Izrael je opet pocinio zlocin!

Locked
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2651 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

ld wrote:
exliberal wrote:
bogoljub wrote:Sjeca li se iko Izraela!?
Izraela koji je za 6 dana pobijedio 5 najvecih arapskih vojski koje su bile naoruzane i avionima i tenkovima i svim i svacim!
6. dana, i gotovo 5 silnih armija porazeno!
"mocni" Izrael se evo 20 dana pati oko jedne sakice ljudi, koji niti Aviona, niti halikoptera, niti tenka imaju!
Ako usporedimo ovaj rat sa ratom od 6 dana, moramo istaci da je Izrael itekako uplasen i oslabio.
Uostalom samo slabici ubijaju djecu i zene, samo salabici nemaju MUDA muski se boriti. samo slabici sebi dozvoljavaju da cine nasilje drugima!
dvije stvari brkas

rat izmedju armija na manje vise otvorenom prostoru i rat protiv gerile koja se skriva u naseljenim mjestima.
pobjedu odnosi strana koja ima kvalitetne vojnike i oficire
koji posjeduju visok moral i zelju za borbom,bilo da se radi o odbrani ili napadu,ukoliko su jos uz to i ti vojnici jos doboro obuceni i dobro opremljeni i vode ih sposobni i posteni oficiri i postoji dobra koordinacija izmedju tih oficira i njihovih jedinica,ta strana ce odnijeti pobijedu
sve to je izrael imao u proslim ratovima i sve ovo arapi nisu imali,jer arapske vojske su bile rezimske vojske
i ne brkaj borbenost i sposobnost arapskog covjeka i arapa koji se bori u rezimskoj vojsci,jer iako zvuci apsurdno,ali je ogormna razlika
uzmi samo hizbullah,koji su arapi i usporedi kvalitetu njihovog borca sa bilo kojim drugim vojnikom bilo koje rezimske arapske vojske i cak da se radi i o njihovim spacijalnim jedinicama
ne mozes ih usporediti ni pod razno
hamasovi borci su poput hizbullahovih boraca,s tom razlikom sto nemaju sigurnu liniju snadbjevanja i to je njihova ahilova peta
da kojim slucajem hamas ima mogucnost snadbjavanja kao sto ima hizbullah,sigurno da ni jedan tenk idf-a nebi uspio da udje u oblast gaze
a kamoli da imaju savremeno protivavionsko naoruzanje i dalekometnu artiljeriju i vbr-ove,kao sto imaju armija u okruzenju
Joj kakve ti gluposti prospas, propaganda gluplja da ne moze biti.

Egipcanski i Sirijski komandosi su u proslim ratovima radili stvari za koje treba imati muda vise nego nadprosjecne velicine, hrabrost i kvalitet opste nisu upitni. Ono sto je upitno je bila sposobnost tih vojski da vodi manevarski rat gdje je glavnu ulogu igrala kordinacija svih rodova vojske i kvalitet oficirskog kadra. Hezbollah je pokazao samo ono isto sto su i ostali Arapi pokazali, da kad se ukopaju i imaju neprijatelja ispred sebe mogu nesto postic.
Hezbollah nije u stanju da vodi napadacki rat, to je presmjesno i zamislit. Hamas nije ni v od vojske.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#2652 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ld »

koji si ti lik,na zadnjih 10 stranica ti bas moras da budes svakom poklopac,jesl ti opterecen necim,jel potrebno da se dokazujes
sta ti znas o ratu,dijete drago
jel ti znas kako je kad ti zapisti oko usiju,kako je kad suborac do tebe pogine,a ti prezivis

pricas i trabunjas budalestine koje procitas na wikipediji i dolazis ovdje i pises u zelji da se dokazes kako si pametan

nemas pojima sta su i kakve su arapske vojske,kako su ustrojene i koji su razlozi njihove slabosti

da kojim slucajem hizbullah ima 200 000 boraca i da je naoruzan modernim naoruzanjem,onda bih te pitao sta bi bilo
jesl ti svjestan da je hizbllah odbranio jug libana sa 3000 boraca,na njih je napadalo 15 000 elitnih jednica idf sa avijacijom,tenkovima i artiljerijom
a na golanu su se sirijci branili i imali su bukvalno ,,mazino,, liniju,ali opet su ih izraelcani razvalili u par dana i to dok su jos ratovali sa egipcanima u isto vrijeme

i ajd ponovo se napni i pokusaj da razumijes post sto sam napisao ranije i zatim procitaj tvoju konstataciju o oficirskom kadru i koordinaciji jedinica,pa zatim ponovo procitaj sta sam ja napisao o oficirima i koordinaciji jedinica,pa uporedi ono sto sam ja napisao i sto si ti poslije samo potvrdio
User avatar
karanana
Posts: 50771
Joined: 26/02/2004 00:00

