SDA-All about

Novak20
Posts: 15239
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#28826 Re: SDA-All about

Post by Novak20 »

statixx wrote:Ma hajte molim vas palermo :D , ljudi samo slegnu ramenima u fazonu "ma znam, nista mi ne pricaj".

Uostalom ovaj covjek, ako ima savjesti, sam ce napustiti funkciju, a ako ne napusti, nemoj glasati za stranku kojoj to ne smeta, jer onda to znaci da ni ti nemas problem s tim.
Povodom konkretnog slučaja falsifikovanja diplome od strane ministra SBK, osim par natpisa i inicijative NS nije zabilježena neka veća reakcija političke scene ili javnosti. Pogotovo je izostala reakcija samog vinovnika ovog kaznenog djela u vidu ostavke.

Šta se u ovom slučaju može uraditi ?

1. Članovi NS Goražde koji su izdali saopštenje o ministru falsifikatoru mogli bi svoje papirnate proteste sa stranica NS pretvoriti u prave i dočekati ministra sa transparentima i jajima da mu ukažu na njegovu odgovornost. Možda se protestima pridruži još koji savjestan "opozicionar" ili građanin. Ovaj potez naravno nosi posljedice u vidu ličnog zamjeranja ministru, familiji i SDA ali ako je "opozicija" ona prava, ona će da uradi baš to.

2. "Opozicione" stranke i njihovi članovi, ako takvih ima u Skupštini BPK, mogli bi zahtijevati ostavku ministra falsifikatora. Ako se ne udovolji njihovim zahtjevima mogle bi bojkotovati rad Skupštine na temama koje imaju veze sa dotičnim ministrom. Rizici su isti kao u gore pomenutom slučaju.

3. SDA može čuvati ministra do pred izbore i onda ga smijeniti radi prikupljanja pozitivnih političkih poena. To je izgleda najrealnija varijanta.

Dakle. Stvari navedene pod tačkom 1. i 2. moraju uraditi ljudi koji imaju obraza i građanske hrabrosti. Ima li takvih ?
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#28827 Re: SDA-All about

Post by JThomas »

kad ga smijene staviće ga u bh telecom za stručnog saradnika sa još boljom platom. jer to tome i služi...
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#28828 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Treba samo jednu stvar shvatiti u svemu ovome - NISTA se ne postize pojedinacnim smjenama. Smijeni se 1-2-5 ljudi, na njihovo mjesto dodju isti, iz iste stranke.

Ovdje treba smijeniti kompletnu politiku, a to znaci kompletnu stranku. Bez toga, sve je samo presipanje iz supljeg u prazno.
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#28829 Re: SDA-All about

Post by megaman4 »

Dozer wrote:Treba samo jednu stvar shvatiti u svemu ovome - NISTA se ne postize pojedinacnim smjenama. Smijeni se 1-2-5 ljudi, na njihovo mjesto dodju isti, iz iste stranke.

Ovdje treba smijeniti kompletnu politiku, a to znaci kompletnu stranku. Bez toga, sve je smao presipanje iz supljeg u prazno.
VANREDNO STANJE jedini spas a to znači raspuštanje svih domova i parlamenata i otkaz svima koji su u vlasti. Uvesti prinudo predsjedništvo samo da mogu funkcionisati najneophodnije stvari u državi, dok se ne normalizuje stanje bez bivših političara, koji su i uništili zemlju. Na kraju OHR-u i strancima putem svih javnih medija štampanih i elektronskih poslati poruku: MI NE ZNAMO VODITI DRŽAVU!
statixx
Posts: 9819
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#28830 Re: SDA-All about

Post by statixx »

megaman4 wrote:MI NE ZNAMO VODITI DRŽAVU!

U potpisu "sludjeni, moralno posrnuli, duhovno razoreni i opljackani narodi i gradjani BiH. :D
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#28831 Re: SDA-All about

Post by megaman4 »

statixx wrote:
megaman4 wrote:MI NE ZNAMO VODITI DRŽAVU!

U potpisu "sludjeni, moralno posrnuli, duhovno razoreni i opljackani narodi i gradjani BiH. :D


Pa zar nije tako? Kako drugačije objasniti? Ode nam narod a oni veze nemaju šta i kako? :-)
Obi Wan Bosnian
Posts: 946
Joined: 02/02/2017 16:37

#28832 Re: SDA-All about

Post by Obi Wan Bosnian »

Evo i u AmeriKi isto javašluk:

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/sad- ... /170214078

plus što i oni izabraše budalu za predsjednika :evil:
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#28833 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Obi Wan Bosnian wrote:Evo i u AmeriKi isto javašluk:

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/sad- ... /170214078

plus što i oni izabraše budalu za predsjednika :evil:
Sreca pa kod njihA nema "konstitutivnih naroda".... Trebale bi im bar jos 3 Bijele kuce da popakuju sve preCjednike...
palermo
Posts: 25340
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28834 Re: SDA-All about

Post by palermo »

Dozer wrote:Treba samo jednu stvar shvatiti u svemu ovome - NISTA se ne postize pojedinacnim smjenama. Smijeni se 1-2-5 ljudi, na njihovo mjesto dodju isti, iz iste stranke.

Ovdje treba smijeniti kompletnu politiku, a to znaci kompletnu stranku. Bez toga, sve je samo presipanje iz supljeg u prazno.
Ma nije tako, al mi dosadilo objašnjavati. Al evo još jedared :D

Stranke su se mijenjale, ali principi i standardi njihova vladanja su isti. Ergo, treba mijenjati principe i standarde vladanja.A na primjeru ovoga ministra sam objasnio, barem sam pokušao, šta znači uvoditi standarde.

Al vi nađoste stotinu razloga zašto da se to ne uradi. Ondak, jebaji ga
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#28835 Re: SDA-All about

Post by muzicar_iz_parka »

Nije se Bakir džaba sastajao sa Vučićem, i njemu iz vlasti stalno rade o glavi, totalni idioti ruše naselja noću, pripremaju atentate.
Nije Bakre još tako dramatičan, ali polahko biće, nijedan zanat se ne uči preko noći.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#28836 Re: SDA-All about

Post by pirpa »

laz je postala bOšnjacki nacionalni interes...
MOS – Muslimanska obavještajna služba

Početkom 90-tih godina u uskom krugu Mladih muslimana, nastaje ideja o formiranju Muslimanske obavještajne službe – MOS. Tvorac ideje je Fatih el Hassanein. On je 1991. godine na sastanku u Beču, prezentirao konkretan plan za stvaranje MOS-a. Navedenom sastanku su prisustvovali sljedeći funkcioneri:

Glavni: (Alija Izetbegović) danas Bakir Izetbegović
1. Irfan Ljevaković,
2. Hasan Čengić,
3. Mustafa Cerić,
4. Avdo Rustanbegović,
5. Salim Šabić.

