juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2751 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

radostan dan wrote:Valjda ga davale po gasu...sedam jegera, o da me vidi babo.
U tom slucaju bi zavrsila pod nogama a prica je imala sretan kraj... Ne leti pred rudu
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2752 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

Ne trcim, racunao sam na roditeljsko - daj sta das, nasa su zlatna kakvih ima, i slicno...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2753 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

radostan dan wrote:Ne trcim, racunao sam na roditeljsko - daj sta das, nasa su zlatna kakvih ima, i slicno...
:D
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2754 Re: juga 1950.-1990.

Post by drndalo »

stakasa wrote:
radostan dan wrote:Valjda ga davale po gasu...sedam jegera, o da me vidi babo.
U tom slucaju bi zavrsila pod nogama a prica je imala sretan kraj... Ne leti pred rudu
Jel stvarno to = podavanje...? Pa jebem mu sunce, onda se valjda za sex kaze "gasalo se"... :cry:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#2755 Re: juga 1950.-1990.

Post by Hajvan »

Image
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2756 Re: juga 1950.-1990.

Post by hAZNADAR »

Dozer wrote:
hAZNADAR wrote: Ekonomija prica za sebe - gdje samo za Ante Markovica pamtim u tih dvije godine ako ne i manje - neki prosperitetan period.
Sve smo dakle znali o medjuljudskim odnosima u YU i sta ko zeli - samo smo mnoge negativnosti i iskrivljenu sliku ravnopravnosti prihvatali. Juga je imala jednostavno standard koji je bio takav i gdje su ljudi umisljali da su kosmopoliti i tolerantni - a bili daleko od toga. Kao popularni dugmetov stih:"Jugoslavijo, pjevaj nek te cuju - ko ne slusa pjesmu - slusace oluju".

Ono sto je bilo iznenadjenje je genocid nad Bosnjacima 1992-ge. Nad civilima Podrinja, Prijedora, Posavine,.. gdje nije bilo rata. Nije bilo iznenadjenje rat izmedju Srba i Hrvata ali tolika brutalnost nad Bosnjacima u samom pocetku jeste. Danas sa ovom pameti - znam da je tome prethodila ista iskrivljena slika vrednovanja naroda koja je bilo nacelno prihvatana ranije. Pa uistinu su se i prije rata cesto Bosnjaci tumacili kao srpski odrodi, izdajice, prevjere, poturice,... citali smo u skolama literaturu o tome, gledali filmove gdje se opcenito islam tumacio kao nazadan i opasan. Buduci da nismo ni postojali kao politicki faktor, a buduci da smo u najboljem slucaju prije rata bili simpaticni klovnovi koji nasmijavaju publiku - uistinu nije bilo moralno tesko nad takvima napraviti genocid 1992-ge.
Ostatak posta manje-vise OK, ali ovdje je velika fula.
Zapravo, Srbi su, od 19. vijeka od kada su se kao dotadasnji Bosanski pravoslavci (tada su se nazivali Bosnjacima pravoslavcima) poceli izjasnjavati kao Srbi, cime su definitivno prihvatili visevjekovno nametanje srpstva i te kompletne mitomanske ideologije od strane susjedne Srbije, a sto je pocelo jos u 16. vijeku, muslimane u Bosni smatrali personifikacijom okupatorskih Osmanlija/Turaka (sto, sustinski, nije neistina jer u Bosni do dolaska Osmanlija nije bilo ni islama ni muslimana).
Odatle se i "vuce" to da oni uporno BH muslimane i danas nazivaju "Turcima", a to je tako bilo i u WWI, pa i u WWII, o cemu zorno svjedoci i ovaj tekst Adila Zuflikarpasica, iz '57 - http://www.ntv.ba/adil-zulfikarpasic-pu ... muslimana/

Iz ovog teksta su vidljive dvije vrlo bitne stvari, a koje su i inace istorijske cinjenice:
1. Bosanski muslimani su se u WWII u ogromoj vecini drzali po strani i nisu u pocetku pristupali partizanima, tako da je u sastavu partizanskih jedinica skoro do polovine rata bilo oko 95% Srba.
2. Srpska mitomanija je i tada bila "na nivou", a u tome su i tada nastradali najvise muslimani istocne Bosne (najbilizi Srbiji), sto se desilo i u zadnjem ratu.

