Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2951 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
asadaspektakl
Potpuno ste u pravu.
Ne postoji nista sto bih ja ili Zdravko mogao reci da vas ubijedi da promjenite vase misljenje ukoliko je bazirano na formi znanja koje se zove uvjerenje. To nije problem samo u politici nego i inace u teoriji o znanju i logici.(B.Russell)
Sto se tice vase teze da podjela ili "kiprizacija" BiH mozda i nije lose rjesenje...
Nasa stranka, a i NSP, se s tim duboko ne slaze i ucinice sve sto moze da se to nikad ne dogodi.
p.k.
Potpuno ste u pravu.
Ne postoji nista sto bih ja ili Zdravko mogao reci da vas ubijedi da promjenite vase misljenje ukoliko je bazirano na formi znanja koje se zove uvjerenje. To nije problem samo u politici nego i inace u teoriji o znanju i logici.(B.Russell)
Sto se tice vase teze da podjela ili "kiprizacija" BiH mozda i nije lose rjesenje...
Nasa stranka, a i NSP, se s tim duboko ne slaze i ucinice sve sto moze da se to nikad ne dogodi.
p.k.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2952 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
red label
Ne vidim vezu izmedju svoje i vase tvrdnje.
p.k.
Ne vidim vezu izmedju svoje i vase tvrdnje.
p.k.
-
red label
- Posts: 81
- Joined: 09/04/2010 09:56
#2953 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
U tome i jeste greška jer je BiH federacija dva entiteta a ne decentralizovana država.Izostavljena je najvažnija karakteristika uređenja BiH.buzzer wrote:ns nije nigdje spominjala federalnu drzavu, pa je tvoja tvrdnja daleko od smisla.red label wrote:decentralizovana i složena (federalna) država nije isto pa je konstatacija NS daleko od tačne.Pedja Kojovic wrote: Naša stranka i Nova Socijalistička Partija u svom političkom djelovanju polaze od premisa da je Bosna i Hercegovina sekularna, demokratska i decentralizovana država svih njenih građana i naroda
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#2954 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
U kojem članu Ustava ovo piše?red label wrote:U tome i jeste greška jer je BiH federacija dva entiteta a ne decentralizovana država.Izostavljena je najvažnija karakteristika uređenja BiH.buzzer wrote:ns nije nigdje spominjala federalnu drzavu, pa je tvoja tvrdnja daleko od smisla.red label wrote: decentralizovana i složena (federalna) država nije isto pa je konstatacija NS daleko od tačne.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2955 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ja cu samo kratko o nize kopiranom:
NSP ZK puno nije ni mogao ocekivati u KS, ali ce kroz NS i zahvaljujuci glasovima koje ce NS dobiti imati priliku da dobije bar nesto i u KS.
S druge strane, NS u Foci nece dobiti nista na racun NSP.
Ako na glasackim listicima stoji naziv koalicije, mislim da ce NS biti donja cak i u KS, gdje je do sada prilicno dobro kotirala, ili bar puno bolje nego na prsolim lokalnim izborima...
Radi boldiranog dijela, tj. naziva koalicije, mislim da je Nasa stranka momentalno izgubila poprilican broj glasova u KS.Ove dvije stranke će nastupati pod zajedničkim imenom „Naša stranka – Nova socijalistička partija Zdravka Krsmanovića“
NSP ZK puno nije ni mogao ocekivati u KS, ali ce kroz NS i zahvaljujuci glasovima koje ce NS dobiti imati priliku da dobije bar nesto i u KS.
S druge strane, NS u Foci nece dobiti nista na racun NSP.
Ako na glasackim listicima stoji naziv koalicije, mislim da ce NS biti donja cak i u KS, gdje je do sada prilicno dobro kotirala, ili bar puno bolje nego na prsolim lokalnim izborima...
- buzzer
- Posts: 1635
- Joined: 06/05/2006 22:37
#2956 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
bih nije federacija, fulio si. a ovaj tekst jeste malo neprecizan. naime trebali su naglasiti da je Bosna i Hercegovina sekularna, demokratska i decentralizovana država svih njenih građana i naroda njihov cilj, a ne sadasnje uredjenje, pa da ih razumiju i oni sto sto u njihove izjave rado ucitavaju nepostojece.red label wrote:U tome i jeste greška jer je BiH federacija dva entiteta a ne decentralizovana država.Izostavljena je najvažnija karakteristika uređenja BiH.buzzer wrote:ns nije nigdje spominjala federalnu drzavu, pa je tvoja tvrdnja daleko od smisla.red label wrote: decentralizovana i složena (federalna) država nije isto pa je konstatacija NS daleko od tačne.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#2957 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ja cu svakako darti svoj glas NS,ali istog sam misljenja da je naziv koalicije dostra kontraproduktivan(predugacak,previse rijeci ,licno ime i prezime i sl. bas mi nekako nezgrapno djeluje,glomazno
),narocito kod ljudi koji ne prate bas precizno i konstantno politiku,i kod ljudi koji se dvoume za koga dati glas a NS im je jedna od mogucnosti. (u oba slucaja mislim na glasace iz federacije)
Kada se odlucilo da se izadje zajedno na izbore,u vidu koalicije,mogla se napraviti,smisliti i u javnost lansirati,neka "kovanica" (npr. Lijevi-Centar BiH,lupam sada)za naziv te koalicije.
