Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#276 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JoseMujica »

pogledaj malo planinarenje.ba
tu imaš nekih finih tura sa GPS markacijom i fina su raja ovi što hodaju.

ja bih lično volio ići radi hodanja, iako za dugih i napornih tura i nisam zbog ranjavanja (ovu sam turu na Tresku jedva izguro jer se hoda 8-9 sati)

...a ima toliko nekada mlade raje koja je skakala po planinama, a danas nemaju niti škole niti posla, pa im ne bi zgoreg bilo da šta i zarade...samo što se mnogima planine danas gade

ideja ti je super :thumbup: jedno je čuti priču od ljudi koji su bili tu, a drugo su nešto ova frizirana sranja što po TV-u drljaju štabske patriote
polovka
Posts: 234
Joined: 11/08/2012 10:52

#277 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by polovka »

U jednoj emisiji rahmetli Nisvet Dzanko priča nešto o Treskavici, fol ljepote..mogućnosti rekreativnog turizma itd, onda zastade malo, otpuhnu i reče-"ma kakav turizam i planinaranje, onom ko je bio gore u ratu ne pada više na pamet da skače po čukama" :)

Ja sam bio vrlo kratko gore(ali "anamo"), neko spomenu jezero :-) , noge mi se lede i sad kad pomislim na ono :roll:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#278 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by VjecitiStudent »

Oligarh wrote:
VjecitiStudent wrote:
Treskavicke mine te ne brinu?
Dok je markiranih staza, i ne bas toliko (naravno uz dozu opreza). A i daje dozu dodatnog adrenalina! :D (sto mladi zapadnjaci svakako vole)

U svakom slucaju, sve grupe bi bile 7-10 osoba, nisu teske za kontrolisati i uz mene bi isao i specijalisticki vodic. (radio sam Trebevic po tom principu, ali gore sam "domaci" tj bio izvidjac dobar dio rata gore).

A i mora se malo taj stereotip oko BiH kao minske zemlje razbiti. Samo pametno i oprezno, ali jedino ovako se moze. I ako si primjetio statistiku do sada, najveci broj nastradalih od mina i nije bas bio po planinama, vec u nizi dijelovima nase zemlje, najcesce u nabavi drva i zeljeza. Ja iskreno nisam cuo da je u miru iko nastradao od mine na olimpijskim planinama (izuzev slucaja na Debelom brdu, sto je padina Trebevica, ali vise urbani dio)
Ako je do adrenalina, možete onda i malo ruskog ruleta igrati.
Markacije nisu nikakva garancija, od mina se stradavalo i tamo gdje su prije ljudi prolazili i prolazili. I onda padne jača kiša, tlo omekša i ...
Strada se tamo gdje ima ljudi, na Treskavici se u ratu itekako od mina stradavalo.
Jedna zrtva i tvoj biznis je pokopan.
A stereotipi se mogu razbijati na mjestima gdje mina nema, nije ih malo.
User avatar
Oligarh
Posts: 875
Joined: 05/06/2010 13:23

#279 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Oligarh »

Razumijem te. Ja sam pakao na Mosevackom brdu prezivo. To je bila rijetko vidjena ofanziva, branjeno je 25 dana u oktobru '94. Necu pretjerati ako kazem destine hiljada granata su pale gore, strasno je bilo, moj bataljon je izgubio oko 30 ljudi u par dana, preko 100 ranjenih. Pa opet idem po tim krajevima. Iskreno, ja volim da se prisjetim sa vremena na vrijeme. Po toj logici stvari, ja se nikad na Barice ne bi trebao popeti, jer sam gadno nadrljao pred Velikom kulom. Pa opet odem gore, sa nekim cudnim smijeskom na licu... Ne znam, ja sam takav opet. Odem na ta mjesta, ponekad me napune cudnom nekom snagom, da ovo vrijeme u kojem zivimo lakse savladam, crpeci nekakvu sliku energiju iz tih uspomena. Nije sada, niti ce ikada biti teze nego sto je bilo. Samo mi zaboravljamo sta sve mozemo. I ako smo to uspjeli predeverati, ovo vrijeme mi nekako dodje totalno i smijesno i pateticno u isto vrijeme. Svi vi koji ste bilinpo cukama, znate to.

