nekomericijalna roba je roba za vlastite potrebe, a komericjalna roba je roba koja se uvozi radi daljnje prodaje i zarade. Znači tvoj kolega bi mogao uvesti te mp3 uredjaje da ima firmu pa na firmu, a ovako ne daju. Ili da je narucio svih 20, samo svaki dan po jedan(jedan na sebe, na susjeda, na mamu, tatu, brata, sestru itd) tada mu ne bi nista na carini.123456789 wrote:Da li mi neko moze reci sta se smatra komercijalnom robom za fizicko lice i sta raditi !? Kolega je naurcio 20 mp3 uredjaja cija vrijednost je oko 130$ i sada mu s carien javljaju da ne moze uvestiti isto jer je to komericjalna roba !?
Kupio bih nesto sa eBay-a
Moderator: anex
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#2926 Re: eBay - Vaša iskustva
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#2927 Re: eBay - Vaša iskustva
Nije problem sto se carini, problem je to sto nema neke vrijednosti do koje se moze uvesti a da ne carine kao komericjalnu. Zar nije neki limit od 1.000KM normalan npor !?
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#2928 Re: eBay - Vaša iskustva
šta je u našoj državi normalno?123456789 wrote:Nije problem sto se carini, problem je to sto nema neke vrijednosti do koje se moze uvesti a da ne carine kao komericjalnu. Zar nije neki limit od 1.000KM normalan npor !?
-
tindy_lindy
- Posts: 16
- Joined: 03/12/2012 22:33
#2929 Re: eBay - Vaša iskustva
Nikad vise DHL! Ne znam da li je kod drugih kurirskih sluzbi tako ili samo kod njih,ali DHL je preskup.Za haljinu koja kosta 85 $ naplatili su mi 101 KM carine!!! Rekli su mi da su izjednacili uslove carinjenja za pravna i fizicka lica (sto nema logike nikakve,al hajd),tako da u startu placam 70 KM njihove usluge + carinska stopa i pdv 
- Jazzy.ba
- Posts: 2061
- Joined: 26/04/2012 00:43
#2930 Re: eBay - Vaša iskustva
Halo kolumbo, šta si ti mislila.
DHL, Fedex, UPS, itd ti spucaju špeditersku uslugu u startu taman uvozila muhu ili slona, tj. haljinu ili šleper haljina.
DHL, Fedex, UPS, itd ti spucaju špeditersku uslugu u startu taman uvozila muhu ili slona, tj. haljinu ili šleper haljina.
-
motorola01
- Posts: 4147
- Joined: 28/04/2011 13:27
#2931 Re: eBay - Vaša iskustva
Postoji li kakav nacin prijave ove njihove "odluke" nekom nadleznom organu ili je jedino preostala prijava centrali tih firmi?Jazzy.ba wrote:Halo kolumbo, šta si ti mislila.![]()
DHL, Fedex, UPS, itd ti spucaju špeditersku uslugu u startu taman uvozila muhu ili slona, tj. haljinu ili šleper haljina.
- Jazzy.ba
- Posts: 2061
- Joined: 26/04/2012 00:43
#2932 Re: eBay - Vaša iskustva
Nemam pojma, neka se javi poznanik da nam obrazlozi imaju li oni zakonskog osnova postupati tako ili nas sviju protuzakonito uzimaju lopatom.
-
motorola01
- Posts: 4147
- Joined: 28/04/2011 13:27
#2933 Re: eBay - Vaša iskustva
Ja sam nekad davno pisao o tome na osnovu nekih "insajderskih"Jazzy.ba wrote:Nemam pojma, neka se javi poznanik da nam obrazlozi imaju li oni zakonskog osnova postupati tako ili nas sviju protuzakonito uzimaju lopatom.
Mislim da ovo oni ne smiju raditi i da mora postojati mogucnost prijave tog "zakona" i njihove odluke jer sam takodjer dobio info da se ovo radi po "zakonu". Eh sad kojem zakonu(ko je usvojio taj zakon i kad) i kome se to moze prijaviti na uvid pa da se vidi koja oni prava krse, jer je ocito da ih krse.
