Izrael je opet pocinio zlocin!

Locked
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50742
Joined: 29/12/2005 01:20

#2926 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by jeza u ledja »

Pa evo neko postavio iznad, nisam ni ja nigdje specijalno procitao. I na Sa-x vijest 'Izrael se povlaci iz Gaze'. :)
sect0r
Posts: 58
Joined: 24/09/2007 09:17

#2927 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by sect0r »

jeza u ledja wrote:Pa evo neko postavio iznad, nisam ni ja nigdje specijalno procitao. I na Sa-x vijest 'Izrael se povlaci iz Gaze'. :)
pa sta ti sad zakljuci sto se ljudi povukose ovako? ja brate ne kontak sekunde... nema mi logike. sto bi reko svabo, rus i englez: nidji veze.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50742
Joined: 29/12/2005 01:20

#2928 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by jeza u ledja »

sect0r wrote:
jeza u ledja wrote:Pa evo neko postavio iznad, nisam ni ja nigdje specijalno procitao. I na Sa-x vijest 'Izrael se povlaci iz Gaze'. :)
pa sta ti sad zakljuci sto se ljudi povukose ovako? ja brate ne kontak sekunde... nema mi logike. sto bi reko svabo, rus i englez: nidji veze.
Bush prestaje biti predsjednik - u utorak.
sect0r
Posts: 58
Joined: 24/09/2007 09:17

#2929 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by sect0r »

jeza u ledja wrote: Bush prestaje biti predsjednik - u utorak.
ma jasno, ali ne vjerujem da ce obama donijeti cengs. on je samo pijun. ili ciljas na nesto drugo? ako mislis da ce obama donijeti promjene-sorry, al ne vjerujem.
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#2930 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by bogoljub »

Latina wrote:
Hunkar wrote:
bogoljub wrote:- Redžep Tajip Erdoan je rekao da Izrael treba biti isključen iz UN-a: Kako je državi, koja ne poštuje rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a, uopće dopušteno da prekorači njegov prag?
Neka se on poklopi i ne pravi vazan ... lahko je pricati ... nisu ni pokusali prekinuti diplomatske odnose sa Izraelom, cak su ga stovise i podrzavali sve ove godine. Ova izjava je licemjerna.
Izrael je potvrdio sve o cemu diskutujemo u protekle 3 sedmice. Ako zavlada tisina i ljudi pocnu shvatati sta im se to zapravo desilo, da li ce Hamas biti toliko posten da prizna vlastitom narodu koliko je nemocan da ostvari ono sto im je obecao ? Da li ce Hamas u narednim danima sici s vlasti zbog broja civilnih zrtava u Gazi i potpune nesposobnosti da se suprotstavi Izraelu u bilo kom aspektu ( citaj diplomatski ne postoji jer vecina diplomatija ih uopste ne priznaje, sigurnosni ne postoji kao sto smo mogli primijetiti, kao ni odbrambeni ) ? U cemu je fol - imaju dobru pricu ? Sta ?

Izraelski politicari slusaju svoj narod, i da im je neko nanio gubitke kakvi su naneseni Palestincima, to bi bio momentalni kraj tih politicara. Palestinci od Hamasa nemaju nikakvu korist. Nacin na koji ih Hamas vodi ide samo u jednom pravcu ( 1130 mrtvih, 5200 ranjenih za 3 sedmice ). Ovako bi ih mogao voditi i Savez Planinara ( s tim sto bi steta sigurno bila manja ).

Latina,neznam zasto! mislim da si izgubila iz vida mnogo realnosti!
Izraelska vojska nije mogla uci u gradove gdje je smjesteno preko milion ljudi. Ne zato sto nisu htjeli, (nemojmo nasmijavati jedni druge).
Nisu mogli uci samo iz jednog jedinog razloga, HAMAS!
Sve sto su Izraelci uradili jeste ubijanje nevinih djece i zena. Izraelci to rade i u Miru. Zamisli! U MIRU! Kada se niko neosvrce od svetske javnosti. Jednostavno VIJEST: danas u Palestini ubijeno 5 palestinaca od kojih je 2 djece, Ponovo VIJEST; danas sruseno 10 kuca, onako. Jednostavno Svijet je naviknut da slusa kako je ubijeno nekoliko Palestinaca. Tek kada se nesto desi poput ovih 22 dana, svijet se malo trzne i okrene, baci pogled i kaze: pa dobro ipak pretjeruju.
Pitanje palestine je jedno svjetsko pitanje, gdje Svijet polaze ispit.
Last edited by bogoljub on 18/01/2009 00:50, edited 1 time in total.
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#2931 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by [Matrix] »

