Ljetne gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2826 Re: Ljetne gume
Pa dugo do petka...
Ne pravi ti razliku ili otisao u Maju ili u Makbel, a dobices bolju gumu.
Ne pravi ti razliku ili otisao u Maju ili u Makbel, a dobices bolju gumu.
Last edited by NediM17 on 26/04/2017 11:44, edited 1 time in total.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#2827 Re: Ljetne gume
Ima, slažem se, jedan dobar i 10 loših...Me_again wrote:Za skidanje guma si definitivno u pravu, a sto se vulkanizera tice ima ih i dobrih, nije sve tako crno. Maja je meni npr pozitivan primjer.530i wrote:
Sve je bolje od toga da se dvaput godišnje gume skidaju i stavljaju sa felgi, ovdje bi bolje skroz slijepi i gluhi uradili posao od pojedinih vulkanizera.
Računica za dupli set felgi se isplati svakome osim onome ko kupuje nove felge, original u ovlaštenom salonu. Ali to su premium gospoda koja ne gledaju u tričarije tipa hiljadu maraka gore-dolje.
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2828 Re: Ljetne gume
Nadjes dobre polovne felge, i uvijek ih mozes danas-sutra prodati za slicne pare, tako da nikako ne mozes biti u minusu, a ustede ti i para i vremena.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#2829 Re: Ljetne gume
Zasto se ne isplati ko kupuje nove felge?530i wrote:Ima, slažem se, jedan dobar i 10 loših...Me_again wrote:Za skidanje guma si definitivno u pravu, a sto se vulkanizera tice ima ih i dobrih, nije sve tako crno. Maja je meni npr pozitivan primjer.530i wrote:
Sve je bolje od toga da se dvaput godišnje gume skidaju i stavljaju sa felgi, ovdje bi bolje skroz slijepi i gluhi uradili posao od pojedinih vulkanizera.
Računica za dupli set felgi se isplati svakome osim onome ko kupuje nove felge, original u ovlaštenom salonu. Ali to su premium gospoda koja ne gledaju u tričarije tipa hiljadu maraka gore-dolje.
- shalla
- Posts: 9496
- Joined: 31/01/2006 09:12
- Location: so close no matter how far
#2830 Re: Ljetne gume
Ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, u Maja gume, ne u mjesecu MajuNediM17 wrote:Pa dugo do petka...
Ne pravi ti razliku ili otisao u Maju ili u Makbel, a dobices bolju gumu.
Jao ovo je post godine
- shalla
- Posts: 9496
- Joined: 31/01/2006 09:12
- Location: so close no matter how far
#2832 Re: Ljetne gume
Na kraju i ispade ispravno kako sam napisao
Sad ih zvao, dolaze im sredinom sljedeće sedmice, dakle u Maju

Sad ih zvao, dolaze im sredinom sljedeće sedmice, dakle u Maju
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#2833 Re: Ljetne gume
Razlika je veća od 3%, tako da ti te ne idu na auto. I za zimske si se prevario. To što ti nisi primijetio probleme, ne mora značiti da ih nema.drugi profil wrote:shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve![]()
Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlikaPretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...
Hvala unaprijed
https://tiresize.com/comparison/
- shalla
- Posts: 9496
- Joined: 31/01/2006 09:12
- Location: so close no matter how far
#2834 Re: Ljetne gume
Dzontra_Volta wrote:Razlika je veća od 3%, tako da ti te ne idu na auto. I za zimske si se prevario. To što ti nisi primijetio probleme, ne mora značiti da ih nema.drugi profil wrote:shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve![]()
Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlikaPretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...
Hvala unaprijed
https://tiresize.com/comparison/
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#2835 Re: Ljetne gume
http://blog.ipg.rs/alternativna-dimenzija-guma/shalla wrote:
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2836 Re: Ljetne gume
eh pa morat cesshalla wrote:
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?
jest , brzinomjer bi pokazivao dosta vise
najblize za tu dimenziju bi bilo 225/55/R16
- shalla
- Posts: 9496
- Joined: 31/01/2006 09:12
- Location: so close no matter how far
#2837 Re: Ljetne gume
Jebo brzinomjer, svakako vozim ko penzioneramar1994 wrote:eh pa morat cesshalla wrote:
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?![]()
jest , brzinomjer bi pokazivao dosta vise![]()
najblize za tu dimenziju bi bilo 225/55/R16
Nego kontam mogu li šta zajebati, to mi je veći problem...
