Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2951 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by almir90 »

vjesticanametli wrote:Novalici pizde :mrgreen: Almire jesi bas iz gradacca :D
Od Kule nekih 300 metara. Od onog ušlje Fadila nekih 700-800 metara. :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2952 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Komsija 8)
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4210
Joined: 25/08/2013 13:31

#2953 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by JanuaryJones »

U posljednje dvije godine čak 28.387 građana Unsko-sanskog kantona, odnosno 10,38 posto od ukupnog broja stanovnika, zatražilo je od resornog MUP-a izdavanje potvrde o nekažnjavanju u svrhu zapošljavanja u inozemstvu, što predstavlja prvu zvaničnu i konkretnu brojku kada je riječ o iseljavanju stanovništva iz ovog dijela Bosne i Hercegovine.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#2954 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Sad ce Mirrhunisa da obradi tekst o Krajini i napravi senzaciju.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2955 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by triconja »

JanuaryJones wrote:
U posljednje dvije godine čak 28.387 građana Unsko-sanskog kantona, odnosno 10,38 posto od ukupnog broja stanovnika, zatražilo je od resornog MUP-a izdavanje potvrde o nekažnjavanju u svrhu zapošljavanja u inozemstvu, što predstavlja prvu zvaničnu i konkretnu brojku kada je riječ o iseljavanju stanovništva iz ovog dijela Bosne i Hercegovine.
Kilo (tisuca sto bi se reklo u naske u nekim mjestima) gore kilo dolje :mrgreen:
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#2956 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Jaran mi bio u Parizu,istraumiro se. Jedva da cestom smijes proci od drotova, prosjaka, sekti, ubica, kurvi,a o ovih sto protestuju... Kae u metro stanicu kad udjes sve crnci i njaka mraka,gledas kad ce te zbost,jedini bijelci su drotovi,svako malo umlate nekog. Na Ajfelovom tornju svi samo gledaju hoce li ih ko opljackati,ne skontaju ni gdje su od brige, na sve strane upozorenja,pazi torbe,novcanike,mobitele... A beskucnici se podrazumijevaju. Kae od brige i sekiracije za sigurnost ni ne skontas gdje si bio,tek kuci kad dodjes pocnes povezivati sta si vidio. Sjetih se uzrecice "selo moje ljepse od Pariza" pa kontam mozda je ozbiljno.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2957 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by almir90 »

Jes' vidio sranja u Parizu... :oops: :oops: :oops: :oops:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2958 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by ExNihilo »

Seyfo wrote:Jaran mi bio u Parizu,istraumiro se. Jedva da cestom smijes proci od drotova, prosjaka, sekti, ubica, kurvi,a o ovih sto protestuju... Kae u metro stanicu kad udjes sve crnci i njaka mraka,gledas kad ce te zbost,jedini bijelci su drotovi,svako malo umlate nekog. Na Ajfelovom tornju svi samo gledaju hoce li ih ko opljackati,ne skontaju ni gdje su od brige, na sve strane upozorenja,pazi torbe,novcanike,mobitele... A beskucnici se podrazumijevaju. Kae od brige i sekiracije za sigurnost ni ne skontas gdje si bio,tek kuci kad dodjes pocnes povezivati sta si vidio. Sjetih se uzrecice "selo moje ljepse od Pariza" pa kontam mozda je ozbiljno.
Još je i insomnia tu negdje.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#2959 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Nivelacija »

Seyfo wrote:Jaran mi bio u Parizu,istraumiro se. Jedva da cestom smijes proci od drotova, prosjaka, sekti, ubica, kurvi,a o ovih sto protestuju... Kae u metro stanicu kad udjes sve crnci i njaka mraka,gledas kad ce te zbost,jedini bijelci su drotovi,svako malo umlate nekog. Na Ajfelovom tornju svi samo gledaju hoce li ih ko opljackati,ne skontaju ni gdje su od brige, na sve strane upozorenja,pazi torbe,novcanike,mobitele... A beskucnici se podrazumijevaju. Kae od brige i sekiracije za sigurnost ni ne skontas gdje si bio,tek kuci kad dodjes pocnes povezivati sta si vidio. Sjetih se uzrecice "selo moje ljepse od Pariza" pa kontam mozda je ozbiljno.
Meni je zao tih ljudi gore..

Zaista tuzno da je zivot u Parizu dotaknuo dno.

