Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#2651 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

VjecitiStudent wrote:
tec wrote:
VjecitiStudent wrote:@drugi_profilne znam kako cemo dalje ako tebe ne ubjedimo da je izgradnja potrebna.

Zar nema neka studija svima dostupna?
:lol: :-) :lol: :thumbup: Tvoja svetinja pisana 99.
S obzirom da ta studija jeste svima dostupna, možeš li nam ukratko izložiti sve njene promašaje?
- Kada je napravljena studija Savu se prelazilo pontonskim mostom.
- Svi u BiH poznaju situaciju 97-98 a to su godine koje su korištene kao reference za buduće kretanje saobraćaja u BiH.
- Drugi podatci korišteni su statistike od prije rata kada je broj automobila bio 50% sadašnjeg.
- Izvještaj su radile osobe koje nisu poznavale ništa o BiH i jedini kontakt sa BiH je bilo ratno razaranje.
- Dovoljno govori da EBRD i EiB ga nisu našli relevantnim za izgradnju infrastruktura u BiH.
- itd... mogu do sutra ali je džabe govoriti osobi koja ne vidi prst ispred oka.

Nije potrebno ni reci da je ista firma koja je radila studiju (donacija vlade Japana) nakon nje radila nekoliko studija sve u rs jer po njima je fbih bila ekonomski interesantna. A

Ti možeš nastaviti slijepo pratiti nešto što nije bilo relevantno kada je bilo napisano jer je bila jedna od serije studija koje su takozvane razvijene države poklanjale kao 'donacije'. I sve do zadnje bezvrijedne, jer niti su poznavali područje niti koristili relevantne statistike.

Dalje o tom smeću neću diskutirati pa izvoli ovo je tvoj forum i ti nastavi ga spamovati kako hoćeš, iako u naslovu piše 'pregled izgradnje' a ne studije iz prošlog milenija.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2652 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VjecitiStudent »

respo wrote:zajebi studiju
koliko bi trebalo dijaspori da dodje u bih a koliko treba danas
koliko treba busevima da dodju u europu a koliko bi im trebalo
koliko njih bi doslo posjetiti sarajevo i druge krajeve kad imaju autoput a koliko ih sada odustane kad vide da je vukojebina i to sve bez turista

i da te pitam jebes li ti sta drugo osim nas?
:-)

S obzirom na udaljenost država u kojima se nalazi najveći dio naše dijaspore, čini mi se da je avion ubjedljivo najdraže prevozno sredstvo naše dijaspore i da to nikakav autoput ne može promijeniti.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2653 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

Rasprava vam je besmislena. Poredjenje sa drugim zemljama i sistemima nema ama bas nikakvog smisla. Ali kad vec poredite, onda to ucinite do kraja, u svim detaljima, ukljucujuci GDP, naseljenost, prostranstvo, geografske specificnosti...

Mi nismo cak uporedivi ni sa susjednom Hrvatskom. Njen oblik kifle i onolika obala su neuporedive cinjenice sa onim sto imamo u BiH. Cak i da nemamo ovu entitetsku podjelu, koja je posebna prica sa aspekta izgradnje infrastrukture(!), mi imamo tu brdovitu situaciju koja se mora uvaziti i imamo cinjenicu koncentracije stanovnistva u nekoliko zona koje i nisu previse udaljene jedna od druge. Imamo i nesto sto ja uporno pokusavam ovdje naglasiti - prvu klicu megapolis zone, Sarajevsko-Zenicku kotlinu. To je jedinstvena zona u kojoj imamo intenzivnu DNEVNU komunikaciju i ta cinjenica se MORA UZETI U OBZIR.
Autoput, kao rjesenje transporta unutar takve zone moze biti prepreka umjesta unapredjenja. Ja upravo imam takve rezerve i pokusavam konkretnim primjerima na to ukazati.

Ali kako god, svaka drzava bi trebala da ovom pitanju pristupi na nacin zadovoljenja svojih REALNIH potreba, na temelju KONKRETNIH prostornih, ekonomskih, pa i politickih pretpostavki.