U sustini, ocigledno je da je Bosanski narod (nekadasnji Bosnjani, pa Bosnjaci, a danas Bosanci, sto je zapravo jedan te isti naziv za sve ljude u ovoj zemlji, bez obzira na konfesiju. Bar je tako bilo do '93, kada se taj naziv preuzeo samo za dotadasnje BH Muslimane), oduvijek bio letargican i inertan. Vjerovatno smo radi toga stalno bili pod necijom okupacijom, i prihvatali stvari od osvajaca.
S druge strane, Srbi su slijedili svoje korijene radi kojih su nekada davno, prije 10-ak hiljada godina, i bili protjerani s dalekog sjevera Sibira od strane drugih udruzenih plemena, kao najkkrvolocnije pleme. Oni su ocigledno i danas ostali dosljedni svom ratobornom duhu i buntu, i bili su stalni pokretaci i otpora okupatorima, ali i osvajanja susjeda.
Hebo me svak ako ja kontam o cemu ti pricas,...
User avatar
Edin H.
Posts: 53601
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2757 Re: juga 1950.-1990.

Post by Edin H. »

hAZNADAR wrote:
Hebo me svak ako ja kontam o cemu ti pricas,...
Bolje je to puno sto je napisao nego danasnji istoricari sto lupaju nebuloze, jedino ovo 95% jednostavno nije tacno.
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2758 Re: juga 1950.-1990.

Post by Dozer »

stakasa wrote:
Dozer wrote:E, znate li sta danas, kod ove omladine, znaci "podavati se"? :D

Prije neki dan prijateljeva mala dodje iz grada, i mi je pitamo kako bi, a on ce - super! Podavala se cijelu noc!

Nama oci ispale, vilice pale, stri je gleda i kontah da ce skociti nogama je zgazit... A onda skontam - ma nije to to, mora da ona misli na nesto drugo... Jedva ga zaustavih, a onda saznadosmo sta to danas znaci :)
Pa ne rece nam sta znaci
Djuskati :lol: :lol: :lol: :lol:
Bila u Slozi i djuskala :lol: :lol: :lol:
elk
Posts: 3153
Joined: 14/08/2006 12:03

#2759 Re: juga 1950.-1990.

Post by elk »

:D :skoljka:
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2760 Re: juga 1950.-1990.

Post by Dozer »

hAZNADAR wrote:
Hebo me svak ako ja kontam o cemu ti pricas,...
Hocu da kazem da genocid u Podrinju 95 nije nikakvo iznenadjenje i da je lako mogao biti predvidjen, jer se vec jednom na tom prostoru desilo isto '41. A, cak i da nije, sve ono s pocetka '92 u Visegradu, Foci, Rogatici, Prijedoru, Zvorniku, Bijeljini, itd., bilo je i te kako jasan pokazatelj.

To sam htio reci.
Last edited by Dozer on 06/02/2017 23:44, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2761 Re: juga 1950.-1990.

Post by Dozer »

Edin H. wrote:
hAZNADAR wrote:
Hebo me svak ako ja kontam o cemu ti pricas,...
Bolje je to puno sto je napisao nego danasnji istoricari sto lupaju nebuloze, jedino ovo 95% jednostavno nije tacno.
A sta konkretno nije tacno...?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2762 Re: juga 1950.-1990.

Post by Gojeni H »

radostan dan wrote:pa u neko doba za ovim...(je li tako @karanana) :D


Image
S dvokasetasem se i moglo trpiti ...
Bajs - isti, sesti razred, jedva se covjek moze suzdrzati ...

Al' sad si poceo i srat', jer Trejsi budi sjecanja na stvari koje covjek zeli da zaboravi :oops:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2763 Re: juga 1950.-1990.

