kakavdanakneiskustvu wrote:
tačno,oko 20 km za pravi autoput,oko 180 kilometara,kod nas za oko 35 kilometara 4,2 km za smijuriju od autoputa,i da ne bude zabune,rekao sam da je najskuplja putarina kod nas s obzirom na naše plate
... ali nam je izgradnja autoputeva najjeftinija, s obzirom koji smo mi lopovi!
Mi trebamo vec jednom prestati da trazimo sadaku zbog nasih plata i zato sto smo opcenito u qurtzu. Ne mora nas autoput biti jeftiniji "zbog nase situacije" vec MI TREBAMO SAMI SEBI DA PODESIMO nasu infrastrukturu.
Naravno i dalje stoji pitanje da li je klasican autoput najbolje rjesenje za nas ovakve kakvi smo. Ali yebayi ga sad, krenuli smo u to i to treba nastaviti. Medjutim, treba itekako propitati MODEL po kojemu cemo to raditi, ovo kako vidimo je dosta traljavo. Podrzavam naravno ideju osposobljavanja domace operative sta god da to kosta, ALI MI NE IDE U GLAVU ovo sta se desava! Ove neke dionice su BRUKA! Onaj ilidzanski ulazak u Sarajevo, bez obzira sto to nije C5 i sto je vec to prokomentarisano...za ono treba neko u zatvor! Ono je makadam. Ali nista bolji nije ni onaj dio autoputa kod Catica. Bozeubrani kakve su ono vijuge i na cesti i na podzidi! Sramota. Gdje je onaj veliki prijeratni ZGP za kojeg bi ovo bilo pichkin smoke?!
I tako dalje.
Ali naplata (moja omiljena tema) je posebna prica. Ne mora nama JP Autoceste primjenjivati nekakvu socijalnu politiku na necemu sto je, kao i sam JP, NASA SVOJINA. Mi samo moramo staviti svima do znanja da prica kako se autoput svugdje placa, pa tako mora i ovdje, nije uopce sporna. Sporno je ovo o cemu ja govorim - pretplata za frekventne korisnike i njihovo razdvajanje od "dzahkad korisnika". Slovenacke plate su visestruko vece od nasih, ali je godisnja vinjeta za Slovence koji koriste slovenacke autoputeve - 95 EUR, jer je Slovenija zemlja Slovenaca, za razliku od Bosne koja je svacija osim nasa!
Dakle, yebe me se kako je to rjeseno u Hrvatskoj, Bugarskoj, Finskoj... mi trebamo konacno traziti rjesenje KOJE NAMA ODGOVARA