#2653 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by karanana »

sta je hezbolah odbranio?
merkave su mogle usetati u bejrut ali to nije bio izraelski cilj isto kao sto im nije cilj petljanje i zajebavanje sa gaza citijem pa ga ravnaju iz zraka. isto su radili i sa libanom odnosno bejrutom.
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#2654 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by bogoljub »

Pa stani malo karanana!
Uozbilji se!
Ko to normalan voli ratovati mjesec dana umjesto 1. dana kako ti kazes da su mogli uci u Gazzu.
Znas li ti kolko kosta 1 dan rata Izrael?
Uopste, koji je cilj ratovanja Izraela? Sprecavanje Hamasa da ispaljuje rakete, kolko vidim i danas su letjele, oko 40 kom.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#2655 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ld »

karanana wrote:sta je hezbolah odbranio?
merkave su mogle usetati u bejrut ali to nije bio izraelski cilj isto kao sto im nije cilj petljanje i zajebavanje sa gaza citijem pa ga ravnaju iz zraka. isto su radili i sa libanom odnosno bejrutom.
ma dje su to markave se mogle usetati do bejruta,o cemu ti pises
hizbullah je unistio i onesposobio oko 50 merkava u tih mjesec dana
prvi cilj idf je bio da zauzme sve teritoriju do rijeke litani i da stvori bufer zonu,zatim da unisti potencijale hizbullaha u najvecoj mogucoj mjeri i po mogucnosti da ih razoruzaju poslije u koordinaciji sa libanskom vladom
od granice izraela do rijeke litani imas oko 20 do 30 km
najdublji upad sto je idf uspio da uradi je bio koncentriasani oklopno-pjesadijski napad i usli su 7 km u dubinu i poslije su se morali povuci
na taj nacin su pokusali na vise mjesta da udju,to je napad u vidu klina,uz ogromnu koncentraciju artiljerija i avijacije koja cisti ispred klina,uglavnom prilikom svakog napada bi nakon kilometar,dva bili zaustavljani i natjerani u povlacenja,osim ovog jednog upada u dubinu 7 km i opet su se morali povuci

idf je bacio sve raspolozive jedinice,digli su rezerviste,spic napada su vodile specijalne jedinice poput golanske brigade,koja se smatra najelitnijom jedinicom idf-a,sve to uz tenkove,samohodne haubice i avijaciju
i nakon svega,svi analiticari u svijetu,novinari,politicari su zakljucili da je idf dozivio poraz i fijasko na jugu libana,s tim su se slozili i analiticari,novinari i vecina politicara u samo izraelu i sad ti kazes ma jok,oni su mogli da ih razvale da su htjeli
izvini nisam te propoznao
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#2656 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ld »

karanana wrote:sta je hezbolah odbranio?
merkave su mogle usetati u bejrut ali to nije bio izraelski cilj isto kao sto im nije cilj petljanje i zajebavanje sa gaza citijem pa ga ravnaju iz zraka. isto su radili i sa libanom odnosno bejrutom.
sa vojnickog i politickog aspekta izrael kad bi mogao da zauzme gazu za 24 sata,oni bi to uradili,jer sto prije zavrse akciju,bice manji pritisak na njih,manje ca da imaju problema itd,itd...
gelbrajt je rekao tudjamnu da ima zeleno svjetlo za oluju i da ameri mogu da blokiraju UN oko 7 dana,poslije toga,nece vise moci da im kupuju vrijeme,te prilikom planiranja oluje je to itekako uzeto u obzir
pa kad su hrvati krenuli,britanija,kanada,francuska,rusija su pokusali na svaki nacin da sprijece akciju,ali nakon par dana sve je bilo gotovo
vrijeme je itekako bitno i pogotovo je bitno izraelu,oni da su mogli oni bi zauzeli gazu u prvih 24 do 48 sati
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2657 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

