Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#2676 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ringhio »

@jefferson

2.0 HDI je motor.

Ah....i ja sam se bio zaletio na continentala, pa procitah par stranica prije neko je komentarisao kako su lose. Ako cemo gledati cjenovno Goodyear U.G. performance je najskuplji, 303 km komad, zatim ide Fulda Kristal Control sa 300 km po komadu, pa poslje toga Alpin A4 sa 284 km komad, tek nakon toga se pojavljuje TS830P s cijenom od 277 km komad.

Postoje razlika izmedju TS830 i TS830P. " Obicni " TS je pravljen za manja auta, dok je " P " tu za veca auta, i Conti je s njima u periodu od 2009 do 2012 pobijedio na 5 zimskih testova.

Sad ponovo...trenutno vozim na Goodyear-u efficientgrip 225/55 r17, prezadovoljan, od zimskih vozio na Savi eskimo, Fuldi Kristal i Pirelli Aquamile. Fuldom sam bio odusevljen, Pirellijem prezadovoljan po mokrom i po " toplijem " vremenu jer nisu bile bucne i odlicno drzale cestu.

Nemoze biti covjek pametan, nisam rejser, daleko od toga, al auto je potesko i treba mi kvalitetna guma da se moze nosit sa samom tezinom, i sa ovom divnom kaldrmom po kojoj se vozimo.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#2677 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Alpin A4. :thumbup:
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2678 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

[quote="Ringhio"]@jefferson

2.0 HDI je motor.

Ah....i ja sam se bio zaletio na continentala, pa procitah par stranica prije neko je komentarisao kako su lose. Ako cemo gledati cjenovno Goodyear U.G. performance je najskuplji, 303 km komad, zatim ide Fulda Kristal Control sa 300 km po komadu, pa poslje toga Alpin A4 sa 284 km komad, tek nakon toga se pojavljuje TS830P s cijenom od 277 km komad.

Postoje razlika izmedju TS830 i TS830P. " Obicni " TS je pravljen za manja auta, dok je " P " tu za veca auta, i Conti je s njima u periodu od 2009 do 2012 pobijedio na 5 zimskih testova.

Sad ponovo...trenutno vozim na Goodyear-u efficientgrip 225/55 r17, prezadovoljan, od zimskih vozio na Savi eskimo, Fuldi Kristal i Pirelli Aquamile. Fuldom sam bio odusevljen, Pirellijem prezadovoljan po mokrom i po " toplijem " vremenu jer nisu bile bucne i odlicno drzale cestu.

Nemoze biti covjek pametan, nisam rejser, daleko od toga, al auto je potesko i treba mi kvalitetna guma da se moze nosit sa samom tezinom, i sa ovom divnom kaldrmom po kojoj se vozimo.[/quote

Ja sam imao isto auto sa istim motorom. Zimi sam koristio Semperit gume koje su mi se pokazale sasvim OK. Možda ne za rejsere, a ti ionako tvrdiš da to nisi, bile su sasvim korektne. Više po hladnom asfaltu nego po snijegu, ali da se ne zavaravamo - koliko realno mi vozimo po snijegu ?
Fulde u toj dimenziji nisam probao ali su mi to definitvno najdraže zimske gume. Onako, čisto subjektivno.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#2679 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by maks_rs »

Ringhio wrote: Nemoze biti covjek pametan, nisam rejser, daleko od toga, al auto je potesko i treba mi kvalitetna guma da se moze nosit sa samom tezinom, i sa ovom divnom kaldrmom po kojoj se vozimo.
Za naše divne puteve najbolje je uzeti gume sa "XL" oznakom ( pojačane nosivost 95T ili 95H). Nisu mnogo skuplje a dosta manje boluju od "bubrega".
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2680 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

Qler wrote:Ja sam danas nabacio zimske opanke :)

Ja razlike :) mekse auto, laksi volan, udobnije... Ali nije stabilan i direktan kao na ljetnim (razlika je u svemu i visinibi sirini i precniku) zaboravio sam kako je udoban na 16'' :)

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 8020X using Tapatalk
I ja danas zamijenio. :-) Ne bih inace mjenjao,al' sam u zadnje dvije sedmice imao dvije situacije u kojim nisam mogao da savladam jedan uspon u mahali,kad je asfalt bio mokar i prljav u isto vrijeme:-D ove ljetne ce ici na otpis,a za novu sezonu cu opet ABD kupiti 4xljetne i voziti par sezona.
User avatar
drug_profi
Posts: 65445
Joined: 16/07/2012 16:00

#2681 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

De nam reci koje su ljetne i koliko stare.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2682 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by madner »

Vala jos dva mjeseca cu uzivat u izgledu mocnih ljetnih opanaka. :D
armin_m
Posts: 64
Joined: 01/07/2014 16:13

