Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2726 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

tec wrote:
drugi_profil wrote:
LeonardoAC wrote:Ovaj regionalni put Sarajevo-Mostar je inače super kvalitetan, nisam siguran da će ga mnogi ljudi htjeti mijenjati auto-putem i kad njegova izgradnja bude završena. Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
Prije da ce biti oko cenera putarina. I za tog cenera dobijes sat voznje krace nego po M17. Mislim da je to posten omjer.
A baska to sto cemo se nacekati bar jos 5-6 godina da MO-SA budu spojeni sa A1.
Vidim nastavlja se pametna diskusija na temi. Ako je odlučen da će cijena biti 0,115KM po km onda izračunaju koliko će koštati. Znači oko 38KM od sjeverne granice do južne.
Ovdje smo govorili o relaciji SA-MO koja ce biti nekih 90 kilometara.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2727 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

LeonardoAC wrote:Ovaj regionalni put Sarajevo-Mostar je inače super kvalitetan, nisam siguran da će ga mnogi ljudi htjeti mijenjati auto-putem i kad njegova izgradnja bude završena. Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
Ma sta 20KM

200KM, najmanje :D
Labirint
Posts: 2930
Joined: 24/06/2013 14:37

#2728 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Labirint »

LeonardoAC wrote: Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
Po kojoj to racunici? :-?
kakaljin
Posts: 13497
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#2729 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

Labirint wrote:
LeonardoAC wrote: Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
Po kojoj to racunici? :-?
Neka nova matematika koju samo oni znaju
faraon_sa
Posts: 76
Joined: 21/07/2007 16:41

#2730 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by faraon_sa »

kakaljin wrote:
Labirint wrote:
LeonardoAC wrote: Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
Po kojoj to racunici? :-?
Neka nova matematika koju samo oni znaju
Ma najbolje je, da kada dodjemo na naplatno mjesto, da nam ciko iz kucice da 50 KM... Da pokrijemo troskovo goriva :)
kakaljin
Posts: 13497
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#2731 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

Image

ovo od prilike od Sarajeva do Zenice treba ( od Briješća do Klopće ima 65,4 km to je putarine 7,20 KM, putarine znaci ni 10 KM za putarinu do Zenice od Sarajeva. Znaci te cifre preko 20 KM su velike nebuloze.
kakaljin
Posts: 13497
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#2732 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

LeonardoAC wrote:Ovaj regionalni put Sarajevo-Mostar je inače super kvalitetan, nisam siguran da će ga mnogi ljudi htjeti mijenjati auto-putem i kad njegova izgradnja bude završena. Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
Pa sama pomisao da na magistranom putu imas table za brzinu od 40 km/h i da prolazis kroz naseljai gradove ti je dovoljno da predjes na autoput da vozis normalno. Da se na M17 moze voziti normalno 80-100 cijelo vrijeme mozda bi ga koristio nekada kao alternativu autoputu do mora, ovako svu prednost dajem autoputu u svakom pogledu. A sama usteda na vremenu nema cijenu kada cu domora doci vise od Sata ranije nego sada
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2733 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

kakaljin wrote:...od Sarajeva do Zenice treba ( od Briješća do Klopće ima 65,4 km to je putarine 7,20 KM, putarine znaci ni 10 KM za putarinu do Zenice od Sarajeva. Znaci te cifre preko 20 KM su velike nebuloze.
Nije puno za tu dionicu uzeti ni 10 KM... Madzaru, Hrvatu i Bosancu u tranzitu (Hercegovcima bih rado tu uzeo duplo :mrgreen: ).

E, ali kad tih 7,2 KM pomnozis sa 2, pa onda sa 22... sta dobijes ?

Dobijes jarane moj mjesecnu putarinu ko plata!
Ili ko dobrog kredita rata.

Odnosno dobijes MJESECNU cifru koja je 2,5 puta veca od slovenacke GODISNJE vinjete !!!!

Hajde sad recite opet, ko yebe vozare, sto idu na posao 70 KM, neka rade tu dze jesu!
User avatar
bude
Posts: 1099
Joined: 10/11/2008 13:26

#2734 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by bude »

plus shintori iza svakog zbuna, stres, nervoza, rizik itd...
User avatar
holowey
Posts: 10853
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#2735 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by holowey »

dustaban wrote:
kakaljin wrote:...od Sarajeva do Zenice treba ( od Briješća do Klopće ima 65,4 km to je putarine 7,20 KM, putarine znaci ni 10 KM za putarinu do Zenice od Sarajeva. Znaci te cifre preko 20 KM su velike nebuloze.
Nije puno za tu dionicu uzeti ni 10 KM... Madzaru, Hrvatu i Bosancu u tranzitu (Hercegovcima bih rado tu uzeo duplo :mrgreen: ).

