C4 najvise ide po cijeni od 25 k, osnovni dizel model koji ima solidnu opremu, ovi skuplji nisu bas tako cesti.ado-šampion wrote:Ma ne kazem ja ni da jeste ni da niije, ne bih plaho ulazio u to, prica je pocela da je C4 top top ponuda za 27-28 k. Astra J koja ja hajmo reci generacijski slicna (to je neosporno) je 25. Zasto ne porediti s njom nego porediti s K koja je puno novija.
Citroen All About
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- konektovan
- Posts: 51456
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2701 Re: Citroen All About
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#2702 Re: Citroen All About
Astra J 360 lamar1994 wrote:meni nijekonektovan wrote:C4 je avion za tu astru, pa makar imala sasiju nasa space shuttla. C4 je puno prakticniji auto.![]()
![]()
prakticiniji???, pod tim mu je samo gepek veci za 10l
C4 410 l
nije baš deset,
govorim o hatch (5dr) autima...
Hajmo porediti
C4 1.6 hdi 100 KS Feel oprema:
5 MT
Senzori prednji i zadnji,
Touch color displey
Preklopni retrovizori
2 godine osnovna garancija
Model iz 2010
Zupčasti remen
cca 28.000 KM nova
Astra J 5dr 1.6 110 HP
MT6
Alu 16"ke
Elektronska parking kočnica
Color displey bez Touch
4 godine garancija
Model iz 2010
Lanac
cca 30.000 KM nova
Vozio i jedan i drugi na dosta duge ture.
Astra znatno vozkija (jbga ovo je subjektivan dojam) barem sam ja imao osječaj da auto leži ko na šinama, tvrđi auto, motor znatno življi + 6-ta brzina.
C4 mi je više djelovao kao cruise auto, nezz imao sam osječaj na večim brzinama da mu nešto fali u odnosu na astru, jednostvno mi nije ko astra imao to lijeganje u krivinama ko astra, veliki minus 5 brzina.
Ovo kažem cruise auto, autoput 120 kmh tempomat i na mjesec bez umora.
- konektovan
- Posts: 51456
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2703 Re: Citroen All About
A utovarni prag?!amar1994 wrote:meni nijekonektovan wrote:C4 je avion za tu astru, pa makar imala sasiju nasa space shuttla. C4 je puno prakticniji auto.![]()
![]()
prakticiniji???, pod tim mu je samo gepek veci za 10l
a citavih 8.5cm astri je duzi medjuosovinski , pa samim tim osoba od 190 bez problema sjeda
jesi siguran da je samo 10 l, jer po samo izgledu gepeka, izgleda dosta veci.
Citroen laksi, jetiniji za odrzavanje, manje trosi, mislim i po ncapu da je i sigurniji, i kazu zastario?!
Astra je nabijena insignija u 4 m, teska ko tenk, po performansana na dnu ljestvice.
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#2704 Re: Citroen All About
odakle ti tvrdnja da je jeftiniji za održavat molim te????????konektovan wrote:A utovarni prag?!amar1994 wrote:meni nijekonektovan wrote:C4 je avion za tu astru, pa makar imala sasiju nasa space shuttla. C4 je puno prakticniji auto.![]()
![]()
prakticiniji???, pod tim mu je samo gepek veci za 10l
a citavih 8.5cm astri je duzi medjuosovinski , pa samim tim osoba od 190 bez problema sjeda
jesi siguran da je samo 10 l, jer po samo izgledu gepeka, izgleda dosta veci.
Citroen laksi, jetiniji za odrzavanje, manje trosi, mislim i po ncapu da je i sigurniji, i kazu zastario?!![]()
Astra je nabijena insignija u 4 m, teska ko tenk, po performansana na dnu ljestvice.
imaš c4?
hajmo na crtu
- konektovan
- Posts: 51456
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2705 Re: Citroen All About
U motor 1.6 hdi ide 3.8 l ulja, eto,....

