1133 mrtvih
5200 ranjenih


The 51st State wrote:nije isto jesi li vojna sila ili nisi, drustvo se organizuje u sklada sa svojim ekonomskim kapacitetima i tehnickim mogucnostimda napravi armiju, palestinci taj put nemaju i mogu jedino da se ponasaju kao gerila i da se u skladu sa tim i organizuju, po meni jako lose dosada. hezbolah je u tom smislu napravio iskorak, odlicno istrenirani borci, zasticeni od obavjestajaca izraelske vojske, autonoman sistem veze, maksimalno koristenje terena i fortifikacija te kreativna upotreba mts-a kojeg posjeduju (kornetom przili kuce gdje se idf skrivao od pjesadijske vatre, znaci bitnije ubiti vojnika nego ostetiti tenk), te su se zastitili barem od helikopterske podrske sa strelama, ako to nije efikasna vojna sila, ne znam sta je.
i da se razumjemo hamas se najmanje pitao oko ovog konflikta, postovali su primirje i vjerovatno se pripremali, svercovali sta ti ja znam, stoga izrael nije smio dopustiti da ima dvije dobro organizovane gerile na svojim granicama te je zato i krenuo u ovaj rat.
Efikasni da, vojna sila ne.The 51st State wrote:nije isto jesi li vojna sila ili nisi, drustvo se organizuje u sklada sa svojim ekonomskim kapacitetima i tehnickim mogucnostimda napravi armiju, palestinci taj put nemaju i mogu jedino da se ponasaju kao gerila i da se u skladu sa tim i organizuju, po meni jako lose dosada. hezbolah je u tom smislu napravio iskorak, odlicno istrenirani borci, zasticeni od obavjestajaca izraelske vojske, autonoman sistem veze, maksimalno koristenje terena i fortifikacija te kreativna upotreba mts-a kojeg posjeduju (kornetom przili kuce gdje se idf skrivao od pjesadijske vatre, znaci bitnije ubiti vojnika nego ostetiti tenk), te su se zastitili barem od helikopterske podrske sa strelama, ako to nije efikasna vojna sila, ne znam sta je.
i da se razumjemo hamas se najmanje pitao oko ovog konflikta, postovali su primirje i vjerovatno se pripremali, svercovali sta ti ja znam, stoga izrael nije smio dopustiti da ima dvije dobro organizovane gerile na svojim granicama te je zato i krenuo u ovaj rat.
Je li ti stvarno mislis da ovaj narod nije i previse zla i rata osjetio na svojoj kozi? Kakav crni patetican i stereotipan zivot, jesi ti normalan, pa ovdje ljudi jedva sastavljaju kraj s krajem. Ono sto se desava u Gazi itekako smo osjetili na svojoj kozi, hvala tebi i ostalim zagovarateljima Konacnog Obracuna, ali ja ne bih reprizu prozivljenog. Pa jebote, gdje ti zivis, gdje si proveo rat, koliko si godina imao tada i jesi li ti uopste svjestan sta prizivas? Ili se opet mlate gloginje tudjim k...._veleposlanik wrote: samo mislim da, na zalost, nema fajde dok i ovdje kod nas ne pukne... ovaj bolesni narod sto nas okruzuje i potpuno nehajno nastavlja svoj patetican stereotipan zivot mora osjetiti ono sto se desava u Gazi na vlastitoj kozi, da bi se imali cemu nadati. na zalost, to je tako. nisu oni krivi, ali su se jednostavno odaljili od samih sebe. drugacije se pameti ne moze doci.
koliko god bolesno izgledalo, ja se nadam da, ako je pravi trenutak sada, zapocne i kod nas (generalno u svijetu) sto prije. umjesto da budemo gledaoci sve blizeg regionalnog - pa vjerovatno i svjetskog - konflikta, ocekujem da cemo dobiti svi priliku za konacan obracun. ne znam kako bi to izgledalo, ali ovoliki cinizam na svjetskoj razmjeri je bolestan i stetan, na kraju krajeva, za sam svijet (tj sve nas, iako mi to sada ne osjetimo na vlastitoj kozi).
