zašto je to bitno za cestu dugu 2,3 kilometra, a čiji glavni objekat je raskrsnica..felix10 wrote:Imam pitanje:
Da li ce ova XII trasverzala (Ja koliko sam shvatio to je cesta od Stupske petlje do Briješča) imati profil brze ceste ili nešto drugo ?
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
-
udrch
- Posts: 8472
- Joined: 14/10/2008 10:08
#2951 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#2952 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Prije jedno dvadesetak dana su počeli a ovdje se vidi koliko je već urođeno:http://www.klix.ba/biznis/privreda/poce ... /130807036armin1921 wrote:Ljudi evo počeli zadnji lot sarajevske zaobilaznice, rok izgradnje 10 mjeseci, tako najavljuju sljedeće godine 100 kilometara sastavljene Autoceste..
Na sljedećoj stranici možete vidjeti još slika sa dionice Doboj-Prnjavor. Naravno nije za matematičara.
Sa SCC od BNX i ww87
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 9&page=716
A na ovim su nove slike sa dionice Vlakovo-Lepenica.
Sa SCC od Alien x
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... ount=14324
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... ount=14326
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... ount=14327
- Država
- Posts: 4968
- Joined: 31/10/2010 15:15
#2953 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ako zbog nečega budem glasao za SDP, to će biti zbog dinamike izgradnje auto-puteva u njihovom mandatu... 
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2954 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
rade se i ostali pravci... npr. za raju iz tk... radi se karaula, a kad se uradi dogodine veze se na novu dionicu prema olovskim lukama na jugu... uradjen djurdjevik - stupari skoro cijela dionica, a ide se dalje prema kladnjuDržava wrote:Ako zbog nečega budem glasao za SDP, to će biti zbog dinamike izgradnje auto-puteva u njihovom mandatu...
kad bi sve to zavrsili, na m-18 bi bilo dosta friskog asfalta... manje vise od zivinica do olova bi skoro sve bilo ili rekonstruisano ili uradjeno od nule - meni to vise znaci od autoputa od sarajeva do save i nisam jedini
ali zasluge ne treba davati nijednoj stranci, mada je istina da je sda decenijama ignorisala taj pravac iz politickih razloga... to se radi mojim i tvojim parama, stoga ko ih jebe... pogotovo ne na ovoj temi, bolje da se drzimo finih slika i pozitive, ima ostatak foruma za politiku
- budva
- Posts: 216
- Joined: 16/09/2011 22:04
#2955 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
istina, ali na osnovu projektne dokumentacije i obezbjeđenih sredstava predhodnika. Mozes primjeniti da se ne radi dokumentacija niti se sredstva iznalaze za nove dionice...Država wrote:Ako zbog nečega budem glasao za SDP, to će biti zbog dinamike izgradnje auto-puteva u njihovom mandatu...
-
fiko_halimic
- Posts: 180
- Joined: 14/04/2013 20:58
#2956 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
istina je da sda sve ignorise vec preko 20 godina. sdp je to napravio. moj glas imaju svakako, ne samo zbog puteva, a ako dobiju izbore, posebno sa vecom razlikom, treba ce im manje kolaicionih govana, pa ce, nadati se, stvari ici jos brze.
licno, jednostavno ne mogu da shvatim kolika covjek treba biti ignorantska budala i seljacina da glasa za one... bicakcice.
licno, jednostavno ne mogu da shvatim kolika covjek treba biti ignorantska budala i seljacina da glasa za one... bicakcice.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#2957 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Istina je da je pod SDP auto put bas krenuo naprijed.fiko_halimic wrote:istina je da sda sve ignorise vec preko 20 godina. sdp je to napravio. moj glas imaju svakako, ne samo zbog puteva, a ako dobiju izbore, posebno sa vecom razlikom, treba ce im manje kolaicionih govana, pa ce, nadati se, stvari ici jos brze.
licno, jednostavno ne mogu da shvatim kolika covjek treba biti ignorantska budala i seljacina da glasa za one... bicakcice.