ld wrote:koji si ti lik,na zadnjih 10 stranica ti bas moras da budes svakom poklopac,jesl ti opterecen necim,jel potrebno da se dokazujes
sta ti znas o ratu,dijete drago
jel ti znas kako je kad ti zapisti oko usiju,kako je kad suborac do tebe pogine,a ti prezivis

pricas i trabunjas budalestine koje procitas na wikipediji i dolazis ovdje i pises u zelji da se dokazes kako si pametan

nemas pojima sta su i kakve su arapske vojske,kako su ustrojene i koji su razlozi njihove slabosti

da kojim slucajem hizbullah ima 200 000 boraca i da je naoruzan modernim naoruzanjem,onda bih te pitao sta bi bilo
jesl ti svjestan da je hizbllah odbranio jug libana sa 3000 boraca,na njih je napadalo 15 000 elitnih jednica idf sa avijacijom,tenkovima i artiljerijom
a na golanu su se sirijci branili i imali su bukvalno ,,mazino,, liniju,ali opet su ih izraelcani razvalili u par dana i to dok su jos ratovali sa egipcanima u isto vrijeme

i ajd ponovo se napni i pokusaj da razumijes post sto sam napisao ranije i zatim procitaj tvoju konstataciju o oficirskom kadru i koordinaciji jedinica,pa zatim ponovo procitaj sta sam ja napisao o oficirima i koordinaciji jedinica,pa uporedi ono sto sam ja napisao i sto si ti poslije samo potvrdio
15000 elitinih jedinica :D
Prosipas se.

Ni jedna arapska vojska nije bila u stanju da vodi napadacki manevarski rat, slazemo se da Hizbollah to nije ni pokusao. Razlika je ta sto su tu protiv Sirije neke tenkovske jedinice IDF imale i po 70% gubitaka, sto su ih Egipcani pomeli sa kanala ali kad su pokusali napredovat kroz Sinai...

To sto usporedjujes jednu jedinicu od 3000 ljudi sa armijama... Hizbollah kad bude u stanju da vodi rat a ne da samo brani selo i to iz fiksnih pozicija mozemo vidjeti da li ista bolji od ovih armija iz okruzenja.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2658 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

bogoljub wrote:Pa stani malo karanana!
Uozbilji se!
Ko to normalan voli ratovati mjesec dana umjesto 1. dana kako ti kazes da su mogli uci u Gazzu.
Znas li ti kolko kosta 1 dan rata Izrael?
Uopste, koji je cilj ratovanja Izraela? Sprecavanje Hamasa da ispaljuje rakete, kolko vidim i danas su letjele, oko 40 kom.
Cilj je pokazati Palestincima da je Hamas nemocan da ih zaustavi, da se unisti ovo malo infrastrukture sto je ostalo i da se pobjedi na izborima.
Ispaljivanje raketa je samo izgovor.
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#2659 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by latinalover »

Latina wrote:
Ovaj njihov podmaldak u BIH, vehabije i selefije zivi se nisu culi,ali da su homichi nesta organizovali
eto njih ili da su zvona katedrale malo iznad dozvoljenih decibela a kad him "bracu" po vjeri rasturaju pred tv ekranima
onda su manji od makova zrna.Koja je to kukavicka sorta.Jedna djevojka uci Kur'an napamet.Pitam sto bona,sta ce
ti to,vidis da se stivo koje ucis i njegov pisac oglusio o sve molitve u Palestini i u Bosni ,ali uzalud je pricati tim
"nebeskim ljudima", da gore nema nikoga,da je njihova molitva samo titraj zraka,da ljude na zemlji ,konkretne
sa stvarnom patnjom i bolovima,sa stvarnim siromastvom moze izbaviti samo covjek a ne neka iluzija Boga.

Sad ima izreka:"arapi se boje boga i izraela ,malo vise izraela nego boga."
Sta ti konkretno imas s necijim vjerskim osjecanjima ?