Ukoliko se ovo ne moze uraditi(a trebalo bi da moze) onda nam ne preostaje nista drugo nego da ovi ljudi sto su se ovdje vec zalili(dosad vec dvije djevojke koje su platile dadzbina preko 100KM na vrijednost robe od 120-150KM, odnosno skoro 100 posto od vrijednosti robe), da one kopije racuna njihovih usluga prijave nadleznoj inspekciji, pa da inspekcija dalje gura ili da sroče kvalitetan mail na engleskom jeziku uz predocenje svih dokaza(racuna od ovih firmi) i poslati ga majkama ovih firmi koje posluju pod njihovim imenom u Bosni i Hercegovini, pa neka onda oni to istraze zasto ovi toliko naplacuju. Na kraju ce se nesto desiti, da li smanjenje cijene usluge ili raskidanje ugovora(gubljenja licence) izmedju oficijelne firme(majke) i ove njihove kopiladi u BIH-a.
edit:sto se tice poznanika, on je na ovom forumu davno dobio ban(kako sam procitao na nekoj od tema ovog foruma), tako da na njega nazalost ne mozemo racunati.
- Jazzy.ba
- Posts: 2061
- Joined: 26/04/2012 00:43
#2934 Re: eBay - Vaša iskustva
Postoji nesto sto se zove:
- skraceni carinski postupak, nema prijave carinske deklaracije i izrade papira i sl. (Fizicka lica i manje narudzbe, majice, haljinice, nekomercijalna roba i sl.) i
- redovni carinski postupak gdje se vrsi spediterska procedura (za vece uvoznike).
Problem je sto ovi za svaki uvoz provode redovan carinski postupak (vjerovatno nezakonito). Sta mi tu mozemo? Neka se javi neko pametniji.
Poznanice ako ovo citas registruj nick i javi se.
- skraceni carinski postupak, nema prijave carinske deklaracije i izrade papira i sl. (Fizicka lica i manje narudzbe, majice, haljinice, nekomercijalna roba i sl.) i
- redovni carinski postupak gdje se vrsi spediterska procedura (za vece uvoznike).
Problem je sto ovi za svaki uvoz provode redovan carinski postupak (vjerovatno nezakonito). Sta mi tu mozemo? Neka se javi neko pametniji.
Poznanice ako ovo citas registruj nick i javi se.
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#2935 Re: eBay - Vaša iskustva
tindy_lindy wrote:Nikad vise DHL! Ne znam da li je kod drugih kurirskih sluzbi tako ili samo kod njih,ali DHL je preskup.Za haljinu koja kosta 85 $ naplatili su mi 101 KM carine!!! Rekli su mi da su izjednacili uslove carinjenja za pravna i fizicka lica (sto nema logike nikakve,al hajd),tako da u startu placam 70 KM njihove usluge + carinska stopa i pdv
Last edited by Realovac23 on 06/05/2013 21:45, edited 1 time in total.
-
Sunjalica1
- Posts: 7
- Joined: 19/04/2013 16:05
#2936 Re: eBay - Vaša iskustva
Kako si im poslao racuna od 45 km, ako si haljinu platio 90km ?Realovac23 wrote:Ja sam haljinu platio 90KM, kad su mi tražili račun da im pošalje, poslao sam im račun od 45KMtindy_lindy wrote:Nikad vise DHL! Ne znam da li je kod drugih kurirskih sluzbi tako ili samo kod njih,ali DHL je preskup.Za haljinu koja kosta 85 $ naplatili su mi 101 KM carine!!! Rekli su mi da su izjednacili uslove carinjenja za pravna i fizicka lica (sto nema logike nikakve,al hajd),tako da u startu placam 70 KM njihove usluge + carinska stopa i pdv, DHL u pitanju. I donijeli mi na adresu, nisu ni onih 5KM uzeli.
U najmanju ruku...hmm...
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#2937 Re: eBay - Vaša iskustva
Prevario ih, faliskiovao i jos se ovde hvali
Ne zaboravi da oni citaju ovo, kao i carinici.