Ocekujem propast i u Njemackim gradovima za 2-3 godije dok migranti progovore Njemacki.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#2960 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Tuzla111 »

Pa dobro, Francuska i nije obecana zemlja. :lol:
Nek se raja iseljava kad se vlast i ne pokusava da im ponudi bolje uslove. Standard na balkanu daleko odudara od ostatka Evrope. Sve je neopako radjeno. Korupcija na nekim nebeskim granicama, kraja joj nema niti ce biti kad. Porez na platu 43% a na dobit 10%. U najrazvijenijim zemljama se ganja taj neki obrnuti omjer. 20% na platu i 50% na dobit. Putevi koji su preduslovi za bilo kakav ekonomski razvoj kod nas su na nekim najnizem kvalitetu. Ne podstice se natalitet.
Eto toliko ukratko i ono najosnovnije od najosnovnijeg, sad mogu mirno spavati.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#2961 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Tuzla111 »

Ma dobro, mozda se ovaj iz Pariza zezao, a vi ga sad ismijavate, al ko god je zivio u tim svjetskim metropolama stanje je otprilike tako i nije najbolje za zivot, stanje je drugacije u predgradjima. Zivio sam u jednom velegradu i ljudi ne bi vjerovali kakvo je stanje sa beskucnicima.
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#2962 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

1GB wrote:
HAVANA wrote:
japin_mutapi wrote:kad skontas da je ta i takva propala i raspala grcka bolja od bih tek onda vidis koja smo rupa
Kako za koga.I ovde i tamo.Dodji,probaj.Ostani.Il ces se valjat sa ovim po ulici, ili uspjeti.Ja ne bi ostao, da mi ovaj hotel sad na mene prepise.Ne znas dok ne probas.Super ljubazna curica na recepciji me uputi ka divnom trgu gdje mi super ljubazna curica uze 15 eura za 3 wafla i 8.5 eura za 3 kafe.U super uredjenih 25 m2 i prometom u tih sat sto sam bio ,brat bratu 500 eura...A to je najeftinije sto sam pojeo u ovih par dana.Fascinantno mi je gledati kako ljudi prave pricu i novac u trgovini,usluzi...Ne samo ovde,uvijek te stvari gledam.I primjenio sam vidjeno na 3 posla u bih.Funkcionise.Toliko kod nas ima stvari koje se mogu razviti,pokrenuti,unaprijediti,poboljsati...Nekretnine, turizam, ugostiteljstvo,uredjenje unutrasnje i vanjsko,odnos prema musteriji...uvijek ima nesto za vidjeti i nauciti...Ko gleda.I proba,radi,namuci se...Neko ubode,neko propadne.Nema veze.Haj opet.Sta ti znaci to sto kazes da smo rupa? Jel ti lakse il sta? Hajmo pravit rupu,svako komadic po komadic,kako zna i umije...Il brate idite,sto moje dijete da cita i slusa crnjake,citav zivot ih ucim da se moze kad se hoce,i kad nece,pokusavaj...Crkni al pokusaj nesto napraviti od zivota.Samo ne kukaj.I bjezi ako smatras da je bijeg rijesenje problema.Samo mi nemoj crnjaka i ubijat me u pojam.Sutra da odluce i jedna i druga da odu,ne bi mi bilo pravo.Al zalio bi lavor vode za njima. :D Radi sta god,pokusavaj...al radi.Meni ga lezat neces.
Sto ides u grcku ako ti je skupo :lol:
Specijalci izvrtanja rijeci i fulanja poente. :-) Eto ceif mi,da ih potrosim,necu u kladanj...
doboj71
Posts: 607
Joined: 21/07/2011 05:20

#2963 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by doboj71 »

A I mog'o si u kladanj .ima muska voda. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83507
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2964 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by _BataZiv_0809 »

Nastranu sve ali u Parizu sto sam stoke i mrake vidio nisam ni u Bukurestu.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#2965 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bullet Tooth Tony »

_BataZiv_0809 wrote:Nastranu sve ali u Parizu sto sam stoke i mrake vidio nisam ni u Bukurestu.
Ma Pariz katastrofa ... ako zalutas u neki kvart sa autom krenu ti lupat na prozor .. traze pare ... njih po 5-6 :-) :-)

Rezervisao hotel u 2nd ARR (districtu) , kontam relativno blizu centra ... vise prostitutki u zivotu nisam vidio :lol: :lol: :lol: pa brat bratu jedno 40 -50 oko hotela u ulici :-) :-) :-)
User avatar
irac300
Posts: 9066
Joined: 18/07/2009 18:36

#2966 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by irac300 »

Bullet Tooth Tony wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Nastranu sve ali u Parizu sto sam stoke i mrake vidio nisam ni u Bukurestu.
Ma Pariz katastrofa ... ako zalutas u neki kvart sa autom krenu ti lupat na prozor .. traze pare ... njih po 5-6 :-) :-)

