Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#28901 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Loš rad prethodnih uprava doveo je NK Čelik na rub ponora, nagomilana višemilionska dugovanja i blokiran račun prijetili su gašenjem kluba. U januaru 2017. godine, na vanrednoj sjednici Skupštine kluba, većinom glasova prihvaćena je ponuda turskog investitora Ajdina Olguna (Aydin) za ulazak u zeničkog premijerligaša.

Nova nafaka

- Od januara pa sve do danas uglavnom smo bili usamljeni u tim naporima. Ako javnost želi da Čelik bude veliki klub, onda nam svoju pomoć trebaju pružiti i drugi Zeničani, ne možemo sve postići sami - rekao je Olgun na početku otvorenog razgovora za „Avaz“.

Naglasio je da se redovno izmiruju sve finansijske obaveze.



- Nemamo nijedan fening duga za plaće uposlenicima radne zajednice, članovima stručnog štaba i igračima. Sve se te obaveze izmiruju redovno tokom mjeseca. Naši mjesečni troškovi iznose i više od 180.000 KM za plaće, stanarine, doprinose, putovanja, karantine...

Zenica je grad od više od 100.000 stanovnika, tu je mnogo privatnih firmi i poslovnih ljudi, ali niko od njih nije sponzor našeg kluba. Kada dođemo u neku manju sredinu poput Gabele, vidimo desetine reklama lokalnih firmi oko terena, a mi na Bilinom polju nemamo nijednu.

Prodali smo tek osam VIP ulaznica za ložu na istočnoj tribini, a prije utakmice svi se guraju kako bi tu sjeli i na poluvremenu otišli do prostora s keteringom. Sada pravimo bolji Čelik, gradimo porodicu na Bilinom polju i više nećemo dopustiti da neko krade od kluba kao što se događalo ranije. Jedna narodna poslovica kaže: Novi dan nosi novu nafaku. Kod nas na Bilinom polju, novi dan nosi novi problem, jer pristižu tužbe iz ranijeg perioda. Ne bježimo od tog, ali, ako želimo veliki klub, to ne možemo uraditi sami, potrebna nam je podrška Zeničana – istakao je Olgun.

Hvala “Robijašima”

Posebno je zahvalio najvatrenijim navijačima zeničkog premijerligaša.

- Hvala „Robijašima“ koji su uz klub na Bilinom polju i gostovanjima bez obzira na rezultat. Bez njih na domaćim utakmicama imamo prazne tribine i tek 500 gledalaca – kaže Olgun.

Mogu ovjeriti knjižice

Amra Karapandžić radi na Bilinom polju kao sekretarica od 1995. godine. Rekla nam je da u klubu ranije nisu imali novac za tekuća zaduženja, a sada uposlenici radne zajednice nakon 15 godina mogu ovjeriti zdravstvenu knjižicu.

Fuad Osmanlić radi kao oružar i na Bilinom polju je od 1989. godine. Istakao je da su radnici nekad ranije znali dobiti tek šest plaća godišnje, a da im je investitor po dolasku u klub odmah uplatio po dvije plaće i po 2.000 KM na osnovu bivšeg duga.

Dobili četiri plaće

Da je situacija mnogo bolja nego ranije, potvrdio nam je i kapiten Čelika Fenan Salčinović, koji crno-crveni dres nosi u posljednjih pet, a ukupno deset sezona.

- Od početka nove sezone do danas dobili smo sve četiri redovne plaće. Ne želim se nikome dodvoravati, nisam takva osoba, ali Olgun je došao kada je klub bio u teškoj situaciji. Imali smo mnogo potraživanja i sigurno je bilo teško sve to stići. Za dvije stvari investitoru skidam kapu: administrativno su ostavili Čelik u ligi, pristao je doći u klub kada smo imali loš igrački kadar. Situacija nije med i mlijeko zbog bivših dugova, ali je mnogo bolja nego ranije – istakao je Salčinović.
User avatar
N.N.
Posts: 3541
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#28902 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Preko ZEDE sada vrse muljaze i zaposljavanja po Gradskoj upravi...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83388
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28903 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Zeda je vazda za to sluzila :roll:
User avatar
N.N.
Posts: 3541
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#28904 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Jest, ali si radio za topli, tj 200 KM.
Sada ovi Fudini imaju ugovore na punu platu...satro savjetnice i saradnice :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83388
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28905 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

N.N. wrote:Jest, ali si radio za topli, tj 200 KM.
Sada ovi Fudini imaju ugovore na punu platu...satro savjetnice i saradnice :mrgreen:
Porasli troskovi zivota :D
enkoo83
Posts: 233
Joined: 20/12/2013 16:31

#28906 Re: Zeničani

Post by enkoo83 »

Nivelacija wrote:Loš rad prethodnih uprava doveo je NK Čelik na rub ponora, nagomilana višemilionska dugovanja i blokiran račun prijetili su gašenjem kluba. U januaru 2017. godine, na vanrednoj sjednici Skupštine kluba, većinom glasova prihvaćena je ponuda turskog investitora Ajdina Olguna (Aydin) za ulazak u zeničkog premijerligaša.

