Citroen All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Pauza
Posts: 780
Joined: 03/06/2016 11:00

#2851 Re: Citroen All About

Post by Pauza »

citroen xm wrote:To ulje su ti usuli jer su ga imali na stanju pošto su oni zastupnici i serviseri Renaulta, a to ulje Renault preporučuje. U principu ako je ista oznaka neće ništa biti, ali to pokazuje da ih boli neka stvar za preporuke proizvođača, a i za samog kupca.

Što se lupkanja tiče možda su polomili neku žabicu na zaštitnoj plastici pa pri vibraciji motora trese i lupka negdje. Otvori haubu, nema neko dodaje gas pa osluškuj odakle dolazi zvuk.

Pločice hoće da škripe ako nisu baš najboljeg kvaliteta.
Probao sam to sa otvorenom haubom i dodavanjem gasa, ništa se ne čuje od tog lupkanja. To se čuje samo kada se vozi i posebno smeta uhu kad su prozori zatvoreni i kad radio ne radi. :roll: Osjećaj mi je da tačno ispred mene nešto lupa.
User avatar
Pauza
Posts: 780
Joined: 03/06/2016 11:00

#2852 Re: Citroen All About

Post by Pauza »

citroen xm wrote:Čekaj, radio si servis u Gumi M, a oni otišli i kupili dijelove u Motorex? Pa to si mogao i sam uraditi i odvesti auto kod bilo kog majstora koji bi ti sigurno manje naplatio, a učinak bi bio možda i bolji. Što se pločica tiče, u Motoreksu je kvalitet šarolik, imaš izbor od jeftinih do skupih pa biraj. Vjerovatno su neke šklj.

Neće ti se ništa loše desiti, ali ovo neka ti bude škola. :thumbup:
Da tako je. Dijelovi iz motorexa. A pločice su neke Trustig iako sam tražio da stave Textar kad sam im ostavljao ključ na prijemnom servisu.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2853 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Pauza wrote:Na računu stoji ulje Elf 5w30 Evolution Fulltech (ako su stvarno ovo nasuli). Znači slično je po viskozitetu mom ranije ulju Castrol Edge 5w30. Lupkanje me iritira nemoguće!!! Plus disk pločice koje cvile. Disk pločice su kupili u Motorexu i ugradili isto kao i sve filtere, za klimu, vazduh i ulje. Stvarno Guma M je izgubila kod mene poštovanje serisa.

Ne znam šta da radim po pitanju ovog lupkanja? Vozio sam u Unitrade i ljudi digli auto pregledali kaže sve zategnuto, amortizeri dobri sve odlilno. Valjda je pregledao i te žabice.
To je acea c4 ulje i ne ide u 1.6hdi.motor , ide acea c2 ili c3 sa PSA B71 2290 , to sto ti se cuje su mislim tapeti tj. hidropodizaci ali nisam siguran . Moj savjet: ispusti ulje i stavi total ineo ecs 5w30 :thumbup:

te plocice su smece :(
User avatar
Pauza
Posts: 780
Joined: 03/06/2016 11:00

#2854 Re: Citroen All About

Post by Pauza »

amar1994 wrote:
Pauza wrote:Na računu stoji ulje Elf 5w30 Evolution Fulltech (ako su stvarno ovo nasuli). Znači slično je po viskozitetu mom ranije ulju Castrol Edge 5w30. Lupkanje me iritira nemoguće!!! Plus disk pločice koje cvile. Disk pločice su kupili u Motorexu i ugradili isto kao i sve filtere, za klimu, vazduh i ulje. Stvarno Guma M je izgubila kod mene poštovanje serisa.