covjce zohara sam (silom prilika stvarno) morao "sprejati",pa nekako neugodno da ga
pometem.dodjete srusite grad,ubijete 1000 ljudi ,zivih mislecih i osjecajucih bica,bica
jedina sposobna da kazu :"ja jesam" i popijete casu mlekca i odete spavati.
Ima jedna civlizacija iz "zvezdanih staza" ,borg se zovu,bescutni bez savjesti
izraz krajnjeg racionalizma.Pojedinacno ne vrede nicemu,kao kolektiv ubojiti
i nemilosrdni.Strasno je ovome biti svjedok,cak i ovako "slikom na sliku". :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50742
Joined: 29/12/2005 01:20

#2932 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by jeza u ledja »

sect0r wrote:
jeza u ledja wrote: Bush prestaje biti predsjednik - u utorak.
ma jasno, ali ne vjerujem da ce obama donijeti cengs. on je samo pijun. ili ciljas na nesto drugo? ako mislis da ce obama donijeti promjene-sorry, al ne vjerujem.
Ja samo govorim o podudaranju ova dva dogadjaja. Koincidencija ili ne, zakljucke izvucite sami.
sect0r
Posts: 58
Joined: 24/09/2007 09:17

#2933 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by sect0r »

ne kontam brate al hajde de. ucim cijeli dan za ispit pa i nisam dobar Bog zna kako.
omar little
Posts: 17434
Joined: 14/03/2008 21:14

#2934 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by omar little »

hm. uniteralno primirje. izrael je odlucio da ce prestati sa bombardovanjem i ubijanjem ALI isto tako ce ostaviti vojnike u gazi (gdje ih do prije tri tjedna nije bilo) i ukoliko hamas nastavi sa ispaljivanjem raketa (kao sto se desavalo cijelo vrijeme ukljucujuci i nekoliko minuta prije izraelske izjave o zavrsetku akcije i uspjesnoj misiji) oni ce se opet aktivirati. hm. "misija" je bila da se istrijebe teroristi i zaustavi raketiranje izraela iz podrucja gaze. hm. bush oficijelno gubi vlast u utorak (a izraelski vojnici jos uvijek na teritoriji gaze). hm. bilateralno primirje bi ukljucivalo i zahtjeve palestinaca. jedan od najvaznijih je bio deblokiranje gaze. hm. ko spomenu deblokiranje na izraelskoj strani?
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#2935 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Latina »

bogoljub wrote:
Latina wrote:
Izrael je potvrdio sve o cemu diskutujemo u protekle 3 sedmice. Ako zavlada tisina i ljudi pocnu shvatati sta im se to zapravo desilo, da li ce Hamas biti toliko posten da prizna vlastitom narodu koliko je nemocan da ostvari ono sto im je obecao ? Da li ce Hamas u narednim danima sici s vlasti zbog broja civilnih zrtava u Gazi i potpune nesposobnosti da se suprotstavi Izraelu u bilo kom aspektu ( citaj diplomatski ne postoji jer vecina diplomatija ih uopste ne priznaje, sigurnosni ne postoji kao sto smo mogli primijetiti, kao ni odbrambeni ) ? U cemu je fol - imaju dobru pricu ? Sta ?

Izraelski politicari slusaju svoj narod, i da im je neko nanio gubitke kakvi su naneseni Palestincima, to bi bio momentalni kraj tih politicara. Palestinci od Hamasa nemaju nikakvu korist. Nacin na koji ih Hamas vodi ide samo u jednom pravcu ( 1130 mrtvih, 5200 ranjenih za 3 sedmice ). Ovako bi ih mogao voditi i Savez Planinara ( s tim sto bi steta sigurno bila manja ).
Latina,neznam zasto! mislim da si izgubila iz vida mnogo realnosti!
Izraelska vojska nije mogla uci u gradove gdje je smjesteno preko milion ljudi. Ne zato sto nisu htjeli, (nemojmo nasmijavati jedni druge).
Nisu mogli uci samo iz jednog jedinog razloga, HAMAS!
Sve sto su Izraelci uradili jeste ubijanje nevinih djece i zena. Izraelci to rade i u Miru. Zamisli! U MIRU! Kada se niko neosvrce od svetske javnosti. Jednostavno VIJEST: danas u Palestini ubijeno 5 palestinaca od kojih je 2 djece, Ponovo VIJEST; danas sruseno 10 kuca, onako. Jednostavno Svijet je naviknut da slusa kako je ubijeno nekoliko Palestinaca. Tek kada se nesto desi poput ovih 22 dana, svijet se malo trzne i okrene, baci pogled i kaze: pa dobro ipak pretjeruju.
Pitanje palestine je jedno svjetsko pitanje, gdje Svijet polaze ispit.
Dragi @bogoljube,

