Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#2826 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Domaci izdajnik »

Radio Sarajevo wrote:Država nam, i pored toga što je takva kakva je, obezbijedi besplatno školovanje, pa čak i studij, i besplatno zdravstvo.
Otkad to? Školovanje pofino košta roditelje, studiranje nije nimalo jeftino (neki fakulteti su prilično skupi npr arhitektura i ETF) a za besplatno zdravstvo ću samo se nasmijati :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2827 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

Pa kosta te upisnina od nekih 200tinjak KM, barem u slucaju etf-a sarajevo
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#2828 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Domaci izdajnik »

A koliko koštaju ostali troškovi tokom studija, pogotovo ako si iz drugog grada? Stanarina i ostalo? To većinom roditelji od usta odvajaju da bi im se djeca školovala i onda na biro....Ne žive svi u SA i BL pa da im je studiranje 200 KM godišnje....
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2829 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

Treba ti 800KM ako ces rentati stan/garsonjeru samostalno, nekih 500KM ako ces sa cimerima, ovi u domovima su finasirani od njihovih kantona tako da ne placaju mnogo
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#2830 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Domaci izdajnik »

Pa u domovima nema mjesta za sve....a te troškove što si naveo za prosječnu BH porodicu su veliki, pogotovo ako su iz manjih mjesta. Plus još gdje ti je hrana, poneki izlazak, komad garderobe....
Sapna_TZ
Posts: 84
Joined: 02/12/2018 18:20

#2831 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Sapna_TZ »

Svako normalan, ili barem onaj ko zeli nesto stvoriti od zivota nece sebi dozvoliti da se upropasti ostankom u Bosni, najnerazvijenijoj zemlji evropskog kontinenta.
Drzava u kojoj mozes biti samo konobar i zivjeti od prvog do prvog sa najprimitivnijim papcima koje je ovaj svijet ikad vidio.
Ja vjerujem da mnogi (dijaspora vecinom) nije ni svjesna sta je Bosna danas.
Jad, cemer i bijeda. Spasavaj se ko moze i ko sebi misli dobro jer ovdje nema nicega.
Dovidjenja.
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2832 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

Sapna_TZ wrote:Svako normalan, ili barem onaj ko zeli nesto stvoriti od zivota nece sebi dozvoliti da se upropasti ostankom u Bosni, najnerazvijenijoj zemlji evropskog kontinenta.
Drzava u kojoj mozes biti samo konobar i zivjeti od prvog do prvog sa najprimitivnijim papcima koje je ovaj svijet ikad vidio.
Ja vjerujem da mnogi (dijaspora vecinom) nije ni svjesna sta je Bosna danas.
Jad, cemer i bijeda. Spasavaj se ko moze i ko sebi misli dobro jer ovdje nema nicega.
Dovidjenja.
jesil se ispalio :?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2833 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Frajer jednu stranicu zagovara ostanak drugu odlazak
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79554
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#2834 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Velkoski »

možeš biti što poželiš! ja sam danas lampa recimo
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2835 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

insomnia78 wrote:Frajer jednu stranicu zagovara ostanak drugu odlazak
:lol: :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2836 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

Velkoski wrote:možeš biti što poželiš! ja sam danas lampa recimo
najbolje bit aMoninan

User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2837 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

Lajavikrelac wrote:Pa u domovima nema mjesta za sve....a te troškove što si naveo za prosječnu BH porodicu su veliki, pogotovo ako su iz manjih mjesta. Plus još gdje ti je hrana, poneki izlazak, komad garderobe....
Cijene koje sam ti naveo su sa hranom, osim ako si bizon

Koliko se sjecam za domove ima svaki kanton određeni broj mjesta i rangiranje po prosjeku, ako ima neko ko je noviji u ovome bolje vjerovatno zna

