Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
klixober
- Posts: 5743
- Joined: 20/09/2006 14:12
#2826 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pedja,juce sam procitao vijest da je Dragan Cavic polozio cvijece na spomenik Drazi Mihajlovicu.
Da li se on smatra za ozbiljnog politickog partnera u buducnosti i kakav je stav NS prema cetnickom pokretu,da li ga treba zabraniti?
Da li se on smatra za ozbiljnog politickog partnera u buducnosti i kakav je stav NS prema cetnickom pokretu,da li ga treba zabraniti?
-
Gile Kugulager
- Posts: 70
- Joined: 12/06/2010 23:34
- Location: MunZe KonZa - Gornja Varos
#2827 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
A Pedja kako stojimo sa ruralnoscu i da li vasa partija obradjuje "preko 70% ruralnih Srba" kao ciljnu grupu ili kako?
Kazem jos jednom, da si se ti bio zaljubio u BG pa te zato pitam, tjkolio shvatate/ciljate te razlike?
Zanimljivo je isto tako saznati kako se kotirate u sarajevskom urbanom miljeu (ako tako nesto postoji) u odnosu na onaj, da kazem uslovno, sandzacki? Ima li tu razlike u podrsci vasem projektu (kvantitativno izrazeno)?
Hvala
Kazem jos jednom, da si se ti bio zaljubio u BG pa te zato pitam, tjkolio shvatate/ciljate te razlike?
Zanimljivo je isto tako saznati kako se kotirate u sarajevskom urbanom miljeu (ako tako nesto postoji) u odnosu na onaj, da kazem uslovno, sandzacki? Ima li tu razlike u podrsci vasem projektu (kvantitativno izrazeno)?
Hvala
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2828 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
abacija
Srbija je potpisnik dejtonskog sporazuma.
Iz dejtonskog ugovora Srbija i Hrvatska prema BiH imaju samo obaveze, a nemaju nikakva prava.
To se nazalost cesto drugacije tumaci pa Srbija, ali i Hrvatska cesto daju izjave iz kojih proizlazi da drzavni suverenitet BiH proizlazi iz njihove "dobre volje" i dejtonskog sporazuma - sto nije tacno.
Posto pretpostavljam da Tadic pod "narodi" misli na konstitutivne narode S&B&H, ni s drugom tvrdnjom se djelimicno ne slazem, jer su takvim jezikom iz procesa politickog odlucivanja iskljuceni gradjani BiH koji se ne nacionalno ne izjasnajvaju i drugi, nekonstitutivni narodi.
Licno i iskreno, mislim da se radi o staroj semantici a ne o politickom stavu. Mislim da je politicko okruzenje u kojem se BiH trenutno nalazi najpovoljnije u zadnjih 20 godina. I Hrvatska i Srbija, sporadicno i stidljivo, ali ipak..., povlace poteze kojima pokazuju da su svjesni, ili da postaju svjesni, uloge koju su njihove drzave i politicki rezimi imali u nedavnoj proslosti u BiH (Ili kako je to potpisano u dejtnoskom sporazumu "tragicnim sukobima u regionu").
Neprijatelji BiH su, doduse s malom vecinom, politicki porazeni u posljednjim izborima i nadam se da ce "nestankom" vanjskih neprijatelja i oni, drugi, unutrasnji, biti porazeni na sljedecim izborima.
p.k.
Srbija je potpisnik dejtonskog sporazuma.
Iz dejtonskog ugovora Srbija i Hrvatska prema BiH imaju samo obaveze, a nemaju nikakva prava.
To se nazalost cesto drugacije tumaci pa Srbija, ali i Hrvatska cesto daju izjave iz kojih proizlazi da drzavni suverenitet BiH proizlazi iz njihove "dobre volje" i dejtonskog sporazuma - sto nije tacno.
Posto pretpostavljam da Tadic pod "narodi" misli na konstitutivne narode S&B&H, ni s drugom tvrdnjom se djelimicno ne slazem, jer su takvim jezikom iz procesa politickog odlucivanja iskljuceni gradjani BiH koji se ne nacionalno ne izjasnajvaju i drugi, nekonstitutivni narodi.
Licno i iskreno, mislim da se radi o staroj semantici a ne o politickom stavu. Mislim da je politicko okruzenje u kojem se BiH trenutno nalazi najpovoljnije u zadnjih 20 godina. I Hrvatska i Srbija, sporadicno i stidljivo, ali ipak..., povlace poteze kojima pokazuju da su svjesni, ili da postaju svjesni, uloge koju su njihove drzave i politicki rezimi imali u nedavnoj proslosti u BiH (Ili kako je to potpisano u dejtnoskom sporazumu "tragicnim sukobima u regionu").
Neprijatelji BiH su, doduse s malom vecinom, politicki porazeni u posljednjim izborima i nadam se da ce "nestankom" vanjskih neprijatelja i oni, drugi, unutrasnji, biti porazeni na sljedecim izborima.
p.k.
- Suti i trpi
- Posts: 1229
- Joined: 26/04/2010 13:39
#2829 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Abacija
1. To jeste logika, bez obzira sta ja i ti rekli, to je nazalost tako. Ponavljam ti, ja ne izrazavam svoje zelje nego govorim cinjenice. Mozes li to shvatit? Baskija i Katalonija se zele odvojit od Spanije, ali to nije moguce. Istocni Kipar se zeli odcjepit od Grckog dijela, ali to nije moguce. Srbija zeli vratit Kosovo u sastav Srbije, ali to nije moguce. Cecenija se zeli odcjepit od Rusije, ali to nije moguce. Da li se sad razumijemo? Mi trebamo radit na tome da rata vise nikad ne budu, a to se moze postic iskljucivo pomirljivim tonom, a ne konfrontacijom. BiH ce biti mirna kada svi u njoj budu zadovoljno, a trenutno niko nije zadovoljan, pa zato i jesmo do guse u blatu.
