Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2851 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

drugi profil wrote:@shalla
Drug prekontaj se kolika je razlika po gumi u oridjidji dimenziji. Podijeli na broj godina eksploatacije, pa vidis da i nije neka cifra.
I ja imam astru, a opel ima te neke mimosvijet fabricke dimenzije koje su uvijek nesto skuplje od slicnih.
Vozim fabricki preporucene uvijek, premium proizvođač uvijek.
Po broju godina eksploatacije (obicno 5 sezona) meni se to isplati. Prestao sam traziti kompromise.
Druže, ne moraš mi govoriti, sve stvari veće vrijednosti tako i posmatram tj dijelim na broj godina (zimske sam platio u novembru 660 KM) ali trenutni mi je problem što NEMAM više od nekih 450 KM :sad:
Iskreno, ne razumijem se toliko kao pojedinci ovdje ali ako je jedini problem razlika u brzini od nekih 2km/h i to što će auto biti 1cm niže onda fkt ne smatram to nekom dramom...
Evo vozih zimske 205/55/16 pola godine, otišao 20x na planinu, išao 3x na more, prešao nekih 7000 km i ne osjetih nikakve probleme al eto, opet kažem, obični sam vozač sa normalnim načinom vožnje...
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#2852 Re: Ljetne gume

Post by Truba »

pravite naučnu fantastiku od guma jbt
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2853 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
amar1994 wrote:
shalla wrote: :(
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
eh pa morat ces :roll:

jest , brzinomjer bi pokazivao dosta vise :thumbup:

najblize za tu dimenziju bi bilo 225/55/R16 :run:

Zasto ne uzmes savu, sportivu, matador?????
U makbelu ti je sava 114 KM, SPORTIVA 120, a matador 100 KM u tvojoj originalnoj dimenziji?!
i ja dajem glas za savu , posluzit ce , po testovima je u zlatnoj sredini :) :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2854 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

shalla wrote:
drugi profil wrote:@shalla
Drug prekontaj se kolika je razlika po gumi u oridjidji dimenziji. Podijeli na broj godina eksploatacije, pa vidis da i nije neka cifra.
I ja imam astru, a opel ima te neke mimosvijet fabricke dimenzije koje su uvijek nesto skuplje od slicnih.
Vozim fabricki preporucene uvijek, premium proizvođač uvijek.
Po broju godina eksploatacije (obicno 5 sezona) meni se to isplati. Prestao sam traziti kompromise.
Druže, ne moraš mi govoriti, sve stvari veće vrijednosti tako i posmatram tj dijelim na broj godina (zimske sam platio u novembru 660 KM) ali trenutni mi je problem što NEMAM više od nekih 450 KM :sad:
Iskreno, ne razumijem se toliko kao pojedinci ovdje ali ako je jedini problem razlika u brzini od nekih 2km/h i to što će auto biti 1cm niže onda fkt ne smatram to nekom dramom...
Evo vozih zimske 205/55/16 pola godine, otišao 20x na planinu, išao 3x na more, prešao nekih 7000 km i ne osjetih nikakve probleme al eto, opet kažem, obični sam vozač sa normalnim načinom vožnje...
Mozda Sava HP nije los kompromis, fabricka dimenzija i srednja kvaliteta. Tri ljeta ce posluziti sigurno. Ili pomenuti Uniroyal koji je srednja klasa u Continental grupi.
-stefan-
Posts: 93
Joined: 10/08/2009 19:12

#2855 Re: Ljetne gume

Post by -stefan- »

Da li neko ima iskustva sa Minerva EMI ZERO HP gumama, cijena im je tu negdje kao i Tigar? Mogu skuplje ali auto ću voziti još 1 godinu odprilike i ne trebaju mi bolje/skuplje gume od Tigar/Minerva :D
ahaaha
Posts: 22
Joined: 14/02/2013 15:21

#2856 Re: Ljetne gume

Post by ahaaha »

Dimenzija 195 55 16..kakva je razlika izmedju hankook kinergy eco i ventus prime 3...i inace kakav je hankook? Hvala
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2857 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

ahaaha wrote:Dimenzija 195 55 16..kakva je razlika izmedju hankook kinergy eco i ventus prime 3...i inace kakav je hankook? Hvala
eco guma / touring guma , touring guma je bolja :thumbup:

hankook ventus prime 3 je prosle god bio pobjednik skoro svih testova :)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2858 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

I taj Kinergy Eco je imao dosta dobre ocjene na testovima, pretpostavljam da je jeftiniji. Za neko manje auto možda i nije loša solucija.
ahaaha
Posts: 22
Joined: 14/02/2013 15:21

#2859 Re: Ljetne gume

Post by ahaaha »

Hvala.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2860 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

Na kraju uzeh Goodyear Efficient Grip Performance - 205/55/16. Jaran mi sredio popust, došlo me 110 KM po gumi, vidim na onim ADAC-ovim testovima da je dobila dobre recenzije, nek me aBd posluže 5 godina ko ove prošle (Michelin Energy Saver) i biće super...
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2861 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

shalla wrote:Na kraju uzeh Goodyear Efficient Grip Performance - 205/55/16. Jaran mi sredio popust, došlo me 110 KM po gumi, vidim na onim ADAC-ovim testovima da je dobila dobre recenzije, nek me aBd posluže 5 godina ko ove prošle (Michelin Energy Saver) i biće super...

