Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
milojicabrzi
Posts: 2617
Joined: 18/11/2009 12:43

#2651 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by milojicabrzi »

Moguća su odstupanja u kvadraturi, mislim čak do 3 % u projektnim dokumentacijama pa čak i kod predugovora o prodaji to se navodi.

Često kod mjerenja ljudi naprave grešku da ne mjere pragove, pa tu ode 1 m2 :D
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#2652 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

možda nisu debelo malterisali zidove :mrgreen:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#2653 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bach »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/nova-pri ... /150706061


Ako je ovo povoljno, ne znam šta onda znači "nepovoljno".

Code: Select all

"Mi smo godinama prije imali kredite za mlade koji rješavaju stambeno pitanje gdje su oni bili oni koji su morali ispunjavati uvjete koje su banke postavljale. Mi smo u ovom slučaju dali mogućnost aplikantima da oni ne budu podnosioci zahtjeva prema bankama za osiguravanje sredstava. To sada mogu biti i njihovi roditelji, prijatelji...", pojašnjava Lukić.
Baš ti hvala Čedomire Lukiću. Žiranti rastu u saksijama.

Code: Select all

Ministar Lukić dodaje da Kantonalni fond za izgradnju stanova nudi opciju da aplikanti koji ostvare pravo na kupovinu stana pod povoljnijim uvjetima plate 30 posto ukupne cijene stana, dok ostatak plaćaju u ratama (od 60 do 80 jednakih rata) i to bez kamata.
Ubilo se od velikodušnosti. Ko to još može kupiti stan na kredit od pet godina. Sa ratom od 900 maraka. Emina Ganić možda.
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2654 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

Nova Otoka - Tibra (do Kumrovca zgrada)
Ne izgleda loše uopće... Zna li neko cijenu kvadrata?

calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#2655 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by calculator »

gidra wrote:Nova Otoka - Tibra (do Kumrovca zgrada)
Ne izgleda loše uopće... Zna li neko cijenu kvadrata?

Da se gradi na trebevićkim padinama, ili suprotno, na Višnjiku ili sličnom uzvišenju, lokacija ove zgrade bila bi više vrijedna i zanimljiva. Kupiti stan i živjeti u zgradi na Otoci, na lokaciji na kojoj je najveća koncetracija zagađenja - svih mogućih otrova koje imamo u državi, predstavlja tiho, sistematski planirano samoubistvo! IIli blaža forma - buduća borba s nekoliko kancera :-)

Ali, šta zna mladi bošnjački par, željan velegrada i lokacije stana u "centru" grada :(
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2656 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by neki »

calculator wrote: Kupiti stan i živjeti u zgradi na Otoci, na lokaciji na kojoj je najveća koncetracija zagađenja - svih mogućih otrova koje imamo u državi, predstavlja tiho, sistematski planirano samoubistvo! IIli blaža forma - buduća borba s nekoliko kancera :-)
Ne zavaravaj se da je ista bolje u ostatku grada
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#2657 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by archi_a »

gidra wrote:Nova Otoka - Tibra (do Kumrovca zgrada)
Ne izgleda loše uopće... Zna li neko cijenu kvadrata?

2100 sa pdv-om :D :-)
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2658 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

calculator wrote:
gidra wrote:Nova Otoka - Tibra (do Kumrovca zgrada)
Ne izgleda loše uopće... Zna li neko cijenu kvadrata?

Da se gradi na trebevićkim padinama, ili suprotno, na Višnjiku ili sličnom uzvišenju, lokacija ove zgrade bila bi više vrijedna i zanimljiva. Kupiti stan i živjeti u zgradi na Otoci, na lokaciji na kojoj je najveća koncetracija zagađenja - svih mogućih otrova koje imamo u državi, predstavlja tiho, sistematski planirano samoubistvo! IIli blaža forma - buduća borba s nekoliko kancera :-)

Ali, šta zna mladi bošnjački par, željan velegrada i lokacije stana u "centru" grada :(
Pa dobro koja je razlika onda živjeti na Čvili u ulici Džemala B. ili u Gradačačkoj? Ili na Otoci u neboderima?
Pravljeno sve u Titin vakat a cijene stanova haman kao što će Tibra tražiti.
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2659 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

archi_a wrote:
gidra wrote:Nova Otoka - Tibra (do Kumrovca zgrada)
Ne izgleda loše uopće... Zna li neko cijenu kvadrata?

2100 sa pdv-om :D :-)
Ova zgrada me podsjeća na onu novu narandžasto-žutu u Paromlinskoj u kojoj je otvorena pekara/kafić Mrvica, haman iste, makar ovo po renderima što se vidi.
Ako bude kao ona biće odlična i cijena je prihvatljiva sa obzirom da onaj iz Unigradnje traži 2600/2700 KM (također pored Kumrovca zgrada).
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#2660 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Naslovnica »

gidra wrote:Nova Otoka - Tibra (do Kumrovca zgrada)
Ne izgleda loše uopće... Zna li neko cijenu kvadrata?

