Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2776 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

sparky wrote:Evo moje licno iskustvo. Kad je zavalio onaj snijeg 2012e ja sam svoj auto vozio na sve cetiri nove save s3, a komsiluk je bio parkiran na kontinentalima, gudjerima i slicno. Inace sam sa Sirokace :)
Nekad sam, mozda cak i na ovoj temi stavljao video ili sliku, ne sjecam se. Vrlo opustena voznja niz nagib (kombinacija snijega i leda) od 124% :)
Bice da ti komsiluk ne zna vozit po mokroj cesti, a gluho bilo po snijegu. Sava jest dobra za snijeg, ali vjeruj mi Conti i GY su jos bolje. S tim da su ove dvije bolje i po suhoj, ili mokroj hladnoj podlozi.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2777 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

jefferson wrote:
Zux wrote:Par stranica ranije napisah i da ponovim svoje iskustvo, Continental nikad vise. Savrsene po pitanju voznih osobina, ali jednostavno preosjetljive na pucanje, habaju se brzo na nasim cestama. Dakle, naglasavam, moje iskustvo. Nemam namjeru da nekom pametujem da valja ili ne valja guma, jednostavno je tako. Ovdje se neki ljudi zauzimaju i brane brand koji koriste bilo da je to auto ili guma isto k'o da su ih oni haman proizveli, ili eto u najmanju ruku imaju koju dionicu u istom.
Ja sam to odmah rekao, sve zavisi od licnih preferenci. Kako ljudi voze, odrzavaju pritisak, ivicnjaci (tj. penjanje preko istih) itd.
Conti odavno ima "problema" sa bocnim zidovima. Ali to nije zato sto je to losa guma, nego zato sto je predvidjena za dobre ceste, gdje je veca posvecenost data udobnosti i fleksibilnosti bocnog zida.
I, kao sto rekoh, vanago za nase ceste.
Molim jos jedan krug pametovanja i podjebavanja (da nam ne bude dosadno) pa da opet dodjemo do iste konstatacije.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#2778 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sabanss »

Meni je jedina guma koja je dobila bubrege bila fabricki Matador. Da napomenem da je bila katastrofa i na kisi.

Inace gume u mojoj dimenziji su u 20 u KM od Save do Michelina i ne kostaju vise od 450 KM za set guma :D

Vozio sam i rangirane prema mom osobnom vidjenju:

Zimska: Continental, Semperit, Micheline, Sava (prve dvije odlicno obavile posao, Micheline relativno i Sava jako losa za prelazni period koji je meni bitan - u martu je sunce ili kisa u Sarajevu, na Igmanu je recimo snijeg)

Ljetna: Bridgestone, Continental, Semperit, Matador (ova zadnja je bila fabricka ugradnja na Skodi i kao sto rekoh jedina koja je dobila bubrege)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2779 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

citro wrote:
jefferson wrote:
Zux wrote:Par stranica ranije napisah i da ponovim svoje iskustvo, Continental nikad vise. Savrsene po pitanju voznih osobina, ali jednostavno preosjetljive na pucanje, habaju se brzo na nasim cestama. Dakle, naglasavam, moje iskustvo. Nemam namjeru da nekom pametujem da valja ili ne valja guma, jednostavno je tako. Ovdje se neki ljudi zauzimaju i brane brand koji koriste bilo da je to auto ili guma isto k'o da su ih oni haman proizveli, ili eto u najmanju ruku imaju koju dionicu u istom.
Ja sam to odmah rekao, sve zavisi od licnih preferenci. Kako ljudi voze, odrzavaju pritisak, ivicnjaci (tj. penjanje preko istih) itd.
Conti odavno ima "problema" sa bocnim zidovima. Ali to nije zato sto je to losa guma, nego zato sto je predvidjena za dobre ceste, gdje je veca posvecenost data udobnosti i fleksibilnosti bocnog zida.
I, kao sto rekoh, vanago za nase ceste.
Molim jos jedan krug pametovanja i podjebavanja (da nam ne bude dosadno) pa da opet dodjemo do iste konstatacije.
S kojom ja NIKAD u BiH nisam imao problema, a navozao sam ih se, kao i drugi ljudi na tim istim gumama na tim istim autima. Isto tako znam i ja dosta ljudi koji je imaju i koji nikad s tom gumom nisu imali problema, a znam ljude i koji jesu, kao i sa GY, kao i sa Michelin, kao i sa Savom.
I opet ce ove zime biti Continental.
Last edited by jefferson on 10/10/2014 03:13, edited 1 time in total.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2780 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