Image

nemac nista nego zalkjucak njegovog posta je da u reilgije izmisljene :D :D 8-)
sto je tako i ne moze biti nikako drugacije...arapi misle da je islam bolja religija od ostalih..misle da su alahov narod...pa sto ne mole allaha da spasi jadne palestince... :roll:

postoji sigurno neka visa sila, a da je to ono sto je predstavljeno u religijama...macku o rep ...

kod muslimana je problem sto nemaju tolerancije prema drugim religijama, nego ispade islam valja ,ostalo sve pod noge baciti..a sve je to izmisljeno...

a dobro je rekao i ovi nasi fol mudzahedini....nabace brade i misle na allahovom putu
..a da se napravi tender za te bradonje...mislite da bi se neko javio na poziv da ide u ofanzivu protiv idf-a
User avatar
karanana
Posts: 50771
Joined: 26/02/2004 00:00

#2660 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by karanana »

sada ti ko mangup znas svu strategiju i sve bitke iz libanskog rata iz 2006. godine a madnera optuzujes da copy/paste sa wikipedie, a ti radis isto sa nekog ocigledno nastranog sajta.

haj onda mi molim te i copy/paste svih zrtava toga libanskog rata, znaci broj mrtvih izraelskih vojnika, broj mrtvih hezbolahovih boraca. broj unistene tehnike ne mozes parirati jer ne znam sta je hezbolah imao od tehnike, vjerovatno nista napredno. mislim, mrzim ih ali ne mogu a da ne priznam da su najbolje opremljeni i pripremljeni i da im nema parirajuce sile tamo. kad je hezbolah tako mocan sto im nije nista mogo dok su drzali pola libana 20 godina, i opet kazem da su htjeli bez problema su se mogli vratiti u bejrut.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50733
Joined: 29/12/2005 01:20

#2661 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by jeza u ledja »

Samo kontam nesto ono sto se desavalo u Sarajevu u smislu razorne moci napadaca nije ni priblizno ovome sto se desava u Gazi. Jebote svaki dan ih avionima rokaju. To vecina nas ni ne zna kako je kad padne avio-bomba na zgradu.
Jadni ljudi.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2662 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

karanana wrote:sada ti ko mangup znas svu strategiju i sve bitke iz libanskog rata iz 2006. godine a madnera optuzujes da copy/paste sa wikipedie, a ti radis isto sa nekog ocigledno nastranog sajta.

haj onda mi molim te i copy/paste svih zrtava toga libanskog rata, znaci broj mrtvih izraelskih vojnika, broj mrtvih hezbolahovih boraca. broj unistene tehnike ne mozes parirati jer ne znam sta je hezbolah imao od tehnike, vjerovatno nista napredno. mislim, mrzim ih ali ne mogu a da ne priznam da su najbolje opremljeni i pripremljeni i da im nema parirajuce sile tamo. kad je hezbolah tako mocan sto im nije nista mogo dok su drzali pola libana 20 godina, i opet kazem da su htjeli bez problema su se mogli vratiti u bejrut.
Ma njemu je to iz prve ruke rekao njegov Iranski jaran zaduzen za moral.
50 tenkova :lol:
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#2663 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by bogoljub »

latinalover wrote:
Latina wrote:
Ovaj njihov podmaldak u BIH, vehabije i selefije zivi se nisu culi,ali da su homichi nesta organizovali
eto njih ili da su zvona katedrale malo iznad dozvoljenih decibela a kad him "bracu" po vjeri rasturaju pred tv ekranima
onda su manji od makova zrna.Koja je to kukavicka sorta.Jedna djevojka uci Kur'an napamet.Pitam sto bona,sta ce
ti to,vidis da se stivo koje ucis i njegov pisac oglusio o sve molitve u Palestini i u Bosni ,ali uzalud je pricati tim
"nebeskim ljudima", da gore nema nikoga,da je njihova molitva samo titraj zraka,da ljude na zemlji ,konkretne
sa stvarnom patnjom i bolovima,sa stvarnim siromastvom moze izbaviti samo covjek a ne neka iluzija Boga.

Sad ima izreka:"arapi se boje boga i izraela ,malo vise izraela nego boga."
Sta ti konkretno imas s necijim vjerskim osjecanjima ?

Image

nemac nista nego zalkjucak njegovog posta je da u reilgije izmisljene :D :D 8-)
sto je tako i ne moze biti nikako drugacije...arapi misle da je islam bolja religija od ostalih..misle da su alahov narod...pa sto ne mole allaha da spasi jadne palestince... :roll:

postoji sigurno neka visa sila, a da je to ono sto je predstavljeno u religijama...macku o rep ...

kod muslimana je problem sto nemaju tolerancije prema drugim religijama, nego ispade islam valja ,ostalo sve pod noge baciti..a sve je to izmisljeno...

