Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2751 Re: Danasnji "feminizam"

Post by seln »

Bloo wrote:Mala feministička trivia :D
Jučer se rodila Rosa Luxemburg
„Oni koji se ne kreću, ne primjećuju svoje okove.“
Na današnji dan, 5. ožujka 1870. godine u Zamošću u Poljskoj rodila se jedna od najvećih revolucionarki dvadesetog stoljeća, Rosa Luxemburg. Nemoguće je bilo predvidjeti kako će djevojčica rođena kao peto dijete u siromašnoj poljsko-židovskoj obitelji postati figura koja i danas inspirira feministkinje, komunistkinje, revolucionarke i ljevičarke, ali i njihove muške kolege širom svijeta.
Usudila se kritizirati samog Lenjina i njegovu agrarnu reformu. Protivila se socijaldemokratskom revizionizmu jer je smatrala kako se radnička prava mogu izboriti jedino revolucionarnim metodama. Žestoko se protivila Prvom svjetskom ratu. Dok je cijeli svijet gubio razum u krvavim pohodima, ona je i dalje pozivala na načela jedinstva, bratstva i slobode svih ljudi.
Rosa Luxemburg uhićena je 15. siječnja u Berlinu gdje je nakon nasilnog ispitivanja pogubljena. Tijelo najveće revolucionarke 20. stoljeća bačeno je u kanal rijeke Spree nakon što joj je tupim predmetom smrskana lubanja. Ubio ju je njezin vlastiti učenik, predsjednik socijaldemokratske vlade, Ebert.
E, to je bila feministkinja!
A ne ove brojacice dlaka i kontrolorke gramatike...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2752 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

seln wrote:
E, to je bila feministkinja!
A ne ove brojacice dlaka i kontrolorke gramatike...
i dlake su feminističko pitanje :mrgreen:

Pogotovo zadržavanje istih :D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#2753 Re: Danasnji "feminizam"

Post by sheilak »

seln wrote:

Cura je podlegla nekim zabludama, kojima cesto podlijezu mladi. Otprilike kao u onoj sceni iz "Look Who’s Talking Too", kad se Mikey upisa, pa konta sta da radi, a onda se dosjeti genijalne ideje: reci ce da je to bio neko drugi.
Kao prvo, ja sam bio u dobi u kojoj si ti sada (mada nemam pojma koliko si tacno stara, ali sigurno si mladja od mene), a ti nisi bila u mojoj dobi.
Dakle, nema potrebe da mi lafinas. I jos manje ima potrebe da pokusavas zvucati lezerno, dok u tebi kuha.
Nije tacno da sam ja prvi pokrenuo tu pricu "feminizam = neizjebanost"... vrati se kroz temu, pa ces vidjeti. Takodje, nije tacno da sam uopste stavljao znak jednakosti izmedju feminizma i neizjebanosti. Tacno je da sam spomenuo povezanost seksualne neizivljenosti i militantnog feminizma, a to je valjda toliko ocito da ni ti neces poricati... isto kao i ocita seksualna neizivljenost nekih forumasa (necemo spominjati nickove), koju ocituju kroz ekstremnu mizoginiju.
Drugo, ne postoji nesto kao "hajmo reci ok seksualni zivot". Za svakog je "ok seksualni zivot" nesto drugo, a ja sam dovoljno star i znam toliko da ne mogu uzimati sebe kao mjeru "hajmo reci ok seksualnog zivota".
Dalje, lazes da sam tvrdio "pun intended" (sta god to znacilo; cura zna engleski) da se niko iznad 25 u duzoj vezi ne jebe. Rekao sam
Niko ko je stariji od 25 i duze u vezi od par mjeseci se ne jebe svaki dan. Cak ni "haman".
i to jos uvijek tvrdim. Ne zaboravi, bio sam u toj dobi. Da, bilo je dana kad sam se handjao i 7 puta dnevno, ali to nije bio nikakav uzitak, vec podilazenje vlastitoj sujeti, da se poslije mogu kurciti medju rajom. Ili, kako je to vispreno rekao jedan moj haver, nije to ni sex ni jebavanje, vec prcanje. Takodje, poslije nekoliko dana-nedelja-mjeseci (ovisno od partnera i licnih sklonosti) nastupa zasicenje. Zasvrbi te, ali bi radije da te pocese neka druga. Tako da su price "dugo u vezi i svaki dan imam odlican sex" prodavanje magle. Odnosno, nije nemoguce... ali ti si onda fenomen, jedina osoba koja to moze.
Eto, ako si ocekivala odgovor, dobila si ga. I sto se mene tice, to je sve.
A ti nastavi s drugima uporedjivati kurac... ako ga imas, cak i tudji, naravno.
pa, seln, sta te toliko iznervira uvijek? :D

