Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Romeo 80
Posts: 4628
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#2776 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Romeo 80 »

JThomas wrote:meteorit, vector, sabaton, motorna pila...
I Lucky Strike je bio jednom mensecini :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2777 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

Sapna_TZ wrote:Glavni razlog zbog cega je Bosna to sto jest je nepismen i neobrazovan narod.
Na popisu iz 1930 godine 88% ljudi u BIH je bilo totalno nepismeno.
I onda se ne treba cuditi zasto je ovakvo stanje jer je
90 godina i suvise kratak period da bi se mentalitet naroda tako drasticno promjenio.
BIH samo geografski pripada Evropi, mentalitetom smo identicni Azijatima i okupatoru koji je ovdje stoljecima vladao i koji nas je toliko godina tlacio.
Osmanlije su nam oblikovale mentalitet, a gdje god su oni vladali donijeli su neobrazovanost, zatucanost, zaostalost, primitivizam.
Sarajevo, danasnje Sarajevo je samo produkt stanovnistva koji ga nastanjuje.
Sarajevo je obicno selo, i po izgledu i po civilizacijskim normama vise lici na provincijsku kasabu nego na moderan evropski grad.
Sinoc je index zagadjenja iznosio 545. Jeste li vi svjesni toga?
Ili vam je 545 samo jedan obicni broj?
Pitate li se otkud takvo zagadjenje?
Ili se vodite parolom #hajstafali; sve je to Bozije davanje.
Ja vjerujem da je Sarajevo najgore uredjen i organizovan glavni grad na evropskom kontinentu.
Jadan je onaj grad ciji stanovnici pisaju u tramvaju, i ciji tramvaji izgledaju kao da su svjeze stigli sa otpada iz Afrike, a Dom zdravlja izgleda kao bunker iz najaktivnijeg doba Hladnog rata.
I meni uopste nije jasno sta ljudi vide u nama i zasto mi imamo neutemeljeno visoko misljenje o sebi.
Valjda se volimo zavaravati i misliti da smo krema Evrope, prva klasa ljudi jer zivimo u Seheru.
Moja gospodo, taj seher je odavno postao kanta za pljuvanje jer taj isti seher nema nikakve karakteristike grada i urbane gradske sredine.
Odavno je Sarajevo na izdisaju, samo se bojimo to da priznamo sebi. Grad ciji stanovnici ne znaju koliko je jadno to sto rade.
Napravili su od grada jedan obicni buvljak.

Valjda je Sarajevo sinonim ovima sto danas zive u vrletima koje su i vukovi davno napustili pa danonocno sanjanju kako doci u grad i napravit kucu bez dozvole na brdu i krenuti zagadjivati grad kroz dimnjak

I u moru negativnosti koje te okruzuju, jasno je kolika smo rupcaga postali.
Tamni vilajet iz kojeg treba otici glavom bez obzira i nikad se ne osvrnuti nazad.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2778 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Pa idi u sapnu sto si doso u SA kad kurcu ne valja....a svi dajete guzice da ga se dokopate :mrgreen: hajte svi kuci :evil:
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2779 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

vjesticanametli wrote:Pa idi u sapnu sto si doso u SA kad kurcu ne valja....a svi dajete guzice da ga se dokopate :mrgreen: hajte svi kuci :evil:
:-) :-)

kakva te sapna našla :-) ode on u dojcland sU 170 maraka i vrecom za spavanje
Melbourne_Australia
Posts: 2768
Joined: 06/11/2012 14:20

#2780 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Melbourne_Australia »

