Bice da ti komsiluk ne zna vozit po mokroj cesti, a gluho bilo po snijegu. Sava jest dobra za snijeg, ali vjeruj mi Conti i GY su jos bolje. S tim da su ove dvije bolje i po suhoj, ili mokroj hladnoj podlozi.sparky wrote:Evo moje licno iskustvo. Kad je zavalio onaj snijeg 2012e ja sam svoj auto vozio na sve cetiri nove save s3, a komsiluk je bio parkiran na kontinentalima, gudjerima i slicno. Inace sam sa Sirokace![]()
Nekad sam, mozda cak i na ovoj temi stavljao video ili sliku, ne sjecam se. Vrlo opustena voznja niz nagib (kombinacija snijega i leda) od 124%
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2776 Re: Dolazi zima - zimske gume
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#2777 Re: Dolazi zima - zimske gume
I, kao sto rekoh, vanago za nase ceste.jefferson wrote:Ja sam to odmah rekao, sve zavisi od licnih preferenci. Kako ljudi voze, odrzavaju pritisak, ivicnjaci (tj. penjanje preko istih) itd.Zux wrote:Par stranica ranije napisah i da ponovim svoje iskustvo, Continental nikad vise. Savrsene po pitanju voznih osobina, ali jednostavno preosjetljive na pucanje, habaju se brzo na nasim cestama. Dakle, naglasavam, moje iskustvo. Nemam namjeru da nekom pametujem da valja ili ne valja guma, jednostavno je tako. Ovdje se neki ljudi zauzimaju i brane brand koji koriste bilo da je to auto ili guma isto k'o da su ih oni haman proizveli, ili eto u najmanju ruku imaju koju dionicu u istom.
Conti odavno ima "problema" sa bocnim zidovima. Ali to nije zato sto je to losa guma, nego zato sto je predvidjena za dobre ceste, gdje je veca posvecenost data udobnosti i fleksibilnosti bocnog zida.
Molim jos jedan krug pametovanja i podjebavanja (da nam ne bude dosadno) pa da opet dodjemo do iste konstatacije.
-
sabanss
- Posts: 4768
- Joined: 13/08/2006 11:20
#2778 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni je jedina guma koja je dobila bubrege bila fabricki Matador. Da napomenem da je bila katastrofa i na kisi.
Inace gume u mojoj dimenziji su u 20 u KM od Save do Michelina i ne kostaju vise od 450 KM za set guma
Vozio sam i rangirane prema mom osobnom vidjenju:
Zimska: Continental, Semperit, Micheline, Sava (prve dvije odlicno obavile posao, Micheline relativno i Sava jako losa za prelazni period koji je meni bitan - u martu je sunce ili kisa u Sarajevu, na Igmanu je recimo snijeg)
Ljetna: Bridgestone, Continental, Semperit, Matador (ova zadnja je bila fabricka ugradnja na Skodi i kao sto rekoh jedina koja je dobila bubrege)
Inace gume u mojoj dimenziji su u 20 u KM od Save do Michelina i ne kostaju vise od 450 KM za set guma
Vozio sam i rangirane prema mom osobnom vidjenju:
Zimska: Continental, Semperit, Micheline, Sava (prve dvije odlicno obavile posao, Micheline relativno i Sava jako losa za prelazni period koji je meni bitan - u martu je sunce ili kisa u Sarajevu, na Igmanu je recimo snijeg)
Ljetna: Bridgestone, Continental, Semperit, Matador (ova zadnja je bila fabricka ugradnja na Skodi i kao sto rekoh jedina koja je dobila bubrege)
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#2779 Re: Dolazi zima - zimske gume
S kojom ja NIKAD u BiH nisam imao problema, a navozao sam ih se, kao i drugi ljudi na tim istim gumama na tim istim autima. Isto tako znam i ja dosta ljudi koji je imaju i koji nikad s tom gumom nisu imali problema, a znam ljude i koji jesu, kao i sa GY, kao i sa Michelin, kao i sa Savom.citro wrote:I, kao sto rekoh, vanago za nase ceste.jefferson wrote:Ja sam to odmah rekao, sve zavisi od licnih preferenci. Kako ljudi voze, odrzavaju pritisak, ivicnjaci (tj. penjanje preko istih) itd.Zux wrote:Par stranica ranije napisah i da ponovim svoje iskustvo, Continental nikad vise. Savrsene po pitanju voznih osobina, ali jednostavno preosjetljive na pucanje, habaju se brzo na nasim cestama. Dakle, naglasavam, moje iskustvo. Nemam namjeru da nekom pametujem da valja ili ne valja guma, jednostavno je tako. Ovdje se neki ljudi zauzimaju i brane brand koji koriste bilo da je to auto ili guma isto k'o da su ih oni haman proizveli, ili eto u najmanju ruku imaju koju dionicu u istom.
