Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2926 Re: Bášča

Post by kerima1 »

To je fenomenalno gnojivo. Može se praviti i biljna mješavina- kopriva, gavez, preslica, maslačak, itd.
ja rijesila problem sa mravima prskanjem sa navedenom smjesom+ hrana za biljku i lijek navedene trave.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2927 Re: Bášča

Post by bizet »

Banksy wrote:
bizet wrote:
Kod zalijevanja se lako nazebe, a vala jednu godinu možeš i pauzirati s baštom :D ima preče od prečeg, sretno :)
sve si upravu mila, samo jedna stvar me zeza...dosada...sve se nadam da ce se muz smilovati pa mi nesto i posijati ove godine...ako nista da mogu obici malo i razgledati...a imas pravo za nazeb, razmisljala sam i o tome...smislila da u pola ljeta oblacim svoje gumenjake do koljena...no ima prece od preceg, kako ti rece, neka si me dodatno osvijestila, hvala :)

ama sta cu radit u kuci svo vrijeme?...jedva cekam ljepseg vremena da mogu praviti kratke izlete u prirodu...jos kad ljeti upekne sunce...ne znam, hajde mozda do tad vec izgubim razum pa mi bude svejedno :-)

mu'min bolan, ja sto se ti volis pohvalit ja to nisam vidjela ni u flaga ni u vrtlara :lol: ....dobra ti je papricica :thumbup: ...moje se jos zelene na gornjem spratu kuce, ali vecina listova je otpala...haman hiberniraju...ne zaljevam ih nikako, jer ne znam kako ce na hladnoci i manjku sunca to djelovati na njih....vidjecemo na sta ce liciti kad se priroda krene buditi
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2928 Re: Bášča

Post by Mu'min »

bizet wrote:mu'min bolan, ja sto se ti volis pohvalit ja to nisam vidjela ni u flaga ni u vrtlara :lol: ....dobra ti je papricica :thumbup: ...moje se jos zelene na gornjem spratu kuce, ali vecina listova je otpala...haman hiberniraju...ne zaljevam ih nikako, jer ne znam kako ce na hladnoci i manjku sunca to djelovati na njih....vidjecemo na sta ce liciti kad se priroda krene buditi
Pa i svrha ovog foruma je da se pofalimo kako bi sa pozitivnih uspjesima djelovali na druge da i sami probaju.
Osim naravno onog da pomognemo onom kome je pomoć potrebna, ako znamo.
Ja to do sada i radim.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2929 Re: Bášča

Post by bizet »

ma idi bjezi mu'min...umjesto da kazes hvala na komplimentu, jest papricica fakat dobra, ti se pravdas kao da sam te napala...zeza mu'min, zeza, šala misa mu starog
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2930 Re: Bášča

Post by Mu'min »

bizet wrote:ma idi bjezi mu'min...umjesto da kazes hvala na komplimentu, jest papricica fakat dobra, ti se pravdas kao da sam te napala...zeza mu'min, zeza, šala misa mu starog
Eto žao mi al ja skonta drugačije. :)
Haman ovo vrijeme tuhafli pa slabo djeluje na raspoloženje. :)
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2931 Re: Bášča

Post by vrtlar »

vrtlar wrote:quote]







Image

Bizet evo za tebe stavis najlon i ovakve saksije i eto nema zime za korov i travu.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2932 Re: Bášča

Post by vrtlar »

kerima1 wrote:
To je fenomenalno gnojivo. Može se praviti i biljna mješavina- kopriva, gavez, preslica, maslačak, itd.
ja rijesila problem sa mravima prskanjem sa navedenom smjesom+ hrana za biljku i lijek navedene trave.

Kerima cimet u prahu je idealan za mrave.Da se ne mucis praviti smjese.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2933 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Mu'min wrote:Pošto bizet veli da je preko zime pusto po pitanju bašte, evo jedna slikice mog čilija kojeg sam baš jučer obrao.
Sijano 04.augusta 2012.
Još jedan primjer da se čili može sijati vrlo vrlo kasno.
Lokacija: kraj kuhinjskog prozora (znači nije njiva).

Image

O Hadjija kako si super ti ovi kuranfili :D :mrgreen: koja je ovo vrsta.Moze mumine sve se saditi kad se zna i zeli.Inace paprika bila ljuta ili slatka je visegodisnja biljka samo joj treba stvoriti uslove.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2934 Re: Bášča

Post by vrtlar »

art vandeley wrote:Danas sasvim slucajno naidjem na BHT-u na neki francuski dokumentarac o koprili ili ti po nasem žari :D , kako je nevjerovatno zdrava i korisna biljka itd... nista sto uglavnom svi do sada nismo znali.