sparky wrote:Normalno da na forumima seru o savi s3 kao da je neka kalosa kad svi voze auta sa 300-400ks, placaju gume po 600km/komad, a inace su inzinjeri specijalizirani za automobile. Sava s3 je odlicna nova guma za svakog normalnog vozaca i svaki prosjecan auto. Vjerujem da pola tih pametnjakovica voze neke polovne ( ako ikako imaju auto) gume, malo zvucnijih imena. Jos ce tvrditi da je bolja ta neka polovna od nove save. Moje misljenje da je to ok guma za zimu. Problem je sto ljudi pogresno tumace ono s+m, pa ih koriste i ljeti. Naravno, kao i svaka zimska guma, ljeti se brze trosi. Onda, kad dodje sljedeca zima, kuka se kako je samo godinu vozena, a ne moze prekopati uz Mahmutovac.
Izbor Save S3 nema veze sa KS, itd, ali ima veze sa klasom tj. velisinom vozila.
Ta guma je pravljena prvenstveno z akompaktna vozila, i sve sto tezi preko 1300kg, s tom gumom ima problema u nekom aspektu eksploatacije, vecinom kod voznje po suhom tj. kada su brzinski prosjeci visi.
volan
Posts: 152
Joined: 26/04/2013 10:19

#2781 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by volan »

Da li u Sarajevu ima neko ko prodaje Nokian gume?
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2782 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by lavic »

volan wrote:Da li u Sarajevu ima neko ko prodaje Nokian gume?
Prosle godine je Nokian gume prodavao Ado, praonica WRC kod tunela Velesici.
djes_ba
Posts: 666
Joined: 25/08/2009 17:22

#2783 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by djes_ba »

Velika pohvala za Sava centar veeliki popust od 15% na kes na njihovoj stranici http://www.sava.ba/cjenovnici.htm, kad se ode dole daju samo 10% nije neka velika razlika oko 50 KM ali bas je fino kad ih covjek nazove i pita zbog cega jedno na netu drugo dole veoma jednostavan odgovor stranica u izradi ili cjene poslije Bajrama , :thumbup: :thumbup: nikad vise
bitno je zajebati
KladionicarXXX
Posts: 37
Joined: 03/05/2014 23:24

#2784 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by KladionicarXXX »

Jel ko kupovao gume u AS Kobilja glava, cujem da im je Michelin najjeftiniji?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2785 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

sparky wrote:Normalno da na forumima seru o savi s3 kao da je neka kalosa kad svi voze auta sa 300-400ks, placaju gume po 600km/komad, a inace su inzinjeri specijalizirani za automobile. Sava s3 je odlicna nova guma za svakog normalnog vozaca i svaki prosjecan auto. Vjerujem da pola tih pametnjakovica voze neke polovne ( ako ikako imaju auto) gume, malo zvucnijih imena. Jos ce tvrditi da je bolja ta neka polovna od nove save. Moje misljenje da je to ok guma za zimu. Problem je sto ljudi pogresno tumace ono s+m, pa ih koriste i ljeti. Naravno, kao i svaka zimska guma, ljeti se brze trosi. Onda, kad dodje sljedeca zima, kuka se kako je samo godinu vozena, a ne moze prekopati uz Mahmutovac.
Moje iskustvo sa Savom: Dosle mi na autu S2, ima tome jedno 11-12 godina, sve 4 nove. Prvu zimu bile dobre. Posle zime, vozio ljeti na njima 2-3 hiljade km. Druga zima, strava i uzas, ali bukvalno. U medjuvremenu se pojavio bubreg na jednoj. Nisu ni 10 hiljada bile presle. Posle toga nikad vise Sava.

Ljudi voze ljeta i ljeta na Goodyearu zimskom, nikad nikog nisam cuo da drugu zimu qrcu nije valjala. Na Pirelli P3000 sam presao preko 50000 km, bile sve 4, eno i sad zadnje stoje. Na jednoj se pocijepao bocni zid, nakon 50000 km. GoodYear UG7+ evo sad ce biti cetvrta zima ja mislim, bile su samo 2 koje od prosle zime idu nazad. Super se dosad pokazale. Minimalno gube svojstva kako stare, otporne na bubrege, itd. Nije sve u tome sto izadje uzbrdo po snijegu gdje druge gume ne mogu i to kad je nova.

Sto se mene tice, uvijek cu ici na top marke. Razlika u cijeni nije tolika, a obicno se dugorocno isplati.

Continental... 2 sezone (2 ljeta) prosle na PC5, gume fenomenalne. Nikakvih ostecenja, mada makar jednom u dva dana idu preko trotoara. Drze ko zaljepljene i plus jos udobne pravo. Nedavno uzao burazu isto PC5 za njegovo auto, jedno ljeto odradile, isto ekstra se pokazale. Prosle zime uzimao zimske i uzeo Michelin umjesto Continentala, cisto zato sto nisu puno losije na testovima a traju dosta duze i pouzdanije su na nasim cestama.

