Probao sam to sa otvorenom haubom i dodavanjem gasa, ništa se ne čuje od tog lupkanja. To se čuje samo kada se vozi i posebno smeta uhu kad su prozori zatvoreni i kad radio ne radi.citroen xm wrote:To ulje su ti usuli jer su ga imali na stanju pošto su oni zastupnici i serviseri Renaulta, a to ulje Renault preporučuje. U principu ako je ista oznaka neće ništa biti, ali to pokazuje da ih boli neka stvar za preporuke proizvođača, a i za samog kupca.
Što se lupkanja tiče možda su polomili neku žabicu na zaštitnoj plastici pa pri vibraciji motora trese i lupka negdje. Otvori haubu, nema neko dodaje gas pa osluškuj odakle dolazi zvuk.
Pločice hoće da škripe ako nisu baš najboljeg kvaliteta.
Citroen All About
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#2851 Re: Citroen All About
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#2852 Re: Citroen All About
Da tako je. Dijelovi iz motorexa. A pločice su neke Trustig iako sam tražio da stave Textar kad sam im ostavljao ključ na prijemnom servisu.citroen xm wrote:Čekaj, radio si servis u Gumi M, a oni otišli i kupili dijelove u Motorex? Pa to si mogao i sam uraditi i odvesti auto kod bilo kog majstora koji bi ti sigurno manje naplatio, a učinak bi bio možda i bolji. Što se pločica tiče, u Motoreksu je kvalitet šarolik, imaš izbor od jeftinih do skupih pa biraj. Vjerovatno su neke šklj.
Neće ti se ništa loše desiti, ali ovo neka ti bude škola.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2853 Re: Citroen All About
To je acea c4 ulje i ne ide u 1.6hdi.motor , ide acea c2 ili c3 sa PSA B71 2290 , to sto ti se cuje su mislim tapeti tj. hidropodizaci ali nisam siguran . Moj savjet: ispusti ulje i stavi total ineo ecs 5w30Pauza wrote:Na računu stoji ulje Elf 5w30 Evolution Fulltech (ako su stvarno ovo nasuli). Znači slično je po viskozitetu mom ranije ulju Castrol Edge 5w30. Lupkanje me iritira nemoguće!!! Plus disk pločice koje cvile. Disk pločice su kupili u Motorexu i ugradili isto kao i sve filtere, za klimu, vazduh i ulje. Stvarno Guma M je izgubila kod mene poštovanje serisa.
Ne znam šta da radim po pitanju ovog lupkanja? Vozio sam u Unitrade i ljudi digli auto pregledali kaže sve zategnuto, amortizeri dobri sve odlilno. Valjda je pregledao i te žabice.
te plocice su smece
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#2854 Re: Citroen All About
Kome da vozim da mi promjeni samo ulje? Koliko je ok da se plati majstoru usluga samo zamjene?amar1994 wrote:To je acea c4 ulje i ne ide u 1.6hdi.motor , ide acea c2 ili c3 sa PSA B71 2290 , to sto ti se cuje su mislim tapeti tj. hidropodizaci ali nisam siguran . Moj savjet: ispusti ulje i stavi total ineo ecs 5w30Pauza wrote:Na računu stoji ulje Elf 5w30 Evolution Fulltech (ako su stvarno ovo nasuli). Znači slično je po viskozitetu mom ranije ulju Castrol Edge 5w30. Lupkanje me iritira nemoguće!!! Plus disk pločice koje cvile. Disk pločice su kupili u Motorexu i ugradili isto kao i sve filtere, za klimu, vazduh i ulje. Stvarno Guma M je izgubila kod mene poštovanje serisa.
Ne znam šta da radim po pitanju ovog lupkanja? Vozio sam u Unitrade i ljudi digli auto pregledali kaže sve zategnuto, amortizeri dobri sve odlilno. Valjda je pregledao i te žabice.
te plocice su smece
Tj. da ja kupim 4l Ulja koje ja hoću a ne da mi oni sipaju šta im se ćefne, treba li i filter od ulja zajedno mijenjati, ovaj je zamjenjen prije 2500km?