E, ali kad tih 7,2 KM pomnozis sa 2, pa onda sa 22... sta dobijes ?

Dobijes jarane moj mjesecnu putarinu ko plata!
Ili ko dobrog kredita rata.

Odnosno dobijes MJESECNU cifru koja je 2,5 puta veca od slovenacke GODISNJE vinjete !!!!

Hajde sad recite opet, ko yebe vozare, sto idu na posao 70 KM, neka rade tu dze jesu!
nekidan uzeh taksi do posla, nije mi se dalo peglati u tramvaju i do firme na taksimetru izbaci 8.90... kad to pomnozim sa 2, pa onda sa 22, sta dobijem? dodje mjesecni racun za taksi sedam puta veci nego cijena grasovog kupona!!!!

jarane ako ti je ta putarina preskupa, sto ne ides autobusom/vozom na posao? zasto se ne dogovoris sa drugim vozarima iz svog mjesta da podijelite troskove? svi bi na letecim cilimima da se moze putovati ali da bude dzaba, e jbg, ne moze
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2736 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

kakaljin wrote:Pa sama pomisao da na magistranom putu imas table za brzinu od 40 km/h i da prolazis kroz naseljai gradove ti je dovoljno da predjes na autoput da vozis normalno. Da se na M17 moze voziti normalno 80-100 cijelo vrijeme mozda bi ga koristio nekada kao alternativu autoputu do mora, ovako svu prednost dajem autoputu u svakom pogledu. A sama usteda na vremenu nema cijenu kada cu domora doci vise od Sata ranije nego sada
Hajde sad se vratite dvaestak godina unazad. SA-ZE cesta (zvali je autoput) omogucila putavenja SA-ZE za sat vremena. Autoput ce to skratiti za 15 min ali i to je relativno, dodjes u SA bruze nego sto u njega udjes.

E pa reci ti meni koji razlog za radovanje imaju ljudi koji su godinama tako putovali? Da im je makar ona cesta ostala za alternativu sve bi bilo OK. Tek kad shvate da im je autoput nedostupan a da su alternativnim putem vraceni sto godina unazad... tek tad ce shvatiti ovo o cemu ja pricam.
Labirint
Posts: 2930
Joined: 24/06/2013 14:37

#2737 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Labirint »

dustaban wrote:
kakaljin wrote:...od Sarajeva do Zenice treba ( od Briješća do Klopće ima 65,4 km to je putarine 7,20 KM, putarine znaci ni 10 KM za putarinu do Zenice od Sarajeva. Znaci te cifre preko 20 KM su velike nebuloze.
Nije puno za tu dionicu uzeti ni 10 KM... Madzaru, Hrvatu i Bosancu u tranzitu (Hercegovcima bih rado tu uzeo duplo :mrgreen: ).

E, ali kad tih 7,2 KM pomnozis sa 2, pa onda sa 22... sta dobijes ?

Dobijes jarane moj mjesecnu putarinu ko plata!
Ili ko dobrog kredita rata.

Odnosno dobijes MJESECNU cifru koja je 2,5 puta veca od slovenacke GODISNJE vinjete !!!!

Hajde sad recite opet, ko yebe vozare, sto idu na posao 70 KM, neka rade tu dze jesu!
Koliko bi po tebi (i rezonu) bila optimalna (nazovimo je) mjesecna karta za dionicu Ze-Sa ???
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2738 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

holowey wrote:
nekidan uzeh taksi do posla, nije mi se dalo peglati u tramvaju i do firme na taksimetru izbaci 8.90... kad to pomnozim sa 2, pa onda sa 22, sta dobijem? dodje mjesecni racun za taksi sedam puta veci nego cijena grasovog kupona!!!!

jarane ako ti je ta putarina preskupa, sto ne ides autobusom/vozom na posao? zasto se ne dogovoris sa drugim vozarima iz svog mjesta da podijelite troskove? svi bi na letecim cilimima da se moze putovati ali da bude dzaba, e jbg, ne moze
Jok ba jarane, to treba drzava da plati (tj. mi) :D

Uostalom pitam se koliko raje iz Breze i Visokog vozari do Sarajeva svaki dan? Po ovim pricama reklo bi se da je rijec o desetinama hiljada... A zapravo se ne radi ni o par stotina vozila.