Conti odavno ima "problema" sa bocnim zidovima. Ali to nije zato sto je to losa guma, nego zato sto je predvidjena za dobre ceste, gdje je veca posvecenost data udobnosti i fleksibilnosti bocnog zida.
Molim jos jedan krug pametovanja i podjebavanja (da nam ne bude dosadno) pa da opet dodjemo do iste konstatacije.
I opet ce ove zime biti Continental.
Last edited by jefferson on 10/10/2014 03:13, edited 1 time in total.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#2780 Re: Dolazi zima - zimske gume
Izbor Save S3 nema veze sa KS, itd, ali ima veze sa klasom tj. velisinom vozila.sparky wrote:Normalno da na forumima seru o savi s3 kao da je neka kalosa kad svi voze auta sa 300-400ks, placaju gume po 600km/komad, a inace su inzinjeri specijalizirani za automobile. Sava s3 je odlicna nova guma za svakog normalnog vozaca i svaki prosjecan auto. Vjerujem da pola tih pametnjakovica voze neke polovne ( ako ikako imaju auto) gume, malo zvucnijih imena. Jos ce tvrditi da je bolja ta neka polovna od nove save. Moje misljenje da je to ok guma za zimu. Problem je sto ljudi pogresno tumace ono s+m, pa ih koriste i ljeti. Naravno, kao i svaka zimska guma, ljeti se brze trosi. Onda, kad dodje sljedeca zima, kuka se kako je samo godinu vozena, a ne moze prekopati uz Mahmutovac.
Ta guma je pravljena prvenstveno z akompaktna vozila, i sve sto tezi preko 1300kg, s tom gumom ima problema u nekom aspektu eksploatacije, vecinom kod voznje po suhom tj. kada su brzinski prosjeci visi.
-
volan
- Posts: 152
- Joined: 26/04/2013 10:19
#2781 Re: Dolazi zima - zimske gume
Da li u Sarajevu ima neko ko prodaje Nokian gume?
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#2782 Re: Dolazi zima - zimske gume
Prosle godine je Nokian gume prodavao Ado, praonica WRC kod tunela Velesici.volan wrote:Da li u Sarajevu ima neko ko prodaje Nokian gume?
-
djes_ba
- Posts: 666
- Joined: 25/08/2009 17:22
#2783 Re: Dolazi zima - zimske gume
Velika pohvala za Sava centar veeliki popust od 15% na kes na njihovoj stranici http://www.sava.ba/cjenovnici.htm, kad se ode dole daju samo 10% nije neka velika razlika oko 50 KM ali bas je fino kad ih covjek nazove i pita zbog cega jedno na netu drugo dole veoma jednostavan odgovor stranica u izradi ili cjene poslije Bajrama ,
nikad vise
bitno je zajebati
bitno je zajebati
-
KladionicarXXX
- Posts: 37
- Joined: 03/05/2014 23:24
#2784 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jel ko kupovao gume u AS Kobilja glava, cujem da im je Michelin najjeftiniji?
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#2785 Re: Dolazi zima - zimske gume
Moje iskustvo sa Savom: Dosle mi na autu S2, ima tome jedno 11-12 godina, sve 4 nove. Prvu zimu bile dobre. Posle zime, vozio ljeti na njima 2-3 hiljade km. Druga zima, strava i uzas, ali bukvalno. U medjuvremenu se pojavio bubreg na jednoj. Nisu ni 10 hiljada bile presle. Posle toga nikad vise Sava.sparky wrote:Normalno da na forumima seru o savi s3 kao da je neka kalosa kad svi voze auta sa 300-400ks, placaju gume po 600km/komad, a inace su inzinjeri specijalizirani za automobile. Sava s3 je odlicna nova guma za svakog normalnog vozaca i svaki prosjecan auto. Vjerujem da pola tih pametnjakovica voze neke polovne ( ako ikako imaju auto) gume, malo zvucnijih imena. Jos ce tvrditi da je bolja ta neka polovna od nove save. Moje misljenje da je to ok guma za zimu. Problem je sto ljudi pogresno tumace ono s+m, pa ih koriste i ljeti. Naravno, kao i svaka zimska guma, ljeti se brze trosi. Onda, kad dodje sljedeca zima, kuka se kako je samo godinu vozena, a ne moze prekopati uz Mahmutovac.