Tokom 1993. i 1994. godine u MOS su integrisani slijedeći vojni i policijski funkcioneri:

1. Enver Mujezinović,
2. Fikret Muslimović,
3. Bakir Alispahić,
4. Husein Živalj,
5. Nedžisa Tabaković,
6. Derviš Đurđević.

Ambasada BiH u Beču postalo je centar za prikupljanje i dostavu podataka u tadašnju glavnu centralu MOS-a u Mandalićevoj ulici u Zagrebu, čiji je čelni čovjek bio Salim Šabić.

Između ostalog, ciljevi službe bili su: praćenje intelektualaca Bošnjaka zapadne orijentacije i njihovo iseljavanje iz BiH, uvođenje klerikalnih muslimanskih kadrova u strukture vlasti i vojsku, te eliminacija i likvidacija političkih neistomišljenika “.

Ova služba je blisko sarađivala sa Iranskom šitskom obavještajnom službom te sa terorističkom organizacijom Al – Kaida pa je upravo uz pomoć ove službe 1993 godine u BiH pristiglo oko 1500 boraca sa bliskog istoka. Zanimljivo je da je 1993 godina bila gladna godina i da igla nije mogla ući u Bosnu ali nekim čudom ovi strani džihadistički borci su u BiH stigli preko Zagreba.

To je bio plan MOS-a da se od multietničke armije svih vjera u BiH napravi islamska vojska što je u 80 posto teritorije i napravljeno osim Tuzlanske regije gdje su se Hrvati i Muslimani te jedan dio Srba skupa borili protiv agresora. Nakon islamizacije ARBIH cijeli svijet je digao ruke od Bosne Alija Izetbegović je to najbolje znao.

Ova služba i danas postoji a vodi je Senad Šahinpašić -Šaja desna ruka Bakira Izetbegovića koji ima svoje plaćenike i sitne mafijaše za prljave poslove.

Za ovu službu vežu se likvidacije mnogih poznatih Bosanskih ličnosti od kojih je i napad na stan GENERALA ARBIH Sefera Halilovića i pokušaj njegove likvidacije. U tom napadu je ubijena njegova supruga. Za ovu službu se veže i čudna pogibija heroja bosanskog otpora Izeta Nanića prilikom probijanja linija za spajanje sa Hrvatskom vojskom.

Ova služba je imala i svoju udarnu jedinicu za izvršenja koja i danas postoji a to je odred “ŠEVE” koji je u par navrata snajperisao i svoje građane u Sarajevu da izazove sukobe, te jedinice Armije BiH na linijama odbrane oko Sarajeva.

Ova služba i danas radi pa su tako mnogi koji su odlučili progovoriti završavali u šahtovima ili su misteriozno nestajali.

Pripadnici ove službe: Enver Mujezinović, i. Fikret Muslimović, bili su također pripadnici i KOS-a Kontraobavještajne službe Srbije i ujedno su savjetovali Izetbegovića šta da radi sa Bosnom.

Uz njih je tu također bio i Fahrudin Radončić – kodno ime Šćepo koji je također radio za KOS a danas drži veliku stranku koja je u koaliciji sa SDA.

Na kraju dolazimo do zaključka da je Alija Izetbegović oko sebe imao najmanje 5-6 pripadnika stranih obavještajnih službi koji su krojili sudbinu Bosne a uz njihove savjete Alija je uklanjao ili demonizirao prave branioce BiH kao što je bio Sefer Halilović.

Halilović je pokrenuo odbranu BiH dok je još Alija govorio da neće biti rata. On je spremao narod na odbranu te dao sav svoj doprinos, a na kraju je domoniziran od izdajničke familije Izetbegović.

Fikret Muslimović je Izetbegovića nagovorio da izdaju Srebrenicu i prihvate ponudu Klintona da srbi i Ratko Mladić pokolju muslimane a da će biti NATO udari koji se nisu desili, a civili su pobijeni.

Muslimović je često razgovarao i sa Karadžićem i sastajao se sa vrhom Vlade RS i onda te odluke preko Alije sprovodio u djela. Jedna od tih lažnih odluka je lažno upućivanje jedinica Armije BiH NA NEKI PROSTOR POD IZGOVOROM NAPADA ČETNIKA DA BI NA DRUGOJ STRANI ČETNICI ZAUZELI NEKO DRUGO MJESTO BEZ IMALO OTPORA.



Sudbina Bosne i Bosanskog naroda nalazi se u rukama porodice koja uopšte ne želi dobro tom narodu nego samo interes, podjele i rat.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#28837 Re: SDA-All about

Post by pirpa »

DOSSIERI

"Kada se razgovara o mogucnosti otvaranja dossiera, stalno imam na umu koliko bi ljudi, koliko bi porodica bilo pogodeno saznanjima o dousnickoj saradnji svojih najblizih sa tadasnjom Sluzbom bezbjednosti", kaze sagovornik Dana, inace visoki duznosnik AID-a. Iako upuceni tvrde da je medu dousnicima bio veliki broj i danas uglednih vjerskih sluzbenika, sutnja intelektulaca, novinara i opozicije o ovom pitanju otkriva da se i u ovim krugovima nalazi veliki broj onih kojima ne odgovara otvaranje dossiera bivse sluzbe bezbjednosti. Zahvaljujuci toj okolnosti, sutnja o starim dossierima pogoduje pravljenju novih. Kako danas radi AID i koga prati? Ko to brizno cuva fascikle ispunjene tudim zivotima? Da li vrh SDA ucjenjuje Zlatka Lagumdziju? Postoji li Muslimanska obavjestajna sluzba? Kako je AID doskocio Amerikancima? Ima li Harisa u "dossieru Silajdzic"? Zasto je pocelo prisluskivanje Ganica? Kako sveopcu paranoju koriste razlicite protuhe?


