Novogradnja u Sarajevu?
- pepeljara
- Posts: 7347
- Joined: 22/08/2003 00:00
#2676 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Znal ko kolko ce biti ovdje kvadrat'
http://www.klix.ba/biznis/pocela-prodaj ... 51002016#3
http://www.klix.ba/biznis/pocela-prodaj ... 51002016#3
-
Innovation
- Posts: 4229
- Joined: 23/03/2011 11:58
#2677 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Predivan pogled. 
- O'zone
- Globalni moderator
- Posts: 22352
- Joined: 17/02/2008 20:29
- Location: Usa
- Contact:
#2678 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Jeste ako si u prvom nizu zgrada ili zadnjim spratovima drugog ili trećeg niza. Ovi niži će da gledaju u komšijine prozore (Tibra sindrom)Innovation wrote:Predivan pogled.

- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#2679 Re: Novogradnja u Sarajevu?
jel ovo pjehe od posljednje trole???
laganini grad ide u brdo
a toliko ravnice zjapi prazno
al daleko

laganini grad ide u brdo
a toliko ravnice zjapi prazno
al daleko
- pepeljara
- Posts: 7347
- Joined: 22/08/2003 00:00
#2680 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Black swan wrote:jel ovo pjehe od posljednje trole???
laganini grad ide u brdo
a toliko ravnice zjapi prazno
al daleko![]()
brat bratu ,ko da si na stupu samo sa druge strane, a tako skup kvadrat.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#2681 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Ovdje bez auta si ko bez nogu,Stup ima vise prednosti od ovog naselja.pepeljara wrote:Black swan wrote:jel ovo pjehe od posljednje trole???
laganini grad ide u brdo
a toliko ravnice zjapi prazno
al daleko![]()
brat bratu ,ko da si na stupu samo sa druge strane, a tako skup kvadrat.
- pepeljara
- Posts: 7347
- Joined: 22/08/2003 00:00
#2682 Re: Novogradnja u Sarajevu?
mali_milojica wrote:Ovdje bez auta si ko bez nogu,Stup ima vise prednosti od ovog naselja.pepeljara wrote:Black swan wrote:jel ovo pjehe od posljednje trole???
laganini grad ide u brdo
a toliko ravnice zjapi prazno
al daleko![]()
brat bratu ,ko da si na stupu samo sa druge strane, a tako skup kvadrat.
Pise elitno naselje, mzoda misle da ce raja koja kupi helicem dolazit
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#2683 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Hoces prema Zenici ili Mostaru,treba ti sat vremena do autoputa. Do grada,ako imas srece pa uhvatis trolu,stignes za 45pepeljara wrote:
Pise elitno naselje, mzoda misle da ce raja koja kupi helicem dolazit
- pepeljara
- Posts: 7347
- Joined: 22/08/2003 00:00
#2684 Re: Novogradnja u Sarajevu?
a cijena kvadrata ko u londonu
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#2685 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Gledam ove mnoge novogradnje, i nikako ne kontam zašto se ne prave veći i funkcionalniji balkoni. Mislim da bi to bio "dilbrejker" i kad bi zgrada imala neke mane. Gledam ove stanove na Kromolju. Samo jedan balkon čitavom dužinom stana u kofol luksuznom stanu. I još uzak. Izgleda da ima 1 metar širine.
Haj znam investitora i borbu za svaki centimetar stana. Ali, stanovi koji se najviše prodaju sa 40-50 kvadrata u našim klimatskim uslovima sa dva balkona (ili jedan balkon podijeljen na zatvoreni i otvoreni dio) zbog praktičnosti bi imali veliki plus. Sušenje veša zimi ovako svakako zauzima jednu sobu, često spavaću - pa tamo valja spavat. Hoće mi muka biti kad uđem u nečije kupatilo - a veš na radijatoru.
Haj znam investitora i borbu za svaki centimetar stana. Ali, stanovi koji se najviše prodaju sa 40-50 kvadrata u našim klimatskim uslovima sa dva balkona (ili jedan balkon podijeljen na zatvoreni i otvoreni dio) zbog praktičnosti bi imali veliki plus. Sušenje veša zimi ovako svakako zauzima jednu sobu, često spavaću - pa tamo valja spavat. Hoće mi muka biti kad uđem u nečije kupatilo - a veš na radijatoru.