Ali im pozare u jablanici prosle godine, i ono sto je uradjeno za godinu dana nikako ne mogu oprositi.
-
fiko_halimic
- Posts: 180
- Joined: 14/04/2013 20:58
#2958 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
naslijedjeni problemi. nema adekvatne logistike. na kraju se svede na to da ne moze jedan pametan preko noci popraviti ono sto je stotine budala kvarilo i pljackalo 20 godina.
- kritichar
- Posts: 8678
- Joined: 17/10/2010 09:51
- Location: Sarajevo-x.com
#2959 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
vidi politike na temi
imal moderatora da rastjera
nego čujem is prve ruke da ŽGP ne žuri na Vijencu, kilavo, dok EA ide daleko brže, možda i prebrzo, sad koliko bolje, vidjet će se
imal moderatora da rastjera
nego čujem is prve ruke da ŽGP ne žuri na Vijencu, kilavo, dok EA ide daleko brže, možda i prebrzo, sad koliko bolje, vidjet će se
-
uzgajivac
- Posts: 536
- Joined: 29/04/2013 14:51
#2960 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
kamate ce vracati gradjani Bosne i Hercegovine, njihova djeca i unuci.matematicar_teski wrote:koliko mi je drago sto se grade autoputevi u Fbih, nimalo mi nije drago sto se isti grade u rŠ
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#2961 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Znaci imati ćeš i djecu i unuke u sljedećih 15 godina?uzgajivac wrote: kamate ce vracati gradjani Bosne i Hercegovine, njihova djeca i unuci.
Last edited by tec on 07/08/2013 22:00, edited 1 time in total.
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#2962 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
budva wrote:istina, ali na osnovu projektne dokumentacije i obezbjeđenih sredstava predhodnika. Mozes primjeniti da se ne radi dokumentacija niti se sredstva iznalaze za nove dionice...Država wrote:Ako zbog nečega budem glasao za SDP, to će biti zbog dinamike izgradnje auto-puteva u njihovom mandatu...
-
drugi_profil
- Posts: 1273
- Joined: 06/03/2013 19:29
#2963 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Autocesta zapravo uopste ne opterecuje bilansu drzave koliko je opterecuju krediti koji su podignuti za obicno odrzavanje budzeta - socijalni mir i privilegije odabranih.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#2964 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Diskusija iz 2011., očito još aktuelna
VjecitiStudent wrote:Tender raspisan jos 2009.Optimus Prime wrote:Ove godine ni jedna dionica nije pustena u promet, al ina ovim dioncima se raditortekolaci wrote:
To su prepucavanja. Ja bih konkretno. Zna li iko koliko je ove godine izgradjenoi autoputeva u FBiH
U izgradnji ~ 28 km
A1/Vc: Kakanj-Zenica - 16 km
http://euroalert.net/en/contracts.aspx?idl=480910
Tender za izgradnju dionice Kravice - Bijača (južna granica s Hrvatskom) raspisan je 20. jula prošle godine.A1/Vc: Bijača-Kravice - 4,1 km
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/3 ... odjac.html
Ovaj dio je u izgradnji zadnjih pet-sest godina ...A1/Vc: Sarajevo Bypass - 7,8 km
Početak izgradnje planiran za 2012: 36 kmEksproprijacija u toku ...A1/Vc: Svilaj-Odžak - 11 km
Tender za dionicu Zvirovići - Kravice raspisan je 6. septembra, a za dionicu Suhodol - Tarčin 2. novembra 2010.A1/Vc: Tarčin-Vlakovo - 20 km
A1/Vc: Kravice-Zvirovići - 5 km
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/3 ... odjac.html
Kad na sve ovo podvucemo crtu, ostaje sramotna cinjenica da ce se prvo povezivanje dva velika grada (Zenica i Sarajevo) u BiH autoputem desiti barem citavih 15 godina nakon pocetka izgradnje.
A to je svega 70 fucking kilometara, i to puta ciji je jedan dio vec djelomicno bio napravljen.
Zar za ovo treba hvaliti bilo koga?
