Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

kakavdanakneiskustvu
Posts: 65976
Joined: 03/08/2010 19:04

#28576 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Kralj Tvrtko I. wrote:Do kada je taj cirkus u Ze i koliko koštaju ulaznice?

do 28. cini mi se
macchiato
Posts: 683
Joined: 31/05/2013 21:39

#28577 Re: Zeničani

Post by macchiato »

Pa dobro one svjetiljke su duž čitavog K. polja, pa i onog šetališta do Ade, ovako na prvu mi se ne čini tih 30 hiljada baš preskupo jer je dosta prostora pokriveno, a i u pitanju su LED, dakle ipak nešto kvalitetnije. Još ako su uračunate ruke majstora koji su to postavljali, tek onda nije skupo, naprotiv.

Ove klupe su mi ružne i presvjetle za stoku od naroda :skoljka:

Cvijeće je fino, ali čini se kao bespotrebna investicija, bar sad poslije septembra. :D

I one svjetiljke duž čitavog centra grada su otužne, isto da u kuću postaviš sijalicu od 10 vati. Kad prođeš gradom noću, dođe ti da plačeš od one turobnosti.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38005
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#28578 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Bobi wrote:http://www.zenica.ba/aktuelnosti/vijest ... 1db326a79d
Proteklih dana je u sklopu projekta Sanacije javne rasvjete, na šetnici uz desnu obalu rijeke Bosne na Kamberovića polju zamijenjeno 80 postojećih natrijevih sijalica instalisane snage 83 W svjetiljkama s LED izvorom svjetlosti snage 20 W.

Osnovni cilj projekta je smanjenje potrošnje električne energije za javnu rasvjetu, ušteda sredstava za redovno održavanje javne rasvjete i povećanje kvalitete rasvjete.

Instaliranjem novih svjetiljki čija je svjetlosna iskoristivost 95% u odnosu na postojeće čija je iskoristivost 35%, snaga sijalica smanjenja je za 60-70% a da pri tome nije smanjenj nivo osvijetljenosti. Ukupna snaga starih svjetiljki je 6,64 kW dok snaga novih svjetiljki iznosi 1.6 kW.

Projektom je predviđena ušteda na održavanju javne rasvjete na godišnjem nivou u iznosu od 1.000,00 KM. Osim toga, uslijed smanjene potrošnje električne energije od 20075 kWh godišnje, dolazi do smanjenja emisije ispušnih plinova u atmosferu, a instaliranjem novih ekoloških rasvjetnih tijela pridonosi se i očuvanju noćnog neba te biološkoj raznolikosti.

Ukupna vrijednost radova iznosi oko 32.000,00 KM sa PDV-om. Grad Zenica je učestvovao sa 60 % sredstava, dok je projekat sa 40 % sredstava sufinansiralo Federalno ministarstvo okoliša i turizma.

Značajno je istaknuti, kako se radi o projektu energetske efikasnosti i da se Grad Zenica pridružuje evropskim gradovima koji prioritet daju povećanju kvaliteta života građana i zaštiti okoliša. O tome govori i činjenica, da je gradonačelnik Grada Zenica, Fuad Kasumović nedavno u Briselu potpisao Sporazum gradonačelnika za klimu i energiju, u kojem učestvuju najrazvijeniji evropski gradovi.
Godisnja usteda 1000 KM VRIJEDNOST RADOVA 32.000 KM,...ma extra investicija :lol: :lol: :lol: , neko je nekog momački zavalio ili strpao u džep pare :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

1,6 kW podijelimo sa 20 W dobijemo 80 sijalica, svaka sijalica je kostala 400 KM..leleee, malo googlamo i vidimo koliko sta kosta :D.
Mala analiza :D, glede led sijalica.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38005
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#28579 Re: Zeničani

Post by Bobi »

kamen spoticanja wrote:
Norm wrote:
Bobi wrote:OK, ako uzmemo u obzir da sijalica nije skuplja od 50 KM(high tech space ISS sijalica) dodjemo do podatka da je montaza iznosila 350 KM po sijalici :mrgreen:
...pamet i strucnost se uvijek dobro placala...
naravno
kad sijalicu zavrche prof.dr.spec.neurohirurgije onda zavrtanje mora da kosta 350KM
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#28580 Re: Zeničani

Post by phillie »