2. To se zove konfrontacija. Silajdzic napada Dodika i Dodik mora nekako odgovorit. Silajdzic docekuje Rasima Delica, Dodik docekuje Biljanu Plavsic. To je cisti prkos, ta osobina je poznata svakom ko zivi u BiH. Ne mozes nekog napadat, pa ocekivat da se on ne brani, makar to bilo i prljavim sredstvima. Ja se nesto nisam nasluso Bosnjaka koji kritikuju vlast sto nije sprecila Cacu da cini zlocine. Ako konstantno osudjujes zlocine i svog naroda, onda imas moralno pravo da osudjujes i zlocince iz drugog. Ima jedna nasa izreka 'prvo pocisti iz svoje, pa onda iz komsijine avlije'. Najveci problem BiH je sto se sve gleda jednostrano i sto se iskljcivo napada onaj drugi. To nije pozitivna klima za buducnost.
3. Zasto je Manojlo 'velikosrbin'? To sto bi on zelio da RS bude dio Srbije, to nije 'velikosrpstvo', to je samo puka zelja. 90% Bosnjaka bi voljelo da Sandzak bude dio BiH, sto ne znaci da su oni 'velikobosnjaci'. Francuzi bi voljeli da cijela Evropa bude njihova, kao i Njemci, Englezi itd itd. Manojlo bi bio 'velikosrbin' kada bi nesto KONKRETNO radio na tom projektu. Ovdje se mjesaju babe i zabe. Pa zato sto su bili budale, eto sto. Zasto se Iracani nisu pobunili protiv Sadama, zasto se Njemci nisu pobunili protiv Hitlera, zasto Rusi nisu protiv Staljina itd itd Zasto se Bosnjaci nisu pobunili protiv Alije Izetbegovica koji nije bio profil covjeka kakvog bi Srbi prihvatili, kao sto nisu Seselj, Milosevic i Karadzic ljudi kakve bi Bosnjaci prihvatili? Narod je izmanipulisan u svakom pogledu, a to nije neobicna pojava. Evo sa nama se manipulise 15 godina pa se ne bunimo!?
Jugoslavija se nije raspala radi Milosevica, raspala se radi Amerike i Evrope koji su bacili kosti u sve komunisticke drzave. Rusenjem Berlinskog zida, Jugoslaviji je propisana smrtna presuda. Zasto se nismo mirno razisli, za to postoji citav niz razloga.
4. Jesam nesto slago? Kako ce NS ukinuti RS? Mogu je ukinuti jedino Srbi ili Amerika. Kako ce Amerika reagovat to zavisi iskljucivo od njihovi interesa (ne voli oni nikog). Bilo kakvo nametanje nije dobro nizakog.
5. Pa ovdje se svak svakog boji, a najcesce je u pitanju paranoja. Sa takvim stavom kakav zastupas, jos dugo cemo se bojat jedni drugih.
6. Na koji nacin podrzava Karadzica i Mladica? Iako je izrazito los covjek, pokazo je neke ljudske vrijednosti kada je reko da njih dvojica trebaju odgovarat za ono sto su ucinili. Sve dok se iz Sarajeva pljuje vatra na RS i srpske politicare, ne moze ocekivat da oni prestanu za destrukcijom. Ne znam sta ti tu nije jasno. Znaci, tvoj je odgovor da nikakav dogovor nije moguc. Ne znam onda kakva nas buducnost ceka
.
7. Apsolutno nista ne daje pravo za zlocin, opravdanja za to nema. Nazalost, realnost je cesto drugacija.
Je l ti mozes razlikovat zelje od realnosti i cinjenica?
1. To jeste logika, bez obzira sta ja i ti rekli, to je nazalost tako. Ponavljam ti, ja ne izrazavam svoje zelje nego govorim cinjenice. Mozes li to shvatit? Baskija i Katalonija se zele odvojit od Spanije, ali to nije moguce. Istocni Kipar se zeli odcjepit od Grckog dijela, ali to nije moguce. Srbija zeli vratit Kosovo u sastav Srbije, ali to nije moguce. Cecenija se zeli odcjepit od Rusije, ali to nije moguce. Da li se sad razumijemo? Mi trebamo radit na tome da rata vise nikad ne budu, a to se moze postic iskljucivo pomirljivim tonom, a ne konfrontacijom. BiH ce biti mirna kada svi u njoj budu zadovoljno, a trenutno niko nije zadovoljan, pa zato i jesmo do guse u blatu.
2. To se zove konfrontacija. Silajdzic napada Dodika i Dodik mora nekako odgovorit. Silajdzic docekuje Rasima Delica, Dodik docekuje Biljanu Plavsic. To je cisti prkos, ta osobina je poznata svakom ko zivi u BiH. Ne mozes nekog napadat, pa ocekivat da se on ne brani, makar to bilo i prljavim sredstvima. Ja se nesto nisam nasluso Bosnjaka koji kritikuju vlast sto nije sprecila Cacu da cini zlocine. Ako konstantno osudjujes zlocine i svog naroda, onda imas moralno pravo da osudjujes i zlocince iz drugog. Ima jedna nasa izreka 'prvo pocisti iz svoje, pa onda iz komsijine avlije'. Najveci problem BiH je sto se sve gleda jednostrano i sto se iskljcivo napada onaj drugi. To nije pozitivna klima za buducnost.