Medjutim, osjecaj za realno i konkretno je upravo nas najveci nedostatak.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2654 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VjecitiStudent »

tec wrote:
VjecitiStudent wrote: S obzirom da ta studija jeste svima dostupna, možeš li nam ukratko izložiti sve njene promašaje?
- Kada je napravljena studija Savu se prelazilo pontonskim mostom.
- Svi u BiH poznaju situaciju 97-98 a to su godine koje su korištene kao reference za buduće kretanje saobraćaja u BiH.
- Drugi podatci korišteni su statistike od prije rata kada je broj automobila bio 50% sadašnjeg.
- Izvještaj su radile osobe koje nisu poznavale ništa o BiH i jedini kontakt sa BiH je bilo ratno razaranje.
- Dovoljno govori da EBRD i EiB ga nisu našli relevantnim za izgradnju infrastruktura u BiH.
- itd... mogu do sutra ali je džabe govoriti osobi koja ne vidi prst ispred oka.

Nije potrebno ni reci da je ista firma koja je radila studiju (donacija vlade Japana) nakon nje radila nekoliko studija sve u rs jer po njima je fbih bila ekonomski interesantna. A

Ti možeš nastaviti slijepo pratiti nešto što nije bilo relevantno kada je bilo napisano jer je bila jedna od serije studija koje su takozvane razvijene države poklanjale kao 'donacije'. I sve do zadnje bezvrijedne, jer niti su poznavali područje niti koristili relevantne statistike.

Dalje o tom smeću neću diskutirati pa izvoli ovo je tvoj forum i ti nastavi ga spamovati kako hoćeš, iako u naslovu piše 'pregled izgradnje' a ne studije iz prošlog milenija.
I opet nigdje odgovora, 'ponton na savi', kojeg u studiji nigdje nema, ti je izgleda jedini argument?

Donirane studije su sve odron???
Pa gdje su onda te silne referentne preporuke domace pameti? Nije valjda da sve radimo 'nako, ko što kolega gore reče "zajebi studiju"????

Ponton na Savi se u studiji uopće ne spominje, vec se kao polazne osnove uzimaju broj i distribucija stanovnika, populacijske prognoze, prognoze rasta GDP-a, prognoze rasta broja vozila, ... i studija je donijela odredjene zakljucke i preporuke, koje se znacajno razlikuju od preporuka domace studije.

Famozna domaca studija, koja je, pretpostavljam, teoretska osnova za trenutne astronomske troskove, gle cuda, koristi istu metodologiju i u velikom dijelu je prepisala tvoj 'odron od studije'

Na osnovu koje studije izvodljivosti mi sada lupamo stotine miliona?
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#2655 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by The BEN10 »

dustaban wrote:Ali kako god, svaka drzava bi trebala da ovom pitanju pristupi na nacin zadovoljenja svojih REALNIH potreba, na temelju KONKRETNIH prostornih, ekonomskih, pa i politickih pretpostavki.
Medjutim, osjecaj za realno i konkretno je upravo nas najveci nedostatak.
Pa to je ono o čemu @Vječiti i govori čitavo vrijeme. Ako će naša logika biti gradi zato što drugi imaju, a koje su btw izgradili kada je ekonomska kriza bila mnogo manja, onda...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#2656 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by respo »

VjecitiStudent wrote:
:-)

S obzirom na udaljenost država u kojima se nalazi najveći dio naše dijaspore, čini mi se da je avion ubjedljivo najdraže prevozno sredstvo naše dijaspore i da to nikakav autoput ne može promijeniti.
svejedno koliko njih dodje autom?
avion jeste najbrzi al se ne ide avionima
pa svaki bi poljak ceh i madjar onda okupirao jadranske aerodrome al nesto ne vidim te guzve na njima nego kolone automobila
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2657 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

Nije sve u profitu. Infrastruktura se ne mjeri na taj nacin.
Pitanje je: jel autoput bolje rjesenje od dosadasnjih cestovnih komunikacija?
Ako mislite da nam ne treba sad, trebace nam nekad, a do tog "nekad" ce se brze stici kad se vec ima autoput.
Drugim, jasnijim rijecima, autoput ce ubrzati i pomoci razvoj. Ta se dobit ne moze iskazati kroz putarinu ili broj vozila.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#2658 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

VjecitiStudent wrote: I opet nigdje odgovora, 'ponton na savi', kojeg u studiji nigdje nema, ti je izgleda jedini argument?

Donirane studije su sve odron???
Pa gdje su onda te silne referentne preporuke domace pameti? Nije valjda da sve radimo 'nako, ko što kolega gore reče "zajebi studiju"????

