Federalna televizija

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#2751 Re: Federalna televizija

Post by It_is_a_Leclerc »

montypython2000 wrote:U vezi jezika na Ftv. Stvarno nisam od onih koji broje krvna zrnca. Nemam problema sto se na Ftv govori hrvatski od strane Hrvata, ali nije li onda logicno (i posteno) da novinari i spikeri Bosnjaci govore bosanski. Medjutim NISU, oni takodjer govore hrvatski (ne znam medjutim da li oni to i znaju, mislim da ne). Nedavno je bilo svjetsko prvenstvo u atletici u Rusiji. Voditelj (Bosnjak, ne pamtim kako se zove) je danima govorio "gledatelji" i "utrka". Niko da mu kaze da to NIJE bosanski jezik. Nastranu cinjenica da i malo koji Hrvat u realnom zivotu govori "utrka", cak su mi ljudi govorili da to i njima, Hrvatima, para usi. FTV TREBA UKINUTI. HITNO.
Radi se o Velidu Spahi. On ne radi na FTV-u.
montypython2000
Posts: 185
Joined: 14/12/2012 09:55

#2752 Re: Federalna televizija

Post by montypython2000 »

Nista u "utrci" ne fali. Problem je sto ima viska. Slova. I to U. Problem je sto mladje generacije uskoro i nece znati koji je to jezik i da njihovi roditelji tako nisu govorili npr prije rata. A to i jeste cilj. "fudbal" je vec pokojni na Ftv, pod naletima "nogometa", "gledateljima" nas terorisu svaki dan, a sad je i trka postala "utrka" itd itd. Nije to nikakva slucajnost. Previse je opsezno i konzistentno da bi bila slucajnost. To je cista asimilacija, koju jos placamo vlastitim parama.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2753 Re: Federalna televizija

Post by StupskaBitanga »

meni je na ovo
Problem je sto mladje generacije uskoro i nece znati koji je to jezik i da njihovi roditelji tako nisu govorili npr prije rata
rečeno da citiram to je sprski a ja njima pa ja ću ga onda sa oduševljenjem pričati
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#2754 Re: Federalna televizija

Post by The BEN10 »

Chuckie wrote:Odavno nije bila Partizanska eskadrila. :D
Sent from my iPhone using Tapatalk pro
:-D :lol:
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#2755 Re: Federalna televizija

Post by travnik »

montypython2000 wrote:Nista u "utrci" ne fali. Problem je sto ima viska. Slova. I to U. Problem je sto mladje generacije uskoro i nece znati koji je to jezik i da njihovi roditelji tako nisu govorili npr prije rata. A to i jeste cilj. "fudbal" je vec pokojni na Ftv, pod naletima "nogometa", "gledateljima" nas terorisu svaki dan, a sad je i trka postala "utrka" itd itd. Nije to nikakva slucajnost. Previse je opsezno i konzistentno da bi bila slucajnost. To je cista asimilacija, koju jos placamo vlastitim parama.
Pa podržite inicijativu HDZ-a peticijom, javnom podrškom ili na neki drugi način o trećem kanalu. Pošto je riječ o kanalu na hrvatskom jeziku, a ne hrvatskom kanalu, onda će vjerojatno svi ti Bošnjaci, Hrvati i sl. koji pričaju hrvatski preći na taj kanal i vas poštedjeti patnju da slušate riječi na tom "gadnom" jeziku.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51164
Joined: 29/06/2011 23:39

#2756 Re: Federalna televizija

Post by dječak sa šibicama »

travnik wrote:
montypython2000 wrote:Nista u "utrci" ne fali. Problem je sto ima viska. Slova. I to U. Problem je sto mladje generacije uskoro i nece znati koji je to jezik i da njihovi roditelji tako nisu govorili npr prije rata. A to i jeste cilj. "fudbal" je vec pokojni na Ftv, pod naletima "nogometa", "gledateljima" nas terorisu svaki dan, a sad je i trka postala "utrka" itd itd. Nije to nikakva slucajnost. Previse je opsezno i konzistentno da bi bila slucajnost. To je cista asimilacija, koju jos placamo vlastitim parama.
Pa podržite inicijativu HDZ-a peticijom, javnom podrškom ili na neki drugi način o trećem kanalu. Pošto je riječ o kanalu na hrvatskom jeziku, a ne hrvatskom kanalu, onda će vjerojatno svi ti Bošnjaci, Hrvati i sl. koji pričaju hrvatski preći na taj kanal i vas poštedjeti patnju da slušate riječi na tom "gadnom" jeziku.
Upravo tako.