P.S. Donja zastita motora se ne može skinuti jer je priheftana nekim nitnama. Dakle treba ulje da izvadi odozgo.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2855 Re: Citroen All About
cuj priheftana
, zar nema neku servisnu rupu
, citroen izdao upozorenje da se ne izvlaci ulje , nego da se ispusti iz kartera
zamijeni.i filter ulja , 15KM je mann
joj ne znam koga bi ti preporucio
, imam jednog al ne smijem prwporucivat vise

od ovih jacih , as dedovic Bare , nema veze sto rade pezo jer je sve isto
zamijeni.i filter ulja , 15KM je mann
joj ne znam koga bi ti preporucio
od ovih jacih , as dedovic Bare , nema veze sto rade pezo jer je sve isto
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#2856 Re: Citroen All About
Otidji kod Dedovica i nek ti vidi sta se cuje. Vrlo moguce da su neke plastike jer su inace jako slampavo sastavljene i ako neko nije nesto vratio kako treba moze da krcka, iz iskustva. To sto se cuje kad motor nema snage moguce da je razlog zato sto se ta vise zatrese i imas taj zvuk.
Sto se tice ulja, kakvo ispustanje, ostavi sve kako jeste, dobro je to ulje i nece mu nista biti. Serviseri sipaju Quartz 9000 u te motore koje uopste nije za motor s DPFom pa sta, nece se raspasti od jedne zamjene ulja.
Ako ti se bacaju pare izvuci i stavi neko drugo.
Plocice ce se vjerovatno stisati dok se malo uklope, ali ako ti izdrze preko 20 hiljada budi sretan. Ja kakvim se stvarima bave ovlasteni servisi kod nas bruka.
Sto se tice ulja, kakvo ispustanje, ostavi sve kako jeste, dobro je to ulje i nece mu nista biti. Serviseri sipaju Quartz 9000 u te motore koje uopste nije za motor s DPFom pa sta, nece se raspasti od jedne zamjene ulja.
Plocice ce se vjerovatno stisati dok se malo uklope, ali ako ti izdrze preko 20 hiljada budi sretan. Ja kakvim se stvarima bave ovlasteni servisi kod nas bruka.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2857 Re: Citroen All About
Super savjet , drugi puy nek mu naspu castrol edge 10w60

To ulje ispunjava samp renolovu specifikaciju
To ulje ispunjava samp renolovu specifikaciju
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#2858 Re: Citroen All About
Dobro i? Ulje je 5W-30, pise na pakovanju da je pogodno za DPF, imas i ovdje na forumu ljudi koji su na tim masinama pregazili km i km s jebenim Quartz 9000 koje je totalno neodgovarajuce za 1.6 HDI, izmjenu za izmjenom. Pa nije da je nasuo mineralno 15W-40.amar1994 wrote:Super savjet , drugi puy nek mu naspu castrol edge 10w60![]()
To ulje ispunjava samp renolovu specifikaciju
Bolji je savjet sigurno da izbaci ulje koje je dobro i baci 100 maraka. Ne znam jesi li svjestan da je u BiH to osmina prosjecne plate u zemlji u kojoj se 40% ljudi vodi kao nezaposleno, da ima ljudi koji rade 7 dana za 100 maraka i da su sretni ako i to mogu. Razlisli malo o tome kad okolo ljudima dijelis savjete da bacaju pare.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2859 Re: Citroen All About
Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam

-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#2860 Re: Citroen All About
Koliko god da je osjetljiv nije nasuto suncokretovo ulje, nego ulje renomiranog proizvodjaca koje odgovara gradacijom, oznaceno je kao low saps, i koje se u motore drugog proizvodjaca sipa tvornicki u auta s DPF filterom.
Sljedeci put nek trazi iskljucivo Total Ineo, ali da ce se nesto lose desiti za 15 hiljada s ovim gore uljem, nece.