Ponton na Savi se u studiji uopće ne spominje, vec se kao polazne osnove uzimaju broj i distribucija stanovnika, populacijske prognoze, prognoze rasta GDP-a, prognoze rasta broja vozila, ... i studija je donijela odredjene zakljucke i preporuke, koje se znacajno razlikuju od preporuka domace studije.

Famozna domaca studija, koja je, pretpostavljam, teoretska osnova za trenutne astronomske troskove, gle cuda, koristi istu metodologiju i u velikom dijelu je prepisala tvoj 'odron od studije'

Na osnovu koje studije izvodljivosti mi sada lupamo stotine miliona?
Koje statistike kada je više od pola stanovništva bile izbjeglice.

Hajde nastavi se praviti budalom ono sto tvojoj tezi ne odgovara zaobiđeš. Za tebe jedini 'sveti' dokument BiH infrastrukture rađen u porušenoj državi. :lol:
Gle glupih EBRD I EIB dali preko €800 miliona za autoceste u BiH a sveti japanci 99 rekli da je neisplativo. Možda njima taj sveti dokument nije došao. :-) :lol:
Po tebi je 1948 Evropa trebala napraviti sveti dokument o budućem razvoju infrastruktura, naravno koristeći statistiku prometa iz 1946-1947.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#2659 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Comrad »

Cinjenica je da ce drzava imati prihode od autoputa. Isto tako je cinjenica ako se pare ne uloze, da ce ih administracija i politicari pojesti. I nije mi jasno kako neko moze zagovarati neizgradnju puteva?

Takodjer, treba imati na umu da mi gubimo dosta potencijalnog transporta. Ne moze se gledati trenutno stanje i na osnovu toga raditi neke projekcije. To je isto da uzmes sad neki put koji je razoren, nikakav, niko ne vozi njime jer ne valja qrcu i onda kazes, taj put se ne treba raditi niti sredjivati, evo imamo brojilo koje pokazuje da je veoma slab saobracaj na istom.

@Vjeciti, e takva je tvoja prica. Potencijala ima, imas turiste koje idu prema hrvatskoj, imas hrvate koji idu prema jugu, imas citavu bih koja ide na more + gdje je tu transport, luka Ploce, luka Rijeka. A eventualno nekad u buducnosti da imamo i mi luku u Neumu, ovaj put moze samo doprinijeti razvoju, nikako otezati. Da ne govorimo o unutrasnjoj povezanosti zemlje.

To je opet samo jedna strana, gdje je brzina putovanja, sigurnost, manje zagadjenje okolisa itd.

Dakle, beneficije su ogromne i glupo je gledati samo profit, kad cemo profitirati dugorocno sto direktno, sto indirektno. I nema drzave na svijetu da joj neke dionice nisu isplative, pa su ih opet napravili. Jbg, negdje uberes pare, negdje ih izgubis.

Ako ce nama osnovni izvor zarade biti prihodi od autoputa i ako ga zbog zarade trebamo graditi, onda najbolje da se svi kolektivno roknemo. Drzava mora traziti druge branse gdje ce uzimati lovu. A autoput je tu da samo pomogne i olaksa ljudima da rade, da olaksa i ubrza prijevoz robe i sl.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2660 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

Comrad wrote: Ako ce nama osnovni izvor zarade biti prihodi od autoputa i ako ga zbog zarade trebamo graditi, onda najbolje da se svi kolektivno roknemo. Drzava mora traziti druge branse gdje ce uzimati lovu. A autoput je tu da samo pomogne i olaksa ljudima da rade, da olaksa i ubrza prijevoz robe i sl.
Ja bih da stanemo na ovome... da olaksamo ljudima koji zive uz autoput, rade u drugom mjestu i koriste ga SVAKODNEVNO
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#2661 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Comrad »

dustaban wrote:
Comrad wrote: Ako ce nama osnovni izvor zarade biti prihodi od autoputa i ako ga zbog zarade trebamo graditi, onda najbolje da se svi kolektivno roknemo. Drzava mora traziti druge branse gdje ce uzimati lovu. A autoput je tu da samo pomogne i olaksa ljudima da rade, da olaksa i ubrza prijevoz robe i sl.
Ja bih da stanemo na ovome... da olaksamo ljudima koji zive uz autoput, rade u drugom mjestu i koriste ga SVAKODNEVNO
Pa nece morati koristiti autoput? Znam, sad kad rade onu tamo dionicu primorani su, ali polako bice alternativni pravci za sve.