Hrvatski tv kanal, i nece vise biti odvratnog hrvatskog (ili kako ga neki viole nazvati "ustaski") jezika na FTV.
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2757 Federalna televizija

Post by Chuckie »

Bitka na Neretvi, Nedjelja, 20.00h. Ako kojim slučajem neko nije gledao.


Sent from my iPhone using Tapatalk pro
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2758 Re: Federalna televizija

Post by sumirprimus »

fali ono bitka na neretvi 3D...
montypython2000
Posts: 185
Joined: 14/12/2012 09:55

#2759 Re: Federalna televizija

Post by montypython2000 »

Zamjena teza nece proci. Hrvatski nije ni odvratan ni ustaski, niti ga je neko ovdje takvim nazvao. Ja licno, cesto odem na Htv i tamo gledam neki prenos ili emisiju zbog visoke kvalitete (tehnicki i sadrzajno). Ftv je medjutim televizija svih nas pa kad vec postoji na njemu hrvatski (za Hrvate) sa cim nemam nikakvih problema trazim da novinari/spikeri Bosnjaci govore Bosanski. Ni manje ni vise. Je li to puno? Ovo dok/kad vec FTV postoji. Meni medjutim ne treba ni Ftv, ima i dovoljno komercijalnih kanala i svi imaju i vijesti i obavljaju drustvenu funkciju. Bez pretplate. Ne zelim da placam nista nikome, pogotovo za nerad i amaterizam. Nemam medjutim problem da postoji 10 kanala na hrvatskom (bosanskom, srpskom, ...) ali ne da ih ja placam iz svog dzepa. Ko sta voli da gleda, neka to i plati, dosta je mistifikacija o ugrozenosti, bilo cijoj i sisanja drzavne sise odnosno guljenja gradjana, poreskih obveznika.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#2760 Re: Federalna televizija

Post by TDK-90 »

sumirprimus wrote:fali ono bitka na neretvi 3D...
Fali Bitka na Neretvi sa do sada ne viđenim scenama, koje su pola stoljeća bile cenzurirane :lol: :lol: :lol:
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#2761 Re: Federalna televizija

Post by casper_ »

sta je sa vecerasnjom utakmicom? prenosi li to iko?
User avatar
fortaleza
Posts: 6180
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#2762 Re: Federalna televizija

Post by fortaleza »

A možda više upadne u oči (ili uši :D ) jedna riječ na hrvatskom jeziku nego 100 na bosanskom pa se pretjerano stvara dojam o ftv-u kao "ustaškoj" televiziji (kako je neki zovu)? :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65956
Joined: 03/08/2010 19:04

#2763 Re: Federalna televizija

Post by kakavdanakneiskustvu »

fortaleza wrote:A možda više upadne u oči (ili uši :D ) jedna riječ na hrvatskom jeziku nego 100 na bosanskom pa se pretjerano stvara dojam o ftv-u kao "ustaškoj" televiziji (kako je neki zovu)? :D


vrlo lako moguće
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2764 Re: Federalna televizija

Post by Chuckie »

casper_ wrote:sta je sa vecerasnjom utakmicom? prenosi li to iko?
OBN prenosi LP srijedom. Utorkom FTV, RTRS i BHT vrte jednu te istu utakmicu sa različitim komentatorima.
User avatar
escobar__
Posts: 9981
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#2765 Re: Federalna televizija

Post by escobar__ »

dječak sa šibicama wrote:
travnik wrote:
montypython2000 wrote:Nista u "utrci" ne fali. Problem je sto ima viska. Slova. I to U. Problem je sto mladje generacije uskoro i nece znati koji je to jezik i da njihovi roditelji tako nisu govorili npr prije rata. A to i jeste cilj. "fudbal" je vec pokojni na Ftv, pod naletima "nogometa", "gledateljima" nas terorisu svaki dan, a sad je i trka postala "utrka" itd itd. Nije to nikakva slucajnost. Previse je opsezno i konzistentno da bi bila slucajnost. To je cista asimilacija, koju jos placamo vlastitim parama.
Pa podržite inicijativu HDZ-a peticijom, javnom podrškom ili na neki drugi način o trećem kanalu. Pošto je riječ o kanalu na hrvatskom jeziku, a ne hrvatskom kanalu, onda će vjerojatno svi ti Bošnjaci, Hrvati i sl. koji pričaju hrvatski preći na taj kanal i vas poštedjeti patnju da slušate riječi na tom "gadnom" jeziku.
Upravo tako.

