Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2951 Re: Bášča

Post by safran »

Meni danas stigle sjemenke Amerikanke - tikve i paprike:
Tikve
- Cucuzzi - serpent of Sicily (Lagenaria siceraria) - zbog ove sam i naručivala - ostalo se samo nakalemilo,
- Waltham Butternut - C. moshata ali sorta - prošle godine sam sadila hibrid,
- Burgess Buttercup - C. maxima,
- Big Max - C. maxima - ovo su one što se od jedne pita za cijelo selo pravi :-D
Paprike
- Habanero (mix - raznobojne) - ljute,
- Sweet Bell Pepper (mix - raznobojne),
- Purple Beauty - slatka paprika - nabaci tamno crvenu boju kad je zrela,
- Sweet Chocolate - također slatka samo što nabaci čokoladnu boju,
- Bell Diamond - ova mi je bila zanimljiva jer u nezrelom stanju nije zelena već bijela pa da i to čudo vidim.

I dobila sam jednu kesicu bonus - Corno di Toro Rosso - neka crvena roga

A drago mi je zbog cucuzzi - uh, jedva čekam
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2952 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Safran-zasto si narucivala ima i kod nas kupit sjeme tikvica?
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2953 Re: Bášča

Post by safran »

kerima1 wrote:Safran-zasto si narucivala ima i kod nas kupit sjeme tikvica?
ovih nema -
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#2954 Re: Bášča

Post by flag »

Mu'min wrote: FLAG: tebi detaljne info o preuzimanju putem PP. :)
Ok, ja čekam.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2955 Re: Bášča

Post by Mu'min »

safran

Da si izrazila želju mogo sam ti ja poslati sjeme ljutača sa ovom "sarajevskom pošiljkom" koja je jučer otišla. :)

ms
Mu'min
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#2956 Re: Bášča

Post by flag »

Već je krenula pošiljka?! Mašala :).... Evo ja čekam, haman pa februar - vrijeme da se sadi prvi rasad. Nego Mu`mine, ove tvoje karabituše paprike.. jel` to za bašče ili za kuće?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2957 Re: Bášča

Post by Mu'min »

BJ paprike bi ti ja preporučio da siješ i posude i njiva pa vidi razliku.
Ja lično imam daleko bolje uspjehe u posudi jer redovno zaljevam, gnojim, pregledam itd.
One na njivi od sezone do sezone al 10x manje.
Ti uvijek gledaj da siješ oboje pa vidi đe više godi. Nemamo iste uslove sijanja.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2958 Re: Bášča

Post by safran »

Mu'min wrote:safran

Da si izrazila želju mogo sam ti ja poslati sjeme ljutača sa ovom "sarajevskom pošiljkom" koja je jučer otišla. :)

ms
Mu'min
Ma ne, nisam uopšte namjeravala kupovati paprike. U stvari nisam ni tikve, htjela sam samo Serpent of Sicily L. siceraria. Međutim kad sam našla odgovarajućeg dobavljača prošvrljala sam po katalogu i znaš kako to ide - ne možeš da odoliš - a poštarinu svakako plaćaš.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#2959 Re: Bášča

Post by Oticon »

Mu'min wrote:safran

Da si izrazila želju mogo sam ti ja poslati sjeme ljutača sa ovom "sarajevskom pošiljkom" koja je jučer otišla. :)

ms
Mu'min
Evo ja ću punog srca moje hise podijeliti sa Safran.
Hvala Mumine.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2960 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Oticon wrote: Evo ja ću punog srca moje hise podijeliti sa Safran.
Hvala Mumine.
Eto sem ljutih papričica imaš i 2 sorte paradajza kojeg rijetko ko ima pa zarađuj sevape sa dijeljnjem i traži dovu za uzvrat. ;)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2961 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Mu'min wrote:
Oticon wrote: Evo ja ću punog srca moje hise podijeliti sa Safran.
Hvala Mumine.
Eto sem ljutih papričica imaš i 2 sorte paradajza kojeg rijetko ko ima pa zarađuj sevape sa dijeljnjem i traži dovu za uzvrat. ;)
nema jel ni dove za dzabe? :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2962 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Danas nema ništa džabe.
Sad ko je pametan gleda da dobije što više, neko više voli 5 KM a neko 5 sevapa. :)
Last edited by Mu'min on 25/01/2013 10:52, edited 1 time in total.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2963 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Da znam brate tako je :)
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#2964 Re: Bášča

