Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#2676 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakavdanakneiskustvu »

neki wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Better Man wrote:Može reči ko šta hoće, ali smatram da za ljude koji svaki dan idu naposao autoputem mora se uvesti popust od barem 50%! Kad bi to uradili udvostručio bi im se promet i zarada na autoputu! Ovo što sad rade je čista pljačka i otimačina za ono malo jada od autoputa, a da ne spominjem da dioncia Podlugovi-Jošanica-Podlugovi sve više liči na makadam, a ne autoput!


najskuplja cestarina u ovom dijelu europe,skuplja nego i u hrvatskoj a znamo da su nam plate manje nego u hrvatskoj,ali mislim da je nemoguće izvesti to sa smanjenjem cijene onima koji tuda idu svakodnevno na posao
netacno, promisli malo i svojom glavom nakon sto nesto procitas u Avazu



ne čitam to smeće od novina,uvjerio se sam vozeći se brod-zagreb
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2677 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Better Man wrote:Može reči ko šta hoće, ali smatram da za ljude koji svaki dan idu naposao autoputem mora se uvesti popust od barem 50%! Kad bi to uradili udvostručio bi im se promet i zarada na autoputu! Ovo što sad rade je čista pljačka i otimačina za ono malo jada od autoputa, a da ne spominjem da dioncia Podlugovi-Jošanica-Podlugovi sve više liči na makadam, a ne autoput!
najskuplja cestarina u ovom dijelu europe,skuplja nego i u hrvatskoj a znamo da su nam plate manje nego u hrvatskoj,ali mislim da je nemoguće izvesti to sa smanjenjem cijene onima koji tuda idu svakodnevno na posao
Zasto bi bilo nemoguce?

Putarina se MORA drugacije rjesiti, odnosmo MORA se razdvojiti kategorija TRANZITA od LOKALNE SVAKODNEVNE putarine. Ako se to ne desi stvorit ce se veoma snazan otpor koji bi mogao rezultirati nezeljenim dogadjanjima.
Osim toga, sve da se nista od toga ne desi, lokalne zajednice ce traziti i NACI RJESENJA svog problema. Sa nekoliko kvalitetnih bajpasa na alternativnoj cesti saobracaj ce se potpuno prebaciti na njih, a uzmemo li u obzir cinjenicu da se na nekim dijelovima C5 ovakvi bajpasi NAPROSTO NAMECU, naprimjer veza Tarcin-Visoko (ko ne mora u Sarajevo), dakle vremenom ce autoput dobiti jaku konkurenciju i tada ce se morati uvesti drugacija naplatna politika kako bi se putnici privukli.
Ali zar nije posteno i logicno o tome vec sad razmisljati i traziti optimalna rjesenja?
frngla
Posts: 3347
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#2678 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by frngla »

20 KM je u jednom smjeru Brod - Zagreb... Šta si ti vozio, ja ne znam...

Edit: Popusti na našem autoputu postoje ;)
Gospodče
Posts: 86
Joined: 12/07/2013 10:08

#2679 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Gospodče »

frngla wrote:20 KM je u jednom smjeru Brod - Zagreb... Šta si ti vozio, ja ne znam...

Edit: Popusti na našem autoputu postoje ;)
misliš 20 eura !!!

Mreža auto-puteva u exYU
Image
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2680 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

@dustaban
realno niko (ili vecina) od nas nema nista protiv i sasvim ima smisla u tome sto ti govoris, ali vi bi iz lokalnih zajednica trebali pritisnuti svoje predstavnike u federalnom parlamentu da pokrenu tu inicijativu jer nije ovdje mjeto a ni tema.
Rjesenje moze biti jednostavno. I da vi imate popust na svoju prijavljenu dnevnu rutu od A do B i B-A, a i da se sprijece zloupotrebe jer do C ili D cete placati isto kao i ostali. ACC stiker i zdravo. Elektronika sve radi.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2681 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

kakavdanakneiskustvu wrote:
neki wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
najskuplja cestarina u ovom dijelu europe,skuplja nego i u hrvatskoj a znamo da su nam plate manje nego u hrvatskoj,ali mislim da je nemoguće izvesti to sa smanjenjem cijene onima koji tuda idu svakodnevno na posao
netacno, promisli malo i svojom glavom nakon sto nesto procitas u Avazu