a dobro je rekao i ovi nasi fol mudzahedini....nabace brade i misle na allahovom putu
..a da se napravi tender za te bradonje...mislite da bi se neko javio na poziv da ide u ofanzivu protiv idf-a
Hajd procitaj koju knjigu molim te!
User avatar
karanana
Posts: 50771
Joined: 26/02/2004 00:00

#2664 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by karanana »

i hamas je prvu ili drugu noc pjesadijskih napada tvrdio da je samo tu noc unistio 5 komada. sto ne mogu ove propagande, jeli jos cekaju da ispune obecanje da ce gaza biti grobnica idf-a?
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#2665 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Latina »

Kao sto je @veleposlanik zamolio neke forumase da se uozbilje, tako bih ja zamolila ostale da SBBKBB ( sta-bi-bilo-kad-bi-ovo-bio-sukob ) ostave za buducnost, a da se na temi drzimo cinjenica.
kustah wrote: Medjunarodni ratni tribunal (ICC), proglasio sebe nenadleznim za zlocine u Gazi!
Hm, pravim slikovnice, ali kao sto nisam jedina koja ovaj masakr vidi kao Gladijatorstvo modernog doba, tako nisam ni jedina koja razmislja o Hagu kad armada stane. A stati ce morati.

Things One Sees From The Hague

By Gideon Levy

January 15, 2009 “Haaretz” - -– -When the cannons eventually fall silent, the time for questions and investigations will be upon us. The mushroom clouds of smoke and dust will dissipate in the pitch-black sky; the fervor, desensitization and en masse jump on the bandwagon will be forever forgotten and perhaps we will view a clear picture of Gaza in all its grimness. Then we will see the scope of the killing and destruction, the crammed cemeteries and overflowing hospitals, the thousands of wounded and physically disabled, the destroyed houses that remain after this war.

The questions that will beg to be asked, as cautiously as possible, are who is guilty and who is responsible. The world’s exaggerated willingness to forgive Israel is liable to crack this time. The pilots and gunners, the tank crewmen and infantry soldiers, the generals and thousands who embarked on this war with their fair share of zeal will learn the extent of the evil and indiscriminate nature of their military strikes. They perhaps will not pay any price. They went to battle, but others sent them.

The public, moral and judicial test will be applied to the three Israeli statesmen who sent the Israel Defense Forces to war against a helpless population, one that did not even have a place to take refuge, in maybe the only war in history against a strip of land enclosed by a fence. Ehud Olmert, Ehud Barak and Tzipi Livni will stand at the forefront of the guilty. Two of them are candidates for prime minister, the third is a candidate for criminal indictment.

It is inconceivable that they not be held to account for the bloodshed. Olmert is the only Israeli prime minister who sent his army to two wars of choice, all during one of the briefest terms in office. The man who made a number of courageous statements about peace late in his tenure has orchestrated no fewer than two wars. Talking peace and making war, the “moderate” and “enlightened” prime minister has been revealed as one of our greatest fomenters of war. That is how history will remember him. The “cash envelopes” crimes and “Rishon Tours” transgressions will make him look as pure as snow by comparison.

Barak, the leader of the party of the left, will bear the cost of the IDF’s misdeeds under his tutelage. His account will be burdened by the bombing and shelling of population centers, the hundreds of dead and wounded women and children, the numerous targetings of medical crews, the firing of phosphorus shells at civilian areas, the shelling of a UN-run school that served as a shelter for residents who bled to death over days as the IDF prevented their evacuation by shooting and shelling. Even our siege of Gaza for a year and a half, whose ramifications are frighteningly coming into focus in this war, will accrue to him. Blow after blow, all of these count in the world of war crimes.

Livni, the foreign minister and leader of the centrist party, will be remembered as the one who pushed for, legitimized and sat silent through all these events. The woman who promised “a different kind of politics” was a full partner. This must not be forgotten.

In contrast to the claims being made otherwise, we are permitted to believe that these three leaders did not embark on war for electoral considerations. Anytime is good for war in Israel. We set out for the previous war three months after the elections, not two months before. Will Israel judge them harshly in light of the images emanating from Gaza? Highly doubtful. Barak and Livni are actually rising in the polls instead of dipping. The test awaiting these individuals will not be a local test. It is true that some international statesmen cynically applauded the blows Israel dealt. It is true America kept silent, Europe stuttered and Egypt supported, but other voices will rise out of the crackle of combat.