Bio sam par puta ovom rutom gore preko Turova do Treske:

http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=1061452

Nije opasno kada se drzi glavne staze. Naravno, nisam lud da rizikujem prvo svoj, pa niciji drugi zivot. Sigurnost prije svega, a to se najbolje postize kada se ima iskusni gorski vodic, lokalac koji bar jednom sedmico prodje tim stazama u toku sezone.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Last edited by Oligarh on 12/03/2013 00:37, edited 1 time in total.
User avatar
Oligarh
Posts: 875
Joined: 05/06/2010 13:23

#280 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Oligarh »

I ne znam da li znate, ali (ovo je rezultat mog malog istrazivanja) da je Treskavica najveca nadmorska visina u Evropi gdje je bila aktivna linija fronta u borbenim dejstvima u istoriji ratovanja u Evropi.
User avatar
slucajni prolaznik
Posts: 376
Joined: 18/12/2012 21:07

#281 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by slucajni prolaznik »

[quote="Oligarh"][quote="JoseMujica"]ma i nije Lupoč neka kota za planinariti...uglavnom okolo je čisto...ima staza ispod Lupoča da se ide gore više na jezera i na sami vrh (Turovi-Šišan-Suha Lastva-Mala Ćaba)...prelijepo je i ludo što se promjena vremena tiče...naravno na svakom koraku se nailazi na ostatke opreme, ostatke grudobrana i rovova (na rjetkim mjestima đe se moglo kopati :D )

Volio bih gore otići s nekim ko poznaje teren da mi objasni đe sam bio u pm[/quote]

Imam jednog dedu, starog planinara. Iz Turova uvijek krece, vodi lijepe ture, a iz tih krajeva je gore. Pa te zovem jednom ovog ljeta kada krenem u te krajeve.

Takodjer bi zelio naci nekoga ko zna dobro Djokin toranj iz ratnih vremena, a ko bi volio da ide gore. Sticajem okolnosti, imam svoju turisticku agenciju, od prosle godine i spremam neke planinarsko-historijske ture na tom podrucju za mlade ljude sa zapada, kojim je to fascinatna tema. Ove godine idem u izvidanja, pa da skontam koje ture raditi. Radio sam dosta prosle godine i imao par stotina mladih zapadnjaka koje sam licno vodao po nekim linijima na kojima sam ja bio (mahom gradske, sa Trebevicem, V. i M. Kulom, Tunel naravno, Dobrinja, Grbavica i Jevrejsko) i uglavnom feedback je odlican. Fascinirani su pricom o ratu i zbog toga dosta dolaze ovamo. A iskreno i sit sam ljudi koji su rat proveli u inostranstvu ili po podrumima, pa pricaju bajke toj omladini. A ti mladi zele price veterana, njihove verzije dogadjaja.

Ovu godinu cu iskoristiti da markiram malo te gore krajeve, da nadjem ljude koji su bili svjedoci i direktni ucesnici tih ratnih zbivanja kako bi se prica mogla tim mladim ispricati. Tim putem bi zelio da i na neposredan nacin obezbijedim da se taj tzv ratni turizam iskoristi kako bi ljudi uspjeli prezentirati svoje price, kao i zaraditi na taj nacin. Dugo sam razmisljao da li je to moralno ili ne, ali iskreno dosao sam do zakljucka (vidi zasto u gornjem pasusu) da ti mladi sa Zapada toliko to zele da je to nevjerovatno, ali i da se prica isprica na pravi nacin, od direktnih sudionika ratnih zbivanja.[/quote]



@Oligarh, bez sumnje u tvoje pozitivne namjere, nije posteno na ovoj temi pisati o tvojim turistickim i planinarskim planovima. Imas pdf. Priroda i ekologija na kojem imas i temu Treskavice i Bjelasnice (http://www.klix.ba/forum/planinarenje-p ... 56840.html), idi tamo pa razvijaj ljubav prema planinama i promoviraj svoju turisticku agenciju. Ova tema opisuje neke od najtezih i najznacajnijih bitaka u proslom ratu, i neka je takve...

