Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
nuki_cika
Posts: 1155
Joined: 06/07/2010 16:19

#2701 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by nuki_cika »

tec wrote:Zbog ovakvih eksperta će BiH uvijek biti zadnja rupa. Stranica poslije stranice cviljenja i kukanja.
Kada se ne gadi onda se kuka kako se ne gradi, kada se gradi ona se kuka kako je spore, kako je skupo, kako ništa ne valja, itd...
Ma nema ovdje izlaza dok je ovo mentalitet BiH će uvijek zaostajati za svima, izvinjavam se u kukanju i cviljenju će uvijek biti broj jedan. Pravi malograđanski odgoj.
Vala nisi mogao pametnije reći.Svaka čast :thumbup: :thumbup:
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2702 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Autoput Sarajevo - Kakanj zaista jeste losiji od nekog prosjeka koji bi autoput trebao imati...previse je ostrih krivina, radijusa manjih od standarda za autoputeve a i vecina petlji je manja nego sto bi trebala biti. To je tako jer je jedna traka izgradjena jos 70tih a tad su u sfrj vladali drugi standardi. Da se danas projektuje i ta bi dionica imala dosta tunela i usjeka.
Sarajevo - Tarcin, koji se trenutno gradi, je skroz druga prica, na duzini od 20 km bit ce 8 tunela, 5-6 vijadukta, 4 petlje od kojih jedna tzv delta. Trenutno ne postoji ni jedna dionica na hrvatskim autoputevima koja je bogatija objektima, a da ne pominjem sta ce tek biti dalje prema Mostaru, prakticno vise od 80% trase ce biti u objektima.
Autoput je definitivno projektovan prema najvisim standardima i kad se izgradi sigurno ce biti medju najmodernijim u Evropi...nazalost to ima svoju cijenu i nisam siguran da ce je ovakva drzava moci podrzati
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2703 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by NIN »

Alfons Kauders wrote:
VjecitiStudent wrote:
drugi_profil wrote:Nije sve u profitu. Infrastruktura se ne mjeri na taj nacin.
Pitanje je: jel autoput bolje rjesenje od dosadasnjih cestovnih komunikacija?
Ako mislite da nam ne treba sad, trebace nam nekad, a do tog "nekad" ce se brze stici kad se vec ima autoput.
Drugim, jasnijim rijecima, autoput ce ubrzati i pomoci razvoj. Ta se dobit ne moze iskazati kroz putarinu ili broj vozila.
Zbilja, kako izmjeriti aerodrome u Tuzli, Banjaluci, Unsku prugu?
Da, pravile su to neke bivše države, a sad jedva da imamo novca za njihovo golo održavanje.
sacuvaj boze, pa rijec je o vojnim instalacijama... mislis da je neko u jna prije 60 godina mislio na ekonomsku odrzivost izgradnje dvije piste u dubravama i ciljugama... kad se raspadne juga i kada postanu civilni aerodromi :-)
Fakat!

Nego, uvik kontra, uvik kontra, ..., sto bi TBF rek'o. :-)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2704 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VjecitiStudent »

Alfons Kauders wrote:
VjecitiStudent wrote:
drugi_profil wrote:Nije sve u profitu. Infrastruktura se ne mjeri na taj nacin.
Pitanje je: jel autoput bolje rjesenje od dosadasnjih cestovnih komunikacija?
Ako mislite da nam ne treba sad, trebace nam nekad, a do tog "nekad" ce se brze stici kad se vec ima autoput.
Drugim, jasnijim rijecima, autoput ce ubrzati i pomoci razvoj. Ta se dobit ne moze iskazati kroz putarinu ili broj vozila.
Zbilja, kako izmjeriti aerodrome u Tuzli, Banjaluci, Unsku prugu?
Da, pravile su to neke bivše države, a sad jedva da imamo novca za njihovo golo održavanje.
sacuvaj boze, pa rijec je o vojnim instalacijama... mislis da je neko u jna prije 60 godina mislio na ekonomsku odrzivost izgradnje dvije piste u dubravama i ciljugama... kad se raspadne juga i kada postanu civilni aerodromi :-)
Ali to je zaboga infrastruktura, treba je praviti po svaku cijenu, isplatit ce se nekad, nekom ... :-)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2705 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

VjecitiStudent wrote:
Alfons Kauders wrote:
sacuvaj boze, pa rijec je o vojnim instalacijama... mislis da je neko u jna prije 60 godina mislio na ekonomsku odrzivost izgradnje dvije piste u dubravama i ciljugama... kad se raspadne juga i kada postanu civilni aerodromi :-)
Ali to je zaboga infrastruktura, treba je praviti po svaku cijenu, isplatit ce se nekad, nekom ... :-)
to nije infrastruktura, nego vojna infrastruktura izgradjena u drugom vremenu, u drugoj drzavi... nisam ti ja kriv sto su ti argumenti pali na tako niske grane, ako se uopste mogu nazvati argumentima... za mene je ovo najobicnije trolanje i brabonjanje
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2706 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

NIN wrote: Fakat!