Studiralo je samnom nema odakle nije pa i iz Velike Kladuse, pa svi zavrsili, i vecinom su bili kod neke rodbine ili zajednicko rentanje stana sto ih je kostalo 150-200KM za stan + hrana... i uglavnom van KS svi dobiju neku stipendiju jer je konkurencija mala iz mjesta iz kojih dolaze

a u svim vecim gradovima ima i fakultet, mozda ne iste kvalitete ali je dostupan dnevnim prevozom, pa raja recimo iz Zenice vozari često svaki dan u Sarajevo... mada to izjebe covjeka dosta
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#2838 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Domaci izdajnik »

Ne znam...ja sam znao dosta slučajeva odustajanja od studija jer se nije imalo novca. A naći povremeni posao za studenta i uskladiti ga sa predavanjima je ravno putovanju kroz vrijeme - samo u teoriji.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2839 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

Vjerujem da ima i toga, i vjerujem da u tom slucaju nijedan od roditelja ne radi ili nije sposoban da radi... jbg
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#2840 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by nepoznati988 »

insomnia78 wrote:Frajer jednu stranicu zagovara ostanak drugu odlazak
Zviz i rođak mu pod novim nickom?
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#2841 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

Lajavikrelac wrote:
Radio Sarajevo wrote:Država nam, i pored toga što je takva kakva je, obezbijedi besplatno školovanje, pa čak i studij, i besplatno zdravstvo.
Otkad to? Školovanje pofino košta roditelje, studiranje nije nimalo jeftino (neki fakulteti su prilično skupi npr arhitektura i ETF) a za besplatno zdravstvo ću samo se nasmijati :lol:
Ti očigledno dalje od Sarajeva nikad nisi prihajao...

Ja sam magistrirao u Amsterdamu, i to je trajalo godinu i po jer me zajebavao jedan predmet pa sam ga morao ponoviti.

Trebalo mi je minimalno hiljadu eura mjesečno, i to da jedva preživljavam, samo za život. Pored toga, školarina me koštala 1800 godišnje, i to samo zato što sam došao preko žene, pa sam imao njena prava, a inače bi bilo 12.000 eura godina.

Uporedi to i studij u Sarajevu, pa izračunaj. Uzmi kalkulator ako ne znaš rukom.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4210
Joined: 25/08/2013 13:31

#2842 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by JanuaryJones »

Lajavikrelac wrote:Ne znam...ja sam znao dosta slučajeva odustajanja od studija jer se nije imalo novca. A naći povremeni posao za studenta i uskladiti ga sa predavanjima je ravno putovanju kroz vrijeme - samo u teoriji.
Evo ja sam u Sarajevu morala odustati od studija medicine jer u to vrijeme nijedan roditelj nije radio a prijevoz, knjige, ishrana ne mogu se finansirati iz have. Počela sam raditi da popunim kućni budžet.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#2843 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by uglavnomja »

nidje veze :-)

cuj stanraina i besplatno obrazovanje :D

kad procitate rijec besplatno obrazovanje - gdje vidite stan, hranu, prevoz, odjecu ...
bukvalno dobijes ono sto pise: obrazovanje - profesore, aisistente, laboratorije, amfiteatre, ucionice, vjezbe ... tete u studenstskoj sluzbi :oops:

za razliku od privatnih fakulteta gdje sve to placas u dvocifrenim godisnjim iznosima hiljada km-ova
ili vani u mnogo zemalja - kokuz moze gledati faks sa ulice.


usput djeca koja studiraju u svom gradu isto jedu svaki dan, putuju na faks, oblace se, izlaze ...
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#2844 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

uglavnomja wrote:nidje veze :-)

cuj stanraina i besplatno obrazovanje :D

kad procitate rijec besplatno obrazovanje - gdje vidite stan, hranu, prevoz, odjecu ...
bukvalno dobijes ono sto pise: obrazovanje - profesore, aisistente, laboratorije, amfiteatre, ucionice, vjezbe ... tete u studenstskoj sluzbi :oops:

za razliku od privatnih fakulteta gdje sve to placas u dvocifrenim godisnjim iznosima hiljada km-ova
ili vani u mnogo zemalja - kokuz moze gledati faks sa ulice.


