U Njemackoj mozes traziti povrat poreza pa da ne placas duplo. Mada neki to i urade pa se ne sjete da na u BiH prijave robu i plate porez.
Ti isto mozes otici sam po dio, platiti gorivo, troskove puta, pa ga prenijeti ilegalno, bez da prijavis, isto kao sto rade sverceri. Ali shvatam da je lakse naruciti preko ebaya, pa da nekako zrakom dodje do tebe u BiH ko da si narucio u BiH.
Ja isto ovdje narucujem neke stvari npr. preko americkog Amazona jer me dodje povoljnije i kad se drzava ugradi, sto da ne, to nije nikakv problem.
To sto nista nema da se kupi je isto odvojen problem i apsolutno nije problem drzave, nego ponude i potraznje i slabe kupovne moci. Ljudi kupe auto za 1000 maraka a ti ocekujes da se hladno uvoze cipovi/boxovi/palci od 400 maraka.