Ne znam šta da radim po pitanju ovog lupkanja? Vozio sam u Unitrade i ljudi digli auto pregledali kaže sve zategnuto, amortizeri dobri sve odlilno. Valjda je pregledao i te žabice.
To je acea c4 ulje i ne ide u 1.6hdi.motor , ide acea c2 ili c3 sa PSA B71 2290 , to sto ti se cuje su mislim tapeti tj. hidropodizaci ali nisam siguran . Moj savjet: ispusti ulje i stavi total ineo ecs 5w30 :thumbup:

te plocice su smece :(
Kome da vozim da mi promjeni samo ulje? Koliko je ok da se plati majstoru usluga samo zamjene?
Tj. da ja kupim 4l Ulja koje ja hoću a ne da mi oni sipaju šta im se ćefne, treba li i filter od ulja zajedno mijenjati, ovaj je zamjenjen prije 2500km?

P.S. Donja zastita motora se ne može skinuti jer je priheftana nekim nitnama. Dakle treba ulje da izvadi odozgo.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2855 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

cuj priheftana :shock: , zar nema neku servisnu rupu :roll: , citroen izdao upozorenje da se ne izvlaci ulje , nego da se ispusti iz kartera :run:
zamijeni.i filter ulja , 15KM je mann :thumbup:

joj ne znam koga bi ti preporucio :zoka: , imam jednog al ne smijem prwporucivat vise :roll: :run:

od ovih jacih , as dedovic Bare , nema veze sto rade pezo jer je sve isto :)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2856 Re: Citroen All About

Post by ado-šampion »

Otidji kod Dedovica i nek ti vidi sta se cuje. Vrlo moguce da su neke plastike jer su inace jako slampavo sastavljene i ako neko nije nesto vratio kako treba moze da krcka, iz iskustva. To sto se cuje kad motor nema snage moguce da je razlog zato sto se ta vise zatrese i imas taj zvuk.

Sto se tice ulja, kakvo ispustanje, ostavi sve kako jeste, dobro je to ulje i nece mu nista biti. Serviseri sipaju Quartz 9000 u te motore koje uopste nije za motor s DPFom pa sta, nece se raspasti od jedne zamjene ulja. :-) Ako ti se bacaju pare izvuci i stavi neko drugo.

Plocice ce se vjerovatno stisati dok se malo uklope, ali ako ti izdrze preko 20 hiljada budi sretan. Ja kakvim se stvarima bave ovlasteni servisi kod nas bruka. :run:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2857 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Super savjet , drugi puy nek mu naspu castrol edge 10w60 :thumbup: :run:

To ulje ispunjava samp renolovu specifikaciju :-)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2858 Re: Citroen All About

Post by ado-šampion »

amar1994 wrote:Super savjet , drugi puy nek mu naspu castrol edge 10w60 :thumbup: :run:

To ulje ispunjava samp renolovu specifikaciju :-)
Dobro i? Ulje je 5W-30, pise na pakovanju da je pogodno za DPF, imas i ovdje na forumu ljudi koji su na tim masinama pregazili km i km s jebenim Quartz 9000 koje je totalno neodgovarajuce za 1.6 HDI, izmjenu za izmjenom. Pa nije da je nasuo mineralno 15W-40. :-)

Bolji je savjet sigurno da izbaci ulje koje je dobro i baci 100 maraka. Ne znam jesi li svjestan da je u BiH to osmina prosjecne plate u zemlji u kojoj se 40% ljudi vodi kao nezaposleno, da ima ljudi koji rade 7 dana za 100 maraka i da su sretni ako i to mogu. Razlisli malo o tome kad okolo ljudima dijelis savjete da bacaju pare.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2859 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam :zoka: :zoka:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2860 Re: Citroen All About

Post by ado-šampion »

Koliko god da je osjetljiv nije nasuto suncokretovo ulje, nego ulje renomiranog proizvodjaca koje odgovara gradacijom, oznaceno je kao low saps, i koje se u motore drugog proizvodjaca sipa tvornicki u auta s DPF filterom.

