Koji si ti kloc, zagadjeni nacionalist..Neum je BiH grad, a ne Bosnjacki, za tvoju informaciju..hercegovac_pravi wrote:Neum je jedini Bošnjački grad na moru i gradnja luke je vitalni nacionalni interes Bošnjaka.
Jeli iko od vas svjestan da su sjeverni i južni dijelovi opštine Neum već proglašeni (ozvaniĆeno) zonom od posebnog interesa Federacije BiH i da se odluke o bilo kakvoj gradnji mora potvrditi u Federalnim insititucijama? Pa zapitajte se zašto se od INE pa sve do granice sa Hrvatskom ništa ne gradi? Od Moševića da Stoca nema ništa.
A most neka se pravi, naravno. Sve po važećim međunarodnim zakonima i UN poveljama.
I dalje, zašto se toliko insisitra na gradnji džamije u Neumu? Ko želi.... shvatiće.
Peljeski most zele graditi!
- animals
- Posts: 21613
- Joined: 19/04/2013 22:13
#301 Re: Peljeski most zele graditi!
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#302 Re: Peljeski most zele graditi!
Eno sad Neum Bošnjački grad (sa veliko B)

Do za vratstari grad Visegrad wrote:Meni se cini da si se ukakio.cyprus wrote:Joj što se zajebah što se uopšte upustih u ovu ridikuloznu pričuKo liježe sa djecom, budi se upišan
![]()
-
nickelson
- Posts: 80
- Joined: 24/04/2013 17:23
#303 Re: Peljeski most zele graditi!
Tito dragi, sta sve neces procitati na ovom forumu.

-
stari grad Visegrad
- Posts: 2215
- Joined: 23/03/2009 18:35
#304 Re: Peljeski most zele graditi!
Ameteri se bave crtanjem pomorskih karata. Grohotom se smijemcyprus wrote:
Mislim da mi ovo nismo zakonski klasifikovali, jer nam ne igra nikakvu ulogu, ali po međunarodnom pravu mora recimo da bi Neumski zaljev činio unutrašnje more BiH, a ovaj dio od Kleka do sredine Malostonskog kanala teritorijalno more...
Bosni i Hercegovini zaista ne može pripasti više, zbog obale Hrvatske koja je praktično zatvara... Da nema Pelješca, onda bi se moglo govoriti o naših 12 nm, ovako ne može, pošto je svo ostalo more bliže kopnu Hrvatske nego nama... A nigdje u svijetu nema da neka država ima neosporni suverenitet nad dijelom mora koje je bliže teritoriji druge države...
Isto se odnosi i na EEZ... Mi taj pojas ne možemo imati, a pogotovo ne od 200 nm (toliko ne može imati nijedna država u Mediteranu), zato što smo isuviše uvučeni u razuđenu obalu Hrvatske...
Evo magistracyprus wrote: Mislim da mi ovo nismo zakonski klasifikovali, jer nam ne igra nikakvu ulogu, ali po međunarodnom pravu mora
recimo da bi Neumski zaljev činio unutrašnje more BiH, a ovaj dio od Kleka do sredine Malostonskog kanala teritorijalno more...
Last edited by stari grad Visegrad on 04/05/2013 23:15, edited 1 time in total.
-
stari grad Visegrad
- Posts: 2215
- Joined: 23/03/2009 18:35
#305 Re: Peljeski most zele graditi!
.
Last edited by stari grad Visegrad on 04/05/2013 23:14, edited 1 time in total.
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#306 Re: Peljeski most zele graditi!
Ja pokušo lijepo... više nema svrhe... Ignorance is bliss 
-
gereb_stari
- Posts: 144
- Joined: 26/04/2013 19:16
#307 Re: Peljeski most zele graditi!
Tito dragi? Pa cim kazes Tito odmah znas da si komunjara.nickelson wrote:Tito dragi, sta sve neces procitati na ovom forumu.![]()
![]()
![]()
![]()
- JohnnyS
- Posts: 17464
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#308 Re: Peljeski most zele graditi!
stari grad Visegrad wrote:
Ameteri se bave crtanjem pomorskih karata. Grohotom se smijem![]()
![]()
http://en.wikipedia.org/wiki/Equidistance_principle
Prouči malo ovo, proguglaj isti pojam pa ćeš vidjet da su amateri oni koji nacrtaju bilo što drugo osim navedene slike...