sta je problem ovdje? to sto ja lafo zvucim lezerno? a u meni kao kuha? projekcija je vrlo zajebana stvar. ja sam fakat skroz opustena i lezerna, ask anyone ko me zna :D. valjda jer imam adekvatan outlet...

mislim, ja tebe ne vrijedjam, ne omalovazavam, ne nastojim ti govoriti s visoka, no to ti sve meni nesto pokusavas. :lol: izrazi poput lanfati, karindjati, cura, natrljana (btw., natrljana nikad dovoljno :D) etc. ostavljaju dojam da si malo nervozan, nadrkan, agresivan, evtl da se osjecas ugrozeno zbog neceg, ali ja s tobom fakat dobronamjerno i kroz salu, no brizno, kako i treba sa starijom nadrkanom gospodom. :D

sto se tice tvog mansplaininga o tome koliko se ko u kojem dobu treba sexati i koliko kvalitetno, opet ponavljam da je projekcija zeznuta stvar. ako ti ne jebes, ako ne mozes, ako si se zasitio partnerice ili ona tebe, pa se vise ne sexate ili jednom godisnje, ne znaci da drugi ne jebu, da ne mogu, da ne uzivaju u sexu i da im je svaki sex, ukoliko je cest, zecije “prcanje”, kako kazes. za sebe mozes to tvrditi (mozes li “tvrditi”? :D), no ne mozes za druge. ili imas uvid u sexualni zivot regiona? ili eu? seln-sexpert? :D ima ljudi i u tvom dobu koji imaju vrlo aktivan sexualni zivot, probaj i ti. u nuzdi i sa drugom partnericom :D samo se isprazni jer praznis se svakako i ovdje, samo na nervozan i ruzan nacin.

btw, ostavljas dojam nekog ko se prebiva u asketizmu, pa samo ponekad dodje u stvarni svijet da nam zasikce.:D pa se opet povuce u svoj mrak i svoju tamu. razvedri se, seln. i jebi nesto kako treba. :D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#2754 Re: Danasnji "feminizam"

Post by sheilak »

seln wrote:
Hakiz wrote:
sheilak wrote:
uh, moze, moze. :D i sirina i duzina. i tehnika. :D
U kojem filmu si to vidjela?
Vjerovatno kod onih bodibildera kad im je mjerila.
U filmu “Zdrav muskarac-dobar ljubavnik”. :D

Al vrhunska sega. :D sta je forum okupljaliste svih lokalnih nejebicara koji te u nevjerici napadaju kad im kazes da ima sasvim normalnih, zdravih, sasvim ok obdarenih muskaraca koji znaju kako se sexati? jer oni to nisu. :D

i to na temi o feminizmu. Savrsen primjer kako muskarac uzima sebe kao mjerilo za sve i nastoji te dozvati pameti, pa i pokusajem spustanja, kad mu kazes da ima i bolje. Steta samo sto se tako ponasaju (negdje) zakinuti muskarci. :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2755 Re: Danasnji "feminizam"

Post by seln »

Cura je fenomen, ocam :-)
Da sam mladji, zenio bih je... samo da si priustim zadovoljstvo da se razvedem od nje.

Ka'e cura
sheilak wrote:
pa, seln, sta te toliko iznervira uvijek? :D
a odmah zatim
projekcija je vrlo zajebana stvar.
Pa kae
mislim, ja tebe ne vrijedjam, ne omalovazavam, ne nastojim ti govoriti s visoka, no to ti sve meni nesto pokusavas
a malo dalje u tekstu

btw, ostavljas dojam nekog ko se prebiva u asketizmu, pa samo ponekad dodje u stvarni svijet da nam zasikce.:D pa se opet povuce u svoj mrak i svoju tamu.
:-) :-) :-) :-) :-)

Pa kae
izrazi poput lanfati, karindjati
nikad spomenuo
natrljana
odgovor na "nadrkan".