- Jazzy.ba
- Posts: 2061
- Joined: 26/04/2012 00:43
#2938 Re: eBay - Vaša iskustva
Privredni kriminal. Sipa zvekne IP, locira ga i strpa u ćuzu. 
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#2939 Re: eBay - Vaša iskustva
123456789 wrote:Prevario ih, faliskiovao i jos se ovde hvaliNe zaboravi da oni citaju ovo, kao i carinici.
Last edited by Realovac23 on 06/05/2013 21:47, edited 2 times in total.
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#2940 Re: eBay - Vaša iskustva
Ne kazem nista, ovakvo vrijeme i zahtjeva ocajnicke pozteze, shvatam te, no ne opravdavam te. Moramo se pokrenuti svi i uloziti zalbe, kako na rad privatnih kurirskih sluzbi, tako i na rad poste i traziti da se ljestvica carinjenja digne barem na 100KM 
- shalla
- Posts: 9496
- Joined: 31/01/2006 09:12
- Location: so close no matter how far
#2941 Re: eBay - Vaša iskustva
Raja, jel iko naručivao nešto što se može protumačiti kao "opasno"?
Konkretno, dal bi mi naši ovdje pravili problem ako bih naručio ovo preko ebaya?
http://www.ebay.com/itm/LEATHERMAN-WAVE ... 484aff4e63
Konkretno, dal bi mi naši ovdje pravili problem ako bih naručio ovo preko ebaya?
http://www.ebay.com/itm/LEATHERMAN-WAVE ... 484aff4e63
-
quarterback
- Posts: 10534
- Joined: 23/04/2012 22:19
- Location: Marita
#2942 Re: eBay - Vaša iskustva
prijatelj je narucivao kamaru nozeva, mislim da ce ti ovo proci bez problema
-
Nermin_BH
- Posts: 1166
- Joined: 03/01/2011 18:07
#2943 Re: eBay - Vaša iskustva
Gdje da pratim ovaj TN ? NK000042****
-
DON_eARL
- Posts: 3846
- Joined: 31/10/2010 22:26
#2944 Re: eBay - Vaša iskustva
Trebalo bi ovo da je: http://www.posta.ba/track/1/0/36.htmlNermin_BH wrote:Gdje da pratim ovaj TN ? NK000042****
-
Nermin_BH
- Posts: 1166
- Joined: 03/01/2011 18:07
#2945 Re: eBay - Vaša iskustva
Nema ništa, ne kontam zašto plaćam ovaj tracking number kad ne radi.DON_eARL wrote:Trebalo bi ovo da je: http://www.posta.ba/track/1/0/36.htmlNermin_BH wrote:Gdje da pratim ovaj TN ? NK000042****
- Jazzy.ba
- Posts: 2061
- Joined: 26/04/2012 00:43
#2946 Re: eBay - Vaša iskustva
Koliko si ga platio?
Zašto ne pitaš prodavca kojom poštom je poslao da odeš na sajt pomenute pošte i vidiš tracking?
Zašto ne pitaš prodavca kojom poštom je poslao da odeš na sajt pomenute pošte i vidiš tracking?
-
Nermin_BH
- Posts: 1166
- Joined: 03/01/2011 18:07
#2947 Re: eBay - Vaša iskustva
Piše APC iz Amerike je poslaoJazzy.ba wrote:Koliko si ga platio?
Zašto ne pitaš prodavca kojom poštom je poslao da odeš na sajt pomenute pošte i vidiš tracking?
- Jazzy.ba
- Posts: 2061
- Joined: 26/04/2012 00:43
-
Nermin_BH
- Posts: 1166
- Joined: 03/01/2011 18:07
#2949 Re: eBay - Vaša iskustva
Probao i tu ali ništa, vjerovatno je izmislio tracking number.
- Jazzy.ba
- Posts: 2061
- Joined: 26/04/2012 00:43
#2950 Re: eBay - Vaša iskustva
Posalji mu poruku i pitaj na kojem sajtu da uneses broj.