Nego, uvik kontra, uvik kontra, ..., sto bi TBF rek'o. :-)
himna anti-protivnog univerzuma :D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2707 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VjecitiStudent »

Alfons Kauders wrote:
VjecitiStudent wrote:
Alfons Kauders wrote:
sacuvaj boze, pa rijec je o vojnim instalacijama... mislis da je neko u jna prije 60 godina mislio na ekonomsku odrzivost izgradnje dvije piste u dubravama i ciljugama... kad se raspadne juga i kada postanu civilni aerodromi :-)
Ali to je zaboga infrastruktura, treba je praviti po svaku cijenu, isplatit ce se nekad, nekom ... :-)
to nije infrastruktura, nego vojna infrastruktura izgradjena u drugom vremenu, u drugoj drzavi... nisam ti ja kriv sto su ti argumenti pali na tako niske grane, ako se uopste mogu nazvati argumentima... za mene je ovo najobicnije trolanje i brabonjanje
Ako je potraga za argumentom koji bi dokazao ekonomsku opravdanost izgradnje dionica juzno od Vlakova trolanje i brabonjanje, definitivno si u pravu, brabonjam uveliko.

No podsjeti me ipak, koliko ono kosta dionica Vlakovo - Tarcin?
A koliko ono npr. kosta novi blok Tuzle? Koji, za razliku od autoputa, MORAMO napraviti jer staroj TE uskoro istice rok trajanja. Nakon čega bi iz plusa, kad je u pitanju energetski bilans, preći u minus, ako se nova TE ne napravi.
Za čiju izgradnju naravno nemamo novca, pa cemo se stoga morati naguziti stranom partneru i vjerovatno prihvatiti njegove uslove.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#2708 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

neki wrote:Autoput Sarajevo - Kakanj zaista jeste losiji od nekog prosjeka koji bi autoput trebao imati...previse je ostrih krivina, radijusa manjih od standarda za autoputeve a i vecina petlji je manja nego sto bi trebala biti. To je tako jer je jedna traka izgradjena jos 70tih a tad su u sfrj vladali drugi standardi. Da se danas projektuje i ta bi dionica imala dosta tunela i usjeka.
Sarajevo - Tarcin, koji se trenutno gradi, je skroz druga prica, na duzini od 20 km bit ce 8 tunela, 5-6 vijadukta, 4 petlje od kojih jedna tzv delta. Trenutno ne postoji ni jedna dionica na hrvatskim autoputevima koja je bogatija objektima, a da ne pominjem sta ce tek biti dalje prema Mostaru, prakticno vise od 80% trase ce biti u objektima.
Autoput je definitivno projektovan prema najvisim standardima i kad se izgradi sigurno ce biti medju najmodernijim u Evropi...nazalost to ima svoju cijenu i nisam siguran da ce je ovakva drzava moci podrzati

koja je to sad projektna brzina za nase autoputeve???
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2709 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

@vjeciti
stalno brkas kruske i jabuke i namjerno si negativan.
Kako sad upetlja TE medju autoputeve?
TE ce da pravi firma koja je d.d. i koja IMA odakle da je napravi, a imala bi jos vise da cijena struje nije socijalna kategorija, nego da je biznis kao svuda u svijetu, pa je izgradnja TE neisplativa. Ti ne trolas o neisplativoj proizvodnji struje iz TE po ovim cijenama, nego o AP. Na nekoj drugoj temi ces kontrirati izgradnji TE. Nema veze, bitno je da je nekakav argument pa makar i los.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2710 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

VjecitiStudent wrote: Ako je potraga za argumentom koji bi dokazao ekonomsku opravdanost izgradnje dionica juzno od Vlakova trolanje i brabonjanje, definitivno si u pravu, brabonjam uveliko.

