Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2801 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Me_again wrote:
Zavisi da li jje šupica u podrumu ili na zadnjem spratu ;-)
u podrumu :-D

dobro je , samo nek miseva nema :oops: :lol: :lol:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2802 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

amar1994 wrote:
Me_again wrote:
Zavisi da li jje šupica u podrumu ili na zadnjem spratu ;-)
u podrumu :-D

dobro je , samo nek miseva nema :oops: :lol: :lol:
Idealno. Šteta što gabariti šupice nisu veči da i ja svoje gume tamo nabacam, onako ovlaš i stihijski, što bi rekli nenaučno.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2803 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Me_again wrote:
amar1994 wrote:
Me_again wrote:
Zavisi da li jje šupica u podrumu ili na zadnjem spratu ;-)
u podrumu :-D

dobro je , samo nek miseva nema :oops: :lol: :lol:
Idealno. Šteta što gabariti šupice nisu veči da i ja svoje gume tamo nabacam, onako ovlaš i stihijski, što bi rekli nenaučno.
:lol: :lol: :mrgreen:

haha sad ne moze ni vreca krompira stat , koliko je natrpano :lol: :run:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2804 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

Mnogo filozofije oko ničega. Za gume sa felgama kupi se odgovarajući nosač i nema mjesta za razmišljanje. Gume bez felgi ne znam koliko je isplativo uopšte držati jer se dvaput godišnje plaća montaža i balans...
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#2805 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

Ispade krompir otporniji za skladištenje od premium guma.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2806 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

530i wrote:Mnogo filozofije oko ničega. Za gume sa felgama kupi se odgovarajući nosač i nema mjesta za razmišljanje. Gume bez felgi ne znam koliko je isplativo uopšte držati jer se dvaput godišnje plaća montaža i balans...
Ti sad ozbiljan, vidiš da se zafrkavamo.
A to za felge se slažem, samo nisu sve felge baš jeftine. Ja lično ne razmatram čelične sa onim glupim plastičnim poklopcima. Mislim, može na baš jeftino auto ali ako je auto imalo bolje samo ga unakaziš sa njima.
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#2807 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

Me_again wrote:
530i wrote:Mnogo filozofije oko ničega. Za gume sa felgama kupi se odgovarajući nosač i nema mjesta za razmišljanje. Gume bez felgi ne znam koliko je isplativo uopšte držati jer se dvaput godišnje plaća montaža i balans...
Ti sad ozbiljan, vidiš da se zafrkavamo.
A to za felge se slažem, samo nisu sve felge baš jeftine. Ja lično ne razmatram čelične sa onim glupim plastičnim poklopcima. Mislim, može na baš jeftino auto ali ako je auto imalo bolje samo ga unakaziš sa njima.
Ti glupi poklopci se zovu ratkape. :-D
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2808 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

Dzontra_Volta wrote:
Me_again wrote:
530i wrote:Mnogo filozofije oko ničega. Za gume sa felgama kupi se odgovarajući nosač i nema mjesta za razmišljanje. Gume bez felgi ne znam koliko je isplativo uopšte držati jer se dvaput godišnje plaća montaža i balans...
Ti sad ozbiljan, vidiš da se zafrkavamo.
A to za felge se slažem, samo nisu sve felge baš jeftine. Ja lično ne razmatram čelične sa onim glupim plastičnim poklopcima. Mislim, može na baš jeftino auto ali ako je auto imalo bolje samo ga unakaziš sa njima.
Ti glupi poklopci se zovu ratkape. :-D
Hm, ovdje svaki dan možeš nešto novo naučiti. Ratkape ? Nisu radkape slučajno ?
Svakim danom u svakom pogledu sve više napredujem :P
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#2809 Re: Ljetne gume

Post by kabal1337 »

sta balkanac zna. samo udri po crnom humoru.
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#2810 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

Me_again wrote:
Dzontra_Volta wrote:
Ti glupi poklopci se zovu ratkape. :-D
Hm, ovdje svaki dan možeš nešto novo naučiti. Ratkape ? Nisu radkape slučajno ?
Svakim danom u svakom pogledu sve više napredujem :P
Polako, naucices. :)
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2811 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

Dzontra_Volta wrote:
Me_again wrote:
Dzontra_Volta wrote:
Ti glupi poklopci se zovu ratkape. :-D
Hm, ovdje svaki dan možeš nešto novo naučiti. Ratkape ? Nisu radkape slučajno ?
Svakim danom u svakom pogledu sve više napredujem :P
Polako, naucices. :)
Strpljivo i marljivo zapisujem svaku mudrost, da se ne zaboravi.
Teka je vec podebela :thumbup:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2812 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

Me_again wrote:
530i wrote:Mnogo filozofije oko ničega. Za gume sa felgama kupi se odgovarajući nosač i nema mjesta za razmišljanje. Gume bez felgi ne znam koliko je isplativo uopšte držati jer se dvaput godišnje plaća montaža i balans...
Ti sad ozbiljan, vidiš da se zafrkavamo.
A to za felge se slažem, samo nisu sve felge baš jeftine. Ja lično ne razmatram čelične sa onim glupim plastičnim poklopcima. Mislim, može na baš jeftino auto ali ako je auto imalo bolje samo ga unakaziš sa njima.
Sve je bolje od toga da se dvaput godišnje gume skidaju i stavljaju sa felgi, ovdje bi bolje skroz slijepi i gluhi uradili posao od pojedinih vulkanizera.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2813 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

530i wrote:
Sve je bolje od toga da se dvaput godišnje gume skidaju i stavljaju sa felgi, ovdje bi bolje skroz slijepi i gluhi uradili posao od pojedinih vulkanizera.
Za skidanje guma si definitivno u pravu, a sto se vulkanizera tice ima ih i dobrih, nije sve tako crno. Maja je meni npr pozitivan primjer.
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#2814 Re: Ljetne gume

Post by hladan.preminger »

Na našim putevima u zimskim uslovima čelične felge su zakon. Prikrivenih rupa, neravnina od snijega i kamena ima koliko hoćeš.

