Banksy wrote:Vinova loza u kontinentu se sadi u proljeće, ne u jesen. I to u kasno proljeće, od polovine aprila do početka maja. Ne znam gdje si, ali jesenja sadnja moguća je samo u južnim krajevima.
Također, ako ti nije neophodno, ne treba raditi ni jesenje orezivanje. Ako ga već radiš ograniči to ''suho orezivanje'' na uklanjanje suhih i slomljenjih grana i ne radi nikakve radikalne zahvate. Za to, sačekaj rano proljeće, negdje polovinu marta.
Ovo sve se odnosi na sarajevsku regiju ...
Kolega ,hvala na savjetu ,reznice sam dobio od vinara iz komsiluka koji su mi rekli da ih stavim u kontrolisane uslove ,zemlja pjesak djubar itd i pred zimu ih zasadim da se razile ,to sam vec uradio prije sa bjelim grozdjem i nisam imao problema .
Za kruske i breskve oko kucce Bio sam danas sa dipl agronom vinarom i vocarom koji mi je tadje reako da jos sacekam ,kao hrana iz grana treba da se vrati u zile

.Ma cekacu mart ije mi prisha nikakva.
Za vocar se vec raspitujem i citam po netu,kazu da na odredejni broj vilijamovke se sadi druga vrsta kruske zbog oprasivainja i opet tako, oraha ,sljiva sam vec posadio na drugom terenu didovina

i fino prtve iako ih ne mogu zalijevati i odrzavati jer su podaleko,samo gnojivo kosnja i krecenje .Inace kruske kad je probeharala ubio je mraz ,ovu drugu je susa ubila plodove iako sam ih toliko koliko zalijevao .
Grozdje standardno vrh ,sljivve napala neka baja kojas zarije pipke u plod sise tako da mi 90% sljive propalo ovu baju jos nisam dozivio .
E meda je bilo mashala ,dva vrcanja sam imao .