3. Zasto je Manojlo 'velikosrbin'? To sto bi on zelio da RS bude dio Srbije, to nije 'velikosrpstvo', to je samo puka zelja. 90% Bosnjaka bi voljelo da Sandzak bude dio BiH, sto ne znaci da su oni 'velikobosnjaci'. Francuzi bi voljeli da cijela Evropa bude njihova, kao i Njemci, Englezi itd itd. Manojlo bi bio 'velikosrbin' kada bi nesto KONKRETNO radio na tom projektu. Ovdje se mjesaju babe i zabe. Pa zato sto su bili budale, eto sto. Zasto se Iracani nisu pobunili protiv Sadama, zasto se Njemci nisu pobunili protiv Hitlera, zasto Rusi nisu protiv Staljina itd itd Zasto se Bosnjaci nisu pobunili protiv Alije Izetbegovica koji nije bio profil covjeka kakvog bi Srbi prihvatili, kao sto nisu Seselj, Milosevic i Karadzic ljudi kakve bi Bosnjaci prihvatili? Narod je izmanipulisan u svakom pogledu, a to nije neobicna pojava. Evo sa nama se manipulise 15 godina pa se ne bunimo!?
Jugoslavija se nije raspala radi Milosevica, raspala se radi Amerike i Evrope koji su bacili kosti u sve komunisticke drzave. Rusenjem Berlinskog zida, Jugoslaviji je propisana smrtna presuda. Zasto se nismo mirno razisli, za to postoji citav niz razloga.
4. Jesam nesto slago? Kako ce NS ukinuti RS? Mogu je ukinuti jedino Srbi ili Amerika. Kako ce Amerika reagovat to zavisi iskljucivo od njihovi interesa (ne voli oni nikog). Bilo kakvo nametanje nije dobro nizakog.
5. Pa ovdje se svak svakog boji, a najcesce je u pitanju paranoja. Sa takvim stavom kakav zastupas, jos dugo cemo se bojat jedni drugih.
6. Na koji nacin podrzava Karadzica i Mladica? Iako je izrazito los covjek, pokazo je neke ljudske vrijednosti kada je reko da njih dvojica trebaju odgovarat za ono sto su ucinili. Sve dok se iz Sarajeva pljuje vatra na RS i srpske politicare, ne moze ocekivat da oni prestanu za destrukcijom. Ne znam sta ti tu nije jasno. Znaci, tvoj je odgovor da nikakav dogovor nije moguc. Ne znam onda kakva nas buducnost ceka
7. Apsolutno nista ne daje pravo za zlocin, opravdanja za to nema. Nazalost, realnost je cesto drugacija.
Je l ti mozes razlikovat zelje od realnosti i cinjenica?
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2830 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Da ne bude gresaka, nije ni u FBiH nesto pretjerano bolji odnos na relaciji ruralno-urbano. To sto F ima malo vise vecih gradova, ne umanjuje cinjenicu da je u proteklih 15 godina te gradove naselila rurala. A sve to sa sobom nosi odredjeni mentalitet koji bas i nije u potpunom skladu sa urbanim.
I nema potrebe za "uslovnim sandzackim" jer to i jeste zaseban mentalitet. Ko je bio u Sandzaku, zna o cemu se prica
Ovo je, takodjer, jedna od vrlo bitnih tema kojoj se mora prici vrlo studiozno. Npr. zna se kako je Dodik "ubirao" glasove 2006 - tako sto je ljudima u ruralnim podrucjima na sve strane davao zemlju i sumu u zamjenu za glas.
I ovo pokazuje da se u ruralnim sredinama bas pretjerano i ne razumije i ne cijeni prica o napretku, pravima, demokratiji, obrazovanju, ekologiji i slicnim vrijednostima civilizacije, nego samo i jedino suha materijalna korist. Das mi - dam ti, ili, daj mi- dam ti.
I na ovim izborima ce upravo ovi odnosi opet doci do izrazaja, a ako izlaznost ostane kakva je bila do sada, bez da se bar trecina dosadasnjih apstinenata aktivira i izadje na glasanje, rurala opet odnosi pobjedu, sto znaci da na sceni i dalje ostaju etnicarske stranke.
S druge strane, opoziciona stranka (ili stranke) koja je prepoznala sve ovo, koja je svjesna stanja i ima analiticki pristup svemu, kao i koja ima spreman modus operandi po kojem ce ruralne sredine ubijediti da im dva balvana ili 10m2 zemlje, sto su do sada dobijali ili im je obecevano, dugorocno nece uciniti zivot pretjerano boljim, takva stranka mozda i moze ocekivati dio ruralnih glasova.
Za urbane sredine je stvar odavno drugacija i tu opozicija vec sada moze racunati na rast u odnosu i na prosle opste, a i na zadnje lokalne izbore.
Za to su se pobrinule upravo stranke na vlasti koje su uspjele poprilicno podici narodno nezadovoljstvo, vecinom kroz losu ekonomsku i socijalnu politiku.
Ja se pridruzujem Giletovom pitanju vezano za aktivnosti NS po pitanju animiranja i prodobijanja ruralnih sredina.
Last edited by Dozer on 14/06/2010 15:33, edited 1 time in total.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2831 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Gile Kugulager
Zaljubio se u Beograd ???
(Jesam lito negdje rekao, koji je kontekst?)
Ne brinite za ruralni dio RS-a. Taj dio obilazimo tribinama o nasoj politici ruralnog razvoja.
(Zanimljivo je da se velika vecina poljoprivrednika u RS-u jako zalaze za osnivanje ministarstva za poljoprivredu i agencije za certifikaciju na drzavnom nivou)
Meni je ta prica o "sandzaklijama" ili "dosljama" u Sarajevo...primitivna.
Naravno da ljudi dolaze da zive u Sarajevo.
Svuda u svijetu ljudi se krecu ka velikim gradovima.