KAKO JE FARUK BALIAJGIC POSVADJAO SILAJDZICA I GANICA

LAGUMDZIJI SE PRIJETI DOSSIEROM



ISTUP CHARLESA CRAWFORDA,
britanskog ambasadora u BiH, na Tribini VKBI (integralno objavljen u proslom broju Dana) izazvao je citav niz nesluzbenih pohvala i vlasti i opozicije. No, pohvale iz vlasti svakako nisu dolazile za dio njegovog izlaganja koji za ovdasnju javnost kao da se nije ni dogodio: najblaze receno, listom se zaobilazi. Rijec je o pozivu bosnjackim intelektualcima da sto skorije, a svakako prije izbora, izdejstvuju otvaranje policijskih dossiera. Isticuci sjajan primjer ceskog predsjednika Havela, Crawford je, izmedu ostalog, rekao: "Pomenute arhive u Sarajevu kontrolira uska grupa ljudi koja zbog cinicnih i reakcionarnih politickih razloga ne polaze nikome racune. Sadasnja situacija je sramna. Krajnje je vrijeme da se ove arhive ucine dostupnim javnosti ili barem stave pod normalnu demokratsku kontrolu."
Pazljiviji analiticari ovdasnje politicke i policijske scene skloni su tezi da se upravo u ovim Crawfordovim rijecima krije osnovni razlog ne samo presucivanja ambasadorove inicijative vec i pomnog cuvanja tajnovitih dossiera. Ko to brizno cuva fascikle ispunjene tudim zivotima? Da li vrh SDA ucjenjuje Zlatka Lagumdziju? Postoji li Muslimanska obavjestajna sluzba? Kako je AID doskocio Amerikancima? Ima li Harisa u "dossieru Silajdzic"? Zasto je pocelo prisluskivanje Ganica?

Dossier uz uniformu
Na sva ova i jos brojna druga pitanja odgovor bi bio vise no jednostavan onoga trenutka kada bi dossieri pronasli put do javnosti. No, kako to obicno ovdje biva, put do jednostavnog rjesenja zapravo je najtezi. Krenimo redom: lako je bilo Cesima da otvore svoje policijske arhive. Njihova dokumenta stajala su na jednom mjestu, sto u BiH nije slucaj: i da je prvo demokratski izabrano Predsjednistvo BiH, po proglasenju nezavisnosti drzave, posegnulo za ovakvom odlukom, javnosti bi mogla biti ponudena tek trecina dokumentacije. Dakle, onaj dio koji je bio u nadleznosti republickih sluzbi. Ostale dvije trecine bile su pravovaljano raspodijeljene izmedu saveznog SUP-a i KOS-a.

"Osim toga", kaze za Dane visoki funkcioner Agencije za istrazivanje i dokumentaciju (AID) koji je, naravno, zelio ostati anoniman, "veliki dio dokumentacije koja je sadrzavala upravo personalne dossiere, na pocetku rata su iz MUP-ovog objekta na Zlatistu odnijeli Francuzi iz sastava UNPROFOR-a." U bosnjackim obavjestajnim strukturama vjeruju da je dio izlaganja ambasadora Crawforda o dossierima inspiriran britanskom uvrijedenoscu zbog nedavnog objavljivanja u Dnevnom avazu navodnog obavjestajnog dossiera o Nenadu Kecmanovicu i njegovim vezama sa britanskim tajnim sluzbama.

Kao ilustraciju ovisnosti nekadasnje bosanskohercegovacke Sluzbe drzavne bezbjednosti od Beograda, upuceni uzimaju upravo "dossier Kecmanovic". Dossier je nastao i popunjavan je u Bosni, preciznije Sarajevu, ali je svako novo saznanje zavrsavalo u Beogradu. Inspektori koji su se bavili Kecmanovicem priznaju da su cak i informacije koje su bile namijenjene javnosti, a ciji je cilj bio da kompromitiraju Kecmanovica, iako pisane ovdje, putovale na usaglasavanje u Beograd. Obaska sto je svaka odluka stizala direktno iz tadasnje savezne centrale. No, to je tada i bilo razumljivo posto je Kecmanovic bezbjednosno tretiran u okviru zagranicnog rada, sto prevedeno sa strucne terminologije, znaci da se radilo o suradnji sa stranim obavjestajnim sluzbama. A taj dio posla po pravilima rada sluzbe, o kojoj i danas zapadni policajci iz ove oblasti govore sa primjetnim postovanjem, bio je u drzavnoj nadleznosti.

Kad je vec rijec o Sluzbi drzavne bezbjednosti bivse Jugoslavije, treba istaci da je nekad slovila kao jaka i profesionalna. Imala je pisana i nepisana pravila: u ova prva moze se svrstati nekoliko postulata od kojih se najbitnijim cine jasno precizirana ovlastenja i mehanizmi kontrole rada. Tacno se znalo ko sve mora odobriti primjenu mjera sluzbe na jednog politickog funkcionera. Naprimjer: kada je 1991. godine tadasnji nacelnik sarajevskog SDB-a predlozio pracenje Radovana Karadzica, postupak su odobrili podsekretar SDB-a BiH, ministar Unutarnjih poslova, predsjednik Vlade i predsjednik Predsjednistva. No, tadasnje ustrojstvo Sluzbe vec je u to vrijeme pokazivalo ozbiljnu napuklinu: za vrijeme komunisticke vladavine, nemoguce je bilo da se hijerarhijski lanac odlucivanja o primjeni mjera Sluzbe prema osobi srpske nacionalnosti sastoji iskljucivo od funkcionera bosnjacke i hrvatske nacionalnosti (Kvesic, Delimustafic, Pelivan i Izetbegovic).

Imami-dousnici
Sto se tice obicnih gradana, njima je za otvaranje dossiera bila dovoljna neka izjava ili komentar i procjena Sluzbe da za sumnjivo lice postoje tek osnove za sumnju kako se bavi neprijateljskom djelatnoscu. No, tu su obicni smrtnici imali i jednu prednost: zadatak Sluzbe je bio da utvrdi valjanost ulaznih podataka. Ako se ispostavi da su pocetne informacije netacne, dossier se unistava. U protivnom, ide na dalju obradu koja zavrsava ili sudenjem ili vrbovanjem. Surovo jednostavno ali i efikasno, sto je praksa potvrdila u bezbroj slucajeva. Prva masovna otvaranja dossiera u bivsoj Jugoslaviji uslijedila su odmah nakon Drugog svjetskog rata kada su se sluzbe bavile cetnicima i ustasama: metode rada posudene su od Staljina ali i naslijedene od stare Jugoslavije koja se bila usavrsila u pracenju komunista. Kako je vrijeme odmicalo, SDB je imao sve vise i vise posla: neprijatelja je bilo na svakom koraku - informbirovci, IB revidirci, IB tvrdolinijasi, neoibeovci, rankovicevci, IB emigranti, Mladi muslimani, Hrvatska zajednica mladezi, nacionalisti, kleronacionalisti, anarholiberali... Sto unutarnje sto vanjske oponente, samo na prostoru sarajevskog sektora ganjalo je 700 zaposlenih. Posao im je olaksavao KOS koji je za svakog vjerskog sluzbenika otvarao dossier onoga casa kada je oblacio maslinastu uniformu bivse JNA.