Pa rece cura
ostavljaju dojam da si malo nervozan, nadrkan, agresivan, evtl da se osjecas ugrozeno zbog neceg, ali ja s tobom fakat dobronamjerno i kroz salu, no brizno, kako i treba sa starijom nadrkanom gospodom. :D
iako je maloprije tvrdila
mislim, ja tebe ne vrijedjam, ne omalovazavam, ne nastojim ti govoriti s visoka, no to ti sve meni nesto pokusavas

A onda dolazi do izrazaja sva lezernost, opustenost, sigurnost
sto se tice tvog mansplaininga o tome koliko se ko u kojem dobu treba sexati i koliko kvalitetno, opet ponavljam da je projekcija zeznuta stvar. ako ti ne jebes, ako ne mozes, ako si se zasitio partnerice ili ona tebe, pa se vise ne sexate ili jednom godisnje, ne znaci da drugi ne jebu, da ne mogu, da ne uzivaju u sexu i da im je svaki sex, ukoliko je cest, zecije “prcanje”, kako kazes. za sebe mozes to tvrditi (mozes li “tvrditi”? :D), no ne mozes za druge. ili imas uvid u sexualni zivot regiona? ili eu? seln-sexpert? :D ima ljudi i u tvom dobu koji imaju vrlo aktivan sexualni zivot, probaj i ti. u nuzdi i sa drugom partnericom :D samo se isprazni jer praznis se svakako i ovdje, samo na nervozan i ruzan nacin.
Jos jednom, za gospodu na jeftinijim sjedistima
mislim, ja tebe ne vrijedjam, ne omalovazavam, ne nastojim ti govoriti s visoka, no to ti sve meni nesto pokusavas
dakle,
btw, ostavljas dojam nekog ko se prebiva u asketizmu, pa samo ponekad dodje u stvarni svijet da nam zasikce.:D pa se opet povuce u svoj mrak i svoju tamu. razvedri se, seln. i jebi nesto kako treba. :D

Ne znam kako bih nazvao ovu gomilu jada i nervne rastrojenosti, ali znam sta bih rekao sebi: jebo ja mene, sto se petljem sa djecom.

Dakle, ako ce to sacuvati tvoj mentalni integritet: ti si pametna, lijepa, sigurna u sebe, feministkinja, elokvetna, imas najbolji seksualni zivot na svijetu, samo sa najljepsim, najjacim a ipak tebi najpokornijim muskarcima.
Ja sam star, mizantrop, nemam seksualni zivot pa zbog toga mrzim citav svijet, pun sam predrasuda... jesam li nesto zaboravi?

Jel dobro sada?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2756 Re: Danasnji "feminizam"

Post by seln »

sheilak wrote:sta je forum okupljaliste svih lokalnih nejebicara koji te u nevjerici napadaju kad im kazes da ima sasvim normalnih, zdravih, sasvim ok obdarenih muskaraca koji znaju kako se sexati?
Mozda, ali sta bi takvi muskarci s tobom? :D

Izvini, nisam odolio. Necu vise, Tita mi.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#2757 Re: Danasnji "feminizam"

Post by sheilak »

seln wrote:
sheilak wrote:sta je forum okupljaliste svih lokalnih nejebicara koji te u nevjerici napadaju kad im kazes da ima sasvim normalnih, zdravih, sasvim ok obdarenih muskaraca koji znaju kako se sexati?
Mozda, ali sta bi takvi muskarci s tobom? :D

Izvini, nisam odolio. Necu vise, Tita mi.
Pa jebu me...na razne nacine, dugo i cesto. Sto drugo :lol:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#2758 Re: Danasnji "feminizam"

Post by sheilak »

Ne znam kako bih nazvao ovu gomilu jada i nervne rastrojenosti, ali znam sta bih rekao sebi: jebo ja mene, sto se petljem sa djecom.

Dakle, ako ce to sacuvati tvoj mentalni integritet: ti si pametna, lijepa, sigurna u sebe, feministkinja, elokvetna, imas najbolji seksualni zivot na svijetu, samo sa najljepsim, najjacim a ipak tebi najpokornijim muskarcima.
Ja sam star, mizantrop, nemam seksualni zivot pa zbog toga mrzim citav svijet, pun sam predrasuda... jesam li nesto zaboravi?