ne čitam to smeće od novina,uvjerio se sam vozeći se brod-zagreb
brod-zagreb cijena 0,06€/km za autoput koji je isplacen prije 20 godina...dakle cijena otprilike kao na nasem putu. Svi ostali autoputevi su im dosta skuplji
kakaljin
Posts: 13497
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#2682 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

drugi_profil wrote:@dustaban
realno niko (ili vecina) od nas nema nista protiv i sasvim ima smisla u tome sto ti govoris, ali vi bi iz lokalnih zajednica trebali pritisnuti svoje predstavnike u federalnom parlamentu da pokrenu tu inicijativu jer nije ovdje mjeto a ni tema.
Rjesenje moze biti jednostavno. I da vi imate popust na svoju prijavljenu dnevnu rutu od A do B i B-A, a i da se sprijece zloupotrebe jer do C ili D cete placati isto kao i ostali. ACC stiker i zdravo. Elektronika sve radi.
kratko i jasno i to se uradi i svi zadovoljni
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#2683 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakavdanakneiskustvu »

dustaban wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Better Man wrote:Može reči ko šta hoće, ali smatram da za ljude koji svaki dan idu naposao autoputem mora se uvesti popust od barem 50%! Kad bi to uradili udvostručio bi im se promet i zarada na autoputu! Ovo što sad rade je čista pljačka i otimačina za ono malo jada od autoputa, a da ne spominjem da dioncia Podlugovi-Jošanica-Podlugovi sve više liči na makadam, a ne autoput!
najskuplja cestarina u ovom dijelu europe,skuplja nego i u hrvatskoj a znamo da su nam plate manje nego u hrvatskoj,ali mislim da je nemoguće izvesti to sa smanjenjem cijene onima koji tuda idu svakodnevno na posao
Zasto bi bilo nemoguce?

Putarina se MORA drugacije rjesiti, odnosmo MORA se razdvojiti kategorija TRANZITA od LOKALNE SVAKODNEVNE putarine. Ako se to ne desi stvorit ce se veoma snazan otpor koji bi mogao rezultirati nezeljenim dogadjanjima.
Osim toga, sve da se nista od toga ne desi, lokalne zajednice ce traziti i NACI RJESENJA svog problema. Sa nekoliko kvalitetnih bajpasa na alternativnoj cesti saobracaj ce se potpuno prebaciti na njih, a uzmemo li u obzir cinjenicu da se na nekim dijelovima C5 ovakvi bajpasi NAPROSTO NAMECU, naprimjer veza Tarcin-Visoko (ko ne mora u Sarajevo), dakle vremenom ce autoput dobiti jaku konkurenciju i tada ce se morati uvesti drugacija naplatna politika kako bi se putnici privukli.
Ali zar nije posteno i logicno o tome vec sad razmisljati i traziti optimalna rjesenja?


pa ne znam da je negdje takva praksa,možda i jeste,samo ja nisam čuo
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#2684 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakavdanakneiskustvu »

frngla wrote:20 KM je u jednom smjeru Brod - Zagreb... Šta si ti vozio, ja ne znam...

Edit: Popusti na našem autoputu postoje ;)


tačno,oko 20 km za pravi autoput,oko 180 kilometara,kod nas za oko 35 kilometara 4,2 km za smijuriju od autoputa,i da ne bude zabune,rekao sam da je najskuplja putarina kod nas s obzirom na naše plate
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2685 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VjecitiStudent »

drugi_profil wrote:Nije sve u profitu. Infrastruktura se ne mjeri na taj nacin.
Pitanje je: jel autoput bolje rjesenje od dosadasnjih cestovnih komunikacija?
Ako mislite da nam ne treba sad, trebace nam nekad, a do tog "nekad" ce se brze stici kad se vec ima autoput.
Drugim, jasnijim rijecima, autoput ce ubrzati i pomoci razvoj. Ta se dobit ne moze iskazati kroz putarinu ili broj vozila.
Zbilja, kako izmjeriti aerodrome u Tuzli, Banjaluci, Unsku prugu?
Da, pravile su to neke bivše države, a sad jedva da imamo novca za njihovo golo održavanje.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2686 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VjecitiStudent »

drugi_profil wrote:@dustaban
realno niko (ili vecina) od nas nema nista protiv i sasvim ima smisla u tome sto ti govoris, ali vi bi iz lokalnih zajednica trebali pritisnuti svoje predstavnike u federalnom parlamentu da pokrenu tu inicijativu jer nije ovdje mjeto a ni tema.
Rjesenje moze biti jednostavno. I da vi imate popust na svoju prijavljenu dnevnu rutu od A do B i B-A, a i da se sprijece zloupotrebe jer do C ili D cete placati isto kao i ostali. ACC stiker i zdravo. Elektronika sve radi.
Nažalost, bojim se da se ništa slično u sljedećih par decenija neće desiti.
Kada bi se na dionici Zenica-Sarajevo uveli dramatični popusti za redovne putnike. one koji tom dionicom svakodnevno tuda idu na posao, prihodi na tom dijelu bi pali za preko 40%.
Jeep27
Posts: 17
Joined: 07/09/2011 14:36