Post by Oticon »

safran wrote:Meni danas stigle sjemenke Amerikanke - tikve i paprike:
Tikve
- Cucuzzi - serpent of Sicily (Lagenaria siceraria) - zbog ove sam i naručivala - ostalo se samo nakalemilo,
A drago mi je zbog cucuzzi - uh, jedva čekam
Safran ja sam Cucuzzi imala u sezoni 2011.g. Sjeme sam nabavila u onoj maloj Poljoporemi na Ilidži. Od pet sjemenki koliko je bilo u pakovanju, nikle su dvije. Na njima nekih 5-6 komada tikvi dužine preko 1,2m. Ali nisam bila toliko oduševljena sa njima...previše debela kora a previše mekana unutra...pa je nisam mogla koristiti niti kao tikvu niti kao tikvicu...biće da je do mene :lol:
U svakom slučaju moraš joj obezbjediti visinu veću od 2m i mora ti biti jači snop pritki jer je težka i ima list veći nego tikve. Kod mene je bio problem jer su mi pritke bile na visini 1,5 m... pa je bilo zanimljivo 8-)
U svakom slučaju na planiranoj razmjeni očekujem da poneseš višak Amerikanki :-)
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2965 Re: Bášča

Post by safran »

A ja sam je ove 2012. sadila - kupila u Blažuju bilo 7 sjemenki i nikle 3 a ukupno 2 ploda - baš ih nisam ni pazila ni zalijevala ali ove dvije su mi bile super. Ja sam ih rezala na ovalne ploške i pekla u rerni sa malo soli i parmezana i fantastične su mi. Sad sam dobila 20-ak sjemenki i namjeravam ih paziti. Dogovorićemo se.
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#2966 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Pozdrav,

nije me odavno bilo, naletih na ovo na piku, nekakvo sjeme divovskog graha, ako neko ima iskustva s ovim, nek napise, i moze li ovo u Sarajevu uspjeti??
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2967 Re: Bášča

Post by safran »

fuuuuj, faaaaaj, foooooo - taj? :lol: :lol: :lol: :lol:

Šalim se - nemam pojma - gdje ti je link?
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#2968 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Ja nisam kupila nikakvo novo sjeme.
Kod mene će biti repriza od prošle godine, a vidim vi se ozbiljno pripremate :-D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2969 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Pripreme u toku...
Last edited by Mu'min on 13/06/2013 12:53, edited 1 time in total.
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#2970 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

safran wrote:fuuuuj, faaaaaj, foooooo - taj? :lol: :lol: :lol: :lol:

Šalim se - nemam pojma - gdje ti je link?
Evo link
http://www.pik.ba/artikal/4628290/sjeme ... kog-graha/
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#2971 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

armin_jocker wrote:
safran wrote:fuuuuj, faaaaaj, foooooo - taj? :lol: :lol: :lol: :lol:

Šalim se - nemam pojma - gdje ti je link?
Evo link
www.pik ba/artikal/4628290/sjeme-divovskog-graha/
Link ne funkcioniše :sad:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2972 Re: Bášča

Post by Mu'min »

CvjetnaOaza wrote:Link ne funkcioniše :sad:
Probaj ovo, pošto u 1. primjeru dodaje domenu od Klixa:
http://www.pik.ba/artikal/4628290/sjeme ... kog-graha/
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2973 Re: Bášča

Post by kerima1 »

meni se ne svidja taj grah,davno sam citala za njega.isto ti dodje, tih rodi par komada,a ovih standardih troduplo vise,al manjih.necu ih valjda nabrati i u naramak,a u korpu ili vanjik ne mogu stati,sta ce mi onda?! :roll:
]
Last edited by kerima1 on 02/02/2013 13:44, edited 2 times in total.
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#2974 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Hvala Mu`mine :-D
ja nisam sijala taj grah i pomalo sam skeptična kad su u pitanju novije sorte, pogotovo te nenormalne veličine.
Možda će ga ipak neko posijati, pa nam napisati svoje iskustvo...možda onda i promjenim mišljenje.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2975 Re: Bášča

Post by vrtlar »

CvjetnaOaza wrote:Hvala Mu`mine :-D
ja nisam sijala taj grah i pomalo sam skeptična kad su u pitanju novije sorte, pogotovo te nenormalne veličine.
Možda će ga ipak neko posijati, pa nam napisati svoje iskustvo...možda onda i promjenim mišljenje.

Ja sam sijao ne ovaj od metra nego bude oko 50 do 60cm i problem je sto ga moras na vrijeme ubrati ako zakasnis dan bude buranija sva koncava.Ja prednost dajem ovim malim narocito nasoj puterici kako je zovu.
Post Reply