Hidrogradnju,UNIS, Agrokomerc, Ditu, Zeljezaru, Soko, UPI i jos desetak velikih preduzeca koji su bili priznati van granica bivse drzave. Gotovo sve znacajnije objekte u Iraku i Libiji su pravile BiH firme. Ko sada izvodi neke radove vani od sadasnjih firmi? Te firme su imale i predstavnistva u inostranstvu i nedavno je objavljen podatak da BiH ima preko 2 milijarde dolara vrijednosti nekretnina vani a koje sadasnji vladari uopste ne potrazuju. Koje sadasnje preduzece ima neko predstavnistvo vani? Moze te se smijati proizvodnji aviona i televizora tada ali sada osim navlaka za sjedista auta i nesto trupaca nema ni naznake za nesto bolje (izuzetak je uzgoj maline).
Znate li da je BiH prije II svjetskog rata imala 38% nepismenih (zena je bilo preko 70%) i da je imala stotinjak km asfalta. Da li ste culi za Emerika Bluma ili Ivana Strausa. Prvi stvorio Energoinvest a drugi svjetski arhitekta. Sad su Fahro R. i E.Radeljas mjerne jedinice kvaliteta. Ovdje se spominju neki profesori sa Pravnog (sa Hasicem sam licni prijatelj) i bilo bi ineresantno upitati iste sta oni misle o nekadasnjim profesorima (npr. Muhic, Stajic, Suceska i dr.) Vjerujte da bi ovim sadasnjim bila cast da nosaju torbe i kuhaju kafe ovim navedenim.
Znate li vi omladino da su RK BORAC i KK BOSNA bili prvaci Evrope. Garantujem vam da ondasnji Rudar iz Ljubije ili Leotar iz Trebinja (najstariji drugoligas) ne bi ispali od Kukesa. Treba li vam nabrajati ko je igrao za Sarajevo i Zelju i sta su oni bili u onoj drzavi (moram spomenuti i Velez da se Hercegovci ne naljute). Koliko je sportista osvojilo olimpjske i svjetske medalje iz one BiH. Vjerujem da slusate neki od vas Bijelo Dugme i Indexe a one "manje grupe" koje BiH dala necu ni navoditi. Da li ste culi omladinci za Mersada Berbera, Safeta Zeca ili Afgana Ramica? Imamo li sada kakvog takvog slikara? Znate li ko su bili Predrag Matvejevic i Esad Cimic? Mogao bih ja do sutra da iznosim fakta no sacekacemo jos 22 godine za pravu analizu.
Na kraju ono najvaznije Olimpijada Sad ce omladina navaliti ko r...... na so sa pricom kako su se Mikulic i drustvo zaduzili tj. uzeli kredite za tu manifestaciju. Tacno draga omladino. Uzeli su jer su mogli dobiti i imali cim vratiti. Pored toga imali i ugled i veze u svijetu. Sadasnji mocnici se useru od srece kad dobiju 100 miliona E od MMF.
Hvala na paznji i molim vas samo fakta u usporedjivanju. Znaci npr. proizvodili zeljeza toliko prije rata sad proizvodimo toliko ili Radoncic stvorio tu i tu firmu koja zaposljava toliko i toliko radnika i izvozi robe u vrijednosti toliko miliona dolara i td itd. Zivi i zdravi bili i nemoj te sta hatorit. :bih:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#310 Re: Jugonostalgija...

Post by supercali »

SaraFina wrote:
@ Respo ne smijem. Pričaju cure da si opasan zavodnik!
ma sta cure znaju
kad cemo na kafu da ne zacatavamo temu
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#311 Re: Jugonostalgija...