To da li svijet polaze ispit vidjecemo.

To je pod velikim upitnikom i ovisi prije svega o palestinskom stavu i ponasanju ( sabranosti i diplomaciji ) nakon prestanka agresije na Gazu.

Ali to ne opravdava potpunu nesposobnost Hamasa na bilo kom planu.

pozdrav
Last edited by Latina on 18/01/2009 14:45, edited 1 time in total.
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#2936 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Biznis »

Izraelska vojska je vec bila u tim gradovima i odatle se unilateralno povukla. Moze uci sa i bez Hamasa. Koliko je Hamas efikasan najbolje se vidi iz rezultata unistenih izraelskih aviona, tenkova i ubijenih vojnika. Nula. Hamas je samo jedan napuhani tigar od papira rodjen 80tih i podrzavan od strane Izraela da bi se oslabila Arafatova pozicija. Poslije su se oni ubijedili da mogu nesto uciniti. Ono sto su ucinili je: potkopali mirovni sporazum iz Osla, izazvali medjupalestinski sukob, uspjeli doci na liste vecine drzava koje drze do sebe kao teroristicka organizacija. Rezultat Hamasovog postojanja: veliko nista. Zakljucak: steta sto je Hamas ikad i postojao.

Lider Hamasa iz Sirije porucuje da Hamas nece prihvatiti mir i da ce se boriti do kraja. On se izmaknuo, ipak je sigurnije u Damasku nego u Gazi. Naravno, da ne razocara posmatrace glupan ce umjesto diplomatije odabrati silu i umjesto da maksimalizira ovaj izraelski potez Hamas-glupko ce ispaliti jos jednu petardu na Izrael i tako im dati povoda za nastavak.

Hamas nije nikakva vojska, nisu nikakvi heroji, niti su ozbiljna pregovaracka strana. To je banda siledzija i bukaca koji iza sebe ostavljaju krvave tragove i jedino za rezultat imaju gomilu neuspjeha.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#2937 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by simpozijum delirijum »

ako cemo analizirati vojno ? Izraelska armada nije postigla nikakav vojni cilj , Hamas i dalje postoji , za par sedmica opet ce prosvercovati oruzja , u urbane zone Izraelski vojnici nisu uspjeli uci ( a tu se i kriju vecina boraca Hamasa )
pojacali su extremizam medju muslimanima sirom svijeta , izazvali ogorcenje svjetske javnosti bez obzira sto su nametnuli medijsku blokadu na stavicne zlocine koje su pocinili u ove tri sedmice vecinom nad izgladnjelim civilima u Gazi
Egipatski , Jordanski i Saudijski rezimi su u velikoj nevolji jer stanovnistvo u tim zemljama zna da su pomogli Izraelu u agresiji
negdje procitah text na Antiwar.com jednoga uglednoga zapadnoga komentatora da se poslije svega Bin Laden ( ako on i uopste postoji ) zadovljno smjeska , regruti za teroristicke akcije pristize u ogromnome broju , zapadu se vise ne vjeruje !
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#2938 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Biznis »

Cilj izraelske armije nikad ni nije bio unistenje Hamasa, niti je to moguce. Olmert je na pocetku rekao da im je cilj znacajno onesposobljavanje Hamasa, u cemu su i uspjeli. By the way, Izrael se unilateralno povukao iz pojasa Gaze jos dok je Sharon bio premijer i kad pozeli Izrael ce se vratiti tamo. Glavni pregovarac Palestinaca je na pocetku akcije na cnn rekao da se boji ponovne reokupacije pojasa Gaze i to je realni strah. Ako Izrael pozeli reokupaciju njoj se niko nema cime suprotstaviti.