ajd fakat d700 (ti ono dobro slikas) pusti tu prichu... chuj djece i pravih civila... od tih 1133 mrtvih i 5200 ranjenih palestinaca, racunaj da je 80-90% civila (ako ne i vise). mrznja prema Izraelu, ili kako god to zelis nazvati postoji. uzmi malo knjige u ruke, malo se potrudi (a mozda ti to ne odgovara, po licnim ubjedjenjima). pricas o zapadnjackim novinama i "korektnosti, transparentnosti"... ocigledno si jos uvijek na nebu, imas jezero neznanja u glavi i sa takvim kriterijom smatras svoju izjavu dostojnu ove teme... i govoris o nekoj demokratiji - pa ti covjece nemas pojma gdje zivis. dajte ljudi, nek mu neko kaze, njemu i svim ostalim iluzionistama - ta stvar ne postoji... kreni od osnovnih saznanja, zivotnih upitnika i historije, pa onda dodji da das komentar... ili dodji svakako kad god ti volja, na vlastitu odgovornost...d700 wrote:"Der Spiegel" sasvim korektno pishe. Neki koji ovdje brane "Hamas" i dovode Demokratiju kod "Der Spiegel" u pitanje bi se trebali upitati, kakva je to Hamas-Demokratija. Bakschisch-Drzava ? Familiarno Vladanje u stilu prljave diktaturice ? Ha? Zar nam to nije pomalo i poznato ?
"Der Spiegel" je u proteklim decenijama vishe nego korektno otkrivao skandale i afere desnice i lijevice. U njegov integritet nema sumnje, bez obzira sto neki zele da mu "nabiju" nestho, jer im izvjestaj (ili istina) nepashe.
Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47. Zvanican stav te "partije" je totalno unishtenje Israela i maltene vjeciti rat protiv njega. Sad im je dosao Israel, pa neka ratuju sad a ne da se shepure kao civili kroz grad (Postoje snimci iz Gaze) s oruzjem ispod pulovera. Gdje im je sad ona "jacina" kada roknu na demonstracijama 2-3 metka u zrak, "casteci" pri tome Israelu majku...kako bi mi mozda mogli slobodno prevesti.
Israel pretjeruje u reakciji, tu nimalo sumnje nema. Ali nekima ocigledna mrznje prema Israelu zatvara oci prema cinjenici, da ovdje nema nevinog osim djece i (pravih) civila.
Gaza civilian toll near 700, says rights groupRAMALLAH, West Bank, Jan 15 (Reuters) - Figures from Gaza now put the civilian toll at 698 dead or about 65 percent of overall fatalities, the Gaza-based Palestinian Centre for Human Rights said on Thursday.
Samih Mohen of the organisation's office in Ramallah in the West Bank said the toll to midnight on January 14th included 230 children, 76 women, seven medical workers, three journalists and two United Nations contractors.
The rest -- 380 dead -- were adult males, he said.
This number did not include 166 civil police killed by Israeli bombing on the first day of the offensive, which other reports may have placed among the list of civilian casualties.
He said the centre counts casualties independently of the Hamas-run Health Ministry in Gaza. Its figures are collected daily by the organisation's field workers who visit Gaza hospitals, clinics and morgues, Mohen said.
http://www.haaretz.com/hasen/spages/1056134.htmlHamas will not accept Israeli conditions for a cease-fire in Gaza and would continue armed resistance until the offensive ends, Khaled Meshal, the leader of the Palestinian Islamist group, said on Friday.
According to the report, Hamas has set five conditions for the cease-fire:
1. The reciprocal truce would begin on Saturday and be followed by the immediate transfer of humanitarian aid into the Gaza Strip.
2. The Israel Defense Forces must pull all of its troops out of the coastal territory within the first week of the truce.
3. The flow of trade in and out of the Gaza Strip must be renewed and monitored by observers from Egypt, Europe, and Turkey.
4. The Rafah crossing must be reopened and supervised by Palestinian Authority security forces and international observers, until a Palestinian unity government has been established and can take its place.