The first echoes can already be heard. This past weekend, the UN and the Human Rights Commission in Geneva have demanded an investigation into war crimes allegedly perpetrated by Israel. In a world in which Bosnian leaders and their counterparts from Rwanda have already been put on trial, a similar demand is likely to arise for the fomenters of this war. Israeli basketball players will not be the only ones who have to shamefully take cover in sports arenas, and senior officers who conducted this war will not be the only ones forced to hide in El Al planes lest they be arrested. This time, our most senior statesmen, the members of the war kitchen cabinet, are liable to pay a personal and national price.

I don’t write these words with joy, but with sorrow and deep shame. Despite all the slack the world has cut us since as long as we can remember, despite the leniency shown toward Israel, the world might say otherwise this time. If we continue like this, maybe one day a new, special court will be established in The Hague.

Image
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2666 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

karanana wrote:i hamas je prvu ili drugu noc pjesadijskih napada tvrdio da je samo tu noc unistio 5 komada. sto ne mogu ove propagande, jeli jos cekaju da ispune obecanje da ce gaza biti grobnica idf-a?
Bezveze je ovo nafuravanje na Hamas, nisu organizovana vojska, ne mogu parirati a Gaza nije Grozny.
Ispade da je kao neki rat, a u biti masakar.
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#2667 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by bogoljub »

karanana wrote:sada ti ko mangup znas svu strategiju i sve bitke iz libanskog rata iz 2006. godine a madnera optuzujes da copy/paste sa wikipedie, a ti radis isto sa nekog ocigledno nastranog sajta.

haj onda mi molim te i copy/paste svih zrtava toga libanskog rata, znaci broj mrtvih izraelskih vojnika, broj mrtvih hezbolahovih boraca. broj unistene tehnike ne mozes parirati jer ne znam sta je hezbolah imao od tehnike, vjerovatno nista napredno. mislim, mrzim ih ali ne mogu a da ne priznam da su najbolje opremljeni i pripremljeni i da im nema parirajuce sile tamo. kad je hezbolah tako mocan sto im nije nista mogo dok su drzali pola libana 20 godina, i opet kazem da su htjeli bez problema su se mogli vratiti u bejrut.
Ti karanana stvarno imas problema sa Logikom!
Prvo Hizbullah nije mogao nista 20 god. - to neznaci da sad nemoze- to se i dokazalo!
drugo nedobiva se bitka sa ravnanjem sa zemljom infrastukture, sto je jasno svakom iole normalnom insanu koji je procitao makar jednu historijsku knjigu o ratovima!
Zamolio bih zaista iz postovanja prema zrtvama koje su nevine pale u Gazzi, da se bolje informises ako ikako mozes, jer su "JEDINE DEMOKRATE" na Bliskom istoku uveli takvu blokadu informacijama, da narod i dalje vjeruje da je do sada samo 10 vojnika Izraela poginulo! Ako zaista trazis pravu info. razmisli i pregledaj drugu stranu.
User avatar
karanana
Posts: 50771
Joined: 26/02/2004 00:00

#2668 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by karanana »

madner wrote:
karanana wrote:i hamas je prvu ili drugu noc pjesadijskih napada tvrdio da je samo tu noc unistio 5 komada. sto ne mogu ove propagande, jeli jos cekaju da ispune obecanje da ce gaza biti grobnica idf-a?
Bezveze je ovo nafuravanje na Hamas, nisu organizovana vojska, ne mogu parirati a Gaza nije Grozny.
Ispade da je kao neki rat, a u biti masakar.
o tome i govorim, ovdje nema ozbiljnih sukoba dviju zaracenih strana odnosno dviju vojski, nema organizovanog otpora, nema linije fronta, nema borbi na liniji fronta. ovo je cista igra: imate rok, ubijte i razvalite sto vise mozete do tad i tad.
Last edited by karanana on 16/01/2009 00:24, edited 1 time in total.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#2669 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ld »

madner wrote:
ld wrote:koji si ti lik,na zadnjih 10 stranica ti bas moras da budes svakom poklopac,jesl ti opterecen necim,jel potrebno da se dokazujes
sta ti znas o ratu,dijete drago
jel ti znas kako je kad ti zapisti oko usiju,kako je kad suborac do tebe pogine,a ti prezivis

pricas i trabunjas budalestine koje procitas na wikipediji i dolazis ovdje i pises u zelji da se dokazes kako si pametan

nemas pojima sta su i kakve su arapske vojske,kako su ustrojene i koji su razlozi njihove slabosti

