Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#276 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

stari grad Visegrad wrote:
akcid wrote:
cyprus wrote:Dobro... i jesil skonto šta od toga? :-D
:lol: :lol:
@ cyprus za tebe sam profesor u svemu.

Ti pokazujes koliko si protiv ekonomskog razvoja BiH i protiv boljitka svih gradjana. Ti siris arogantne lazi po ovoj temi, a ustolom rijetko ili ne citam sta pises na drugim temama. Svi su te davno procitali te nisi interesantan. Posto ne zivis u BiH zasto si protiv ekonomskog razvoja te drzave?

INTERNATIONAL WATERS

Under the U.N. Convention of the Law of the Sea a coastal state has a "territorial sea" of 12 nautical miles from the coast over which it is sovereign.
There is a further 12 nautical mile zone called the "contiguous zone" over which a state may take action to protect itself or its laws.

Drzava BiH ima 12 nautickih milja teritorijne vode, a to je 22 km.
Pored tih 12 nautickih milja, svaka obalna drzava ima jos 12 nautickih milja da zastiti sebe i svoje zakone.
Poslije teritorijalne vode dolazi zona EEZ i do 200 n.m. moze ici koju BiH treba da kontolise.
Radi toga RH ne moze praviti most gdje je zamislila.

Svejedno sto je EU odobrila novac za gradnju. U toj EU komisiji su sjedili ekonomisti a ne pavnici koji poznaju zakone medjunarodnih voda. Pametnije je Hrvtaskoj da trazi novac za nesto drugo.
Profesore... bijah i ja profesor dok nisam magistrirao 8-)

Zanemariću te tvoje paušalne etikete... Evo ti bolan manje više sve geografske karte pokazuju koliko mora pripada Bosni i Hercegovini... Ovo niko ne spori, pa ni naša strana, osim vas nekoliko lunatika...

Image

Mislim da mi ovo nismo zakonski klasifikovali, jer nam ne igra nikakvu ulogu, ali po međunarodnom pravu mora recimo da bi Neumski zaljev činio unutrašnje more BiH, a ovaj dio od Kleka do sredine Malostonskog kanala teritorijalno more...

Bosni i Hercegovini zaista ne može pripasti više, zbog obale Hrvatske koja je praktično zatvara... Da nema Pelješca, onda bi se moglo govoriti o naših 12 nm, ovako ne može, pošto je svo ostalo more bliže kopnu Hrvatske nego nama... A nigdje u svijetu nema da neka država ima neosporni suverenitet nad dijelom mora koje je bliže teritoriji druge države...

Isto se odnosi i na EEZ... Mi taj pojas ne možemo imati, a pogotovo ne od 200 nm (toliko ne može imati nijedna država u Mediteranu), zato što smo isuviše uvučeni u razuđenu obalu Hrvatske...
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#277 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gereb_stari »

Yugoslaven de Tita ti reci nam da je nemoguce napraviti luku na 17 kilometara obale gdje je dubina mora 3 puta veca nego je potrebna za najvece tenkere?
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#278 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

gereb_stari wrote:Yugoslaven de Tita ti reci nam da je nemoguce napraviti luku na 17 kilometara obale gdje je dubina mora 3 puta veca nego je potrebna za najvece tenkere?
Zašto mi se obraćaš imenujući moju etničku pripadnost... Osjećam da je to u negativnom kontekstu i podrugljivo... Također, naši jezici ne poznaju slovo Y...
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#279 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gereb_stari »

cyprus wrote:
gereb_stari wrote:Yugoslaven de Tita ti reci nam da je nemoguce napraviti luku na 17 kilometara obale gdje je dubina mora 3 puta veca nego je potrebna za najvece tenkere?
Zašto mi se obraćaš imenujući moju etničku pripadnost... Osjećam da je to u negativnom kontekstu i podrugljivo... Također, naši jezici ne poznaju slovo Y...
Pa kako mozes biti u etnickom smislu Jugoslaven? Jeli mozes biti u etnickom smislu Amerikanac? Znasli ti sta je etnos? To je narod. Znaci na-rod. Ono to dolazi kada jedan rod (pleme) ili vise plemena osnuje drzavu.

Dakle Jugoslavenski rod ne postoji; kako ce ond apostojati Jugoslavenski narod ili etnos? Ako je postojala neka ipak drzava Jugoslavenska koja je kroz vijekove stvarala Jugoslavenski narod i kulturu onda mi reci ali ja za takvu drzavu neznam.

Znam samo za Jugoslaviju koja je bila FEDERATIVNA republika sastavljena iz vise NARODA.