Kada se odlucilo da se izadje zajedno na izbore,u vidu koalicije,mogla se napraviti,smisliti i u javnost lansirati,neka "kovanica" (npr. Lijevi-Centar BiH,lupam sada)za naziv te koalicije.
-
asadaspektakl
- Posts: 166
- Joined: 15/06/2010 01:54
#2958 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja Kojovic wrote:asadaspektakl
Potpuno ste u pravu.
Ne postoji nista sto bih ja ili Zdravko mogao reci da vas ubijedi da promjenite vase misljenje ukoliko je bazirano na formi znanja koje se zove uvjerenje. To nije problem samo u politici nego i inace u teoriji o znanju i logici.(B.Russell)
Sto se tice vase teze da podjela ili "kiprizacija" BiH mozda i nije lose rjesenje...
Nasa stranka, a i NSP, se s tim duboko ne slaze i ucinice sve sto moze da se to nikad ne dogodi.
p.k.
pogresan odgovor - moje znanje nije bazirano na necemu sto se zove 'uvjerenje' (kako ti to kazes) jer da jeste ja bih napisao da ja 'vjerujem' da je ovaj ili onaj ovakav ili onakav - ono sto sam ja napisao, kao sto se vidi iz gornjeg posta, je cisto iskustvo: znaci bio dodik, 'ispusila' se fora o 'progresivnim gradjanskim srbima', igrac prosao, ali lopta nije, i na istu foru se dva puta ne igra - a sad mozete skupa s krsmanovicemo dodijeliti plaketu onima sto su klali muslimane po foci ala maksimovic (znate vec sta je bilo) pa nam onda javite kako ste sve ucinili 'u skladu s dejtonom'...
a sto se tice 'kiprizacije' - ne znam cime ce se NS boriti protiv bilo cega, koliko ja vidim najbolje bi bilo da se potpuno preregistruje u karadzicevom entitetu, promjeni naziv u NS Republike Srpske, objasni 'gradjanima' da je za 'decentralizaciju' itd itd itd...
Ja sam sad vec siguran da cete vi potpuno propasti na svim politickim frontovima, osim MOZDA (jedno veliko mozda) medju ovim polu-karadzicevcima u entitetu kojima se dopada rezultat zavrsene deratizacije i istrebljenja muslimana oko banja luke ali im se ne dopada sto ne zive u 'prosperitetnoj srpskoj drzavi' nego se moraju patiti u stanju ni na nebu ni zemlji kao npr. svetlana cenic... mada moram priznati da ste u ovom malom ausvicu nepopularni jer vas cak i nezadovoljnici smatraju 'podmetnutim bosnjackim srbima koji rade na razbijanju jedinstva glasackog tijela'
nego da ponovim pitanje u skracenoj verziji:
Ukratko sta je razlika izmedju krsmanovica i dodika na djelima a ne na prici - koliko vidim razlika je nikakva, krsmanovic je nacelnik predivno od muslimana ociscene opstine foca, covjek dodjeljuje plakete ljudima kao sto je maksimovic (zahvalnica za rad na klanju, kako bi krsmanovic postao nacelnik da maksimovica nije bilo, kao sto i dodik ne moze biti premijer ako biljana prije njega ne pobije sve nesrpsko, po sistemu gdje ja stadoh ti produzi samo malo promjeni pricuPa i Dodik je bio clan 'alternativnog gradjanskog vijeca' a pojedini kreteni su ga slavili kao borca protiv karadzica i 'bih bez entiteta', pa je recimo i SDP plivao jedno vrijeme na prici o tome kako treba umjesto 'nacionalistickih stranaka dovesti progresivno orijentirane stranke' - i sta bi? Aa sto se tice nacionalizma, Tihic i svi politicari ti mogu potvrditi da ni u dodiku nema ni zrna nacionalizma, samo covjek voli vlast, a takodje je i direktan u razgovoru (pogledaj 60 minuta i bit ce ti jasno)...Svaka slicnost s tvojim tekstom o Krsmanovicu je slucajna i to mi je prvo pitanje koje imam za tebe: na osnovu cega bi ja trebao da dijelim uvjerenje s NS-om (koje to uvjerenje mora imati radi pobjede ne izborima) da ce bas Krsmanovic biti jako razlicit od Dodik ili bilo koga drugog?
Dakle, pitanje je sljedece: zar ne bi mogao biti interes BiH da se bar na takav kulturan nacin otrese jednog zemlja koji nigdje ne ide, pa cemo se vratiti pregovorima nakon nekih 20 godina, a u medjuvremenu da gledamo svoja posla umjesto da gubimo vrijeme sa 'progresivnim novim snagama' iz entiteta koje zele progresivni srpski entitet umiven od zlocina i deratiziran od ne-srba pod zastavom EU?
-
NKVD
- Posts: 697
- Joined: 18/01/2007 09:27
#2959 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Peđa, izgleda da sam propustio nešto bitno - da li ću ja na listiću u KS, ako hoću da glasam za NS, morati zaokružiti ovu novu koaliciju, zajedno sa rogobatnim imenom?
E, vidiš prijatelju, to je problematično iz više razloga (zajedno čine jedan ozbiljan problem, barem meni) - ja neću da glasam za stranku ili koaliciju koja u svom nazivu ima ime jednog čovjeka, pojedinca. Ma koliko on dobar ili savršen bio. Valjda ne trebam objašnjavati razloge - mi sve vrijeme govorimo o pokretu , o svicima u tegli, o frontu a nameće nam se varijant jedan čovjek, jedna stranka.