I otkad na autoputevima padaju ili se biraju vlade???
Racanova vlada je svojevremeno napravila lavovski dio autoputa Zagreb-Split, pa kako zavrsi?
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#2965 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
^^^:lol:
Da samo dopunim sto nekima fali( naravno ima i 2012)
http://www.jpautoceste.ba/web/images/saglasnost.pdf
http://www.jpautoceste.ba/web/images/plan2013.pdf
To se sve nalazi ovdje: http://www.jpautoceste.ba/web/o-nama.php
A sta se radi ili ne radi moze se vidjeti ovdje:
http://www.jpautoceste.ba/web/tenderi-i-konkursi.php
http://www.jpautoceste.ba/web/radovi.php
i
http://www.jpautoceste.ba/web/component ... ategories/
Da samo dopunim sto nekima fali( naravno ima i 2012)
http://www.jpautoceste.ba/web/images/saglasnost.pdf
http://www.jpautoceste.ba/web/images/plan2013.pdf
To se sve nalazi ovdje: http://www.jpautoceste.ba/web/o-nama.php
A sta se radi ili ne radi moze se vidjeti ovdje:
http://www.jpautoceste.ba/web/tenderi-i-konkursi.php
http://www.jpautoceste.ba/web/radovi.php
i
http://www.jpautoceste.ba/web/component ... ategories/
-
fiko_halimic
- Posts: 180
- Joined: 14/04/2013 20:58
#2966 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
nije ni pravilo da padaju oni koji su put napravili. normalno, uz otklon, da nas put nije ni blizu gotov i da postoji realna mogucnost, ma sta mogucnost, da sve ode pizdu materinu ako se sda vrati na vrati na vlast. iz moje perspektive, ovo izgleda dobro, zato mislim da povratak na staro nije dobro rjesenje.
-
drugi_profil
- Posts: 1273
- Joined: 06/03/2013 19:29
#2967 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Necemo politike, nije ni SDP zlatan, ali oni SDA dzeparosi samo jos budale mogu prevariti. Vidjecemo koliko ih je. AC su se mogle graditi od pocetka ovako, ali se uvijek trazila stavka IMT i zbog toga je sve kaskalo.fiko_halimic wrote:nije ni pravilo da padaju oni koji su put napravili. normalno, uz otklon, da nas put nije ni blizu gotov i da postoji realna mogucnost, ma sta mogucnost, da sve ode pizdu materinu ako se sda vrati na vrati na vlast. iz moje perspektive, ovo izgleda dobro, zato mislim da povratak na staro nije dobro rjesenje.
Kad se sjetim onog svecanog polaganja kamen temeljca od Bechtela cini mi se sa onim ublehaskim lopovom Bicakcicem, pa nas jos tuzili kad smo raskinuli ugovor nakon sto par godina nisu ni prisli trasi. Pa onda Bosmal talova i folova, jadna majko.
A sve se trazilo da se ugradi i ekipa. A ekipe se smjenjivale i nikad se dogovoriti. Pa onaj Haris ublehas 100%-tni.
SDP je kriv sto nije nista iz predizborne uradio, a valjda je to normalno ovdje jer niko nikad i nije pa je opet dobijao izbore. Medjutim valjda su prema SDP-u kriteriji stroziji. I trebaju biti. Narod i politicari moraju odrasti.
Ima jos partija i stranaka pa cemo mijenjati. Nadat se da cemo naci jednom neke da valjaju, a prije svega ustavne promjene u FBIH pa ce i sredstava biti vise i bolje kontrole potrosnje te manje sanse da im mandat bude kao 4-godisnji placeni odmor.