#2683 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by armin_m »

Qler wrote:E vakat mi je da kupim nove zimske gume. Dimenzije su 195/60 R15. Meni se cini da je Vredestain Snowtrac trenutno najbolji izbor. Na testovima se pokazala odlicna. Ima li jos kakav konkretan prijedlog, i gdje ih sve ima uzeti. Znam za Savu sa Stupu i za Makbel u Halilovicima.
Debica druze,kod mene je 155 55 r15,nisam nikad imao bolju gumu za zime,mehka druze za leda i snijega top model vjeruj mi ja je koristio i cijelo ljeto,ne izdaje ni na kisi ni na cemu lijepi se za podlogu vjeruj mi...
armin_m
Posts: 64
Joined: 01/07/2014 16:13

#2684 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by armin_m »

hzsa22 wrote:
drugi profil wrote:
hzsa22 wrote:Eh, ako moze mala pomoc :) S obzirom da dolazi zima i da zivim na brdu (citaj Vratnik), koje gume da uzmem za auto (205/55/R16) ? Bilo kakav savjet je dobrodosao, hvala!
Sve zavisi koliko para imas. Goodyear, Continental, ili jeftinije Vredestein, Semperit. Pogledaj i ove testove za zadnjih par godina.Zavisi i jel ti ulicu ciste zimi ili je ugazen snijeg, bljuzga... pa nacin kako inace vozis...itd.
U tom segmentu ja ne stedim jer tu se na razlici od 100-150 maraka na 4 gume ne zelim pitati sta ce biti. Fakticki jedan rezervoar goriva.

...s tipfeler masine...
Ugazen je snijeg tj. bude bljuzga uglavnom :D Pare nisu toliki problem, 20-30 KM razlike po gumi mi nista ne znaci. Na auto od starog sam prosle godine nabacio Michelin Alpine A4 ja mislim i meni su ok bile, guma k'o guma al' je auto vazda po ravnici hodalo. :mrgreen: Je l' Alpine A4 dobar izbor i za mog' konja? :D
debica druze,ja nisam imao nikad bolje zimske gume,ostavio sam ih na laguni i preko ljeta da ih testiram,lijepi za podlogu nebitno da li je to snijeg kisa led ....
User avatar
Qler
Posts: 25839
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2685 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

armine, kasnis par godina...
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2686 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

drugi profil wrote:De nam reci koje su ljetne i koliko stare.
Sportiva Z55,ovo im bila peta sezona. Proizvedene u 15-oj sedmici 2010.:-)
User avatar
drug_profi
Posts: 65445
Joined: 16/07/2012 16:00

#2687 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

romeomoraprezivjeti wrote:
drugi profil wrote:De nam reci koje su ljetne i koliko stare.
Sportiva Z55,ovo im bila peta sezona. Proizvedene u 15-oj sedmici 2010.:-)
Vrhunska guma bi bila dobra i sad ako ima sare. Sprotiva je taj neki nizi razred i 5 ljeta je sasvim dosta od nje. Koja je kilometraza? 30-40K?
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#2688 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _mufljuz_ »

trazim 215 60 16 95-99 H, XL, ili V

pa ako ima neko neki prijedlog akcije i slicno rado poslusam - trebaju mi 2 gume za zimu
User avatar
ami8
Posts: 489
Joined: 23/05/2010 19:01

#2689 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ami8 »

maks_rs wrote:
Ringhio wrote: Nemoze biti covjek pametan, nisam rejser, daleko od toga, al auto je potesko i treba mi kvalitetna guma da se moze nosit sa samom tezinom, i sa ovom divnom kaldrmom po kojoj se vozimo.
Za naše divne puteve najbolje je uzeti gume sa "XL" oznakom ( pojačane nosivost 95T ili 95H). Nisu mnogo skuplje a dosta manje boluju od "bubrega".
Upravo, ja juče kupio Continental TS850 88T XL, dimenzija je 185/60/15 i razlika u cijeni u odnosu na Continental TS850 84T u istoj dimenziji je okruglo 1 KM po gumi. Auto je Citroen Xsara, o utiscima u odnosu na ljetne je još rano govoriti.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2690 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Kupio si pogresne gume, tebi ne treba xl.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2691 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

drugi profil wrote:
romeomoraprezivjeti wrote:
drugi profil wrote:De nam reci koje su ljetne i koliko stare.
Sportiva Z55,ovo im bila peta sezona. Proizvedene u 15-oj sedmici 2010.:-)
Vrhunska guma bi bila dobra i sad ako ima sare. Sprotiva je taj neki nizi razred i 5 ljeta je sasvim dosta od nje. Koja je kilometraza? 30-40K?
48 000 hiljada km ,cijelih.:-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2692 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

