Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2701 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

ami8 wrote:
direstraits0078 wrote:Kupio si pogresne gume, tebi ne treba xl.

Može li pojašnjenje? Nosivost 84T je 500 kg a 88T 560 kg, rečeno mi je da u odnosu na ove 84 imaju malo ojačane ivice. Ne vidim šta bi to moglo biti tako katastrofalno pogrešno.
Nije isti sastav gume kod običnih i XL izvedbi. Dodatno ojačane ivice dodatno smanjuju trakciju kod vozila koja nemaju masu koja bi iskoristila to ojačanje.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2702 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Meni su michelinke u 6 ljetu koristenja pocele skripati ko zimske na suhom asfaltu, sto ce reci da proklizavaju pomalo.
I one su nabesale oko 50K tada. Medjutim kad takve zamjenis novim, vidis drasticnu razliku koju nisi ni primjecivao.
User avatar
mayab
Posts: 30852
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2703 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2704 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

romeomoraprezivjeti wrote:
drugi profil wrote:
romeomoraprezivjeti wrote: 48 000 hiljada km ,cijelih.:-)
Sto se kaze - yebo si im znanje.
Bravo. :thumbup:
Sigurno da postoje bolje gume,al' su ove sluzile super u proteklom periodu. One jos uvijek izgledaju dobro kad je sara,bocni zid u pitanju,al' su postale osjetno tvrdje. Mislim da ce nove,opet biti iz continental grupe,i to opet ove iz nizeg cjenovnog ranga.:-)
Iluzija je vjerovati da ce i najbolja guma trajati vise od 5 sezona, dakle postigao si odlican rezultat sa gumama iz nizeg cjenovnog razreda. To samo govori u prilog da prilikom kupovine guma treba i tu kategoriju ozbiljno uzeti u razmatranje i napraviti kompromis u odnosu na svoje potrebe. Pri tome treba uzeti u obzir i veoma povecan rizik od ostecenja po nasim putevima prenatrpanih odronima itd.
Ne vrti se cijeli autosvijet oko tri vrh modela guma, siroka je tu lepeza. Sjecam se kada je VW dolazio sa fabrickim Hankook gumama itd.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2705 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

Hvala Bogu pa je ponuda velika,ima se probrati.:-) Kad se sjetim perioda poslije rata,pa tamo sve do 2000-te,ponuda guma je bila jako skromna.
User avatar
ami8
Posts: 489
Joined: 23/05/2010 19:01

#2706 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ami8 »

direstraits0078 wrote:
ami8 wrote:
direstraits0078 wrote:Kupio si pogresne gume, tebi ne treba xl.

Može li pojašnjenje? Nosivost 84T je 500 kg a 88T 560 kg, rečeno mi je da u odnosu na ove 84 imaju malo ojačane ivice. Ne vidim šta bi to moglo biti tako katastrofalno pogrešno.
Nije isti sastav gume kod običnih i XL izvedbi. Dodatno ojačane ivice dodatno smanjuju trakciju kod vozila koja nemaju masu koja bi iskoristila to ojačanje.
Ma ne bih ja pravio baš toliku nauku oko guma. Za sada primjećujem osjetno poboljšanje, recimo pri prelazu preko tramvajskih šina, prilično su meke, a ako se duvaju po propisanom pritisku naliježe čitava površina na asfalt onako kako treba. Ove su kao ojačane po ivicama u smislu udara u rupe, neravnine i ivičnjake i više se koriste za dostavna vozila. Sa mojom, nekom normalnom vožnjom mislim da će sigurno poslužiti 5-6 sezona jer će se koristiti samo za zimski period, a to je za mene više nego dovoljno, ne mislim da će ta povećana nosivost od 240 kg za sve četiri gume nešto uticati na vožnju jer ja iz njih ne izvlačim maksimum sa nekim proklizavanjima i slično. :thumbup: :run:
User avatar
Qler
Posts: 25836
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2707 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

Danas kod Vlakova probih gumu... zabio se saraf na njemu desetka matica, jedno 5cm dug i sto je najcudnije nije spicast, navoja malo na vrku ima, kao ona zakovica samo sav je iste debljine.. Veze nemam kako se zabio... Injekcija legla.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 8020X using Tapatalk
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2708 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

Qler wrote:Danas kod Vlakova probih gumu... zabio se saraf na njemu desetka matica, jedno 5cm dug i sto je najcudnije nije spicast, navoja malo na vrku ima, kao ona zakovica samo sav je iste debljine.. Veze nemam kako se zabio... Injekcija legla.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 8020X using Tapatalk
Koja guma je u pitanju? Ja za pet godina,hvala Bogu,nisam ostetio ni jednu gumu.
User avatar
Qler
Posts: 25836
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2709 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