-
gereb_stari
- Posts: 144
- Joined: 26/04/2013 19:16
#309 Re: Peljeski most zele graditi!

Bosna do Italije
http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/sara ... do-italijeGlobusov novinar razgovarao je s visokim bosanskohercegovačkim državnim i stranačkim dužnosnicima u Sarajevu te s ekspertima Pomorskog društva BiH, koji se slažu u jednome: Bosna i Hercegovina mora dobiti nesmetan prilaz međunarodnim vodama u Jadranu
Bosna i Hercegovina u pregovorima s Hrvatskom o gradnji Pelješkog mosta inzistirat će na nesmetanom pristupu međunarodnim vodama. Upravo to, kao i činjenica da početku gradnje treba prethoditi sporazum o granicama između BiH i Hrvatske, podizanje tog mosta odgađa barem za nekoliko godina. Predstavnici Bosne i Hercegovine, prije svega predsjedavajući Predsjedništva Bakir Izetbegović, inzistirat će na pravu BiH na slobodan pristup međunarodnim vodama. Ustavnom strukturom BiH precizirano je da je Predsjedništvo, koje je kolektivni predsjednik države, zaduženo za potpisivanje međunarodnih sporazuma i ugovora kakav je onaj o granici. Izetbegović će slijediti politiku svoje stranke SDA, a njega vjerojatno i Željko Komšić, hrvatski član Predsjedništva BiH i donedavni potpredsjednik SDP-a BiH.
"SDA se uvijek zalagao i zalagat će se za nepovredivost teritorija BiH i slobodan pristup međunarodnim vodama", rekao je Sulejman Tihić, predsjednik SDA i zamjenik predsjedavajućega Doma naroda Parlamenta BiH. Izetbegović, koji je član Predsjedništva SDA, ali i svi ostali dužnosnici te stranke u Vijeću ministara BiH i Parlamentu BiH slijedit će tu politiku. A što ona praktički znači, objašnjava Ševal Kovačević, predsjednik Odbora za promet SDA. On upozorava da Hrvatska ne može početi graditi Pelješki most bez suglasnosti BiH, a tu saglasnost mogu dati samo Predsjedništvo BiH i Parlament BiH. Uvjet za to jest nesmetan prilaz međunarodnim vodama. Kovačević kaže da BiH, prema Osimskim sporazumima iz 1968., ima pravo na morski koridor do nekadašnje granice SFR Jugoslavije s Italijom na moru.
Koridor. "BiH ima pravo na slobodan pristup međunarodnim vodama koridorom koji će prolaziti kroz hrvatsko more do nekadašnje granice s Italijom na moru. To je precizirano Osimskim sporazumima, a potvrđeno odlukom Badinterove komisije, u kojoj stoji da sve nekadašnje jugoslavenske republike postaju države u prijašnjim granicama. Dakle, BiH ima pravo na izlaz do međunarodnih voda i svatko tko bi potpisao sporazum koji nije u skladu s tim, izdao bi zemlju", kaže Kovačević. Po njegovu mišljenju, Hrvatska nikako ne može graditi most jer bi time prekršila pravo BiH na pristup otvorenom moru, ali i zato što se jedan par stupova tog mosta nalazi na teritoriju BiH.