Sljedeci put nek trazi iskljucivo Total Ineo, ali da ce se nesto lose desiti za 15 hiljada s ovim gore uljem, nece.
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#2861 Re: Citroen All About
daj ba amareamar1994 wrote:Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam![]()
za 15000 km mu sigurno neće dreknut ništa....
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2863 Re: Citroen All About
amar1994 wrote:Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam![]()
Amare, oca mi mog, pretjerujes zestoko.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2864 Re: Citroen All About
samo hocu da se ljudi navozaju , bez problemakonektovan wrote:amar1994 wrote:Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam![]()
Amare, oca mi mog, pretjerujes zestoko.![]()
btw
juce taman s plaze do apartmana dosao , upali se regeneracija
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#2865 Re: Citroen All About
Kad je u pitanju ulje, samo sa tvorničkom specifikacijom i ništa drugo. Da nije puno pogriješio sa usutim uljem, nije, ali nije ni nasuo odgovarajuće ulje. Pa neka odluči šta će!
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8006
- Joined: 20/01/2011 11:10
#2866 Re: Citroen All About
Kako se vidi da se upalila regeneracija?amar1994 wrote:samo hocu da se ljudi navozaju , bez problemakonektovan wrote:amar1994 wrote:Naravno da sam svjestan , a sigurno je jeftinije nego nov EGR , isto tako sam svjestan da je 1.6 hdi osjetljiv na ulje i servise , al mozda sam ja glup ,ne znam![]()
Amare, oca mi mog, pretjerujes zestoko.![]()
![]()
btw
juce taman s plaze do apartmana dosao , upali se regeneracija, okreci se pa na magistralu i udri trecom uz brdo 90-110
![]()
, stao kad je zavrsio , auspuh se usijao
![]()
, sto je najgore jeba mi prosjek
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2868 Re: Citroen All About
Pa vidi , kod mene nema dpf lampice , ali prvo digne obrtaje u leru sa nekih 850 na 950/1000 , onda osjetim kod desne noge toplinu , zvuk se promijeni i potrosnja ode u nebesaDzontra_Volta wrote:
Kako se vidi da se upalila regeneracija?
izduvni gasovi na izlazu su bas bas vreli , takodje specifican smrad se pojavi, eto toliko ja znam
Last edited by amar1994 on 22/08/2017 16:32, edited 1 time in total.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2869 Re: Citroen All About
nema kod mene , a uzrok je bio osmodnevna voznja od apartmana do plazeNed071 wrote:upali se lampica...
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#2870 Re: Citroen All About
Ja nikad takvo nesto nisam osjetio, dosad preso oko 35 k s autom. Nikave lampice definitivno, nikakva promjena u radu, smrad je mozda bio, ali mozda nije od toga... Prije mjesec dana na +35 u tri zastoja upao po sat vremena, mic po mic, kontam ako nije tad nece nikad.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2871 Re: Citroen All About
Ma zavisi sve , meni se ovo desi mozda 3-4 puta godisnje 
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2872 Re: Citroen All About
Amare, drugi put uzmi apartman blize plazi, da ti se regeneracija ne pali tako cesto.
Cuj, s plaze autom do apartmana, da nije penjanje na Biokovo???
Cuj, s plaze autom do apartmana, da nije penjanje na Biokovo???
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#2873 Re: Citroen All About
Ulcinj

- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2874 Re: Citroen All About
Nije do mene AlaM , ma jbg ima losa plaza i bolja , eh bolja je 5km udaljenakonektovan wrote:Amare, drugi put uzmi apartman blize plazi, da ti se regeneracija ne pali tako cesto.![]()
![]()
Cuj, s plaze autom do apartmana, da nije penjanje na Biokovo???
Ne nego kupit benzinca , po mogucnosti 1.2 tsi
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2875 Re: Citroen All About
Orebitchmad_max_ba wrote:Ulcinj![]()