-
fiko_halimic
- Posts: 180
- Joined: 14/04/2013 20:58
#2968 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
ma ajde.. to ili je prica budale ili je prica za budale.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2969 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
tec wrote:Znaci imati ćeš i djecu i unuke u sljedećih 15 godina?uzgajivac wrote: kamate ce vracati gradjani Bosne i Hercegovine, njihova djeca i unuci.I to se neće plaćati iz budžeta nego od prihoda JP Autocesta.
zgodan, plodan, ima zemlje... (za eksproprijaciju)
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2970 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
ok, znaci nisu trebali iskoristiti vec uradjeno... vec raditi iznova?VjecitiStudent wrote:Diskusija iz 2011., očito još aktuelna
da ne ispadne kako su prethodnici odradili dio posla?
ljudi moji mandat je 4 godine, nekad i manje ako se zalomi, nekad i vise kad se ne formira vlada... ovakvi projekti se rade godinama, nekad i decenijama... nije autoput vikendica da se napravi za mjesec dana, a nisu ni ostali infrastrukturalni projekti... ni energetika, ni telekomunikacije itd.
masa ovih projekata, od autoputa, novih brana i termoelektrana, je zapravo planirana prije rata... nije radjena tehnicka dokumentacija, nije se daleko odmaklo, ali tom logikom ispada da sad treba reci kako su komunisti pripremili teren za izgradnju bloka 7 u tuzli ili autoputa ze-sa
(a ako cemo iskreno, fakat i jesu)
ono sto su prave komunjare napravile, ne zlajini poltroncici, ovi danas ne mogu ni ofarbat... a o sda/sbih je suvisno i pricat... u mom kraju su napravili vise ekonomske stete nego cetnici... (mozda bi i sdp uradio isto, ali sad ne mogu jer su ovi sve opuhali)
- _mufljuz_
- Posts: 4976
- Joined: 12/04/2013 19:42
#2971 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
pravi li se autoput ilidza kozja cuprija?
prema bihacu ne treba kao ni tuzli i gorazdu to su samostalno razvijene metropole - tamo ce vjerovatno AP Zapadna i Istocna Bosna napraviti autoput.
do bihaca se vec stize za sat i po sa 180km/h a do Tuzle vec za 35 minuta sa 220km/h a do Gorazda balonom za 80 dana
jos samo Ilidza - Kozja Cuprija pa da konacno imamo Bosnu (u malom) kako treba, a da sarajevska elita u par stotina hiljada maraka bijesnim autima moze komotnije da se isD/Trka
bas mi je drago da smo strateski infrastrukturno povezali sve one enklave koje su bile u totalnom blagostanju 92-95.... slucajno....
prema bihacu ne treba kao ni tuzli i gorazdu to su samostalno razvijene metropole - tamo ce vjerovatno AP Zapadna i Istocna Bosna napraviti autoput.
do bihaca se vec stize za sat i po sa 180km/h a do Tuzle vec za 35 minuta sa 220km/h a do Gorazda balonom za 80 dana
jos samo Ilidza - Kozja Cuprija pa da konacno imamo Bosnu (u malom) kako treba, a da sarajevska elita u par stotina hiljada maraka bijesnim autima moze komotnije da se isD/Trka
bas mi je drago da smo strateski infrastrukturno povezali sve one enklave koje su bile u totalnom blagostanju 92-95.... slucajno....
Last edited by _mufljuz_ on 08/08/2013 09:36, edited 2 times in total.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#2972 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Naravno da su trebali nastaviti.Alfons Kauders wrote:ok, znaci nisu trebali iskoristiti vec uradjeno... vec raditi iznova?VjecitiStudent wrote:Diskusija iz 2011., očito još aktuelna
da ne ispadne kako su prethodnici odradili dio posla?
...
Pun ciklus izgradnje komada auto-ceste kod nas traje duže od jednog izbornog mandata tako da pripisivati zasluge ovima ili onima je zaista van pameti.
Također, dramatična promjena u opsegu gradnje se desila kada je EBRD, tj. EU, čija je to banka, odlučila da nas malo pogura, pa smo konačno dobili kredite za kojima se očajnički tragalo još od kraja devedesetih.