Čelična felga je neuništiva, bolje upija udarce i neravnine i čuva ostale djelove auta.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2815 Re: Ljetne gume

Post by ado-šampion »

Ko nece celicne ni jeftine alu felge iz bilo kojeg razloga, daleko od toga da se ne isplati mijenjati 2 puta godisnje. Dva puta godisnje balansiranje je 40 KM, 58 kome tih 2 marke po tocku po zamjeni znaci toliko da bi mijenjao sam. Meni bi recimo tim tempom trebalo 10 godina da otplatim jednu originalnu alu felgu. :-)

Pro argument za celicne felge zimi je sto cuvas alu felge (a auto svakako neces voziti 20 godina), a kontra je sto 6 mjeseci godisnje imas ruznije auto. Da ne govorim peglanje s ratkapama i cijena pristojnih ratkapa ko zeli da to izgleda iole pristojnije.

Sto se tice vulkanizera, ja sam jedan od onih koji su dosta hvalili Maju i koji imaju vrlo pozitivna iskustva s njima (da iskustva, a ne price iz desete ruke), ali ko god misli da su njihovi vuklanizeri manje nemarni nego bilo gdje drugo u velikoj je zabludi. Oni uglavnom rade na jos 1 ili 2 mjesta osim tamo i kad je sezona rade od 8 do 19 punom parom. Ko trazi pazljivog vulkanizera ne mijenja kad je sezona i ide negdje gde se auta ne smijenjuju ko na pokrenoj traci.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2816 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve ;-)

Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlika :mrgreen: Pretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...

Hvala unaprijed
User avatar
muha_sa
Posts: 140461
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2817 Re: Ljetne gume

Post by muha_sa »

shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve ;-)

Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlika :mrgreen: Pretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...

Hvala unaprijed
naravno da možeš :-D

nemoj samo vece--ja se zajebah i najebah :-)

umjesto 205x50x16 kupio 205x55x16 :-)

budala--kad mi je zastrugalo prilikom parkiranja sjetio se da pogledam knjižicu od aVta :-)

al hajd, nebitno
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2818 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

muha_sa wrote:
shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve ;-)

Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlika :mrgreen: Pretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...

Hvala unaprijed
naravno da možeš :-D

nemoj samo vece--ja se zajebah i najebah :-)

umjesto 205x50x16 kupio 205x55x16 :-)

budala--kad mi je zastrugalo prilikom parkiranja sjetio se da pogledam knjižicu od aVta :-)

al hajd, nebitno
Ma ja, pretpostavio sam. Hvala ti dragi moj Muha, also known as "najbolji jaran Isa-Beg Isakovića" ;-)
User avatar
muha_sa
Posts: 140461
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2819 Re: Ljetne gume

Post by muha_sa »

:lol: :lol: :thumbup:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#2820 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve ;-)

Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlika :mrgreen: Pretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...

Hvala unaprijed
Ma moze, nije neka razlika.

Ali best buy u 205/60-16'' su Uniroyal RainExpert u GumiM, 130KM/kom.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#2821 Re: Ljetne gume

Post by Ned071 »

Me_again wrote:
530i wrote:
Sve je bolje od toga da se dvaput godišnje gume skidaju i stavljaju sa felgi, ovdje bi bolje skroz slijepi i gluhi uradili posao od pojedinih vulkanizera.
Za skidanje guma si definitivno u pravu, a sto se vulkanizera tice ima ih i dobrih, nije sve tako crno. Maja je meni npr pozitivan primjer.
tip-top u safeta zajke... jako fino rade
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2822 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

NediM17 wrote:
shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve ;-)

Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlika :mrgreen: Pretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...

Hvala unaprijed
Ma moze, nije neka razlika.

Ali best buy u 205/60-16'' su Uniroyal RainExpert u GumiM, 130KM/kom.
Ma evo Hankook 205/55/16 u Makbelu 110 KM, njih ću uzeti aBd...
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#2823 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve ;-)

Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlika :mrgreen: Pretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...

Hvala unaprijed
Image

https://tiresize.com/comparison/
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#2824 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

shalla wrote:
NediM17 wrote:
shalla wrote:Ljudi izvinite jer se vjerovatno pitanje ponovilo jedno 100x al nemam kad da iščitam sve ;-)

Dakle Opel Astra J, fabrički idu 205/60/16, mogu li staviti 205/55/16? Jebiga nije zanemariva razlika :mrgreen: Pretpostavljam da može jer sam zimske stavio 205/55/16 i nije bilo apsolutno nikakvih problema al eto da pitam...

Hvala unaprijed
Ma moze, nije neka razlika.

Ali best buy u 205/60-16'' su Uniroyal RainExpert u GumiM, 130KM/kom.
Ma evo Hankook 205/55/16 u Makbelu 110 KM, njih ću uzeti aBd...
Nemoj Kinergy, idi u Maju i uzmi Ventus Prime 3. Cijena je ista.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2825 Re: Ljetne gume

Post by shalla »

A ne mogu, odoh aBd u petak na more i bit ću dole 10 dana, ne bih da mi zimske gume budu 10 dana na +15...
Post Reply