Challenger__ wrote:
Kao što sam već napisao, u slučaju eskalacije sa Rusijom, do koje, nadam se, neće doći, Turska ne može računati ni na jednu jedinu evropsku NATO-članicu.
Toliko o promišljenosti turskog čina.
Rušenje ruskog aviona je, svakako, vrlo promišljen čin.
To su Turci odmah i potvrdili, rekavši da je to uradila turska vojska, a ne NATO. Znači, odmah su dali cjelokupnoj svijetskoj javnosti do znanja o čemu se radi. Druga stvar, ruski politički vrh je vrlo siguran u ono što radi, jer nigdje, ni na momenat, ni turska vojska, a ni politička elita nije izrazila žaljenje zbog obaranja aviona. Jednostavno, Erdoan je odaslao jasnu poruku Putinu da Sirija nije Ukrajina ili Gruzija, te da ruska uloga u svemu neće biti tako ležerna, niti bez posljedica.
Na znam zašto ovdašnji forumaši rabe duple aršine kada je u pitanju uloga Rusije u Siriji od njene uloge u Ukrajini. Pa, Putin u Ukrajini radi upravo ono sa pro- Rusima ono što Erdoan radi sa Turkmenima u graničnim oblastima Sirije, ali po retardiranim kriterijima pro-putinovskih fanova, zagovornika pan-slavizma i anti-globalizacijskih internet ratnika, te kojekakvih Ajatolah Homeini "sekularista", Turska ispada pokrovitelj "terorizma" u Siriji, dok Putin u Ukrajini ispada Vođa Novog svijetskog poretka koji je pravdoljubiv i pun ljubavi kao da je riječ o kakvom hipiku, a ne autokrati istog kova kao i Erdoan. Bojim se da se ovaj forum pretvara u još goru verziju same u teme o Siriji na forum.hr, na kom svakoga iz BiH, ko pokušava zauzeti neutralan stav u svom ovome rusko - turskom dizanju tenzija, dobije etiketu "simpatizera kozojeba".
No, takve etikete me ne iznenađuju od ljubitelja kojekakvih ustaških i četnički vojvoda i časnika...