dale cooper wrote:Dosta nas koji je živjelo nije imalo takva iskustva da misle da je sve iluzija i da se to održava čeličnomSaraFina wrote:
To već ima logike kao pojašnjenje i djelomično se slazem.
Ono što je sporno meni je kao što sam navela u svom prvom postu onaj PRIVID.
Ta riječ mi se povlači od politike, preko medjunacionalnih i medjuljudskih odnosa općenito.
Dakle ta drzava je bila poput iluzije. Ljudi su zivjeli navodno u nekoj slogi i miru, da bi zivot u toj drzavi na ovim prostorima bio okončan krvoprolićem.
Ne postoji dakle druga definicija tog zivota. ma koliko tugovali neki za lijepim djetinjstvom, mladošću ili zrelom dobi.. Zivjeli su u lazi i iluzijama.
čime se odrzavalo to neprirodno stanje?
Diktaturom.
Na kraju je zemlja iluzija i privida zavšila poput RUANDE ..
I to je porazan istina.
Sad što je nekim ta zemlja privida i iluzije bila jedino dobro u zivotu i prestavljala kakvu takvu ekonomsku, socijalnu i političku sigurnost to nije razlog da stvari posmatramo kroz ruzičaste naočare.
To ti dodje kao djevojka ima momka koji je maltretira i ograničava ali nije nasilan.
Na kraju se uda za obiteljskog nasilnika pa se s nostalgijom prisjeća momka prije.
Mislim.. Realnosti..
pesnicom. Zaista nije. Večina običnih ljudi je gledalo svoja posla i živjeli su relativno normalno
jedni pored drugih. Naravno sa ove distance je jasno da se nešto dešavalo i spremalo iza kulisa, posebno poslije Titove smrti.
Ali praktično do polovice 80-tih i početka uspona prvo Srpskih pa kasnije i Hrvatskih nacionalista se nije moglo naslutiti da
će se Jugoslavija raspasti na način na koji se raspala.
I nemoj molim te implicirati da neko na to vrijeme gleda sa ružičastim naočarima, većina ljudi na
ovoj temi je sasvim svjesna i svih mana nekadašnjeg sistema.
Pa onda mi je drago da ste svjesni. Jer mi je čoporativna odbrana u prvi mah bila totalno čudna ..
Kao što rekoh ja to mozda gledam bez emocija jer jednostavno ne sjećam se ničega i samim tim emotivna poveznica je izgubljena.
Ti to vrijeme gledaš kroz drugu prizmu.
Tekme zeljeznicara i radio prenosi. Odlasci na stadion, djetinjstvo..
Tako da tebe te komponente čine emotivnijim i ublazavaju negativnosti.
Ja se samo sjećam rata.. I naravno da imam drastično drugo razmišljanje.