usput djeca koja studiraju u svom gradu isto jedu svaki dan, putuju na faks, oblace se, izlaze ...
Ma niko nikad nije dalje od Makarske otišao, a misle da sve znaju. A država vazda kriva...
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#2845 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by nepoznati988 »

Radio Sarajevo wrote:
Lajavikrelac wrote:
Radio Sarajevo wrote:Država nam, i pored toga što je takva kakva je, obezbijedi besplatno školovanje, pa čak i studij, i besplatno zdravstvo.
Otkad to? Školovanje pofino košta roditelje, studiranje nije nimalo jeftino (neki fakulteti su prilično skupi npr arhitektura i ETF) a za besplatno zdravstvo ću samo se nasmijati :lol:
Ti očigledno dalje od Sarajeva nikad nisi prihajao...

Ja sam magistrirao u Amsterdamu, i to je trajalo godinu i po jer me zajebavao jedan predmet pa sam ga morao ponoviti.

Trebalo mi je minimalno hiljadu eura mjesečno, i to da jedva preživljavam, samo za život. Pored toga, školarina me koštala 1800 godišnje, i to samo zato što sam došao preko žene, pa sam imao njena prava, a inače bi bilo 12.000 eura godina.

Uporedi to i studij u Sarajevu, pa izračunaj. Uzmi kalkulator ako ne znaš rukom.
Izracunaj ti i u kalkulaciju ubaci bh plate i nezaposlenost. Ako ne znas neko ce ti vec izracunati.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2846 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

nepoznati988 wrote:
insomnia78 wrote:Frajer jednu stranicu zagovara ostanak drugu odlazak
Zviz i rođak mu pod novim nickom?
Ma jok. Ovo je meteorit, motorna pila i ostali. Zvizgonja je gospodin za ovo
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#2847 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

nepoznati988 wrote: Izracunaj ti i u kalkulaciju ubaci bh plate i nezaposlenost. Ako ne znas neko ce ti vec izracunati.
Evo izračunao.

Treba ti 1000 KM za pet godina studija, ako si redovan student, i dobiješ diplomu magistra. Ko ne može napraviti 200 KM godišnje, taj i nije za studija, nego da sluša nekog robovlasnika cijeli život.
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#2848 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by nepoznati988 »

Radio Sarajevo wrote:
nepoznati988 wrote: Izracunaj ti i u kalkulaciju ubaci bh plate i nezaposlenost. Ako ne znas neko ce ti vec izracunati.
Evo izračunao.

Treba ti 1000 KM za pet godina studija, ako si redovan student, i dobiješ diplomu magistra. Ko ne može napraviti 200 KM godišnje, taj i nije za studija, nego da sluša nekog robovlasnika cijeli život.
Rijetki se mogu uvaliti u redovne. Uglavnon je to samofinansirajuci tako da tvoja racunica sada drugacije izgleda


Haj nam sad izracunaj i uporedi cijene doktorskog studija.
Last edited by nepoznati988 on 31/12/2018 20:22, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2849 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by moonca »

I sa fakultet ce slusati 'nekog' robovlasnika- ali se ipak, ljepshe dishe. :wink:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#2850 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

nepoznati988 wrote:
Radio Sarajevo wrote:
nepoznati988 wrote: Izracunaj ti i u kalkulaciju ubaci bh plate i nezaposlenost. Ako ne znas neko ce ti vec izracunati.
Evo izračunao.

Treba ti 1000 KM za pet godina studija, ako si redovan student, i dobiješ diplomu magistra. Ko ne može napraviti 200 KM godišnje, taj i nije za studija, nego da sluša nekog robovlasnika cijeli život.
Rijetki se mogu uvaliti u redovne. Uglavnon je to samofinansirajuci tako da tvoja racunica sada drugacije izgleda


Haj nam sad izracunaj i uporedi cijene doktorskog studija.
Ne mora svako studirati ETF, ima i drugih fakulteta na koje se uvijek može upasti. A može se i preći s vanrednog na redovni studij. Itakodalje.

Idi u Švabiju i trljaj guze bakama i dedama, možda ti bude bolje.
Post Reply