Za Hamas si dobro napisao da se kriju medju civilima. Umjesto da ih brane heroji iz Islamskog pokreta otpora hrabro porucuju da ce nastaviti do zadnje kapi krvi. U tome im vjerujem jer 100 mrtvih Palestinaca na jednog mrtvog Izraelca su odlicna potvrda njihovih rijeci. Odlican plan. Mene sto se tice mogu nastaviti jer svoju kozu stavljaju na bubanj a ne moju. Ipak, ne mogu a da ne primjetim da se ratovi vode da bi ljudi prezivjeli, ne da bi umirali. Stoga bi Hamasu bilo pametnije da se prestane kriti medju civilima, da malo promjeni svoju retoriku i shvati kako stvari stoje. A stoje tako da ne mogu gore.

Hamas se nazalost ili na srecu vise ne moze naoruzati. Tuneli su uglavnom uspjesno unisteni, Egipat koji nikad nije volio Hamas radi veza sa Muslimanskom bracom je jedva docekao povoljnu priliku da se usput rijesi tog problema sa svoje strane. Prosle sedmice na granicnom prelazu u Rafi sa palestinske straneu EGipat ulazi funkcioner Hamasa. Snimaju ga kamere, pljuste pitanja, pocne covjek intervju...Nakon tri minute pojavljuju se likovi u civilu praceni policajcima i otjeraju covjeka nazad u pojas Gaze. Eto, tako Egipat voli Hamas i spreman je sada ne ponoviti vise gresku i dozvoliti da se Hamas naoruza. Sinoc npr na Al Jazeera ispovijesti palestinskih izbjeglica u Egiptu, izvjestaji organizacija za ljudska prava kako su maltretirani. Nikom nista na kraju, samo jedna novinska prica vise.

Niti ce se u Jordanu niti u Saudijskoj Arabiji iko buniti protiv vlasti jer ne smije. Saudija je monarhija koja nema ustav, vladu ili parlament vec sve bukvalno ovisi o volji monarha. A i taman bi vladajuce porodice u tim zemljama iskoristile priliku da se usput obracunaju sa politickim protivnicima. Zato ce vise demonstracija za zaustavljanje nasilja u Gazi biti u Londonu nego u Rijadu. A bin Laden, islamski radikalizam bla bla bla...samo napuhane price i tigrovi od papira.Niti ce se ko za tri mjeseca ovoga sjecati, niti ce ovo sem Palestinaca ovo koga pogadjati. Covek koji se krije u pakistanskim planinama i djecaci koji se raznose bombama ubijajuci uglavnom najvise muslimane su zadnja solucija na koju se moze i treba ozbiljno racunati. Prvom je mjesto u zatvoru, drugima u psihijatrijskim ustanovama.

U Izraelu su 10 februara izbori. Ovo je bila odlicna predizborna kampanja. Sa potocima palestinske krvi, deklarativnom osudom svijeta-isto kao da je holivudski scenario.Zali Boze jedino ljudi sto su izginuli i ginu.
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#2939 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Biznis »

Posto volis analizirati da ti dam malo informacija:

Saudis arrest two over Riyadh pro-Gaza protest: report

RIYADH (AFP) Two activists who attempted to stage a demonstration against the Israeli raids on the Gaza Strip were arrested in the Saudi capital on Thursday, a Saudi rights groups said.

Human Rights First Society said that the two activists, Khalid al-Omeir and Mohammed al-Otaibi, were arrested by police as they arrived at the site of the planned protest in south Riyadh.

The arrests came a day after the interior ministry denied organisers permission to hold the rally on the grounds that demonstrations are banned in Saudi Arabia.

A member of the group also told AFP that a prominent Saudi cleric who called for attacks on Israelis had also been arrested on Tuesday in the southern city of Abha.

Sheikh Awad al-Qarni had on Sunday issued a religious edict encouraging attacks on Israelis everywhere in retaliation for the ongoing Israeli onslaught on the Gaza Strip.

"All (Israeli) interests, and anything else related to Israel, are a permitted target for Muslims everywhere," Qarni said in the fatwa.

On Monday police fired rubber bullets to break up rare protests involving hundreds of pro-Palestinian demonstrators in Qatif and Safwa in the eastern part of the country.