Nova nafaka

- Od januara pa sve do danas uglavnom smo bili usamljeni u tim naporima. Ako javnost želi da Čelik bude veliki klub, onda nam svoju pomoć trebaju pružiti i drugi Zeničani, ne možemo sve postići sami - rekao je Olgun na početku otvorenog razgovora za „Avaz“.

Naglasio je da se redovno izmiruju sve finansijske obaveze.



- Nemamo nijedan fening duga za plaće uposlenicima radne zajednice, članovima stručnog štaba i igračima. Sve se te obaveze izmiruju redovno tokom mjeseca. Naši mjesečni troškovi iznose i više od 180.000 KM za plaće, stanarine, doprinose, putovanja, karantine...

Zenica je grad od više od 100.000 stanovnika, tu je mnogo privatnih firmi i poslovnih ljudi, ali niko od njih nije sponzor našeg kluba. Kada dođemo u neku manju sredinu poput Gabele, vidimo desetine reklama lokalnih firmi oko terena, a mi na Bilinom polju nemamo nijednu.

Prodali smo tek osam VIP ulaznica za ložu na istočnoj tribini, a prije utakmice svi se guraju kako bi tu sjeli i na poluvremenu otišli do prostora s keteringom. Sada pravimo bolji Čelik, gradimo porodicu na Bilinom polju i više nećemo dopustiti da neko krade od kluba kao što se događalo ranije. Jedna narodna poslovica kaže: Novi dan nosi novu nafaku. Kod nas na Bilinom polju, novi dan nosi novi problem, jer pristižu tužbe iz ranijeg perioda. Ne bježimo od tog, ali, ako želimo veliki klub, to ne možemo uraditi sami, potrebna nam je podrška Zeničana – istakao je Olgun.

Hvala “Robijašima”

Posebno je zahvalio najvatrenijim navijačima zeničkog premijerligaša.

- Hvala „Robijašima“ koji su uz klub na Bilinom polju i gostovanjima bez obzira na rezultat. Bez njih na domaćim utakmicama imamo prazne tribine i tek 500 gledalaca – kaže Olgun.

Mogu ovjeriti knjižice

Amra Karapandžić radi na Bilinom polju kao sekretarica od 1995. godine. Rekla nam je da u klubu ranije nisu imali novac za tekuća zaduženja, a sada uposlenici radne zajednice nakon 15 godina mogu ovjeriti zdravstvenu knjižicu.

Fuad Osmanlić radi kao oružar i na Bilinom polju je od 1989. godine. Istakao je da su radnici nekad ranije znali dobiti tek šest plaća godišnje, a da im je investitor po dolasku u klub odmah uplatio po dvije plaće i po 2.000 KM na osnovu bivšeg duga.

Dobili četiri plaće

Da je situacija mnogo bolja nego ranije, potvrdio nam je i kapiten Čelika Fenan Salčinović, koji crno-crveni dres nosi u posljednjih pet, a ukupno deset sezona.

- Od početka nove sezone do danas dobili smo sve četiri redovne plaće. Ne želim se nikome dodvoravati, nisam takva osoba, ali Olgun je došao kada je klub bio u teškoj situaciji. Imali smo mnogo potraživanja i sigurno je bilo teško sve to stići. Za dvije stvari investitoru skidam kapu: administrativno su ostavili Čelik u ligi, pristao je doći u klub kada smo imali loš igrački kadar. Situacija nije med i mlijeko zbog bivših dugova, ali je mnogo bolja nego ranije – istakao je Salčinović.
Ma jede turcin govna.Dobio je klub dzaba i sad bi da svi drugi ulazu a on da kupi kajmak.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#28907 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Tipican turski pristup poslu. Sve nesto s brda s dola.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83388
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28909 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Lijep dan danas, grad pun ljudi :thumbup:

Dje se opijate veceras 8-)
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#28910 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Danas prva, sutra prva...
Nema opijanja ovaj vikend. :zjev:
User avatar
Casual's
Posts: 6722
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#28911 Re: Zeničani

Post by Casual's »

CENTAR ZENICE POD ROTACIJAMA: TUČA U UGOSTITELJSKOM OBJEKTU, AKTERI POBJEGLI


Dva dječaka su narušila javni red i mir na način da su ošamarili jedan drugog. Do dolaska naših ekipa, oni su se udaljili iz objekta - kaže dežurni službenik MUP-a ZDK.