Hrvatski tv kanal, i nece vise biti odvratnog hrvatskog (ili kako ga neki viole nazvati "ustaski") jezika na FTV.
Hrvatski jezik nije odvratan. Štaviše, simpatično mi je slušati Hrvate kako pričaju. Ono što ne želim je svaku noć slušati vijesti na hrvatskom jeziku. Ako je bosanski jedan od tri zvanična jezika u državi, a jeste, ne bi im ništa bilo da se malo "prešaltaju" na naš jezik. Bosanskog i ako ima to je zapravo neki hibrid hrvatskog i bosanskog.

Recimo, ne znam da se u Bosni ikada u životu govorilo 'nogomet'. Ipak, poslušamo li komentatore na FTV koji kao govore bosanski, nogomet je sasvim uobičajena riječ u upotrebi umjesto fudbal. Banalan primjer ali je poenta jasna.

A ne bi mi ni treći kanal na hrvatskom smetao. Zašto bi, hrvatski je službeni jezik u BiH?
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2766 Federalna televizija

Post by Chuckie »

Postoji li kanal na bosanskom jeziku?


Sent from my iPhone using Tapatalk pro
User avatar
luckylaka
Posts: 26212
Joined: 15/01/2010 06:28

#2767 Re: Federalna televizija

Post by luckylaka »

Chuckie wrote:Postoji li kanal na bosanskom jeziku?


Sent from my iPhone using Tapatalk pro
Mescini MtvIgman
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#2768 Re: Federalna televizija

Post by semirizsvemira »

montypython2000 wrote:Zamjena teza nece proci. Hrvatski nije ni odvratan ni ustaski, niti ga je neko ovdje takvim nazvao. Ja licno, cesto odem na Htv i tamo gledam neki prenos ili emisiju zbog visoke kvalitete (tehnicki i sadrzajno). Ftv je medjutim televizija svih nas pa kad vec postoji na njemu hrvatski (za Hrvate) sa cim nemam nikakvih problema trazim da novinari/spikeri Bosnjaci govore Bosanski. Ni manje ni vise. Je li to puno? Ovo dok/kad vec FTV postoji. Meni medjutim ne treba ni Ftv, ima i dovoljno komercijalnih kanala i svi imaju i vijesti i obavljaju drustvenu funkciju. Bez pretplate. Ne zelim da placam nista nikome, pogotovo za nerad i amaterizam. Nemam medjutim problem da postoji 10 kanala na hrvatskom (bosanskom, srpskom, ...) ali ne da ih ja placam iz svog dzepa. Ko sta voli da gleda, neka to i plati, dosta je mistifikacija o ugrozenosti, bilo cijoj i sisanja drzavne sise odnosno guljenja gradjana, poreskih obveznika.
Tako je . Ako ce hrvati placati taj kanal onda ok . Onda nek se ukine FTV to ionako nije bosnjacki kanal sa bosanskim jezikom iako ga Bosnjaci placaju skoro 80 posto . Ne znam da neko placa pretplatu u Zapadnoj Hercegovini ili Capljini - Sto bi mi finansirali hrvatski jezik na FTV-u . Nek Hrvati imaju tri kanala ali da zaobidju Bosnjake u placanju
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2769 Re: Federalna televizija

Post by fatamorgana »

semirizsvemira wrote: Tako je . Ako ce hrvati placati taj kanal onda ok . Onda nek se ukine FTV to ionako nije bosnjacki kanal sa bosanskim jezikom iako ga Bosnjaci placaju skoro 80 posto . Ne znam da neko placa pretplatu u Zapadnoj Hercegovini ili Capljini - Sto bi mi finansirali hrvatski jezik na FTV-u . Nek Hrvati imaju tri kanala ali da zaobidju Bosnjake u placanju
A kako je to regulisano u Šveckoj? :wink:
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#2770 Re: Federalna televizija