Jel dobro sada?
sad pase. ok, kod mene si malo pretjerao, ali ne puno. :D ne volim bas pokorne muskarce...

ali mislim da si sebe sasvim dobro opisao. :lol:
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#2759 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

sheilak wrote:
U filmu “Zdrav muskarac-dobar ljubavnik”. :D

Al vrhunska sega. :D sta je forum okupljaliste svih lokalnih nejebicara koji te u nevjerici napadaju kad im kazes da ima sasvim normalnih, zdravih, sasvim ok obdarenih muskaraca koji znaju kako se sexati? jer oni to nisu. :D

i to na temi o feminizmu. Savrsen primjer kako muskarac uzima sebe kao mjerilo za sve i nastoji te dozvati pameti, pa i pokusajem spustanja, kad mu kazes da ima i bolje. Steta samo sto se tako ponasaju (negdje) zakinuti muskarci. :D
Ma mi smo samo ljubomorni što imamo male i ne znamo gdje se šta nalazi kada idemo down under.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2760 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Hakiz wrote:
sheilak wrote:
U filmu “Zdrav muskarac-dobar ljubavnik”. :D

Al vrhunska sega. :D sta je forum okupljaliste svih lokalnih nejebicara koji te u nevjerici napadaju kad im kazes da ima sasvim normalnih, zdravih, sasvim ok obdarenih muskaraca koji znaju kako se sexati? jer oni to nisu. :D

i to na temi o feminizmu. Savrsen primjer kako muskarac uzima sebe kao mjerilo za sve i nastoji te dozvati pameti, pa i pokusajem spustanja, kad mu kazes da ima i bolje. Steta samo sto se tako ponasaju (negdje) zakinuti muskarci. :D
Ma mi smo samo ljubomorni što imamo male i ne znamo gdje se šta nalazi kada idemo down under.
Bukowskom su morali crtati, tako da je razumljivo da se desi i obicnim ljudima..
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#2761 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Bloo wrote:
Hakiz wrote:
sheilak wrote:
U filmu “Zdrav muskarac-dobar ljubavnik”. :D

Al vrhunska sega. :D sta je forum okupljaliste svih lokalnih nejebicara koji te u nevjerici napadaju kad im kazes da ima sasvim normalnih, zdravih, sasvim ok obdarenih muskaraca koji znaju kako se sexati? jer oni to nisu. :D

i to na temi o feminizmu. Savrsen primjer kako muskarac uzima sebe kao mjerilo za sve i nastoji te dozvati pameti, pa i pokusajem spustanja, kad mu kazes da ima i bolje. Steta samo sto se tako ponasaju (negdje) zakinuti muskarci. :D
Ma mi smo samo ljubomorni što imamo male i ne znamo gdje se šta nalazi kada idemo down under.
Bukowskom su morali crtati, tako da je razumljivo da se desi i obicnim ljudima..
Eto, vidiš Da su nama crtali em bi znali, em bi bili ljubitelji stripova.

Ovako gledamo rijaliti šououove i gađamo naslijepo nadajući se da i slijepa koka zrno pronađe.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2763 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Banksy »

Pazi Klixove ilustracije teksta... :roll:
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2764 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Banksy wrote:
Pazi Klixove ilustracije teksta... :roll:
samo joj fale dlake ispod pazuha :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2765 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Fale joj pistolji od znoja.
I kutija ispod ruke :mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2766 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Banksy »

Proguglah vijest i ilustracije, svi ostali normalno.
Tako to valjda mora kad postaneš glasilo ovih što slave Busuladžića i slične.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 12404
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#2767 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Tito_i_Partija »

Hahaha, bas mi je ekstra ova slika. :lol:

Image

Bloo kad joj nestane interneta. :D
User avatar
Matzan
Posts: 7049
Joined: 16/01/2015 13:25

#2768 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Matzan »

Ovim kvaziljevičarima Busuladžić se priviđa na svakoj temi. :D:
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2769 Re: Danasnji "feminizam"

Post by cyprus »

User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#2770 Re: Danasnji "feminizam"