Cak se i to da rijesiti, da se malo ukljuce lokalne zajednice i pojedinci. Pa vecina raje ionako gleda da ustedi na gorivu, cak i bez putarine - koliko ja znam dosta raje se dogovara i pice zajedno. Uz popust to onda i nije strasno, ako auto vozi troje ili cetvero... A sad koliko se nekom isplati da sam vozi, sam placa putarinu i gorivo - jbg neka odvaga. I ja sam se selio radi posla jer mi je manje kostalo iznajmljivati stan nego putovati nekoliko puta mjesecno.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2739 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mO k3 »

Ma vinjetu za ceste i autoputeve ovo sa naplatnim kucicama je samo dodatno trosenje para .....
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2740 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

mO k3 wrote:Ma vinjetu za ceste i autoputeve ovo sa naplatnim kucicama je samo dodatno trosenje para .....
Ma svi bi mi rado vinjete, al jednostavno se ne moze isplatiti - kamo srece da moze
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2741 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mO k3 »

Alfons Kauders wrote:
mO k3 wrote:Ma vinjetu za ceste i autoputeve ovo sa naplatnim kucicama je samo dodatno trosenje para .....
Ma svi bi mi rado vinjete, al jednostavno se ne moze isplatiti - kamo srece da moze
Sto ne može :? :?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2742 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

mO k3 wrote:
Alfons Kauders wrote:
mO k3 wrote:Ma vinjetu za ceste i autoputeve ovo sa naplatnim kucicama je samo dodatno trosenje para .....
Ma svi bi mi rado vinjete, al jednostavno se ne moze isplatiti - kamo srece da moze
Sto ne može :? :?
Zato jer je matematika egzaktna nauka.
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2433
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica
Vozim: odlično

#2743 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by JOINT_1921 »

Treba samo napraviti posebne ACC uredjaje sa ugradjenim software-om za ljude koji konstantno prolaze nekom dionicom (npr moj otac 1200-1500 km mjesecno autoputem) i da mu bude neki fin popust i problem rijesen... A to ce se svakako morati uvesti, posto smo mi poznati da zaostajemo u razvoju...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2744 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mO k3 »

JOINT_1921 wrote:Treba samo napraviti posebne ACC uredjaje sa ugradjenim software-om za ljude koji konstantno prolaze nekom dionicom (npr moj otac 1200-1500 km mjesecno autoputem) i da mu bude neki fin popust i problem rijesen... A to ce se svakako morati uvesti, posto smo mi poznati da zaostajemo u razvoju...
Jeli misliš na sistem koji koriste Nijemci za kamione???
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2433
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica
Vozim: odlično

#2745 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by JOINT_1921 »

Ma nemam pojma sta koriste oni... :) Sadasnji sistem naplate preko onih ACC uredjaja je super za ljude koji konstantno prolaze, zasto ne uvesti poseban neki uredjaj, ili ovom promijeniti software i da svaki od redovnih putnika uz predodzbu mjesta prebivalista i radnog mjesta moze to izvaditi i eto...
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2746 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

holowey wrote:
dustaban wrote:
kakaljin wrote:...od Sarajeva do Zenice treba ( od Briješća do Klopće ima 65,4 km to je putarine 7,20 KM, putarine znaci ni 10 KM za putarinu do Zenice od Sarajeva. Znaci te cifre preko 20 KM su velike nebuloze.
Nije puno za tu dionicu uzeti ni 10 KM... Madzaru, Hrvatu i Bosancu u tranzitu (Hercegovcima bih rado tu uzeo duplo :mrgreen: ).

E, ali kad tih 7,2 KM pomnozis sa 2, pa onda sa 22... sta dobijes ?

Dobijes jarane moj mjesecnu putarinu ko plata!
Ili ko dobrog kredita rata.

Odnosno dobijes MJESECNU cifru koja je 2,5 puta veca od slovenacke GODISNJE vinjete !!!!

Hajde sad recite opet, ko yebe vozare, sto idu na posao 70 KM, neka rade tu dze jesu!
nekidan uzeh taksi do posla, nije mi se dalo peglati u tramvaju i do firme na taksimetru izbaci 8.90... kad to pomnozim sa 2, pa onda sa 22, sta dobijem? dodje mjesecni racun za taksi sedam puta veci nego cijena grasovog kupona!!!!

jarane ako ti je ta putarina preskupa, sto ne ides autobusom/vozom na posao? zasto se ne dogovoris sa drugim vozarima iz svog mjesta da podijelite troskove? svi bi na letecim cilimima da se moze putovati ali da bude dzaba, e jbg, ne moze
Imam osjecaj da vi svi radite u Parlamentu za pet milja ili da ste u najmanju ruku zaposleni u JP autoseste!

Koji vam je racku? Je li vam neko platio za taj bezobrazluk i tu propagandu? Je li ti znas sta znaci dva puta presjedati do posla (nisu autobuske stanice kod kuce i kod posla). Je li znas sta znaci potrositi pola sata na kupljenje i razvodjenje ekipe... je li to treba da sad diskutujemo oko toga da je auto luksuz.