5. The truce would be instated for one-year with an option for renewal.
The Egyptian truce proposal, of which Haaretz obtained a copy Thursday, contains three clauses.
First, Israel and the Palestinians will agree to an immediate, time-limited cease-fire, during which the border crossings will be opened for humanitarian aid and Egypt will lead negotiations on a long-term truce.
Second, the long-term truce must include provisions on both border security and an end to the blockade of Gaza.
Third, Fatah and Hamas should resume reconciliation talks.
Egyptian officials told Haaretz they believe the initial, short-term truce should last a few months, to allow plenty of time for negotiations on the long-term cease-fire.
However, the proposal does not require Israel to withdraw from Gaza during the initial truce, and Hamas has said it will not accept the proposal unless that omission is corrected.
bosanska rijec wrote:Ma sad stvarno neusmnjam da si spremna na svasta nesto. Koja li si ti samo licemjerna manipulatorka.

recimo da moj pogled ide "dalje" od sopstvene egzistencije i prezivljavanja. i kada kazem "nas" uvijek, a ponekad i izricito, mislim na cijeli svijet, saucesnik ovih svjetskih tragedija. da dodje do znanja da nismo nimalo nevini po pitanju bilo kog genocida u ovako "malom" svijetu. saucesnici smo, jer shutnjom, neznanjem i egoizmom odobravamo da se sve ovo desava. tako se desilo i nama - a ovako smo isto osudjivali one sto je bolio q.... za nas... ne budimo licemjeri, znajmo makar pravi izlaz za svaciju dobrobit, mir, a ne samo za sopstvenu straznjicu...ponosna_manjina wrote:Je li ti stvarno mislis da ovaj narod nije i previse zla i rata osjetio na svojoj kozi? Kakav crni patetican i stereotipan zivot, jesi ti normalan, pa ovdje ljudi jedva sastavljaju kraj s krajem. Ono sto se desava u Gazi itekako smo osjetili na svojoj kozi, hvala tebi i ostalim zagovarateljima Konacnog Obracuna, ali ja ne bih reprizu prozivljenog. Pa jebote, gdje ti zivis, gdje si proveo rat, koliko si godina imao tada i jesi li ti uopste svjestan sta prizivas? Ili se opet mlate gloginje tudjim k...._veleposlanik wrote: samo mislim da, na zalost, nema fajde dok i ovdje kod nas ne pukne... ovaj bolesni narod sto nas okruzuje i potpuno nehajno nastavlja svoj patetican stereotipan zivot mora osjetiti ono sto se desava u Gazi na vlastitoj kozi, da bi se imali cemu nadati. na zalost, to je tako. nisu oni krivi, ali su se jednostavno odaljili od samih sebe. drugacije se pameti ne moze doci.
koliko god bolesno izgledalo, ja se nadam da, ako je pravi trenutak sada, zapocne i kod nas (generalno u svijetu) sto prije. umjesto da budemo gledaoci sve blizeg regionalnog - pa vjerovatno i svjetskog - konflikta, ocekujem da cemo dobiti svi priliku za konacan obracun. ne znam kako bi to izgledalo, ali ovoliki cinizam na svjetskoj razmjeri je bolestan i stetan, na kraju krajeva, za sam svijet (tj sve nas, iako mi to sada ne osjetimo na vlastitoj kozi).
isto ti govorim, koliko sam samo stranica prepucavanja oko oruzja, bataljona, merkava i Hezbollaha morao preskociti...madner wrote:Veleposlanik, koncentrisi se na temu. Ne moras bas svaku zagadit tim "teorijama" i glupostima za djecu iz vrtica.