Autor: D. Pa.


:lol:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#28912 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Sokantno, senzacionalno, pogledajte sta se onda desilo :lol:
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#28913 Re: Zeničani

Post by phillie »

U kojem je objektu ovo bilo, da ne idem tamo???
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#28914 Re: Zeničani

Post by Throttle »

User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#28915 Re: Zeničani

Post by Norm »

:lol: :lol: :lol:
Kralju, suze me oblise... :lol: :lol: :lol:
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#28916 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Vidim sinoc ispred uglovnice ponovo krenulo parkiranje, led probijaju dva mercedesa, jedan sivi i neki plavi karavan. Valjda prosli izbori, ne mora vise logo stranke biti u prvom planu, pa sto da ne :D :bih:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#28917 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Da li je moguce proci dionicu od pijace do Bege da ti neko ne trazi novac?

Mene na tom potezu zaustave ponekad 3-4 puta. Grc u stomaku imam kada prolazim kroz centar grada. Redovno doniram novac u humanitarne svrhe ali vise ne znam ko je prevarant i kome je pomoc zaista potrebna. Svaki put mi bude neprijatno proci a da ne doniram, a kada doniram poslije razmisljam da li sam donirao prevarantu. :-)

Prije par sedmica sam isao na pijacu. Na tom putu zakukalo je nekoliko Roma. Naisao sam na nase konstitutivce - ljudi sve vise prose. Prije su uglavnom prosili alkosi, sada prose ljudi u srednjim godinama i starci. Onda naletim na momke i djevojke sto prikupljaju novac za djecu. Zaustavljaju ljude na cesti. :-) Zasto ne montiraju stand, zasto presrecu ljude, ulaze u putanju? :roll: Totalno neprijatno i nametljivo. Dodjem na pijacu, odmah prifura Romkinja sa djecom i moli za voce. Aj, to mi bude ok, kada ne traze pare. Na povratku kuci zaustavi me zena, trazi 20pf. :-) :-x

Prosjacenje sve vise uzima maha. Vise se ne radi samo o Romima, mada njih nikada ne fali, prosjace svi narodi. Rekao bih da su sada Romi u manjini.

Onda ljudi po ulici prodaju sve zivo. Centar grada u periodu do 15.00h zaista izgleda jadno.

Fudo se brine iskljucivo kako sela asfaltirati. Jbt, pogledah njegov fb profil, on kao da je ministar Prometa i komunikacija a ne gradonacelnik. Kod nas se uspjeh mjeri kilometrima seoskih puteva.

Niko nije zainteresovan da rijesi problem prosjacenja koje sve vise uzima maha. Ja sam za to da se ljudima pomogne tako sto ce se istvoremeno maknuti sa ulice i osigurati novac. Neka odbijaju od plate koliko treba u 'fond solidarnosti', samo da pocnemo liciti na uredjen grad.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#28918 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Ja tim sto prose po ulicama ne dajem, kad bude neka humanitarna akcija posaljem 10-20KM sa racuna na racun i to je to.
I tu opet moze bit prevara, al nekako mi se to cini bolje nego da dajem onoj djeci sto sakupljaju.
Sto se tice ovih sto traze za hranu, ako je blizu pekara kupim im nesto, to nije problem. Al pare ne dam, iz principa.
Ne znas vise ko prosi jer mu treba a ko jer je navik'o
Sto se tice onih sto prodaju, ja bih to sve posutao sa ulice, iznajmi stand na pijaci pa se bavi trgovinom. Ulaz u pijacu pun nekih preprodavaca svega i svacega a 10m iza njega na pijaci covjek na standu prodaje to isto, sa svim troskovima koje uz to ima.
Jedno vrijeme su bili standovi kod papirne, ne vidjam ih vise, vjerovatno se prebacili negdje u centar. Bili su i oni na pocetku Londze, kod Uglovnice, nisam obracao paznju al mislim da ih nema vise
Mene najvise nerviraju oni sto prodaju one djecije slikovnice i peezdarije, ljudi su toliko naporni da ne mozes vjerovat
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83388
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28919 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ne dam vala pare nikome.

Sto se mene tice moze dobit hljeb, mlijeko, pastetu, ulje, brasno...pare nema sanse. Jedinu izimku pravim kad vidim starije ljude koji sigurno ne mogu raditi. Pogotovu ako nesto prodaju, kupim makar bacio u smece. Ni to nije 100% sigurno ali eto...

Sto se tice cigana, to je valjda svima jasno sta je u pitanju.