Posebno te molim da ti ne markiras staze i zone za setanje po planinama :-)
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#282 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by coek »

...
Last edited by coek on 24/02/2014 10:02, edited 1 time in total.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#283 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by VjecitiStudent »

Oligarh wrote:I ne znam da li znate, ali (ovo je rezultat mog malog istrazivanja) da je Treskavica najveca nadmorska visina u Evropi gdje je bila aktivna linija fronta u borbenim dejstvima u istoriji ratovanja u Evropi.
Loše ti je istraživanje

http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... mites.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Battles_of_the_Isonzo
http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_Line
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#284 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Gojeni H »

@Oligarh

Imas podrsku od mene, dokle god postujes svoju i nasu borbu.
Svaka ti cast. Da Bog da ti firma uspjela pa osvojio evropsko trziste, a National Geographic te svrstavao u turistickog biznismena godine. :D Al' fakat ti ovo od srca zelim.

Ne mislim da ima bilo sta nemoralno da dignes koju paru pricajuci zainteresovanim ljudima nasu, ljudsku i patriotsku pricu. Zasto ne i Srebrenica, dokle god se izbjegava plac, krik "help Bosnia", i flasa brlje u ruci.

Ove "dobronamjerne" intelektualce ne slusaj, nego poslusaj mene barem ovo...NE PRICAJ O OVOME VISE!
Ukrasche ti ovi "dobronamjerni" ideju, buraz. Znam ja ove, jebo ti njih.
skuterista
Posts: 234
Joined: 10/03/2013 11:51

#285 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by skuterista »

Oligarh wrote: moju zaradu bi usmjerio ka nekom od udruzenja povratnika u Srebrenici.
prijatelju,to ni pod razno, te iz udruženja imaju vile i poslovne prostore po Vogošći u privatnom vlasništvu zahvaljujući donacijama i sadaki , daj ti nekom drugom ,Domu Bjelave , Bakovići ...
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#286 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JoseMujica »

hebga odoste sad malo i u off s ovim....ali drug svaka čast i sretno s realizacijom...ako ti misliš da ti se može pomoći nekako zovi.

Sam se više ne volim ni sjećati, niti se mogu sjetiti svega...čak i kad se sjetim obično se jave fragmenti za koje ne znam u koju ih sliku uklopiti.

jednom je neko na ovom forumu napisao: Samo su mrtvi dočekali kraj rata. I to je to....rat koji smo prošli nikad neće izaći iz nas i ne treba to sad kao neku bolest doživljavati već naučiti živiti s tim, jer je sve to na kraju prošlost, dobra ili loša, naša je.
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#288 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Ovo gore bi mogla biti neka 14X brigada.

Super nek je tema ozivila taman da nastavim pisanje.
DRINJAK
Posts: 20
Joined: 07/10/2010 20:42

#289 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DRINJAK »

smurf wrote:Koliko me sjecanje sluzi nakon akcije u oktobru ili septembru, nemam pojma, uglavnom jesen '95. kada smo ga osvojili cetnici nisu vise ni pokusavali vratiti Lupoc.
U pravu si ,i nisu,zapravo nisu ni pokušavali,imali su patrole po pojedinim kotama...ima jedan zapis na jednom od foruma kako su naši na liniji držanja u to vrijeme Đokinog ili Pašine uočili njihovu patrolu.
Bili su tako blizu,"ugroženi" da je naš momak ih upozorio da se maknu jer nema smisla da ih gađaju jer je DEJTON VEĆ BIO PARAFIRAN.
Na kraju se sve završilo na priči hajte ovamo,sastali su se zajedno,naši dali par kutija DRINE...o tom da jesu fakat se hvalio vojnik VRS i zaglavio u zatvoru nekoliko dana što je pušio DRINU Sarajčicu
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#290 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