Post by astrid »

svi u napad wrote:Moram da napisem par stotina recenica jer stvarno ubijate sa diskusijama bez argumenata. Draga omladino kao prvo ne moze se porediti Yuga i sadasnja BiH jer je to neuporedivo (24 mil. stanovnika naspram 3,7 miliona, povrsina 5 puta veca i td i td). Ne mogu se porediti ni sadasnja BiH i ondasnja Republika u sastavu SFRJ jer je ona imala 45 godina za razvoj a ova postoji za sada 23 godine. Dakle sacekajmo jos 22 godine pa da pravimo poredjenja mada i tu treba imati rezervu jer je ona prethodna ostavila puno stvari sadasnjoj BiH.
Nisam nostalgicar ali da bi nadobudna omladina koja misli da je vozanje boljeg auta od stojadina najveci progres covjecanstva i danasnje demokratije, imala malo jasniju sliku o onoj predratnoj BiH i sadasnjoj BiH navescu nekoliko argumenata (nadam se da ne pravim neko zlodjelo ako izadjem sa argumentima a ne supljacima o demokratiji, diktaturi i odlascima u dzamiju tj. crkvu).
Kao prvo da vas informisem da ni jedna novonastala drzava nije dostigla svoj bruto nacionalni proizvod koji je kao republika imala u bivsoj Yugi.Da li vam je poznato omladino da je Energoinvest bio u rangu Eriksona. Da smo imali Union Invest, Hidrogradnju,UNIS, Agrokomerc, Ditu, Zeljezaru, Soko, UPI i jos desetak velikih preduzeca koji su bili priznati van granica bivse drzave. Gotovo sve znacajnije objekte u Iraku i Libiji su pravile BiH firme. Ko sada izvodi neke radove vani od sadasnjih firmi? Te firme su imale i predstavnistva u inostranstvu i nedavno je objavljen podatak da BiH ima preko 2 milijarde dolara vrijednosti nekretnina vani a koje sadasnji vladari uopste ne potrazuju. Koje sadasnje preduzece ima neko predstavnistvo vani? Moze te se smijati proizvodnji aviona i televizora tada ali sada osim navlaka za sjedista auta i nesto trupaca nema ni naznake za nesto bolje (izuzetak je uzgoj maline).
Znate li da je BiH prije II svjetskog rata imala 38% nepismenih (zena je bilo preko 70%) i da je imala stotinjak km asfalta. Da li ste culi za Emerika Bluma ili Ivana Strausa. Prvi stvorio Energoinvest a drugi svjetski arhitekta. Sad su Fahro R. i E.Radeljas mjerne jedinice kvaliteta. Ovdje se spominju neki profesori sa Pravnog (sa Hasicem sam licni prijatelj) i bilo bi ineresantno upitati iste sta oni misle o nekadasnjim profesorima (npr. Muhic, Stajic, Suceska i dr.) Vjerujte da bi ovim sadasnjim bila cast da nosaju torbe i kuhaju kafe ovim navedenim.
Znate li vi omladino da su RK BORAC i KK BOSNA bili prvaci Evrope. Garantujem vam da ondasnji Rudar iz Ljubije ili Leotar iz Trebinja (najstariji drugoligas) ne bi ispali od Kukesa. Treba li vam nabrajati ko je igrao za Sarajevo i Zelju i sta su oni bili u onoj drzavi (moram spomenuti i Velez da se Hercegovci ne naljute). Koliko je sportista osvojilo olimpjske i svjetske medalje iz one BiH. Vjerujem da slusate neki od vas Bijelo Dugme i Indexe a one "manje grupe" koje BiH dala necu ni navoditi. Da li ste culi omladinci za Mersada Berbera, Safeta Zeca ili Afgana Ramica? Imamo li sada kakvog takvog slikara? Znate li ko su bili Predrag Matvejevic i Esad Cimic? Mogao bih ja do sutra da iznosim fakta no sacekacemo jos 22 godine za pravu analizu.
Na kraju ono najvaznije Olimpijada Sad ce omladina navaliti ko r...... na so sa pricom kako su se Mikulic i drustvo zaduzili tj. uzeli kredite za tu manifestaciju. Tacno draga omladino. Uzeli su jer su mogli dobiti i imali cim vratiti. Pored toga imali i ugled i veze u svijetu. Sadasnji mocnici se useru od srece kad dobiju 100 miliona E od MMF.
Hvala na paznji i molim vas samo fakta u usporedjivanju. Znaci npr. proizvodili zeljeza toliko prije rata sad proizvodimo toliko ili Radoncic stvorio tu i tu firmu koja zaposljava toliko i toliko radnika i izvozi robe u vrijednosti toliko miliona dolara i td itd. Zivi i zdravi bili i nemoj te sta hatorit. :bih:
Sve rečeno!
:thumbup:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#312 Re: Jugonostalgija...