Neki traze bolji posao, neki zele djeci da obezbjede skolovanje i laksi zivot.
I oni dolaze u grad iz istih onih razloga iz kojih vi vjerovatno volite sto zivite u gradu - kulturni zivot, ekonomske mogucnosti itd.
Mala digresija...
Mene je jako razocarao odnos takozvane "sarajevske raje" prema ljudima koji su dosli ili zbog rata ili zbog ambicije.
Taj na nicemu zasnovani arogantni odnos "fine, gradske raje" je tako...malogradjanski.
Meni za 15 godina u Americi niko nikad nije rekao- sto si ti dosao ovdje?
O tome da je vecina znacajnih i vaznih sarajlija takodje dosla odnekud se namjerno ne spominje.
I na kraju.
Ja sam se u ratu borio za to da svaki gradjanin BiH ima pravo da zivi gdje god zeli, na citavoj teritoriji BiH, a ne da meni neko ili ja nekome odredjujem gdje moze, a gdje ne moze, da zivi.
U izbornoj jedinici Sarajevo(I kanton i F.P.) smo, blago receno, vrlo jaki.
p.k.
Zaljubio se u Beograd ???
(Jesam lito negdje rekao, koji je kontekst?)
Ne brinite za ruralni dio RS-a. Taj dio obilazimo tribinama o nasoj politici ruralnog razvoja.
(Zanimljivo je da se velika vecina poljoprivrednika u RS-u jako zalaze za osnivanje ministarstva za poljoprivredu i agencije za certifikaciju na drzavnom nivou)
Meni je ta prica o "sandzaklijama" ili "dosljama" u Sarajevo...primitivna.
Naravno da ljudi dolaze da zive u Sarajevo.
Svuda u svijetu ljudi se krecu ka velikim gradovima.
Neki traze bolji posao, neki zele djeci da obezbjede skolovanje i laksi zivot.
I oni dolaze u grad iz istih onih razloga iz kojih vi vjerovatno volite sto zivite u gradu - kulturni zivot, ekonomske mogucnosti itd.
Mala digresija...
Mene je jako razocarao odnos takozvane "sarajevske raje" prema ljudima koji su dosli ili zbog rata ili zbog ambicije.
Taj na nicemu zasnovani arogantni odnos "fine, gradske raje" je tako...malogradjanski.
Meni za 15 godina u Americi niko nikad nije rekao- sto si ti dosao ovdje?
O tome da je vecina znacajnih i vaznih sarajlija takodje dosla odnekud se namjerno ne spominje.
I na kraju.
Ja sam se u ratu borio za to da svaki gradjanin BiH ima pravo da zivi gdje god zeli, na citavoj teritoriji BiH, a ne da meni neko ili ja nekome odredjujem gdje moze, a gdje ne moze, da zivi.
U izbornoj jedinici Sarajevo(I kanton i F.P.) smo, blago receno, vrlo jaki.
p.k.
-
NKVD
- Posts: 697
- Joined: 18/01/2007 09:27
#2832 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Jugoslavija se jeste raspala zbog miloševića, ovdje malim slovom jer ćemo pod tim pojmom sublimirati povampirenje hegemonističkih i inih želja za dominacijom velikosrpskih elemenata u rahmetli nam otadžbini!!!Suti i trpi wrote:
Jugoslavija se nije raspala radi Milosevica, raspala se radi Amerike i Evrope koji su bacili kosti u sve komunisticke drzave.
To su spremno - neki za dom, neki za minder - dočekali ostali degenerici što su uz vezanje zastavama "srušili" komunizam (jesu al' u kurcu!) i uveli nas u demokratiju. Koja nam je, kao i ostale opasne aktivnosti za koje društvo nije spremno, došla glave. Tu su ovi koje ti optužuješ za rušenje Juge statirali u kukuruzu, slavno ih je bolio kurac jer su imali drugih, puno većih i važnijih izazova. Stoji činjenica da nisu dovoljno uradili da spriječe ono što smo mi namjerili uraditi jedni drugima ali se i odgovor na pitanje "zašto?" krije u prethodnoj rečenici.
Ovo ćeš, zamotano ili direkt, čuti i od NS-a ako ih natjeraš da se o recentnoj istoriji očituju.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2833 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Iako je off-topic, na ovo moram odgovoriti. P.K.
Gradska raja, ili urbana, kada negdje dodju uvijek se pokusavaju prilagoditi sredini u koju su dosli, bez obzira da li je to selo ili neka metropola.
S druge strane, kada seljo (ruralac) dodje u grad, uopste ne gleda oko sebe da bi nesto naucio, shvatio, upio, i na kraju se pokusao prilagoditi, nego radi upravo suprotno, i pogotovo ako skonta da su "braca po rodnoj grudi" na sve strane - dovuce kravu na balkon na 9 sprat nebodera, cipele "sije" po haustoru, smece "parkira" pred vrata stana ili ga, sto ni danas nije rijetkost, frkne sa 12 sprata u 10-11 navecer kontajuci da to niko ne vidi, itd. itd.
Nazalost, rat je ucinio da se stanovnistvo u gradovima izmijeni za bar 50%, pri cemu je urbano stanovnistvo napustilo grad, a zamijenilo ga je ruralno. Tacno je da je svaki grad i postao, naseljavan i rastao od inicijalno ruralnog stanovnistva. Tu nema nista sporno. Ali, priliv je uvijek bio neuporedivo manji nego prije 15-16 godina, i onda je sasvim logicno da neko cija familija zivi u gradu 200-300 ili 500 godina zazire od nekoga ko je tek dosao, i pri tome jos pokusava starosjedioca "nauciti" sta valja, a sta ne. Stipu suplju ba...