Rezervisao hotel u 2nd ARR (districtu) , kontam relativno blizu centra ... vise prostitutki u zivotu nisam vidio :lol: :lol: :lol: pa brat bratu jedno 40 -50 oko hotela u ulici :-) :-) :-)
Sta je tu lose? :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#2967 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Picajzle,il nesta... :D
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2968 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Bullet Tooth Tony wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Nastranu sve ali u Parizu sto sam stoke i mrake vidio nisam ni u Bukurestu.
Ma Pariz katastrofa ... ako zalutas u neki kvart sa autom krenu ti lupat na prozor .. traze pare ... njih po 5-6 :-) :-)

Rezervisao hotel u 2nd ARR (districtu) , kontam relativno blizu centra ... vise prostitutki u zivotu nisam vidio :lol: :lol: :lol: pa brat bratu jedno 40 -50 oko hotela u ulici :-) :-) :-)
Kolko se krecu :mrgreen: .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2969 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Trebate vi onda Marsej posjetiti :lol:
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#2970 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Sta...jel Marsej gori? Doduse juznije je,blize Africi...ne smijem ni zamisliti
User avatar
muha_sa
Posts: 140459
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2971 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

baš me interesuju komentari forumaša sa ove teme :D


https://avaz.ba/vijesti/bih/445998/info ... o-frizeraj

POVRATAK Mirsad Busuladžić vratio se u domovinu i započeo biznis

Informatičar ostavio američki san pa u Brčkom otvorio frizeraj

Radio za softversku kompaniju na poslovima održavanja podataka u najvećoj svjetskoj banci

U jeku odlaska hiljada mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine u zapadne zemlje u bijegu od neimaštine i potrazi za boljim životom, ima i onih mladih ljudi koji svoju budućnost vide baš ovdje. Jedan od onih koji ide suprotnim smjerom je Brčak Mirsad Busuladžić, koji se nakon više od dvije decenije boravka i rada u Sjedinjenim Američkim Državama vratio u svoj rodni grad i započeo privatni biznis. On je 1992., u svojoj desetoj godini, napustio Brčko i s roditeljima otišao u SAD. Tamo je, kako kaže, počeo raditi već u 14. godini. Okušao se u mnogim zanimanjima, da bi na kraju završio fakultet i počeo raditi za jednu softversku kompaniju na poslovima održavanja podataka u najvećoj svjetskoj banci.

Uspješan život

- Iako sam vrlo mlad napustio svoju zemlju, nikad nisam gubio želju da se vratim u BiH. Tokom vremena u Americi, u podsvijesti mi je bio povratak - kazao nam je Busuladžić.

Na pitanje je li postojao neki drugi motiv za odlazak iz zemlje koja je životni san mnogih koji traže sreću negdje drugdje, odgovorio je da nije, da je imao uspješan život i da se na kraju, jednostavno, odlučio na povratak.

- Samo sam otišao do šefa, predao ključeve kancelarije i rekao da dajem otkaz i da se vraćam kući, u svoj grad – kaže mladi Brčak.

Mada je diplomirani informatičar, a to je zanimanje dosta traženo na tržištu rada, Mirsad je odlučio otvoriti frizerski salon, jer mu je šišanje kroz cijeli život bilo hobi.

- Želio sam da posao radim prvenstveno iz ljubavi, a potom ide neka finansijska dobit – objašnjava.

Biti uporan

Poredeći život u Americi i Bosni, kaže da i ovdje, kao i u Americi, ako želiš uspjeti u karijeri, moraš biti uporan, pošteno i disciplinirano raditi.

- Država mora osigurati fer i konkurentsko tržište, ali da se mora raditi. Mnogi misle da je dobar život u Americi zagarantiran, ali tamo nema uspjeha ako ne radite na dva-tri posla istovremeno, a toga ovdje nema. Svi nekako gledaju da imaju po nekoliko pauza za kafu i cigaru i da se provuku kroz posao do četiri sata, i onda kući. Tamo gdje sam radio ne drami se zbog prekovremenog ostanka na poslu i sasvim je normalno raditi po deset sati dnevno. Čudi me i odnos naših privatnika prema svojim uposlenicima, koji očekuju od njih rad i odanost, a niti su ih uredno prijavili, nisu im dali plate kako zaslužuju, niti ulažu u njihovo obrazovanje. Takva firma nikad neće uspjeti niti opstati - zaključuje Busuladžić.