muha_sa wrote:
Sapna_TZ wrote:Glavni razlog zbog cega je Bosna to sto jest je nepismen i neobrazovan narod.
Na popisu iz 1930 godine 88% ljudi u BIH je bilo totalno nepismeno.
I onda se ne treba cuditi zasto je ovakvo stanje jer je
90 godina i suvise kratak period da bi se mentalitet naroda tako drasticno promjenio.
BIH samo geografski pripada Evropi, mentalitetom smo identicni Azijatima i okupatoru koji je ovdje stoljecima vladao i koji nas je toliko godina tlacio.
Osmanlije su nam oblikovale mentalitet, a gdje god su oni vladali donijeli su neobrazovanost, zatucanost, zaostalost, primitivizam.
Sarajevo, danasnje Sarajevo je samo produkt stanovnistva koji ga nastanjuje.
Sarajevo je obicno selo, i po izgledu i po civilizacijskim normama vise lici na provincijsku kasabu nego na moderan evropski grad.
Sinoc je index zagadjenja iznosio 545. Jeste li vi svjesni toga?
Ili vam je 545 samo jedan obicni broj?
Pitate li se otkud takvo zagadjenje?
Ili se vodite parolom #hajstafali; sve je to Bozije davanje.
Ja vjerujem da je Sarajevo najgore uredjen i organizovan glavni grad na evropskom kontinentu.
Jadan je onaj grad ciji stanovnici pisaju u tramvaju, i ciji tramvaji izgledaju kao da su svjeze stigli sa otpada iz Afrike, a Dom zdravlja izgleda kao bunker iz najaktivnijeg doba Hladnog rata.
I meni uopste nije jasno sta ljudi vide u nama i zasto mi imamo neutemeljeno visoko misljenje o sebi.
Valjda se volimo zavaravati i misliti da smo krema Evrope, prva klasa ljudi jer zivimo u Seheru.
Moja gospodo, taj seher je odavno postao kanta za pljuvanje jer taj isti seher nema nikakve karakteristike grada i urbane gradske sredine.
Odavno je Sarajevo na izdisaju, samo se bojimo to da priznamo sebi. Grad ciji stanovnici ne znaju koliko je jadno to sto rade.
Napravili su od grada jedan obicni buvljak.

Valjda je Sarajevo sinonim ovima sto danas zive u vrletima koje su i vukovi davno napustili pa danonocno sanjanju kako doci u grad i napravit kucu bez dozvole na brdu i krenuti zagadjivati grad kroz dimnjak

I u moru negativnosti koje te okruzuju, jasno je kolika smo rupcaga postali.
Tamni vilajet iz kojeg treba otici glavom bez obzira i nikad se ne osvrnuti nazad.

Ti znas o Evropskim gradovima....On iz sela Sapna tipka :lol: Da mi je samo vidjeti tu tvoju rumenu facu...
Last edited by Melbourne_Australia on 30/12/2018 19:23, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2781 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Aha :mrgreen: ode al :evil: opiso sam sebe :lol: vukovi vrleti prodo zemlju da doDZe u SA :P :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2782 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by triconja »

muha_sa wrote:
vjesticanametli wrote:Pa idi u sapnu sto si doso u SA kad kurcu ne valja....a svi dajete guzice da ga se dokopate :mrgreen: hajte svi kuci :evil:
:-) :-)

kakva te sapna našla :-) ode on u dojcland sU 170 maraka i vrecom za spavanje
I kad ode tamo opet ce srat kako drzava ne valja samo sto ce to bit njemacka :lol:
User avatar
escobar__
Posts: 9983
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#2783 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by escobar__ »

Broj onih koji svakodnevno odlaze (i upisuju kurseve njemačkog jezika ovdje) je sasvim dovoljan i jasan pokazatelj o tome radi li se o ublehi ili stvarnosti.

Logično je da će svako iole normalan raditi na tome da napusti zemlju u kojoj bukvalno ništa ne funkcioniše - obrazovanje, zdravstvo, ekonomija, sigurnost, ljudska prava, (nastavi niz)... Hipi sranja poput onog "nije sve tako crno ni ovdje" i bulažnjenje poput tog sam odavno prestao slušati. U tuzlanskom (gradskom) naselju u kom živim nemam kako treba ceste već prelazim katakombe i kratere, šahtove i pizde materine na putu do posla i nazad, odem ljekaru i na vlastitoj koži trpim animozitet tuzlanskog Doma zdravlja prema UKC-u (i obratno) - zbog različite vlasti na različitim nivoima -, država je jedna divljina u kojoj parkira ko kako i gdje hoće pa dječja kolica guraš po cesti dok hablečina parkirana pola na trotoar, pola na travnatu površinu ispija kafu i dudla ono crijevo u obližnjem kafiću.

Kakva je uopšte diskusija potrebna na ovu temu, jebo te!? Smatram da djeca odmah paralelno uz osnovno i srednje obrazovanje trebaju učit i njemački (ili jezik neke druge zapadnoevropske države) i što prije to bolje pokupit prnje iz šupka Evrope.
Melbourne_Australia
Posts: 2768
Joined: 06/11/2012 14:20

#2784 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Melbourne_Australia »

Nigdje nije kao u BIH...Kad imas kesa i nekretnina...Pozz sa Bjelasnice, danas je skijanje bilo vrh i koncert je bio extra..Uglavnom, kokuzi idu i treba da idu....Njemacka trazi radnu snagu..Manje papaka u drzavi def..A kad si kokuz sve mrzis i nista ne valja..Uvjek negativan, ni cuna se ne dize a zena neda.. :lol: :lol: Pravac svabija :lol:
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2785 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by JThomas »