Zvuci paradoksalno, ali najveci otpor otvaranju nekadasnjih dossiera osoba bosnjacke nacionalnosti dolazi iz struktura koje su danas na vlasti ili imaju znatan upliv na nju: radi se o sluzbenicima Islamske zajednice Bosne i Hercegovine. Prema tvrdnjama citiranog sagovornika Dana iz vrha AID-a, Sluzba je vec neformalno ponudila dossiere osudenima na sudskom procesu iz 1983. godine (Izetbegovic i saradnici), kao i osudenim celnicima Mladih muslimana. No, negdje u krugu ovih ljudi se zavrsava interes medu vjerskim sluzbenicima za otvaranje dossiera.

"Kada se razgovara o mogucnosti otvaranja dossiera, stalno imam na umu koliko bi ljudi, koliko bi porodica bilo pogodeno saznanjima o dousnickoj saradnji svojih najblizih sa tadasnjom Sluzbom bezbjednosti", kaze pomenuti izvor. Zapanjujuci broj i danas uglednih imama, koji su vecinom pod pritiskom postali dousnici, glavni je razlog sto su male sanse da se pod ovom vlascu pristupi masovnijem otvaranju preostalih dossiera. U ovoj cinjenici valja traziti i razloge cvrste podrske dijela hodza Stranci demokratske akcije. Razlog je svijest o mogucoj javnoj diskreditaciji nakon promjene vlasti, koja i nije nuzno posljedica ucjenjivanja hodza od strane aktuelne vlasti.

Halid Cengic: neuticajan
KOS je bio jedina obavjestajna sluzba na prostoru bivse Jugoslavije koja se nepisanim pravilom tretirala kao nepogresiva. Gluho bilo da ko posumnja u KOS. Sto se tice drugog nepisanog pravila, ono je glasilo: partijski su kadrovi mogli postati sumnjiva lica samo uz dozvole partijskih funkcionera. Bio je jeres i pomisliti da bi SKJ nadama neko otvorio dossiere. Takva se omaska mogla platiti i poslom. No, kako su dossieri stari koliko i policija, a neprijatelja nije manjkalo, zabiljeske, izjave, izvjestaji o pracenju i ostala dokumenta mahom operativnog karaktera koji su cinili dossier, prikupljala su se u republickim sluzbama, posto su unutrasnja pitanja bila njihova specijalnost. I naravno, sudski spis, ukoliko bezbjednosni tretman zavrsi u sudnici.

Ovo navodi na pretpostavku da bi za dossiere trebao barem nogometni stadion. No, da ipak nije tako govori podatak o kategorizaciji ovog materijala. Kako se bivsa Jugoslavija lijecila od koje bolesti, tako su dossieri odlagani i odlazili u tzv. pasivu. Recimo: Ismet Serdarevic, jedan od znacajnijih Mladih muslimana suden zbog politickog kriminala odlozen je poodavno, daleko prije dolaska na vlast SDA i njegov dossier nije aktiviran ni u toku sudenja Mladim muslimanima 1983. I nije rijec o iznimci: dobar dio Mladih muslimana zaradio je pasivu. Aktivnim mehanizmima pracenja bili su izlozeni istovremeno nekih stotinjak osoba na prostoru 20 opcina koje je pokrivao sarajevski Sektor SDB-a i iz razloga sto tehnicki nisu mogli pokriti vise osoba. Dobro obavijesteni tvrde da je tehnika tokom rata napredovala pa je danas ta mogucnost udvostrucena.

Sem aktivnih i pasivnih dossiera, postojale su jos dvije krajnosti: jednu su cinili brojni kulturni i javni radnici koji su se hvalili svojim dossierima a kojih nije ni bilo. Nedzad Latic nije imao dossier, ali njegov brat Dzemaludin jeste. Ni Halid Cengic, otac Hasana Cengica, nije imao dossier, za razliku od sina. Razlog se krije u jednom od kriterija za formiranje dossiera, a rijec je o stepenu drustvene opasnosti, sto ce reci da je procjena Sluzbe bila da su neuticajni na okolinu. Zanimljivim se cini podatak, potvrden u nekadasnjim vrhovima SDB-a Sarajevo, da ni Haris Silajdzic nikada nije tretiran od strane bosanskog SDB-a. Stavise, njegov svojevremeni odlazak u Libiju na posao prevodioca objasnjava se kao naklonost saveznih sluzbi ovog tipa, koje su imale iskljucivu nadleznost u davanju saglasnosti u tadasnjim razmjenama kadrova sa prijateljskim zemljama. No, u dobro obavijestenim se krugovima danas operira tezom da je Haris Silajdzic svoj dossier dobio od "Muslimanske obavjestajne sluzbe" i to jos prije nego je iz sarajevskog Centra sluzbi bezbjednosti iznesen dossier njegovog brata Husrefa Silajdzica (vidi anterfile).

Sin, sestric i obavjestajac
Isti izvori tvrde da je uporedo sa padom akcija borbe za cjelovitu, nedjeljivu, multikulturnu... pocetkom 1993. godine, u trenutku kada se cinilo da je jos samo Bosnjacima stalo do ocuvanja Bosne i Hercegovine, u vrhu Stranke demokratske akcije, tacnije izmedu predsjednika Izetbegovica, Hasana Cengica i Bakira Alispahica, bila sazrela ideja o formiranju necega sto bi trebalo opravdati ime "Muslimanska obavjestajna sluzba". Navodno je za operacionalizaciju ideje bio zaduzen dio najpovjerljivijih kadrova, a formirana je i komisija za kontrolu rada MOS-a: Bakir Izetbegovic, sin predsjednikov, Emin Skopljak, sestric predsjednikov, i Fikret Muslimovic, provjereni obavjestajac.