-
zlajo
- Posts: 220
- Joined: 10/05/2008 18:02
#310 Re: Peljeski most zele graditi!
gereb_stari wrote:
Dakle za godinu bi i Neum pravio profit toliki jer su Ploce ovisne skoro iskljucivo o BiH (terminali u Plocama su u vlasnistvu BiH kao i skoro sva skladista).
gereb_stari wrote: Bitno je da za 2-4 dcenije mozes vratiti sav taj kapital kroz profit kojeg bi luka ostvarivala. To su mislim neke realne grube procjene na osnovu dobita luke Ploce. Danas sav taj dobit ide RH a mi gubimo svake decenije 350 miliona dollara plus sto RH ima mnogo svojih ljudi tamo zaposlenih; plus sto joj placamo za koristenje luke.
sad, sta i u kojoj mjeri je vlasnistvo FBiH(a ne BiH) u luci Ploce.... Kao i ako su pojedini objekti vlasnistvo FBiH, kako to da sva dobit odlazi iskljucivo u kasu RH?
ja ne znam sa cime vas hrane (mozda je do toga), ali citajuci komentare pojedinih forumasa, kao da su sa Marsa pali (gdje nema kapi vode), sumnjam da su moru primirisali (peljesanskom zaljevu), a o strucnosti po pitanju pomorskog dobra....
dobro ljudi, jel postoji barem jedna oblast o kojoj barem neke osnove poznajete... ili ama bas sve mora liciti na komediju...
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#311 Re: Peljeski most zele graditi!
E, ovo mi je nešto novo... Zna li ko nešto više o ovome ili ima kakav link o tome?gereb_stari wrote:Kovačević kaže da BiH, prema Osimskim sporazumima iz 1968., ima pravo na morski koridor do nekadašnje granice SFR Jugoslavije s Italijom na moru.
-
Soniboy
- Posts: 11
- Joined: 27/04/2013 19:30
#312 Re: Peljeski most zele graditi!
Valjda da lokalni izgrednici imaju na čemu štetu praviti.hercegovac_pravi wrote: I dalje, zašto se toliko insisitra na gradnji džamije u Neumu? Ko želi.... shvatiće.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51171
- Joined: 29/06/2011 23:39
#313 Re: Peljeski most zele graditi!
BiH ima pravo prolaska kroz hrvatske teritorijalne vode, i to je sve.cyprus wrote:E, ovo mi je nešto novo... Zna li ko nešto više o ovome ili ima kakav link o tome?gereb_stari wrote:Kovačević kaže da BiH, prema Osimskim sporazumima iz 1968., ima pravo na morski koridor do nekadašnje granice SFR Jugoslavije s Italijom na moru.
Jednako pravo imaju i Slovenci, recimo primjer. Nemaju izlaz na otvoreno more, ostvaruju ga kroz koridor sa pravom prolaska.
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#314 Re: Peljeski most zele graditi!
To se podrazumijeva... Ali pitanje koje se ovdje postavlja je: da li BiH ima suverenitet nad tim nekim koridorom i da li on prostorno treba biti jasno definisan?dječak sa šibicama wrote:BiH ima pravo prolaska kroz hrvatske teritorijalne vode, i to je sve.cyprus wrote:E, ovo mi je nešto novo... Zna li ko nešto više o ovome ili ima kakav link o tome?gereb_stari wrote:Kovačević kaže da BiH, prema Osimskim sporazumima iz 1968., ima pravo na morski koridor do nekadašnje granice SFR Jugoslavije s Italijom na moru.
Jednako pravo imaju i Slovenci, recimo primjer. Nemaju izlaz na otvoreno more, ostvaruju ga kroz koridor sa pravom prolaska.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51171
- Joined: 29/06/2011 23:39
#315 Re: Peljeski most zele graditi!
Ne moze imati suverenitet nad tudjim teritorijem.cyprus wrote: To se podrazumijeva... Ali pitanje koje se ovdje postavlja je: da li BiH ima suverenitet nad tim nekim koridorom i da li on prostorno treba biti jasno definisan?
Logicno.
Ne opterecivati se tumacenjem pomorskih granica od strane ljudi koji su za takvo sto culi prije mjesec ili dva.
BiH ima pravo prolaska, i niko to ne moze osporiti. Suverenitet je tu nebitan, osim ovim pametnjakovicima koji bi opet malo u rat, ali ne oni vec tudja djeca.
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#316 Re: Peljeski most zele graditi!