Imam stari C4, ali ne zaostaje puno za ovim novim.

Imam stari C4, ali ne zaostaje puno za ovim novim.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2706 Re: Citroen All About
bas zato se i jest koksiralo ulje , nemoj da mu mane navodimkonektovan wrote:U motor 1.6 hdi ide 3.8 l ulja, eto,....![]()
Imam stari C4, ali ne zaostaje puno za ovim novim.![]()
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#2707 Re: Citroen All About
isto kao i u astru 1.6konektovan wrote:U motor 1.6 hdi ide 3.8 l ulja, eto,....![]()
Imam stari C4, ali ne zaostaje puno za ovim novim.![]()
pogledaj malo okretne momente 1.6 100 hp na C4 i 1.6 110 hp na astri,
vjeruj kada kažem vozio i jedno i drugo astra znatno agilnija...... i dinamičnija,
- konektovan
- Posts: 51456
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2708 Re: Citroen All About
mad_max_ba wrote:isto kao i u astru 1.6konektovan wrote:U motor 1.6 hdi ide 3.8 l ulja, eto,....![]()
Imam stari C4, ali ne zaostaje puno za ovim novim.![]()
pogledaj malo okretne momente 1.6 100 hp na C4 i 1.6 110 hp na astri,
vjeruj kada kažem vozio i jedno i drugo astra znatno agilnija...... i dinamičnija,
Ne znam za astru, hdi ima 250 Nm a u overboost-u jos koji Nm.
- konektovan
- Posts: 51456
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2709 Re: Citroen All About
To uopste nema veze. Imas i vece motore sa manje ulja, pa?!amar1994 wrote:bas zato se i jest koksiralo ulje , nemoj da mu mane navodimkonektovan wrote:U motor 1.6 hdi ide 3.8 l ulja, eto,....![]()
Imam stari C4, ali ne zaostaje puno za ovim novim.![]()
![]()
To sto se ulje mjenjalo na 20-30 hiljada je pravilo probleme.
Ja sam mislio da ti znas malo vise o hdi motorima.
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#2710 Re: Citroen All About
280-300 Nm je na astrikonektovan wrote:mad_max_ba wrote:isto kao i u astru 1.6konektovan wrote:U motor 1.6 hdi ide 3.8 l ulja, eto,....![]()
Imam stari C4, ali ne zaostaje puno za ovim novim.![]()
pogledaj malo okretne momente 1.6 100 hp na C4 i 1.6 110 hp na astri,
vjeruj kada kažem vozio i jedno i drugo astra znatno agilnija...... i dinamičnija,
Ne znam za astru, hdi ima 250 Nm a u overboost-u jos koji Nm.
prijenosni omjeri znatno bolji
eno sam gore usporedbe pravio u opremi i cijeni,kao i individualni dojam, jbg znam malo nešta oko toga..........
pazi C4 je izvrstan auto ali da je avion za astru tu se baš varaš, u superlativima govoriš o C4-ci a jednog opasnog igrača u klasi na trgu mečeš pod noge bez nekih konkretnih dokaza nije baš korektno.
Opet kažem oba ova auta su meni lično u top 2.
Svaka čast za kiu i za Golfa, Megane-a (vala on mi baš ružan model 2010-)....
Ali uloženo dobiveno bilo koji od ova dva auta čojk se neće zajebat da uzme.....
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#2711 Re: Citroen All About
ado-šampion wrote:
Nije filozofija nikakva da dobijes najbolje za svoje pare. Filozofija je reci nula km i nista drugo, tako gleda samo neko ko ne kupuje nista. Realan kupac obidje salone i vidi sta mu je najbolje za njegove pare i na kraju napravi 1000 kompromisa.
A to osjetim li ja ili ne osjetim, ili bilo ko drugi, nije argument, a argument jeste 10-11 godina novija platforma. Svako ima pravo da ima svoje preference, ali tu onda nema sta raspravljati. Ako raspravljamo, raspravljamo argumentovano.
