Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#2826 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Pa dugo do petka...

Ne pravi ti razliku ili otisao u Maju ili u Makbel, a dobices bolju gumu.
Last edited by NediM17 on 26/04/2017 11:44, edited 1 time in total.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2827 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

Me_again wrote:
530i wrote:
Sve je bolje od toga da se dvaput godišnje gume skidaju i stavljaju sa felgi, ovdje bi bolje skroz slijepi i gluhi uradili posao od pojedinih vulkanizera.
Za skidanje guma si definitivno u pravu, a sto se vulkanizera tice ima ih i dobrih, nije sve tako crno. Maja je meni npr pozitivan primjer.
Ima, slažem se, jedan dobar i 10 loših...
Računica za dupli set felgi se isplati svakome osim onome ko kupuje nove felge, original u ovlaštenom salonu. Ali to su premium gospoda koja ne gledaju u tričarije tipa hiljadu maraka gore-dolje.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#2828 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Nadjes dobre polovne felge, i uvijek ih mozes danas-sutra prodati za slicne pare, tako da nikako ne mozes biti u minusu, a ustede ti i para i vremena.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2829 Re: Ljetne gume

Post by supercali »

530i wrote:
Me_again wrote:
530i wrote:
Sve je bolje od toga da se dvaput godišnje gume skidaju i stavljaju sa felgi, ovdje bi bolje skroz slijepi i gluhi uradili posao od pojedinih vulkanizera.
Za skidanje guma si definitivno u pravu, a sto se vulkanizera tice ima ih i dobrih, nije sve tako crno. Maja je meni npr pozitivan primjer.
Ima, slažem se, jedan dobar i 10 loših...
Računica za dupli set felgi se isplati svakome osim onome ko kupuje nove felge, original u ovlaštenom salonu. Ali to su premium gospoda koja ne gledaju u tričarije tipa hiljadu maraka gore-dolje.
Zasto se ne isplati ko kupuje nove felge?
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2830 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

NediM17 wrote:Pa dugo do petka...

Ne pravi ti razliku ili otisao u Maju ili u Makbel, a dobices bolju gumu.
Ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, u Maja gume, ne u mjesecu Maju :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jao ovo je post godine :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2831 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2832 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

Na kraju i ispade ispravno kako sam napisao :lol:
Sad ih zvao, dolaze im sredinom sljedeće sedmice, dakle u Maju :mrgreen: :mrgreen:
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#2833 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

drugi profil wrote:
shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve ;-)

Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlika :mrgreen: Pretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...

Hvala unaprijed
Image

https://tiresize.com/comparison/
Razlika je veća od 3%, tako da ti te ne idu na auto. I za zimske si se prevario. To što ti nisi primijetio probleme, ne mora značiti da ih nema.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2834 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

Dzontra_Volta wrote:
drugi profil wrote:
shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve ;-)

Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlika :mrgreen: Pretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...

Hvala unaprijed
Image

https://tiresize.com/comparison/
Razlika je veća od 3%, tako da ti te ne idu na auto. I za zimske si se prevario. To što ti nisi primijetio probleme, ne mora značiti da ih nema.
:(
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#2835 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

shalla wrote: :(
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
http://blog.ipg.rs/alternativna-dimenzija-guma/
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2836 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

shalla wrote: :(
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
eh pa morat ces :roll:

jest , brzinomjer bi pokazivao dosta vise :thumbup:

najblize za tu dimenziju bi bilo 225/55/R16 :run:
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2837 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

amar1994 wrote:
shalla wrote: :(
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
eh pa morat ces :roll:

jest , brzinomjer bi pokazivao dosta vise :thumbup:

najblize za tu dimenziju bi bilo 225/55/R16 :run:
Jebo brzinomjer, svakako vozim ko penzioner :mrgreen:
Nego kontam mogu li šta zajebati, to mi je veći problem...
Gledam kalkulator, 215/55/16 je -1.48%, Hankook 172 KM. Ova 225/55/16 194 KM :shock:
195/60/16 je -1,87%, sve oko 200 KM...

Dakle vjeruj mi ide 205/55/16 hladno, na Astri je onaj digitalni brzinomjer, zalijepiću preko traku da ne gledam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Herr Flick
Posts: 9093
Joined: 02/04/2012 13:00

#2838 Re: Ljetne gume

Post by Herr Flick »

Imas 205/60/16 u gumam petlas,starmaxx 92 KM ili matador 102 km ako hoces da se drzis fabrike nije skupo :D :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2839 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

shalla wrote: Jebo brzinomjer, svakako vozim ko penzioner :mrgreen:
Nego kontam mogu li šta zajebati, to mi je veći problem...
Gledam kalkulator, 215/55/16 je -1.48%, Hankook 172 KM. Ova 225/55/16 194 KM :shock:
195/60/16 je -1,87%, sve oko 200 KM...

Dakle vjeruj mi ide 205/55/16 hladno, na Astri je onaj digitalni brzinomjer, zalijepiću preko traku da ne gledam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:shock: , joj cijena :D

Nema se sta zeznuti , samo ce biti malo niza i malo tvrdja :lol: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2840 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

Herr Flick wrote:Imas 205/60/16 u gumam petlas,starmaxx 92 KM ili matador 102 km ako hoces da se drzis fabrike nije skupo :D :D
Ma ne bih vala te neke žlj varijante, hvala na preporuci...
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2841 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

shalla wrote:
amar1994 wrote:
shalla wrote: :(
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
eh pa morat ces :roll:

jest , brzinomjer bi pokazivao dosta vise :thumbup:

najblize za tu dimenziju bi bilo 225/55/R16 :run:
Jebo brzinomjer, svakako vozim ko penzioner :mrgreen:
Nego kontam mogu li šta zajebati, to mi je veći problem...
Gledam kalkulator, 215/55/16 je -1.48%, Hankook 172 KM. Ova 225/55/16 194 KM :shock:
195/60/16 je -1,87%, sve oko 200 KM...