Sto se tice cestitki, slikovnica i ostalog tu mi je najgore to nasilno nutkanje, gdje te dovode u nezgodnu situaciju i prave emotivne ucjene tipa "a necete pomoci bolesnoj djeci"... necu reci da je to sve prevara ali sigurno dobar dio para koje prikupe bude pronevjeren. Eto trazite naredni put priznanicu, pa cete vidjeti. Ili ubacivanje u kutije-ko zaista kontrolise koliko para udje a koliko izadje?
Kako tek NVO tuse pare to ne mozete ni zamisiti.

Ma mogao bih do sutra o ovome...
User avatar
Amagon
Posts: 392
Joined: 12/07/2007 16:10
Location: Zenica-Sarajevo

#28920 Re: Zeničani

Post by Amagon »

Ja sam prije nekih mjesec dana imao scenu, preko puta autobuske ima mala pizzerija "Macchiato" (fine pizze i sendviči iz krušne peći :izet: ), i dolazi mlada i zgodna djevojka, kao nijema je ali poprilično loše glumi, i ide od stola do stola, nosi nekakav spisak i traži 3 KM za te "donacije". Vani je čeka neki lik, sa Jalabrat stylingom. Neki čovjek zatraži da vidi te spiskove, ona samo prođe dalje. U susjednom kafiću (mislim da se zove TimeOut), bio je neki belaj, gdje je onaj lik što je čekao vani napao nekog unutra, pa su konobari morali pozvati policiju. :oops: Šta je dalje bilo, ne znam, ali eto da upozorim na taj dvojac, mada vjerovatno ordiniraju u drugom gradu. Čega se sve neće dosjetiti. I u pravu ste, sve je više tih prevaranata, i onome kome je zaista potreban novac ne traži uopće na takav način ..
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#28921 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Onaj kome zaista treba možda propusti lijecenje radi stoke bez obraza koja ne zeli dignut guzicu i zaradit posteno
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#28922 Re: Zeničani

Post by Norm »

Kikibombona wrote: Niko nije zainteresovan da rijesi problem prosjacenja koje sve vise uzima maha. Ja sam za to da se ljudima pomogne tako sto ce se istvoremeno maknuti sa ulice i osigurati novac. Neka odbijaju od plate koliko treba u 'fond solidarnosti', samo da pocnemo liciti na uredjen grad.
...nedam ni tako pa makar biJo jos sto puta negativac...sta mislite zasto placate 17% PDV-a za sve proizvode i usluge?
I sad treba jos da mi uzme od ono malo sto mi isplate na kraju mjeseca i da se hvali da je asFaltir'o jos 10km puteva u Babinu???
Eno mu Babinci on je njima dao za glasove, oni njemu glasove, on njima asfalt, oni njemu...nastavi niz... :bih:
macchiato
Posts: 683
Joined: 31/05/2013 21:39

#28923 Re: Zeničani

Post by macchiato »

Nema tu pomoći kad je prokleto, ono bi nastavilo istim načinom života da im ne znam ti kako pomogneš i daš novca.


Al' sad me ubjedljivo najviše nervira onaj lik koji se nasadi ispred Konzuma u Bosanci i traži hranu, a obično dovede i curicu sa sobom kao faktor sažaljenja. Ustvari, ne nervira me toliko on kao oni što mu stvarno ostavljaju hranu.

Ne bih ništa rekla da je neki nemoćan star insan ili invalid, ali ovaj je zdrav prav čovjek od četrdesetak godina, može volu rep iščupati. Radi majmune jedan pa zaradi. :roll:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83388
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28924 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Kad vidite da nekome sopstveno dijete sluzi kao alat onda tek ne trebatae davati pare.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#28925 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Manje vise kod nas se radi o organizovanom prosjacenju. Tek veoma mali broj je onih koji to istinski rade iz nuzde. Sto dovodi do zakljucka kolike patke sjede u policiji i tuzilastvu. Isti problem i sa ulicnim prodavacima. Mjesec dana svaki dan da ih hapse, uzimaju robu i kazne pucaju, sigurno bi odustali ili bi bar smanjili njihov broj za 95%. Stvarno centar grada ciganluk zivi. I onih sto mjenjaju devize se nakotilo ne mozes proci od njih pored kamenog mosta. Sve one standove od pijace do bege uredovati, ako vec zele da ih pustaju da prodaju nek ne tezgare, nesto lijepo, pitomo napraviti i izdati im, ako su vec u tolikoj losoj finansijskoj situaciji onda izdaj za marku po mjesecu i idi dalje.

Oni koji trebaju o ovim stvarima da brinu to ne rade, ili su u talu ili jednostavno ne znaju kako da rade svoj posao. U svakom slucaju grad trpi zbog toga.
Post Reply