Valjda ova tema postoji da se vide iskustva ljudi, a ne ja cu kupiti jeftinije, a svi drugi koji kupe skuplje su levati. Ne prave se dobre gume samo za auto 400 konja.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2786 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

jefferson wrote:
citro wrote:
jefferson wrote: Ja sam to odmah rekao, sve zavisi od licnih preferenci. Kako ljudi voze, odrzavaju pritisak, ivicnjaci (tj. penjanje preko istih) itd.
Conti odavno ima "problema" sa bocnim zidovima. Ali to nije zato sto je to losa guma, nego zato sto je predvidjena za dobre ceste, gdje je veca posvecenost data udobnosti i fleksibilnosti bocnog zida.
I, kao sto rekoh, vanago za nase ceste.
Molim jos jedan krug pametovanja i podjebavanja (da nam ne bude dosadno) pa da opet dodjemo do iste konstatacije.
S kojom ja NIKAD u BiH nisam imao problema, a navozao sam ih se, kao i drugi ljudi na tim istim gumama na tim istim autima. Isto tako znam i ja dosta ljudi koji je imaju i koji nikad s tom gumom nisu imali problema, a znam ljude i koji jesu, kao i sa GY, kao i sa Michelin, kao i sa Savom.
I opet ce ove zime biti Continental.

Pa sada, kada su toliko dobre, da li bi mi prodao svoj istroseni komplet zimskih Conti ? Kontam, ide zima, pa ako je to stvarno tako dobra guma ( a ja sam kokuz covjek, sta da radim ) dobro bi mi dosle. Naravno, racunam da si ti osvijesteni covjek pa da gume mijenjas na vrijeme, tako da su i ove polovne sasvim OK.
Moze ? I obecavam da ih necu stavljati na Citroena. Da te ne brukam.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2787 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Malo sam se raspitivao po firmi medju muskom rajom. Ima nas dvadesetak, a pricao sam sa 8-9. Vecina vozi na Contiju ili Semperitu. Nekoliko UG8. Jedan Vredestein.
Od muske raje niko na Savi ili Tigru. Uglavnom kod zena i to "cjelogodisnja" guma.

Posto nas zanima Conti, rijec je o 4 vozila gdje su dva sa ts830 i dva sa ts850. Prvi su tri zime prevezli, ovo je cetvrta. Nas dvojica sa 850 jedan dvije zime a ja samo jednu.
Culi su svi da Conti ima problema sa zidom, ali niko nije imao licno iskustvo te vrste.

Ne prodajem ove gume. Meni je svejedno koje cete odabrati. Samo ja licno ne znam nikog ko j eimao problem koji se pominje, a svi su kao "culi".
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2788 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

Ma continental je vrhunska guma,ne treba tu previse polemisati. Cinjenica je,da takodjer postoje jeftinije gume koje mogu biti alternativa,i to veoma dobra.;-)
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#2789 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

ami8 wrote:
Spektakluk wrote:
sparky wrote:Normalno da na forumima seru o savi s3 kao da je neka kalosa kad svi voze auta sa 300-400ks, placaju gume po 600km/komad, a inace su inzinjeri specijalizirani za automobile. Sava s3 je odlicna nova guma za svakog normalnog vozaca i svaki prosjecan auto. Vjerujem da pola tih pametnjakovica voze neke polovne ( ako ikako imaju auto) gume, malo zvucnijih imena. Jos ce tvrditi da je bolja ta neka polovna od nove save. Moje misljenje da je to ok guma za zimu. Problem je sto ljudi pogresno tumace ono s+m, pa ih koriste i ljeti. Naravno, kao i svaka zimska guma, ljeti se brze trosi. Onda, kad dodje sljedeca zima, kuka se kako je samo godinu vozena, a ne moze prekopati uz Mahmutovac.
Otprilike 80% kilometraze predjem ljeti pa sam iz tih razloga kupio "visu srednju" klasu - uniroyal rainexpert i jako sam zadovoljan. Ipak Uniroyal MSPlus77 mi je prilicno iznad budzeta (o Michelin, Conti i sl. da i ne govorim). Sportivu i Tigar ne bih jer nemam povjerenja u tu nizu klasu, a ljudi iznose prilicno negativnA ISKUSTVA. S3 mi je bila (i trenutno jos uvijek jeste) favorit ali cu jos malo istrazivat i porediti, ali tu su jos i Matador i Firestone.
Nemoj živ bio Matador, Tigar ti je puno bolja guma.