Sljedeci put nek trazi iskljucivo Total Ineo, ali da ce se nesto lose desiti za 15 hiljada s ovim gore uljem, nece.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#2861 Re: Citroen All About

Post by mad_max_ba »

amar1994 wrote:Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam :zoka: :zoka:
daj ba amare
za 15000 km mu sigurno neće dreknut ništa....
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2862 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Dobro :thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2863 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

amar1994 wrote:Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam :zoka: :zoka:

Amare, oca mi mog, pretjerujes zestoko. :D :wink:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2864 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
amar1994 wrote:Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam :zoka: :zoka:

Amare, oca mi mog, pretjerujes zestoko. :D :wink:
samo hocu da se ljudi navozaju , bez problema :thumbup:

btw
juce taman s plaze do apartmana dosao , upali se regeneracija :lol: , okreci se pa na magistralu i udri trecom uz brdo 90-110 :-) :run: , stao kad je zavrsio , auspuh se usijao :lol: :lol: , sto je najgore jeba mi prosjek :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2865 Re: Citroen All About

Post by condy »

Kad je u pitanju ulje, samo sa tvorničkom specifikacijom i ništa drugo. Da nije puno pogriješio sa usutim uljem, nije, ali nije ni nasuo odgovarajuće ulje. Pa neka odluči šta će!
Dzontra_Volta
Posts: 8006
Joined: 20/01/2011 11:10

#2866 Re: Citroen All About

Post by Dzontra_Volta »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:
amar1994 wrote:Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam :zoka: :zoka:

Amare, oca mi mog, pretjerujes zestoko. :D :wink:
samo hocu da se ljudi navozaju , bez problema :thumbup:

btw
juce taman s plaze do apartmana dosao , upali se regeneracija :lol: , okreci se pa na magistralu i udri trecom uz brdo 90-110 :-) :run: , stao kad je zavrsio , auspuh se usijao :lol: :lol: , sto je najgore jeba mi prosjek :mrgreen:
Kako se vidi da se upalila regeneracija?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#2867 Re: Citroen All About

Post by Ned071 »

upali se lampica...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2868 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Dzontra_Volta wrote:
Kako se vidi da se upalila regeneracija?
Pa vidi , kod mene nema dpf lampice , ali prvo digne obrtaje u leru sa nekih 850 na 950/1000 , onda osjetim kod desne noge toplinu , zvuk se promijeni i potrosnja ode u nebesa :run:

izduvni gasovi na izlazu su bas bas vreli , takodje specifican smrad se pojavi, eto toliko ja znam :thumbup:
Last edited by amar1994 on 22/08/2017 16:32, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2869 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Ned071 wrote:upali se lampica...
nema kod mene , a uzrok je bio osmodnevna voznja od apartmana do plaze :run:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2870 Re: Citroen All About

Post by ado-šampion »

Ja nikad takvo nesto nisam osjetio, dosad preso oko 35 k s autom. Nikave lampice definitivno, nikakva promjena u radu, smrad je mozda bio, ali mozda nije od toga... Prije mjesec dana na +35 u tri zastoja upao po sat vremena, mic po mic, kontam ako nije tad nece nikad.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2871 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Ma zavisi sve , meni se ovo desi mozda 3-4 puta godisnje :thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2872 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Amare, drugi put uzmi apartman blize plazi, da ti se regeneracija ne pali tako cesto. :mrgreen: :lol:
Cuj, s plaze autom do apartmana, da nije penjanje na Biokovo??? :mrgreen:
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#2873 Re: Citroen All About

Post by mad_max_ba »

Ulcinj :lol: :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2874 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

konektovan wrote:Amare, drugi put uzmi apartman blize plazi, da ti se regeneracija ne pali tako cesto. :mrgreen: :lol:
Cuj, s plaze autom do apartmana, da nije penjanje na Biokovo??? :mrgreen:
Nije do mene AlaM , ma jbg ima losa plaza i bolja , eh bolja je 5km udaljena :D

Ne nego kupit benzinca , po mogucnosti 1.2 tsi :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2875 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

mad_max_ba wrote:Ulcinj :lol: :lol:
Orebitch :skoljka: :lol: :lol:
Post Reply