Post by travnik »

montypython2000 wrote:U vezi jezika na Ftv. Stvarno nisam od onih koji broje krvna zrnca. Nemam problema sto se na Ftv govori hrvatski od strane Hrvata, ali nije li onda logicno (i posteno) da novinari i spikeri Bosnjaci govore bosanski. Medjutim NISU, oni takodjer govore hrvatski (ne znam medjutim da li oni to i znaju, mislim da ne). Nedavno je bilo svjetsko prvenstvo u atletici u Rusiji. Voditelj (Bosnjak, ne pamtim kako se zove) je danima govorio "gledatelji" i "utrka". Niko da mu kaze da to NIJE bosanski jezik. Nastranu cinjenica da i malo koji Hrvat u realnom zivotu govori "utrka", cak su mi ljudi govorili da to i njima, Hrvatima, para usi. FTV TREBA UKINUTI. HITNO.
Nitko Bošnjacima na FTV-u ne brani da govore bosanskim jezikom. Radi se par "tuđih" riječi. Uostalom, zašto bi baš svaki Bošnjak iz BiH morao govoriti bosanskim jezikom, a ne hrvatskim, ili zašto bi baš svaki Hrvat iz BiH morao govoriti hrvatskim, a ne bosanskim jezikom? Sloboda izbora. Uostalom, realno gledajući, malo tko u BiH govori isključivo i ispravno jednim jezikom, a da nema nekih "tuđih" riječi. Većina Hrvata koje znam govore tisuća, a ne hiljade, ali isto tako avion, a ne zrakoplov. Miks je kod običnih ljudi, posebno mladih, a tako je logično da će biti i kod novinara. Tako da je, po meni, istrajavanje na nekoj "čistoći" jezika unaprijed propalo, a i pogrešno.

FTV treba iz temelja promijeniti, a ne ukinuti. Tamo je potrebna sustavna deratizacija. Dosadne emisije, ponavljanje po stotinu puta serije i filmove, loš kadar i sl. samo su neki nedostaci.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#2771 Re: Federalna televizija

Post by It_is_a_Leclerc »

Hajde bogati šta ste se dovezali jezika, kao da je to glavna mahana ovog medijskog Frankenštajna.

Veći je problem što Federalna Televizija i nakupina elementarno nepismenih, nemaštovitih i kriminaliziranih uhljupa i neradnika koja u Sivom Domu obija državni budžet, ne poštuje zakon.
Prvo, radi bez upravnog odbora, što je nedopustivo.
Drugo, u Zakonu jasno piše da bar 50 % programa javnih emitera mora biti - informativni, obrazovni ili kulturni program, a u kojoj su mjeri "Ne daj se Nina", "Zimmmer Frei", "Sve će biti dobro", "Zauvijek susjedi" i ostatale tragično glupe serije hrvatske produkcije, obrazovne ili kulturne, procijenite sami.
Treće, u Zakonu jasno piše da bar 50 % programa javnih emitera mora biti domaća produkcija, a kako možete vidjeti - osim morbidnih hrvatskih kobiva sitcoma i turskih priručnika za privlačenje pažnje idiota, domaća produkcija kao da i ne postoji.

Zaključak, FTV treba - iz temelja renovirati, digitalizirati i napraviti ozbiljnu televiziju, ili zatvoriti, a sivodomske štakore uhljebljene po rođačko-kumovskim linijama, potjerati u šume gdje im je i mjesto.
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#2772 Re: Federalna televizija

Post by chelo »

Moze li me ko demantovati da ftv i dalje fura spice dnevnika iz 2003. kad im je fabrika uradila ???
sinoc gledam zaimovica na bht pa mi naumpade. da ne pricam o bht i njihovom redizajnu spice :lol: kad cujem ko da se neko u Tractoru zaj*bavo
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2773 Re: Federalna televizija

Post by StupskaBitanga »

FTV treba dodalni preobražaj a sve su prilike da do toga neće doći
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2774 Re: Federalna televizija

Post by StupskaBitanga »

ovi kukaju za marketingom a kada treba napraviti program nigdje ih
Ljudi moji sa FTV program ne čine reprize repriza koje su kod vas vodeće na programu
Holms
Posts: 515
Joined: 27/01/2012 22:51

#2775 Re: Federalna televizija

Post by Holms »

a šta tek reći za forsiranje izraza "plaća"?
malo pomalo i nameću nam sve što se nikad ovdje govorilo nije, bar među ovim živim generacijama
Post Reply