FIAT KONZUMENTI

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#2851 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by iceman ze »

zippoo87 wrote:ne znam tacno ni koje motore ima panda a da ne googlam ali nemoj uzimati najslabiji...taj niti manje trosi,niti ces imati normalnu voznju uz iole vise putnika
ja imam 1.6 16 v benzin i fiat brava-u i za to auto je dobar a tebi je mozda najbolji motor 1.3 multijet dizelas za to auto,ako ima u ponudi a mislim da ima ,to su fiatovi motori

evo malo sam googlao
preporucuju 1.2 za benzinca ili kao najbolji 1.3 turbo dizel,to je ovaj mJet ja mislim
ElRe wrote:Bilo koji motor da izaberes neces pogrijesiti.

Imam u familiji Punto, 2003.g., 1.2 motor, nije bas da nisam ranije imao dodira sa talijanima. Ali sam ovaj put rijesio i sebi nesto uzeti, da redovno odrzavam uz razumne troskove i da mogu racunati na to auto za svakodnevne potrebe. Hvala Vam obojici!
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2852 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Chuckie »

xamp wrote:
Chuckie wrote:Koji softver/kablove koriste ovi majstorcici kad urade dijagnostiku za 2 minute sa laptopom?

Btw, nekad mi prilikom checka pri paljenju izbaci "check engine" i gori zuta ona lampica, sta bi moglo biti? Nije uvijek.

Stilo, 85kw, JTD, 2005.
Mislim da ti ne pise Check Engine nego Check Engine Lights? Moguce da ti je otisla pozicija, ili od tablica svjetlo.

Check lights je valjda razlicito od Check engine.

Btw zaglavio se onaj AGR/EGR ventil.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#2853 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Ned071 »

meni se ta lapmpica palila zbog grijaca. jesi ocistio agr ili je za mijenjanje?
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2854 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Chuckie »

Kupio drugi pa cu zamjeniti, onaj je rikno potpuno.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#2855 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Ned071 »

Uffff znam kako ti je... :run:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2856 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

Predstavljanje novog Fiata Bravo na Sajmu u Istanbulu koji se odrzava od 22-31 Maja. Ici ce u tri verzije Hatch,Sedan i Karavan
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#2857 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

Proizvodice se u pogonima Tofasa. Prvo krece sedan, nasljednik modela Linea.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#2858 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by citroen xm »

Zar Linea nije uvijek bila niža klasa od Brava? Ona je bila više Grande Punto sa guzicom.

Ali super, jedva čekam. Konačno novi model.
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#2859 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

Zamisljena je nesto kao limuzina izmedju donje srednje i gradske klase, tj izmedju Fluencea i Rapida. Uglavnom dizajn ovog sedana ne obecava, vidjecemo sta ce biti sa hatchback-om i karavanom
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2860 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by 530i »

Uvijek su nekako nezgrapni ti sedani koji se na silu, veličinom, guraju u klasu više...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2861 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

Image
Sluzbeni teaser Fiata Bravo Sedan
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2862 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Chuckie »

Taj bravo će da bude bombona. :shock:

10W40 ili 5W40 ulje za JTD? Koji interval zamjene?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2863 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

Chuckie wrote:Taj bravo će da bude bombona. :shock:

10W40 ili 5W40 ulje za JTD? Koji interval zamjene?
Ako je obicni JTD onda je dovoljno i 10W40 svakih 10k ili jednom godisnje.
Ako je 16v ili noviji JTDm onda uzeti obavezno 5W40 svakih 15k mozda i malo manje ili jednom godisnje
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#2864 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

mali_milojica wrote:
Chuckie wrote:Taj bravo će da bude bombona. :shock:

10W40 ili 5W40 ulje za JTD? Koji interval zamjene?
Ako je obicni JTD onda je dovoljno i 10W40 svakih 10k ili jednom godisnje.
Ako je 16v ili noviji JTDm onda uzeti obavezno 5W40 svakih 15k mozda i malo manje ili jednom godisnje
Ako je Multijet ide 5W-30, po mogucnosti Selenia WR PE

http://www.flitalia.it/en/fl/index.php? ... Itemid=248

Ovdje samo izaberi model i sve ces dobiti sta i kako.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2865 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by 530i »

Sa našom naftom ja ne bih prelazio više od 10 hiljada ni sa 5w 40 uljem.
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2866 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Chuckie »

Dakle Selenia WR 5W40 sa tog sajta.

Koliko se razumijem JTD je uniJet, a MJET je Multijet. Ne postoji JTD multijet?!

Kod mene je 1.9JTD, 85KW, 2005.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#2867 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by IcedFlame »

Image
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2868 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by 530i »

Na nekim modelima stoji oznake JTDm, ali na stranu to, za tvoj motor sintetika 5w 40 koja ispunjava tražene specifikacije je sasvim ok. Selenija nije sveto slovo, ako ti je skupa ili nedostupna, imaš i drugih kvalitetnih ulja...zamijeni nakon 10 hiljada km ili godinu dana i miran si.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2869 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

ElRe wrote:
mali_milojica wrote:
Chuckie wrote:Taj bravo će da bude bombona. :shock:

10W40 ili 5W40 ulje za JTD? Koji interval zamjene?
Ako je obicni JTD onda je dovoljno i 10W40 svakih 10k ili jednom godisnje.
Ako je 16v ili noviji JTDm onda uzeti obavezno 5W40 svakih 15k mozda i malo manje ili jednom godisnje
Ako je Multijet ide 5W-30, po mogucnosti Selenia WR PE

http://www.flitalia.it/en/fl/index.php? ... Itemid=248

Ovdje samo izaberi model i sve ces dobiti sta i kako.
Kad je tek izasao MJET,prvi auto je 156 2.4 20v preporuka je bila Selenia WR 5W40,tada nije postojao WR 5W30 PE. Sa pojavom modela sa DPF preporuka je PE i u njih ide iskljucivo to ulje ilidr sl specifikacija. Za sve ostale MJET bez DPF je sasvim dovoljno 5W40 u cemu se slazem sa 530i
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#2870 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

Enterijer je manje vise poznat

Image
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2871 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

Zvanicno.
Nasljednik Linee,poslije dolazi Bravo kao Hatch i sw.
Image
Image
Image
Image
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#2872 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by NediM17 »

Fiatisti, Alfisti, Lancisti, koja je tacno razlika izmedju JTD i JTDm?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2873 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by 530i »

User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2874 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

NediM17 wrote:Fiatisti, Alfisti, Lancisti, koja je tacno razlika izmedju JTD i JTDm?
U ubrizgavanju.
Dok je blok,glava i ostalo skoro isto.
JTD je unijet,JTDm je multijet. Svaka dizna ima neovisno napajenje gorivom. Veci je pritisak pod kojim se gorivo ubrizgava. Veca snaga,bolje eko norme,manja potrosnja itd itd
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#2875 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by NediM17 »

Ja koliko se razumijem u common rail sisteme, na svakom takvom je svaka pojedinacna dizna iz raila posebno napojena gorivom. Jedna cijev dolazi sa pumpe visokog pritiska u rail, a cetiri iz raila idu na cetiri dizne.

Veci pritisak, kao i recimo veci broj brizganja dizne imaju smisla. U sustini, nikakva znacajnija razlika.
Post Reply