Medjutim spominje se i pravljenje nekog prirodnog djubriva od fermentirane koprive koje se tradicionalno koristi u Francuskoj i cije koristenje se pokusava zabraniti od strane vlasti (citaj raznoraznih lobija) .

Kako objasnjava biolog iz dokumentarca, u 10 litara vode se ubaci 1kg svjeze koprive i fino potopi i ostavi 20ak dana da fermentira uz mijesanje svakog drugog dana.

Mozda je neko i gledao to danas ili mozda ima licnog iskustva s tim? Mene jednostavno privlaci sve sto je prirodno pa mi se i ovo na prvi pogled svidjelo pogotovo kad se naslusah hvale glede tog "gnojiva" ...

Art procitaj temu od pocetka imas izuzetno dobrih stvari sto su forumasi postavljali iz iskustva.Ima rijesenje za sve nedoumice.A ti sa BHT sve prepisuju sa ove teme :mrgreen: :D

A inace kopriva ili zara ima puno azota i ovo je djubrivo idealno za lisnato povrce a moze ponekad i za drugo povrce.Znaci ne stalno.Razredjuje se po volji onog ko upotrebljava ali maksimalno je 1l koprive sa 10l vode i moze i manje vode po potrebi.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2935 Re: Bášča

Post by vrtlar »

kerima1 wrote:sta ce se Flag radit na ovoj kisi ić kisnut ko miš !
da vam javim da stiglo sjeme od Mu"mina jos samo da dodje meni u kucu hvala braco.Vrtlar "kam humantarna iz Švice za ans fukare po Bosni? :x

Niste vise ugrozeni eno onaj vas tamo precednik kaze da niste u recesiji. :D :mrgreen:

Imam ja tebe i druge na umu nisam ja zaboravio znam ja sta sam obecao.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2936 Re: Bášča

Post by Mu'min »

vrtlar wrote:O Hadjija kako si super ti ovi kuranfili :D :mrgreen: koja je ovo vrsta.Moze mumine sve se saditi kad se zna i zeli.Inace paprika bila ljuta ili slatka je visegodisnja biljka samo joj treba stvoriti uslove.
Ne znam sortu "kuranfila" tj. ljutača, vode se pod "ljute žute" :)
Po izgledu bi mogla biti neka Thai bird pepper tj. u stom rangu al de ga znaj.
Sjeme ostavio od ploda što sam kupio od prodavača iz Brčko DC.

A što se tiče dužite života paprike svi se čude kad im kažem da nije jednogodišnja.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2937 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Mu'min wrote:
vrtlar wrote:O Hadjija kako si super ti ovi kuranfili :D :mrgreen: koja je ovo vrsta.Moze mumine sve se saditi kad se zna i zeli.Inace paprika bila ljuta ili slatka je visegodisnja biljka samo joj treba stvoriti uslove.
Ne znam sortu "kuranfila" tj. ljutača, vode se pod "ljute žute" :)
Po izgledu bi mogla biti neka Thai bird pepper tj. u stom rangu al de ga znaj.
Sjeme ostavio od ploda što sam kupio od prodavača iz Brčko DC.

A što se tiče dužite života paprike svi se čude kad im kažem da nije jednogodišnja.

Hajde da se pofalim imao sam priliku vidjeti paprike koje su oko 10 god stare kad sam isao sa prijateljem u Afriku.A inace sam prije nekih mozda 7 god na TV Crna Gora gledao covjek ima plastenik koji je sa strana oblozen stiroporom do visine jednog metra i ima grijanje pod zemljom paprike mijenja samo one koje su se osusile i naravno dubri svake godine a radjaju mu ko lude.A kaze da su tad bile stare 6 god kad je bila ta emisija.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2938 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ja sam doćero do 3. sezone moje paprike al zbog nemara radnih kolega ubi je nevrijeme (prenoćila vani na orkanskom vjetru).
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2939 Re: Bášča

Post by kerima1 »

vrtlar wrote:
kerima1 wrote:sta ce se Flag radit na ovoj kisi ić kisnut ko miš !
da vam javim da stiglo sjeme od Mu"mina jos samo da dodje meni u kucu hvala braco.Vrtlar "kam humantarna iz Švice za ans fukare po Bosni? :x