Ako je to tako, a ispravi me ako griješim, morate promptno i vrlo ubjedljivo objasniti potencijalnim glasačima razloge. Jer ovim činom idete direktno protiv samih sebe, barem kod ljudi u mom neposrednom okruženju. A oni su "vrlo" NS.
Ovo nema baš previše veze sa Krsmanovićem (moraćete nam i njega približiti!) nego sa činjenicom da ja moram, jebemtisunce, zaokružiti koaliciju koja ima ime jednog čovjeka u nazivu. To je, u najmanju ruku, neprihvatljivo.
Pretpostavljam da je odluka stvar procjene o mogućnostima nekog ozbiljnijeg rezultata u RS ali ovo zadire u principe. Barem moje. A po njima sam se identifikovao sa NS.
Ili na ovaj način pokušavate podcrtati ovu interentitetsku varijantu? Zajedno ali odvojeno. Federacija stranke/pokreta sa jednim čovjekom. Ponovo, nemušto.
Pa jel' moguće da je frajer, Krsmanović, toliki ego manijak da je insistirao na ovome kao eliminatornom? Ovo je pitanje. Ako je i blizu tome, onda bi se to moglo izroditi u veliki problem u eventualnoj daljnoj saradnji u vlasti.
Puno pitanja ste otvorili ovim potezom.
Da li cilj opravdava sredstvo? Ako je tako, a valjda nije, onda ste vrlo nekonzistentni.
Principi, Peđa! Sitnice, trenutna nesnalaženja i dječije bolesti mogu objasniti, trpiti i oprostiti ali povredu principa - ne. Ponovo, ovo nema veze sa Krsmanovićem (isto bih rekao da je Danisovo ime u nazivu stranke!). Molim te da mi ovo detaljno objasniš ili mi kažeš kako sam pogrešno interpretirao informaciju.
E, vidiš prijatelju, to je problematično iz više razloga (zajedno čine jedan ozbiljan problem, barem meni) - ja neću da glasam za stranku ili koaliciju koja u svom nazivu ima ime jednog čovjeka, pojedinca. Ma koliko on dobar ili savršen bio. Valjda ne trebam objašnjavati razloge - mi sve vrijeme govorimo o pokretu , o svicima u tegli, o frontu a nameće nam se varijant jedan čovjek, jedna stranka.
Ako je to tako, a ispravi me ako griješim, morate promptno i vrlo ubjedljivo objasniti potencijalnim glasačima razloge. Jer ovim činom idete direktno protiv samih sebe, barem kod ljudi u mom neposrednom okruženju. A oni su "vrlo" NS.
Ovo nema baš previše veze sa Krsmanovićem (moraćete nam i njega približiti!) nego sa činjenicom da ja moram, jebemtisunce, zaokružiti koaliciju koja ima ime jednog čovjeka u nazivu. To je, u najmanju ruku, neprihvatljivo.
Pretpostavljam da je odluka stvar procjene o mogućnostima nekog ozbiljnijeg rezultata u RS ali ovo zadire u principe. Barem moje. A po njima sam se identifikovao sa NS.
Ili na ovaj način pokušavate podcrtati ovu interentitetsku varijantu? Zajedno ali odvojeno. Federacija stranke/pokreta sa jednim čovjekom. Ponovo, nemušto.
Pa jel' moguće da je frajer, Krsmanović, toliki ego manijak da je insistirao na ovome kao eliminatornom? Ovo je pitanje. Ako je i blizu tome, onda bi se to moglo izroditi u veliki problem u eventualnoj daljnoj saradnji u vlasti.
Puno pitanja ste otvorili ovim potezom.
Da li cilj opravdava sredstvo? Ako je tako, a valjda nije, onda ste vrlo nekonzistentni.
Principi, Peđa! Sitnice, trenutna nesnalaženja i dječije bolesti mogu objasniti, trpiti i oprostiti ali povredu principa - ne. Ponovo, ovo nema veze sa Krsmanovićem (isto bih rekao da je Danisovo ime u nazivu stranke!). Molim te da mi ovo detaljno objasniš ili mi kažeš kako sam pogrešno interpretirao informaciju.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2960 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
nkvd
To je naziv koalicije i tako ce pisati na listicu.
p.k.
To je naziv koalicije i tako ce pisati na listicu.
p.k.
-
NKVD
- Posts: 697
- Joined: 18/01/2007 09:27
#2961 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Vrlo problematično, barem iz moje perspektive!
Moraćete se dobro potruditi da ovo "odbranite". Veoma rizično, takođe. Rizikovanje svog truda, rada ali i želja svih nas vezanjem za ime jednog čovjeka. Pa, jebote, nije Tito mrtvi se usto iz groba pa da mu dodajemo ime! I njega bi svašta imao pitati.
Ovo sigurno iziskuje mnogo više od jednog reda odgovora koji si ti, u ove rane sate, ponudio. U protivnom ću to shvatiti da ili nemate spremnu strategiju da obranite potez ili kao aroganciju po kojoj ja, i svi glasači NS oko mene, nemam šta pitati nego slijepo vjerovati. Niti jedna od ove dvije varijante ništa ne valja.