Da li ti uopšte znaš tačnu poziciju te zgrade?! Da li si pogledao gdje namjeravaju da je izgrade?!
Ovaj render mogu puštati samo nekome ko nikada u životu nije vidio lokaciju buduće zgrade! Lafo okolo zelenilo, drveće, parking?! :lol:
Ja fakat ne znam koji su ovo likovi koji kupuju stanove u ovakvim zgradama, pogotovu ako namjeracaju da žive u njima?
Eno ona na Stupu, tik uz nadvožnjak, cirkus. Ova kod Kumrovca, isto tako. Uglavili je na 20m slobodnog prostora između glavne ceste i onog centra iza. Eno na mjestu bivše Uniklime Tibra gradi nebodere. Da ne spominjem onaju uber urbicid na Stupu! Na M.Dvoru one 2-3 zgrade što se grade, cijene oko 4000km. Razumio bih donekle ako će ljudi kupiti te stanove, pa praviti poslovne prostore, ali za živjeti, odgajati djecu... :roll:
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#2661 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Naslovnica »

...
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2662 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

Naslovnica wrote:
gidra wrote:Nova Otoka - Tibra (do Kumrovca zgrada)
Ne izgleda loše uopće... Zna li neko cijenu kvadrata?

Da li ti uopšte znaš tačnu poziciju te zgrade?! Da li si pogledao gdje namjeravaju da je izgrade?!
Ovaj render mogu puštati samo nekome ko nikada u životu nije vidio lokaciju buduće zgrade! Lafo okolo zelenilo, drveće, parking?! :lol:
Ja fakat ne znam koji su ovo likovi koji kupuju stanove u ovakvim zgradama, pogotovu ako namjeracaju da žive u njima?
Eno ona na Stupu, tik uz nadvožnjak, cirkus. Ova kod Kumrovca, isto tako. Uglavili je na 20m slobodnog prostora između glavne ceste i onog centra iza. Eno na mjestu bivše Uniklime Tibra gradi nebodere. Da ne spominjem onaju uber urbicid na Stupu! Na M.Dvoru one 2-3 zgrade što se grade, cijene oko 4000km. Razumio bih donekle ako će ljudi kupiti te stanove, pa praviti poslovne prostore, ali za živjeti, odgajati djecu... :roll:
Da li ti znaš gdje se ovo gradi?
Ovo i jeste Tibra na mjestu nekadašnje Uniklime i ne vidim šta je sporno i ne prave nebodere? Prostora ima na bacanje, Uniklima se ruši ako već nije srušena.
Tibra ima šansu za popravku u odnosu na ono što je napravila na Stupu i bolje i ovo nego stara, srušena industrijska zona.
Šta je sporno za odgajanje djece, ako se napravi kao što render prikazuje? Dom Zdravlja, Bingo, Konzum, pijace, škola 300m zračne linije udaljena?
Mana je jedino blizina glavne gradske saobraćajnice, ali kad može Unigradnja, Butmir pa Butmir pored Elektroprivrede, pa Importane, pa nove zgrade na Marin Dvoru zašto ne bi mogla i Tibra?

Spratnost zgrade je do 11 spratova. Regulacioni plan postoji: http://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov.b ... dopune.pdf
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#2663 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Naslovnica »

Moja greška, čim sam postao skontao sam da je riječ o drugoj zgradi i da sam se zeznuo.
Obrisao, ali je očito bilo kasno! :-)
Sorry!!!
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2664 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mali_milojica »

Ima ona novogradnja gore na Bjelavama,gdje je Libijska ambasada,malo iznad,da me ubijes ne znam kako se zove.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2665 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by StupskaBitanga »

mali_milojica wrote:Ima ona novogradnja gore na Bjelavama,gdje je Libijska ambasada,malo iznad,da me ubijes ne znam kako se zove.
http://www.delinginvest.ba/
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#2666 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by P308 »

Ima po Mejtasu i Bjelavama bas finih novogradnji.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2667 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by seoBIH »

Kakav je Šip za stanovanje kao naselje? Gore oko Konzuma :)
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#2668 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Capsicum »

seoBIH wrote:Kakav je Šip za stanovanje kao naselje? Gore oko Konzuma :)
Zavisi... U principu je Sip fino, mirno naselje. Samo sto su ga opstinske strukture potpuno zapostavile. Meni ne ide u glavu da za tolike godine Opstina Centar nije nasla za shodno da napravi npr. jedan kosarkaski teren ili nesto slicno za mlade (doduse vidim niklo je nesto gore iznad dzamije, ali u donjem dijelu nema nista), ali su zato dozvolili gradnju 365 auto salona i servisa. Cak se nisu udostojili da naprave stazicu da mozes bezbjedno prosetati ili provozati bicikl do Betanije, da ne govorim da odes pjeske do grada... Nekako si osudjen na motorizovani prevoz. Umjesto da se planski razvija ovo naselje kad vec kreces od nule, sto je jedinstvena prilika za ovu Opstinu, kakvu vjerovatno vise nece imati nikad, kako stvari stoje, ovo ide po standardnom BH kriminalnom modelu... Ko zna na sta ce to izaci na kraju. Mozda bude fantasticno naselje, za sta definitivno ima super potencijal, a mozda se pretvori u spavaonu.