ami8 wrote:
maks_rs wrote:
Ringhio wrote: Nemoze biti covjek pametan, nisam rejser, daleko od toga, al auto je potesko i treba mi kvalitetna guma da se moze nosit sa samom tezinom, i sa ovom divnom kaldrmom po kojoj se vozimo.
Za naše divne puteve najbolje je uzeti gume sa "XL" oznakom ( pojačane nosivost 95T ili 95H). Nisu mnogo skuplje a dosta manje boluju od "bubrega".
Upravo, ja juče kupio Continental TS850 88T XL, dimenzija je 185/60/15 i razlika u cijeni u odnosu na Continental TS850 84T u istoj dimenziji je okruglo 1 KM po gumi. Auto je Citroen Xsara, o utiscima u odnosu na ljetne je još rano govoriti.
Sto si kupio XL? Auto ce biti samo neudobnije s njima, nisi nista dobio.
hzsa22
Posts: 1054
Joined: 16/12/2011 18:25

#2693 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hzsa22 »

Znaci overall, na Kia Pro ceed ili Alpin 4 ili Continental TS. Pisaj ga kako god, ode 8 stoja minimalno. Jos jedno pitanje, ima li veze ako je guma proizvedena 2012 ili 2014?
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#2694 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Ne mozes pogrijesiti koju god stavis. Ja za TS850 imam samo rijeci hvale, imao sam ih prije dvije godine dok je bio snijeg. Posebno sam fasciniran lezanjem na mokrom, perfekcija.
Samo novu gumu kupuj, mora ih biti iz septembra 2014, znaci taze.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
drug_profi
Posts: 65445
Joined: 16/07/2012 16:00

#2695 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

romeomoraprezivjeti wrote: 48 000 hiljada km ,cijelih.:-)
Sto se kaze - yebo si im znanje.
Bravo. :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65445
Joined: 16/07/2012 16:00

#2696 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

basicm wrote:Ne mozes pogrijesiti koju god stavis. Ja za TS850 imam samo rijeci hvale, imao sam ih prije dvije godine dok je bio snijeg. Posebno sam fasciniran lezanjem na mokrom, perfekcija.
Samo novu gumu kupuj, mora ih biti iz septembra 2014, znaci taze.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja sam prije vozio zimi na GY, ljeti na Michelin. Bio prezadovoljan. Sada imam oba kompleta Conti. ZA ljetne CPC5 ne mogu da nadjem dovoljno rijeci hvale u ovakvoj godini prepunoj promjena vremena i poprilicne dnevne kilometraze. Bilo je dana i sa 1K km. Ali to nije tema ove emisije.
Nadam se da su i zimske takve jer ih prosle zime nisam imao na cemu testirati. Meni je reper GY UG7 koje su bile fantasticne gume cak i nakon sto sam ih u zadnjoj godini ispekao vozeci ih i preko ljeta, silom prilika.
User avatar
ami8
Posts: 489
Joined: 23/05/2010 19:01

#2697 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ami8 »

direstraits0078 wrote:Kupio si pogresne gume, tebi ne treba xl.

Može li pojašnjenje? Nosivost 84T je 500 kg a 88T 560 kg, rečeno mi je da u odnosu na ove 84 imaju malo ojačane ivice. Ne vidim šta bi to moglo biti tako katastrofalno pogrešno.
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2698 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

hzsa22 wrote:Znaci overall, na Kia Pro ceed ili Alpin 4 ili Continental TS. Pisaj ga kako god, ode 8 stoja minimalno. Jos jedno pitanje, ima li veze ako je guma proizvedena 2012 ili 2014?
Ima, uvijek trazi se popust na starije gume ako u izboru nema novijih guma. Al gledaj da uzimas gume ne starije od 1 godine.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2699 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

hzsa22 wrote:Znaci overall, na Kia Pro ceed ili Alpin 4 ili Continental TS. Pisaj ga kako god, ode 8 stoja minimalno. Jos jedno pitanje, ima li veze ako je guma proizvedena 2012 ili 2014?
Naravno da ima, traži friške gume...
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2700 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

drugi profil wrote:
romeomoraprezivjeti wrote: 48 000 hiljada km ,cijelih.:-)
Sto se kaze - yebo si im znanje.
Bravo. :thumbup:
Sigurno da postoje bolje gume,al' su ove sluzile super u proteklom periodu. One jos uvijek izgledaju dobro kad je sara,bocni zid u pitanju,al' su postale osjetno tvrdje. Mislim da ce nove,opet biti iz continental grupe,i to opet ove iz nizeg cjenovnog ranga.:-)
Post Reply