Ne moze se sada raditi uporedo mreza magistrala i autoput. I suludo je zaustaviti ovakav projekat zbog nekolicine ljudi koji moraju ici na posao. Ja razumijem gnjev tih ljudi, ali mislim da se u buducnosti moze naci neko rjesenje. Dati im ako nista neku vrstu snizenja ili nesto slicno.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2662 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

Comrad wrote:
dustaban wrote:
Comrad wrote: Ako ce nama osnovni izvor zarade biti prihodi od autoputa i ako ga zbog zarade trebamo graditi, onda najbolje da se svi kolektivno roknemo. Drzava mora traziti druge branse gdje ce uzimati lovu. A autoput je tu da samo pomogne i olaksa ljudima da rade, da olaksa i ubrza prijevoz robe i sl.
Ja bih da stanemo na ovome... da olaksamo ljudima koji zive uz autoput, rade u drugom mjestu i koriste ga SVAKODNEVNO
Pa nece morati koristiti autoput? Znam, sad kad rade onu tamo dionicu primorani su, ali polako bice alternativni pravci za sve.

Ne moze se sada raditi uporedo mreza magistrala i autoput. I suludo je zaustaviti ovakav projekat zbog nekolicine ljudi koji moraju ici na posao. Ja razumijem gnjev tih ljudi, ali mislim da se u buducnosti moze naci neko rjesenje. Dati im ako nista neku vrstu snizenja ili nesto slicno.
Pa o cemu ja svo vrijeme govorim?!

Ne radi se o "nekolicini" ljudi. Sve sto zivi na potezu SA-ZE ima interes da kupi vinjetu, cak i oni kojima ne treba svakodnevno.
U tome jeste fol autoputeva - NAMAMI te da se vozis vise nego prije njega. Kao sto mi rece jedan prijatelj iz Zagreba koji ima vikendicu na moru, prije sam isao dole dvaput godisnje, a sad minimalno osam puta!
Za nekog ko koristi autoput osam puta godisnje i nekoga ko to radi dvjestotinjak puta... fakat je nepravedno da ga isto placaju.
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2663 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

dustaban wrote:
Comrad wrote: Ako ce nama osnovni izvor zarade biti prihodi od autoputa i ako ga zbog zarade trebamo graditi, onda najbolje da se svi kolektivno roknemo. Drzava mora traziti druge branse gdje ce uzimati lovu. A autoput je tu da samo pomogne i olaksa ljudima da rade, da olaksa i ubrza prijevoz robe i sl.
Ja bih da stanemo na ovome... da olaksamo ljudima koji zive uz autoput, rade u drugom mjestu i koriste ga SVAKODNEVNO
Svako svoje rane lize.
Evo jel ti sta lakse ako ti kazem da i ja smatram da svi koji dokazu da svaki dan putuju od A do B radi posla, trebali dobiti popust na putarinu, tj. mjesecnu vinjetu koja bi bila recimo cca. 50% ukupne cijene za 23 dana po dvije voznje.
Moze se cak i ograniciti vazenje iste samo na toj relaciji, tako da ako hoces npr. U Zenicu moraces platiti, tj. nece ti se rampa otvoriti, ili zadrzati ovaj sistem naplate sa ovim ACC stikerima, s tim da se vama elektronski izvrsi povrat 50% na izlasku na tackama koje su oznacene kao A ili B.

Samo sto nije bitno sta ja mislim ili bilo ko od forumasa, nego je bitno da npr. poslanici iz Kaknja, Visokog i sl. u parlamentu FBiH pokrenu inicijativu. a to je vec do vas - njihove izborne baze.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3901
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#2664 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Vitezanin »

Ako superbogata Norveška nema autocestu do Bergena (300 000), zašto bi je mi pravili do Mostara (100 000)?
Nije valjda da je razlog za to tranzit do Dubrovnika (45000)?[/quote]


Kakve veze BiH ima s Norveškom???????