Po tebi Opel je mogao komotno nastaviti prodavati Astru J, cemu se zamarati razvojem novog modela, spustis cijenu za jedno 5-6 hiljada i prodajes, ide ko halva. Koga briga za novu platformu, nove motore, nove opcije, 0 km je 0 km, novo je novo.
Nije to bas tako. Eto taj isti Opel uvijek drzi Astru Classic pored aktuelnog modela pa je prodaja Classica uvijek smijesna u odnosu na aktuelni model. Evo jos jedan argument, Astri J je u zadnje 2 godine prodaja opala za 30% u odnosu na ostale godine.
Naravno da treba tražiti najbolje za svoje pare, ali eto kada C4 od novog ima samo nulu na satu i nije konkurentan ni u čemu pa ni najpovoljniji, zašto bi ga uopšte neko kupio? A prodaju se.
JA ti kažem da postoji dobra i loša platforma, konstruisana i prilagođena ovako ili onako. Ako se dobro nosi sa motorizacijom i ispunjava najzahtjevnije bezbjednosne standarde meni je apsolutno nebitno da li je stara 10 ili godinu. Što se troškova razvoja tiče u neku ruku jesi u pravu, te starije platforme su davno otplaćene, ali isto tako kod svih proizvođača trenutno postoje nove modularne platforme koje pokrivaju bukvalno sve segmente tako da se i njihov razvoj brzo otplaćuje.
I Fabija recimo( Eto ona mi pade na pamet) ima zastarjelu platformu, stariju i od te Citroenove pa to niko ne pominje. A auto ima cijenu među najjačim u klasi.
Naravno da treba razvijati auta, ići u korak sa vremenom, ali to se ogleda u masi stvari a ne samo platformi čija se starost na kraju najmanje i osjeti. Svaki proizvođak fura bar malo neku svoju filozofiju pa tako i Citroen. Uvijek je bio više podešen udobnoj nego sportskoj vožnji. PA eto ko voli nek izvoli.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2712 Re: Citroen All About
ma znam sve o njemukonektovan wrote:To uopste nema veze. Imas i vece motore sa manje ulja, pa?!amar1994 wrote:bas zato se i jest koksiralo ulje , nemoj da mu mane navodimkonektovan wrote:U motor 1.6 hdi ide 3.8 l ulja, eto,....![]()
Imam stari C4, ali ne zaostaje puno za ovim novim.![]()
![]()
To sto se ulje mjenjalo na 20-30 hiljada je pravilo probleme.
Ja sam mislio da ti znas malo vise o hdi motorima.
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2713 Re: Citroen All About
A sta vam je taj overbust? Hoce i Francuzi izgleda da ih nagaze sa eko normama. Sve se bojim da u tom overbustu ispunjava iste. 
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2714 Re: Citroen All About
samo na punom gasu to traje , kod preticanja najcesce , poveca recimo sa 270NM na 285NM otprilike 5-10secNediM17 wrote:A sta vam je taj overbust? Hoce i Francuzi izgleda da ih nagaze sa eko normama. Sve se bojim da u tom overbustu ispunjava iste.
nisam siguran da li moj ima , vjerovatno da ima jer koristi isti Siemens ECU
Last edited by amar1994 on 22/06/2017 18:18, edited 2 times in total.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#2715 Re: Citroen All About
To je sve "ako". Obicno to nije tako, jer platforma uglavnom vuce i sve ostale stvari. Ja imam u uzoj porodici P 308, koji sam ja isto dosta vozao dok nisam promijenio auto, na istoj toj platformi, i jednostavno na autu se vidi da je zastarjelo iako je 2007. pocetak modela. Recimo kad ga usporedis s Focusom 3 hem je manji unutra, hem Focus bolje lezi, hem ima udobniji ovjes. I plus je laksi cini mi se.citroen xm wrote:ado-šampion wrote:
...