Zato nasi doktori i odose u Njemacku - zavrtat' sijalice :D :D :D :D

al ovaj dio:
dolazi do smanjenja emisije ispušnih plinova u atmosferu, a instaliranjem novih ekoloških rasvjetnih tijela pridonosi se i očuvanju noćnog neba te biološkoj raznolikosti.
cuva nocno nebo sebe jebo. I bioloska raznolikost :D
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#28581 Re: Zeničani

Post by Norm »

Bobi wrote:Jedna HD kamera, jedan wifi mikrofon, jedan racunar i dobra internet konekcija...ola, eto prenosa :D.
via TXTV :lol:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#28582 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

phillie wrote:Zato nasi doktori i odose u Njemacku - zavrtat' sijalice :D :D :D :D

al ovaj dio:
dolazi do smanjenja emisije ispušnih plinova u atmosferu, a instaliranjem novih ekoloških rasvjetnih tijela pridonosi se i očuvanju noćnog neba te biološkoj raznolikosti.
cuva nocno nebo sebe jebo. I bioloska raznolikost :D
pa i klupe iste tako
samo prirodni materijali...zeljezo i drvo
zato i kosta ko dobar golf dvica :oops:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#28583 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Sta na kraju bi sa ovim TxTv, vidim zuje i dalje njihovi autici po gradu s ljestvama na krovu :mrgreen: Ako se dobro sjecam, prije dvije godine je bila frka s njima kad je Fudo dosao i usutise se.Izgleda podmazali koga treba :lol:
veliki_ah
Posts: 1125
Joined: 28/09/2008 23:42

#28584 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

Jest nam ditektor tv pametan, koristi rijec 'insuficijencija'.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#28585 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Klupe su dobre, nemojte za.ebavati... Puno ljepše od ovih sto su bile dosad. Odmah ljepši grad.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#28586 Re: Zeničani

Post by Casual's »

za 1400 trebaju me masirat :run:
User avatar
N.N.
Posts: 3542
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#28587 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Ma u tu cijenu spada prevoz, ugradnja, ruke... Jbga












:D
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#28588 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

kakavdanakneiskustvu
Posts: 65976
Joined: 03/08/2010 19:04

#28589 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

a ono fudo obecao da ih mjesec poslije njegovog mandata vise nece biti na ulicama
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#28590 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

ma jebo fudu
s ovakvim mentalitetom ni armija dobro nauruzanih sintora im ne moze stati u kraj
al malom.otkino kitu :shock:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#28591 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Ako im ovo nije razlog da ih sve porokaju i sklone sa ulice, onda ne znam sta je.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65976
Joined: 03/08/2010 19:04

#28592 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

ja sta ce,nece se to nikad rijesiti,i da se krene malo agresivnije u rjesavanje tog problema,eto šape i njihovih saopćenja
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#28593 Re: Zeničani

Post by channel10 »

I njih pozatvarat zajedno sa kerovima... Ako im se ne svidja, onda neka neko od njih robija zbog ovog kera sto je napao ovog cetrnaestogodisnjaka.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65976
Joined: 03/08/2010 19:04

#28594 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

reće ti oni da je to do gradske uprave koja nije smjestila kera u azil
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#28595 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

channel10 wrote:I njih pozatvarat zajedno sa kerovima... Ako im se ne svidja, onda neka neko od njih robija zbog ovog kera sto je napao ovog cetrnaestogodisnjaka.
drekavac se najebo matere svima za koje je mislio da ce mu to donijeti koji glas
mozda je vakat i da keroljubitelje spomene
Bobi
Forum administrator
Posts: 38005
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#28596 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Šta vam je :D ?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#28597 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Sto vam neradi onaj displej sto pokazuje vrijeme i temperaturu?

Cirkus nije los, nema zivotinja ali ima finih stvari za vidjeti.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2850
Joined: 14/02/2013 14:11

#28598 Re: Zeničani

Post by Hercegoviina »

Ima.li gdje.vodoinstalater da je dobar.a jeftin...zna.li ko?
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#28599 Re: Zeničani

Post by sale07 »

Ma lud narod, umjesto da se digne i poroka te kerove, svake godine u Zenici barem jedan slucaj napda na dijete s tezim posljedicama, katastrofa :S
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65976
Joined: 03/08/2010 19:04

#28600 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Hercegoviina wrote:Ima.li gdje.vodoinstalater da je dobar.a jeftin...zna.li ko?
ima
Post Reply