Post by Hajvan »

ma vi to sve nategnuto svodite na neki opšti nivo…

kako i zašto je svima vama ponaosob bilo '80-ih godina prošlog vijeka NA LIČNOM NIVOU?
samo vi, manite se drugih.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#313 Re: Jugonostalgija...

Post by homega »

svi u napad wrote:Moram da napisem par stotina recenica jer stvarno ubijate sa diskusijama bez argumenata. Draga omladino kao prvo ne moze se porediti Yuga i sadasnja BiH jer je to neuporedivo...
Zaboravio si socijalni sistem - način poštivanja ljudskog dostojanstva, zdravstveni sistem - briga cjelokupnog društva za zdravlje svakog pojedinca, zaboravio si pravosudni sistem - odbrana prava i davanje slobode svakom čovjeku na bilo kojem dijelu jugoslovenske teritorije, zaboravio si besplatan obrazovni sistem i odlično znanje, u kojem je doktorska disertacija mogla nastati tek nakon dugo godina prakse, za razliku od današnjih doktora nauka koji se štancaju k'o na traci, zaboravio si međunarodno priznanje Jugoslavije i slobodu kretanja Jugoslovena, neograničeno skoro pa po cijelom svijetu... sve bitno si zaboravio :D Svejedno, odličan komentar :thumbup:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#314 Re: Jugonostalgija...

Post by jefferson »

SaraFina wrote:
jefferson wrote:
SaraFina wrote:Činjenica da Bošnjaci današnji a muslimani u Ex Jugi nisu imali status ni naroda.Propagirala se neka jugoslovenska nacija dok su Srbi i Hrvati osigurano imali maltene sopstvene drzave Hrvatsku odnosno Srbiju...i nisu garantovano devedesetih evoluirali u nacije :D
Oni te fore o nekom Jugoslovenstvu i zajedništvu slabo su pušili..Zato su i prošli bolje devedesetih.

Medjutim..

Naivnom Muji iz donjeg brabonjišta bitno je da je on bio raja za urbane Srbe i Hrvate. I dan danas je Mujo raja, o njemu se vicevi pričaju.
luta Mujo u svom identitetu, a lutanju nikad kraja. No bitno je da je Mujo drugima" raja."

Mujo iz ove priče je ko odbačeno dijete.. Ničije no trudi se jadnik dopasti i komšijama i susjedima :D

Jedino Mujo zaboravlja nepravde koje su mu nanesene u toj istoj Jugi a pogotovo nakon njenog raspada ..

Pa ne datira ideja velike Srbije od osamdesetih ili devedesetih valjda..?

Uglavnom kad je jadni Mujo lopatajuci, ali natalitetom u pozitivi nesvjesno zaprijetio da bi BiH mogla postati nacionalna drzava Muslimana /Bošnjaka /Bosanaca za par generacija.. Digoše se stovatelji velike Srbije pa protjerase, poklaše, ponose, raseliše i sprovedoše genocid.

I opet glupi Mujo zalopojke piše za onim vaktom kad nije prestavljao ni ekonomski, ni politički ni ikakav faktor nego balkansko pleme.

Zali Mujo za Jugom. Što će kad je ograničen. I laHke pameti a brzog zaborava.
Srboslavije će vječno da zivi dok zive stovatelji njene ideje.

Ograničeni Mujo!