Post by sheilak »

cyprus wrote:https://www.facebook.com/Bosanska.Islam ... 1JDp9QmNPw

Konačno su provaljene :-D

aj, majko moja hahahaha

joj, ljudi, drzite me da ga ne pretucem :lol:

moram sad ici tamo komentirati hahahaha

jbmti sve zivo, pa ko ga ovakvog bucmastog i ogranicenog iz sandzaka stavi da vazi? al gledajte komentara :D da ih dragi Allah na pravi put okrene i zene im sacuva, to pisu :D i to pisu i zene. pod hitno abrahamske religije zabraniti ovdje.
User avatar
Matzan
Posts: 7049
Joined: 16/01/2015 13:25

#2771 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Matzan »

cyprus wrote:https://www.facebook.com/Bosanska.Islam ... 1JDp9QmNPw

Konačno su provaljene :-D

Dupljak efendija.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#2772 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Tito_i_Partija wrote:Hahaha, bas mi je ekstra ova slika. :lol:

Image

Bloo kad joj nestane interneta. :D
:lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#2773 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

Hakiz wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Goran Samardžić i fildžan genetskog materijala
U poruci upućenoj ženskoj osobi, Goran Samardžić, pisac i suvlasnik izdavačke kuće Buybook, nudi svoj genetski materijal u fildžanu. Zašto je to moguće? Zato što smo svi/e mi na određeni način omogućili i omogućile ovakvu situaciju.

Piše: Masha Durkalić
Datum: 27/02/2018
Podijeli ovaj članak:
Vezane teme:
patrijarhat
Toliko sam sebe pokušavala istrenirati da na društvenim mrežama ne pričam ni o čemu ozbiljnom, zato što se toliko iznerviram kad to radim da satima ne mogu prestati razmišljati o tome, i zato što je, ultimativno, to rupa bez dna i bez ikakvog rezultata. Unaprijed se izvinjavam na dugom postu, i ko god ga ne želi čitati, može ga slobodno preskočiti, no ovo ne mogu reći u malo riječi.

Nakon situacije koja je isplivala sa Goranom Samardžićem, i predavanja "IcelandToo? How Patriarchy Is Perpetuated" koje je danas na Univerzitetu na Islandu održala Cynthia Enloe, feministkinja, teoretičarka i aktivistkinja sa Clark Universityja u Massachusettsu, čija predavanja imam čast slušati ove sedmice, odlučila sam da ovaj put zaista nešto kažem.

Zato što mi je dosta da šutim, zato što mi je dosta što o ovim stvarima diskutiram samo u svom inboxu i sa svojim prijateljicama, zato što mi je dosta da svaki put kada neki muškarac, objektivno, zasere, i sama govorim stvari tipa "ma, to je tako" ili "ma, znaš kako je kod nas". Ovo je dio taktike omogućavanja seksualnog nasilja i uznemiravanja, koju svako od nas perpetuira, i koju moramo osvijestiti.

Ono što ću reći je više parafraziranje Cynthie Enloe, zato što su njene riječi oslikale ono što žene svakodnevno žive i svakodnevno prešućuju. Tzv. #metoo pokret je u potpunosti zaobišao Bosnu i Hercegovinu, jer sistem podrške nasilnika i zlostavljača u BiH funkcionira savršeno, a to pokazuje i epizoda sa Goranom Samardžićem koji je ženskoj osobi putem privatne prepiske na Facebooku doslovce ponudio svoj genetski materijal u fildžanu. Isti Goran Samardžić uputio je javno "izvinjenje" putem svog Facebook profila, u kojem je uradio sve, osim da se ispričao, pritom ponovo promovirajući sebe, svoju knjigu, i svoju izdavačku kuću.

Još jednom se dokazalo kako je, kad muškarac napravi nešto loše, nemoguće da kaže "napravio sam nešto loše", nego se primjenjuje tehnika zaobilaženja istinskog problema tako što se dati muškarac pravda nabrajanjem svojih pozitivnih odlika, koje ga, valjda, automatski oslobađaju etikete seksizma. Junak njegove knjige je queer (što ja, koja sam svojevremeno kupila i pročitala tu knjigu, iskreno i nisam baš tako doživjela, ali o ukusima se ne raspravlja, pogotovo ne književnim).