To mi je jasno, ali evo prvi put sad vidim da se Osimski sporazum spominje u kontekstu prava BiH na koridordječak sa šibicama wrote:Ne moze imati suverenitet nad tudjim teritorijem.cyprus wrote: To se podrazumijeva... Ali pitanje koje se ovdje postavlja je: da li BiH ima suverenitet nad tim nekim koridorom i da li on prostorno treba biti jasno definisan?
Logicno.
Ne opterecivati se tumacenjem pomorskih granica od strane ljudi koji su za takvo sto culi prije mjesec ili dva.
BiH ima pravo prolaska, i niko to ne moze osporiti. Suverenitet je tu nebitan, osim ovim pametnjakovicima koji bi opet malo u rat, ali ne oni vec tudja djeca.
- dječak sa šibicama
- Posts: 51171
- Joined: 29/06/2011 23:39
#317 Re: Peljeski most zele graditi!
Pa sta ja znam, ako Odbor za promet SDA kaze tako

- animals
- Posts: 21613
- Joined: 19/04/2013 22:13
#318 Re: Peljeski most zele graditi!
Pa sta ces dalje kad covjek kaze da je Neum najveci Bosnjacki grad na moru..sta dalje komentarisati..ne Bosanski i Hercegovacki, vec Bosnjacki..
- dalmatinka
- Posts: 2882
- Joined: 31/07/2005 22:30
- Location: Krešimirov Grad
#319 Re: Peljeski most zele graditi!
1968 - Rimski sporazum
1975 - Osimski sporazum
O kojem točno sporazumu govore?

1975 - Osimski sporazum
O kojem točno sporazumu govore?
- fantom slobode
- Posts: 9023
- Joined: 07/09/2006 15:24
#320 Re: Peljeski most zele graditi!
sve u svemu, pocetak gradnje mosta je naravno na dugom stapu...radi se o predstudiju izvodljivosti...hajde sa srecom, malo pritiska na pregovore sa Bosnom i Hercegovinom vezano za neumski koridor...a malo i da se poentira i skrene paznja sa drugih problema...
-
Krushna mrva
- Posts: 1525
- Joined: 28/03/2013 14:43
#321 Re: Peljeski most zele graditi!
Prije svega Dubrovnik je turisticko srediste i nista vise od toga. Neum je jedini izlaz na more i potencijalna luka za BiH.
NE SMIJE se dozvolit gradnja nekakvog mosta. Hrvatska NEMA teritorijani kontinuitet i zasto bi BiH na svoj racun rjesavala problem koji je nastao kao posljkedica ulaska Hrvatske u EU i to preko svoje NAJVAZNIJE konkretne tacke suvereniteta, bez pretjerivanja (izlaska na more)?
Ako je i BiH u EU problem i ne postoji. Hocemo li onda biti u EU uskoro? Izgleda ne cim hoce most. insistiranje na odgovoru NE bilo kakvoj gradnji je argument za EU. Jesmo li glupi da ga se odricemo?
Ukljucite mozak. hvala na paznji

NE SMIJE se dozvolit gradnja nekakvog mosta. Hrvatska NEMA teritorijani kontinuitet i zasto bi BiH na svoj racun rjesavala problem koji je nastao kao posljkedica ulaska Hrvatske u EU i to preko svoje NAJVAZNIJE konkretne tacke suvereniteta, bez pretjerivanja (izlaska na more)?
Ako je i BiH u EU problem i ne postoji. Hocemo li onda biti u EU uskoro? Izgleda ne cim hoce most. insistiranje na odgovoru NE bilo kakvoj gradnji je argument za EU. Jesmo li glupi da ga se odricemo?
Ukljucite mozak. hvala na paznji
-
Bodkin
- Posts: 22535
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#322 Re: Peljeski most zele graditi!
bih ne moze ne dozvoliti gradnjuKrushna mrva wrote:Prije svega Dubrovnik je turisticko srediste i nista vise od toga. Neum je jedini izlaz na more i potencijalna luka za BiH.