No eto mozes odgovoriti na ovo pitanje o luci...
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#280 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

Znam vrlo dobro šta je etnos/narod... To je prvenstveno stvar osjećaja, pa onda svega ostalog... A ja sam potomak Bošnjaka, Srba i Hrvata, sve naroda iz južnoslavenske grupe naroda (Jugoslavena), dakle, ja sam Jugoslaven... Šta je sporno? Moje jugoslavenstvno ne aludira na SFRJ, nego na moje južnoslavensko porijeklo... A i da nije tako, moje je apsolutno pravo da izaberem naziv koji hoću, a ostali ga trebaju poštovat...

A za luku... iskreno nisam baš precizno upoznat sa batimetrijom Neumskog i Malostonskog zaljeva, niti sa potrebnom dubinom za teretne brodove, pa neću lupat bezveze (k'o što vi lupate), ali recimo da je izgradnja luke fizički moguća (vjerovatno i jest)... Ono što pak nije moguće jeste prvo nabavka sredstava za izgradnju luke i prateće infrastrukture, drugo nije moguće postići ni ekonomsku isplativost jednog takvog poduhvata, a treće vrlo bi teško bilo privoliti lokalno stanovništvo na taj drastičan korak...
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#281 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gereb_stari »

cyprus wrote:Znam vrlo dobro šta je etnos/narod... To je prvenstveno stvar osjećaja, pa onda svega ostalog... A ja sam potomak Bošnjaka, Srba i Hrvata, sve naroda iz južnoslavenske grupe naroda (Jugoslavena), dakle, ja sam Jugoslaven... Šta je sporno... Moje jugoslavenstvno ne aludira na SFRJ, nego na moje južnoslavensko porijeklo... A i da nije tako, moje je apsolutno pravo da izaberem naziv koji hoću, a ostali ga trebaju poštovat...
Ok postujem da si Juzni Slaven.
ali recimo da je izgradnja luke fizički moguća (vjerovatno i jest)...
Profesori sa gradjevinskog Michigan univerziteta su rekli da je to super mjesto za luku kad su sa BH profesorima posjecivali to mjesto prije rata. Znaci da je moguce. To kaze i onaj profesor sa sarajevskog fakulteta eno ti link.

Ono što pak nije moguće jeste prvo nabavka sredstava za izgradnju luke i prateće infrastrukture,
5 miljardi dollara je ulazeno u koridor Vc. Izgradnja luke bi kostalo vjerovatno 1% ili 2% od te sume novca.

drugo nije moguće naći ni ekonomsku isplativost jednog takvog poduhvata,
Odakle ti to znas? Recimo 90 % prihoda luke Ploce dolaze iz BH izvoza i uvoza. Znaci mi placamo Hrvatskoj za koristenje luke. Ukoliko bi se luka u Neumu napravila Ploce bi bile suvisne a luka u Neumu bi bila u plusu isto kao sto su ploce danas u plusu. Plus sto bi bili nezavisni u mnogim pogledima jer bi imali po medjunarodnom zakonu pravo na izlaz na otvoreno more.
a treće vrlo bi teško bilo privoliti lokalno stanovništvo na takav besmislen poduhvat...
Aha, znaci kada se pravi jedan put preko livade nekog seljaka ili nekog sela ili cak vise sela i to selo to ne zeli jer zeli recimo da sacuva svoje plodne njive; sta se onda radi? Kakva je praksa u cijelom svijetu?

Da drzava podvije glavu i da kaze:
"Pa vidite to je njihovo pravo i njihova zemlja?"
Naravno da ne. Jer sva zemlja je na kraju u vlasnistvu drzave BiH. Znaci drzava uvijek dobija na sudu. Ukoliko bi politika odlucila da tu treba doci luka i da je to od vitalnog interesa za drzavu; nema sanse da stanovnici dobiju proces na sudu. Sansa je apsolutno 0,0.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#282 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daddy-kool »

gereb_stari wrote:
5 miljardi dollara je ulazeno u koridor Vc. Izgradnja luke bi kostalo vjerovatno 1% ili 2% od te sume novca.
Postoje li procjene koliko bi koštala izgradnja luke slične kao u Pločama?
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#283 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

Joj što se zajebah što se uopšte upustih u ovu ridikuloznu priču :-) Ko liježe sa djecom, budi se upišan :oops:
User avatar
JohnnyS
Posts: 17492
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#284 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JohnnyS »

Koliko lupetanja na ovoj temi to je prestrašno. :D Da ne bih objašnjavao pomorsko pravo, princip ekvidistance po kojem BiH ni u snu nema pravo na 12 nautičkih milja teritorijalnih voda, Travian rasprave o tome tko bi kontrolirao Neum u slučaju oružanog sukoba BiH i Hrvatske (članica NATO, kad je u ratu jedna članica NATO pakta, u ratu su i ostale) i slično, osvrnut ću se na ovu tvrdnju:
gereb_stari wrote: 5 miljardi dollara je ulazeno u koridor Vc. Izgradnja luke bi kostalo vjerovatno 1% ili 2% od te sume novca.