Mislim nebitno- autoput se već pravi kroz BiH, usporedba s bilo kim I donošenje zaključaka na temelju toga je apsolutno besmisleno.
User avatar
felix10
Posts: 87
Joined: 19/06/2013 10:57

#2665 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by felix10 »

Image

Najnoviji izvjestaj (juni 2013) :)
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#2666 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

ko je naucio ici autputem, ici ce... ko nije, nece i jasno kao dan...

sindrom "madzarskog seljaka" najbolje objasnjva situaciju...

slucaj... 4 ljudi radi u istoj firmi... svi dobijaju mjesecno po 300KM, za prevoz... svaki ponedjeljak sipaju po 50KM, mjesecno znaci na gorivo trose hajmo reci 250KM.... za putarinu bi im trebalo oko 60KM, sa acc-om, 6 KM manje... i opet idu starom cestom, cak i sada kada u donjoj vogosci rade cestu i gube po 20tak minuta bar u redu (sto je pola putovanja)...

Ako iko ima, imaju ti iz "tog auta"..ali...
Gospodče
Posts: 86
Joined: 12/07/2013 10:08

#2667 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Gospodče »

Tuzla bi MORALA započeti svoj krak prema Johovcu, kao izlaz na 5c

totalna je glupost pravit paralelu na Orašje

Image
User avatar
felix10
Posts: 87
Joined: 19/06/2013 10:57

#2668 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by felix10 »

felix10 wrote:Image

Najnoviji izvjestaj (juni 2013) :)
Moze li mi neko reci zasto se ova dionica Butila-Vlakovo ne gradi ako su sredstva obezbjedjena, ili je greska na slici ?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2669 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by StupskaBitanga »

Tenderska procedura u toku radovi počinju u augustu
nuki_cika
Posts: 1155
Joined: 06/07/2010 16:19

#2670 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by nuki_cika »

Ja mislim da su radovi već počeli.Danas vidim onde kod butila rovokopac već kopa i ubacije u kamione zemlju
User avatar
vedo_dz
Posts: 85
Joined: 13/11/2011 13:39

#2671 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by vedo_dz »

Jel se zna koja firma je dobila posao
User avatar
Better Man
Posts: 18732
Joined: 01/10/2006 20:10

#2672 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Better Man »

Može reči ko šta hoće, ali smatram da za ljude koji svaki dan idu naposao autoputem mora se uvesti popust od barem 50%! Kad bi to uradili udvostručio bi im se promet i zarada na autoputu! Ovo što sad rade je čista pljačka i otimačina za ono malo jada od autoputa, a da ne spominjem da dioncia Podlugovi-Jošanica-Podlugovi sve više liči na makadam, a ne autoput!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65983
Joined: 03/08/2010 19:04

#2673 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakavdanakneiskustvu »

Better Man wrote:Može reči ko šta hoće, ali smatram da za ljude koji svaki dan idu naposao autoputem mora se uvesti popust od barem 50%! Kad bi to uradili udvostručio bi im se promet i zarada na autoputu! Ovo što sad rade je čista pljačka i otimačina za ono malo jada od autoputa, a da ne spominjem da dioncia Podlugovi-Jošanica-Podlugovi sve više liči na makadam, a ne autoput!


najskuplja cestarina u ovom dijelu europe,skuplja nego i u hrvatskoj a znamo da su nam plate manje nego u hrvatskoj,ali mislim da je nemoguće izvesti to sa smanjenjem cijene onima koji tuda idu svakodnevno na posao
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2674 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

Better Man wrote:Može reči ko šta hoće, ali smatram da za ljude koji svaki dan idu naposao autoputem mora se uvesti popust od barem 50%! Kad bi to uradili udvostručio bi im se promet i zarada na autoputu! Ovo što sad rade je čista pljačka i otimačina za ono malo jada od autoputa, a da ne spominjem da dioncia Podlugovi-Jošanica-Podlugovi sve više liči na makadam, a ne autoput!
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2675 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Better Man wrote:Može reči ko šta hoće, ali smatram da za ljude koji svaki dan idu naposao autoputem mora se uvesti popust od barem 50%! Kad bi to uradili udvostručio bi im se promet i zarada na autoputu! Ovo što sad rade je čista pljačka i otimačina za ono malo jada od autoputa, a da ne spominjem da dioncia Podlugovi-Jošanica-Podlugovi sve više liči na makadam, a ne autoput!


najskuplja cestarina u ovom dijelu europe,skuplja nego i u hrvatskoj a znamo da su nam plate manje nego u hrvatskoj,ali mislim da je nemoguće izvesti to sa smanjenjem cijene onima koji tuda idu svakodnevno na posao
netacno, promisli malo i svojom glavom nakon sto nesto procitas u Avazu
Post Reply