Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Pa dobro one svjetiljke su duž čitavog K. polja, pa i onog šetališta do Ade, ovako na prvu mi se ne čini tih 30 hiljada baš preskupo jer je dosta prostora pokriveno, a i u pitanju su LED, dakle ipak nešto kvalitetnije. Još ako su uračunate ruke majstora koji su to postavljali, tek onda nije skupo, naprotiv.
Ove klupe su mi ružne i presvjetle za stoku od naroda
Cvijeće je fino, ali čini se kao bespotrebna investicija, bar sad poslije septembra.
I one svjetiljke duž čitavog centra grada su otužne, isto da u kuću postaviš sijalicu od 10 vati. Kad prođeš gradom noću, dođe ti da plačeš od one turobnosti.
Proteklih dana je u sklopu projekta Sanacije javne rasvjete, na šetnici uz desnu obalu rijeke Bosne na Kamberovića polju zamijenjeno 80 postojećih natrijevih sijalica instalisane snage 83 W svjetiljkama s LED izvorom svjetlosti snage 20 W.
Osnovni cilj projekta je smanjenje potrošnje električne energije za javnu rasvjetu, ušteda sredstava za redovno održavanje javne rasvjete i povećanje kvalitete rasvjete.
Instaliranjem novih svjetiljki čija je svjetlosna iskoristivost 95% u odnosu na postojeće čija je iskoristivost 35%, snaga sijalica smanjenja je za 60-70% a da pri tome nije smanjenj nivo osvijetljenosti. Ukupna snaga starih svjetiljki je 6,64 kW dok snaga novih svjetiljki iznosi 1.6 kW.
Projektom je predviđena ušteda na održavanju javne rasvjete na godišnjem nivou u iznosu od 1.000,00 KM. Osim toga, uslijed smanjene potrošnje električne energije od 20075 kWh godišnje, dolazi do smanjenja emisije ispušnih plinova u atmosferu, a instaliranjem novih ekoloških rasvjetnih tijela pridonosi se i očuvanju noćnog neba te biološkoj raznolikosti.
Ukupna vrijednost radova iznosi oko 32.000,00 KM sa PDV-om. Grad Zenica je učestvovao sa 60 % sredstava, dok je projekat sa 40 % sredstava sufinansiralo Federalno ministarstvo okoliša i turizma.
Značajno je istaknuti, kako se radi o projektu energetske efikasnosti i da se Grad Zenica pridružuje evropskim gradovima koji prioritet daju povećanju kvaliteta života građana i zaštiti okoliša. O tome govori i činjenica, da je gradonačelnik Grada Zenica, Fuad Kasumović nedavno u Briselu potpisao Sporazum gradonačelnika za klimu i energiju, u kojem učestvuju najrazvijeniji evropski gradovi.
Godisnja usteda 1000 KM VRIJEDNOST RADOVA 32.000 KM,...ma extra investicija , neko je nekog momački zavalio ili strpao u džep pare
1,6 kW podijelimo sa 20 W dobijemo 80 sijalica, svaka sijalica je kostala 400 KM..leleee, malo googlamo i vidimo koliko sta kosta .
Bobi wrote:OK, ako uzmemo u obzir da sijalica nije skuplja od 50 KM(high tech space ISS sijalica) dodjemo do podatka da je montaza iznosila 350 KM po sijalici
...pamet i strucnost se uvijek dobro placala...
naravno
kad sijalicu zavrche prof.dr.spec.neurohirurgije onda zavrtanje mora da kosta 350KM
Zato nasi doktori i odose u Njemacku - zavrtat' sijalice
al ovaj dio:
dolazi do smanjenja emisije ispušnih plinova u atmosferu, a instaliranjem novih ekoloških rasvjetnih tijela pridonosi se i očuvanju noćnog neba te biološkoj raznolikosti.
phillie wrote:Zato nasi doktori i odose u Njemacku - zavrtat' sijalice
al ovaj dio:
dolazi do smanjenja emisije ispušnih plinova u atmosferu, a instaliranjem novih ekoloških rasvjetnih tijela pridonosi se i očuvanju noćnog neba te biološkoj raznolikosti.
cuva nocno nebo sebe jebo. I bioloska raznolikost
pa i klupe iste tako
samo prirodni materijali...zeljezo i drvo
zato i kosta ko dobar golf dvica
Sta na kraju bi sa ovim TxTv, vidim zuje i dalje njihovi autici po gradu s ljestvama na krovu Ako se dobro sjecam, prije dvije godine je bila frka s njima kad je Fudo dosao i usutise se.Izgleda podmazali koga treba
channel10 wrote:I njih pozatvarat zajedno sa kerovima... Ako im se ne svidja, onda neka neko od njih robija zbog ovog kera sto je napao ovog cetrnaestogodisnjaka.
drekavac se najebo matere svima za koje je mislio da ce mu to donijeti koji glas
mozda je vakat i da keroljubitelje spomene