According to Human Rights First, 10 people were arrested in the Qatif protest.

Saudi Arabia has strongly criticised Israel for its six-day-old bombing campaign on the Gaza Strip, which has left more than 400 people dead.

© 2009 Agence France-Presse

http://www.metimes.com/Politics/2009/01 ... eport/afp/
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#2940 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Biznis »

Cilj Izraela nije unistenje Hamasa vec je uglavnom rijec o dobroj predizbornoj kampanji i promociji stranaka.


At least 4 Palestinians killed in Israeli ground assault

JERUSALEM (CNN) -- Blasts of heavy machine-gun fire and explosions from airstrikes filled the air in Gaza early Sunday morning, hours after Israel rolled thousands of troops into the Palestinian territory.

At least four Palestinians have been killed as a direct result of the ground assault, Palestinian medical sources said, bringing the death toll in Gaza to 460 since the conflict erupted December 27.

The ground assault followed a weeklong campaign of airstrikes in what Israel says is an offensive to halt rocket attacks from Hamas militants in Gaza.

"We want to create a situation where the civilian population in southern Israel is no longer on the receiving end of those deadly Hamas rockets," Israeli government spokesman Mark Regev told CNN.


"We haven't articulated regime change as the goal of this operation. Our goal is to protect our people," Regev said.

Israeli officials say four people have been killed and 59 wounded in Hamas rocket attacks in the past week.

As night fell on the eighth day of the bloody conflict, both sides remained defiant, vowing to stand their ground and accusing the other of breaking a cease-fire that had been in place until last month.

Not long after Israel's ground incursion began, Hamas vowed to "fight until the last breath" and warned Israel that "Gaza will be your cemetery."

As the ground attack began, Hamas rockets continued to fly into southern Israel, with CNN reporters at the Israel-Gaza border seeing and hearing several of them.

"We will not abandon the battlefield, and we will stay on the thorny course, and we will fight until the last breath," Hamas chief spokesman Ismail Radwan said in a statement on Palestinian network Al-Aqsa.
The Israeli ground attack deepened a humanitarian crisis in Gaza that has been decried by international observers, including the United Nations.

On Saturday, U.N. Secretary-General Ban Ki-moon spoke with Israeli Prime Minister Ehud Olmert, a spokesman said.
The spokesman said Ban "is convinced and alarmed that this escalation will inevitably increase the already heavy suffering of the affected civilian populations," according to a statement.

Electricity, food and medical shortages already were a problem in the densely populated territory, concerns ramped up by the airstrikes.

Taghreed El-Khodary, a New York Times writer in Gaza City, said that there was no electricity there Saturday and that she said she didn't know of any shelters set up by Hamas for residents.
Regev said Gaza's civilian population was not Israel's enemy.

"In many ways, they are victims like us. Both the civilian population of southern Israel and the civilian population of the Gaza Strip have been victims of this terrible, extremist Hamas regime," Regev said.
An Israeli airstrike hit a mosque in the northern Gaza village of Beit Lahiya on Saturday evening, killing 13 people and wounding 60, according to Palestinian medical sources.
An Israeli attack earlier Saturday killed Azkariah al-Jamal, commander of Gaza City's rocket-launching squads, Palestinian and Israel Defense Forces sources said.

Another airstrike killed two Hamas militants in Khan Yunis, in southern Gaza, Palestinian officials said.

Israeli missiles hit 25 Hamas "outposts, training camps and rocket launching sites" Saturday morning, an IDF statement said.
The houses of two alleged Hamas terrorist operatives were also hit, the IDF said. One was the home of Azadin Hadad, described as the head of the Hamas military group in eastern Gaza City.

The other, in Beit Lahiya, was used to store rocket-launching equipment and was the home of Ismail Renam, who "has a central role in the launching of Grad-type rockets against Israel," the IDF said.

Meanwhile, Hamas militants launched 20 rockets from Gaza into Israel by late afternoon Saturday, IDF spokeswoman Maj. Avital Leibovich said.

Rockets set a house on fire in Ashkelon, damaged a kibbutz dining hall and slightly wounded two people in an eight-story building in Ashdod, according to Israeli ambulance services.

"We still see that Hamas is targeting Israeli civilians. Namely, we still did not reach the goal of crippling Hamas' launching capabilities," Leibovich said.