No podsjeti me ipak, koliko ono kosta dionica Vlakovo - Tarcin?
A koliko ono npr. kosta novi blok Tuzle? Koji, za razliku od autoputa, MORAMO napraviti jer staroj TE uskoro istice rok trajanja. Nakon čega bi iz plusa, kad je u pitanju energetski bilans, preći u minus, ako se nova TE ne napravi.
Za čiju izgradnju naravno nemamo novca, pa cemo se stoga morati naguziti stranom partneru i vjerovatno prihvatiti njegove uslove.
Aha, i tako te ta "potraga za argumentom" dovela do izgradnje dvije vojne piste u Spreckom Polju, prije 60 godina... Dobro ti ide. :D

I kakve sad veze ima blok 7 s izgradnjom autoputa?

Novca nema ni za jedno ni za drugo, ide se na strateska partnerstva i zaduzenja. A sto se tice zakljucka da cemo se "naguziti" stranom partneru, mozda bi se trebao raspitati kako su izgradjena zadnja tri bloka u TE Tuzla.

Pretpostavljam da ces isto kukati i kad se krene u izgradnju bloka 7, jer ce ti biti preskup, jer ti nece odgovarati sto se radi sa stranim partnerom ili iz nekog desetog razloga.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2711 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

drugi_profil wrote:@vjeciti
stalno brkas kruske i jabuke i namjerno si negativan.
Kako sad upetlja TE medju autoputeve?
TE ce da pravi firma koja je d.d. i koja IMA odakle da je napravi, a imala bi jos vise da cijena struje nije socijalna kategorija, nego da je biznis kao svuda u svijetu, pa je izgradnja TE neisplativa. Ti ne trolas o neisplativoj proizvodnji struje iz TE po ovim cijenama, nego o AP. Na nekoj drugoj temi ces kontrirati izgradnji TE. Nema veze, bitno je da je nekakav argument pa makar i los.
Zato sad svi ocekuju da i ostale cijene budu socijalne... Da drzava subvencionira javni prevoz, plin, vodu, struju - i naravno putarinu...

Rezultate te sadaka-ekonomije vidimo u GRAS-u, ViK-u, Toplanama itd.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 3028
Joined: 28/08/2010 11:17

#2712 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by novi.dan.nova.nafaka »

neki wrote:Autoput Sarajevo - Kakanj zaista jeste losiji od nekog prosjeka koji bi autoput trebao imati...previse je ostrih krivina, radijusa manjih od standarda za autoputeve a i vecina petlji je manja nego sto bi trebala biti.
Boga mi, prosječan vozač treba da može kroz svaku voziti barem 160. :razz:
hugollino
Posts: 85
Joined: 13/03/2013 22:13

#2713 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by hugollino »

neki wrote:Autoput Sarajevo - Kakanj zaista jeste losiji od nekog prosjeka koji bi autoput trebao imati...previse je ostrih krivina, radijusa manjih od standarda za autoputeve a i vecina petlji je manja nego sto bi trebala biti. To je tako jer je jedna traka izgradjena jos 70tih a tad su u sfrj vladali drugi standardi. Da se danas projektuje i ta bi dionica imala dosta tunela i usjeka.
Sarajevo - Tarcin, koji se trenutno gradi, je skroz druga prica, na duzini od 20 km bit ce 8 tunela, 5-6 vijadukta, 4 petlje od kojih jedna tzv delta. Trenutno ne postoji ni jedna dionica na hrvatskim autoputevima koja je bogatija objektima, a da ne pominjem sta ce tek biti dalje prema Mostaru, prakticno vise od 80% trase ce biti u objektima.
Autoput je definitivno projektovan prema najvisim standardima i kad se izgradi sigurno ce biti medju najmodernijim u Evropi...nazalost to ima svoju cijenu i nisam siguran da ce je ovakva drzava moci podrzati
Jao majko mila dokle više ovakvih stručnjaka! Ajde kad već znate standarde grandnje autoputeva, od PGDS-a pa do radijusa krivina za projektu brzinu i za eksploatacionu brzinu od 130 km/h...
Ajde da vidimo koli su to standardi, pucaj???

A ja ću ti reći koji su standardi i uvjerit cu te da je s autoputem sve uredu i da nije ništa mimo zakonskih propisa.... Vjerovatno nemate nikakvog dodira s saobraćajnom i građevinskom strukom, možda ste ortoped pa znate stvari koje se vežu za cestovnu infrastrukturu!