Romeo 80 wrote:
JThomas wrote:meteorit, vector, sabaton, motorna pila...
I Lucky Strike je bio jednom mensecini :mrgreen:
ima još sigurno, onako sam po sjećanju. tri tačke.
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2786 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

Melbourne_Australia wrote:Nigdje nije kao u BIH...Kad imas kesa i nekretnina...Pozz sa Bjelasnice, danas je skijanje bilo vrh i koncert je bio extra..Uglavnom, kokuzi idu i treba da idu....Njemacka trazi radnu snagu..Manje papaka u drzavi def..A kad si kokuz sve mrzis i nista ne valja..Uvjek negativan, ni cuna se ne dize a zena neda.. :lol: :lol: Pravac svabija :lol:
kokuzu je u Julu zima :(
Melbourne_Australia
Posts: 2768
Joined: 06/11/2012 14:20

#2787 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Melbourne_Australia »

muha_sa wrote:
Melbourne_Australia wrote:Nigdje nije kao u BIH...Kad imas kesa i nekretnina...Pozz sa Bjelasnice, danas je skijanje bilo vrh i koncert je bio extra..Uglavnom, kokuzi idu i treba da idu....Njemacka trazi radnu snagu..Manje papaka u drzavi def..A kad si kokuz sve mrzis i nista ne valja..Uvjek negativan, ni cuna se ne dize a zena neda.. :lol: :lol: Pravac svabija :lol:
kokuzu je u Julu zima :(
:thumbup: :thumbup:
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#2789 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zrakomlat »

Melbourne_Australia wrote:Nigdje nije kao u BIH...Kad imas kesa i nekretnina...Pozz sa Bjelasnice, danas je skijanje bilo vrh i koncert je bio extra..Uglavnom, kokuzi idu i treba da idu....Njemacka trazi radnu snagu..Manje papaka u drzavi def..A kad si kokuz sve mrzis i nista ne valja..Uvjek negativan, ni cuna se ne dize a zena neda.. :lol: :lol: Pravac svabija :lol:
Otkad je kokuz = papak?
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2790 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by JThomas »

ovaj ima malo zvizovskog, hiljade, milioni, kvadrati, površine...
User avatar
Romeo 80
Posts: 4628
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#2791 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Romeo 80 »

Melbourne_Australia wrote:Nigdje nije kao u BIH...Kad imas kesa i nekretnina...Pozz sa Bjelasnice, danas je skijanje bilo vrh i koncert je bio extra..Uglavnom, kokuzi idu i treba da idu....Njemacka trazi radnu snagu..Manje papaka u drzavi def..A kad si kokuz sve mrzis i nista ne valja..Uvjek negativan, ni cuna se ne dize a zena neda.. :lol: :lol: Pravac svabija :lol:
Pa sto si ti onda takav negativan?! Ti smajliji nisu iskrena emocija, vec cinizam. Sto ti je krivo sto ljudi odose? Tebi dobro, pa ostani. Pare ce se potrositi, a kad nesto zaziga onda ce ti biti dzabe da imas i milione.

Mada iskreno uspjesni ljudi nemaju potrebu ponizavati nikoga. Imaju postovanja i ponizni su, jer znaju sta su sve morali proci da bi uspjeli.

Ti si samo jedan mali forumski demagog.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2792 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

Ako ne funkcionise obrazovanje kako onda priznaju nase diplome vani? :skoljka:

Znaci tamo je sposoban da radi nesto ovdje nije jer je sda na vlasti pa ne moze... ublehaska prica

Dosta faktora ima ovdje, a mislim da je prvi konstatno sirenje negativizma... sto je bitnije sta dodik kaze, a nije bitno da 95% moje raje nije culo za tvrđavu ostrozac Cazin...
Nase nista izgleda ne valja... to je najbitnije u cijeloj prici :wink:
Nisam upoznao bosnjaka koji zna sebi nagoditi da mu bude dobro, a za to ti nisu potrebni milioni
Zato dok je osnovni problem imam rupu u ulici, a sto je u dosta slucajeva rupa u glavi to nije problem...bljak
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#2793 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by uglavnomja »

Romeo 80 wrote:
Mada iskreno uspjesni ljudi nemaju potrebu ponizavati nikoga. Imaju postovanja i ponizni su, jer znaju sta su sve morali proci da bi uspjeli.