NE SMIJE se dozvolit gradnja nekakvog mosta. Hrvatska NEMA teritorijani kontinuitet i zasto bi BiH na svoj racun rjesavala problem koji je nastao kao posljkedica ulaska Hrvatske u EU i to preko svoje NAJVAZNIJE konkretne tacke suvereniteta, bez pretjerivanja (izlaska na more)?
Ako je i BiH u EU problem i ne postoji. Hocemo li onda biti u EU uskoro? Izgleda ne cim hoce most. insistiranje na odgovoru NE bilo kakvoj gradnji je argument za EU. Jesmo li glupi da ga se odricemo?
Ukljucite mozak. hvala na paznji
-
Krushna mrva
- Posts: 1525
- Joined: 28/03/2013 14:43
#323 Re: Peljeski most zele graditi!
nece bitiBodkin wrote:bih ne moze ne dozvoliti gradnjuKrushna mrva wrote:Prije svega Dubrovnik je turisticko srediste i nista vise od toga. Neum je jedini izlaz na more i potencijalna luka za BiH.
NE SMIJE se dozvolit gradnja nekakvog mosta. Hrvatska NEMA teritorijani kontinuitet i zasto bi BiH na svoj racun rjesavala problem koji je nastao kao posljkedica ulaska Hrvatske u EU i to preko svoje NAJVAZNIJE konkretne tacke suvereniteta, bez pretjerivanja (izlaska na more)?
Ako je i BiH u EU problem i ne postoji. Hocemo li onda biti u EU uskoro? Izgleda ne cim hoce most. insistiranje na odgovoru NE bilo kakvoj gradnji je argument za EU. Jesmo li glupi da ga se odricemo?
Ukljucite mozak. hvala na paznji
Osim ako su u stanju napraviti most dimenzija i visoke tehnologije kao Kinezi ili Danci. Kazu sami da nema sanse.
-
Bodkin
- Posts: 22535
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#324 Re: Peljeski most zele graditi!
Mislim ni sam ne znam zasto pisem na ovoj temi jer se sve uvijek vrti u krug. Mogu graditi. Pod uslovom da se sve poklopi i da fakat dodje do gradjenja, visina mosta ce ili biti dogovorena ili nametnuta od euKrushna mrva wrote:nece bitiBodkin wrote:bih ne moze ne dozvoliti gradnjuKrushna mrva wrote:Prije svega Dubrovnik je turisticko srediste i nista vise od toga. Neum je jedini izlaz na more i potencijalna luka za BiH.
NE SMIJE se dozvolit gradnja nekakvog mosta. Hrvatska NEMA teritorijani kontinuitet i zasto bi BiH na svoj racun rjesavala problem koji je nastao kao posljkedica ulaska Hrvatske u EU i to preko svoje NAJVAZNIJE konkretne tacke suvereniteta, bez pretjerivanja (izlaska na more)?
Ako je i BiH u EU problem i ne postoji. Hocemo li onda biti u EU uskoro? Izgleda ne cim hoce most. insistiranje na odgovoru NE bilo kakvoj gradnji je argument za EU. Jesmo li glupi da ga se odricemo?
Ukljucite mozak. hvala na paznji
Od Neuma sve do medjunarodnih voda prolazak brodovima fizicki ne moze niti smije biti ometan.
Osim ako su u stanju napraviti most dimenzija i visoke tehnologije kao Kinezi ili Danci. Kazu sami da nema sanse.
-
Krushna mrva
- Posts: 1525
- Joined: 28/03/2013 14:43
#325 Re: Peljeski most zele graditi!
BiH mora konzumirati suverenitet bas na ovom slucaju jer je kljucan, sustinski, ekonomski i strateski fakticki neprocjenjivo vazan.
ako sam unaprijed kazes da cemo se "dogovoriti" onda cemo se sigurno i "dogovoriti" tj bit ce nametnuto. dobrovoljno nametnuto
ali cemu frka od strane Hrvata ako je sve "dogovoreno"?!

ako sam unaprijed kazes da cemo se "dogovoriti" onda cemo se sigurno i "dogovoriti" tj bit ce nametnuto. dobrovoljno nametnuto
ali cemu frka od strane Hrvata ako je sve "dogovoreno"?!