Imaš li ti uopće pojma koliko košta izgradnja luke? Što ti misliš da je luka, ono, naspeš malo betona, poredaš metalne stupove za koje misliš vezat brodove i Bog te veselio :D Sam objekt luke, s pratećim objektima, lučkim kapetanijama, dizalicama, hangarima se mjeri u stotinama milijuna eura. A i da imaš te pare, što će ti luka koja je povezana s ostatkom teritorija kozjim putem preko Svitave do Višića i kravljim do Stoca? Željeznice ni na mapi, a to je glavni preduvjet za teretnu luku. Dakle treba i prugu napravit... Tako da si bliži cifri od milijardu eura, nego od 50-100 milijuna dolara. Al sve i da imaš te pare, ili da nađeš nekoga tko će uložiti svu tu lovu, postavlja se pitanje: čemu? Koja je to industrija u ovoj zemlji koja zahtjeva investiciju od milijardu eura da bi nesmetano se mogla širiti diljem svijeta? Što to mi pravimo, a da nas zla Hrvatska sprječava da nesmetano izvozimo? Ili je luka potrebna samo u slučaju prilično nemogućeg rata kojeg smatraš vjerojatnim, a u kojem ti ne bi ratovao i gdje bi, u tom hipotetskom slučaju valjda Hrvatska sve svoje snage usmjerila na zauzimanje Neuma i sasvim izvjesno uspjela u tome i onda džaba luka...

Inače, poprilično sam siguran da se most neće graditi. Ne zato što u Hrvatskoj nema budale da ulupa pola milijarde eura u nešto na čemu bi se naplaćivale tolike mostarine da nitko to ne bi ni koristio, jer takvih budala ima s obzirom da je to idealan način da sebi mazne koji postotak od izgradnje, nego zato što je Hrvatska ogroman dio suvereniteta prenijela u središte EU (pa tako više sama NE SMIJE odlučiti hoće li BiH državljani smjeti prelaziti granicu samo s osobnom kartom), a EU neće dozvoliti gradnju mosta jer bi to značilo da je Bruxelles digao ruke od ulaska BiH u EU što je jako opasna poruka s kojom se nitko ne želi igrat...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#285 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daddy-kool »

Postoji nekoliko bitnih razloga zašto nema smisla graditi luku u Neumu:

1. ekonomski je svaka druga opcija jeftinija, postojeće luke uvijek mogu biti više nego konkurentne.
2. takva luka ne bi imala stratešku dubinu i u slučaju razmirica sa Hrvatskom bilo bi je jednostavno blokirati, takođe zaleđe bi bilo teško braniti.
3. za potrebe transporta materijala za koje se želi izbjeći uticaj ili nadzor Hrvatske i Srbije, jednostavnije i jeftinije je koristiti avionski transport.
4. u slučaju ucjene Hrvatske za pristup lukama, postoji i opcija preko Crne Gore

Što opet nije razlog da se izgradnja mosta ne blokira ili ne naplati ukoliko je moguće.
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#286 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gereb_stari »

JohnnyS wrote:
gereb_stari wrote: 5 miljardi dollara je ulazeno u koridor Vc. Izgradnja luke bi kostalo vjerovatno 1% ili 2% od te sume novca.

Imaš li ti uopće pojma koliko košta izgradnja luke? Što ti misliš da je luka, ono, naspeš malo betona, poredaš metalne stupove za koje misliš vezat brodove i Bog te veselio :D Sam objekt luke, s pratećim objektima, lučkim kapetanijama, dizalicama, hangarima se mjeri u stotinama milijuna eura. A i da imaš te pare, što će ti luka koja je povezana s ostatkom teritorija kozjim putem preko Svitave do Višića i kravljim do Stoca? Željeznice ni na mapi, a to je glavni preduvjet za teretnu luku. Dakle treba i prugu napravit... Tako da si bliži cifri od milijardu eura, nego od 50-100 milijuna dolara.
U izgradnji je jedna nova luka u Pakistanu koja ima sledece fascilitete:

Berths: 3 Multipurpose Berths (capacity: bulk carriers of 30,000 deadweight tonnage (DWT)) and container vessels of 25,000 DWT)
Length of Berths: 602m
Approach Channel: 4.5 km long dredged to 12.5m depth
Turning basin: 450m diametre
Service Berth: One 100m Service Berth
Related port infrastructure and handling equipment, pilot boats, tugs, survey vessels, etc.