Raja sa Balkana!
Ucini sebi uslugu i uzivaj u Becu
:jbt:

Ucinila ti si uslugu i uzivaj u USA.

Kaj je bilo zenica ne zna naš a ti bi malo muhabetio? Pa po forumu odredjuješ što ću ja pisati?

Da nećeš mozda? :D

Sastala se kulturno politička forumska elita :D

Uzor Alija Sirotanović. I lopata majka.

Mislim Rahmetli Alija je bio čovjek u takvom vaktu .. Neobrazovan..

Ali ovo ovdje su pokušaji ispiranje mozga od strane nekih jugonostalgičara :D
Da ni nećeš mozda sugerirati kako ću razmišljati?
Narvno da uzivam u SAD. U onoj Yugi se islo u SAD samo ako si bo na drugoj strani u II sv. ratu ili ono ko studenti, ali se mahom vracali. Niti sam otisao u ratu, nego 10g poslije kada sam skontao da od toga vise nista nema. Nisam sjedio u Parizu, Becu, New Yorku i gledao kako snovi padaju u vodu i radja se neka nakaradna tvorevina kojom upravljaju ljudi upravo takvih pogleda: privid rada, varali su vas, nije bilo sloboda i slicno. Sve sam ja to preko svoje koze osjetio, od pionira, izvidjaca i picke materine do nekakvih bradatih spodoba sa istoka, celavaca sa zapada i nekih uvezenih bradonja iz Irana i Saudijske Arabije.
Alija SIrotanovic je prvenstveno bio RADNIK, a za tvoju informaciju BiH je 1990 imala vise obrazovanih, pismenih itd nego Portugal, Spanija, Grcka i slicne zemlje. Danas je to vec drugacije.
Takodje, kada smo vec kod SAD, Austrije itd. SAD, Austrija, Njemacka, Japan, Australija imaju vise zajednickog sa tom Jugoslavijom nego sa sa ovim isprdcima od drzava.
Last edited by jefferson on 20/01/2015 03:55, edited 1 time in total.
PeppermintSA
Posts: 1933
Joined: 05/08/2010 20:00

#315 Re: Jugonostalgija...

Post by PeppermintSA »

E da vam, draga djeco, i ja kažem nešto. Neću pisati mnogo, niti onanisati na velelijepe priče iz mog djetinjstva, već ću biti koncizan:

Moja mati je bila čistatića u Srednjoj umjetničkoj školi u Sarajevu; samohrana majka, nepisemena žena, vjernica koja nikada nije bila član partije. Rođena i živjela u starobosanskoj kući na Podhrastovima, gdje sam i ja rođen. Njena sestra, sestrin muž i sestrina djeca na prvom spratu, mi na prizemlju. U dvorištu imali čučavac.

Ta država joj je dala glans nov stan od 78 kvadrata na Alipašinu u koji smo useli '77 godine, te prvi put posjedovali kadu i normalan wc. Svake zime nam je ta država davala zimnice u vidu graha, brašna, krompira i suhog mesa, tako da nikada nismo bili gladni. Svako ljeto nam je ta država plaćala ljetovanje, kako bi i mi, sirotinja, tri sedmice uživali na makarskoj rivijeri. Kada bi neko iz naše siromašne porodice preminuo, država je plaćala dženazu. Zatim, ta država me besplatno izliječila kad sam bolovao od meningitisa, kad sam lomio ruke i noge, kad sam imao upalu pluća. Ona me iškolovala i dala mi posao iako nikada nisam bio član partije. Vremenom sam postao i magistar, te dvadeset godina radio u inostranstvu gdje su me cijenili jer su znali koliko znam i ko me obrazovao.