Sta je problem sto mrzimo genocidnu tvorevinu? Ako cemo iskreno do srzi, onda treba reci da su osim rijetkih slucajeva prigovaraca savjesti, svi odrasli stanovnici izraela bili u jednom periodu svog zivota ili su trenutno okupatorski vojnici i time legitimne vojne mete. A ono sto se radi u Gazi je jednom rjecju GENOCID. Jer se napadi provode neselektivno, cak se i namjerno gadjaju mjesta koja bez ikakve sumnje sluze kao utociste civilima npr. UN-ove prostorije, ili bolnice, zabranjuje se pristup medijima, puca se na zgrade u kojima mediji imaju svoje prostorije, zabranjuje se dostavljanje humanitarne pomoci, protjeruju se civili, koristi se zabranjeno oruzje... Cionisti krse sve moguce civilizacijske i moralne norme, a da o medjunarodnom pravu i ne govorim... I ti onda imas obraza govoriti kako nam mrznja zatvara oci!!! Pa mrzim ih iz dna duse i to sirom otvorenih ociju!d700 wrote:Israel pretjeruje u reakciji, tu nimalo sumnje nema. Ali nekima ocigledna mrznje prema Israelu zatvara oci prema cinjenici, da ovdje nema nevinog osim djece i (pravih) civila. A o objektivnom pogledu i da negovorim, posebno ako se zele stvoriti neke paralele sa situaciom u Bosni, sto je sramno i skandalozno prema svakoj zrtvi, posebno zrtvama Genocida u Srebrenici.



Smoke rises following an explosion caused by Israeli military operations is seen through a window of the Associated Press office, riddled by a bullet, in Gaza city, Thursday, Jan. 15, 2009. (AP / Khalil Hamra)
Ovi već standardno "oštro" osuđuju i drže se za glavu.A local U.N. worker looks at a fire at the U.N. compound after it was struck by Israeli fire in Gaza City January 15, 2009. Israel unleashed its heaviest shelling of Gaza's crowded neighbourhoods on Thursday, hitting a U.N. compound and a media building in what might be a final push against Hamas before a ceasefire deal.
Bodies lie at a mortuary in Gaza City as a Palestinian medic drags the body of a victim killed during Israel's offensive in the Gaza Strip on January 15, 2009. Israeli tanks rumbled ever deeper into Gaza cities and jets pummelled the enclave from above today even as hopes rose for a truce to end the war on Hamas that has claimed more than 1,000 lives.
An Israeli man gestures as a fireman inspects the damages inside his house following a rocket attack in the southern Israeli town of Sderot, a few kms away from the Palestinian Gaza Strip, on January 15, 2009. Israeli tanks lunged deepest yet into Gaza's cities today, sparking ferocious battles with Hamas even as hopes rose for a truce to end the war that has killed more than 1,000 Palestinians. UN chief Ban Ki-moon arrived in Tel Aviv and Israel sent senior envoys to Egypt and the United States amid a diplomatic push to end the 20-day-old war launched to stop Hamas rocket fire
pa nije valjda da sam najgori na temi,što sam rekao ,:"ako imaš mozga".Bilo je žeščih i nacionalističkih uvreda,ali OK.delightful wrote:zonbirile, ovo ti je druga opomena zbog nepristojnosti prema sagovornicima. sljedeci je ban.
A gdje se Izrael povukao? Sa palestinske zemlje na palestinku zemlju ponovo, ta sela su palestinska, u cemu je lose ako ljudi hoce da se vrate na svoje;Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47.
Nema ništa loše u tome ili uz adekvatnu zamjenu, Palestinci u tome imaju pravo,Madame de Pompadour wrote:A gdje se Izrael povukao? Sa palestinske zemlje na palestinku zemlju ponovo, ta sela su palestinska, u cemu je lose ako ljudi hoce da se vrate na svoje;Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47.
Lose je to sto su slabiji i sto tu vlada zakon jaceg.Madame de Pompadour wrote:A gdje se Izrael povukao? Sa palestinske zemlje na palestinku zemlju ponovo, ta sela su palestinska, u cemu je lose ako ljudi hoce da se vrate na svoje;Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47.
Apsolutno, stim da oni i ne pretendiraju da vode konvencionalni rat niti sam gdje to rekao ali da asimetricni tj. geriliski rat vode 100 % su kadri.Efikasni da, vojna sila ne.