CNN's Barbara Starr said top U.S. military leaders were aware in advance of Israel's plans to enter Gaza.

The incursion began just hours after the European Union announced that a delegation is heading to the Middle East to meet with regional leaders and broker a cease-fire.

A Middle East "Quartet" consisting of the European Union, the United States, the United Nations and Russia is also trying to broker a truce.
advertisement

Hamas, an Islamic fundamentalist group that came into being in 1987, won by a landslide in parliamentary elections in Gaza in 2006. Months later, Hamas militants began attacking Israeli military posts and fighting with members of Fatah, the rival political party that controls other Palestinian territories.

Palestinian Authority President Mahmoud Abbas declared a state of emergency and dissolved the government in Gaza, although Hamas has had de facto control of the territory since then.

http://edition.cnn.com/2009/WORLD/meast ... index.html
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#2941 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Biznis »

Kako su Arapi zabrinuti za Palestinu najbolje svjedoci cinjenica da se vise razgovara o mjestu gdje ce se naci radi razgovora o Palestini nego o samoj krizi. I Sarajevo se pravo nasekiralo oko krize. Doslo cak 2000 ljudi na proteste u gradu od 400000. Toliko protestanata da svo mogu stati na pola tribine na stadionu. A evo kako egipatske vlasti vole Hamas:

Hamas official says fighters 'still strong'

RAFAH, Egypt (CNN) -- A senior Hamas official who had crossed the border into Egypt from Gaza said Thursday his fighters are "still strong" and vowed to continue fighting despite a continuing ground and air assault by Israel that has killed more than 700 people in the Palestinian territory.

Speaking in Rafah, Egypt, senior Hamas official Ghazi Hamid told CNN's Karl Penhaul that Hamas "will not give up" or give in to Israel's demand for immediate end to rocket attacks.

"We will not wave the flag and we will try to protect our people, said Hamid. "But I want to say that we as Palestinian people want to live in peace, security -- but I think [Israel's] occupation force will not give us the chance."

Ten Israeli soldiers and three civilians have also been killed since Israel launched the offensive nearly two weeks ago with the stated goal of stopping the rocket attacks.

The interview was interrupted by what appeared to be Egyptian intelligence officials, who hustled Hamid back toward the Gaza side of the border.


In the mean time, ambulances struggled to deliver patients through the Gaza-Egypt crossing. Mohammed Hamid, a Palestinian driver, told CNN Israeli forces are stopping ambulances evacuating the wounded. Video Watch why residents in Rafah worry about the threat of war »

"The road is blocked between here and Gaza City," said Hamid. "There is no effective communication with the Israeli side; they're blocking the road with tanks."

http://edition.cnn.com/2009/WORLD/meast ... cnnSTCText
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#2942 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Biznis »

A Hamas ce se opet naoruzati...Ovaj put ce to ici puno puno teze jer je:a) izgubio veliki broj visokorangiranih zvanicnika, b)izgubio ugled, c) regionalne sile i moguci saveznici su striktno protiv toga.
Usput, ratna steta je dosada nekoliko stotina miliona dolara. Mozda je bolje promijeniti nacin i umjesto raketa i bombasa poceti provoditi sporazum iz Osla i Mapu puta.


Ceasefire begins in Gaza Strip

The Israeli military began observing a unilateral ceasefire in the Gaza Strip at 11am today, an army spokesman said.

"Starting at 2:00 am (11am AEDT) we are holding our fire,'' an Israeli army spokesman said.

The ceasefire brings to an end Israel's 22-day onslaught against Gaza's Islamist rulers which left more than 1200 Palestinians dead and vast swathes of the territory in ruins.

Prime Minister Ehud Olmert said after a meeting of his security cabinet he was calling an immediate end to offensive operations but added that troops would stay in Gaza for the time being with orders to return fire if attacked.

In response, Hamas said it would not accept the presence of a single soldier in the territory while Palestinian president Mahmud Abbas insisted the ceasefire must be followed by a complete pullout of Israeli troops.

"At two o'clock in the morning (11am AEDT) we will stop fire but we will continue to be deployed in Gaza and its surroundings," Mr Olmert said in a speech after the vote.

"We have reached all the goals of the war, and beyond," he said.

"If our enemies decide to strike and want to carry on then the Israeli army will regard itself as free to respond with force."

