Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2901 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

nema na cemu :thumbup:
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#2902 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

Image

Jel´ argument da zbog bijele boje trazim da je rezervoar pun. Jest da je nov, ali nesto mi poskup ovaj kamion. :mrgreen:
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#2903 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Nabucco »

Danas sve ferceralo normalnom kad veceras, radi mi hlađenje/grijanje/klima samo ka je okrenuto na 4ku i puše kako i puše na 4ki, dok na 1,2,3 nema ništa, tj, ne puše nikako. Vozilo Toledo, 2002, ovakva unutrašnjost:

Image

Znaci puše iskljucivo kad je na 4ki, osjetio sam da je ugrijan ovaj srednji koturic, ali mislim da je to normalno jer je sijalica ispod njega, eh sad neto ne bi reko da je normalno tako zagrijan :cry:, sve normalno prebacuje, ništa ne kucka, nista nije slomljeno, jednostavno samo od sebe je prestalo :roll: :( .

Šta bi moglo biti ?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2904 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

vrlo moguce da je crkao otpornik/reostat za kontrolu brzine motora
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#2905 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Nabucco »

bitanga_sa_otesa wrote:vrlo moguce da je crkao otpornik/reostat za kontrolu brzine motora

Je li to neki "težak" sklop, može li se poravljati, ili treba uzmati drugi ? Koliko otprilike košta to, nadam se da nije slucaj kao kod dvicine, da moraš pola auta izvaditi da dodes do komponenti iza instrument table :sad: , Koji sam peh, da mi bar radi dvica ili 3ca, ovako ubi, tornado u autu :lol:
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#2906 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Nabucco »

Evo citao na hr forumu, isti problemi, pogađaju sve starije generacije vag auta. koliko sam skontao imaju neki otporinici, i ako jedan od njih zakaže, gubim sve brzine osim 4te, nju ne gubim jer ona radi a punom snagom ventilatora, te je "direktno" vezana za njega. Zna li neko jel teško doci do tih otpornika ?
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#2907 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

Tak' je kog mene kod golfa 3 bilo.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#2908 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Nabucco »

junior3 wrote:Tak' je kog mene kod golfa 3 bilo.

Našao sam podatak da je ta mana otkrivena jos na golfu 2, ali da se nikad nisu potrudili da to otklone, od pola do passata svi su isli sa tim otpornicina. Meni se cini tek od golfa 5 ide neki novi sistem.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2909 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ne znam gdje je otpornik tacno,negdje je kod ventilatora blizu...
User avatar
Filter
Posts: 8665
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2910 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Filter »

bitanga_sa_otesa wrote:provjeri da nije popusten tocak
:roll: tako je mene rahmetli bahrija pustio da odem sa dizalice.
100 znojeva me oblilo dok nisam nasao prosirenje da stanem, da vidim sta se desava.
vec se bili sarafi skroz odvrnuli, tocak nahero stajao :-)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2911 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by spreca »

bitanga_sa_otesa wrote:nedavno 2 ista problema na golfovima peticama u oba slucaja popusten tocak ...otidji kod majstora nekog ako imas u blizini nek malo pregleda...
provjerio....sarafi su uredu....otici cu do servisa da vidim sta je
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2912 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

otidji,ovako da naglabamo mogli bi do sutra napamet pisati :)
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#2913 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nightvision »

Nabucco wrote:Evo citao na hr forumu, isti problemi, pogađaju sve starije generacije vag auta. koliko sam skontao imaju neki otporinici, i ako jedan od njih zakaže, gubim sve brzine osim 4te, nju ne gubim jer ona radi a punom snagom ventilatora, te je "direktno" vezana za njega. Zna li neko jel teško doci do tih otpornika ?
Nije to problem samo vag auta. Na pezou, recimo 207, ista stvar, nekakvi ti termicki elementi stradaju, mogu se reparirati.
esso_sa
Posts: 2107
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#2914 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

Nabucco wrote:
junior3 wrote:Tak' je kog mene kod golfa 3 bilo.

Našao sam podatak da je ta mana otkrivena jos na golfu 2, ali da se nikad nisu potrudili da to otklone, od pola do passata svi su isli sa tim otpornicina. Meni se cini tek od golfa 5 ide neki novi sistem.
Otpornik bude direkt na kucistu ventilatora. Suvozaceva strana, iza ladice, sklonis tepih, uhvatis kuciste ventilatora i odvrnes. Otpornik je u stvari namotaj zaliven nekom tvrdom masom. Na njemu imas mali termicki osigurac (izgleda kao otpornik/dioda) i on je problem. Prespoji ga samo nekom debljom zicom i brzine ce ponovo raditi.

