U vezi ponasanja naseg svijeta i slobode ponasanja imala bih stosta napisati, prvenstveno kao roditelj 2 malodobne djece i svjedok divljanja pojedinaca u cekaonicama za pedijatrijske pacijente. Cast izuzecima, ali jednostavno neki ljudi misle da iz nekog razloga temperatura ili bolest njihovog djeteta "vise boli" od temperature druge djece. Pri tome psuju, galame i prijete, sve to pred vlastitom djecom, koja se uce da je to normalan obrazac ponasanja. U hitnoj pomoci u Sa ljudi uredno dolaze da izvade nalaze i pretrage, pazi hej "hitna pomoc". Ja jednom tamo zaglavila s djetetom, nisu nam mogli pomoci, pa nas uputili u bolnicu, primili i pregledali dijete za 1 sat. Trenutno sam na privremenom boravku u inostranstvu (EU) i odem s djetetom jednu noc u hitnu zbog bronhitisa, dijete se gusi od kaslja, vikend, noc. Stigli u hitnu u 2100, zavrsili ujutro u 0500. Znate zasto? Zato sto je to tamo normalno. U hitnu dovoze tesko stradale u nesrecama, srcane bolesnike, kakav bronhitis. Mi onako malo uplaseni, u stranoj zemlji, mislili se tu obratiti za pomoc. Svi koji su dosli kao i ja jutro naredno docekali, smireno sjede i cekaju, spavaju na stolicama, mislite da se neko pozalio? Valjda doktori znaju procijeniti sta je hitno - dobili smo oznaku zeleno - nije hitno (cijelo vrijeme su oni nas obilazili da vide kako deveramo i da nas potapsaju po ramenu). Ni pedijatru ne mozes otici tek tako, prvo telefonski poziv pa objasnjavaj simptome, kaze temperatura, nije to nista, borite se pa ako bude uporna onda dodjite. Kao sto neko gore napisa, veliki je priliv pacijenata, a kapaciteti ograniceni. Cesto roditelji dovode djecu zbog viroza koje nisu uvijek za ljekarske intervencije, roditelji sami postave dijagnozu putem Google-a, covjece doktor im treba samo da prepise antibiotik

(kao lijek za sve

), a onda se stvaraju velike guzve i nervoza. Sta je s nasim svijetom to ne mogu nikako dokuciti, malo strpljenja i sabura svima bi bilo od koristi.