Naravno da treba tražiti najbolje za svoje pare, ali eto kada C4 od novog ima samo nulu na satu i nije konkurentan ni u čemu pa ni najpovoljniji, zašto bi ga uopšte neko kupio? A prodaju se.
JA ti kažem da postoji dobra i loša platforma, konstruisana i prilagođena ovako ili onako. Ako se dobro nosi sa motorizacijom i ispunjava najzahtjevnije bezbjednosne standarde meni je apsolutno nebitno da li je stara 10 ili godinu. Što se troškova razvoja tiče u neku ruku jesi u pravu, te starije platforme su davno otplaćene, ali isto tako kod svih proizvođača trenutno postoje nove modularne platforme koje pokrivaju bukvalno sve segmente tako da se i njihov razvoj brzo otplaćuje.
I Fabija recimo( Eto ona mi pade na pamet) ima zastarjelu platformu, stariju i od te Citroenove pa to niko ne pominje. A auto ima cijenu među najjačim u klasi.
Naravno da treba razvijati auta, ići u korak sa vremenom, ali to se ogleda u masi stvari a ne samo platformi čija se starost na kraju najmanje i osjeti. Svaki proizvođak fura bar malo neku svoju filozofiju pa tako i Citroen. Uvijek je bio više podešen udobnoj nego sportskoj vožnji. PA eto ko voli nek izvoli.
A sto se tice Fabije, mislim da nisi u pravu ako mislis na ovu najnoviju. Ova nova je na platformi jos aktuelnog Pola koja je prvi put koristena 2008. godine, a ne na platformi ovog dolazeceg Pola kako se ocekivalo da ce biti. Stara dvica jeste bila dijelom na platformi iz 1999.
Od Fabije 2, najnovija platforma je rezervisana za Polo i Ibizu. Tako je i nova Ibiza dobila platfomu novog Pola a Fabija nije.
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#2716 Re: Citroen All About
Fokus jeste stabilniji, sportskiji i takav je od svoje prve generacije. Jbg tako podešeno auto plus pozadi multi link, dok kod Pežoa nije i ljudi uopšte i nemaju neke pretenzije ka sportskim modelima. Imaš GTI verzije, ali to je rijetkost. Čak su prije neki dan izjavili da i nemaju namjeru praviti sportsko auto još par godina, ali kada to urade hoće da bude kako treba.ado-šampion wrote: To je sve "ako". Obicno to nije tako, jer platforma uglavnom vuce i sve ostale stvari. Ja imam u uzoj porodici P 308, koji sam ja isto dosta vozao dok nisam promijenio auto, na istoj toj platformi, i jednostavno na autu se vidi da je zastarjelo iako je 2007. pocetak modela. Recimo kad ga usporedis s Focusom 3 hem je manji unutra, hem Focus bolje lezi, hem ima udobniji ovjes. I plus je laksi cini mi se.
A sto se tice Fabije, mislim da nisi u pravu ako mislis na ovu najnoviju. Ova nova je na platformi jos aktuelnog Pola koja je prvi put koristena 2008. godine, a ne na platformi ovog dolazeceg Pola kako se ocekivalo da ce biti. Stara dvica jeste bila dijelom na platformi iz 1999.
Od Fabije 2, najnovija platforma je rezervisana za Polo i Ibizu. Tako je i nova Ibiza dobila platfomu novog Pola a Fabija nije.
Dakle Ford i Pežo dvije potpuno različite filozofije. A to uopšte ne govori o starosti platforme. Recimo VW je sa novom platformom po tom pitanju nazadovao. Dok je multi link bio standard, sad ga imaš samo u najjačoj verziji Golfa. A opet ko to osjeti. Ja prvi ne i većina kupaca i ne pogleda to niti zna kako u vožnji da osjeti razliku.