Evo na youtube kako se sve skida na golfu 4, trebalo bi slicno biti i na toledu
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#2915 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Nabucco »

Samo da provjerim jesam li dobro skontao:

Image

Ovo je taj otpornik koji treba prespojiti žicom ?
Može li mi ovo napraviti neki kuršlus, mada kad spojim ostavicu pola sata da vrti ? :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2916 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ako je dioda slobodno prespoji,cesto se zna desiti da ti namotaji izgore....sve se raspadne...provjeri kad skines svoj
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2917 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

mali_milojica wrote:Ja sam uspio skinuti limunom. Iscijedio ga i lagano natopio krpicu i polako skinuo.
Na proslom mondeu sam isto tako parkirao u rad garazi, isto mi beton iscurio po autu i sajbi... na autu sam polirao, platio poliranje i sredilo se jer limun, arf, p*cke materine i sve to nije pomoglo. A sajbu sam i polirao i strugao i cistio i ovo i ono i nikad je nisam uspio ocistiti... sad fino auto vani stoji, kisne, sunce ga przi, snijeg zatrpava i u boljem je stanju nego onaj sto je bio u garazi, jebla ih investicija da to srede... das 60KM mjesecnoda sjebes auto...
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#2918 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Kataklinger »

Zna li neko kako skinuti samu kuglu mjenjača koji ima 6 brzina i prsten za ubacivanje u R stepen (na Peugeotima) ? Dakle, bez da diram kožu i onaj dio između kugle i kože?

Image

Bitanga upomoć :D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#2919 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

Kataklinger wrote:Zna li neko kako skinuti samu kuglu mjenjača koji ima 6 brzina i prsten za ubacivanje u R stepen (na Peugeotima) ? Dakle, bez da diram kožu i onaj dio između kugle i kože?

Image

Bitanga upomoć :D
na g2 se to odvrtalo
ima li sta ispod tog cepa na vrhu
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2920 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2921 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

Vidim na cesti sve više novijih turbodizelaša, koji po gradu dime, izbacuju puno crnog dima. Mislim da od novijih turbodizelaša najviše dime Alfe, ali ne zaostaju puno ni Mercedes B, Audi A3, A6, Passat, Peugeot 307,.... :)

Šta je glavni uzrok tome, loše gorivo, injektori, velika kilometraža... :?

Nekad moraš ugasiti ventilaciju koliko čadi a ispred tebe ide Audi A3, koji izgleda sačuvano i koji nije stariji od pet godina :-?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#2922 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by O'zone »

condy wrote:
Šta je glavni uzrok tome, loše gorivo, injektori, velika kilometraža... :?
15 do 20 milja na novo-polovno auto te zbog toga i 0 KM za servis i što jeftinije gorivo dok se ne otplati kredit, može i loža.

A fakati ih ima dosta da dime.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2923 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

bitanga_sa_otesa wrote:
Kad ukucaš na you tube how to reset service interval dobiješ 61.300 rezultata :D
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#2924 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 320 d »

Nabucco wrote:Samo da provjerim jesam li dobro skontao:

Image

Ovo je taj otpornik koji treba prespojiti žicom ?
Može li mi ovo napraviti neki kuršlus, mada kad spojim ostavicu pola sata da vrti ? :D
Ili to ili naprskaj malo vedom :) meni je upalilo na prošlom autu...
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2925 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

O'zone wrote:
condy wrote:
Šta je glavni uzrok tome, loše gorivo, injektori, velika kilometraža... :?
15 do 20 milja na novo-polovno auto te zbog toga i 0 KM za servis i što jeftinije gorivo dok se ne otplati kredit, može i loža.

A fakati ih ima dosta da dime.

Ma dime, i moj dimi.. a i bitanga zna da sam trazio milion nacina da sredim to da ne dimi.. jednostavno dimi. Sve ispravno, sve sredjeno, jednostavno kad stisnem gas, on izbaci onaj cep... dalje smiri i dosta se to smanje, mogu reci i ne dimi, ali onaj prvi gas zacadi. Mene poslije benzinca to toliko nervira i toliko me nekad bude stid da najradije ne bi ni davao gasa ali nece da ide bez njega :)

U glavnom, ako nema DPF (FAP) mora caditi pa makar...
Post Reply