Inače, da je gradnja ovisila isključivo od prihoda od BH telekoma, kao što je to bio slučaj čini mi se čak do 2007., tempo gradnje bi ostao kao i prije, 3-5 km godišnje.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2973 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
para je bilo, bruka... npr. sredstva za sarajevsku zaobilaznicu su davno obezbjedjenaVjecitiStudent wrote:Naravno da su trebali nastaviti.Alfons Kauders wrote:ok, znaci nisu trebali iskoristiti vec uradjeno... vec raditi iznova?VjecitiStudent wrote:Diskusija iz 2011., očito još aktuelna
da ne ispadne kako su prethodnici odradili dio posla?
...
Pun ciklus izgradnje komada auto-ceste kod nas traje duže od jednog izbornog mandata tako da pripisivati zasluge ovima ili onima je zaista van pameti.
Također, dramatična promjena u opsegu gradnje se desila kada je EBRD, tj. EU, čija je to banka, odlučila da nas malo pogura, pa smo konačno dobili kredite za kojima se očajnički tragalo još od kraja devedesetih.
Inače, da je gradnja ovisila isključivo od prihoda od BH telekoma, kao što je to bio slučaj čini mi se čak do 2007., tempo gradnje bi ostao kao i prije, 3-5 km godišnje.
a PDV? bilo je vaznije dijeliti stotine miliona sadake i budzetskih plata, kako bi se uzeli izbori 2006... i kao da to nije bilo dovoljno, oko 800 miliona eura od mmf (da se nastavi sadakistan politika)
koliko smo mogli imati autoputa da je ta lova isla u izgradnju umjesto u kupovinu glasova? mogli smo hladno imati ovih 80 kilometara jos prije par godina, a sad bi bili pred savom... ili bi imali jednu termoelektranu... ali bolja varijanta je bila sadakistan
-
mikasa
- Posts: 536
- Joined: 15/12/2008 22:35
#2974 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
http://** No links **.ba/hronika/kakvu-ce-sigurno ... ih-vijenac

Jao suplje price..., sva nabrojana lica nemaju veza sa tunelima i projektovanjem odvodnje u tunelimaSTRAVIČNI SUDARI NA AUTOCESTAMA I KAKO IH SPRIJEČITI: Kakvu će sigurnost bh. građanima nuditi najveći tunel u BiH - Vijenac?!
Poklopac šahta koji je postavljen na autocesti ispred tunela Plasina u Hrvatskoj nije bio originalno spojen s revizionim oknom, već je pri ugradnji prerađivan - i došlo je do stravičnog lančanog sudara. Policija je zbog nesreće prekršajno prijavila Hrvatske autoceste, dok je u BiH ova tragedija iznova pokrenula pitanje sigurnosti autocesta i tunela Vijenac, kojeg dužina od 2.967 metara čini najdužim u BiH
tunel vijenac novaNedavno je na autocesti A1 u Hrvatskoj došlo do stravičnog lančanoga sudara koji je prouzročio šaht za oborinske vode. Kako su izvjestili hrvatski mediji, poklopac šahta koji je postavljen na autocesti ispred tunela Plasina nije originalno spojen s revizionim oknom već je pri ugradnji prerađivan. Policija je zbog nesreće prekršajno prijavila Hrvatske autoceste. Osim utvrđivanja okolnosti nesreće u tunelu Plasina, na autocesti Zagreb –Split, otvorio se ponovo problem funkcioniranja sigurnosnih sistema tunela. Nažalost, tek kada se dogodi nesreća javnost se ozbiljnije zainteresira za sigurnosne aspekte, kao i kvalitet materijala i proizvoda koji se ugrađuju.
Ovo aktuelno pitanje za BiH je posebno interesantno zbog aktivnosti na Koridoru Vc i izgradnje tunela. Tunel „Vijenac“, dužine 2.967 metara čija je izgradnja u II fazi, biće najduži tunel u Bosni i Hercegovini, ali i jedan od najmodernijih i najopremljenijih u regionu. Trenutno je prema izjavi direktora Euro-Asfalta, izvođača radova, Hameda Ramića urađeno 1200 metara i vrše se daljnji radovi na montiranju oplate na izradi hidroizolacije i betoniranju tunela.