Postojanje mreze MOS-a ilustrira se navodnim svjedocenjima bosanskih izbjeglica u zemljama zapadne Evrope koje su "bile zatecene kada su na skupovima stranacki izaslanici i vjerski sluzbenici govorili da paze sta govore i rade jer 'nasi ljudi na pravom mjestu sve prate, sve vide i cuju i o tome izvjestavaju SDA'". Tokom '95. i '96. strpljiviji posjetioci kafane "Visoko" imali su nesvakidasnje predstave: zaposleni u Glavnom logistickom centru Armije Bosne i Hercegovine u Visokom su se razmetali izjavama kako im je "licno Hadzija pokazivao dossiere pojedinih pojedinaca".

Kako je opcija prezivljavanja Bosne osnazivana sve vecim uspjesima bosanske Armije i sve neposrednijim americkim angazmanom, tako su i mijenjane zamisli o "Muslimanskoj obavjestajnoj sluzbi". Kada bi postojao neko ozbiljan ko bi pored Amerikanaca odlucio da je pravi danas, taj bi morao poceti od prikupljanja arhiva i dossiera koji se nalaze u privatnom posjedu bivsih policijskih, armijskih ili stranackih celnika. Iako predsjednik Izetbegovic nije pokazao zelju za zloupotrebom dossiera ili kalkulaciju za eventualno buduce koristenje u razracunavanju sa neistomisljenicima, to se ne odnosi i na najblizi krug njegovih saradnika. Upuceni tvrde da je, sve do dolaska Keme Ademovica na celo AID-a, iznosenje dossiera bilo svakodnevnica, te da je ta praksa kulminirala za vrijeme sefovanja Bakira Alispahica i rahmetli Nedzada Ugljena.

Obicni i politicki dossieri
U svojoj knjizi, nekadasnji isljednik Mladih muslimana, kasnije nacelnik Sektora sarajevskog SDB-a, Munir Alibabic, iznosi ovakav primjer: "Jedna dama me pita: 'Kako bih ja dosla do svog dossiera iz 1983?' Kazem da nikad nije bila predmet interesovanja SDB-a; ona skoci i kaze: 'Kako nisam, pa citava moja porodica, pa moj brat je lezao u zatvoru 1983.' Na ovo sam rekao: 'Jeste, ali je bio prijavljen za kriminal'." Dama je Amila Omersoftic, a ovu vrstu dossiera - dakle, dossier formiran zbog opceg kriminala - imao je i Safet Orucevic. U ratu je, na zahtjev profesionalca Muslimovica, dobio i politicki dossier.

Fikreta Muslimovica i inace najcesce optuzuju za ideju formiranja dossiera danas aktuelnim politickim funkcionerima. On je, kazu, najzasluzniji za operacionalizaciju teze da je ucjena najbolji nacin za kontrolu suradnika. Muslimovicevi oponenti, pak, redovno u prvi plan isticu podatak da nijednog casa nije pristao da otkrije svoju nekadasnju suradnicku mrezu iz doba kada je bio znacajan kadar KOS-a. Razlog je upravo onaj koji je na putu i najvecim zagovaracima otvaranja dossiera: znatan dio suradnika KOS-a vrbovanih iz redova vjerskih sluzbenika.

Drugi bitan razlog za neotvaranje dossiera jeste i to sto je od one predratne trecine, ostala otprilike tek trecina dossiera. Kako su odlazili kadrovi SDB-a, tako su i nosili sa sobom dossiere: prvog aprila 1992. godine Brana Kvesic nosi iz Sarajeva diskete na kojima su, sem njemu interesantnih dossiera, i popisi suradnika. Zanimljivim se cini podatak da sa novom demokratskom vlascu nije uslijedilo ni masovnije unistavanje dossiera: no, zato je pred sami pocetak agresije znacajan dio materijala otisao u Beograd. Od onih interesantnijih koji su ostali, kasnije ce se opet selektivno birati prijeko potrebni. Tako je Jozo Jozic tek 1993. godine iz ovdasnje Sluzbe iznio original dossiera Krunoslava Draganovica. Ovaj je dossier imao specijalni status, sto znaci da se mogao koristiti samo uz znanje i odobrenje ministra MUP-a. Krunoslav Draganovic je bio svecenik za kojeg se tvrdi da je tokom Drugog svjetskog rata organizirao izmjestanje ustasa "pacovskim kanalom", a razlog za kradu ovog dossiera objasnjava se i danasnjom zainteresiranoscu Vatikana za ovaj slucaj.

Jos je jedan ovdasnji dossier imao specijalni status: bavio se pogibijom Dzemala Bijedica. Pa iako su tek dijelovi nalaza istrage cuvani u Sarajevu, posto su nekadasnji Savezni SUP i KOS jos 1977. sva bitna dokumenta iz dossiera zakljucali u Beogradu, i one mrvice koje su radili ovdasnji isljednici i koje su pripadale BiH, i 1991. tretirane su kao "specijalne".

Koga Zapad zeli
Cesto pominjani dossier Adila Zulfikarpasica takoder je zavrsio u Beogradu. Zulfikarpasic je bio dugogodisnji predmet bosanskih isljednika od kojih neki danas tvrde da je istovremeno bio redovo posjecivan od strane saveznih SDB-ovaca koji su, cak, preko njega nabavljali prislusnu opremu?! Kad se trebao vratiti u Sarajevo, iz njegovog ovdasnjeg dossiera nestali su materijali koji su ga kompromitirali na licnom planu. Za izuzimanje dijelova dossiera najcesce su optuzivani Bozo Bagaric i rahmetli Nedzad Ugljen. Sta se zaista dogodilo, mozda ce se jednog dana i saznati, no ono sto se danas zna jeste da ni taj skromni dio preostalih dossiera nije tamo gdje bi se ocekivalo da bude: u arhivi AID-a.

Zasto? Pa, kada je evidentno bosnjackoj obavjestajnoj sluzbi zaprijetila opasnost Federacije, odnosno kada je povratak hrvatskih kadrova postao pitanje dogovora o vremenu, a snage medunarode zajednice ucestale sa prijateljskim pretresanjima dokumentacija i arhiva, revnosni su se obavjestajci dosjetili i izmjestili najzanimljivije primjerke. Elem, cak i Charles Crawford ih danas optuzuje za cuvanje dossiera pod paskom uskog kruga ljudi koji ne polazu nikome racune. Iako je govorio ne kao diplomata, vec kao prijatelj BiH, dakle nesluzbeno, kako se to obicava na Zapadu reci, britanski se ambasador pristojno potrudio da ne uvrijedi domacine. Inace bi vjerovatno locirao taj uski krug na vrh Stranke demokratske akcije: kao sto je svojedobno armijski vrh javno otkazao poslusnost ostalim clanovima Predsjednistva tadasnje RBiH izjasnivsi se da za svoju vrhovnu komandu priznaje samo gospodu Izetbegovica i Ganica, policijski vrh je vec dugo jos precizniji. I vrapci u Bosni na teritoriji pod kontrolom te iste Armije znaju da je za AID Alija Izetbegovic jedan i jedini.