Djeco draga, pljuvao sam i ja tu državu. Bio sam veliki idealist. Smetale su mi vojne parade, smetao mi je sav taj folklor, crvene marame i partizanski filmovi. Smetala mi je indoktrinacija, po mom tadašnjem shvatanju prividni socijalizam, partijski birokratići i mitovi o vanjskom i unutrašnjom neprijatelju. A sada, kada već imam jako mnogo godina u dupetu, mogu samo reći da redovno, svakodnevno jedem sva govna koja sam izasrao. Ono je bila država, a ovo je kupleraj prema kojem iz dana u dan osjećam sve manje i manje. A pri tom, branio sam ovu zemlju.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#316 Re: Jugonostalgija...

Post by drastic »

PeppermintSA wrote:
Djeco draga, pljuvao sam i ja tu državu. Bio sam veliki idealist. Smetale su mi vojne parade, smetao mi je sav taj folklor, crvene marame i partizanski filmovi. Smetala mi je indoktrinacija, po mom tadašnjem shvatanju prividni socijalizam, partijski birokratići i mitovi o vanjskom i unutrašnjom neprijatelju. A sada, kada već imam jako mnogo godina u dupetu, mogu samo reći da redovno, svakodnevno jedem sva govna koja sam izasrao.
:thumbup:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#317 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

svi u napad wrote:Moram da napisem par stotina recenica jer stvarno ubijate sa diskusijama bez argumenata. Draga omladino kao prvo ne moze se porediti Yuga i sadasnja BiH jer je to neuporedivo (24 mil. stanovnika naspram 3,7 miliona, povrsina 5 puta veca i td i td). Ne mogu se porediti ni sadasnja BiH i ondasnja Republika u sastavu SFRJ jer je ona imala 45 godina za razvoj a ova postoji za sada 23 godine. Dakle sacekajmo jos 22 godine pa da pravimo poredjenja mada i tu treba imati rezervu jer je ona prethodna ostavila puno stvari sadasnjoj BiH.
Nisam nostalgicar ali da bi nadobudna omladina koja misli da je vozanje boljeg auta od stojadina najveci progres covjecanstva i danasnje demokratije, imala malo jasniju sliku o onoj predratnoj BiH i sadasnjoj BiH navescu nekoliko argumenata (nadam se da ne pravim neko zlodjelo ako izadjem sa argumentima a ne supljacima o demokratiji, diktaturi i odlascima u dzamiju tj. crkvu).
Kao prvo da vas informisem da ni jedna novonastala drzava nije dostigla svoj bruto nacionalni proizvod koji je kao republika imala u bivsoj Yugi.Da li vam je poznato omladino da je Energoinvest bio u rangu Eriksona. Da smo imali Union Invest, Hidrogradnju,UNIS, Agrokomerc, Ditu, Zeljezaru, Soko, UPI i jos desetak velikih preduzeca koji su bili priznati van granica bivse drzave. Gotovo sve znacajnije objekte u Iraku i Libiji su pravile BiH firme. Ko sada izvodi neke radove vani od sadasnjih firmi? Te firme su imale i predstavnistva u inostranstvu i nedavno je objavljen podatak da BiH ima preko 2 milijarde dolara vrijednosti nekretnina vani a koje sadasnji vladari uopste ne potrazuju. Koje sadasnje preduzece ima neko predstavnistvo vani? Moze te se smijati proizvodnji aviona i televizora tada ali sada osim navlaka za sjedista auta i nesto trupaca nema ni naznake za nesto bolje (izuzetak je uzgoj maline).
Znate li da je BiH prije II svjetskog rata imala 38% nepismenih (zena je bilo preko 70%) i da je imala stotinjak km asfalta. Da li ste culi za Emerika Bluma ili Ivana Strausa. Prvi stvorio Energoinvest a drugi svjetski arhitekta. Sad su Fahro R. i E.Radeljas mjerne jedinice kvaliteta. Ovdje se spominju neki profesori sa Pravnog (sa Hasicem sam licni prijatelj) i bilo bi ineresantno upitati iste sta oni misle o nekadasnjim profesorima (npr. Muhic, Stajic, Suceska i dr.) Vjerujte da bi ovim sadasnjim bila cast da nosaju torbe i kuhaju kafe ovim navedenim.
Znate li vi omladino da su RK BORAC i KK BOSNA bili prvaci Evrope. Garantujem vam da ondasnji Rudar iz Ljubije ili Leotar iz Trebinja (najstariji drugoligas) ne bi ispali od Kukesa. Treba li vam nabrajati ko je igrao za Sarajevo i Zelju i sta su oni bili u onoj drzavi (moram spomenuti i Velez da se Hercegovci ne naljute). Koliko je sportista osvojilo olimpjske i svjetske medalje iz one BiH. Vjerujem da slusate neki od vas Bijelo Dugme i Indexe a one "manje grupe" koje BiH dala necu ni navoditi. Da li ste culi omladinci za Mersada Berbera, Safeta Zeca ili Afgana Ramica? Imamo li sada kakvog takvog slikara? Znate li ko su bili Predrag Matvejevic i Esad Cimic? Mogao bih ja do sutra da iznosim fakta no sacekacemo jos 22 godine za pravu analizu.
Na kraju ono najvaznije Olimpijada Sad ce omladina navaliti ko r...... na so sa pricom kako su se Mikulic i drustvo zaduzili tj. uzeli kredite za tu manifestaciju. Tacno draga omladino. Uzeli su jer su mogli dobiti i imali cim vratiti. Pored toga imali i ugled i veze u svijetu. Sadasnji mocnici se useru od srece kad dobiju 100 miliona E od MMF.
Hvala na paznji i molim vas samo fakta u usporedjivanju. Znaci npr. proizvodili zeljeza toliko prije rata sad proizvodimo toliko ili Radoncic stvorio tu i tu firmu koja zaposljava toliko i toliko radnika i izvozi robe u vrijednosti toliko miliona dolara i td itd. Zivi i zdravi bili i nemoj te sta hatorit. :bih:
Bila tema o ovome i svaka tvrdnja pobijena. Od proizvoda ostale Elanove skije i jos nesto, meni se cini Sumamed
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#318 Re: Jugonostalgija...