Pozitivne strane - nema nekog veceg kriminala, mirno je, jako si blizu grada (autom 2-3 minute), autobusi idu cesto kroz bare. Recimo da je daleko bolja varijanta, po mom misljenju, od Stupa/Tibre.
User avatar
rajv0sa
Posts: 3160
Joined: 19/10/2010 00:31
Location: sektaland

#2669 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by rajv0sa »

Fina zgrada ,eto ima i zelenila za ove travare. Drastično ljepše nego što je bilo do sad. Al ja ne znam gori narod od nas, nemoj ništa da se mijenja, al hoćemo promjene na bolje. Konstanto isti likovi nema na koje načine ne blate načelinka,uvredne neprikladne i za istok na koševu, i to uglavnom oni koji s novim gradom imaju veze ko i ja sa Melburnom. Ljudi sve gledaju kroz percepciju stranke, ako su Memić i Koldžo ublehe, ne mora značit da je i on.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2670 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by JThomas »

za sve iole bitnije i vrijednije odluke se pita (i) centrala, i zbog toga je u našoj stvarnosti potpuno pravilno gledati kroz percepciju stranke. sve je halka. da neće da sluša ne bi ni postao načelnik.
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2671 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

da prebacim post sa druge teme i ovdje...
gidra wrote:Da li neko zna kakav je kvalitet gradnje zgrada na Čengić Vili u ulici Fetaha Bećirbegovića, gradile se zgrade nekad oko 85 godine ja mislim, tamo oko osnovne škole Čengić Vila 1?

I koja zgrada na Malti ima nadimak "oficirka"?

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#2672 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Onako, srednja žalost. Prvi problem su orijentacija zgrada i stanova. Konkretno ova koja je na slici. Jedni stanovi gledaju samo zapadno, a drugi samo istočno. U jednima treba ti klima ljeti, u drugima grijalica. Zidovi su tanki. Pa i vanjski. Mislim da je u ulazu po četiri stana po 60 kvadrata. I svi imaju sličan tlocrt. Mala kuhinja je sa trpezarijom (spojenom sa dnevnim), a dnevni boravak je ogroman. Spavaća soba je više ko dječija soba. Pošto su prozori od zida do zida, nemaš puno izbora kod razmještaja. Balkon je povelik. Ali malo glup sa udubljenjem jednim dijelom. Šupe su na vrhu zgrade, stubište ima ostavu na međuspratu, ali nema prozora za zračenje. Ne mogu se više sjetiti.

Oficirke neko zove manje zgrade od po pet spratova pored tih. Stanovi su u njima oko 90 kvadrata. Ako ništa orijentacija im je bolja. Ne mogu se sjetiti jesu li dvostrani stanovi (Istok - Jug) - mislim da jesu.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#2674 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by MrShadow »

http://www.benis.ba/projekti/poslovno-s ... aj-tekija/

Zivo me zanima koliko ce stanova ovi prodati, kvadrat izmedju 3,5 i 4 000 Km.
Pa u Bosmalu je trenutno kvadrat 3,000, a pola zgrada u novogradnji gdje god je cijena iznad 2200 zjapi poluprazno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#2675 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

MrShadow wrote:http://www.benis.ba/projekti/poslovno-s ... aj-tekija/

Zivo me zanima koliko ce stanova ovi prodati, kvadrat izmedju 3,5 i 4 000 Km.
Pa u Bosmalu je trenutno kvadrat 3,000, a pola zgrada u novogradnji gdje god je cijena iznad 2200 zjapi poluprazno.
Ne znam zašto je toliko čudo? Pa radi se o lokaciji. I tržištu. Tako da poređenje sa Bosmalom nije ok. Jer lokacija nije ista. Nebitno što je to nekome plus. Pa imaju stanovi na Ilidži koji idu ta 3500 KM po kvadratu. Ima kupaca, i to je to.
A u Bosmalu nije cijena samo problem, već i mjesečno održavanje.

Može biti i da je nekome lokacija bezveze u poređenju sa tim zgradama od 2200 KM koje zjape prazne. Ali, gledajući od Ante Markovića koji je prodavao po sličnoj cijeni zgradu koja jeste blizu toj spomenutoj, a njegova zgrada je čak na boljoj poziciji, to je ta cijena.

A u tom rejonu cijene polovnih stanova znaju ići za 3000 milje.

Zanimljiva je trenutna situacija sa stanogradnjom. Prave se sve više stanovi za bogataše - a čak su i stanovi za 1600 KM za ogromnu većinu luksuz. Kapitalizam u povoju. Samo nek se gradi, pa i urbicid sa Tibrom ja smatram boljim nego da je ništa. Jer Tibra je slomila nenormalne cijene polovnih stanova.
Post Reply