Ljeta 1994. kada je MUP tresla afera Alispahic - Alibabic, doznalo se za prisluskivanje clanova Predsjednistva. Ivo Komsic, Nijaz Durakovic, Ejup Ganic.... tretirani su od strane Sluzbe. Objasnjenja spadaju u domen teorija koje samo u BiH mogu proci: prisluskivaci prostora i telefona zaboravljeni su jos od vremena kada su bili neophodni, odnosno kada su tu postavljeni zbog Fikreta Abdica, Mire Lasica i slicnih. Kao da je clanom Predsjednistva neko mogao postati na nelegalan nacin? Ili je, pak, rijec o legalitetu po potrebi? No, otkud u tom drustvu profesor Ganic? Razlog prvi se zove Sefer Halilovic i zajednicko sandzacko porijeklo, a razlog drugi jeste profesorova zanesenost Evropom iz koje se, nakon jedne posjete, vratio sav ushicen, objasnjavajuci da "Zapad hoce mladog, sposobnog i naprednog Bosnjaka". To je bilo dovoljno za pojacane mjere pracenja.

U slucaju "ne daj boze"
Koga danas tretira AID? Negdje izmedu 150 i 200 bezbjednosno interesantnih. Konkurencija je i na unutarnjem i na vanjskom planu vraski jaka tako da, osim tek nekoliko izuzetaka, novinari nemaju razloga za nelagodu. Sto se ostalih tice, stvari stoje ovako: sagovorniku Dana iz AID-a smo rekli da je nase da pitamo, a njegovo i da ne odgovori. Naravno, nije htio otkriti imena osoba prema kojima su na snazi sluzbene mjere, ali pet od osam konsultovanih strucnjaka vjeruje da je, recimo, Rusmir Mahmutcehajic jedan do najvecih objekata obrade AID-a.

No, da nisu samo oponenti na tapetu, ilustrira sljedeci primjer: "Meni je Bakir Alispahic jednom prilikom uljudno saopcio da sam pod prismotrom. Onda je dosao Kemo Ademovic na mjesto direktora AID-a, i taman kad sam odahnuo, i on me je pozvao i rekao mi istu stvar", priznaje jedan od bliskih Izetbegovicevih suradnika i pita: "Zasto to rade?"

Govoreci o ovoj temi, svi sagovornici isticu da je laicko uvjerenje o lakoci donosenja odluka o primjeni mjera posve neutemeljeno, jer i najoptimalniji uslovi, u situaciji kada je konspirativnost prvi prioritet, mehanizam pracenja, slusanja i primjenjivanja ostalih mjera na samo jednu osobu - zahtijeva najmanje osam do deset obucenih profesionalaca.

Na kraju, treba reci nesto i o jos jednoj vrsti dossiera. Naime, nije samo vlast ta koja mase dossierima: nekolicina najglasnijih oponenata te iste vlasti u nesluzbenim razgovorima zna reci da su zivi zahvaljujuci bas dossierima. Nocima tajno kopiranim, sklonjenim i pohranjenim na nekoliko mjesta izvan BiH, u trezore dobro cuvanih austrijskih i njemackih banaka. U dossierima pise sve, a najcesce kako se krcmio drzavni novac. Elem, imaoci tih dossiera, u kriticnim su trenucima saopcavali predsjedniku Izetbegovicu osobno, u cetiri oka, da ce "ukoliko ih, ne daj boze, stigne zalutali cetnicki snajperista, neki pomahnitali vozac ili ih zgazi tramvaj, ukratko, ako im i dlaka s glave negdje pobjegne bez njihove volje, oporucno dossieri isplivati u nekolicini najjacih svjetskih glasila". Jedino sto se pouzdano moze tvrditi, sem da ove tvorce dossiera zdravlje dobro sluzi, jeste da su bili na izvorima zbivanja i informacija. No, iz njihovog ponasanja, strahova, obazrivosti i upozorenja novinarima da "ne znaju u sta cackaju", nedvosmislen je zakljucak da nisu nimalo sretni sto raspolazu povjerljivim i najuzem krugu ljudi dostupnim informacijama. Naprotiv.

KAKO MINISTAR
PRATI PREMIJERA

Dossier Husrefa Silajdzica pojavio se u Avazu, decembra 1993. i cak su sa prve stranice dossiera izrezane dvije slike koje su objavljene uz tekst. Cilj objavljivanja podataka o (ne)djelima iz domena opceg kriminala rodenog brata Harisa Silajdzica bio je kompromitiranje tadasnjeg premijera. Tako barem tvrdi Munir Alibabic koji u svojoj knjizi Bosna u kandzama KOS-a objavljuje i skeniranu poruku tadasnjeg ministra MUP-a RBiH, Bakira Alispahica, upucenu izvjesnoj Narcisi, zaduzenoj za dokumentaciju. U zabiljesci Jasminka Fazlica, takoder objavljenoj, stoji da je rijec o Narcisi Skalonja, a pise i da je "pomenuti dossier izuzeo samo ministar Alispahic".
Dossier Husrefa Silajdzica bio je u pasivi, dakle odlozen, u Centru sluzbi bezbjednosti Sarajevo. Kada se pojavio u stampi, navodno je i sam predsjednik Izetbegovic trazio da se ustanovi nacin na koji je izuzet iz dokumentacije, a po istim tvrdnjama istrazni postupak je obustavio ministar Alispahic. U to vrijeme, Bakir Alispahic, tvrde akteri tadasnjih zbivanja, naredio je bezbjednosni tretman dr. Silajdzica za koji su cak "bili vrbovani bliski Silajdzicevi suradnici, ukljucujuci i sekretaricu". Tako da je ministar Alispahic znao u svakom trenutku i kada ce i koga i gdje Silajdzic susresti. A sve je pocelo zbog "Silajdzicevih ambicija da zamijeni predsjednika Izetbegovica".