Gledam kalkulator, 215/55/16 je -1.48%, Hankook 172 KM. Ova 225/55/16 194 KM
195/60/16 je -1,87%, sve oko 200 KM...
Dakle vjeruj mi ide 205/55/16 hladno, na Astri je onaj digitalni brzinomjer, zalijepiću preko traku da ne gledam
- Herr Flick
- Posts: 9093
- Joined: 02/04/2012 13:00
#2838 Re: Ljetne gume
Imas 205/60/16 u gumam petlas,starmaxx 92 KM ili matador 102 km ako hoces da se drzis fabrike nije skupo

- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2839 Re: Ljetne gume
shalla wrote: Jebo brzinomjer, svakako vozim ko penzioner![]()
Nego kontam mogu li šta zajebati, to mi je veći problem...
Gledam kalkulator, 215/55/16 je -1.48%, Hankook 172 KM. Ova 225/55/16 194 KM![]()
195/60/16 je -1,87%, sve oko 200 KM...
Dakle vjeruj mi ide 205/55/16 hladno, na Astri je onaj digitalni brzinomjer, zalijepiću preko traku da ne gledam![]()
![]()
Nema se sta zeznuti , samo ce biti malo niza i malo tvrdja
- shalla
- Posts: 9496
- Joined: 31/01/2006 09:12
- Location: so close no matter how far
#2840 Re: Ljetne gume
Ma ne bih vala te neke žlj varijante, hvala na preporuci...Herr Flick wrote:Imas 205/60/16 u gumam petlas,starmaxx 92 KM ili matador 102 km ako hoces da se drzis fabrike nije skupo![]()
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2841 Re: Ljetne gume
Ma opusti se. Kad ti brzinomjer pokazuje 60, ti ides 58,1shalla wrote:Jebo brzinomjer, svakako vozim ko penzioneramar1994 wrote:eh pa morat cesshalla wrote:
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?![]()
jest , brzinomjer bi pokazivao dosta vise![]()
najblize za tu dimenziju bi bilo 225/55/R16![]()
Nego kontam mogu li šta zajebati, to mi je veći problem...
Gledam kalkulator, 215/55/16 je -1.48%, Hankook 172 KM. Ova 225/55/16 194 KM![]()
195/60/16 je -1,87%, sve oko 200 KM...
Dakle vjeruj mi ide 205/55/16 hladno, na Astri je onaj digitalni brzinomjer, zalijepiću preko traku da ne gledam![]()
![]()
- shalla
- Posts: 9496
- Joined: 31/01/2006 09:12
- Location: so close no matter how far
#2842 Re: Ljetne gume
Amare, takva informacija mi treba a ne one od maloprije, hoćeš da me hercika spucaamar1994 wrote:shalla wrote: Jebo brzinomjer, svakako vozim ko penzioner![]()
Nego kontam mogu li šta zajebati, to mi je veći problem...
Gledam kalkulator, 215/55/16 je -1.48%, Hankook 172 KM. Ova 225/55/16 194 KM![]()
195/60/16 je -1,87%, sve oko 200 KM...
Dakle vjeruj mi ide 205/55/16 hladno, na Astri je onaj digitalni brzinomjer, zalijepiću preko traku da ne gledam![]()
![]()
, joj cijena
![]()
Nema se sta zeznuti , samo ce biti malo niza i malo tvrdja![]()
![]()
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2843 Re: Ljetne gume
znaci korisno za radaredrugi profil wrote: Ma opusti se. Kad ti brzinomjer pokazuje 60, ti ides 58,1
- konektovan
- Posts: 51455
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2844 Re: Ljetne gume
amar1994 wrote:eh pa morat cesshalla wrote:
Pa koje mi idu, gdje ću davati jebenih 170 KM po gumi? I u čemu se ogledaju problemi, jel to nešto dramatično ili?![]()
jest , brzinomjer bi pokazivao dosta vise![]()
najblize za tu dimenziju bi bilo 225/55/R16
Zasto ne uzmes savu, sportivu, matador?????