Da li si ti ista od ovoga uradio kada si dosao u Ameriku, ili si se expresno prilagodio nacinu zivljena, principima i sistemu vrijednosti sredine u koju si dosao? Toliko o tome.
Kada si dosao u Ameriku, da li si se potrudio da se uklopis ili si se polomio da sve oko sebe uklopis prema sebi? E, vidis, u ovome lezi najveci razlog animoziteta sarajevske raje (bez ") prema "dosljama".Mene je jako razocarao odnos takozvane "sarajevske raje" prema ljudima koji su dosli ili zbog rata ili zbog ambicije.
Taj na nicemu zasnovani arogantni odnos "fine, gradske raje" je tako...malogradjanski.
Meni za 15 godina u Americi niko nikad nije rekao- sto si ti dosao ovdje?
Gradska raja, ili urbana, kada negdje dodju uvijek se pokusavaju prilagoditi sredini u koju su dosli, bez obzira da li je to selo ili neka metropola.
S druge strane, kada seljo (ruralac) dodje u grad, uopste ne gleda oko sebe da bi nesto naucio, shvatio, upio, i na kraju se pokusao prilagoditi, nego radi upravo suprotno, i pogotovo ako skonta da su "braca po rodnoj grudi" na sve strane - dovuce kravu na balkon na 9 sprat nebodera, cipele "sije" po haustoru, smece "parkira" pred vrata stana ili ga, sto ni danas nije rijetkost, frkne sa 12 sprata u 10-11 navecer kontajuci da to niko ne vidi, itd. itd.
Nazalost, rat je ucinio da se stanovnistvo u gradovima izmijeni za bar 50%, pri cemu je urbano stanovnistvo napustilo grad, a zamijenilo ga je ruralno. Tacno je da je svaki grad i postao, naseljavan i rastao od inicijalno ruralnog stanovnistva. Tu nema nista sporno. Ali, priliv je uvijek bio neuporedivo manji nego prije 15-16 godina, i onda je sasvim logicno da neko cija familija zivi u gradu 200-300 ili 500 godina zazire od nekoga ko je tek dosao, i pri tome jos pokusava starosjedioca "nauciti" sta valja, a sta ne. Stipu suplju ba...
Da li si ti ista od ovoga uradio kada si dosao u Ameriku, ili si se expresno prilagodio nacinu zivljena, principima i sistemu vrijednosti sredine u koju si dosao? Toliko o tome.
Last edited by Dozer on 14/06/2010 15:47, edited 1 time in total.
-
NKVD
- Posts: 697
- Joined: 18/01/2007 09:27
#2834 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Otvori posebno temu pa ću ti, kao naaajstariji Sarajlija, objasniti gdje je "naša" krivica, kao starijih i "razvijenih" domaćina! Na čelu sa krezavim najstarijim taksistima sa Bistrika i još starijim gospođama koje začepe nos kada prolaze pored "došlje". Mislim, stvarno...
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2835 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Moze i na priv. NKVD 
- Suti i trpi
- Posts: 1229
- Joined: 26/04/2010 13:39
#2836 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
inhibitor, Prije svega, ako nije problem, je l mozes odgovorit da li zivis u BiH?
Po tebi je uredu da u firmi vec duzi vremenski period radi 30 ljudi od cega je 10 stalno zaposleno, a ostalim se produzuje ugovor na po 6 mjeseci)? Koji se motiv tu krije? Imas Njemacku firmu Meser u kojoj niti jedan radnik nije stalno zaposlen. Od 500 zaposlenih u Preventu niko nema stalni ugovor? Je l tu upitanju racunica ili manipulacija radnicima?Valjda je buducnost u tome da mu se zabrani da radi? Racunica je u osnovi svega, da li mislis da privatnici zaposljavaju radnike na osnovu zelje da nekog zaposle, ili na osnovi racunice?
Po tebi je normalno da covjek 5 godina radi na odredjeno i da ne moze pravit nikakve planove u zivotu?Sigurnost se moze garantirati jedino ako ces oteti od nekog drugog da bi osigurao prvog. To na kraju uvek vodi u gubitak sigurnosti za svakog. Ako neko oce sigurnost treba da placa osiguranje, ali iz svog dzepa, ne iz tudjeg.
Zamisli radis vec 5 godina na odredjeno u nekoj firim, da imas 1500 km platu, dignes 100 000 km za stan... I onda ti jednog dana gazda kaze da vise ne racuna na tebe i sta onda ucinit? Uzet strik i objesit se? Privatnici se prema radnicima ponasaju kao da su robovi, uslovi rada su katastrofalni... I kad mu dosadis moze te ko djuke otjerat na ulicu bez ikakvog obestecenja. To je za mene 'moderno robovlasnistvo'.Sigurnost u smislu zaposlenja nije nikakvo elementarno pravo, osim mozda robova (oni nikad ne ostaju bez posla), na sta bi se svela ta tvoja sigurnost.
Ne zelim nikog ogranicavat, samo zelim da i radnik ima neka prava, a ne da strijepi hoce li gazda ustat na krivu nogu i dat mu otkaz bez razloga. Radnici rade jako naporno, cesto trpe mobing, pa im jos samo treba da se plase za poso. Moraju postojat neka pravil, a ne da vlasnici rade sta im je volja.Time oni koji imaju racunicu da tako rade ostaju u poslu, a ostalima se zabranjuje rad. Zasto zelis da ogranicavas poslodavca i radnika da sami nadju najbolji nacin funkcioniranja tog zaposlenja.