Post by radostan dan »

SaraFina wrote:
radostan dan wrote:
shvatićeš kad postaneš roditelj...
Navela sam ti zašto sam upotrijebila riječ PRIVID ....
polako...da bog da da se ti ostvariš kao roditelj, pa ću te pitati kada ti dijete odraste kakva ti je percepcija stvarnosti, koje su ti želje a koji strahovi, kako doživljavaš i ocjenjuješ sredinu u kojoj će živjeti, te mogućnosti koje će mu ta sredina ponuditi.
do tad, sva tvoja priča o nečemu što ne znaš i nisi doživjela je kao da ja pričam o iskustvu koje mi se nije desilo, ali eto ja znam da je tako...
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#319 Re: Jugonostalgija...

Post by The BEN10 »

Ali Kemal wrote:
The BEN10 wrote: Pitam se šta li bi bilo da su odlučili umjesto onog bunkera kod Konjica graditi autoput kroz BiH, kao što su sve normalne zemlje su gradile infrastrukturu.]
Da cujemo koje to normalne zemlje nisu gradile sklonista i bunkere za svoje vrhovne komadante u to isto vrijeme?
Pa ne znam sad, krenimo od uzora: Njemačke, Švicarske, Belgije, Francuske...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#320 Re: Jugonostalgija...

Post by supercali »

stakasa wrote: Bila tema o ovome i svaka tvrdnja pobijena. Od proizvoda ostale Elanove skije i jos nesto, meni se cini Sumamed
Koje tvrdnje su pobijene?
Nisu samo ta 2 proizvoda ima tu jos samo ti se cini da nema
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#321 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

supercali wrote:
stakasa wrote: Bila tema o ovome i svaka tvrdnja pobijena. Od proizvoda ostale Elanove skije i jos nesto, meni se cini Sumamed
Koje tvrdnje su pobijene?
Nisu samo ta 2 proizvoda ima tu jos samo ti se cini da nema
Postavka je bila proizvodi kao rezultat vlastite pameti. A Velez je bio veci klub i od Zelje i Sarajeva
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#322 Re: Jugonostalgija...