Njegova izdavačka kuća afirmiše ženska ljudska prava (možda je htio reći "žensko pismo", što je jednako nezgrapan termin, ali možda je htio izraziti podršku književnosti koju proizvode žene?). On se zalaže za promovisanje istospolne ljubavi u književnosti (ne znam tačno na koji način, nije baš da Buybook pršti od izdanja LGBTI književnosti, ali vjerujem da je ovo bio tzv. 'token' dodatak ovome postu). Potom citira svoj "cjeloživotni angažman", ali ne navodi primjere tog "cjeloživotnog angažmana" niti šta on podrazumijeva.

Konačno – u čitavom postu nema niti jednog spomena o tome kako je dotični jednoj ženi doslovce ponudio svoj genetski materijal u fildžanu.

Ne znam odakle da počnem pri komentarisanju neizmjernog neukusa iskazanog u ovoj poruci. Pri tome, nakon manjka odgovora od date ženske osobe nakon što joj je ponuđena sperma u fildžanu za potencijalne buduće potomke, u poruci kuca tri emoticona: dva cvijeta i jednu bubamaru, uz klasično i vječno pitanje "Ma jesi li to sad ljuta?", pitanje koje bi se moglo ugravirati u zid svake kafane u gradu, pitanje koje je svaka žena čula poslije 1 ili 2 ujutro nakon što je odbila komunicirati s nekim muškarcem u kafani, pitanje koje doslovce ilustrira način na koji muškarci vide žene – kao uvijek nasmijane mašine, ljepši spol koji je dužan da svojim izgledom uljepšava nečiji dan ili nečiju noć. Nivo neukusa iskazan ovim porukama, a potom i nivo apologetizma koji je iskazan u komentarima na ovom tzv. izvinjenju je nešto u što cijeli dan neuspješno pokušavam da svarim, i zbog čega sam odlučila ovo napisati.

Sistem podrške seksistima koji postoji u našem društvu je zastrašujući. Ovaj sistem podrške omogućava nasilnicima, kao i potencijalnim nasilnicima, da svoje prakse nastavljaju, jer su ugledni članovi društva, jer su poduzetnici, jer su kulturni radnici, jer su privređivači u porodici, jer su važne figure... niz nastaviti po želji. U prevodu: jer su muškarci. Jer ne postoji razlog da ih se pozove na odgovornost, jer su jednostavno – takvi. Kako ta riječ "takvi" može objasniti ovo? Kako je moguće da je čovjek, ugledan, poduzetnik, suprug/partner, otac, napisao ovakvu gadost u nečiji inbox, i da se na njegovom statusu "izvinjenja" to opravdava?

Evo zašto je to moguće. Zato što smo svi/e mi na određeni način omogućili i omogućile ovakvu situaciju.

Govoreći danas o #meetoo pokretu u svijetu, a pogotovo na Islandu (gdje je, usput budi rečeno, objavljeno oko 600 novinarskih priča o slučajevima seksualnog nasilja i uznemiravanja, dok u BiH, koliko ja znam, nije objavljena nijedna), Cynthia Enloe je govorila o tome kako je za analizu razloga zašto se seksualno nasilje dešava potrebno promišljati o vezama između različitih seksisičkih i mizoginih praksi koje cvjetaju, jer su one nerazdvojive u patrijarhatu.

Evo šta Cynthia kaže: "Nakon #metoo pokreta, glavna reakcija je bila da treba 'napraviti razliku' – nemojmo kažnjavati na isti način čovjeka koji ispriča seksističku šalu i čovjeka koji nekoga seksualno uznemirava ili čovjeka koji je nekoga silovao. Održivi patrijarhat kreira mreža fenomena, a osobe koje podržavaju ovaj sistem nisu počinioci, nego omogućivači, muškarci i žene koji će reći 'ma on je samo muškarac'."

U ovome je sadržano sve što želim reći. Mi smo sve ovo dozvolili i dozvolile. Mi smo ti/e koji će braniti osobu koja je mizogina ili je seksista, mi smo ti/e koji će okrenuti glavu, mi smo ti/e koji ćemo se nasmijati na seksističku šalu, mi smo ti/e koji/e pristajemo na patrijarhat i na seksualno zlostavljanje i uznemiravanje svaki put kada neko poput Gorana Samardžića napiše nešto slično nekome u inbox, kada neko to objavi, i kada sistematski branimo tu osobu, pravdajući seksizam i mizoginiju društvenim statusom te osobe, i skoro pa vješajući joj medalju oko vrata kojom je se čisti od svake odgovornosti za sranje koje je izgovorila/napravila.