Phase II (2007–present): USD $932 million. Status: Under Construction

4 Container Berths
1 Bulk Cargo Terminal (capacity: 100,000 DWT ships)
1 Grain Terminal
1 Ro-Ro Terminal
2 Oil Terminals (capacity: 200,000 DWT ships each)
Approach Channel: To be dredged to 14.5m depth
http://en.wikipedia.org/wiki/Gwadar_Port

Image

Dakle sa produbljenjem kanala sve ukupno kosta sa dvoje terminala za naftu oko 650 miljona dollara.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#287 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by fatamorgana »

A šta bi mi rekli da su nam došli Hrvati i rekli: E nemožete gradit' most ispred Likovne akademije ....
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#288 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

fatamorgana wrote:A šta bi mi rekli da su nam došli Hrvati i rekli: E nemožete gradit' most ispred Likovne akademije ....
Ja bih im bio zahvalan :mrgreen:
User avatar
JohnnyS
Posts: 17492
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#289 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JohnnyS »

gereb_stari wrote:
JohnnyS wrote:
gereb_stari wrote: 5 miljardi dollara je ulazeno u koridor Vc. Izgradnja luke bi kostalo vjerovatno 1% ili 2% od te sume novca.

Imaš li ti uopće pojma koliko košta izgradnja luke? Što ti misliš da je luka, ono, naspeš malo betona, poredaš metalne stupove za koje misliš vezat brodove i Bog te veselio :D Sam objekt luke, s pratećim objektima, lučkim kapetanijama, dizalicama, hangarima se mjeri u stotinama milijuna eura. A i da imaš te pare, što će ti luka koja je povezana s ostatkom teritorija kozjim putem preko Svitave do Višića i kravljim do Stoca? Željeznice ni na mapi, a to je glavni preduvjet za teretnu luku. Dakle treba i prugu napravit... Tako da si bliži cifri od milijardu eura, nego od 50-100 milijuna dolara.
U izgradnji je jedna nova luka u Pakistanu koja ima sledece fascilitete:

Berths: 3 Multipurpose Berths (capacity: bulk carriers of 30,000 deadweight tonnage (DWT)) and container vessels of 25,000 DWT)
Length of Berths: 602m
Approach Channel: 4.5 km long dredged to 12.5m depth
Turning basin: 450m diametre
Service Berth: One 100m Service Berth
Related port infrastructure and handling equipment, pilot boats, tugs, survey vessels, etc.

Phase II (2007–present): USD $932 million. Status: Under Construction

4 Container Berths
1 Bulk Cargo Terminal (capacity: 100,000 DWT ships)
1 Grain Terminal
1 Ro-Ro Terminal
2 Oil Terminals (capacity: 200,000 DWT ships each)
Approach Channel: To be dredged to 14.5m depth
http://en.wikipedia.org/wiki/Gwadar_Port



Dakle sa produbljenjem kanala sve ukupno kosta sa dvoje terminala za naftu oko 650 miljona dollara.

Plus sve one prometnice da se dođe do luke, jer kopnena infrastruktura ne pada s neba?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#290 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by fatamorgana »

cyprus wrote:
fatamorgana wrote:A šta bi mi rekli da su nam došli Hrvati i rekli: E nemožete gradit' most ispred Likovne akademije ....
Ja bih im bio zahvalan :mrgreen:
Ma nemere se nazad, jes' vidio kako su ga dobro zašarafili, :lol:
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#291 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gereb_stari »

JohnnyS wrote:


Plus sve one prometnice da se dođe do luke, jer kopnena infrastruktura ne pada s neba?


Profit luke Ploce iz 2008. godine je vec bio 30 miliona (27,4 miliona) danas je oko 35 miliona godisnjesa trendom rasta. Znaci Profit -- > kada se svim radnicima uredno plati plata i svi troskovi kada se plate. (Kada se nahrani skoro 1000 ljudi).


Dakle za godinu bi i Neum pravio profit toliki jer su Ploce ovisne skoro iskljucivo o BiH (terminali u Plocama su u vlasnistvu BiH kao i skoro sva skladista).