Dvostruka nepravda

- Pa kako će država uspjeti ako ne prijavljujemo radnike i ne punimo budžet. Mi sami sebe skraćujemo pa se pitamo zašto nemamo neke stvari. Da svi uplaćujemo, imali bismo daleko više potencijala da napredujemo. To je dvostruka nepravda, i prema državi i prema narodu – kaže Busuladžić.
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#2972 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

muha_sa wrote:baš me interesuju komentari forumaša sa ove teme :D


https://avaz.ba/vijesti/bih/445998/info ... o-frizeraj

POVRATAK Mirsad Busuladžić vratio se u domovinu i započeo biznis

Informatičar ostavio američki san pa u Brčkom otvorio frizeraj

Radio za softversku kompaniju na poslovima održavanja podataka u najvećoj svjetskoj banci

U jeku odlaska hiljada mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine u zapadne zemlje u bijegu od neimaštine i potrazi za boljim životom, ima i onih mladih ljudi koji svoju budućnost vide baš ovdje. Jedan od onih koji ide suprotnim smjerom je Brčak Mirsad Busuladžić, koji se nakon više od dvije decenije boravka i rada u Sjedinjenim Američkim Državama vratio u svoj rodni grad i započeo privatni biznis. On je 1992., u svojoj desetoj godini, napustio Brčko i s roditeljima otišao u SAD. Tamo je, kako kaže, počeo raditi već u 14. godini. Okušao se u mnogim zanimanjima, da bi na kraju završio fakultet i počeo raditi za jednu softversku kompaniju na poslovima održavanja podataka u najvećoj svjetskoj banci.

Uspješan život

- Iako sam vrlo mlad napustio svoju zemlju, nikad nisam gubio želju da se vratim u BiH. Tokom vremena u Americi, u podsvijesti mi je bio povratak - kazao nam je Busuladžić.

Na pitanje je li postojao neki drugi motiv za odlazak iz zemlje koja je životni san mnogih koji traže sreću negdje drugdje, odgovorio je da nije, da je imao uspješan život i da se na kraju, jednostavno, odlučio na povratak.

- Samo sam otišao do šefa, predao ključeve kancelarije i rekao da dajem otkaz i da se vraćam kući, u svoj grad – kaže mladi Brčak.

Mada je diplomirani informatičar, a to je zanimanje dosta traženo na tržištu rada, Mirsad je odlučio otvoriti frizerski salon, jer mu je šišanje kroz cijeli život bilo hobi.

- Želio sam da posao radim prvenstveno iz ljubavi, a potom ide neka finansijska dobit – objašnjava.

Biti uporan

Poredeći život u Americi i Bosni, kaže da i ovdje, kao i u Americi, ako želiš uspjeti u karijeri, moraš biti uporan, pošteno i disciplinirano raditi.

- Država mora osigurati fer i konkurentsko tržište, ali da se mora raditi. Mnogi misle da je dobar život u Americi zagarantiran, ali tamo nema uspjeha ako ne radite na dva-tri posla istovremeno, a toga ovdje nema. Svi nekako gledaju da imaju po nekoliko pauza za kafu i cigaru i da se provuku kroz posao do četiri sata, i onda kući. Tamo gdje sam radio ne drami se zbog prekovremenog ostanka na poslu i sasvim je normalno raditi po deset sati dnevno. Čudi me i odnos naših privatnika prema svojim uposlenicima, koji očekuju od njih rad i odanost, a niti su ih uredno prijavili, nisu im dali plate kako zaslužuju, niti ulažu u njihovo obrazovanje. Takva firma nikad neće uspjeti niti opstati - zaključuje Busuladžić.

Dvostruka nepravda

- Pa kako će država uspjeti ako ne prijavljujemo radnike i ne punimo budžet. Mi sami sebe skraćujemo pa se pitamo zašto nemamo neke stvari. Da svi uplaćujemo, imali bismo daleko više potencijala da napredujemo. To je dvostruka nepravda, i prema državi i prema narodu – kaže Busuladžić.
Kriza identiteta definitivno. Čovjek otišao da 10 godina u Ameriku, znači u Bosni je imao pola djetinjstva, i u Americi još pola. Možda mu teško padalo što je radio od 14-te godine tamo, dok ovdje to radi 1% djece.

Ja sam svojevremeno također radio raznorazne poslove od 14-te godine, onda tokom fakulteta također, poteklo raspusta išao na 3 mjeseca u Njemačku, znao raditi po mjesec dana bez dana odmora. Očito je da naši ljudi ne vole puno da rade, pogotovo oni koji su ovdje u Bosni, mada naša raja većinom vani slove kao radan narod. Kada im se da šansa i pokaže da se rad isplati, ova naš narod i hoće da radi. Paradoks pravi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2973 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Jedna od najvecih ubleha je ovo da “vazimo kao radan narod”
Mozda u poredjenju sa ovom mrakom s koca i konopca
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83507
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2974 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by _BataZiv_0809 »

Jok eto zovu nas jer smo sexy
User avatar
sinuhe
Posts: 12590
Joined: 03/06/2011 11:33

#2975 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by sinuhe »

Nismo jos naceli temu o bosanskoj posebnosti po bilo kojem pitanju :D
https://en.wikipedia.org/wiki/American_exceptionalism
Post Reply