Post by hAZNADAR »

Dozer wrote:
hAZNADAR wrote:
Hebo me svak ako ja kontam o cemu ti pricas,...
Hocu da kazem da genocid u Podrinju 95 nije nikakvo iznenadjenje i da je lako mogao biti predvidjen, jer se vec jednom na tom prostoru desilo isto '41. A, cak i da nije, sve ono s pocetka '92 u Visegradu, Foci, Rogatici, Prijedoru, Zvorniku, Bijeljini, itd., bilo je i te kako jasan pokazatelj.

To sam htio reci.
Pa kakva su ono sranja o krvolocnom plemenu iz Sibira prije 10 000 god.? :lol: Pa i Deretic bi tome pozavidio. Izbrisi tu glupost inace ode tema u q. Precesto neko lupi ponesto i odeeeee.
Da, u pravu si za pokolj koji se ponovio - ali sa stanovista historicara. U narodu 80-tih nisi mogao takvo sto predvidjeti.
Primjerice Prijedor - grad koji je specifican zato sto su skoro sve zlocine uradile komsije, kumovi, skolski,...
80-tih nisi mogao takvo sto osjetiti kao mogucnost ni kod najzaguljenijih.
Danas ove pameti znamo da genocodu u Prijedoru nije prethodila ni politika, ni mediji,.... preduslov za to je bio iskrivljeni standard vrednovanja naroda koji je postojao u YU. Bosnjaci/Muslimani su i tada smatrani za nizu rasu, nizu vrstu,.. konto mitomanske predstave historije, izdaja, prevjere,.. genetskog otpada.
Ne moze se tek tako lako dobiti i sprovesti naredba o strijeljanju civila koje znas nad jamom, ubijanju djece koja se druze sa tvojom djecom, otvaranju logora smrti,... da uradis takvo sto ipak trebas imati neku podlogu odranije i odredjene stavove koji ti takav krvav posao olaksavaju.

To nije doslo medijima 91-ve na osnovu medijske kritike Aliji I, razocarenja sto Bosnjaci nece da ostanu u YU,.. to je postojalo sve vrijeme u YU. Bivsa drzava je bila po tom pitanju na razini mentalne ustanove, ludnice, grotesknog hibrida,.. jer su fakat ljudi imali profasisticke stavove i standarde a busali se antifasizmom, imali izrazito diskriminatorske standarde a busali se tolerancijom.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#2764 Re: juga 1950.-1990.

Post by prog321 »

srbi došli prije 10 000 godina iz Sibira?
wtf.
srbi i amebe. U paru :lol:
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2765 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

Gojeni H wrote:

Image



Al' sad si poceo i srat', jer Trejsi budi sjecanja na stvari koje covjek zeli da zaboravi :oops:
pojašnjenje, molim...
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2766 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

Dozer wrote:
stakasa wrote:
Dozer wrote:E, znate li sta danas, kod ove omladine, znaci "podavati se"? :D

Prije neki dan prijateljeva mala dodje iz grada, i mi je pitamo kako bi, a on ce - super! Podavala se cijelu noc!

Nama oci ispale, vilice pale, stri je gleda i kontah da ce skociti nogama je zgazit... A onda skontam - ma nije to to, mora da ona misli na nesto drugo... Jedva ga zaustavih, a onda saznadosmo sta to danas znaci :)
Pa ne rece nam sta znaci
Djuskati :lol: :lol: :lol: :lol:
Bila u Slozi i djuskala :lol: :lol: :lol:
davale se - po Deen-u... :D


User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2767 Re: juga 1950.-1990.

Post by Gojeni H »

radostan dan wrote:
Gojeni H wrote:

Image



Al' sad si poceo i srat', jer Trejsi budi sjecanja na stvari koje covjek zeli da zaboravi :oops:
pojašnjenje, molim...
Cuj pojasnjenje. Pa znas za sta nam je Trejsi sluzila. :D
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2768 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

pa šta je sporno što sam napisao da sam patio za trobrzincem, pa aivom, pa onda za trejsi... :D
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2769 Re: juga 1950.-1990.