-
The BEN10
- Posts: 7674
- Joined: 19/09/2011 09:03
#2686 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Odlična primjedba.Haris.ba wrote:Gledam ove mnoge novogradnje, i nikako ne kontam zašto se ne prave veći i funkcionalniji balkoni. Mislim da bi to bio "dilbrejker" i kad bi zgrada imala neke mane. Gledam ove stanove na Kromolju. Samo jedan balkon čitavom dužinom stana u kofol luksuznom stanu. I još uzak. Izgleda da ima 1 metar širine.
Plus, šteta je što se ne grade stanovi dvostrane orijentacije. Barem sam ja propustio tu informaciju.
-
Latte
- Posts: 643
- Joined: 11/07/2015 11:49
#2687 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Mali broj ljudi zeli da daje pare za velike balkone/lodje
50% za balkon ili 75% za lodju od cijene kvadrata stana.
50% za balkon ili 75% za lodju od cijene kvadrata stana.
- Thorgerson
- Posts: 9899
- Joined: 15/04/2015 11:26
#2688 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Vjeruj mi velicina balkona ne igra nikakvu ulogu. Odnosno ako je balkon prevelik taj stan tesko da ces prodati. Lodja ti nosi 75% cijene. Evo nek je neka prostranija lodja, 8m2. Ti moras platiti 75% cijene te lodje. Nek je cijena 1500 KM/m2, ti moras za lodju platiti 9000 KM. Pitaj kupca sta bi vise volio da ima sobu od 15 kvadrata ili da ima sobu od 8m2 i lodju od 7m2?Haris.ba wrote:Gledam ove mnoge novogradnje, i nikako ne kontam zašto se ne prave veći i funkcionalniji balkoni. Mislim da bi to bio "dilbrejker" i kad bi zgrada imala neke mane. Gledam ove stanove na Kromolju. Samo jedan balkon čitavom dužinom stana u kofol luksuznom stanu. I još uzak. Izgleda da ima 1 metar širine.
Haj znam investitora i borbu za svaki centimetar stana. Ali, stanovi koji se najviše prodaju sa 40-50 kvadrata u našim klimatskim uslovima sa dva balkona (ili jedan balkon podijeljen na zatvoreni i otvoreni dio) zbog praktičnosti bi imali veliki plus. Sušenje veša zimi ovako svakako zauzima jednu sobu, često spavaću - pa tamo valja spavat. Hoće mi muka biti kad uđem u nečije kupatilo - a veš na radijatoru.
Zato se i prave ove male lodje i balkoni, nije to slucajno. Da, ti se mozes prosiriti na lodju, ustakliti je itd, ali to sve dalje nosi svoje troskove. Ovako, napravi ti meni samo malo eto nek se vodi kao da ima balkon i to je to.
p.s.
Ono sto bi trebali raditi investitori jeste odmah ustakljivanje lodje. I ja bih to zakonom propisao. Dakle, lodja mora biti ustakljena. Jer ce je bosnjo ionako na svoj 'nacin' ustakliti i napraviti ruglo od zgrade.
Dalje, svaka zgrada bi MORALA imati veseraj. Ne znam je li to rijeseno zakonom, ali bi trebalo biti. Dakle, svaki ulaz, veseraj jedna prostorija 20-ak m2 (ili vise ako je vise stanova). I tu se susi ves, nema kacenja po strikovima, balkonima i prozorima. Mada, ne vidim kako bi to kod nas funkcionisalo, jer nasa bagra kad kupi stan konta da je kupio pola grada i da on tu moze raditi sta hoce, kako hoce, kad hoce.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#2689 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Moguće da si u pravu. Ali, nekako mi refleks ne ide prema tome. Nismo svi isti, slažem se. Ali, bolje i manju sobu u kojoj će se spavati, nego sobu u kojoj ćeš spavati sa vešom. A funkciju balkona u stanu ja vidim veoma važnom. Sastavnim dijelom stana koji nije samo kutija za spavanje. Isto ko kuhinju i kupatilo. Može naravno stan bez balkona, a ne može bez kupatila. Ali stan bez balkona je hendikepiran.Thorgerson wrote:Vjeruj mi velicina balkona ne igra nikakvu ulogu. Odnosno ako je balkon prevelik taj stan tesko da ces prodati. Lodja ti nosi 75% cijene. Evo nek je neka prostranija lodja, 8m2. Ti moras platiti 75% cijene te lodje. Nek je cijena 1500 KM/m2, ti moras za lodju platiti 9000 KM. Pitaj kupca sta bi vise volio da ima sobu od 15 kvadrata ili da ima sobu od 8m2 i lodju od 7m2?