Ljudi voze ljeta i ljeta na Goodyearu zimskom, nikad nikog nisam cuo da drugu zimu qrcu nije valjala. Na Pirelli P3000 sam presao preko 50000 km, bile sve 4, eno i sad zadnje stoje. Na jednoj se pocijepao bocni zid, nakon 50000 km. GoodYear UG7+ evo sad ce biti cetvrta zima ja mislim, bile su samo 2 koje od prosle zime idu nazad. Super se dosad pokazale. Minimalno gube svojstva kako stare, otporne na bubrege, itd. Nije sve u tome sto izadje uzbrdo po snijegu gdje druge gume ne mogu i to kad je nova.
Sto se mene tice, uvijek cu ici na top marke. Razlika u cijeni nije tolika, a obicno se dugorocno isplati.
Continental... 2 sezone (2 ljeta) prosle na PC5, gume fenomenalne. Nikakvih ostecenja, mada makar jednom u dva dana idu preko trotoara. Drze ko zaljepljene i plus jos udobne pravo. Nedavno uzao burazu isto PC5 za njegovo auto, jedno ljeto odradile, isto ekstra se pokazale. Prosle zime uzimao zimske i uzeo Michelin umjesto Continentala, cisto zato sto nisu puno losije na testovima a traju dosta duze i pouzdanije su na nasim cestama.
Valjda ova tema postoji da se vide iskustva ljudi, a ne ja cu kupiti jeftinije, a svi drugi koji kupe skuplje su levati. Ne prave se dobre gume samo za auto 400 konja.
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#2786 Re: Dolazi zima - zimske gume
jefferson wrote:S kojom ja NIKAD u BiH nisam imao problema, a navozao sam ih se, kao i drugi ljudi na tim istim gumama na tim istim autima. Isto tako znam i ja dosta ljudi koji je imaju i koji nikad s tom gumom nisu imali problema, a znam ljude i koji jesu, kao i sa GY, kao i sa Michelin, kao i sa Savom.citro wrote:I, kao sto rekoh, vanago za nase ceste.jefferson wrote: Ja sam to odmah rekao, sve zavisi od licnih preferenci. Kako ljudi voze, odrzavaju pritisak, ivicnjaci (tj. penjanje preko istih) itd.
Conti odavno ima "problema" sa bocnim zidovima. Ali to nije zato sto je to losa guma, nego zato sto je predvidjena za dobre ceste, gdje je veca posvecenost data udobnosti i fleksibilnosti bocnog zida.
Molim jos jedan krug pametovanja i podjebavanja (da nam ne bude dosadno) pa da opet dodjemo do iste konstatacije.
I opet ce ove zime biti Continental.
Pa sada, kada su toliko dobre, da li bi mi prodao svoj istroseni komplet zimskih Conti ? Kontam, ide zima, pa ako je to stvarno tako dobra guma ( a ja sam kokuz covjek, sta da radim ) dobro bi mi dosle. Naravno, racunam da si ti osvijesteni covjek pa da gume mijenjas na vrijeme, tako da su i ove polovne sasvim OK.
Moze ? I obecavam da ih necu stavljati na Citroena. Da te ne brukam.
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2787 Re: Dolazi zima - zimske gume
Malo sam se raspitivao po firmi medju muskom rajom. Ima nas dvadesetak, a pricao sam sa 8-9. Vecina vozi na Contiju ili Semperitu. Nekoliko UG8. Jedan Vredestein.
Od muske raje niko na Savi ili Tigru. Uglavnom kod zena i to "cjelogodisnja" guma.
Posto nas zanima Conti, rijec je o 4 vozila gdje su dva sa ts830 i dva sa ts850. Prvi su tri zime prevezli, ovo je cetvrta. Nas dvojica sa 850 jedan dvije zime a ja samo jednu.
Culi su svi da Conti ima problema sa zidom, ali niko nije imao licno iskustvo te vrste.
Ne prodajem ove gume. Meni je svejedno koje cete odabrati. Samo ja licno ne znam nikog ko j eimao problem koji se pominje, a svi su kao "culi".
