Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
petunija
Posts: 4108
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2703 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Kad slušam ove lijepe soprane poželim da počnem učiti solo-pjevanje, mada mi ćerka kaže da je već kasno :(
U svakom slučaju, hvala ti što nam postavlješ ove lijepe klipove :D
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2704 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

piupiu wrote:
medvjed23 wrote:pošalji i ti noćas, uz izvinjenje što kasniš koji sat..
Kakva neodgovornost prema svojoj hmokmusovskoj zajednici. :oops:

A mogli smo zaraditi silne pare.... uložiti u AdWords da promovišemo temu.... eeeee, šta smo sve mogli... :(
ja sam dao sve od sebe, čak sam i plagiranju bio spreman pribjeći, da nam udvostručim šanse da zaradimo nešto novca i temu malo okrečimo i sl..

ali avaj, jeli je očito kafana na prvom, moralni princip na drugom, japan na trećem, a pojezija tek na četvrtom mjestu :sad:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2705 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:ja sam dao sve od sebe, čak sam i plagiranju bio spreman pribjeći, da nam udvostručim šanse da zaradimo nešto novca i temu malo okrečimo i sl..
Image

:kiss:
ali avaj, jeli je očito kafana na prvom, moralni princip na drugom, japan na trećem, a pojezija tek na četvrtom mjestu :sad:
Za sve je kriv Dino Merlin. :(
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2706 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Kompozitori po horoskopskim znacima

:serbo:

Ribe

Šopen, Hendl, Ravel, Smetana, Vivaldi, Rimski-Korsakov

Ovan

Bah, Hajdn, Rahmanjinov, Bartok, Musogorski, Toskanini, Rihter :P

Bik

Brams, Čajkovski, Prokofjev, Vagner

Blizanci

Šuman, R. Štraus, Stravinski, Grig, Ofenbah

Rak

Maler, Janaček

Lav

Debisi

Djevica

Dvoržak, Brukner, Part

Vaga

List, Verdi, Šostakovič, Sen-Sans, Geršvin

Škorpija

Johan Štraus II, Paganini, Skarlati

Strijelac

Betoven, Berlioz, Enaudi, Sibelius, Britn

Jarac

Dino Merlin :D

Vodolija

Mocart, Šubert, Mendelson, Stakleni Filip :D

Šta reći? Jedan znak ubjedljivo vodi! :saveta:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2707 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

John Cleese wrote:
Htjedoh komentirati - pa zar vama nista nije sveto... :|

A onda se sjetih da je prostodusni porno buff napisao isto wannabe nacionalistima koji su se prepucavali u komentarima ispod nekakve pornjave na njegovom omiljenom sajtu... pa se nasmijah :D :lol:



Po meni sveto je individualna kategorija, nekima su sveti npr. glasovi iz pećine a nekima opet ništa.

Ovo dole o pornjavi nisam baš razumio poentu ma ako može postavi taj video kad ne bude dama! :wink:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2708 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

The Middle Period starts right around the time Beethoven’s decline in hearing was becoming severe and ends just before the 1820s when he was presumed to be totally deaf. This period is characterised by lower notes, with the number of high notes he used dropping significantly. As you can probably guess, since high notes were giving him trouble, he switched to lower notes so that he could better hear the music he was creating. Compositions like the Moonlight sonata, the opera Fidelio, and six symphonies, among others, were written during the Middle Period.
http://www.todayifoundout.com/index.php ... e-music-2/


... i onda, naopako ...

User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2709 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

petunija wrote:Kad slušam ove lijepe soprane poželim da počnem učiti solo-pjevanje, mada mi ćerka kaže da je već kasno :(
U svakom slučaju, hvala ti što nam postavlješ ove lijepe klipove :D
+ piu

P.S. Kasno za šta? Za uživanje u pjevanju? :P
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2710 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

I... za kraj... jedna za psihodeliĆare... apsolutno fenomenalna obrada Doorsa...


User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2711 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

piupiu wrote:I... za kraj... jedna za psihodeliĆare... apsolutno fenomenalna obrada Doorsa...
Više od psihodeliĆara držim da sam psiho delija, naravno i prijatelji me mogu držati za psiho deliju! :lol:
A sad ću poslušati tu "fenomenalnu" obradu pa ako ne bude valjala ima da se vratiš u nižu muziĆku školu na dopunsku nastavu!

..nakon nekog vremena, :lol: ....
Vrlo lijepa muzika no jesi li sigurna da se ne radi samo o obradi naslova a ne i same pjesme? :?
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#2712 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

piupiu wrote:
Strijelac

Betoven, Berlioz, Enaudi, Sibelius, Britn
Betoven je rođen na današnji dan :D

Tim povodom:
Betovene sretan ti rođendan!

:lol: :lol: :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 140410
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2713 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by muha_sa »

Vipera berus wrote:
piupiu wrote:
Strijelac

Betoven, Berlioz, Enaudi, Sibelius, Britn
Betoven je rođen na današnji dan :D

Tim povodom:
Betovene sretan ti rođendan!