U makbelu ti je sava 114 KM, SPORTIVA 120, a matador 100 KM u tvojoj originalnoj dimenziji?!
- Herr Flick
- Posts: 9093
- Joined: 02/04/2012 13:00
#2845 Re: Ljetne gume
Ja imam na pug 407 205/55/16 zimske i auto zaista izgleda dosta nisko i za velicinu tog vozila izledaju bas male,trazim sad da kupim orginal pug 407 felge 17" po mogucnosti sa gumama ljetnim naravno

- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2846 Re: Ljetne gume
Sto? Nije ti dovoljno skupa 16" guma?
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2847 Re: Ljetne gume
@shalla
Drug prekontaj se kolika je razlika po gumi u oridjidji dimenziji. Podijeli na broj godina eksploatacije, pa vidis da i nije neka cifra.
I ja imam astru, a opel ima te neke mimosvijet fabricke dimenzije koje su uvijek nesto skuplje od slicnih.
Vozim fabricki preporucene uvijek, premium proizvođač uvijek.
Po broju godina eksploatacije (obicno 5 sezona) meni se to isplati. Prestao sam traziti kompromise.
Drug prekontaj se kolika je razlika po gumi u oridjidji dimenziji. Podijeli na broj godina eksploatacije, pa vidis da i nije neka cifra.
I ja imam astru, a opel ima te neke mimosvijet fabricke dimenzije koje su uvijek nesto skuplje od slicnih.
Vozim fabricki preporucene uvijek, premium proizvođač uvijek.
Po broju godina eksploatacije (obicno 5 sezona) meni se to isplati. Prestao sam traziti kompromise.
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#2848 Re: Ljetne gume
Bolje hakaret od auta praviti nego zlj gume? Nema smisla. Ja mlad neukusan jednom poslusao isto ti je to...nikad vise kontra fabrike.shalla wrote:Ma ne bih vala te neke žlj varijante, hvala na preporuci...Herr Flick wrote:Imas 205/60/16 u gumam petlas,starmaxx 92 KM ili matador 102 km ako hoces da se drzis fabrike nije skupo![]()
- konektovan
- Posts: 51455
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2849 Re: Ljetne gume
Ma jok, stipu, bolje da bude nizi sa premium gumom.basicm wrote:Bolje hakaret od auta praviti nego zlj gume? Nema smisla. Ja mlad neukusan jednom poslusao isto ti je to...nikad vise kontra fabrike.shalla wrote:Ma ne bih vala te neke žlj varijante, hvala na preporuci...Herr Flick wrote:Imas 205/60/16 u gumam petlas,starmaxx 92 KM ili matador 102 km ako hoces da se drzis fabrike nije skupo![]()
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2850 Re: Ljetne gume
shalla wrote:Ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, u Maja gume, ne u mjesecu MajuNediM17 wrote:Pa dugo do petka...
Ne pravi ti razliku ili otisao u Maju ili u Makbel, a dobices bolju gumu.![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Jao ovo je post godine
Znaci nemaju ih na stanju?
A mozes staviti 205/55-16'', razlika je 3.2%, unutar 5% je O.K.
Auto ce ti biti nizi 1cm, a brzinomjer ce ti pokazivati brzinu 3.2% vecu nego sto je stvarna.
Uzmimo da je brzinomjer 100% tacan, a nije, ali nema veze, recimo da je tako.
Na 205/60-16'' 100km/h na satu = pravih 100km/h, a na 205/55-16'' 103.2km/h na satu = pravih 100km/h.
Ali ja bih ipak isao na pravu dimenziju, i kupio bih Uniroyal u GumiM.
P.S. Ali evo i Uniroyal samo 3 komada na lageru ostalo.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Uniro ... pert-3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... 3-K125.htm