Drzava ne radi apsolutno nista, privatnicima pusta na volju da rade sta hoce. Plate su mizerne, mobing svakodnevan, zdrastveno i penziono se cesto ne uplacuju itd itd I na kraju dobijes otkaz, jer te drzava prestala placat. Ako zelis stvart profit u toj drzavi, moras ispostovat i radnike koji ti stvaraju profit. Postoje strucnjaci koji bi mogli procjenit sta uradit da se ne ugrozi privatnik, a da se sigurnost radnika podigne na visi nivo, za sada je na najnizem mogucem...Ti nikako da razumijes da postoji dvije strane, na jednoj su radnici i poslodavci, a na drugoj drzava. Nemoguce je uzeti od poslodavca a da se istodobno ne osteti radnik, iliti sve sto uzimas od poslodavaca ustvari uzimas od radnika.
Poslodavac je taj koji radniku obezbedjuje egzistenciju, a drzava ta koja mu je otezava prekomjernim zahvatanjima.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2837 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
dozer
Van teme smo.
(Buduci sugradjani su prema bili njezniji i vise su mi pomogli da se prilagodim. "SIstem" (Policija, gradske vlasti, nadzornik zgrade, itd) upozorenja i kazni je takodje pomogao, Kod nas ni jedno ni drugo nije bio slucaj)
p.k.
Van teme smo.
(Buduci sugradjani su prema bili njezniji i vise su mi pomogli da se prilagodim. "SIstem" (Policija, gradske vlasti, nadzornik zgrade, itd) upozorenja i kazni je takodje pomogao, Kod nas ni jedno ni drugo nije bio slucaj)
p.k.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2838 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@Suti i trpi
U vecini demokratskih zemalja cemu i BiH tezi, bar na papiru, uopste ne postoji termin "stalno zaposlen", nego svi rade na ugovor koji se produzuje na bazi 6 ili 12 mjeseci.Po tebi je uredu da u firmi vec duzi vremenski period radi 30 ljudi od cega je 10 stalno zaposleno, a ostalim se produzuje ugovor na po 6 mjeseci)? Koji se motiv tu krije? Imas Njemacku firmu Meser u kojoj niti jedan radnik nije stalno zaposlen. Od 500 zaposlenih u Preventu niko nema stalni ugovor? Je l tu upitanju racunica ili manipulacija radnicima?
Cijeli zapad radi na odredjeno, odnosno na ugovor kako i rekoh gore, pa svi prave i planove i sve ostalo.Po tebi je normalno da covjek 5 godina radi na odredjeno i da ne moze pravit nikakve planove u zivotu?
Tacno, i ovaj dio se treba urediti na nacin kao je i u EU. Nema tjeranja bez razloga, a i ako privatnik otjera radnika iz nekog razloga koji nije definisan ugovorom, mora ga obestetiti (otpremnina npr.)Zamisli radis vec 5 godina na odredjeno u nekoj firim, da imas 1500 km platu, dignes 100 000 km za stan... I onda ti jednog dana gazda kaze da vise ne racuna na tebe i sta onda ucinit? Uzet strik i objesit se? Privatnici se prema radnicima ponasaju kao da su robovi, uslovi rada su katastrofalni... I kad mu dosadis moze te ko djuke otjerat na ulicu bez ikakvog obestecenja. To je za mene 'moderno robovlasnistvo'.
Drzava nema pravo da se mijesa u rad privatnika po osnovu plata. To je stvar dogovora i ugovora na relaciji privatnik-radnik. Ali, drzava mora regulisati neke osnovne principe koji se ticu ugovornog procesa koji i privatnici moraju postovati, a u sta spada zdravstveno, penziono, zastita od mobinga i sl. Mislim da sve ovo vec i postoji, medjutim stvar je sprovodjenja.Drzava ne radi apsolutno nista, privatnicima pusta na volju da rade sta hoce. Plate su mizerne, mobing svakodnevan, zdrastveno i penziono se cesto ne uplacuju itd itd I na kraju dobijes otkaz, jer te drzava prestala placat. Ako zelis stvart profit u toj drzavi, moras ispostovat i radnike koji ti stvaraju profit. Postoje strucnjaci koji bi mogli procjenit sta uradit da se ne ugrozi privatnik, a da se sigurnost radnika podigne na visi nivo, za sada je na najnizem mogucem...
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#2839 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Znam Pedja da smo off-topic, odmah sam ponudio izvinjenje
.
I da, stvar je u uredjenosti drustva, sistema, i na kraju - drzave. Mi to, nazalost, nemamo. Ali, i dalje stoji cinjenica da se ti kao osoba sigurno nisi ni pokusao ponasati svojevoljno, nego si odmah poceo uciti sta i kako, i prilagodjavati se tome. A zasto? Jer si i dosao iz urbane sredine.
I da, stvar je u uredjenosti drustva, sistema, i na kraju - drzave. Mi to, nazalost, nemamo. Ali, i dalje stoji cinjenica da se ti kao osoba sigurno nisi ni pokusao ponasati svojevoljno, nego si odmah poceo uciti sta i kako, i prilagodjavati se tome. A zasto? Jer si i dosao iz urbane sredine.
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#2840 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
jedna od osnovnih odrednica svakog pravog papka kada dodje u grad je da gleda sta drugi rade pa onda tako i on...e sada sve zavisi na koga naleti da se ugleda od gradske raje...tako uglavnom sve sto papci rade vide od gradske raje...pa i bacanje smeca sa balkona...sto je ipak urbani specijalitet...
ali srecom da postoji drzava...kao stari provjereni krivac...
ali srecom da postoji drzava...kao stari provjereni krivac...
- Suti i trpi
- Posts: 1229
- Joined: 26/04/2010 13:39
#2841 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Dozer
Nesto me ipak zanima. Na koji nacin strane kompanije odredju plate? Da li to ide u saradnji sa vlastima ili oni to odrede po nekim svojim koeficijenitam!?