Dakle vjeruj mi ide 205/55/16 hladno, na Astri je onaj digitalni brzinomjer, zalijepiću preko traku da ne gledam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ma opusti se. Kad ti brzinomjer pokazuje 60, ti ides 58,1
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2842 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

amar1994 wrote:
shalla wrote: Jebo brzinomjer, svakako vozim ko penzioner :mrgreen:
Nego kontam mogu li šta zajebati, to mi je veći problem...
Gledam kalkulator, 215/55/16 je -1.48%, Hankook 172 KM. Ova 225/55/16 194 KM :shock:
195/60/16 je -1,87%, sve oko 200 KM...

Dakle vjeruj mi ide 205/55/16 hladno, na Astri je onaj digitalni brzinomjer, zalijepiću preko traku da ne gledam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:shock: , joj cijena :D

Nema se sta zeznuti , samo ce biti malo niza i malo tvrdja :lol: :mrgreen: :mrgreen:
Amare, takva informacija mi treba a ne one od maloprije, hoćeš da me hercika spuca :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2843 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

drugi profil wrote: Ma opusti se. Kad ti brzinomjer pokazuje 60, ti ides 58,1
znaci korisno za radare :mrgreen: :mrgreen: :skoljka:
User avatar
konektovan
Posts: 51455
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2844 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

amar1994 wrote:
shalla wrote: :(
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
eh pa morat ces :roll:

jest , brzinomjer bi pokazivao dosta vise :thumbup:

najblize za tu dimenziju bi bilo 225/55/R16 :run:

Zasto ne uzmes savu, sportivu, matador?????
U makbelu ti je sava 114 KM, SPORTIVA 120, a matador 100 KM u tvojoj originalnoj dimenziji?!
User avatar
Herr Flick
Posts: 9093
Joined: 02/04/2012 13:00

#2845 Re: Ljetne gume

Post by Herr Flick »

Ja imam na pug 407 205/55/16 zimske i auto zaista izgleda dosta nisko i za velicinu tog vozila izledaju bas male,trazim sad da kupim orginal pug 407 felge 17" po mogucnosti sa gumama ljetnim naravno :D :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2846 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

Sto? Nije ti dovoljno skupa 16" guma?
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2847 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

@shalla
Drug prekontaj se kolika je razlika po gumi u oridjidji dimenziji. Podijeli na broj godina eksploatacije, pa vidis da i nije neka cifra.
I ja imam astru, a opel ima te neke mimosvijet fabricke dimenzije koje su uvijek nesto skuplje od slicnih.
Vozim fabricki preporucene uvijek, premium proizvođač uvijek.
Po broju godina eksploatacije (obicno 5 sezona) meni se to isplati. Prestao sam traziti kompromise.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#2848 Re: Ljetne gume

Post by basicm »

shalla wrote:
Herr Flick wrote:Imas 205/60/16 u gumam petlas,starmaxx 92 KM ili matador 102 km ako hoces da se drzis fabrike nije skupo :D :D
Ma ne bih vala te neke žlj varijante, hvala na preporuci...
Bolje hakaret od auta praviti nego zlj gume? Nema smisla. Ja mlad neukusan jednom poslusao isto ti je to...nikad vise kontra fabrike.
User avatar
konektovan
Posts: 51455
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2849 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

basicm wrote:
shalla wrote:
Herr Flick wrote:Imas 205/60/16 u gumam petlas,starmaxx 92 KM ili matador 102 km ako hoces da se drzis fabrike nije skupo :D :D
Ma ne bih vala te neke žlj varijante, hvala na preporuci...
Bolje hakaret od auta praviti nego zlj gume? Nema smisla. Ja mlad neukusan jednom poslusao isto ti je to...nikad vise kontra fabrike.
Ma jok, stipu, bolje da bude nizi sa premium gumom. :lol: :lol:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#2850 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

shalla wrote:
NediM17 wrote:Pa dugo do petka...

Ne pravi ti razliku ili otisao u Maju ili u Makbel, a dobices bolju gumu.
Ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, u Maja gume, ne u mjesecu Maju :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jao ovo je post godine :lol:
:lol:

Znaci nemaju ih na stanju?

A mozes staviti 205/55-16'', razlika je 3.2%, unutar 5% je O.K.
Auto ce ti biti nizi 1cm, a brzinomjer ce ti pokazivati brzinu 3.2% vecu nego sto je stvarna.

Uzmimo da je brzinomjer 100% tacan, a nije, ali nema veze, recimo da je tako.
Na 205/60-16'' 100km/h na satu = pravih 100km/h, a na 205/55-16'' 103.2km/h na satu = pravih 100km/h.

Ali ja bih ipak isao na pravu dimenziju, i kupio bih Uniroyal u GumiM.
P.S. Ali evo i Uniroyal samo 3 komada na lageru ostalo. :-)

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Uniro ... pert-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... 3-K125.htm
Post Reply