Defence Minister Ehud Barak acknowledged there was "no guarantee" that Hamas would stop firing rockets but said the army was prepared to hit back even harder if it did so.

"The army will stay as needed and if Hamas continues to fire, the army will fire back severely and will be ready to follow and intensify its operations as necessary," he said.

The response from Hamas, an Islamist group which has ruled Gaza since 2007 and is sworn to the destruction of the Jewish state, stopped short of an outright threat to continue the rocket attacks.

"We will not accept the presence of a single soldier in Gaza," Fawzi Barhum, a Gaza-based Hamas spokesman, said.

"The Zionist enemy must stop all its aggression, completely withdraw from the Gaza Strip, lift the blockade, and open the crossings."

Egypt's President Hosni Mubarak, who had been striving to broker a bilateral truce between the Israelis and Hamas, said only an unconditional ceasefire would suffice and called for all troops to leave the territory.

Mr Mubarak and French President Nicolas Sarkozy are to co-host a summit on Gaza in the Egyptian resort of Sharm el-Sheikh Sunday which will also be attended by a string of European leaders, the king of Jordan and UN chief Ban ki-Moon.

In the hours before the security cabinet meeting, Israel kept lobbing shells into the densely populated urban area, while to the north in Beit Lahiya a UN-run school was set ablaze by bombs.

Two brothers, aged five and seven, were killed and another dozen people wounded in the attack, in which burning embers trailing smoke rained down on a school where some 1600 people were sheltering, setting parts of it alight.

Mr Ban called the fourth such attack on a UN-run school during the war as "outrageous" and demanded a thorough investigation.

During the course of the war, schools, hospitals, UN compounds and thousands of homes all came under attack with the Palestinian Authority putting the cost of damage to infrastructure alone at $US476 million ($714.71 million).

At least 1206 Palestinians, including 410 children, have been killed since the start of Israel's deadliest-ever assault on the territory on December 27, according to Gaza medics, who said another 5300 people have been wounded.

Those slain in the war also include 109 women, 113 elderly people, 14 paramedics, and four journalists, according to Dr Muawiya Hassanein, the head of Gaza emergency services.

Since the start of the operation 10 Israeli soldiers and three civilians have been killed in combat or in rocket strikes. The army says more than 700 rockets and mortar rounds have been fired into Israel during that period.

One of the main aims of the offensive has been to put a halt to rocket and mortar attacks but a further 23 missiles were fired from Gaza on Saturday, including seven long-range missiles.

The army said that it had carried out 70 aerial attacks against weapons smuggling tunnels along Gaza's border with Egypt, Hamas's rear supply route.

The stop to the violence came after the Jewish state won pledges from Washington and Cairo to help prevent arms smuggling into Gaza, the lesser half of the Palestinians' promised future state.

Although Egypt has not given any details about what assurances it has given Israel, Secretary of State Condoleezza Rice signed a pledge on Friday promising "enhanced US security and intelligence cooperation with regional governments on actions to prevent weapons and explosive flows to Gaza".


The ceasefire comes less than a month before Israel holds elections when Mr Olmert is due to stand down.

The premier, whose reputation was badly damaged by a 2006 war in Lebanon seen by many Israelis as a disaster, said the latest conflict had "strengthened the deterrence of the State of Israel in the face of all those who threaten us".

"Hamas received a hard blow. Its leaders are hiding. Many of its men have been killed. Dozens of tunnels have been bombarded. The ability to launch rockets into Israel has been reduced."
User avatar
hik--meta
Posts: 349
Joined: 19/02/2008 16:29

#2943 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by hik--meta »

@biznis

ti jarane kao da si placen od mosada da prenosis ovakve vijesti.

cinjenica je da egipat ne mrda prstom, ali sta ce biti kad hosni otegne papke, i ako na vlast nakon toga dodju muslimanska braca sto je veoma moguce?
izraelu nebi preostalo nista drugo nego nasilno prebacivanje kompletne palestinske populacije iz gaze na zapadnu obalu iza zida. mislim da bi se tako nesto vrlo vjerovatno desiti za koju godinu, jer obamu i hillary zaboli, glavno je da se izraelski lobi zadovolji.
User avatar
s-iou-x
Posts: 158
Joined: 14/10/2008 15:25

#2944 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by s-iou-x »

Interesuje me ima li kakve podrske i protesta iz S. Arabije, zemlje suneta i selefija. Ako oni nista ne urade nece niko.
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#2945 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by sekiracija »