:lol: :lol: :lol:
:kiss: :kiss:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2714 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

medvjed23 wrote:
piupiu wrote:
medvjed23 wrote:pošalji i ti noćas, uz izvinjenje što kasniš koji sat..
Kakva neodgovornost prema svojoj hmokmusovskoj zajednici. :oops:

A mogli smo zaraditi silne pare.... uložiti u AdWords da promovišemo temu.... eeeee, šta smo sve mogli... :(
ja sam dao sve od sebe, čak sam i plagiranju bio spreman pribjeći, da nam udvostručim šanse da zaradimo nešto novca i temu malo okrečimo i sl..

ali avaj, jeli je očito kafana na prvom, moralni princip na drugom, japan na trećem, a pojezija tek na četvrtom mjestu :sad:
:lala:

Pare kvare. :D

Malo savremene poezije...

ŠTA JE POEZIJA KOJA NE SPASAVA
NARODE I LJUDE

Šta je poezija ako ne spasava
narode ni ljude
ni narode i ljude od samih sebe
već samo ono što ljudi
i narodi tako lako mogu da unište?

Šta može da bude više, ako ne glas savesti
uznemiren kao kucanje smrtnog srca,
jači no strah od bede i smrti.


GOTOVO SVE

dvadeseti je vek,
idem u krevet s novinama,
nadomak ruke leže moje naočari,
tablete i časovnik;
ne znam da li ću zaspati,
ne znam da li ću se probuditi,

to je sve

Rišard Krinjicki (Ryszard Krynicki)


NAJBOLJE DOBA DANA

Hladne letnje noći.
Prozori otvoreni.
Lampe upaljene.
Voće u zdeli.
I tvoja glava na mom ramenu.
To su najsrećniji trenuci dana.

Pored ranih jutarnjih časova,
naravno. I vremena
pred ručak.
I popodneva, i
ranih večernjih sati.
Ali ja volim

ove letnje noći.
Više, čini mi se,
nego ta druga doba.
Posao za taj dan obavljen.
I niko nas ne može dokučiti sad.
Niti bilo kad.


Raymond Carver
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2715 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

fatamorgana wrote:Više od psihodeliĆara držim da sam psiho delija, naravno i prijatelji me mogu držati za psiho deliju! :lol:
A, jesi l' više psiho ili delija? :D :lol: :kiss:
..nakon nekog vremena, :lol: ....
Vrlo lijepa muzika no jesi li sigurna da se ne radi samo o obradi naslova a ne i same pjesme? :?
RazoĆarao si me. Mi na ovoj temi poštujemo muziĆko-poJetske slobode. :oops:

Živ'la poencia litetica ili ono bi licencia poetica ... ne znam tačno koja je po novom pravopisu, a i spava mi se... :spavalica:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2716 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Vidju k'o nam je doletio! :shock:

Image

:D :P :kiss:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2717 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote:
:lala:

Pare kvare. :D
:lol:

Ništa ti, jelo, na moje provokacije, i listu 'oroskopa sam sastavila da se vidi da je samo jedan znak vanserijski, unikatan, poseban i bez konkurencije (hint: ako laže koza, ne laže rog :D )... a ti ni da trepneš. :D :lol: :kiss:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2718 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

piupiu wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
:lala:

Pare kvare. :D
:lol:

Ništa ti, jelo, na moje provokacije, i listu 'oroskopa sam sastavila da se vidi da je samo jedan znak vanserijski, unikatan, poseban i bez konkurencije (hint: ako laže koza, ne laže rog :D )... a ti ni da trepneš. :D :lol: :kiss:
:twisted:

Sve sam upratila, sve... čak me je i ono: ''čovjek je čarobnjak '', blago štrecnulo... :ups:

ali....neću ja da rondam i gunđam po temi, ko vamo neko...
u perje Image i krzno Imageumotan meko... :D

:run:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2719 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

piupiu wrote:
fatamorgana wrote:Više od psihodeliĆara držim da sam psiho delija, naravno i prijatelji me mogu držati za psiho deliju! :lol:
A, jesi l' više psiho ili delija? :D :lol: :kiss:
..nakon nekog vremena, :lol: ....
Vrlo lijepa muzika no jesi li sigurna da se ne radi samo o obradi naslova a ne i same pjesme? :?
RazoĆarao si me. Mi na ovoj temi poštujemo muziĆko-poJetske slobode. :oops:

Živ'la poencia litetica ili ono bi licencia poetica ... ne znam tačno koja je po novom pravopisu, a i spava mi se... :spavalica:
Do prvog sumraka više delija a onda se polako pretvaram u psiho tipa ala mr. Hyde ....

Ja sam izgleda opet pomiješao Doors sa Pink Floyd i nije mi prvi put .... sorry!