Zato se i prave ove male lodje i balkoni, nije to slucajno. Da, ti se mozes prosiriti na lodju, ustakliti je itd, ali to sve dalje nosi svoje troskove. Ovako, napravi ti meni samo malo eto nek se vodi kao da ima balkon i to je to.
p.s.
Ono sto bi trebali raditi investitori jeste odmah ustakljivanje lodje. I ja bih to zakonom propisao. Dakle, lodja mora biti ustakljena. Jer ce je bosnjo ionako na svoj 'nacin' ustakliti i napraviti ruglo od zgrade.
Dalje, svaka zgrada bi MORALA imati veseraj. Ne znam je li to rijeseno zakonom, ali bi trebalo biti. Dakle, svaki ulaz, veseraj jedna prostorija 20-ak m2 (ili vise ako je vise stanova). I tu se susi ves, nema kacenja po strikovima, balkonima i prozorima. Mada, ne vidim kako bi to kod nas funkcionisalo, jer nasa bagra kad kupi stan konta da je kupio pola grada i da on tu moze raditi sta hoce, kako hoce, kad hoce.
Živio sam su stanu sa dva balkona. Jedan je zastakljen (može služiti kao mala ostava i za sušenje veša zimi kad uključiš zasebno grijanje na balkonu). A drugi je bio otvoreni balkon koji je služio za izlazak iz kutije i fizički i psihički.
Kad bi se takvi stanovi na tržištu počeli nuditi, to bi investioru i da ne diže cijenu ubrzalo prodaju - i bržim povratom novca vratio bi minus većeg ulaganja u kvadrat.
Nema potrebe ništa zakonski propisivati. Već je to propisano - pa niko haman ne poštuje.
Kod nas vešeraji ne bi funkcionisali. Izbila bi brzo svađa - moj/tvoj štrik.
Na ovim stanovima na Kromolju imaju stanovi od 63 kvadrata sa dva balkona. To je donekle ono o čemu ja pričam.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#2690 Re: Novogradnja u Sarajevu?
PotpisHaris.ba wrote:Moguće da si u pravu. Ali, nekako mi refleks ne ide prema tome. Nismo svi isti, slažem se. Ali, bolje i manju sobu u kojoj će se spavati, nego sobu u kojoj ćeš spavati sa vešom. A funkciju balkona u stanu ja vidim veoma važnom. Sastavnim dijelom stana koji nije samo kutija za spavanje. Isto ko kuhinju i kupatilo. Može naravno stan bez balkona, a ne može bez kupatila. Ali stan bez balkona je hendikepiran.Thorgerson wrote:Vjeruj mi velicina balkona ne igra nikakvu ulogu. Odnosno ako je balkon prevelik taj stan tesko da ces prodati. Lodja ti nosi 75% cijene. Evo nek je neka prostranija lodja, 8m2. Ti moras platiti 75% cijene te lodje. Nek je cijena 1500 KM/m2, ti moras za lodju platiti 9000 KM. Pitaj kupca sta bi vise volio da ima sobu od 15 kvadrata ili da ima sobu od 8m2 i lodju od 7m2?
Zato se i prave ove male lodje i balkoni, nije to slucajno. Da, ti se mozes prosiriti na lodju, ustakliti je itd, ali to sve dalje nosi svoje troskove. Ovako, napravi ti meni samo malo eto nek se vodi kao da ima balkon i to je to.
p.s.
Ono sto bi trebali raditi investitori jeste odmah ustakljivanje lodje. I ja bih to zakonom propisao. Dakle, lodja mora biti ustakljena. Jer ce je bosnjo ionako na svoj 'nacin' ustakliti i napraviti ruglo od zgrade.
Dalje, svaka zgrada bi MORALA imati veseraj. Ne znam je li to rijeseno zakonom, ali bi trebalo biti. Dakle, svaki ulaz, veseraj jedna prostorija 20-ak m2 (ili vise ako je vise stanova). I tu se susi ves, nema kacenja po strikovima, balkonima i prozorima. Mada, ne vidim kako bi to kod nas funkcionisalo, jer nasa bagra kad kupi stan konta da je kupio pola grada i da on tu moze raditi sta hoce, kako hoce, kad hoce.