U Evropi je ponuda i potraznja drugacija nego u BiH. Njima to ne pretstavlja veliki problem kao nama.U vecini demokratskih zemalja cemu i BiH tezi, bar na papiru, uopste ne postoji termin "stalno zaposlen", nego svi rade na ugovor koji se produzuje na bazi 6 ili 12 mjeseci.
Ako nemas jaku zaledjinu, planovi ce se sasvim izvjesno odbit od glavu.Cijeli zapad radi na odredjeno, odnosno na ugovor kako i rekoh gore, pa svi prave i planove i sve ostalo.
A sta mnogi primaju platu ispod odredjenog minimalca? Na to sam mislio. Ovo sto kazes se svakako podrazumjeva.Drzava nema pravo da se mijesa u rad privatnika po osnovu plata. To je stvar dogovora i ugovora na relaciji privatnik-radnik.
Nesto me ipak zanima. Na koji nacin strane kompanije odredju plate? Da li to ide u saradnji sa vlastima ili oni to odrede po nekim svojim koeficijenitam!?
-
Gile Kugulager
- Posts: 70
- Joined: 12/06/2010 23:34
- Location: MunZe KonZa - Gornja Varos
#2842 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Dragi Pedja,Pedja Kojovic wrote:Gile Kugulager
Zaljubio se u Beograd ???
(Jesam lito negdje rekao, koji je kontekst?)
Da li si ti covek duge svetle kose, malo izduzenog lica koji je davao neku izjavu za B92 pre neku godinu? Tom prilikom (nemam pojma kojim povodom si bio ovde) si mi i upao u oci jer si predstavlje kao eko iz Sarajea. Na pitanje kako ti se svidja Beograd nekoliko puta su odgoorio da jepredivno, i na kraju zakljucio da si zaljubljive prirode pa da si se zajubio u BG. Mozda to nisi bio ti.
Dragi Pedja,Pedja Kojovic wrote: I na kraju.
Ja sam se u ratu borio za to da svaki gradjanin BiH ima pravo da zivi gdje god zeli, na citavoj teritoriji BiH, a ne da meni neko ili ja nekome odredjujem gdje moze, a gdje ne moze, da zivi.
Jesi li se borio u vojsci Izetbegovica? Ako jesi zaista ne razumem na koje biracko telo ti racunas u RS?
Plasim se da je onih 2% optimisticno i za "ruralce", i za "urbance". Bez zelje da omalovazim ali mi zaista nije jasno kako vam onda u planu figurira podrska u RS??
- Suti i trpi
- Posts: 1229
- Joined: 26/04/2010 13:39
#2843 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ne, nego sigurnost potice od odgovornosti pojedinca. Ko zeli sigurnost taj stedi, ulaze i placa osiguranje. Ti bi radije umjesto odgovornosti, da ti drzava dadne tu sigurnost (a ona to moze jedino tako sto ce da otme od nekog drugog).
Ili ne zivis u BiH ili si operisan od problema obicnog grdjanina ili si privatnik. Kakva crna odgovornost, kakava stednja? Ljudi jedva sastavljaju kraj sa krajem, a ti pricas o stednji. Jos kad se tu nadoveze astronomski (za nase uslove) kredit za stan, onda je to puko prezivljavanje.
Je l otezavas poslovanje poslodavca ako mu ne dopustis da svih 500 radnika bude u ogranicenom radnom odnosu? Cime ga ugrozavas ako od tih 500 ljudi 400 mora biti u stalnom radnom odnosu? Kakvu to stetu stvara privatniku?Jedini nacin da odrzavas visoku nezaposlenost i male place je da kontinuirano otezavas zivot poslodavcima.
Privatnike treba podsticat i stvarat im uslove da se sire poso, ali i radnici se moraju osigurat na neki nacin.
-
Shoba
- Posts: 1734
- Joined: 24/11/2003 00:00
#2844 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Dok god "domaci neprijatelji" imaju uporiste u "vanjskim", sve ce biti po starom. A vanjski neprijatelji su garanti dejtonskog sporazuma, oni ne mogu nestati. Ne treba zaboraviti da BiH ima mnogo neprijatelja izvan Balkana, da je BiH svojevrstan opasan presedan u Evropi, koji pokazuje da je moguce da muslimani i hriscani mogu zivjeti u jednoj drzavi u kojoj su muslimani autohtona vecina. BiH bi trebala da ostane "failed state" kao primjer drugima, kao "hot spot" koji se po potrebi moze ponovo aktivirati.Pedja Kojovic wrote:
....Neprijatelji BiH su, doduse s malom vecinom, politicki porazeni u posljednjim izborima i nadam se da ce "nestankom" vanjskih neprijatelja i oni, drugi, unutrasnji, biti porazeni na sljedecim izborima.
Dejton (skrpljen u inostranstvu,od stranaca) je jedina i najveca prepreka boljitku BiH. Najveci problem je da Dejton napravljen da se ne moze sustinski mijenjati, odnosno, mogao bi, ali za to je potreban koncenzus kojeg nema niti ce ga biti. RS zivi od ekonomsko-politicke podrske iz Srbije i njima ne pada na pamet da to mijenjaju. Hrvatska je, za razliku od Srbije, shvatila da je podrska HZHB pogresna i da je pumpanje parama i vjestacko odrzavanje Hrvata u BiH u "ekonomskom prosperitetu" nerealno. Kada zivis u Sirokom brijegu i mislis da je Zagreb tvoj glavni grad, prirodno je da ces preci granicu i otici da zivis tamo. Srbi iz RS nisu u toj situaciji, nisu prinudjeni da gledaju u BiH kao svoju drzavu, i to se zadugo nece promijeniti, ako se uopste bude mijenjalo.