Veliki je ulog Peđa a ovo zadire u principe.
Mnogo, mnogo pitanja! Nudi odgovore što prije, živ bio.
U protivnom će van (nas!) razbucati i prije izbora. A, grehota bi bila. Molim te, još jednom pročitaj ovo što sam u prethodnom postu napisao.
Moraćete se dobro potruditi da ovo "odbranite". Veoma rizično, takođe. Rizikovanje svog truda, rada ali i želja svih nas vezanjem za ime jednog čovjeka. Pa, jebote, nije Tito mrtvi se usto iz groba pa da mu dodajemo ime! I njega bi svašta imao pitati.
Ovo sigurno iziskuje mnogo više od jednog reda odgovora koji si ti, u ove rane sate, ponudio. U protivnom ću to shvatiti da ili nemate spremnu strategiju da obranite potez ili kao aroganciju po kojoj ja, i svi glasači NS oko mene, nemam šta pitati nego slijepo vjerovati. Niti jedna od ove dvije varijante ništa ne valja.
Veliki je ulog Peđa a ovo zadire u principe.
Mnogo, mnogo pitanja! Nudi odgovore što prije, živ bio.
U protivnom će van (nas!) razbucati i prije izbora. A, grehota bi bila. Molim te, još jednom pročitaj ovo što sam u prethodnom postu napisao.
- buzzer
- Posts: 1635
- Joined: 06/05/2006 22:37
#2962 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
ma kako i meni neprilicno izgledalo naglasavanje imena predsjednika stranke uz ime stranke, sasvim je uobicajeno i normalno da se naziv koalicije sastoji od zbira imena stranaka koje cine koaliciju. ns se nije zbratimila sa nsp zdravka krsmanovica, nego potpisala ugovor o saradnji baziran na pet tacaka i to tako treba gledati. da je bogdo sav problem u imenu koalicije...
-
ins
- Posts: 2741
- Joined: 12/05/2005 10:50
#2963 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislim da je greska koalicija na kantonalnom nivou. Na nivo FBIH i BIH podrzavam, ali na kantonalnom velika greska. Prvi ce je SDP iskoristiti...
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2964 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislim da je ovakav naziv vrlo kontraproduktivan po NS, pogotovo ako se u ovom predizbornom periodu ne uspije vrlo jasno i precizno svim svojim dosadasnjim i potencijalnim glasacima, a vjerujem i poprilicnom broju clanova, objasniti cemu to vodi.
Bez toga, kada se ovakav naziv pojavi pred ocima glasaca na glasackim listicima, a pogotovo ako pored imena kandidata ne bude tacno pisalo kojoj stranci iz koalicije pripadaju (a nece pisati), mnogi glasaci u KS ce zaokruziti nesto drugo, vjerovatno nekoga iz SDP-a ili BPS-a, jer nece htjeti dati glas Krsmanovicu, cije je ime u samom naslovu...
Ja sam svjestan da se ova koalicija mozda moze gledati pozitivno sa neke dugorocne strane, ali nisam bas siguran da prevelik broj biraca ima namjeru pravljenja dugorocnih analiza ili predvidjanja...
Ljudima je dogorilo sad i danas.
A svi znaju ovo sto je gore receno, vezano za Dodika i njegove kurseve prije i poslije dolaska na vlast...i to je ono sto ljudi vide i razumiju.
Ono sto ne vide trenutno ili nemaju mogucnost da sagledaju u buducnosti, nece ni razumjeti...
Bez toga, kada se ovakav naziv pojavi pred ocima glasaca na glasackim listicima, a pogotovo ako pored imena kandidata ne bude tacno pisalo kojoj stranci iz koalicije pripadaju (a nece pisati), mnogi glasaci u KS ce zaokruziti nesto drugo, vjerovatno nekoga iz SDP-a ili BPS-a, jer nece htjeti dati glas Krsmanovicu, cije je ime u samom naslovu...
Ja sam svjestan da se ova koalicija mozda moze gledati pozitivno sa neke dugorocne strane, ali nisam bas siguran da prevelik broj biraca ima namjeru pravljenja dugorocnih analiza ili predvidjanja...
Ljudima je dogorilo sad i danas.
A svi znaju ovo sto je gore receno, vezano za Dodika i njegove kurseve prije i poslije dolaska na vlast...i to je ono sto ljudi vide i razumiju.
Ono sto ne vide trenutno ili nemaju mogucnost da sagledaju u buducnosti, nece ni razumjeti...
-
asadaspektakl
- Posts: 166
- Joined: 15/06/2010 01:54
#2965 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Poredjenje dodika i krsmanovica ne moze biti tacno jer ne znamo sta ce krsmanovic uciniti u buducnosti, mozda bude kao dodik mozda ne, ali je stvar sto su ljudi jednom povjerovali u pricu i sad naravno vise niko ne vjeruje (ucenje iz iskustva) i ne daje glasove na pricu...Dozer wrote:Mislim da je ovakav naziv vrlo kontraproduktivan po NS, pogotovo ako se u ovom predizbornom periodu ne uspije vrlo jasno i precizno svim svojim dosadasnjim i potencijalnim glasacima, a vjerujem i poprilicnom broju clanova, objasniti cemu to vodi.