Cijenim ja one koji znaju strane jezike i citat i pisat ,a ne samo kopirat,nego mi ovo objavljivanje posta na stranom jeziku bas nekako neukusno .
zamisljam ,sad de neko napise na Grckom,pa neko ne Francuskom,pa im neko replicira na Arapskom.
Dokle vise ???
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2946 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by arzuhal »

Haj' malo da ostavimo po strani ili, kako bi to Husserl rekao, da stavimo u zagrade sve te neosporne činjenice realnog svijeta, defragmentirane detalje o snazi Hamasa i IDF, podijeljenosti Palestinaca, arapskim režimima, itd. i da pokušamo, kao svaki dobri kartezijanac koji fenomenološki zahvata, doći do neke apodiktičke evidencije. Pitanja:
- Šta želi, u konačnici, Izrael? Jer ako je Izraelu u interesu Gaza, onda uopće nije važno je li tu na vlasti Hamas, Fatah, Simbad, Borg ili Ferengi.
- Je li Izrael za osnivanje palestinske države? Na ovo pitanje se nadovezuje prethodno - hoće li ta država biti bez Gaze ili će Palestinci preletati Izrael živeći u dvije enklave ili će Izrael "humano" preseliti stanovnike Gaze u neki dio Izraela kojeg će, u zamjenu za Gazu, pripojiti Zapadnoj obali?
- Ima li pravde za Palestince?
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#2947 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by [Matrix] »

bas zanimljivo,vec ste poceli apstrahovati od situacije (kao politicari) ne zanimaju vas vise umorena djeca niti
sta ce biti s njima ,vec po navici apstrakcije ,pojomovi drzave,etnije,nacije.Zapravo nikad nismo ni plakali za palestinskom
decom ,ne ? Pitanje sta je najbrze na svetu ? Odgovor:Zaborav. :-)
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#2948 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by sekiracija »

[Matrix] wrote:bas zanimljivo,vec ste poceli apstrahovati od situacije (kao politicari) ne zanimaju vas vise umorena djeca niti
sta ce biti s njima ,vec po navici apstrakcije ,pojomovi drzave,etnije,nacije.Zapravo nikad nismo ni plakali za palestinskom
decom ,ne ? Pitanje sta je najbrze na svetu ? Odgovor:Zaborav. :-)
Pa placi eto, ko ti brani .
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2949 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

arzuhal wrote:Haj' malo da ostavimo po strani ili, kako bi to Husserl rekao, da stavimo u zagrade sve te neosporne činjenice realnog svijeta, defragmentirane detalje o snazi Hamasa i IDF, podijeljenosti Palestinaca, arapskim režimima, itd. i da pokušamo, kao svaki dobri kartezijanac koji fenomenološki zahvata, doći do neke apodiktičke evidencije. Pitanja:
- Šta želi, u konačnici, Izrael? Jer ako je Izraelu u interesu Gaza, onda uopće nije važno je li tu na vlasti Hamas, Fatah, Simbad, Borg ili Ferengi.
- Je li Izrael za osnivanje palestinske države? Na ovo pitanje se nadovezuje prethodno - hoće li ta država biti bez Gaze ili će Palestinci preletati Izrael živeći u dvije enklave ili će Izrael "humano" preseliti stanovnike Gaze u neki dio Izraela kojeg će, u zamjenu za Gazu, pripojiti Zapadnoj obali?
- Ima li pravde za Palestince?
Otkud ti ideja da je postoji dogovor unutar Izreala oko tog pitanja?
Ista prica kao i kod nas, ima ih 6 miliona i imaju sve zive politicke opcije.

Pravde nema.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2950 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by pustopoljina »

neka se javi onaj sto je rekao da ce sve ovo prestati do 20.jan. izgleda da je bio u pravu. cini mi se da su razlozi ovog pokolja u njegovom postu-ono-predizborna kampanja...da ne moze gore.
ja se nadam da je ovo kraj pokolja,ali strahujem da nije. ovo sto je u gazi ostalo je strasno.da radim u kakvoj humanitarnoj organizaciji,ili da zaradjujem kruh bavljenjem sukobom u gazi-odustala bih od tog posla sada.ne znam kako mogu zapadnjaci prezivjelim palestincima u oci pogledati.
Locked