Prema projektnoj dokumentaciji u tunelu Vijenac, koji je najzahtjevniji projekat na Koridoru Vc, biće postavljeni svi neophodni sistemi propisani najvišim europskim standardima, od sistema za odvodnju, ventilatora, nadzornih kamera, protivpožarne zaštite, niša za uklanjanje pokvarenih vozila, prostora za evakuaciju putnika. Riječ je o projektu koji nesumnjivo spada u red najsloženijih građevinskih objekata, kako u pogledu projektiranja, tako i u pogledu izgradnje. Svi elementi koji čine tehnologiju izvođenja radova su oku vozača i putnika nevidljivi.
tunel vijenac
Povlačeći paralelu sa tunelom Plasina u kojem se dogodila nesreća bitno je pomenuti još jedan dodatni sigurnosni aspekt predviđenog sistema, a to je da ovaj sistem nema revizionih šahtova i poklopaca u kolovoznoj površini u tunelu, što dodatno povećava sigurnost saobraćaja i smanjuje troškove održavanja, te se ne može desiti nesreća prouzrokovana poklopcem šahta kao što se nedavno desilo u tunelu u Hrvatskoj.
Tunel Vijenac
Direktor „Autocesta Federacije“, Ensad Karić je izjavio da su svi sigurnosni aspekti na kompletnom Koridoru Vc i tunelima projektovani i grade se po posljednjim principima i standardima i dodao: “Nesreće se dešavaju i nažalost vjerovatno će se i dešavati, međutim sistem izgradnje i opreme u tunelima, ne samo tunel 1. Mart već i tunel Suhodol, koji je otprilike iste dužine, će biti takav da ćemo maksimalnu pažnju posvetiti sigurnosti , pogotovo zaštiti od požara, dojavama i sistemom upravljanja samim tunelom, ventilacijom i menadžmentom tunela“.
Odgovornost za sigurnost tunelskog prometa je na projektantima i izvođačima, ali podjednako i na nadzornim organima koji trebaju da obezbjede izgradnju na osnovu projektne dokumentacije.
S obzirom na to da je Tunel „Vijenac“ trenutno jedan od najvažnijih projekata na Koridoru Vc, mišljenje projektanata je veoma važno. Prema dosadašnjim saznanjima vezanim za izvođenje radova na tunelu Vijenac i određenim korekcijama koje se odnose na projekat s ciljem njegovog poboljšanja Elmedin Voloder dipl.ing.gradj. direktor DIVEL d.o.o. koja vrši projektantski nadzor smatra da će korištenje i eksploatacija tunela biti na nivou savremenih zahtjeva koji se postavljaju za projekte ovog tipa.
„Za ovako složene projekte neophodno je da investitor, projektant, revident, nadzor i izvođač radova posvete maksimalnu pažnju kako bi objekat bio tehnički primljen i pušten u eksploataciju .Ovim se omogućava korištenje objekta uz svođenje mogućih ekscesnih situacija na najmanju mjeru i postižu projektom dati ciljevi „ naglasio je Voloder i dodao da je neophodno da se održavanje objekta obavlja u skladu sa obaveznim uputstvima kroz praćenje, preglede i popravke.
Običajna dužnost izvođača je da omogući naručiocu radova nadzor, odnosno pružanje dokaza o ispunjavanju propisanih tehničkih zahtjeva, tj. kvalitetu ugrađene opreme i radova. O pridržavanju ugradnje materijala i opreme predviđene projektnom dokumentacijom direktor Euro-Asfalta, Hamed Ramić kaže: “U fazi projektovanja mi smo praktično izbacili iz kolovozne konstrukcije sve što može dovesti do neke nesreće ili nemile scene, sve instalacije su provedene ispod ivičnjaka, rubom tunela.