Bez toga, kada se ovakav naziv pojavi pred ocima glasaca na glasackim listicima, a pogotovo ako pored imena kandidata ne bude tacno pisalo kojoj stranci iz koalicije pripadaju (a nece pisati), mnogi glasaci u KS ce zaokruziti nesto drugo, vjerovatno nekoga iz SDP-a ili BPS-a, jer nece htjeti dati glas Krsmanovicu, cije je ime u samom naslovu...
Ja sam svjestan da se ova koalicija mozda moze gledati pozitivno sa neke dugorocne strane, ali nisam bas siguran da prevelik broj biraca ima namjeru pravljenja dugorocnih analiza ili predvidjanja...
Ljudima je dogorilo sad i danas.
A svi znaju ovo sto je gore receno, vezano za Dodika i njegove kurseve prije i poslije dolaska na vlast...i to je ono sto ljudi vide i razumiju.
Ono sto ne vide trenutno ili nemaju mogucnost da sagledaju u buducnosti, nece ni razumjeti...
Doduse, to se nesto cesto ponavljalo u zadnje vrijeme ali vise nema efekta kao ranije: kad bi srpski politicari htjeli da postignu nesto, onda bi odjednom otkrili retoricku ljubav prema BiH, pa poceli da pricaju o 'ljepotama kompromisa' ili u malo zescim verzijama (hardcore porno
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2966 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nisam poredio Dodicka i Krsmanovica, niti mi je to bila namjera.
Samo sam pokusao prikazati vrlo moguci nacin razmisljanja prosjecnog covjeka, glasaca koji mozda nije ni clan bilo koje opcije, ali kojem je muka od svega. Nista vise.
Samo sam pokusao prikazati vrlo moguci nacin razmisljanja prosjecnog covjeka, glasaca koji mozda nije ni clan bilo koje opcije, ali kojem je muka od svega. Nista vise.
-
asadaspektakl
- Posts: 166
- Joined: 15/06/2010 01:54
#2967 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Shvatio sam da ih nisi poredio, drugi dio odgovora je bio opis stanja prosjecnog recimo bosnjackog glasaca. Da se ne lazemo u entitetu ce ova koalicija biti sretna ako uzme 2 ili 3 poslanicka mjesta, populacija je takva da ce se koaliranje ns i krsmanovica medju vecinom shvatiti kao neki pokusaj razbijanja jedinstvenosti u momentu egzistencijalne opasnosti po ljubljeni ausvicDozer wrote:Nisam poredio Dodicka i Krsmanovica, niti mi je to bila namjera.
Samo sam pokusao prikazati vrlo moguci nacin razmisljanja prosjecnog covjeka, glasaca koji mozda nije ni clan bilo koje opcije, ali kojem je muka od svega. Nista vise.
-
ins
- Posts: 2741
- Joined: 12/05/2005 10:50
#2968 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Osim toga, za nije apsurd da se nesto sto se zove Nasa stranka na listicima pojavljuje sa imenom nekog drugog lika, pa god on bio?

- Suti i trpi
- Posts: 1229
- Joined: 26/04/2010 13:39
#2969 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Moram priznat da je i meni u najmanju ruku glupo isticat pojedinca i stavljat ga u isti rang sa kolektivom. Nekako mi to ne djeluje demokratski i dosad sam zapazio da to rade iskljucivo apsolutni vladari svojih stranki. Krsmanovic je umislio da je neki previse bitan faktor, pa hoce da se istice iz mase. Da li je covjek egoista ili misli da ce njegovo ime privuc birace, pitanje je sad
!?
Ja cu svejedno glasat za NS - NSP, ali radi Krsmanovicevog egoizma imam gorak okus u ustima. Nadam se da ce to opravdat ako dodje na vlast.
Ja cu svejedno glasat za NS - NSP, ali radi Krsmanovicevog egoizma imam gorak okus u ustima. Nadam se da ce to opravdat ako dodje na vlast.
- vaca
- Posts: 751
- Joined: 24/02/2006 16:31
- Location: sarajevo
#2970 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Slažem se sa postovima iznad. Meni lično ne smeta, jer mi je važna suština, ne forma....ali mislim da ste pogriješili.
-
reakcionar
- Posts: 10
- Joined: 17/01/2010 12:10
#2971 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Vecina ovdje prisutnih na forumima su pismeni (obrazovani) ili jako dobro informisani gradjani ove nase zemlje. Vecina vas zna i do najsitnijeg detalja sta se desava na politickoj sceni u BiH. I svi koji ste ovdje ste i informaticki pismeni sto vam, za ovo prethodno receno, uveliko olaksava pristup novim saznanjima. E sad, koji je procenat vas/nas koji smo aktivni na forumima i koji imaju "dovoljno" informacija da znaju nasu polticku realnost. Procenat je jako mali. Vecina ljudi u BiH, a posto pisem iz RS-a fokusiracu se na ovaj dio, nema priblizna saznanja kao vi o politickim desavanjima. Radjeno je jedno istrazivanje po selima i gradovima u RS (pretpostavljam da je tako i u cijeloj BiH) gdje su ljude pitali da li su culi ili da li znaju za Novu socijalisticku partiju. Mnogi ljudi su slegali ramenima, ne znajuci ili pretpostavljajuci o kojoj se partiji radi. Ali, kada im se reklo Zdravko Krsmanovic i pokazala njegova slika, vecina je rekla, aaaaa to je onaj iz Foce, dobar je, svaka mu cast....