Od muske raje niko na Savi ili Tigru. Uglavnom kod zena i to "cjelogodisnja" guma.
Posto nas zanima Conti, rijec je o 4 vozila gdje su dva sa ts830 i dva sa ts850. Prvi su tri zime prevezli, ovo je cetvrta. Nas dvojica sa 850 jedan dvije zime a ja samo jednu.
Culi su svi da Conti ima problema sa zidom, ali niko nije imao licno iskustvo te vrste.
Ne prodajem ove gume. Meni je svejedno koje cete odabrati. Samo ja licno ne znam nikog ko j eimao problem koji se pominje, a svi su kao "culi".
-
romeomoraprezivjeti
- Posts: 1632
- Joined: 15/09/2012 14:06
- Location: SARAJEVO
#2788 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma continental je vrhunska guma,ne treba tu previse polemisati. Cinjenica je,da takodjer postoje jeftinije gume koje mogu biti alternativa,i to veoma dobra.
- ElRe
- Posts: 16943
- Joined: 12/12/2011 11:28
#2789 Re: Dolazi zima - zimske gume
ami8 wrote:Nemoj živ bio Matador, Tigar ti je puno bolja guma.Spektakluk wrote:Otprilike 80% kilometraze predjem ljeti pa sam iz tih razloga kupio "visu srednju" klasu - uniroyal rainexpert i jako sam zadovoljan. Ipak Uniroyal MSPlus77 mi je prilicno iznad budzeta (o Michelin, Conti i sl. da i ne govorim). Sportivu i Tigar ne bih jer nemam povjerenja u tu nizu klasu, a ljudi iznose prilicno negativnA ISKUSTVA. S3 mi je bila (i trenutno jos uvijek jeste) favorit ali cu jos malo istrazivat i porediti, ali tu su jos i Matador i Firestone.sparky wrote:Normalno da na forumima seru o savi s3 kao da je neka kalosa kad svi voze auta sa 300-400ks, placaju gume po 600km/komad, a inace su inzinjeri specijalizirani za automobile. Sava s3 je odlicna nova guma za svakog normalnog vozaca i svaki prosjecan auto. Vjerujem da pola tih pametnjakovica voze neke polovne ( ako ikako imaju auto) gume, malo zvucnijih imena. Jos ce tvrditi da je bolja ta neka polovna od nove save. Moje misljenje da je to ok guma za zimu. Problem je sto ljudi pogresno tumace ono s+m, pa ih koriste i ljeti. Naravno, kao i svaka zimska guma, ljeti se brze trosi. Onda, kad dodje sljedeca zima, kuka se kako je samo godinu vozena, a ne moze prekopati uz Mahmutovac.
Ja imam odlicna iskustva sa Matador zimskim gumama, Sibir Snow model.
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2790 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma jasno da ima solidnih a jeftnijh. Samo kako rekoh to je onda kompromis. Meni je za sve cetiri gume razlika 130 maraka izmedju Save i Continentala. Izmedju Semperita i Contija 70 maraka.romeomoraprezivjeti wrote:Ma continental je vrhunska guma,ne treba tu previse polemisati. Cinjenica je,da takodjer postoje jeftinije gume koje mogu biti alternativa,i to veoma dobra.
To je besmislena dilema kad spram tih para uporedis vrijednost vozila ili posljedica koje bi mogle nastati radi pola metra duzeg kocenja.
Meni besmisleno. Ako mogu, kupicu najbolje i necu raditi kompromise sa stvarima koje su ozbiljne.
...s tipfeler masine...
-
Teufik
- Posts: 4890
- Joined: 25/01/2010 18:51
- Location: TZ
#2791 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je smisao svega. Plus imas vrhunsku gumu 4-5 a mozda i vise sezona.drugi profil wrote: Ma jasno da ima solidnih a jeftnijh. Samo kako rekoh to je onda kompromis. Meni je za sve cetiri gume razlika 130 maraka izmedju Save i Continentala. Izmedju Semperita i Contija 70 maraka.
To je besmislena dilema kad spram tih para uporedis vrijednost vozila ili posljedica koje bi mogle nastati radi pola metra duzeg kocenja.
Meni besmisleno. Ako mogu, kupicu najbolje i necu raditi kompromise sa stvarima koje su ozbiljne.
...s tipfeler masine...