Post by supercali »

stakasa wrote:
supercali wrote:
stakasa wrote: Bila tema o ovome i svaka tvrdnja pobijena. Od proizvoda ostale Elanove skije i jos nesto, meni se cini Sumamed
Koje tvrdnje su pobijene?
Nisu samo ta 2 proizvoda ima tu jos samo ti se cini da nema
Postavka je bila proizvodi kao rezultat vlastite pameti. A Velez je bio veci klub i od Zelje i Sarajeva
Kako je bio veci ako je imao samo kup a zeljo i sarajevo jednu odnosno dvije titule o rezultatima u europi da ne pricamo
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#323 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

Zeljo druga liga bio
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#324 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

Kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na onu pesmu...
Već je godinama ne pevam,
stari refren nikom ne treba.

A ljudi pesme kratko pamte, Komandante...

Ostaće u knjigama i priča o nama:
Balkan krajem jednog veka.
Svako pleme crta granicu.
Svi bi hteli svoju stranicu...

Tope se snovi kao sante, ej Komandante...



Vremena su nezgodna za momka kao ja
koji gleda svoja posla...
Nisam lutak da me naviju.
Imam samo Jugoslaviju...

Sve druge baklje bez mene plamte, e Komandante...



I svi su tu da dobiju na toj lutriji...
Na barikadama su uvek najbrži,
al' nikad i najmudriji.

A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na "Hej Sloveni"?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni...

I prevareni...

I kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na panta rei...
Baciće se, tako, neki lik
kamenom i na tvoj spomenik.


Jer sve se menja, i sve teče... Čoveče.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#325 Re: Jugonostalgija...

Post by radostan dan »

PeppermintSA wrote:
Djeco draga, pljuvao sam i ja tu državu. Bio sam veliki idealist. Smetale su mi vojne parade, smetao mi je sav taj folklor, crvene marame i partizanski filmovi. Smetala mi je indoktrinacija, po mom tadašnjem shvatanju prividni socijalizam, partijski birokratići i mitovi o vanjskom i unutrašnjom neprijatelju. A sada, kada već imam jako mnogo godina u dupetu, mogu samo reći da redovno, svakodnevno jedem sva govna koja sam izasrao. Ono je bila država, a ovo je kupleraj prema kojem iz dana u dan osjećam sve manje i manje. A pri tom, branio sam ovu zemlju.
auhh, ovo kO da sam ja pisao...

Bio sam veliki idealist. - nafurani student, polovni buntovnik...

Smetale su mi vojne parade, smetao mi je sav taj folklor, crvene marame i partizanski filmovi -
svečanosti, štafeta, nije mi bilo dobro par dana kada se to dešava. nikada nisam razumio zašto se organizuju te manifestacije.
ono...godina ima 365 dana, šta koji kurac sad izdvajate posebno par dana u tu namjenu?
deviza mi bila - ili jesi, ili nisi...jesam, i nema potrebe da naglašavam da jesam kroz tih par dana svečanosti, jer jesam čitavu godinu.

prividni socijalizam, partijski birokratići i mitovi o vanjskom i unutrašnjom neprijatelju-
posebno sam volio štampu, filmove, predstave i knjige koje su kritikovale ili ismijavale navedeno...vjerovao sam da sam otkrio ameriku.

Ono je bila država, a ovo je kupleraj prema kojem iz dana u dan osjećam sve manje i manje. A pri tom, branio sam ovu zemlju

ako ti je za utjehu, često sam na relaciji srbija/gc, a čujem se i sa makedoncima...svuda ti je isti doživlja i osjećaj.
ne pričamo se o tome da neko želi da vrati sat u nazad, nego da su manje više svi skontali koliko je sati.
Post Reply