Suti i trpi wrote:Abacija
1. To jeste logika, bez obzira sta ja i ti rekli, to je nazalost tako.
Ponavljam ti, ja ne izrazavam svoje zelje nego govorim cinjenice. Mozes li to shvatit? Baskija i Katalonija se zele odvojit od Spanije, ali to nije moguce. Istocni Kipar se zeli odcjepit od Grckog dijela, ali to nije moguce. Srbija zeli vratit Kosovo u sastav Srbije, ali to nije moguce. Cecenija se zeli odcjepit od Rusije, ali to nije moguce. Da li se sad razumijemo? Mi trebamo radit na tome da rata vise nikad ne budu, a to se moze postic iskljucivo pomirljivim tonom, a ne konfrontacijom. BiH ce biti mirna kada svi u njoj budu zadovoljno, a trenutno niko nije zadovoljan, pa zato i jesmo do guse u blatu.
2. To se zove konfrontacija. Silajdzic napada Dodika i Dodik mora nekako odgovorit. Silajdzic docekuje Rasima Delica, Dodik docekuje Biljanu Plavsic. To je cisti prkos, ta osobina je poznata svakom ko zivi u BiH.
Ne mozes nekog napadat, pa ocekivat da se on ne brani, makar to bilo i prljavim sredstvima. Ja se nesto nisam nasluso Bosnjaka koji kritikuju vlast sto nije sprecila Cacu da cini zlocine. Ako konstantno osudjujes zlocine i svog naroda, onda imas moralno pravo da osudjujes i zlocince iz drugog. Ima jedna nasa izreka 'prvo pocisti iz svoje, pa onda iz komsijine avlije'. Najveci problem BiH je sto se sve gleda jednostrano i sto se iskljcivo napada onaj drugi. To nije pozitivna klima za buducnost.
3.
Zasto je Manojlo 'velikosrbin'? To sto bi on zelio da RS bude dio Srbije, to nije 'velikosrpstvo', to je samo puka zelja. 90% Bosnjaka bi voljelo da Sandzak bude dio BiH, sto ne znaci da su oni 'velikobosnjaci'. Francuzi bi voljeli da cijela Evropa bude njihova, kao i Njemci, Englezi itd itd. Manojlo bi bio 'velikosrbin' kada bi nesto KONKRETNO radio na tom projektu. Ovdje se mjesaju babe i zabe. Pa zato sto su bili budale, eto sto. Zasto se Iracani nisu pobunili protiv Sadama, zasto se Njemci nisu pobunili protiv Hitlera, zasto Rusi nisu protiv Staljina itd itd Zasto se Bosnjaci nisu pobunili protiv Alije Izetbegovica koji nije bio profil covjeka kakvog bi Srbi prihvatili, kao sto nisu Seselj, Milosevic i Karadzic ljudi kakve bi Bosnjaci prihvatili? Narod je izmanipulisan u svakom pogledu, a to nije neobicna pojava. Evo sa nama se manipulise 15 godina pa se ne bunimo!?
Jugoslavija se nije raspala radi Milosevica, raspala se radi Amerike i Evrope koji su bacili kosti u sve komunisticke drzave. Rusenjem Berlinskog zida, Jugoslaviji je propisana smrtna presuda. Zasto se nismo mirno razisli, za to postoji citav niz razloga.
4. Jesam nesto slago? Kako ce NS ukinuti RS? Mogu je ukinuti jedino Srbi ili Amerika. Kako ce Amerika reagovat to zavisi iskljucivo od njihovi interesa (ne voli oni nikog). Bilo kakvo nametanje nije dobro nizakog.
5. Pa ovdje se svak svakog boji, a najcesce je u pitanju paranoja. Sa takvim stavom kakav zastupas, jos dugo cemo se bojat jedni drugih.
6. Na koji nacin podrzava Karadzica i Mladica? Iako je izrazito los covjek, pokazo je neke ljudske vrijednosti kada je reko da njih dvojica trebaju odgovarat za ono sto su ucinili. Sve dok se iz Sarajeva pljuje vatra na RS i srpske politicare, ne moze ocekivat da oni prestanu za destrukcijom. Ne znam sta ti tu nije jasno. Znaci, tvoj je odgovor da nikakav dogovor nije moguc. Ne znam onda kakva nas buducnost ceka

.
7. Apsolutno nista ne daje pravo za zlocin, opravdanja za to nema. Nazalost, realnost je cesto drugacija.
Je l ti mozes razlikovat zelje od realnosti i cinjenica?