da kojim slucajem hizbullah ima 200 000 boraca i da je naoruzan modernim naoruzanjem,onda bih te pitao sta bi bilo
jesl ti svjestan da je hizbllah odbranio jug libana sa 3000 boraca,na njih je napadalo 15 000 elitnih jednica idf sa avijacijom,tenkovima i artiljerijom
a na golanu su se sirijci branili i imali su bukvalno ,,mazino,, liniju,ali opet su ih izraelcani razvalili u par dana i to dok su jos ratovali sa egipcanima u isto vrijeme

i ajd ponovo se napni i pokusaj da razumijes post sto sam napisao ranije i zatim procitaj tvoju konstataciju o oficirskom kadru i koordinaciji jedinica,pa zatim ponovo procitaj sta sam ja napisao o oficirima i koordinaciji jedinica,pa uporedi ono sto sam ja napisao i sto si ti poslije samo potvrdio
15000 elitinih jedinica :D
Prosipas se.

Ni jedna arapska vojska nije bila u stanju da vodi napadacki manevarski rat, slazemo se da Hizbollah to nije ni pokusao. Razlika je ta sto su tu protiv Sirije neke tenkovske jedinice IDF imale i po 70% gubitaka, sto su ih Egipcani pomeli sa kanala ali kad su pokusali napredovat kroz Sinai...

To sto usporedjujes jednu jedinicu od 3000 ljudi sa armijama... Hizbollah kad bude u stanju da vodi rat a ne da samo brani selo i to iz fiksnih pozicija mozemo vidjeti da li ista bolji od ovih armija iz okruzenja.
nasmijao bih se,ali ne mogu na ovoj temi
ajd opet malo zaviri u wikipediu i provjeri koji je bio odnod snaga i to pomnozi jos sa par puta,jer idf krije broj vojnika kao zmija noge,zbog dozivljenog poraza
sticajem okolnosti procitao sam analizu egipatskog generala koji je planirao i vodio operaciju forsiranja sueca i ta je operacija skolski uradjna,razvalili su idf i potpuki ih do nogu,ali taj gneral je planirao da napreduje jos par kilometara i da se ukopaju i da prisile izrael na rovoski rat,koji oni jednostavno nisu u stnaju da vode,sbog broja stanovnistva,ekonomije itd,ali sadat ponesen pocetnim uspjehom naredjuje da jedinice krenu naprijed i tu ih docekuje idf avijacija i protunapad i egipcani radi te sadatove gluposti trpe ogromne zrtve

hizbullah se pokazao na vojnom polju da su u stanju da se bore i odbrane protiv daleko nadmocnijeg nepriajtelja,jos kad bi mogao da procitas objektivnu analizu njihove odbrane i ustrojstva,onda bi shvatio neke stvari

osnovu svake jedinice cini vojnik koji mora biti fizicki i pshicki spreman za borbu,taj vojnik kao jedinka ne moze biti efikasan,stoga je bitno da se bori u timu ili odjeljenju,i to odjeljenje vojnika mora da djeluje kao jedan tim,kao jedno tijelo,da na isti nacin razmisljaju,da se krecu,pokrivaju i to se postize kvalitetnom i duzom obukom
sva ta odjeljenja moraju da koordinirano djeluju u ceti,bataljonu i brigadi i to koordinaciju vode podoficiri i oficiri,te je potrebno da su oni hrabri,inteligentni,analiticni i nesebicni i naravno dobro iskolovani i obuceni i da se naprave plan napada ili odbrane i zatim podplanovi,u slucaju da bude sta bi bilo kad bi bilo i da pri tome svaki scenarij desavanja razmotre i da se za to pripreme i ti oficiri moraju biti sposobni ukoliko ostanu odsjeceni od glavnine da sami organizuju nastavak borbe i da se prilagode novonastaloj situaciji ili onome sto nisu pokrili planom

sve ovo sto sam ti gore napisao je hizbullah odradio i to se vidilo na terenu s tim da su oni imali drugacije ustrojstvo i da su prilagodili svoju taktiku i strategiju neprijeteljskoj taktici
hizbullah je analizirao sve idf-ove akcije,ratove,borbene operacije,nacin obuke itd... i zatim su definirali na koji nacin ce da se bore protiv njih i zato su uhvatili idf potpuno zatecen i iznenadjen i porazili su ih
ako opet zarate,a ja mislim da ce zaratiti prije ili poslije,bice im teze,jer ce i idf sada da primjeni novu strategiju ratovanja sa hizbullahom,pouceni prijasnjim iskustvima
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50733
Joined: 29/12/2005 01:20