Sta to znaci? To znaci da je vecina naseg stanovnista neinformisana (tako cu se izraziti) i da se mora naci modalitet da se dodje do njihovih saznanja i da se to saznanje pretvori u glas. Do izbora je ostalo manje od 4 mjeseca. Raditi na brendiranju NSP-a u ovo trenutku je uzaludan posao, mada se i radi da se ne zavaravamo, ali se ne trosi silna energija na to kada ima mnogo vaznijih stvari. Mnogo vaznije je postici sto bolji izborni rezultat i onda iz te pozicije pristupiti brendiranju, izradi vizuelnog identiteta i sl.
Nemojmo uvijek po sebi suditi, mi na ovim forumima ili fakultetski obrazovane osobe smo manjina koja je malo bolje informisana, dok je stanovnistvo ove zemlje ljudi kojima treba vremena da sve ove silne stanke, pokrete, pojedince, organizacije i sl, procesuiraju. Nije dobro imati ime pojedinca u nazivu stranke, ali isto tako nije dobro imati ni ime stranke koja nije prepoznatljiva u narodu. To je proces koji ce sigurno uslijediti nakon izbora, i koji ce doprinijeti i toj vrsti pozicioniranja NSP-a.
Nadam se da sam bio konstruktivan...
Pozdrav
Sta to znaci? To znaci da je vecina naseg stanovnista neinformisana (tako cu se izraziti) i da se mora naci modalitet da se dodje do njihovih saznanja i da se to saznanje pretvori u glas. Do izbora je ostalo manje od 4 mjeseca. Raditi na brendiranju NSP-a u ovo trenutku je uzaludan posao, mada se i radi da se ne zavaravamo, ali se ne trosi silna energija na to kada ima mnogo vaznijih stvari. Mnogo vaznije je postici sto bolji izborni rezultat i onda iz te pozicije pristupiti brendiranju, izradi vizuelnog identiteta i sl.
Nemojmo uvijek po sebi suditi, mi na ovim forumima ili fakultetski obrazovane osobe smo manjina koja je malo bolje informisana, dok je stanovnistvo ove zemlje ljudi kojima treba vremena da sve ove silne stanke, pokrete, pojedince, organizacije i sl, procesuiraju. Nije dobro imati ime pojedinca u nazivu stranke, ali isto tako nije dobro imati ni ime stranke koja nije prepoznatljiva u narodu. To je proces koji ce sigurno uslijediti nakon izbora, i koji ce doprinijeti i toj vrsti pozicioniranja NSP-a.
Nadam se da sam bio konstruktivan...
Pozdrav
- buzzer
- Posts: 1635
- Joined: 06/05/2006 22:37
#2972 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
jesi vala, aferim.reakcionar wrote: Nadam se da sam bio konstruktivan...
Pozdrav
zivio!
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2973 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Posto je vise forumasa postavilo pitanje imena obracam se svim a ne nekom pojedinacno i nadam se da je to ok...
Prije svega...
Zdravko to nije zelio, stavise,imao je otpor prema tome, ali su ga marketinski i politicki argumenti ubjedili da pristane i stavi svoje uz ime NSP-a. Svaki njegov potez, ukljucujuci i razmisljanje da se kandiduje na neku funkciju on razmatra iskljucivo sa stanovista privlacenja glasova za svoju stranku i skidanja nacionalista sa vlasti.
Sto se tice Nase stranke...
To nije nas stil i mi to nikad ne bi uradili, ali smo prihvatili argumente strucnjaka da je Nova Socijalisticka Partija stara tek nekoliko mjeseci i da je u smislu identifikacije, "brenda", Zdravkino ime, po njihovim rijecima, "krucijalno".
Osim toga, za razliku od NSP-a, Nasa stranka postoji ve dvije godine i u tom periodu je izgradila snaznu upoliticku organizaciju koja postoji u skoro svakoj BiH opstini. Mi smo takodje uspjeli oko stranke okupiti znacajne politicke i ekonomske strucnjake, kao i vecinu onoga sto se zove "intelektualna elita".
Mi smo, uvjerivsi se u Zdravkinu antinacionalisticku i proevropsku politicku platformu, u ovu koaliciju usli bez rezervi i sa velikim entuzijazmom jer smatramo da je to pocetak kraja ere nacionalizma i medjuetnicke mrznje i da nasa saradnja rusi psiholoski, berlinski, zid u koji se medjuentitetska linija polako ali sigurno pretvara. Osnovna politicka misija Nase stranke je od pocetka bila da gradjanima BiH vrati dostojanstvo i a nasoj djeci pravo na bolju buducnost od ove koju nam nude vladajuce stranke.
U NSP-u smo za tu borbu pronasli bliskog i postenog partnera i sada se oko te koalicije skupljaju i druge stranke, pokreti i pojedinci.
Nema sumnje da ce upravo zbog toga ova koalicija biti napadana, da ce u FBiH Zdravka proglasavati cetnikom, a Nasu stranku u RS-u optuzivati za ko zna sta, ali cinjenica je da se i Nasa stranka i NSP rastu na citavoj teritoriji BiH, da nam je clanstvo multietnicko i da smo se u stanju sloziti oko pitanja oko kojih se vladajuca koalicija vec 15 godina svadja dok BiH tapka u mjestu.
Pokusacu iznijeti i jos jedan argument za ovu koaliciju za koji se nadam da ce biti shvacen na pravilan nacin...