Živio sam su stanu sa dva balkona. Jedan je zastakljen (može služiti kao mala ostava i za sušenje veša zimi kad uključiš zasebno grijanje na balkonu). A drugi je bio otvoreni balkon koji je služio za izlazak iz kutije i fizički i psihički.
Kad bi se takvi stanovi na tržištu počeli nuditi, to bi investioru i da ne diže cijenu ubrzalo prodaju - i bržim povratom novca vratio bi minus većeg ulaganja u kvadrat.
Nema potrebe ništa zakonski propisivati. Već je to propisano - pa niko haman ne poštuje.
Kod nas vešeraji ne bi funkcionisali. Izbila bi brzo svađa - moj/tvoj štrik.
Na ovim stanovima na Kromolju imaju stanovi od 63 kvadrata sa dva balkona. To je donekle ono o čemu ja pričam.
Zivim u stanu sa dva balkona. Jedan sam ustaklio i naravno na njemu susim ves koji barem zimi vise ne smrdi na lozenje toplana,smog i ostale stvari,a drugi sam sredio da se ljeti moze sjediti i uzivati uz kaficu.
Posto zivim u naselju koje je napravljeno pred sami rat,u tim stanovima su dosta komotne i spavace sobe. Ja licno bih volio npr da su one malo manje,ali da mi je dnevni veci,ali dobro.
U Tibri,a vjerujem i u dosta novogradnje mi se ne sviđa sto su u dosta stanova kuhinja trpezarija i dnevni jedna prostorija. Bio sam kod par ljudi i cijela prostorija,da ne kazem stan mirise na rucak,to mi je bezveze.
- Thorgerson
- Posts: 9899
- Joined: 15/04/2015 11:26
#2691 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Jbg, to je sada tako. Trziste to trazi, da bi napravio dvosoban stan sa odvojenom kuhinjom, prostranim balkonom, njegova kvadratura bi danas bila cca. 60m2. Ako bi se pravilo eto da je komforno. To se ne radi. Zato danas imas sasvim ok dvosoban stan od 50m2, pa cak i sa manjim kvadraturama. E sad skontaj nek je kvadrat 2000, nije isto dati 120k ili 100k a dobijes fakticki isto. Da ne govorimo da vise kvadrata automatski nosi i vise rezija.mali_milojica wrote:Potpis![]()
Zivim u stanu sa dva balkona. Jedan sam ustaklio i naravno na njemu susim ves koji barem zimi vise ne smrdi na lozenje toplana,smog i ostale stvari,a drugi sam sredio da se ljeti moze sjediti i uzivati uz kaficu.
Posto zivim u naselju koje je napravljeno pred sami rat,u tim stanovima su dosta komotne i spavace sobe. Ja licno bih volio npr da su one malo manje,ali da mi je dnevni veci,ali dobro.
U Tibri,a vjerujem i u dosta novogradnje mi se ne sviđa sto su u dosta stanova kuhinja trpezarija i dnevni jedna prostorija. Bio sam kod par ljudi i cijela prostorija,da ne kazem stan mirise na rucak,to mi je bezveze.
Ljudi danas od kuhinja prave spavace i prebacuju kuhinju u dnevni. Pa investitori prate jbt kretanja na trzistu i naravno da ce praviti ono sto odgovara vecini potencijalnih kupaca.
Kod mene je prostran dnevni sa kuhinjom i trpezarijom, otvoreno sve, sad da se cuje bas na rucak jbg, ne znam, licno tu boravim i kad se kuha vjerovatno se osjeti, ono kad izadjes vani pa udjes. Ali to brzo ispari. Nije sad da se kupus kuha svaki dan po pet-sest sati ili sta ja znam, puknes napu, otvoris prozor i kuhas.
Licno meni se vise svidja open space, ne volim zatvoreni tip odvojenu trpezariju, odvojenu kuhinju itd. Ali eto, nisu svaciji ukusi isti.
Ponavljam, jedno su zelje, drugo je trziste i mogucnosti kupaca. Kupci danas traze sto manju kvadraturu, sto vise prostorija, sto funkcionalnije - dakle sto jeftinije.
I bio sam u dosta novogradnji koje zjape prazne, a napravljeno je upravo to sto vi pisete. Ogromne sobe, ogromni balkoni, odvojena kuhinja. Takvih kupaca nema puno - da ima pravile bi se takve zgrade.
