Alfons Kauders wrote:Odgovornost nije na SDA vec na narodu, da budem precizniji, retardiranom narodu koji uziva u kuknjavi i poslusno glasa za SDA.
Nije problem isključivo u Bošnjacima , svi u regionu su robovi nacio-kvazi-patriotskih elita a zapravo ratnih i postratnih profitera.
U BiH SDA , pa HDZ koji od prvog dana nastanka ima bezrezervnu i apsolutnu podršku hercegovačkih Hrvata a to je i više nego dovoljno za komotnu vlast , SNSD = SDS jer SNSD nije pobijedio bilo kakvom drugom pričom nego SDS pričom i još je promoviše , pošto se SDS nije stigao kozmetički reformisati , to je učinio SNSD - suštinski ako posmatramo Dodika danas i Dodika 1998 ili 1999.
Hrvatska - HDZ je i pored svih sranja , korupcije , mita , lošeg života , isljevanja mladih - opet vlast i po ko zna koji put vlast od 1991.
Crna Gora četiri slova - Milo i biće tako i četiri decenije
Srbija - SPS je opstao , iako ne "stožeran" preživio je sve teškoće...nešto poput SDS-SNSD je u Srbiji sa Vučićem , Nikolićem....12 godina demokrata su bili samo reakcija na prethodno Miloševićevo vrijeme u kom je on postao krivac zbog malih plata i izgubljenih ratova. Sve je ubrzo došlo na svoje a i u tih 12 godina demokrata jedino je 2000 ujedinjena opozicija dobila izbore , sve ostale nakon 2000 je pobjeđivala Srpska radikalna stranka - drugi par cipela je što nisu mogli formirati vlast.
Makedonija - socijalsiti oborili VMRO (pazi čovječe , tamo su nekadašnji teroristi postali legitimna nacionalistička politička partija ) isključivo kada su Albancima ponudili SVE , što su ovi tražili. Da nije bilo toga VMRO bi opstao i ne vidim da će ova socijaldemokratsko-albanska ljubav trajati dugo , previše ustupaka je dato da bi se time trajno zadovoljili i Albanci i Makedonci.
Dakle Bošnjaci nisu izuzetak , Bošnjaci su zapravo -regionalno pravilo a ako u obzir dodamo preživljeni genocid , ogromnu neobrazovanost i nedostatak informacija , primanje serviranih informacija , avaz , veliki uticaj po pravilu "patriotski" naoštrene dijaspore , borbu za opstanak koja ne dozvoljava razmišljanje o bilo čemu osim o opstanku , velikom nedostatku elelmenata da se zaštiti i sačuva javno dobro (zapravo ne krade se samo gdje se ne može , ako se za rođaka ,druga , prijatelja na javnoj poziciji koji stekne dva stana , kuću ili koji s javnog računa skine sto hiljada ili pola miliona kaže "snaš'o se" onda je situacija jasna.)
SDA je refleksija društva , uz naravno zavaravanje i pružanje lažnih ili nebitnih informacija.
A trpimo svi , koliko nas je samo umrlo , obolilo ,odselilo se , razvelo se ili završilo od jada u zatvoru jer nismo spremni dočekali sve ovo što se desilo od 1991 do danas ? Šteta je OGROMNA , stanje je katastrofalno i biće samo gore.
SDA će izgubiti izbore 2018 kao kombinaciju lošeg stanja i lošeg marketinga po njih , neki miks , na kraju krajeva sve je manji i manji broj od prije devedesetih koji glasa a sve je veći onih koji su rođeni 1990 i dalje.
Problem ostaje što je alternativa - identična , možda malo manje RETORIČKI surova ali bez plana , vizije , cilja izuzev uhljebljenja vlastitih kadrova.
Koliko god sam prije samo par mjeseci željela poraz SDA i pobjedu ujedinjene opozicije sada mi je suštisnki svejedno , jer kandidat za predsjedništvo će biti Željko Komšić iako je Dragan Čović najavio sve moguće blokade kroz domove naroda koje su itekako realne a mnogo bolne.
Nije problem u ličnostima (ŽK ili DČ) niti u nivou izbora (predsjedništvo) niti u narodu (Hrvati) pa čak ni u ideologiji , cilj pobjede na izborima treba biti NAPREDAK , RAST , BOLJITAK , a ovaj SDP , bajrović plus sateliti na godinu i pol prije izbora najavljuje da nakon izbora neće biti nikakvog pomaka i da će im se sva priča svesti na nadjebavanje sa HDZ oko ŽK a plate idu.
Srdačan pozdrav.