Koalicija Nase stranke i NSP-a stvara potrebu da prilikom svojih izjava i nastupa vodimo racuna o tome kakve bi to posljedice moglo imati na naseg koalicionog partnera. Zdravko, takodje, mora da vodi racuna o tome kako ce neki njegov potez uticati ne samo na nas, Nasu stranku, nego i na clanstvo njegove partije u FBIH. Isto vazi i obrnuto.
Mi, kao i Zdravko, naravno , dakle moramo da vodimo racuna o onom drugom.
Ja vjerujem da je upravo to, vodjenja racuna o onom drugom, drugacijem, koji zivi s nama ili pored nas, bila vazna karakteristika - dio kucnog odgoja - koju je BiH, kao multietnicka, multireligijska zemlja oduvijek imala i koju su nacionalisti u svom pohodu na vlast pocetkom 90-tih unistili.
Bez obzira na rezultate izbora u oktobru, ova je koalicija istorijska jer po prvi put akon rata pokazuje u prakticnom smislu da je BiH, kao zemlja ravnopravnih gradjana i naroda moguca i da postoji ljudi koji su se za nju spremni zajednicki boriti.
p.k.
Prije svega...
Zdravko to nije zelio, stavise,imao je otpor prema tome, ali su ga marketinski i politicki argumenti ubjedili da pristane i stavi svoje uz ime NSP-a. Svaki njegov potez, ukljucujuci i razmisljanje da se kandiduje na neku funkciju on razmatra iskljucivo sa stanovista privlacenja glasova za svoju stranku i skidanja nacionalista sa vlasti.
Sto se tice Nase stranke...
To nije nas stil i mi to nikad ne bi uradili, ali smo prihvatili argumente strucnjaka da je Nova Socijalisticka Partija stara tek nekoliko mjeseci i da je u smislu identifikacije, "brenda", Zdravkino ime, po njihovim rijecima, "krucijalno".
Osim toga, za razliku od NSP-a, Nasa stranka postoji ve dvije godine i u tom periodu je izgradila snaznu upoliticku organizaciju koja postoji u skoro svakoj BiH opstini. Mi smo takodje uspjeli oko stranke okupiti znacajne politicke i ekonomske strucnjake, kao i vecinu onoga sto se zove "intelektualna elita".
Mi smo, uvjerivsi se u Zdravkinu antinacionalisticku i proevropsku politicku platformu, u ovu koaliciju usli bez rezervi i sa velikim entuzijazmom jer smatramo da je to pocetak kraja ere nacionalizma i medjuetnicke mrznje i da nasa saradnja rusi psiholoski, berlinski, zid u koji se medjuentitetska linija polako ali sigurno pretvara. Osnovna politicka misija Nase stranke je od pocetka bila da gradjanima BiH vrati dostojanstvo i a nasoj djeci pravo na bolju buducnost od ove koju nam nude vladajuce stranke.
U NSP-u smo za tu borbu pronasli bliskog i postenog partnera i sada se oko te koalicije skupljaju i druge stranke, pokreti i pojedinci.
Nema sumnje da ce upravo zbog toga ova koalicija biti napadana, da ce u FBiH Zdravka proglasavati cetnikom, a Nasu stranku u RS-u optuzivati za ko zna sta, ali cinjenica je da se i Nasa stranka i NSP rastu na citavoj teritoriji BiH, da nam je clanstvo multietnicko i da smo se u stanju sloziti oko pitanja oko kojih se vladajuca koalicija vec 15 godina svadja dok BiH tapka u mjestu.
Pokusacu iznijeti i jos jedan argument za ovu koaliciju za koji se nadam da ce biti shvacen na pravilan nacin...
Koalicija Nase stranke i NSP-a stvara potrebu da prilikom svojih izjava i nastupa vodimo racuna o tome kakve bi to posljedice moglo imati na naseg koalicionog partnera. Zdravko, takodje, mora da vodi racuna o tome kako ce neki njegov potez uticati ne samo na nas, Nasu stranku, nego i na clanstvo njegove partije u FBIH. Isto vazi i obrnuto.
Mi, kao i Zdravko, naravno , dakle moramo da vodimo racuna o onom drugom.
Ja vjerujem da je upravo to, vodjenja racuna o onom drugom, drugacijem, koji zivi s nama ili pored nas, bila vazna karakteristika - dio kucnog odgoja - koju je BiH, kao multietnicka, multireligijska zemlja oduvijek imala i koju su nacionalisti u svom pohodu na vlast pocetkom 90-tih unistili.
Bez obzira na rezultate izbora u oktobru, ova je koalicija istorijska jer po prvi put akon rata pokazuje u prakticnom smislu da je BiH, kao zemlja ravnopravnih gradjana i naroda moguca i da postoji ljudi koji su se za nju spremni zajednicki boriti.
p.k.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#2974 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@reakcionar,u dobrom dijelu se slazem sa tobom,ali prije svega se to moze odnositi za ruralnija podrucija,narocito RS-a. Sustina imena ,Krsmanovica,pored skracenice stranke za ta podrucja je pun pogodak.
Ali...uvijek to ali.
Sta mislis kakav je prosjecan glasac NS u Kantonu Sarajevo???