Plus ukoliko bi se koridor Vc usmjerio na Neum ili napravila jos jedna dionica koja bi skretala za Neum; onda bi Madjari izvozili djelomicno preko Neuma jer je najblize. Racunaj jos 10 miliona eura profita godisnje. Jer Neum bi uzimao dio profita od Splita i Rijeke jer Madjar juri kroz BiH do Neuma sa 120 km na sat.


Recimo da se uspije napraviti profit od 40 miliona godisnje; onda znaci imas:

1) Zaposleno 200 ljudi u Neumu non stop.
2)Imas na vlastitim drzavnim brodovima zaposleno jos 200 ljudi na tenkerima koji dovlace naftu za BiH.
3) Imas povratak svog ulaganja u kapital za 2 - 4 deceije.

Dakle 800 miliona za dvije decenije. 1,2 miljarde za tri decenije. To je dovoljno za luku plus za svu infrastrukturu za vozove i kamione i cestu do koridora Vc.
Bodkin
Posts: 22537
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#292 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Bodkin »

gereb_stari wrote:
5 miljardi dollara je ulazeno u koridor Vc. Izgradnja luke bi kostalo vjerovatno 1% ili 2% od te sume novca.
:shock: :shock: buhahah
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#293 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gereb_stari »

Bodkin wrote:
gereb_stari wrote:
5 miljardi dollara je ulazeno u koridor Vc. Izgradnja luke bi kostalo vjerovatno 1% ili 2% od te sume novca.
:shock: :shock: buhahah
Sta je buahaha?
Bodkin
Posts: 22537
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#294 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Bodkin »

to ti je smijanje grohotom. luka kosta 50mil buhahaha
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#295 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gereb_stari »

Bodkin wrote:to ti je smijanje grohotom. luka kosta 50mil buhahaha
Moja greska. Eto imamo sada realnu sliku na osnovu referentnog projekta, malo sam se zaletio. Dakle realna slika je 650 miliona dollara luka i jos toliko da se poveze u totalnosti do koridora Vc svom komunikacijom.

Bitno je da za 2-4 dcenije mozes vratiti sav taj kapital kroz profit kojeg bi luka ostvarivala. To su mislim neke realne grube procjene na osnovu dobita luke Ploce. Danas sav taj dobit ide RH a mi gubimo svake decenije 350 miliona dollara plus sto RH ima mnogo svojih ljudi tamo zaposlenih; plus sto joj placamo za koristenje luke.
User avatar
balkonka
Posts: 17
Joined: 06/04/2013 15:21
Location: Sarajevo

#296 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by balkonka »


Image

Dakle sa produbljenjem kanala sve ukupno kosta sa dvoje terminala za naftu oko 650 miljona dollara.
Kod nasih politicara i rukovodilaca izgradnje, cifra bi bila vjerovatno oko 1,2 milijarde :lol:
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#297 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muzicar_iz_parka »

Ne možeš porediti cjene u Pakistanu sa našim okolnostima, kod nas bi to koštalo barem tri puta više.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#298 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

Neum je jedini Bošnjački grad na moru i gradnja luke je vitalni nacionalni interes Bošnjaka.
Jeli iko od vas svjestan da su sjeverni i južni dijelovi opštine Neum već proglašeni (ozvaniĆeno) zonom od posebnog interesa Federacije BiH i da se odluke o bilo kakvoj gradnji mora potvrditi u Federalnim insititucijama? Pa zapitajte se zašto se od INE pa sve do granice sa Hrvatskom ništa ne gradi? Od Moševića da Stoca nema ništa.
A most neka se pravi, naravno. Sve po važećim međunarodnim zakonima i UN poveljama.

I dalje, zašto se toliko insisitra na gradnji džamije u Neumu? Ko želi.... shvatiće.
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#299 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gereb_stari »

muzicar_iz_parka wrote:Ne možeš porediti cjene u Pakistanu sa našim okolnostima, kod nas bi to koštalo barem tri puta više.
Luku gradi kineska firma. Mozes ih komotno pozvati na tender. Plus moze energoinvest raditi dio luke i time stimulises vlastitu privredu. Dakle energoinvest ima svu ekspertizu da izgradi ovo. Time u stvari te pare ostaju unutar drzave.

Propustiti sansu da na takvom mjestu nemas luku je glupo. Plus sto postoji mogucnost da opet bude "help baznia dzenosajd"
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#300 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by stari grad Visegrad »

cyprus wrote:Joj što se zajebah što se uopšte upustih u ovu ridikuloznu priču :-) Ko liježe sa djecom, budi se upišan :oops:
Meni se cini da si se ukakio. :lol: :lol:
Post Reply