U tom Fokusu 3 se nisam vozio i prihvatiću da je sve moguće, ali od pojave prvog Fokusa u svakom modelu Forda u kome sam se vozio(istina, ne baš puno modela) ja sam osjetio sve sem neke posebne udobnosti.
Što se tiče aktuelne Fabije, njena platforma je neki miks starijih platformi, a prije prezentacije se očekivalo da će biti na novoj modularnoj platformi. Kako rekoh za Citroen, tako i za Škodu. Meni to lično nije presudno, pa skoro ni bitno pri izboru auta ako sve ostalo zadovoljava. Osvrt je bio na to da bez obzira na otplaćenu patformu i uopšteno kompletnu tehnologiju prisutnu u tom autu koja nije baš od juče, oni drže jake cijene. A kod C4 se to zamjera.
Ja na C4 gledam kao na potrošnu robu što i većina današnjih auta jeste. Ali ta potrošna roba ima prihvatljiv dizajn, neću reći vrhunski. Ima odličnu motorizaciju. Vrlo dobar kvalitet i generalno se pokazao od prvog dana kao auto bez i jedne serijske greške. Ima dobre rezultate na testovima bezbjednosti. I na kraju to auto ima baš kvalitetnu unutrašnjost, naravno poredeći ga sa direktnom konkurencijom. Sve to je dovoljno za mene da ga smatram vrlo dobrom kupovinom u tom nekom paketu koji košta oko 27000 KM.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2717 Re: Citroen All About
isti covjek vozi i citroen i mazgu , engleska znaci ima i kise i soli zimi

zamijenjene u garanciji (sve 4), auto preslo 13000 milja , stare godinu dana

mada se ovo rijetko kad vidja i desava, al eto naleti , i XM nemoj se ljutit ali stoji ona za made in xy(ipak igra neku ulogu
)
nemam nista protiv citroena da se razumijemo
kakvu sam ajkulu vidio maloprije na pumpi , vrh , jos legla dok je sipao gorivo

stare 6 godinaTake a guess which car is 2 and a bit years old with 13k miles and which one is nearly 6 and has 59k on it. Also which one has already had 4 new wheels under warranty.

zamijenjene u garanciji (sve 4), auto preslo 13000 milja , stare godinu dana

mada se ovo rijetko kad vidja i desava, al eto naleti , i XM nemoj se ljutit ali stoji ona za made in xy(ipak igra neku ulogu
nemam nista protiv citroena da se razumijemo
kakvu sam ajkulu vidio maloprije na pumpi , vrh , jos legla dok je sipao gorivo
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#2718 Re: Citroen All About
MA šta se imam ljutiti.
Kao što rekoh nekad prije, niti mi ga tata pravi niti živim od njihovog profita. Ionako većina stvari koje volim kod Citroena je umrlo davno.
Ali eto, koliko god to ne izgledalo tako, volim realnost.
Sve je to potrošna roba moj Amare, sa sve manje emocija.
Nemoj se ni ti ljutiti, ali meni ta felga ništa ne znači. Više volim oksidiralu alu felgu nego trule blatobrane.
Ali eto, koliko god to ne izgledalo tako, volim realnost.
Nemoj se ni ti ljutiti, ali meni ta felga ništa ne znači. Više volim oksidiralu alu felgu nego trule blatobrane.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2719 Re: Citroen All About
i to sto kazes vala , sto jes jescitroen xm wrote:MA šta se imam ljutiti.Kao što rekoh nekad prije, niti mi ga tata pravi niti živim od njihovog profita. Ionako većina stvari koje volim kod Citroena je umrlo davno.
![]()
Ali eto, koliko god to ne izgledalo tako, volim realnost.Sve je to potrošna roba moj Amare, sa sve manje emocija.