Continental ts850, haman nova, pola prosle sezone je vozio... Jebi ga i ljetnu sam tako probio, isto saraf se zabio...

poslano sa moje fax masine koristeci sekretaricu
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2710 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

vettel wrote:195/65 r15 volvo s40, treba mi savjet oko zimske gume za datu dimenziju, cijenovni rang do 140KM?
Dunlop SP Winter Sport 4D
Continental WinterContact TS850
Goodyear UG8

Nes fulat koju god da uzmes.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2711 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

Qler wrote:Continental ts850, haman nova, pola prosle sezone je vozio... Jebi ga i ljetnu sam tako probio, isto saraf se zabio...

poslano sa moje fax masine koristeci sekretaricu
To ti je najobicnije govno od gume za nase ceste.
Nevjerovatan je broj pokidanih i probijenih Continentala kod nas.
Dennis Quaid
Posts: 27
Joined: 22/09/2014 10:56

#2712 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dennis Quaid »

vettel wrote:195/65 r15 volvo s40, treba mi savjet oko zimske gume za datu dimenziju, cijenovni rang do 140KM?
BRIDGESTONE LM001 novi model 115 KM
Dennis Quaid
Posts: 27
Joined: 22/09/2014 10:56

#2713 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dennis Quaid »

citro wrote:
Qler wrote:Continental ts850, haman nova, pola prosle sezone je vozio... Jebi ga i ljetnu sam tako probio, isto saraf se zabio...

poslano sa moje fax masine koristeci sekretaricu
To ti je najobicnije govno od gume za nase ceste.
Nevjerovatan je broj pokidanih i probijenih Continentala kod nas.
Japanska karkasa (guma) je najbolja za Bosne, strašno su izdržljive...
User avatar
ami8
Posts: 489
Joined: 23/05/2010 19:01

#2714 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ami8 »

citro wrote:
Qler wrote:Continental ts850, haman nova, pola prosle sezone je vozio... Jebi ga i ljetnu sam tako probio, isto saraf se zabio...

poslano sa moje fax masine koristeci sekretaricu
To ti je najobicnije govno od gume za nase ceste.
Nevjerovatan je broj pokidanih i probijenih Continentala kod nas.
E hebiga, izgleda da ADAC griješi, ovdje piše da su najbolje:

http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2715 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Ajde ba koja se guma nece probiti na saraf ili ekser.
Niej to do guma nego do cesta i vozaca.

Evo imam Conti i ljetne i zimske. Na ljetnim sam vozio po najgorim putevima u BiH i HR ovo ljeto. Nista im ne fali.
Od Visica do Neuma preko Svitave za 40 minuta sam presao. Ko zna cestu zna da je na granici moguceg. Ako su tako lohotne gume desilo bi im se nesto.
Ko se zalijece u trotoare, taj da ima gusjenice pokido bi ih, a ne gume.
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#2716 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bleee_sa »

Goodyear UG9 već drugu godinu, ja zadovoljan, ne mislim mjenjati.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2717 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

Continental je vrlo rizicna guma sto se pucanja tice. Ima slabije bocne stranice i podlozna je tome. Naravno svaka se guma da probiti, ali statisticki posmatrajuci Continental ubjedljivo vodi.
Adac ? Testovi pri idealnim uslovima, ne mislim da je to jedini vodic za kupovinu gume.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2718 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Pa adac se pokazao kao vrlo nepouzdan test, to su i sami priznali da su favorizirali i štimali rezultate...više vjerujem onim vrijednostima na gumama za buku i potrošnju.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2719 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

pa kod nas vazi samo kad svabo testira
a kod njih je kao sve super i nema namjestanja i favoriziranja
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2720 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

supercali wrote:pa kod nas vazi samo kad svabo testira
a kod njih je kao sve super i nema namjestanja i favoriziranja
Eh prijatelju, kad ga Bosva nastima ......
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2722 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

Jeste prijatelju, ali su i to testovi koji se provode po idealnim uslovima. Sta se dogadja - stave gume i provozaju desetak kilometara testirajuci ih na testnoj stazi. Stoji da Conti ima vjerovatno najbolje rezultate ali to nije realan zivot. Volio bih kada bi te iste gume testirali nakon predjene kilometraze od mozda 20000 km. I kada bi testne staze bile Bosanske ceste :)
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2723 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Ma ne kazem ja da je Conti idealan za nas. Za nas je Tigar zakon. Jebo ba kapitalisticke podvale.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2724 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

drugi profil wrote:Ma ne kazem ja da je Conti idealan za nas. Za nas je Tigar zakon. Jebo ba kapitalisticke podvale.
Ne vozim Tigar od prije rata.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#2725 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

To bjese sarkazam.
Post Reply