I kad taj iznos podijelis s brojem sezona, to je nista. Naravno ko moze priustiti. Ko ne moze, ne hatorim.
-
romeomoraprezivjeti
- Posts: 1632
- Joined: 15/09/2012 14:06
- Location: SARAJEVO
#2792 Re: Dolazi zima - zimske gume
Mislim da je pet sezona krajnji domet,kako ovih skupljih,tako i jeftinijih. To je sasvim ok.
- sema911s
- Posts: 5146
- Joined: 04/03/2013 15:37
- Location: mene nosi mutna rijeka
#2793 Re: Dolazi zima - zimske gume
3 je max,., kave su nam ceste i kako se odrzavaju,., skontaj koliko ti sare ostane sve na zimskoj ispod 5mm je premaloromeomoraprezivjeti wrote:Mislim da je pet sezona krajnji domet,kako ovih skupljih,tako i jeftinijih. To je sasvim ok.
ta prica nevozim ja brzo, vozim samo po gradu padne u vodu vrlo brzoo
-
Teufik
- Posts: 4890
- Joined: 25/01/2010 18:51
- Location: TZ
#2794 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nek je 4 prosjek. Odlicno
-
sabanss
- Posts: 4768
- Joined: 13/08/2006 11:20
#2795 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nije isto prelaziti 25 000 i 6500 godisnje... Mada definitivno nije ista guma poslije izvjesnog vremena, kada bi sudili po dubini sare ja bi gume mogao voziti 10 godinasema911s wrote:3 je max,., kave su nam ceste i kako se odrzavaju,., skontaj koliko ti sare ostane sve na zimskoj ispod 5mm je premaloromeomoraprezivjeti wrote:Mislim da je pet sezona krajnji domet,kako ovih skupljih,tako i jeftinijih. To je sasvim ok.
ta prica nevozim ja brzo, vozim samo po gradu padne u vodu vrlo brzoo
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#2796 Re: Dolazi zima - zimske gume
Conti ljetne, za manje od godinu dana bubreg.
Primjetio majstori pri promjeni ulja sa unutrašnje strane.
Inače odlične gume, ali jbg.
Primjetio majstori pri promjeni ulja sa unutrašnje strane.
Inače odlične gume, ali jbg.
-
Spektakluk
- Posts: 193
- Joined: 08/11/2013 10:14
#2797 Re: Dolazi zima - zimske gume
A da li je neko vozio Uniroyal zimske gume? Na gumam.com pise da je ova marka visa srednja klasa. Licno imam iskustvo sa ljetnim gumama i smatram to vrlo dobrim odnosom cijena/kvalitet za kompaktna auta. S druge strane ne znam nikoga da je probao zismku verziju.
- Sarajevski-Seljak
- Posts: 2117
- Joined: 14/02/2011 20:27
- Location: Accra, Ghana
#2798 Re: Dolazi zima - zimske gume
Moze li mi neko preporuciti dobre zimske gume za Pezoa 307, 205/55/16 ?
Prosle zime poslusam druga i kupim Savu, umalo me nisu glave kostale.
Tako da Sava, Tigar, gume iz Robot-a i slicno ne dolazi u obzir!
Prosle zime poslusam druga i kupim Savu, umalo me nisu glave kostale.
Tako da Sava, Tigar, gume iz Robot-a i slicno ne dolazi u obzir!
-
semirgw
- Posts: 17
- Joined: 11/10/2014 16:18
#2799 Re: Dolazi zima - zimske gume
Šta kazete na ovo:
195/65R15 91T Goodyear UG 9 - 115,34 po komadu
za Alfu 147?
Ima li sta povoljnije a slicne kvalitete u sarajevu?
(pozdrav za qlera, ako skonta ko je)
195/65R15 91T Goodyear UG 9 - 115,34 po komadu
za Alfu 147?
Ima li sta povoljnije a slicne kvalitete u sarajevu?
(pozdrav za qlera, ako skonta ko je)
- saiks
- Posts: 1196
- Joined: 12/11/2013 13:06
#2800 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ima,ultra grip 9 za 112 km po komadusemirgw wrote:Šta kazete na ovo:
195/65R15 91T Goodyear UG 9 - 115,34 po komadu
za Alfu 147?
Ima li sta povoljnije a slicne kvalitete u sarajevu?
(pozdrav za qlera, ako skonta ko je)
Besplatna dostava gdje zelis