Jarane moj pricas gluposti. Da smo mi Evropa ti bi na posao isao BICIKLOM, a svi drugi u radijusu 50 KM autoputem i za to placali RAZUMNU cifru.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2747 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mO k3 »

JOINT_1921 wrote:Ma nemam pojma sta koriste oni... :) Sadasnji sistem naplate preko onih ACC uredjaja je super za ljude koji konstantno prolaze, zasto ne uvesti poseban neki uredjaj, ili ovom promijeniti software i da svaki od redovnih putnika uz predodzbu mjesta prebivalista i radnog mjesta moze to izvaditi i eto...
Mi i tehnologija ...sta fali vinjeti jednostavno i efikasno
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2433
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica
Vozim: odlično

#2748 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by JOINT_1921 »

.
Last edited by JOINT_1921 on 18/07/2013 10:12, edited 1 time in total.
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2433
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica
Vozim: odlično

#2749 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by JOINT_1921 »

mO k3 wrote:
JOINT_1921 wrote:Ma nemam pojma sta koriste oni... :) Sadasnji sistem naplate preko onih ACC uredjaja je super za ljude koji konstantno prolaze, zasto ne uvesti poseban neki uredjaj, ili ovom promijeniti software i da svaki od redovnih putnika uz predodzbu mjesta prebivalista i radnog mjesta moze to izvaditi i eto...
Mi i tehnologija ...sta fali vinjeti jednostavno i efikasno
Zato sto je ovo vec uveden i uhodan sistem, mislim da bi i to izdavanje novih uredjaja islo vrlo lahko a i vinjete su opcija, sto da ne, samo treba rijesiti, ovako otac placa 0,115KM x 1200-1500 mjesecno, sto je godisnje poprilicna suma koje prije autoputa nije bilo a dolazio si malo kasnije nego sada...
User avatar
holowey
Posts: 10853
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#2750 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by holowey »

dustaban wrote:
holowey wrote:
dustaban wrote:
Nije puno za tu dionicu uzeti ni 10 KM... Madzaru, Hrvatu i Bosancu u tranzitu (Hercegovcima bih rado tu uzeo duplo :mrgreen: ).

E, ali kad tih 7,2 KM pomnozis sa 2, pa onda sa 22... sta dobijes ?

Dobijes jarane moj mjesecnu putarinu ko plata!
Ili ko dobrog kredita rata.

Odnosno dobijes MJESECNU cifru koja je 2,5 puta veca od slovenacke GODISNJE vinjete !!!!

Hajde sad recite opet, ko yebe vozare, sto idu na posao 70 KM, neka rade tu dze jesu!
nekidan uzeh taksi do posla, nije mi se dalo peglati u tramvaju i do firme na taksimetru izbaci 8.90... kad to pomnozim sa 2, pa onda sa 22, sta dobijem? dodje mjesecni racun za taksi sedam puta veci nego cijena grasovog kupona!!!!

jarane ako ti je ta putarina preskupa, sto ne ides autobusom/vozom na posao? zasto se ne dogovoris sa drugim vozarima iz svog mjesta da podijelite troskove? svi bi na letecim cilimima da se moze putovati ali da bude dzaba, e jbg, ne moze
Imam osjecaj da vi svi radite u Parlamentu za pet milja ili da ste u najmanju ruku zaposleni u JP autoseste!

Koji vam je racku? Je li vam neko platio za taj bezobrazluk i tu propagandu? Je li ti znas sta znaci dva puta presjedati do posla (nisu autobuske stanice kod kuce i kod posla). Je li znas sta znaci potrositi pola sata na kupljenje i razvodjenje ekipe... je li to treba da sad diskutujemo oko toga da je auto luksuz.

Jarane moj pricas gluposti. Da smo mi Evropa ti bi na posao isao BICIKLOM, a svi drugi u radijusu 50 KM autoputem i za to placali RAZUMNU cifru.
fino sjednes u auto, dovezes se do autobuske/zeljeznicke stanice i vozi misko... ili danas/ovu sedmicu ti "gubis" pola sata na kupljenje i razvodjenje raje, a sutra/iducu sedmicu neko drugi "gubi" pola sata - sam odvagas vrijedi li tih pola sata putarine koju bi platio... pokrij se koliko ti je dug jorgan

da smo mi evropa...eeeeee, i tata bi sine... ja kad krenem na posao biciklom rizikujem da me pjesak gurne na cestu ili da me goran16v pokupi autom, ali ipak prihvatam taj rizik i biciklom idem kad god mi se pruzi prilika (ako vrijeme ili neke dnevne obaveze dozvole)... primjer koji sam naveo sa taksijem i grasom je karikiran, gras nikad ne koristim, idem ili biciklom ili svojim autom i kad se desi da idem autom, nikad ne kukam kako je parking skup, kako je gorivo skupo, pokrijem se koliko mogu, a kad ne mogu (krajem mjeseca, npr) onda obavezno biciklom...
Post Reply