Ja imam odlicna iskustva sa Matador zimskim gumama, Sibir Snow model.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2790 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

romeomoraprezivjeti wrote:Ma continental je vrhunska guma,ne treba tu previse polemisati. Cinjenica je,da takodjer postoje jeftinije gume koje mogu biti alternativa,i to veoma dobra.;-)
Ma jasno da ima solidnih a jeftnijh. Samo kako rekoh to je onda kompromis. Meni je za sve cetiri gume razlika 130 maraka izmedju Save i Continentala. Izmedju Semperita i Contija 70 maraka.
To je besmislena dilema kad spram tih para uporedis vrijednost vozila ili posljedica koje bi mogle nastati radi pola metra duzeg kocenja.
Meni besmisleno. Ako mogu, kupicu najbolje i necu raditi kompromise sa stvarima koje su ozbiljne.




...s tipfeler masine...
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2791 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

drugi profil wrote: Ma jasno da ima solidnih a jeftnijh. Samo kako rekoh to je onda kompromis. Meni je za sve cetiri gume razlika 130 maraka izmedju Save i Continentala. Izmedju Semperita i Contija 70 maraka.
To je besmislena dilema kad spram tih para uporedis vrijednost vozila ili posljedica koje bi mogle nastati radi pola metra duzeg kocenja.
Meni besmisleno. Ako mogu, kupicu najbolje i necu raditi kompromise sa stvarima koje su ozbiljne.




...s tipfeler masine...
To je smisao svega. Plus imas vrhunsku gumu 4-5 a mozda i vise sezona.
I kad taj iznos podijelis s brojem sezona, to je nista. Naravno ko moze priustiti. Ko ne moze, ne hatorim.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2792 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

Mislim da je pet sezona krajnji domet,kako ovih skupljih,tako i jeftinijih. To je sasvim ok.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#2793 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sema911s »

romeomoraprezivjeti wrote:Mislim da je pet sezona krajnji domet,kako ovih skupljih,tako i jeftinijih. To je sasvim ok.
3 je max,., kave su nam ceste i kako se odrzavaju,., skontaj koliko ti sare ostane sve na zimskoj ispod 5mm je premalo

ta prica nevozim ja brzo, vozim samo po gradu padne u vodu vrlo brzoo
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2794 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

Nek je 4 prosjek. Odlicno
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#2795 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sabanss »

sema911s wrote:
romeomoraprezivjeti wrote:Mislim da je pet sezona krajnji domet,kako ovih skupljih,tako i jeftinijih. To je sasvim ok.
3 je max,., kave su nam ceste i kako se odrzavaju,., skontaj koliko ti sare ostane sve na zimskoj ispod 5mm je premalo

ta prica nevozim ja brzo, vozim samo po gradu padne u vodu vrlo brzoo
Nije isto prelaziti 25 000 i 6500 godisnje... Mada definitivno nije ista guma poslije izvjesnog vremena, kada bi sudili po dubini sare ja bi gume mogao voziti 10 godina
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2796 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by daddy-kool »

Conti ljetne, za manje od godinu dana bubreg.
Primjetio majstori pri promjeni ulja sa unutrašnje strane.
Inače odlične gume, ali jbg.
Spektakluk
Posts: 193
Joined: 08/11/2013 10:14

#2797 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Spektakluk »

A da li je neko vozio Uniroyal zimske gume? Na gumam.com pise da je ova marka visa srednja klasa. Licno imam iskustvo sa ljetnim gumama i smatram to vrlo dobrim odnosom cijena/kvalitet za kompaktna auta. S druge strane ne znam nikoga da je probao zismku verziju.
User avatar
Sarajevski-Seljak
Posts: 2117
Joined: 14/02/2011 20:27
Location: Accra, Ghana

#2798 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Sarajevski-Seljak »

Moze li mi neko preporuciti dobre zimske gume za Pezoa 307, 205/55/16 ?



Prosle zime poslusam druga i kupim Savu, umalo me nisu glave kostale.

Tako da Sava, Tigar, gume iz Robot-a i slicno ne dolazi u obzir!
semirgw
Posts: 17
Joined: 11/10/2014 16:18

#2799 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by semirgw »

Šta kazete na ovo:
195/65R15 91T Goodyear UG 9 - 115,34 po komadu
za Alfu 147?

Ima li sta povoljnije a slicne kvalitete u sarajevu?

(pozdrav za qlera, ako skonta ko je)
User avatar
saiks
Posts: 1196
Joined: 12/11/2013 13:06

#2800 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by saiks »

semirgw wrote:Šta kazete na ovo:
195/65R15 91T Goodyear UG 9 - 115,34 po komadu
za Alfu 147?

Ima li sta povoljnije a slicne kvalitete u sarajevu?

(pozdrav za qlera, ako skonta ko je)
Ima,ultra grip 9 za 112 km po komadu :D
Besplatna dostava gdje zelis
Post Reply