Ja ne želim više biti dijelom kulture omogućivanja seksualnog nasilja i uznemiravanja. Sljedeći put kad mi se desi seksualno nasilje i/ili uznemiravanje, ja ću o njemu javno govoriti. Onda će horda ljudi željeti iskoristiti svoje demokratsko pravo slobodnog govora da mi kaže da sam agresivna nedojebana feministkinja, i da pretjerujem, a neće mi reći da je seksualno nasilje i/ili uznemiravanje pogrešno, neće mi reći da je dobro što govorim javno o tome, neće mi reći da je korisno promišljati opresivne prakse koje žene dehumaniziraju tako što im se nudi sperma, piće u kafani, najbolji seks ikad, posao, ____ (ubaciti po želji).

Čime je svaka od nas dužna bilo kojem muškarcu za bilo šta? Zašto smo dužne pravdati seksizam? Zato što su oni u suštini - a ovo mi je omiljena sintagma na svijetu - "dobre osobe"?

Sljedeći put kad neko ispriča seksističku šalu, neću se iznervirati i početi objašnjavati zašto je to pogrešno, nego ću tražiti od te osobe da mi objasni zašto je to smiješno. Ako može da mi objasni. A neće moći. Kao što kaže Cynthia Enloe: "Odlučiti da se ne smiješ seksističkoj šali je politički čin."

Ja sam odlučila da mi ništa od ovoga više nije smiješno. Ja sam odlučila svjesno da napišem sve ovo. Slobodno me brišite, blokirajte, radite šta hoćete. Meni ovo više nije smiješno. Ko može da mi objasni zašto je ok da ugledni članovi našeg društva ženama nude spermu u inbox, neka mi se slobodno javi.

http://diskriminacija.ba/kolumne/goran- ... materijala

:thumbup:
Joj šuplje...

Ne brini Masho, ima za tebe fildžan viška.
mda, suplja prica :-)

Tekst: Una Čilić

Novinarka i vlasnica Quantum of Science bloga, Jelena Kalinić, primila je nedavno na Facebooku poruku od književnika i suvlasnika izdavačke kuće Buybook, Gorana Samardžića, zbog koje je zažalio i on sam. Osim ličnog tona, ova poruka je progovorila, prema mišljenju mnogih, o onome o čemu se u Bosni i Hercegovini javno ne govori.

U poruci, Samardžić nudi Jeleni svoju pomoć kako bi ona mogla postati majka, odnosno, kako navodi novinarka i aktivistica Maša Durkalić “poslao je ponudu za besplatno preuzimanje njegovog genetskog materijala, zgodno spremljenog u tradicionalnu bosansku šoljicu za kafu - fildžan.”

Bila su potrebna dva teksta, jedan u New York Times-u, jedan u New Yorker-u, da Hollywood javno progovori o seksualnim zlostavljanjima nekadašnjeg najmoćnijeg producenta Harveya Weinsteina a jedan screenshoot da se dio bosanskohercegovačke javnosti uključi u, ovu sada svjetski raširenu, raspravu.

Weinsteinovo seksualno napastvovanje koje je bilo javna tajna Hollywooda, mobiliziralo je stotine žena koje su bile njegove žrtve, te hiljade i hiljade širom svijeta da se uključe u #metoo pokret i progovore o seksualnom zlostavljanju. Bosanskohercegovački slučaj, iako manji u razmjerama, i dalje, za mnoge, predstavlja možda prvi slučaj seksualnog uznemiravanja u zemlji o kojem se javno govori i zbog kojeg se pojedinci odlučuju da reaguju.

Jelena je na mrežama objavila ovu poruku kao i screenshotove komentara na Facebooku koji su prethodili poruci.

View image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

Duchess JK Poliakoff
@JelenaSashimi
Suvlasnik Buybooka Goran Samardžić meni. Ovo je dno dna. Dijagnoza.