Veliki je problem da se Dodik i njegova svita bave nezavisnom spoljnom politikom (uz podrsku BG) mada na to nemaju nikakvo pravo. Jedini koji bi se smjeli baviti spoljnom politikom su INSTITUCIJE BiH nadlezne a to. Niko se svo ovo vrijeme nije ni sjetio da postavi pitanje Dodikovog bavljenja spoljnom politikom,za koju on po Dejtonu nije nadlezan! On uredno prima inostrane lidere i delegacije (sramotna posjeta Josipovica npr.), ponasa se ANTIDEJTONSKI. Kada se RS "spoljnopoliticki" razvlasti, odnosno vrati na ravnopravnim osnovama u institucije BiH, onda mozemo pricati o BiH kao funkcionalnijoj drzavi.
S druge strane Bosnjacima je utuvljeno u glavu (od IVZ, SDA,Silajdzica, sada i Radoncica) da nemaju nikakvog utjecaja u RS i da RS nije njihova domovina, da tamo nemaju sta da traze. Da se barem 50% Bosnjaka vratilo u RS cinili bi trecinu tamosnjeg stanovnistva, ali izgleda da je bolje biti u Srpskom stanu u Sarajevu nego u sopstvenom u Foci.
Bosnjaci su mogli dosada mnogo puta prijetiti povlacenjem Dejtonskog potpisa na ustrb funkcionalnije centralizovane drzave (zapad bi to progutao, ne bi bilo rata jer za to ne bi bilo potrebe), ali to ocigledno nije moguce jer su svi Bosnjacki politicari pod budnom kontrolom inostranih mentora. Dodik je do sada mnogo puta prijetio referendumom, i svaki put mu je to upalilo, mada nije bilo nikakve opasnosti od izbijanja sukoba. Medjunarodna zajednica bi se prepala i napravila njemu ustupke. Bosnjaci bi na racun "opasnosti od muslimanskog terorizma" mogli dobiti funkcionalnu drzavu, ali to jednostavno "nikome ne pada na pamet".
Bilo kakvo trazenje "srednjeg puta" izmedju RS i Federacije je balansiranje po ivici zileta, a to ne bi smjelo da bude tako. "Gradjanska opcija" bez batine u ruci je neizvodljiva, komunisti su to najbolje znali...
-
klixober
- Posts: 5743
- Joined: 20/09/2006 14:12
#2845 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
?komeba wrote:Pedja,juce sam procitao vijest da je Dragan Cavic polozio cvijece na spomenik Drazi Mihajlovicu.
Da li se on smatra za ozbiljnog politickog partnera u buducnosti i kakav je stav NS prema cetnickom pokretu,da li ga treba zabraniti?
- vee-jay
- Posts: 9885
- Joined: 22/06/2004 20:50
- Location: --- nisam vise ovdje ---
#2846 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
nije da me interesuje, ali @komeba kakve veze ima Pedja Kolakovic (komeba wrote:?komeba wrote:Pedja,juce sam procitao vijest da je Dragan Cavic polozio cvijece na spomenik Drazi Mihajlovicu.
Da li se on smatra za ozbiljnog politickog partnera u buducnosti i kakav je stav NS prema cetnickom pokretu,da li ga treba zabraniti?
- ahuseino
- Posts: 2183
- Joined: 19/10/2004 05:44
- Location: singularity
#2847 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Shoba wrote:
... "Gradjanska opcija" bez batine u ruci je neizvodljiva, komunisti su to najbolje znali...
Samo sto batina... eto... nije demokratski... vise...
-
Shoba
- Posts: 1734
- Joined: 24/11/2003 00:00
#2848 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nikad nije ni bila...ahuseino wrote:Shoba wrote:
... "Gradjanska opcija" bez batine u ruci je neizvodljiva, komunisti su to najbolje znali...![]()
Samo sto batina... eto... nije demokratski... vise...
Batinom se koriste oni koji je imaju.
-
klixober
- Posts: 5743
- Joined: 20/09/2006 14:12
#2849 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Zato sto sam cuo Bojana Bajica da kaze kako je moguca koalicija sa strankom Dragana Cavica,nesto slicno kao sa NSP.vee-jay wrote:nije da me interesuje, ali @komeba kakve veze ima Pedja Kolakovic (komeba wrote:?komeba wrote:Pedja,juce sam procitao vijest da je Dragan Cavic polozio cvijece na spomenik Drazi Mihajlovicu.
Da li se on smatra za ozbiljnog politickog partnera u buducnosti i kakav je stav NS prema cetnickom pokretu,da li ga treba zabraniti?) sa Draganom Cavicem? I sta da ti odgovori na pitanje, da li Cavica smatra za "ozbiljnog" politickog partnera? hajde prvo definiraj sta smatras pod tim "ozbiljnim", pa onda navedi jednog politicara iz RSa koji je po tovojoj definiciji "ozbiljan" i da ima iole sanse da predje izborni prag i onda na kraju upitaj sebe, koga bi Tihic, Silajdzic, Lagumdzija prije birali za partnera iz RSa: Dodika ili Cavica? Zasto onda pobogu NS treba imati drugaciji stav?
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#2850 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
komeba
Gospodin Cavic je kontaktirao Nasu stranku sa zeljom da ponudi postizbornu koaliciju.
Na tom pozivu je i ostalo.
Ja smatram da je cetnicka organizacija fasisticka organizacija i da je treba zabraniti.
p.k.
Gospodin Cavic je kontaktirao Nasu stranku sa zeljom da ponudi postizbornu koaliciju.
Na tom pozivu je i ostalo.
Ja smatram da je cetnicka organizacija fasisticka organizacija i da je treba zabraniti.
p.k.