#2687 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Jeep27 »

Gledajuci malo stranicu HAC - Hrvatskih autocesta, dosao sam do slijedecih informacija:
- Da im naplata preko ENC-a daje popust od 21,7 do 33,5% u odnosu na redovnu cijenu putarine i u zavisnosti od sezone. http://hac.hr/hr/cestarina/enc/enc-33-48/
- Cijena putarine po kilometru je jedinstvena za sve autoceste u nadleznosti HAC-a i iznosi preracunato po trenutnom kursu kune i KM oko 0,12 KM po kilometru, bez obzira na vrijeme izgradnje autoceste (ne znam kolika je na dijelu Zagreb - Macelj i u Istri, jer se radi o drugim koncesionarima, ali se i to moze provjeriti).
Dakle, mi smo ipak u rangu sa Hrvatskom po cijeni putarine, a za korisnike prepaid sistema naplate kod njih je veci popust (mislim da je kod nas 10% ili se varam?)
Naravno prosjecna plata u Hrvatskoj je skoro pa duplo veca, nezaposlenost za trecinu manja...
Istina, autoceste i krediti od kojih ih pravimo su skupi i tesko je sve zadovoljiti (napraviti cestu, jeftino se vozati, vracati uredno kredite, odrzavati je, itd.)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2688 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VjecitiStudent »

neki wrote: brod-zagreb cijena 0,06€/km za autoput koji je isplacen prije 20 godina...dakle cijena otprilike kao na nasem putu. Svi ostali autoputevi su im dosta skuplji
Zagreb - Split, 0.063 Eur/km.

Kolika bi ono trebala biti cijena kod nas prema moru?
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#2689 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

Manite prepucavanja, ima li kakvih fotki o novim metrima asfalta? Rekose iz JP Ceste FBiH da ce u julu prvi metri biti na novoj dionici od Bijace prema Pocitelju!
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2690 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

VjecitiStudent wrote:
drugi_profil wrote:@dustaban
realno niko (ili vecina) od nas nema nista protiv i sasvim ima smisla u tome sto ti govoris, ali vi bi iz lokalnih zajednica trebali pritisnuti svoje predstavnike u federalnom parlamentu da pokrenu tu inicijativu jer nije ovdje mjeto a ni tema.
Rjesenje moze biti jednostavno. I da vi imate popust na svoju prijavljenu dnevnu rutu od A do B i B-A, a i da se sprijece zloupotrebe jer do C ili D cete placati isto kao i ostali. ACC stiker i zdravo. Elektronika sve radi.
Nažalost, bojim se da se ništa slično u sljedećih par decenija neće desiti.
Kada bi se na dionici Zenica-Sarajevo uveli dramatični popusti za redovne putnike. one koji tom dionicom svakodnevno tuda idu na posao, prihodi na tom dijelu bi pali za preko 40%.
I ti ovo znas jer si ... lupio?
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2691 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

VjecitiStudent wrote:
drugi_profil wrote:Nije sve u profitu. Infrastruktura se ne mjeri na taj nacin.
Pitanje je: jel autoput bolje rjesenje od dosadasnjih cestovnih komunikacija?
Ako mislite da nam ne treba sad, trebace nam nekad, a do tog "nekad" ce se brze stici kad se vec ima autoput.
Drugim, jasnijim rijecima, autoput ce ubrzati i pomoci razvoj. Ta se dobit ne moze iskazati kroz putarinu ili broj vozila.
Zbilja, kako izmjeriti aerodrome u Tuzli, Banjaluci, Unsku prugu?
Da, pravile su to neke bivše države, a sad jedva da imamo novca za njihovo golo održavanje.
Znaci po tvome, ni dan danas ih ne bi napravili jer smo ko biva kokuzi i ne trebaju nam.
faraon_sa
Posts: 76
Joined: 21/07/2007 16:41

#2692 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by faraon_sa »

kakavdanakneiskustvu wrote:
frngla wrote:20 KM je u jednom smjeru Brod - Zagreb... Šta si ti vozio, ja ne znam...