![]()
Nemoj se ni ti ljutiti, ali meni ta felga ništa ne znači. Više volim oksidiralu alu felgu nego trule blatobrane.
ma salim se malo , ni je ni meni mazda , da Bogdom jest
ovakva je bila , umro sam
mislim da nece vise nikad ovakav auto napravit

-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#2720 Re: Citroen All About
Ma to je neka druga dimenzija. Ako vjeruješ ja i danas kada vidim XM cijela auto industrija posle njega mi postane smiješna. A o CX-u i DS-u, SM-u je suvišno pričati. I tako odem u beskraj, a onda sjednem u Audi jaje i probudim se iz vlažnog sna. 
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2721 Re: Citroen All About
citroen xm wrote:Ma to je neka druga dimenzija. Ako vjeruješ ja i danas kada vidim XM cijela auto industrija posle njega mi postane smiješna. A o CX-u i DS-u, SM-u je suvišno pričati. I tako odem u beskraj, a onda sjednem u Audi jaje i probudim se iz vlažnog sna.
al sta ces , kad smo rupetina pa nemamo svi uslove za ove egzotike
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#2722 Re: Citroen All About
Ma nije mi toliki problem kupiti XM, ubrzo ću to i učiniti, ali ću u stanu bez garaže sigurno da se izjebem sa njim. Al svaka ljubav boli.
Treba tu dosta raznih uslova što većina nikada ne ostvari.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2723 Re: Citroen All About
Blago tebi , ja dok se/ako se skuckam za neki samurajski klasik , nestat ce fosilnih goriva
, a vjerovatno ce i istruhnut svi
Sa srecom , prodaj stan i kupi premium kucu na poljinama

Sa srecom , prodaj stan i kupi premium kucu na poljinama
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#2724 Re: Citroen All About
Multilink vješanje dolazi kod zadnjih modela Golfa/Octavije u jačim izvedbama motora, a ne samo u najjačoj verziji.citroen xm wrote:
Dakle Ford i Pežo dvije potpuno različite filozofije. A to uopšte ne govori o starosti platforme. Recimo VW je sa novom platformom po tom pitanju nazadovao. Dok je multi link bio standard, sad ga imaš samo u najjačoj verziji Golfa. A opet ko to osjeti. Ja prvi ne i većina kupaca i ne pogleda to niti zna kako u vožnji da osjeti razliku.
Da si vozio auto sa zadnjim multilink vješanjem, na prvu bi vidio razlike. VW ugrađiva u svoje kompakte multilink vješanje od 2004. godine, a francuzi nikad još. Focus je poznat kao auto sa dobro podešenim ovjesom, kao jako upravljiv auto, a jedan od ključnih razloga je upravo ovaj multilink pozadi. Za razliku od njih, C4 plovi cestom iznad 130 km/h, volan bezosjećajan, i previše lagan, a da ne govorim o zahtjevnijoj cesti. I onda izjaviš ne osjeti se razlika
Sve što ne nudi Citroen svodi se na to, ma to su sitnice, to se ne osjeti, to se ne vidi, to nije bitno...
- mad_max_ba
- Posts: 26645
- Joined: 21/08/2015 12:42
- Location: Tamni Vilajet
#2725 Re: Citroen All About
Bili smo na pumpi u isto vrijemeamar1994 wrote:isti covjek vozi i citroen i mazgu , engleska znaci ima i kise i soli zimi![]()
![]()
stare 6 godinaTake a guess which car is 2 and a bit years old with 13k miles and which one is nearly 6 and has 59k on it. Also which one has already had 4 new wheels under warranty.
zamijenjene u garanciji (sve 4), auto preslo 13000 milja , stare godinu dana![]()
mada se ovo rijetko kad vidja i desava, al eto naleti , i XM nemoj se ljutit ali stoji ona za made in xy(ipak igra neku ulogu)
nemam nista protiv citroena da se razumijemo![]()
kakvu sam ajkulu vidio maloprije na pumpi , vrh , jos legla dok je sipao gorivo![]()