Sam Izetbegovic dobro zna sta znaci bezbjednosni tretman: bio je dugogodisnji predmet rada SDB sluzbe BiH, zbog politickog kriminala. Sem njega, dossiere su iz istog razloga imali i Hasan Cengic, Edhem Bicakcic, Mirsad Veladzic, Kemal Terzic, Husein Zivalj, Ismet Kasumagic... Radovan Karadzic je imao cak dva dossiera: jedan zbog politickog djelovanja, drugi zbog kriminala. Stjepan Kljuic je imao dossier politicke prirode, a Mate Boban je u svom dossieru imao i dio iz saradnickog opusa tadasnjem KOS-u. Kresimir Zubak nije imao dossier, Nikola Koljevic jeste, kao i Rajko Nogo, Gojko Dogo...


KAKO JE FARUK BALIJAGIC
POSVADJAO SILAJDZICA I GANICA

Medu najvisim bosnjackim politicarima vlada prava fobija od uhodenja, prisluskivanja, dossiera. Niko od njih ne zeli o povjerljivim stvarima razgovarati u svom kabinetu ili na mjestima za koja vjeruju da su ozvucena. Takvu situaciju cesto koriste snalazljivi pojedinci, nudeci funkcionerima diskreditirajuce informacije o kolegama. Jedan visoki bosnjacki duznosnik ispricao je sljedeci slucaj: "Kada je Munir Alibabic bio nacelnik Centra sluzbi bezbjednosti Sarajevo, pokusavao je na sve nacine ugovoriti prijem kod predsjednika Izetbegovica za advokata Faruka Balijagica, koji mu je navodno zelio prenijeti znacajna saznanja koja je prikupio tokom svog boravka u inostranstvu. Kako je predsjednik odbio susret, to se Balijagic bezuspjesno pokusao susresti sa Harisom Silajdzicem. Onda je Balijagic otisao Ejupu Ganicu, rekavsi mu da moze pribaviti dosta diskreditirajuceg materijala za Silajdzica, vezanog za utrosak donacija. Balijagicevu ponudu da on poradi na dokumentiranju pomenutih optuzbi vani, Ganic je neformalno prihvatio. No, nakon toga Balijagic odlazi Silajdzicu, informirajuci ga da ga je Ganic angazirao da prikuplja dokaze protiv njega. Silajdzic bijesno odlazi kod Izetbegovica zaleci se na Ganica, kojeg Izetbegovic poziva da u prisustvu Silajdzica razrijese citavu stvar."

KAKO SE LAGUMDZIJI
PRIJETI DOSSIEROM

Jedna od trenutno najinteresantnijih politicko-bezbjednosnih afera jeste navodno ucjenjivanje lidera Socijaldemokratske partije Zlatka Lagumdzije navodnim dossierom o zloupotrebi polozaja dok se nalazio na funkciji potpredsjednika Vlade RBiH u ratnom periodu. Kao osnov za pomenutu konstrukciju iskoristeno je prinudno "zadrzavanje" na Igmanu Lagumdzije i saradnika prilikom jednog ratnog izlaska iz Sarajeva, od strane vojnika pod komandom Zulfikara Alispage Zuke. Tom prilikom je zaplijenjena i dokumentacija, koju je Zuka, po naredenju tadasnjeg nacelnika Glavnog staba Armije BiH Sefera Halilovica, zadrzao. Upravo ta dokumentacija se koristi kao osnov za konstruiranje optuzbi protiv Lagumdzije i navodnih ucjena protiv njega. Citava prica je dobro dosla vlastima kao sredstvo diskreditacije opozicije. No, istovremeno i pojedini lideri opozicije podgrijavaju citavu pricu, drzeci je zgodnom prilikom za interna opoziciona razracunavanja.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#28838 Re: SDA-All about

Post by pirpa »

Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#28839 Re: SDA-All about

Post by JThomas »

muzicar_iz_parka wrote:Nije se Bakir džaba sastajao sa Vučićem, i njemu iz vlasti stalno rade o glavi, totalni idioti ruše naselja noću, pripremaju atentate.
Nije Bakre još tako dramatičan, ali polahko biće, nijedan zanat se ne uči preko noći.
i isto ih mediji proganjaju, njih i njihove porodice... :-D
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#28840 Re: SDA-All about

Post by jefff »

Veoma bitna odlika Izetbegovića i klike jeste to da su oni uvijek vidjeli od Baščaršije do Ilidže. Ruku pod ruku sa pretenzijama susjednih nacionalizama.
izgubljena dusa
Posts: 573
Joined: 01/03/2013 19:24

#28841 Re: SDA-All about

Post by izgubljena dusa »

Ne vide oni ni od Bascarsije do Ilidze, oni vide samo sebe...sve ostalo ih ne interesuje...ni zemlja, ni narod .
Za mene je nezamislivo da neko bude na celu drzave, ili bilo koje institucije u drzavi, a da mu glavna ideja vodilja bude kako to osiromasiti I unistiti.

To mi nakako lici na propadanje porodice u kojoj roditelji svoju platu I imovinu trose na provode, pijanstva, kocku I pri tomih ih nije briga da li su njihova djeca gladna, imaju li bar osnovne stvari potrebne za zivot, idu li u skolu...sta ce sa njima biti sutra.

Nevjerovatno kako su kratkovidi, rasipni, gramzivi, sebicni, neodgovorni, koliko I kako lazu da bi dobili na vremenu...a evo potrosise 25 godina - nako.

Sve dosadasnje, pa I buduce price o privatizaciji su u skladu sa ovim sto napisah a pocetku - osiromasiti I unistiti.
Prodaja je jednokratni posao. Kad se nesto proda gotovo je. Umjesto da upravlja prihodima I rashodima javnog preduzeca, oni idu na opciju prodaje... Kupcu je obicno interesantno sve drugo osim rada te privatizirane firme. I opet imamo "plitko razmisljanje" pa ta firma postane dobra lokacija za jos jedan hotel, veliki granap ili novi na brzinu sklepan SPO... uglavnom nista sto bi dovelo do povecanja GPD ili bilo kog parametra po kom se mjeri uspjeh jedne nacionalne ekonomije.

Nije mi jasno zasto im je pokop toliko vazan? Mozda zato sto usluge placaju fizicka lica gotovim novcem pa je lakse uzeti "jednu vrecu za mog...." I zato sto je to zadnja prilika da se slatko zaradi na necijoj smrti.... Morbidno, ali puno toga je tako u ovom drustvu, "nagrada ceka na onom svijetu"
izgubljena dusa
Posts: 573
Joined: 01/03/2013 19:24

#28842 Re: SDA-All about

Post by izgubljena dusa »

Da budem iskrena, kad drzava ima stopu nezaposlenosti reda velicine 5-6% I znacajan GPD, apsolutno je nebitno da li je na zastavi krst I da li predsjednik ide nedeljom na misu ili petkom na dzumu, ili ne ide nigdje. Za mene je tako bilo I bice zauvijek

Kvalitet zivota moje porodice zavisi od sredine u kojoj zivimo I plate koju zaradimo….sve ostalo je utjesna suplja prica.