Niste vise ugrozeni eno onaj vas tamo precednik kaze da niste u recesiji. :D :mrgreen:

Imam ja tebe i druge na umu nisam ja zaboravio znam ja sta sam obecao.
Kud cu s tim imam sjemena koja zelim,a ono je bila šala :P
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2940 Re: Bášča

Post by safran »

Ja sam tri paprike ostavila u saksijama - jedna je, rekla bih, podlegla, dvije se dobro drže.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2941 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Na koji način vi oštrite motike?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2942 Re: Bášča

Post by kerima1 »

prije mi jedan čovjek oštrio na neku mašinu,sad ako zatupi poima nemam čime oštrit.zna li ko može li sa belegijom hehe,stvarno ima smisla debljina motike i kose je ista?.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2943 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Mu'min wrote:Na koji način vi oštrite motike?
Ja i ne ostrim posto dobro izfrezam svjedno mi je jeli motika tupa ili ostra meni koristi samo da pravim kanalcice. :mrgreen: :D .A nekad su bili po mahalama isli romi i ostrili makaze nozeve i popravljali kisobrane pa ne znam ima li jos toga.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2944 Re: Bášča

Post by vrtlar »

kerima1 wrote:prije mi jedan čovjek oštrio na neku mašinu,sad ako zatupi poima nemam čime oštrit.zna li ko može li sa belegijom hehe,stvarno ima smisla debljina motike i kose je ista?.

Mozes turpijom ostriti
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2945 Re: Bášča

Post by kerima1 »

.A nekad su bili po mahalama isli romi i ostrili makaze nozeve i popravljali kisobrane pa ne znam ima li jos toga.
aaa zar si i ti nekadasnja generacija,sjecam se "ko mala kad su se kisobrani popravljali :D :lol:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2946 Re: Bášča

Post by Banksy »

kerima1 wrote:
.A nekad su bili po mahalama isli romi i ostrili makaze nozeve i popravljali kisobrane pa ne znam ima li jos toga.
aaa zar si i ti nekadasnja generacija,sjecam se "ko mala kad su se kisobrani popravljali :D :lol:

Stare stvari

Početkom sedamdesetih gradom su hodala dvojica, jedan sa sepetom na leđima, a drugi s kolicima koja je vukao sa sobom. Ovaj sa sepetom vikao je i zapjevao: "Pooopravljamooo kišššobrane!" Onaj s kolicima glasao se: "Stare stvari!" Svakoga jutra mogao si ih čuti u svim dijelovima Starog Grada i Centra: od Bistrika do Vratnika i od Bjelava do Širokače. Bilo ih je samo dvojica, a činilo se da su istovremeno na više mjesta. Nikada nisu ordinirali niže od Marindvora. U novim dijelovima grada njihov se posao smatrao prevaziđenim ili su oni smatrali da je tako i da ljudi koji stanuju na Alipašinom ili Malti ne popravljaju kišobrane, nego ih gube u tramvaju, pa kada ih izgube onda kupuju nove, a starih stvari ionako nemaju jer stanuju u novogradnjama.

Iako izjutra uglavnom nikoga nije bilo kod kuće, kišobrandžija i staretinar uvijek su radili samo tada. Računali su da još samo penzioneri vode računa o kišobranima i starim stvarima, a da se na one što su svakog dana na poslu može jednostavno zaboraviti. Ti su već živjeli u svijetu u kojem se sve staro i nepotrebno bacalo. Osim penzionera, na jutarnja dozivanja reagirali su i đaci koji bi ostali kod kuća jer su ih uhvatili zaušnjaci, krzamak, ospice, gripa, šarlah, rubeola, pljuskavice ili neka druga dječija bolest. Ležali su u krevetima, slušali njih dvojicu pod prozorom i pamtili to za neka vremena u kojima će se moderni život raširiti od Marindvora do Čaršije, a kišobrandžija i staretinar završiti u istoj priči i jednakoj prošlosti kao Mula Mustafa Bašeskija