Ne sporim da su za miliciju odlicno organizovani i pripremljeni, sporim da su u stanju da vode konvencijonalni rat.
Nedostatak Realiteta, drzanje do istih ciljeva kao i prethodni decenija koji su sa sobom samo donijeli poraze. Koliko puta su Arapi napali Israel pa izgubili ?Kjajević Majko wrote:.... Koji je razlog Hamasu da nastavi?...
Slike moje ovdje nisu nishta izgubile. Inace: To su efekti rata koji nedovode u pitanje Hamasove stavove i provokacije.veleposlanik wrote:ajd fakat d700 (ti ono dobro slikas) pusti tu prichu... chuj djece i pravih civila... od tih 1133 mrtvih i 5200 ranjenih palestinaca, racunaj da je 80-90% civila (ako ne i vise).
Ovaj bijedan pokusaj licnog napada mogu interpretirati takvoga kakav i jeste: Nedostatak argumenata. Jedan Englez je fino rekao: If you can´t attack the Message, attack the Messenger. Upravo ti to sada radis, potvrdjujes te nedostatke, s toga nema potrebe da se dalje previshe s tobom zamaram.veleposlanik wrote:uzmi malo knjige u ruke, malo se potrudi (a mozda ti to ne odgovara, po licnim ubjedjenjima). pricas o zapadnjackim novinama i "korektnosti, transparentnosti"... ocigledno si jos uvijek na nebu, imas jezero neznanja u glavi i sa takvim kriterijom smatras svoju izjavu dostojnu ove teme...
Nastavljas tu gdje si stao i "krunishes" svoju i onako upitnu "argumentaciju" s tim sto svoje vidjenje i stavove deklarishes kao jedine ispravne, dok druge ili drugoga degradiras...ili bar pokusas da to ucinis.veleposlanik wrote: i govoris o nekoj demokratiji - pa ti covjece nemas pojma gdje zivis. dajte ljudi, nek mu neko kaze, njemu i svim ostalim iluzionistama - ta stvar ne postoji... kreni od osnovnih saznanja, zivotnih upitnika i historije, pa onda dodji da das komentar...
Madame de Pompadour wrote:A gdje se Izrael povukao? Sa palestinske zemlje na palestinku zemlju ponovo, ta sela su palestinska, u cemu je lose ako ljudi hoce da se vrate na svoje;
To jako shiroko shvatanje neprijatelja se moglo cuti u periodu izmedju 92-95 sa Pala. Kada se trazio svaki razlog za granatiranje Sarajeva.zgembo_sa wrote:Sta je problem sto mrzimo genocidnu tvorevinu? Ako cemo iskreno do srzi, onda treba reci da su osim rijetkih slucajeva prigovaraca savjesti, svi odrasli stanovnici izraela bili u jednom periodu svog zivota ili su trenutno okupatorski vojnici i time legitimne vojne mete.
Procitaj prvo UN-ovu Definiciju o rijeci: "Genozid". Da se radi o pravom Genocidu nad Palestincima -kao sto vec impliciras- onda danas nebi bilo rata..jer nebi postojali palestinci vishe. S toga opet ponavljam: Inflacionarno bacanje takvih rijeci oko sebe samo marginalizuje zrtve genocida.zgembo_sa wrote:A ono sto se radi u Gazi je jednom rjecju GENOCID.
Budi hladan i analitican i analiziraj ponasanje jedne vojske danasnjice. Nije njoj u interesu negativna propaganda. To ti je slucaj i kod Palestinaca i Hamasa, i jedni i drugi (ne)koriste medije na svoj nacin ili kako im najbolje pase. Na drugoj strani: Israel je dozvolio humanitarne konvije a kad vec govoris o neselektivnom granatiranju: Isto tako Kasaam-Rakete neselektivno padaju na Israel a ako se ti vec sluzis argumentacijom da je svaki Israelac potencialni okupator, onda je i drugoj strani dozvoljena ista argumentacija..koja nicemu nevodi.zgembo_sa wrote:Jer se napadi provode neselektivno, cak se i namjerno gadjaju mjesta koja bez ikakve sumnje sluze kao utociste civilima npr. UN-ove prostorije, ili bolnice, zabranjuje se pristup medijima, puca se na zgrade u kojima mediji imaju svoje prostorije, zabranjuje se dostavljanje humanitarne pomoci, protjeruju se civili, koristi se zabranjeno oruzje... Cionisti krse sve moguce civilizacijske i moralne norme, a da o medjunarodnom pravu i ne govorim... I ti onda imas obraza govoriti kako nam mrznja zatvara oci!!! Pa mrzim ih iz dna duse i to sirom otvorenih ociju!