I na kraju balade da se i ja pridružim sa jednom parolom, ź(meHko ź)ivILO bratstvo i jedinstvo naših naroda i narodnosti u najširem obimu kao i umjetniĆkoj primjeni pojma ad libitum!
Trst je naš! :bih:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2720 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

8 činjenica o romanu Zločin i kazna
Svidrigajlov je stvarno postojao

Iako istorijska ličnost Svidrigajlov nije bio, koliko znamo, ona ista vrsta nevernika, silovatelja, zlostavljača dece, kao njegov fiktivni dvojnik, i iako nije imao nikakve porive za iskupljenjem – u vidu pomoći prostitutki Sonji u nalaženju doma za nju i njenu porodicu. Pravi Svidrigajlov je bio poznat u Sankt Peterburgu 60ih godina XIX veka kao ljubavnik zemljoposednice iz provincije. Njegovo ime se u razgovoru često pominjalo da označi tip sumnjivog dilera ili spletkaroša.....

Ostatak: http://www.glif.rs/blog/8-cinjenica-o-r ... n-i-kazna/
... gdje li su nam noćni monni i krokodajl :roll:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2721 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

piupiu wrote:8 činjenica o romanu Zločin i kazna
Svidrigajlov je stvarno postojao

Iako istorijska ličnost Svidrigajlov nije bio, koliko znamo, ona ista vrsta nevernika, silovatelja, zlostavljača dece, kao njegov fiktivni dvojnik, i iako nije imao nikakve porive za iskupljenjem – u vidu pomoći prostitutki Sonji u nalaženju doma za nju i njenu porodicu. Pravi Svidrigajlov je bio poznat u Sankt Peterburgu 60ih godina XIX veka kao ljubavnik zemljoposednice iz provincije. Njegovo ime se u razgovoru često pominjalo da označi tip sumnjivog dilera ili spletkaroša.....

Ostatak: http://www.glif.rs/blog/8-cinjenica-o-r ... n-i-kazna/
... gdje li su nam noćni monni i krokodajl :roll:


Raport !

Nisam bio u fazi da pišem o kulturi :( nekada je bolje ništa i ne napisati
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#2722 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

fatamorgana wrote:
John Cleese wrote:
Htjedoh komentirati - pa zar vama nista nije sveto... :|

A onda se sjetih da je prostodusni porno buff napisao isto wannabe nacionalistima koji su se prepucavali u komentarima ispod nekakve pornjave na njegovom omiljenom sajtu... pa se nasmijah :D :lol:



Po meni sveto je individualna kategorija, nekima su sveti npr. glasovi iz pećine a nekima opet ništa.

Ovo dole o pornjavi nisam baš razumio poentu ma ako može postavi taj video kad ne bude dama! :wink:
Naravno :D

Poente nema, naprosto sam se sjetio apsurdne situacije i nasmijao se i sebi i (ponovo) tome cega sam se sjetio :)
Nemam pojma ispod kakvog su se porno sadrzaja gore pomenuti dopisivali (sto za ovu pricu, zapravo, nije ni bitno) - vidio sam onomad tek screenshot, koji sam, za ovu priliku (ilustracije radi), pokusao naci, ali bez uspjeha...
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#2723 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

petunija wrote:Kad slušam ove lijepe soprane poželim da počnem učiti solo-pjevanje, mada mi ćerka kaže da je već kasno :(
U svakom slučaju, hvala ti što nam postavlješ ove lijepe klipove :D
:thumbup: :D

I nije kasno :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2724 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

ImageImage Image

Portreti: Thomas Mann i Willy Brandt by Armin Mueller-Stahl :o
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2725 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

John Cleese wrote:
fatamorgana wrote:
John Cleese wrote:
Htjedoh komentirati - pa zar vama nista nije sveto... :|

A onda se sjetih da je prostodusni porno buff napisao isto wannabe nacionalistima koji su se prepucavali u komentarima ispod nekakve pornjave na njegovom omiljenom sajtu... pa se nasmijah :D :lol:



Po meni sveto je individualna kategorija, nekima su sveti npr. glasovi iz pećine a nekima opet ništa.

Ovo dole o pornjavi nisam baš razumio poentu ma ako može postavi taj video kad ne bude dama! :wink:
Naravno :D

Poente nema, naprosto sam se sjetio apsurdne situacije i nasmijao se i sebi i (ponovo) tome cega sam se sjetio :)
Nemam pojma ispod kakvog su se porno sadrzaja gore pomenuti dopisivali (sto za ovu pricu, zapravo, nije ni bitno) - vidio sam onomad tek screenshot, koji sam, za ovu priliku (ilustracije radi), pokusao naci, ali bez uspjeha...
Hvala, odmah mi je laknulo kako saznah da tog inkriminirajuĆeg videa ipak neće biti jer ja se upinjem k'o nezdrav da postanem koliko toliko kulturan dok ne bude prekasno pa da je video postavljen na moj zahtjev sav moj dosadašnji mukotrpni trud bi bio uzaludan ....

:sretan:
Post Reply