.
:thumbup: :kakoste:
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2794 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

mk ultra wrote:Ako ne funkcionise obrazovanje kako onda priznaju nase diplome vani? :skoljka:

Znaci tamo je sposoban da radi nesto ovdje nije jer je sda na vlasti pa ne moze... ublehaska prica

Dosta faktora ima ovdje, a mislim da je prvi konstatno sirenje negativizma... sto je bitnije sta dodik kaze, a nije bitno da 95% moje raje nije culo za tvrđavu ostrozac Cazin...
Nase nista izgleda ne valja... to je najbitnije u cijeloj prici :wink:
Nisam upoznao bosnjaka koji zna sebi nagoditi da mu bude dobro, a za to ti nisu potrebni milioni
Zato dok je osnovni problem imam rupu u ulici, a sto je u dosta slucajeva rupa u glavi to nije problem...bljak
kad cemo okafenisat--da upoznaš :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#2795 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by uglavnomja »

mk ultra wrote:Ako ne funkcionise obrazovanje kako onda priznaju nase diplome vani? :skoljka:
diskriminacija u rukavicama ...
dobices papir da tvoja diploma vrijedi xxx bodova ... i mozes ga objesiti na zid. ili macku o rep. jedan dugi period.

mozes imati malu prednost nad domacom srednjom skolom, ali bez radnog iskustva u toj zemlji i bez siroke mreze poznanika (to je onaj lik iz norveske fino objasnio, da ne ponavljam) :zzzz:
(mreza se moze graditi i iz bosne za neka zanimanja, za jude koji su radili u stranim firmama itd ... )
ovo naravno pod uslovom da odlicno govoris jezik


sve je vani drugacije, drugaciji programi, nacini, procesi ... sve sto je kod nas uobicajeno i normalno - tamo ide nekim desetim smjerom i redosljedom....


pricam o fakultetskim diplomama i o poslovima za koje treba nesto vise od golih misica na bausteli





i nesto sto vazi za norvesku, ne znam za druge zemlje, elektricari i vodoinstalateri moraju imati neki norveski certifikat, ici u skolu ... i kad zavrse posao snose punu odgovornost za svaku evt. stetu koja se desi
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9626
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2796 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by fidoremilienko »

Jel otisao meteor? Zna li iko*?
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2797 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

uglavnomja wrote:
mk ultra wrote:Ako ne funkcionise obrazovanje kako onda priznaju nase diplome vani? :skoljka:
diskriminacija u rukavicama ...
dobices papir da tvoja diploma vrijedi xxx bodova ... i mozes ga objesiti na zid. ili macku o rep. jedan dugi period.

mozes imati malu prednost nad domacom srednjom skolom, ali bez radnog iskustva u toj zemlji i bez siroke mreze poznanika (to je onaj lik iz norveske fino objasnio, da ne ponavljam) :zzzz:
(mreza se moze graditi i iz bosne za neka zanimanja, za jude koji su radili u stranim firmama itd ... )
ovo naravno pod uslovom da odlicno govoris jezik


sve je vani drugacije, drugaciji programi, nacini, procesi ... sve sto je kod nas uobicajeno i normalno - tamo ide nekim desetim smjerom i redosljedom....


pricam o fakultetskim diplomama i o poslovima za koje treba nesto vise od golih misica na bausteli





i nesto sto vazi za norvesku, ne znam za druge zemlje, elektricari i vodoinstalateri moraju imati neki norveski certifikat, ici u skolu ... i kad zavrse posao snose punu odgovornost za svaku evt. stetu koja se desi
Tako je i u britaniji...

Kod nas bi u sustini svaka promjena na objektu = projekat pa izvođenje
Vani mogu i majstori (sa kao nekom visom skolom) raditi bez projekta
Mi tu visu skolu nemamo, to dodje ko otprilike 2godine fakulteta
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#2798 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by melac »

Melbourne_Australia wrote:Nigdje nije kao u BIH...Kad imas kesa i nekretnina...Pozz sa Bjelasnice, danas je skijanje bilo vrh i koncert je bio extra..Uglavnom, kokuzi idu i treba da idu....Njemacka trazi radnu snagu..Manje papaka u drzavi def..A kad si kokuz sve mrzis i nista ne valja..Uvjek negativan, ni cuna se ne dize a zena neda.. :lol: :lol: Pravac svabija :lol:
Moze li se svuci zica s vrha bez stajanja :P
User avatar
Bluemore
Posts: 4375
Joined: 18/06/2010 21:18

#2799 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bluemore »

fidoremilienko wrote:Jel otisao meteor? Zna li iko*?
Nije Samo je promijenio nik
Sprema se sa 170 km da ode
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9626
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2800 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by fidoremilienko »

Bluemore wrote:
fidoremilienko wrote:Jel otisao meteor? Zna li iko*?
Nije Samo je promijenio nik
Sprema se sa 170 km da ode
Ok, steta
Post Reply