Post by Dozer »

hAZNADAR wrote: Pa kakva su ono sranja o krvolocnom plemenu iz Sibira prije 10 000 god.? :lol: Pa i Deretic bi tome pozavidio. Izbrisi tu glupost inace ode tema u q. Precesto neko lupi ponesto i odeeeee.
Da, u pravu si za pokolj koji se ponovio - ali sa stanovista historicara. U narodu 80-tih nisi mogao takvo sto predvidjeti.
Primjerice Prijedor - grad koji je specifican zato sto su skoro sve zlocine uradile komsije, kumovi, skolski,...
80-tih nisi mogao takvo sto osjetiti kao mogucnost ni kod najzaguljenijih.
Danas ove pameti znamo da genocodu u Prijedoru nije prethodila ni politika, ni mediji,.... preduslov za to je bio iskrivljeni standard vrednovanja naroda koji je postojao u YU. Bosnjaci/Muslimani su i tada smatrani za nizu rasu, nizu vrstu,.. konto mitomanske predstave historije, izdaja, prevjere,.. genetskog otpada.
Ne moze se tek tako lako dobiti i sprovesti naredba o strijeljanju civila koje znas nad jamom, ubijanju djece koja se druze sa tvojom djecom, otvaranju logora smrti,... da uradis takvo sto ipak trebas imati neku podlogu odranije i odredjene stavove koji ti takav krvav posao olaksavaju.

To nije doslo medijima 91-ve na osnovu medijske kritike Aliji I, razocarenja sto Bosnjaci nece da ostanu u YU,.. to je postojalo sve vrijeme u YU. Bivsa drzava je bila po tom pitanju na razini mentalne ustanove, ludnice, grotesknog hibrida,.. jer su fakat ljudi imali profasisticke stavove i standarde a busali se antifasizmom, imali izrazito diskriminatorske standarde a busali se tolerancijom.
Pa...nisam nista fulio ni za Srbe. Njihov DNK pokazuje neke korijene u Sibiru :D Al' hebo to, nebitno.

Sto se tice mentalnih sklopova u ExYU, donekle se mogu sloziti da to jeste postojalo kod odredjenog broja ljudi, a '92 smo vidjeli i kojih ljudi.
Ali, ipak i dalje mislim da to nije bilo vecinski stav. I kada se to sve sagleda kroz prizmu onoga iz '41 u IB, kao i cinjenice da je dosta tih bilo zivo i '92, nije pretesko pretpostaviti da su i svoje narastaje odgojili na isti nacin i na istim pricama. Ali, to i dalje ne cini 100% tih nekakvih Srba koji su nahereni na tu mitomansku i koljacku stranu.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2770 Re: juga 1950.-1990.

Post by Gojeni H »

radostan dan wrote:pa šta je sporno što sam napisao da sam patio za trobrzincem, pa aivom, pa onda za trejsi... :D
Pa srce, sto si spojio sve odjednom? ... shok za dusu i tijelo :D , to pokusavam da ti kazem.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2771 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

Gojeni H wrote:
radostan dan wrote:pa šta je sporno što sam napisao da sam patio za trobrzincem, pa aivom, pa onda za trejsi... :D
Pa srce, sto si spojio sve odjednom? ... shok za dusu i tijelo :D , to pokusavam da ti kazem.

pod šokom sam rođen...meni kad je sve potaman, prosto mi nepriajtno... :mrgreen:


da obnovimo gradivo, još jedaRed...kad je kola bila koka kola -


Image
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2772 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

radostan dan wrote:
Gojeni H wrote:
radostan dan wrote:pa šta je sporno što sam napisao da sam patio za trobrzincem, pa aivom, pa onda za trejsi... :D
Pa srce, sto si spojio sve odjednom? ... shok za dusu i tijelo :D , to pokusavam da ti kazem.

pod šokom sam rođen...meni kad je sve potaman, prosto mi nepriajtno... :mrgreen:


da obnovimo gradivo, još jedaRed...kad je kola bila koka kola -


Image
Ali zato otpase ruke od gajbe ovakih kad radis preko studentskog
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2773 Re: juga 1950.-1990.

Post by drndalo »

A od para ti nisu otpadale, kad ih dobijes...? :evil:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2774 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

drndalo wrote:A od para ti nisu otpadale, kad ih dobijes...? :evil:
Ih, tog ponosa
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2775 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

Image

Image

Image




aj ćao, jbte se.... :mrgreen:
Locked