Bitno je pljuvati da kond nas nista ne valja bez obzira da li znate neke stvari kojih se hvatate.....

Probajte malo proputovati zemljama Europe pa vidite i ostale autoputeve... I ovo SArajevo - Tarčin niej tako zato sto je do sada bilo loše nego zato što je to jedini način da bi se autoput zadržao na toj trasi....
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2714 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mO k3 »

hugollino wrote:
neki wrote:Autoput Sarajevo - Kakanj zaista jeste losiji od nekog prosjeka koji bi autoput trebao imati...previse je ostrih krivina, radijusa manjih od standarda za autoputeve a i vecina petlji je manja nego sto bi trebala biti. To je tako jer je jedna traka izgradjena jos 70tih a tad su u sfrj vladali drugi standardi. Da se danas projektuje i ta bi dionica imala dosta tunela i usjeka.
Sarajevo - Tarcin, koji se trenutno gradi, je skroz druga prica, na duzini od 20 km bit ce 8 tunela, 5-6 vijadukta, 4 petlje od kojih jedna tzv delta. Trenutno ne postoji ni jedna dionica na hrvatskim autoputevima koja je bogatija objektima, a da ne pominjem sta ce tek biti dalje prema Mostaru, prakticno vise od 80% trase ce biti u objektima.
Autoput je definitivno projektovan prema najvisim standardima i kad se izgradi sigurno ce biti medju najmodernijim u Evropi...nazalost to ima svoju cijenu i nisam siguran da ce je ovakva drzava moci podrzati
Jao majko mila dokle više ovakvih stručnjaka! Ajde kad već znate standarde grandnje autoputeva, od PGDS-a pa do radijusa krivina za projektu brzinu i za eksploatacionu brzinu od 130 km/h...
Ajde da vidimo koli su to standardi, pucaj???

A ja ću ti reći koji su standardi i uvjerit cu te da je s autoputem sve uredu i da nije ništa mimo zakonskih propisa.... Vjerovatno nemate nikakvog dodira s saobraćajnom i građevinskom strukom, možda ste ortoped pa znate stvari koje se vežu za cestovnu infrastrukturu!

Bitno je pljuvati da kond nas nista ne valja bez obzira da li znate neke stvari kojih se hvatate.....

Probajte malo proputovati zemljama Europe pa vidite i ostale autoputeve... I ovo SArajevo - Tarčin niej tako zato sto je do sada bilo loše nego zato što je to jedini način da bi se autoput zadržao na toj trasi....
:thumbup:
jarane vazno je pljuvati po svemu svome ..... mentalitet
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#2715 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ins »

VjecitiStudent wrote:
Ako je potraga za argumentom koji bi dokazao ekonomsku opravdanost izgradnje dionica juzno od Vlakova trolanje i brabonjanje, definitivno si u pravu, brabonjam uveliko.
Zadnji put kada si se pokusao baviti cinjenicama (jadni pokusaj sa JICA studijom), bio si demantovan u par postova, tako da si poslije toga laganim korakom napustio ovu temu na nekoliko dana. :D

Vidim da si se okuražio da se vratis sa "jakim" argumentima kao Blok 7 i JNA infrastruktura :lol: :lol: :lol:

:run:
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2716 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

hugollino wrote:
Jao majko mila dokle više ovakvih stručnjaka! Ajde kad već znate standarde grandnje autoputeva, od PGDS-a pa do radijusa krivina za projektu brzinu i za eksploatacionu brzinu od 130 km/h...
Ajde da vidimo koli su to standardi, pucaj???

A ja ću ti reći koji su standardi i uvjerit cu te da je s autoputem sve uredu i da nije ništa mimo zakonskih propisa.... Vjerovatno nemate nikakvog dodira s saobraćajnom i građevinskom strukom, možda ste ortoped pa znate stvari koje se vežu za cestovnu infrastrukturu!

Bitno je pljuvati da kond nas nista ne valja bez obzira da li znate neke stvari kojih se hvatate.....