#2670 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by jeza u ledja »

Pa ne znam sto poredite mnogo bolje naoruzani Hezbollah koji je ratovao po brdima sa Hamasom koji mora da se brani u gusto naseljenom gradu? Nije to isto pobogu. Ovdje stradaju toliki civili.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2671 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

bogoljub wrote:
karanana wrote:sada ti ko mangup znas svu strategiju i sve bitke iz libanskog rata iz 2006. godine a madnera optuzujes da copy/paste sa wikipedie, a ti radis isto sa nekog ocigledno nastranog sajta.

haj onda mi molim te i copy/paste svih zrtava toga libanskog rata, znaci broj mrtvih izraelskih vojnika, broj mrtvih hezbolahovih boraca. broj unistene tehnike ne mozes parirati jer ne znam sta je hezbolah imao od tehnike, vjerovatno nista napredno. mislim, mrzim ih ali ne mogu a da ne priznam da su najbolje opremljeni i pripremljeni i da im nema parirajuce sile tamo. kad je hezbolah tako mocan sto im nije nista mogo dok su drzali pola libana 20 godina, i opet kazem da su htjeli bez problema su se mogli vratiti u bejrut.
Ti karanana stvarno imas problema sa Logikom!
Prvo Hizbullah nije mogao nista 20 god. - to neznaci da sad nemoze- to se i dokazalo!
drugo nedobiva se bitka sa ravnanjem sa zemljom infrastukture, sto je jasno svakom iole normalnom insanu koji je procitao makar jednu historijsku knjigu o ratovima!
Zamolio bih zaista iz postovanja prema zrtvama koje su nevine pale u Gazzi, da se bolje informises ako ikako mozes, jer su "JEDINE DEMOKRATE" na Bliskom istoku uveli takvu blokadu informacijama, da narod i dalje vjeruje da je do sada samo 10 vojnika Izraela poginulo! Ako zaista trazis pravu info. razmisli i pregledaj drugu stranu.
To kao u Iraku?
Kad su Amerikanci izgubili na pocetku oko 100 ljudi da zauzmu zemlju od 20 milijona?

Broj poginulih ce se saznat poslje, ali cisto sumnjam da ce biti znatno veci. Izrealcima ovo odgovara, ubijaju Palestince iz daljine a imaju izgovor.
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#2672 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by bogoljub »

da, 100 poginulih na pocetku,
a sadasnja cifra poginulih Amerikanaca u Iraku je veca od 4000 vojnika....
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#2673 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by 2407 »

madner wrote: Bezveze je ovo nafuravanje na Hamas, nisu organizovana vojska, ne mogu parirati a Gaza nije Grozny.
Ispade da je kao neki rat, a u biti masakar.
Ma niko se ne nafurava, svi smo mi manje/vise svjesni hamasove nemoci, nego oni se gledaju kao kakav-takav otpor agresiji i time mame simpatije, a pored cionistickih monstruma ne znam zasto i ne bi?
Uostalom ako je iko zasluzan za nafuravanje Hamasa onda je to cionisticka propaganda koja nam je pricala/prica o vojsci hamasa, o krijumcarenjima oruzja(koje btw. ne bi morali krijumcariti da ih SAD snadbjeva), o silnim raketama(dometa 20-tak km) o ne znam ti cemu vise...
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#2674 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Latina »

jeza u ledja wrote:Pa ne znam sto poredite mnogo bolje naoruzani Hezbollah koji je ratovao po brdima sa Hamasom koji mora da se brani u gusto naseljenom gradu? Nije to isto pobogu. Ovdje stradaju toliki civili.
Sve djeneral do djenerala. Razradjuju taaak-tiku.

Image
User avatar
karanana
Posts: 50771
Joined: 26/02/2004 00:00

#2675 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by karanana »

bogoljub wrote:da, 100 poginulih na pocetku,
a sadasnja cifra poginulih Amerikanaca u Iraku je veca od 4000 vojnika....
pa upravo zbog toga izraelu i nije cilj da okupiraju i da ostanu tamo, nego da za sto krace vrijeme vise ubiju i uniste i da se povuku.
Locked