Edit: Popusti na našem autoputu postoje ;)


tačno,oko 20 km za pravi autoput,oko 180 kilometara,kod nas za oko 35 kilometara 4,2 km za smijuriju od autoputa,i da ne bude zabune,rekao sam da je najskuplja putarina kod nas s obzirom na naše plate
A po cemu je to njihov autoput "pravi", a kod nas "smijurija"? Našem Bosancu niko ziv ne moze ugoditi...
A sto se tice cijena, HR su imali gomilu km autoceste nakon rata, sto im je nastavilo donositi profit i omogucilo daljnju gradnju, pa opet imaju visoke cijene putarine. A mi? Iz rata smo izasli sa porusenim mostovima i cestama koje je prvo trebalo obnoviti, a Juga nam, namjerno ili ne, nije ostavila ni km autoceste. Pocetni uslovi, kod nas i hrvata, su nebo i zemlja i opet su nam cijene tu negdje...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65963
Joined: 03/08/2010 19:04

#2693 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakavdanakneiskustvu »

faraon_sa wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
frngla wrote:20 KM je u jednom smjeru Brod - Zagreb... Šta si ti vozio, ja ne znam...

Edit: Popusti na našem autoputu postoje ;)


tačno,oko 20 km za pravi autoput,oko 180 kilometara,kod nas za oko 35 kilometara 4,2 km za smijuriju od autoputa,i da ne bude zabune,rekao sam da je najskuplja putarina kod nas s obzirom na naše plate
A po cemu je to njihov autoput "pravi", a kod nas "smijurija"? Našem Bosancu niko ziv ne moze ugoditi...
A sto se tice cijena, HR su imali gomilu km autoceste nakon rata, sto im je nastavilo donositi profit i omogucilo daljnju gradnju, pa opet imaju visoke cijene putarine. A mi? Iz rata smo izasli sa porusenim mostovima i cestama koje je prvo trebalo obnoviti, a Juga nam, namjerno ili ne, nije ostavila ni km autoceste. Pocetni uslovi, kod nas i hrvata, su nebo i zemlja i opet su nam cijene tu negdje...


provozaj se pa ćeš valjda skontati u čemu je razlika
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2694 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

VjecitiStudent wrote:
drugi_profil wrote:Nije sve u profitu. Infrastruktura se ne mjeri na taj nacin.
Pitanje je: jel autoput bolje rjesenje od dosadasnjih cestovnih komunikacija?
Ako mislite da nam ne treba sad, trebace nam nekad, a do tog "nekad" ce se brze stici kad se vec ima autoput.
Drugim, jasnijim rijecima, autoput ce ubrzati i pomoci razvoj. Ta se dobit ne moze iskazati kroz putarinu ili broj vozila.
Zbilja, kako izmjeriti aerodrome u Tuzli, Banjaluci, Unsku prugu?
Da, pravile su to neke bivše države, a sad jedva da imamo novca za njihovo golo održavanje.
sacuvaj boze, pa rijec je o vojnim instalacijama... mislis da je neko u jna prije 60 godina mislio na ekonomsku odrzivost izgradnje dvije piste u dubravama i ciljugama... kad se raspadne juga i kada postanu civilni aerodromi :-)
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2695 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

kakavdanakneiskustvu wrote: tačno,oko 20 km za pravi autoput,oko 180 kilometara,kod nas za oko 35 kilometara 4,2 km za smijuriju od autoputa,i da ne bude zabune,rekao sam da je najskuplja putarina kod nas s obzirom na naše plate
... ali nam je izgradnja autoputeva najjeftinija, s obzirom koji smo mi lopovi!
:mrgreen:

Mi trebamo vec jednom prestati da trazimo sadaku zbog nasih plata i zato sto smo opcenito u qurtzu. Ne mora nas autoput biti jeftiniji "zbog nase situacije" vec MI TREBAMO SAMI SEBI DA PODESIMO nasu infrastrukturu.
Naravno i dalje stoji pitanje da li je klasican autoput najbolje rjesenje za nas ovakve kakvi smo. Ali yebayi ga sad, krenuli smo u to i to treba nastaviti. Medjutim, treba itekako propitati MODEL po kojemu cemo to raditi, ovo kako vidimo je dosta traljavo. Podrzavam naravno ideju osposobljavanja domace operative sta god da to kosta, ALI MI NE IDE U GLAVU ovo sta se desava! Ove neke dionice su BRUKA! Onaj ilidzanski ulazak u Sarajevo, bez obzira sto to nije C5 i sto je vec to prokomentarisano...za ono treba neko u zatvor! Ono je makadam. Ali nista bolji nije ni onaj dio autoputa kod Catica. Bozeubrani kakve su ono vijuge i na cesti i na podzidi! Sramota. Gdje je onaj veliki prijeratni ZGP za kojeg bi ovo bilo pichkin smoke?!