Objasni to @ld, covjek ih spominje u istoj recenici sa armijama Sirije ili Egipta. Jos kad kaze da su branili citav juzni LibanThe 51st State wrote:Apsolutno, stim da oni i ne pretendiraju da vode konvencionalni rat niti sam gdje to rekao ali da asimetricni tj. geriliski rat vode 100 % su kadri.Efikasni da, vojna sila ne.
Ne sporim da su za miliciju odlicno organizovani i pripremljeni, sporim da su u stanju da vode konvencijonalni rat.
pa nije toliko nelogicna uporedba, mislim da je on prije mislio na stepen kompentencije pomenutih armija koje u su zaista na niskom nivou kada je u pitanju organizovanost i opremljenost, kada bi uporedjivali svaku od tih formacija u skladu sa poljem djelovanja, onda je ld apsolutno u pravu. a sto se tice teritorije, ne znam koji je prostor obuhvatala aktivnost hezbolaha, ali znam da nisu izgubili ni jednu poziciju koju su drzali te da su u svakom momentu imali rezerve koje su mogli ubaviciti u borbu, jer su procjenili da bi im vise od tih 3000 boraca na terenu bilo vise kontraproduktivno, previse lake mete za idf i otezan manevar.madner wrote:Objasni to @ld, covjek ih spominje u istoj recenici sa armijama Sirije ili Egipta. Jos kad kaze da su branili citav juzni LibanThe 51st State wrote:Apsolutno, stim da oni i ne pretendiraju da vode konvencionalni rat niti sam gdje to rekao ali da asimetricni tj. geriliski rat vode 100 % su kadri.Efikasni da, vojna sila ne.
Ne sporim da su za miliciju odlicno organizovani i pripremljeni, sporim da su u stanju da vode konvencijonalni rat.
IslamBosna.ba - Ekskluzivno, iz sata u sat, donosimo vam najnovije informacije o odvijanju izraelskog zločina nad Palestincima u Gazi.
21. dan agresije
13:25 - Spasioci su izvukli 23 tijela iz ruševina u jednoj četvrti u Gazi koja je tokom noći sa četvrtka na petak bila poprište sukoba izraelske vojske i palestinskih boraca, saopćili su palestinski medicinski izvori.
- Većina leševa je pronađena u kvartu Tal al-Hawa, u jugozapadnom dijelu grada, odakle su se izraelski tenkovi povukli u petak nakon 24-satnih napada, naveli su isti izvori, javlja AFP.
- Od početka izraelske ofanzive u Gazi 27. decembra, najmanje 1,133 Palestinca su ubijena, među kojim 355 djece i 100 žena, dok je više od 5,130 osoba ranjeno, prema podacima hitnih službi u Gazi.
- Prema podacima palestinskog Centra za ljudska prava u Gazi, 65 posto mrtvih su civili.
pa pametni moj,ajd pogledaj koliko je jug libana i sta tacno kontrolise hizbullahmadner wrote:Objasni to @ld, covjek ih spominje u istoj recenici sa armijama Sirije ili Egipta. Jos kad kaze da su branili citav juzni LibanThe 51st State wrote:Apsolutno, stim da oni i ne pretendiraju da vode konvencionalni rat niti sam gdje to rekao ali da asimetricni tj. geriliski rat vode 100 % su kadri.Efikasni da, vojna sila ne.
Ne sporim da su za miliciju odlicno organizovani i pripremljeni, sporim da su u stanju da vode konvencijonalni rat.