Za projektovanje odvodnje u tunelu Vijenac kao podloga korišten je najsavremeniji tunelski sistem odvodnje sa šlic kanalima od polimernog betona velike ulivne moći i specijalnim sifonskim vatrozapornim šahtovima koji osiguravaju sigurnu odvodnju opasnih i zapaljivih tečnosti u slučaju nesreće u tunelu ,te onemogućavaju širenje požara, gasova i eksplozija unutar i između cijevi kazao je Arif Begović, direktor firme ACO BiH d.o.o. i naglasio:
„Ovaj sistem u potpunosti ispunjava sve zahtjeve u skladu sa Direktivom Evropskog parlamenta iz 2004. godine kojom su propisani minimalni sigurnosni uslovi za tunele i kapacitetom odvodnje u slučaju havarije od sto litara u sekundi i to u roku od 5 minuti.“
Povlačeći paralelu sa tunelom Plasina u kojem se dogodila nesreća bitno je pomenuti još jedan dodatni sigurnosni aspekt predviđenog sistema, a to je da ovaj sistem nema revizionih šahtova i poklopaca u kolovoznoj površini u tunelu, što dodatno povećava sigurnost saobraćaja i smanjuje troškove održavanja, te se ne može desiti nesreća prouzrokovana poklopcem šahta kao što se nedavno desilo u tunelu u Hrvatskoj.
„S obzirom da je sistem od polimernog betona u potpunosti otporan na sve agresivne uticaje posipnog materijala, soli, sulfata itd., njegova je trajnost min 50 godina, što znatno pojeftinjuje troškove održavanja. Stoga u analizi troškova ugradnje i eksploatacije tunela predstavlja najekonomičnije rješenje“, dodatno je obrazložio Begović.
Direktor „Autocesta Federacije“ najavio je „Mi ćemo tunel otvoriti na proljeće slijedeće godine, betonski radovi i izgradnja asfaltne konstrukcije će biti gotova do 1. marta, a poslije toga slijede dodatna dva do tri mjeseca opremanja tunela, ugradnja instalacija, opreme i svega onoga što ide zajedno sa Centrom za održavanje i kontrolu prometa i koji će upravljati tunelom Vijenac.“
Tunel Vijenac je sa tehničkog aspekta vrlo složen objekat stoga je neophodno usvojiti najbolja iskustva iz regije i Evrope i uz kontinuirani nadzor kvalitete projektovanih i izvedenih radova kao i ugrađenih materijala osigurati epitet trenutno najsavremenijeg tunela u regij i što je još važnije obezbjediti maksimalnu sigurnost i zaštitu učesnika u saobraćaju, tvrdi se u saopštenju press službe "Autocesta Federacije".
-
udrch
- Posts: 8472
- Joined: 14/10/2008 10:08
#2975 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
ovoj firmi što je radila ovu dionicu Stupari-Živinice svaka čast..iako se radi o meni nepoznatoj firmi, bar onim čije sam natpise vidio na mašinama, znači pravim izvođačima radova..Alfons Kauders wrote:rade se i ostali pravci... npr. za raju iz tk... radi se karaula, a kad se uradi dogodine veze se na novu dionicu prema olovskim lukama na jugu... uradjen djurdjevik - stupari skoro cijela dionica, a ide se dalje prema kladnjuDržava wrote:Ako zbog nečega budem glasao za SDP, to će biti zbog dinamike izgradnje auto-puteva u njihovom mandatu...
kad bi sve to zavrsili, na m-18 bi bilo dosta friskog asfalta... manje vise od zivinica do olova bi skoro sve bilo ili rekonstruisano ili uradjeno od nule - meni to vise znaci od autoputa od sarajeva do save i nisam jedini
ali zasluge ne treba davati nijednoj stranci, mada je istina da je sda decenijama ignorisala taj pravac iz politickih razloga... to se radi mojim i tvojim parama, stoga ko ih jebe... pogotovo ne na ovoj temi, bolje da se drzimo finih slika i pozitive, ima ostatak foruma za politiku
najbolje urađena cesta do sada..jedina zamjerka što nisu koristili mašinu za zadnji slog koja obadvije trake radi odjednom..ocjena urađenog je 9,5..
uvjerićete se i sami kad prođete..