Probajte malo proputovati zemljama Europe pa vidite i ostale autoputeve... I ovo SArajevo - Tarčin niej tako zato sto je do sada bilo loše nego zato što je to jedini način da bi se autoput zadržao na toj trasi....
Evo napokon i jedan "strucnjak" :D
Pa hajde objasni mi zasto je krivina prema podlugovima onako ostra i zasto je na njoj ogranicenje 110 ako bi autoput trebao da ima projektovanu brzinu od 130?
Zasto je 70tih predvidjeno da autoput ide uscem Lasve u Bosnu a danas je ta ideja napustena i preslo se na kopanje tunela?
Daj nam te propise o projektovanju kad si toliko upoznat s njima
NAOPAK2323
Posts: 150
Joined: 15/07/2013 13:20

#2717 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by NAOPAK2323 »

neki wrote:
Evo napokon i jedan "strucnjak" :D
Pa hajde objasni mi zasto je krivina prema podlugovima onako ostra i zasto je na njoj ogranicenje 110 ako bi autoput trebao da ima projektovanu brzinu od 130?
Zasto je 70tih predvidjeno da autoput ide uscem Lasve u Bosnu a danas je ta ideja napustena i preslo se na kopanje tunela?
Daj nam te propise o projektovanju kad si toliko upoznat s njima
:lol: :lol: :lol: :lol:

Pa otidji recimo do Austrije i vidijet ces da je na njihovim autoputevima na nekih dijelovima ogranicenje 100. To nema veze da li je negdje ogranicenje 110 km/h.
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#2718 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ins »

U Madjarskoj se 2011. otvorilo cca 20-ak kilometara odlicnog autoputa kod Pecuha prema Budimpesti gdje je ogranicenje vise-manje konstantno 110 km/h!

U Madjarskoj, koja je ravna k'o sto u poredjenju sa BiH i konkretno dolinom rijeke Bosne! :run:
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2719 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

Da smo ravni ko Madjarska, sa dosad ulozenim parama bilo bi gotovo preko 50% koridora.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#2720 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

sljedece ce biti, kao sto jednom neko napisa, u stilu "od Podlugova do Visokog, u svakoj krivini autoput naget, a to nisam do sada nigdje vidio"

haj drago mi je sto iz dana u dan vidim na temi sve vise kolega :D
User avatar
LeonardoAC
Posts: 967
Joined: 21/12/2009 21:57

#2721 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by LeonardoAC »

Ovaj regionalni put Sarajevo-Mostar je inače super kvalitetan, nisam siguran da će ga mnogi ljudi htjeti mijenjati auto-putem i kad njegova izgradnja bude završena. Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#2722 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shiljak »

eno na stupu kod vise blokirali stari put a otvorili novi :-D
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2723 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

LeonardoAC wrote:Ovaj regionalni put Sarajevo-Mostar je inače super kvalitetan, nisam siguran da će ga mnogi ljudi htjeti mijenjati auto-putem i kad njegova izgradnja bude završena. Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
Prije da ce biti oko cenera putarina. I za tog cenera dobijes sat voznje krace nego po M17. Mislim da je to posten omjer.
A baska to sto cemo se nacekati bar jos 5-6 godina da MO-SA budu spojeni sa A1.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#2724 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

drugi_profil wrote:
LeonardoAC wrote:Ovaj regionalni put Sarajevo-Mostar je inače super kvalitetan, nisam siguran da će ga mnogi ljudi htjeti mijenjati auto-putem i kad njegova izgradnja bude završena. Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
Prije da ce biti oko cenera putarina. I za tog cenera dobijes sat voznje krace nego po M17. Mislim da je to posten omjer.
A baska to sto cemo se nacekati bar jos 5-6 godina da MO-SA budu spojeni sa A1.
Vidim nastavlja se pametna diskusija na temi. Ako je odlučen da će cijena biti 0,115KM po km onda izračunaju koliko će koštati. Znači oko 38KM od sjeverne granice do južne.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#2725 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by _mufljuz_ »

tec wrote:
drugi_profil wrote:
LeonardoAC wrote:Ovaj regionalni put Sarajevo-Mostar je inače super kvalitetan, nisam siguran da će ga mnogi ljudi htjeti mijenjati auto-putem i kad njegova izgradnja bude završena. Prema trenutnim cjenovnim standardima SA-ZE putarina će biti minimalno 20 KM, čisto sumnjam da će ljudi hrliti da koriste auto-put.
Prije da ce biti oko cenera putarina. I za tog cenera dobijes sat voznje krace nego po M17. Mislim da je to posten omjer.
A baska to sto cemo se nacekati bar jos 5-6 godina da MO-SA budu spojeni sa A1.
Vidim nastavlja se pametna diskusija na temi. Ako je odlučen da će cijena biti 0,115KM po km onda izračunaju koliko će koštati. Znači oko 38KM od sjeverne granice do južne.
ma pljacka u pm....
Post Reply