I tako dalje.

Ali naplata (moja omiljena tema) je posebna prica. Ne mora nama JP Autoceste primjenjivati nekakvu socijalnu politiku na necemu sto je, kao i sam JP, NASA SVOJINA. Mi samo moramo staviti svima do znanja da prica kako se autoput svugdje placa, pa tako mora i ovdje, nije uopce sporna. Sporno je ovo o cemu ja govorim - pretplata za frekventne korisnike i njihovo razdvajanje od "dzahkad korisnika". Slovenacke plate su visestruko vece od nasih, ali je godisnja vinjeta za Slovence koji koriste slovenacke autoputeve - 95 EUR, jer je Slovenija zemlja Slovenaca, za razliku od Bosne koja je svacija osim nasa!
Dakle, yebe me se kako je to rjeseno u Hrvatskoj, Bugarskoj, Finskoj... mi trebamo konacno traziti rjesenje KOJE NAMA ODGOVARA
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#2696 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by johntra »

kakavdanakneiskustvu wrote:


provozaj se pa ćeš valjda skontati u čemu je razlika
sad, kad ovo čita neko ko nije izašao iz ove lijepe države, rekao bi da je to nešto aman-zaman, a uopšte nije...nema drastične razlike u odnosu na novoizgrađene autoputeve u HR i kod nas, nego je samo fol u okolini...recimo, ideš prema Rijeci i vidiš mega-giga petlje, tunele, potputnjake i slično i onda upoređuješ to sa našim autoputem, gdje konfiguracija terena, bar prema ZE, još ne dozvoljava takvu gradnju...kad se napravi put prema Mostaru, onda ćeš imati istu okolinu kao prema Rijeci ili kao na Dalmatini...kakite vi previše, jer vidi se da niste vidjeli drugih autoputeva, osim onih u Hrvatskoj, tako da teško možete vidjeti sliku šta je to bolje od Hrvatske, a takvih ima, ili šta je to lošije, a recimo, isto se nalazi u EU...
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2697 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

Znam da je nas autoput njemacki za autoput od Beograda do Nisa. Kakva je ono rusevina....
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#2698 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by johntra »

Ma uvijek ima bolje..ne kažem da je sad i naš neki autoban perfektni, mada i na autobanu ima katastrofa dionica, ali nikako ne zaostaje za hrvatskom novogradnjom...recimo, kod Hrvata je dio od Zagreba do odvajanja za Karlovac muka živa, bude mi haman muka...ili recimo, autoputevi u dijelovima Češke, pogotovo Slovačke, sa napuštenim objektima pored puta...isto kao kod nas ona Energopetrolova pumpa, pa puta deset takvih objekata...o ljepoti odmarališta da i ne trošim riječi...
srbijanski su jako loši, ali barem im je cijena realna za nekvalitetu vožnje koju pružaju... :D
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#2699 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Zbog ovakvih eksperta će BiH uvijek biti zadnja rupa. Stranica poslije stranice cviljenja i kukanja.
Kada se ne gadi onda se kuka kako se ne gradi, kada se gradi ona se kuka kako je spore, kako je skupo, kako ništa ne valja, itd...
Ma nema ovdje izlaza dok je ovo mentalitet BiH će uvijek zaostajati za svima, izvinjavam se u kukanju i cviljenju će uvijek biti broj jedan. Pravi malograđanski odgoj.
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2700 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Qler »

Vala ja sam se sit naovozao onim autoputem od sl.borada do zg-a i ne vidim po cemu je to bolji od naseg? Osim sto je stario dobro oronuo? Jos mi je bolji nas sto ima krivina i sto ima nekih desavanja oko tebe, a ne kao gore, samo livada, gdje god pogledas ravno, i osim sto mozes zaspati, nista zanimljivo ti se ne moze desiti...
Post Reply