Kada su ljudi u Sarajevu prestali popravljati kišobrane i prodavati stare stvari? Odgovora na ovo pitanje nema jer grad nije imao svoga kroničara koji bi bilježio takve stvari, ali se čini da poslije Titove smrti, ili još prije toga, u vrijeme kada je Bosna u Grenobleu postajala prvak Europe, više nije bilo kišobrandžije i staretinara. Bio je to za grad neprimjetan, premda značajan gubitak. Ali ne toliko zbog praktičnih razloga, koliko zbog glasova i zvukova koji su nestali iz jutarnjih sazvučja, a bili su tako ritmični, ritualni i pravilni da se po njima moglo mjeriti unutrašnje vrijeme grada.
...
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2947 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Banksy wrote:
kerima1 wrote:
.A nekad su bili po mahalama isli romi i ostrili makaze nozeve i popravljali kisobrane pa ne znam ima li jos toga.
aaa zar si i ti nekadasnja generacija,sjecam se "ko mala kad su se kisobrani popravljali :D :lol:

Stare stvari

Početkom sedamdesetih gradom su hodala dvojica, jedan sa sepetom na leđima, a drugi s kolicima koja je vukao sa sobom. Ovaj sa sepetom vikao je i zapjevao: "Pooopravljamooo kišššobrane!" Onaj s kolicima glasao se: "Stare stvari!" Svakoga jutra mogao si ih čuti u svim dijelovima Starog Grada i Centra: od Bistrika do Vratnika i od Bjelava do Širokače. Bilo ih je samo dvojica, a činilo se da su istovremeno na više mjesta. Nikada nisu ordinirali niže od Marindvora. U novim dijelovima grada njihov se posao smatrao prevaziđenim ili su oni smatrali da je tako i da ljudi koji stanuju na Alipašinom ili Malti ne popravljaju kišobrane, nego ih gube u tramvaju, pa kada ih izgube onda kupuju nove, a starih stvari ionako nemaju jer stanuju u novogradnjama.

Iako izjutra uglavnom nikoga nije bilo kod kuće, kišobrandžija i staretinar uvijek su radili samo tada. Računali su da još samo penzioneri vode računa o kišobranima i starim stvarima, a da se na one što su svakog dana na poslu može jednostavno zaboraviti. Ti su već živjeli u svijetu u kojem se sve staro i nepotrebno bacalo. Osim penzionera, na jutarnja dozivanja reagirali su i đaci koji bi ostali kod kuća jer su ih uhvatili zaušnjaci, krzamak, ospice, gripa, šarlah, rubeola, pljuskavice ili neka druga dječija bolest. Ležali su u krevetima, slušali njih dvojicu pod prozorom i pamtili to za neka vremena u kojima će se moderni život raširiti od Marindvora do Čaršije, a kišobrandžija i staretinar završiti u istoj priči i jednakoj prošlosti kao Mula Mustafa Bašeskija

Kada su ljudi u Sarajevu prestali popravljati kišobrane i prodavati stare stvari? Odgovora na ovo pitanje nema jer grad nije imao svoga kroničara koji bi bilježio takve stvari, ali se čini da poslije Titove smrti, ili još prije toga, u vrijeme kada je Bosna u Grenobleu postajala prvak Europe, više nije bilo kišobrandžije i staretinara. Bio je to za grad neprimjetan, premda značajan gubitak. Ali ne toliko zbog praktičnih razloga, koliko zbog glasova i zvukova koji su nestali iz jutarnjih sazvučja, a bili su tako ritmični, ritualni i pravilni da se po njima moglo mjeriti unutrašnje vrijeme grada.
...

Banksy koje ovo pisao ti ili neko drugi.Super je napisano.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2948 Re: Bášča

Post by Banksy »

vrtlar wrote: Banksy koje ovo pisao
Miljenko Jergović
http://www.bhdani.com/default.asp?kat=t ... ekst_rb=26
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2949 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Kerima je već dobila sjemena.
A danas je moja sarajevska veza preuzela sjemena za flaga, Oticon i Armin_jockera tako da sam realizirao hadis (Obećanje je dug). :)
FLAG: tebi detaljne info o preuzimanju putem PP. :)

Vrtlar, kada će "pomoć" iz CH za Ujedinjene Bosanske Emirate? :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2950 Re: Bášča

Post by kerima1 »

jesam i hvala braco Mu"mine.ne mislim sve sjemenke posijat ove g.da se ne desi da opet trazim.planiram najvise paradajza sijati u ovo malo baste,imam zeljene sorte (da su rodne i ukusne :-) )
vrtlar" mu"min nije mislio na sjemenke nego na racun u banci :lol:
Post Reply