Sarajmen wrote:Image

BJELAŠNICA-SINANOVIĆI 94
Sinanovići i nisu baš na Bjelašnici :) ali lijepa slika. Puno su blize Visočici i Treskavici.
DRINJAK
Posts: 20
Joined: 07/10/2010 20:42

#291 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DRINJAK »

:thumbup:
Last edited by DRINJAK on 15/05/2013 21:59, edited 1 time in total.
DRINJAK
Posts: 20
Joined: 07/10/2010 20:42

#292 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DRINJAK »

Sarajmen wrote:Image

Hum
Koja je ovo jedinica
alen_b
Posts: 5
Joined: 25/02/2013 23:01

#293 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by alen_b »

DRINJAK wrote:
Sarajmen wrote:Image

Hum
Koja je ovo jedinica
gardijska brigada
DRINJAK
Posts: 20
Joined: 07/10/2010 20:42

#294 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DRINJAK »

alen_b wrote:
DRINJAK wrote:
Sarajmen wrote:Image

Hum
Koja je ovo jedinica
gardijska brigada
Koja je ovo godina i mjesec znaš li možda
alen_b
Posts: 5
Joined: 25/02/2013 23:01

#295 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by alen_b »

Sarajmen wrote:Image

Hum
Ja mislim juni ili juli 1995.Jer jedinica je bila na visockom ratistu na deblokadi i onda ubrzo prebacena na Treskavicu.
alen_b
Posts: 5
Joined: 25/02/2013 23:01

#296 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by alen_b »

alen_b wrote:
Sarajmen wrote:Image

Hum
Ja mislim da je to bilo 19.07.1995.
DRINJAK
Posts: 20
Joined: 07/10/2010 20:42

#297 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by DRINJAK »

alen_b wrote:
alen_b wrote:
Sarajmen wrote:Image

Hum
Ja mislim da je to bilo 19.07.1995.
Hajd malo opiši ako si bio među ovim momcima odkud na Humu u 7-om mjesecu gardijska,jer koliko me sjećanja
služe nije tamo od nas niko zalazio prije septembra...
alen_b
Posts: 5
Joined: 25/02/2013 23:01

#298 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by alen_b »

DRINJAK wrote:
Sarajmen wrote:Image

Hum
Koja je ovo jedinica
Gardijska je bila na Visockom ratistu u toku akcije deblokade i onda je ubrzo odatle poslana na Treskavicu.U akciji na Cardak i Hum imali smo jednog poginulog i ja sam provjerom datuma njegove pogibije velikog borca Dzafera Baralije dosao do tacnog datuma kad je bila ta akcija.Ja sam bio ranjen u prethodnoj akciji na Visockom ratistu pa nisam licno ucestvovao u zauzimanju Cardaka i Huma al sam bio zajedno sa jedinicom.Cardak i Hum je nasa jedinica zauzela a druga jedinica cinimi se iz Pazarica ali nisam siguran pokusala uzeti Kragujevac al nije uspjela.Gardijska se zadrzala drzeci linije jedno vrijeme i onda je dosla smjena linijasa i mi smo povuceni i krenuli smo kuci ali nam je na pola puta prema gradu javljeno da je Hum opet zauzet.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#299 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Repetitor »

Sarajmen wrote:Image
Ovaj sto sjedi,Zametica Idriz,hrabar borac,pred kraj rata ostao bez noge.Focanska brigada
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18286
Joined: 11/02/2013 11:32

#300 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Ramzess Veliki »

DRINJAK wrote:
alen_b wrote:
Sarajmen wrote:Image

Hum
Ja mislim da je to bilo 19.07.1995.
Hajd malo opiši ako si bio među ovim momcima odkud na Humu u 7-om mjesecu gardijska,jer koliko me sjećanja
služe nije tamo od nas niko zalazio prije septembra...
Jeste Gardijska, Prvi vod. Upravo mi je to potvrdio Aga, komandant Prve Gardijske. :thumbup:
Last edited by Ramzess Veliki on 07/06/2013 11:23, edited 1 time in total.
Post Reply