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#2692 Re: Novogradnja u Sarajevu?
zasto nova otoka ide brže od onog pored kumrovca
bliže gradu
skoro u isto vrijeme su krenuli
ali je ono bliže kinu kumrovec dublje
kopano
a ono dalje pliće
one zgrade dalje od glavne ceste će biti super
planira li se širenje prema grasu?
vidim tamo ima privatnih baraka
skoro u isto vrijeme su krenuli
ali je ono bliže kinu kumrovec dublje
a ono dalje pliće
one zgrade dalje od glavne ceste će biti super
planira li se širenje prema grasu?
vidim tamo ima privatnih baraka
-
bumerangss
- Posts: 5610
- Joined: 12/01/2015 16:47
#2693 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Sve to se rusi pa i GRAS se izmjesta u Hrasnicu upravo zbog tih zgrada
- Cossack
- Posts: 7315
- Joined: 22/12/2002 00:00
#2694 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Tibra ima nenadjebivo iskustvo u gradnji!Black swan wrote:zasto nova otoka ide brže od onog pored kumrovcabliže gradu
skoro u isto vrijeme su krenuli
ali je ono bliže kinu kumrovec dubljekopano
a ono dalje pliće
one zgrade dalje od glavne ceste će biti super
planira li se širenje prema grasu?
vidim tamo ima privatnih baraka
-
bumerangss
- Posts: 5610
- Joined: 12/01/2015 16:47
#2695 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Zato se stanari bore s vlagom naredne tri godineCossack wrote:Tibra ima nenadjebivo iskustvo u gradnji!Black swan wrote:zasto nova otoka ide brže od onog pored kumrovcabliže gradu
skoro u isto vrijeme su krenuli
ali je ono bliže kinu kumrovec dubljekopano
a ono dalje pliće
one zgrade dalje od glavne ceste će biti super
planira li se širenje prema grasu?
vidim tamo ima privatnih barakaNisu treći sprat ni izlizi kako treba a na prvom već prozore ubacuju...
- bilic
- Posts: 1165
- Joined: 25/07/2012 22:33
#2696 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Ja živimu Tibri 3 god. i nikad vlage nisam vidio . A ni komšije .. Jedino oni što kupe stan zatvore ga i obilaze mjesečno , a ne zrače ga ,, jbg..bumerangss wrote:Zato se stanari bore s vlagom naredne tri godineCossack wrote:Tibra ima nenadjebivo iskustvo u gradnji!Black swan wrote:zasto nova otoka ide brže od onog pored kumrovcabliže gradu
skoro u isto vrijeme su krenuli
ali je ono bliže kinu kumrovec dubljekopano
a ono dalje pliće
one zgrade dalje od glavne ceste će biti super
planira li se širenje prema grasu?
vidim tamo ima privatnih barakaNisu treći sprat ni izlizi kako treba a na prvom već prozore ubacuju...
...Pratio sam gradnju svog stana . To isto tamo rade kupci .
Na trečem spratu stavljaju prozore . na drugom struju . na prvom estrih .. i tako idu gore ... pa onda poslije mjesec parket , ploćice u kupatilu. fina struja klima...
I ako pratiš biraš koje pločice kako da ih postave.. Parket isto tako hočeš na riblju kost ,ili več kako...
Utičnice pomjeraš ja sam čak i dodavao ( što mi nisu niš naplatili .. i još neke stavke sam dodavao...)
Prije estrriha sam proveo dodatnih kablova za zvučnike ,, kučno kino... to sam ja uradio
- Angel_of...
- Posts: 311
- Joined: 24/07/2009 18:43
#2697 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Zna li neko zasto nije pocela gradnja Sarajevo Towera?
Inace, na mail su mi poslali link za anketu, kao koji bi stan, spratnost, orjentaciju...
Inace, na mail su mi poslali link za anketu, kao koji bi stan, spratnost, orjentaciju...
- muha_sa
- Posts: 140370
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#2698 Re: Novogradnja u Sarajevu?
ima li još koja citava zelena površina koja nije zapikana za zgradu 
- Logovan
- Posts: 102731
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#2700 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Ima ona ispred Druge gimnazije ili je i to rezervisano za neki stambeno-poslovni kompleks.Angel_of... wrote:Nema