Ne zivi se od nacionlnog ponosa I religije, nego od rada I novca koji se zaradi. A ova vlast u prvi plan stavlja religiji I naciju, pri tom za njih vaze potpuno druga pravila.
Srusice se ko Grcka, s tom razlikom sto Grci bar imaju more da se plaknu :pliska:
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#28843 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Srusilo se ovo davno (@Duso - GDP ili BNP ili BDP, ne GPD :))...

A ove godine cemo tacno vidjeti i koliko se srusilo. Recimo, PC ove godine ulazi u fazu u kojoj servisiranje dugova dostize preko 80% budzeta, a to direktno vodi rezanju na svim drugim stvarima.
Za pocetak, za penzije imaju mozda jos 1-2 mjeseca, a nakon toga - kapak. Onda slijedi i sve ostalo, pri cemu je masa toga vec na dnu (zdravstvo, npr., gdje se ljudima godinama ne placa penziono, ali ni, paradoksalno, zdravstveno osiguranje). Sva socijalna davanja ove godine u RS idu u minus, a to znaci - nema para ni za sta.
Komercijalni krediti kojima ce se pokusati zakrpiti te, ne rupe, nego rupcage, ne mogu biti ni priblizno dovoljni jer se mjere u desetinama miliona, a dugovi se mjere stotinama miliona, odnosno milijardama.

U Pederaciji situacija nije nista drasticno bolja, a obaveze koje pristizu ce ciniti oko 70% budzeta. Ovdje za penzije imaju za jos mozda 4-5 mjeseci, a onda, kao i u RS - kapak. I sve ostalo ce onda pratiti ovo, kao i u PC-ju.

Sta svi oni zajedno rade kako bi se iscupali? Realno - nista. Ideje koje ispaljuju, poput stampanja novca, naprosto su nebulozni idiotluci. Stampanjem novca bez pokrica dolazi do devalvacije valute (koja je ionako vjestacki stabilna), a to dalje vodi inflaciji, koja onda vodi poskupljenju svega i svacega, dok vrijednost plata rapidno pada.

Sad, kad gledam sve ovo ovako, a uz ostale detalje poput problema s vodom, i grijanje iz Toplana je zadnjih par jutara dosta slabije nego inace, vidim da i struje nestaje tokom noci, oko 2-3, penzije vec kasne (a, i kada krenu, isplate se razvlace danima), itd.itd., pitam se - da li sve ovo rade ciljano kako bi izazvali socijalni bunt, proteste i demonstracije, a sto bi onda iskoristili za eskalaciju toga u neke vece sukobe, cime bi prikrili ekonomsku propast do koje su nas doveli...?
I, logicno, sacuvali sve svoje etnicke pozicije...

A, da se ja pitam, i kad bi me gradjani poslusali, ja bih sve ovo ubrzao do maksimuma. I to sve vrlo jednostavno - podizanjem svih depozita iz banaka, a to je oko 10 milijardi KM. Ja sam ovo vec uradio, tj. doveo sve na nulu i na racunima vise nema nista, i pertvorio u EUR i CHF :). Cisto kao mjera predostroznosti, jer ovo sigurno ide nizbrdo, a ne bih da se nadjem u situaciji k'o Grci, pa da mi oni odredjuju koliko SVOG novca mogu podici u banci.
Sljedeci korak je zakucavanje kreditnih kartica i dizanje kredita (logicno, ovo moze raditi onaj ko je dovoljno solventan da to moze servisirati).

I onda, ako se sutra sve pocne rusiti, a hoce sigurno, mene mogu povuci za neku stvar i nista mi ne mogu ni uzeti, ni blokirati.

P.S. Pogledajte samo situaciju s prijeratnim deviznim stedisama Ljubljanske banke. Jos uvijek potrazuju svoj vlastiti novac, a sve samo zato jer je to preko noci postala ino banka. A mi ovdje, danas, i nemamo domacih banaka. Sve su ino banke. Nije tesko zakljuciti sta ce se desiti s vasim novcem u svim tim bankama na prvi znak nebuloze. ;)
Last edited by Dozer on 15/02/2017 11:35, edited 3 times in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 22572
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#28844 Re: SDA-All about

Post by SmokingMan »

izgubljena dusa wrote:Ne vide oni ni od Bascarsije do Ilidze, oni vide samo sebe...
Oni što godinama uporno glasaju za SDA ne vide dalje od svog kažiprsta.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#28845 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH, jučer u Strasbourgu, oko aktuelnih najava federalizacije, prva vijest na svim medijima, zadnja samo u Zvizdićevom Federalnom dnevniku,
a kad ga i spomenu na Federalnoj, stave mu ovu sliku,

Image

Misle li izaći s mirom na izbore, u ovoj godini, do početka 2018. moraće riješiti taj unutarstranački sukob.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#28846 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

kakve najave Pederalizacije :shock:

spomenem i ja podžahkad da bi volio umoćit, pa ništa od toga...plafon mi je kad kaku ćorbu pred mene stave..a ima ljeba
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#28848 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

rezolucija prošla...onakva kakvu je skicirao izvjestilac Dan Preda

sva škriparska skičanja i kmečanja ostala u svojim izvornim dometima...znaći nidže

ps

ne znadem više šta se svi pale na ove šupljake ublehaša koji ništa nemaju ponudit osim šuplje kojom nako zakuhavaju....na spomen pederalizacije samo vikat i mi smo za to, al de to malo pojasnite...zašto poboguste, besplatno Čirilici graditi kampanju :?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#28849 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

Ne bih rekla da je to baš bezazleno. Hrvatska je u EU, njihovi EU zastupnici su na izvoru, s jasnim i otvorenim zagovaranjem interesa bh Hrvata, Srbi imaju tradiciju lobiranja i salona, a Bošnjaci trče zadnji dan da peglaju štetu, zainteresirani samo za ono od Marindvora do Vijećnice - Zara, Klinički, parking kod Opće, okršaj s Fahrom i slično. Sad je dobro prošlo, ali kampanjski pristup nije dobar. Nije dobar za BiH, za njih možda i jeste, ako su im namjere slične Čovićevim...
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#28850 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

zar sumnjaš u Izmetbeye :evil:

porodica za sve vladavine
Post Reply