Dal' si (ste) svjesni da je u velikom broju glasac iz Sarajeva bas onaj koji je alergican na uzdizanje pojedinca do razmjera da se poistovjecuje sa cijelom strankom. Ideopoklonstvo je nesto sto nikako nece proci kod dobrog dijela glasaca ,ali i POTENCIONALNIH glasaca NS u KSarajevo.
NS formirana,ustrojena na principu individualnizma,skupa samosvjesnih pojedinaca koji su "skupa" zbog ideje. Stranka koja u statutu svome ima varijantu da se predsjednik stranke moze izabrati SAMO NA JEDAN MANDAT,i da jednostavno ne postoji mogucnost reizbora!!!!!!!
Ono sto sam jucer ,namjerno dosta blago odreagovao na naziv ove (nase
)koalicije,danas se potvrdilo u praksi.
u razgovoru sa dvojicom prijatelja ,koji su i na proslim (lokalnim) a i vjerovatno na slijedecim izborima dali svoje glasove za NS,naletio samna jos radikalniju osudu svega ovoga sto sada pisem. Osuda to mjere da je na granici nevjerice i razocarenja.
Jbg.,losa procjena,mislilo se (znam da jeste) vrlo dobronamjerno,a imam neki osjecaj da koliko ce se dobiti u jednom segmentu (kod glasaca NSP Zdravko Krsmanovic),toliko ce se vjerovatno izgubiti kod glasaca NS,a narocito ce biti problematicno "regrutovati" nove glasece NS .
Jer poenda svega,profil prosjecnog glasaca ,i potencionalnog i vec "aktivnog"
NS je takav da ce SIGURNO ,barem sam sebi ponaosob,postaviti ovakvo pitanje.
Da su to glasaci koji su u svojim strankama vec navikli da se sa idepoklonstvom kao u toteme gleda u predsjednike stranaka,sto je slucaj sa velikom vecinom stranaka,drugacija bi stvar bila,njima ovo nebi ni zasmetalo.
Ali delikatno je ovo sve.
Ali...uvijek to ali.
Sta mislis kakav je prosjecan glasac NS u Kantonu Sarajevo???
Dal' si (ste) svjesni da je u velikom broju glasac iz Sarajeva bas onaj koji je alergican na uzdizanje pojedinca do razmjera da se poistovjecuje sa cijelom strankom. Ideopoklonstvo je nesto sto nikako nece proci kod dobrog dijela glasaca ,ali i POTENCIONALNIH glasaca NS u KSarajevo.
NS formirana,ustrojena na principu individualnizma,skupa samosvjesnih pojedinaca koji su "skupa" zbog ideje. Stranka koja u statutu svome ima varijantu da se predsjednik stranke moze izabrati SAMO NA JEDAN MANDAT,i da jednostavno ne postoji mogucnost reizbora!!!!!!!
Ono sto sam jucer ,namjerno dosta blago odreagovao na naziv ove (nase
u razgovoru sa dvojicom prijatelja ,koji su i na proslim (lokalnim) a i vjerovatno na slijedecim izborima dali svoje glasove za NS,naletio samna jos radikalniju osudu svega ovoga sto sada pisem. Osuda to mjere da je na granici nevjerice i razocarenja.
Jbg.,losa procjena,mislilo se (znam da jeste) vrlo dobronamjerno,a imam neki osjecaj da koliko ce se dobiti u jednom segmentu (kod glasaca NSP Zdravko Krsmanovic),toliko ce se vjerovatno izgubiti kod glasaca NS,a narocito ce biti problematicno "regrutovati" nove glasece NS .
Jer poenda svega,profil prosjecnog glasaca ,i potencionalnog i vec "aktivnog"
Da su to glasaci koji su u svojim strankama vec navikli da se sa idepoklonstvom kao u toteme gleda u predsjednike stranaka,sto je slucaj sa velikom vecinom stranaka,drugacija bi stvar bila,njima ovo nebi ni zasmetalo.
Ali delikatno je ovo sve.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2975 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
libero
Ja zaista ne mislim da je kritika opravdana..
Ime koalicije se sastoji od imena stranaka koje ju cine, dakle:
NASA STRANKA - NOVA SOCIJALISTICKA PARTIJA (ZDRAVKO KRSMANOVIC)
(U FBiH latinicom, u RS-u cirilicom)
CIK dopusta 60 karaktera za naziv koalicije.Da smo pored imena stranka mogli dodati i neki zajednicki naziv mi bismo tu mogucnost iskoristili. Ovako, morali smo izabrati ili ime koalicije u kojoj se imena stranaka ne spominju ili uraditi to ovaj nacin. Mislim da je, s obzirom na spoemnuta ogranicenja, nas izbor ispravan.
p.k.
Ja zaista ne mislim da je kritika opravdana..
Ime koalicije se sastoji od imena stranaka koje ju cine, dakle:
NASA STRANKA - NOVA SOCIJALISTICKA PARTIJA (ZDRAVKO KRSMANOVIC)
(U FBiH latinicom, u RS-u cirilicom)
CIK dopusta 60 karaktera za naziv koalicije.Da smo pored imena stranka mogli dodati i neki zajednicki naziv mi bismo tu mogucnost iskoristili. Ovako, morali smo izabrati ili ime koalicije u kojoj se imena stranaka ne spominju ili uraditi to ovaj nacin. Mislim da je, s obzirom na spoemnuta ogranicenja, nas izbor ispravan.
p.k.