opet ti nize uzeo?! :D :D
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2862 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

konektovan wrote:
shalla wrote:Na kraju uzeh Goodyear Efficient Grip Performance - 205/55/16. Jaran mi sredio popust, došlo me 110 KM po gumi, vidim na onim ADAC-ovim testovima da je dobila dobre recenzije, nek me aBd posluže 5 godina ko ove prošle (Michelin Energy Saver) i biće super...

opet ti nize uzeo?! :D :D
:mrgreen: :lol:
Ma jesam, uradili mi i špuru, jbt ga valjda će me dobro služiti...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2863 Re: Ljetne gume

Post by jefferson »

shalla wrote:Na kraju uzeh Goodyear Efficient Grip Performance - 205/55/16. Jaran mi sredio popust, došlo me 110 KM po gumi, vidim na onim ADAC-ovim testovima da je dobila dobre recenzije, nek me aBd posluže 5 godina ko ove prošle (Michelin Energy Saver) i biće super...
Trajat ko Michelin nece.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2864 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

jefferson wrote:
shalla wrote:Na kraju uzeh Goodyear Efficient Grip Performance - 205/55/16. Jaran mi sredio popust, došlo me 110 KM po gumi, vidim na onim ADAC-ovim testovima da je dobila dobre recenzije, nek me aBd posluže 5 godina ko ove prošle (Michelin Energy Saver) i biće super...
Trajat ko Michelin nece.
Znam. Ovaj michelin je stvarno bio top...
Al eto recimo zimske gy ug8 su mi trajale 4 zime, nek'i ove ljetne traju 4 godine bilo bi super :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#2865 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Da potvrdim i za Conti CPC2 da je primjetan pad performansi nakon dvije sezone...

Suma sumarum, Michelin nije niposto skup.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2866 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Da potvrdim i za Conti CPC2 da je primjetan pad performansi nakon dvije sezone...

Suma sumarum, Michelin nije niposto skup.
Jesam se to zajebo :D :D :lol:

Koliko km za te 2 sezone :?
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#2867 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Cca. 25kkm.

Sara 5mm, performanse osjetno opale.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2868 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Cca. 25kkm.

Sara 5mm, performanse osjetno opale.
:shock: :run:

javim se sa iskustvom za 3 god :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2869 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

NediM17 wrote:Cca. 25kkm.

Sara 5mm, performanse osjetno opale.
Još malo pa gotovo ;-)
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2870 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

Ja stavio svoje CPC5. I one imaju oko 25k predjenih u tri ljeta. Šara je dobra, oko 6 mm. Lani su bile odlične, za sad samo po suhom vozio i to je ok. Na AP drže fino cestu u krivinama i na 140, ako je to šta mjerodavno. Imaće u junu ispit do Italije pa ćemo vidjeti. Inače su na kiši bile bolje nego na suhom pa se nadam da je tako ostalo.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2871 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Kako je cool ovo sto ih griju i hlade u kontrolisanim uslovima :D , prije nego sto se montiraju 8-) :thumbup:

User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2872 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

drugi profil wrote:Ja stavio svoje CPC5. I one imaju oko 25k predjenih u tri ljeta. Šara je dobra, oko 6 mm. Lani su bile odlične, za sad samo po suhom vozio i to je ok. Na AP drže fino cestu u krivinama i na 140, ako je to šta mjerodavno. Imaće u junu ispit do Italije pa ćemo vidjeti. Inače su na kiši bile bolje nego na suhom pa se nadam da je tako ostalo.
Moram se referisati na postove o starim ljetnim gumama i performansama.
Dakle moj CPC5 je ovih zadnjih dana probao prvi put u zivotu snijeg. Posto nije znao sta je to, nije mu se ni klizalo. Ja sam zapravo zaboravio da imam ljetne gume i onako sam se opusteno vozao u zimskim uslovima. Sjetio se kad sam stigao kuci.
Da je temperatura bila ispod nule vjerovatno bih imao problema, ali na +2 bas nikakvih. Kocenje bez ABS-a.
U krajevima gdje su zime blage i bez minusa, zimska guma je zaista suvisna i tu vjerovatno svoje mjesto nadju all season gume.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2873 Re: Ljetne gume

Post by Maraschino »

Ima li gdje jeftinije da ne trazim?

https://www.olx.ba/artikal/25141173/205 ... me-akcija/
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2874 Re: Ljetne gume

Post by Teufik »

Maraschino wrote:Ima li gdje jeftinije da ne trazim?

https://www.olx.ba/artikal/25141173/205 ... me-akcija/
Sumnjam. Jedino imas u Unitrade-u Dunlop BluResponse i Goodyear Efficientgrip Performanse po 115 i 117 KM. Naravno, ako te zanimaju. Plus, 5 KM balans i montaza.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2875 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Maraschino wrote:Ima li gdje jeftinije da ne trazim?

https://www.olx.ba/artikal/25141173/205 ... me-akcija/
koliko daje garancije , ne uzimaj ako ne dobijas fab garanciju od 3 god :wink: , sta ti vrijedi 5-10KM po gumi ako nemas ovu garanciju :thumbup:
Post Reply