5:06 PM - Feb 25, 2018
55
38 people are talking about this
Twitter Ads info and privacy
“Iziritiralo me je to kako to da neko proglašava žene koje nemaju djecu, tzv. 'nemajke' nekompletnim. Kada sam Gorana upozorila na nekorektnost tog stava, umjesto da mi se izvini, poslao mi je onu degutantnu poruku i ja sam je objavila, kao što i screenshotam i druge gluposti koje neko objavi,” rekla je Jelena za RSE.

Samardžić koji se ranije oglasio u Facebook postu, za RSE kaže da je svjestan greške koju je napravio: „Ja samo mogu da kažem da mi je jako žao, da mi je Jelena prijateljica i da ja nisam samo banuo u taj inbox. To jeste i jadno i bijedno. Ona je meni dugogodišnja prijateljica i viđali smo se, čak je književni fan bila. Uvijek smo imali tu bizarnu šaljivu komunikaciju. Nepromišljen sam bio i jako mi je žao. Žao mi je ako je to povrijedilo, ja njoj nikad nisam ništa ružno napravio, ni ona meni.“

I dok će veliki dio društva, okrenuti glavu na drugu stranu i praviti se da se slučajevi seksualnog zlostavljanja ne dešavaju u njihovoj blizini, među njihovim prijateljima ili njima samima, slike koje je Jelena objavila, podstakle su neke od autora koji su sarađivali sa Buybookom da otkažu svoje angažmane i na taj način doprinesu javnoj diskusiji o seksualnom uznemiravanju.

Samardžić, koji kaže da ima utisak da sve sanja i da će ga neko probuditi, s druge strane ističe da on ne predstavlja cijeli Buybook: „Jako mi je žao, puno mi je žao. Ne govorim vam ja ovo iz straha za Buybook. Buybook nisam ja, Buybook je firma odlična. Ja sa tu samo jedan uposlenik koji čita rukopise, neka vrsta umjetničkog direktora. Žao mi je zbog Jelene, prijateljicu sam izgubio.“

"Sama je to tražila" fundament mizoginog

Smardžić nije izgubio samo prijateljicu.

Dragan Bursać, novinar, kolumnista Al Jazeere Balkans i ovogodišnji kandidat za Evropskog novinara godine na svom Facebook profilu javno je najavio da, iako je rukopis za njegovu knjigu prošao na konkursu, zbog seksističkih napada i uvreda suvlasnika ove izdavačke kuće, ipak neće objaviti knjigu u Buybooku.

"Ja, kao neko ko je proganjan, šikaniran, kome prijete smrću i na mnoge načine pokušavaju zastrašiti, NE MOGU preći preko ovakvih pojava. Goran Samardžić je javna ličnost, njegova riječ ima težinu, kao što težinu imaju i reakcije na izgovorenu riječ," napisao je između ostalog Bursać.



Za RSE ističe da se u BiH društvu seksualno uznemiravanje ne stavlja pod tepih, nego da je ono legalni i legitimni sastavni dio života, te da takvo ponašanje se često naziva “šarmom” i “humorom” pa se često desi da žrtve ovakvog uznemiravanja nisu ni svjesne istog.

“Ili još gore, sredina ih optuži da snose krivicu. Ima ona užasna rečenica 'sama je to tražila' koja je fundament mizoginog - seksističkog društva. U tom smislu moja odluka da se obratim javnosti i otkažem saradnju je bila prije svega ljudska i civilizacijska obaveza i mislim da bi svako u mojoj poziciji isto to uradio,” pojašnjava Bursać.

"Normalizacija" seksualnog zlostavljanja

I spisateljica Lejla Kalamujić, autorica zbirki priča "Anatomija osmjeha" i "Zovite me Esteban" koja je 2016. godine bila u užem izboru za Evropsku književnu nagradu godine, također je prekinula saradnju sa Buybookom. Kako ističe, njena nova knjiga je javno najavljena i samim tim i ona je osjećala potrebu da svoju odluku objavi javno.
https://www.slobodnaevropa.org/a/seksua ... 80060.html
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2774 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Ljudi mogu sve oprostiti osim istine. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2775 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Tito_i_Partija wrote: Bloo kad joj nestane interneta. :D
:-?
svaka ti je za šamara...
Post Reply