Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
petunija
Posts: 4111
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2651 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

John Cleese wrote:
:kiss:
Moj maturski koncert
na žalost, nisam imala čast nastupati sa orkestrom, :place1: samo pred komisijom :(
Najljepši Mocartov koncert :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2652 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Banksy »


13.12.2016.
SVI PRIČAJU O BEYONCE, KANYEU I ADELE, ALI SVE IH JE NADMAŠIO ČOVJEK KOJEGA DUGO NEMA MEĐU ŽIVIMA

Mozartova kolekcija najprodavaniji je CD ove godine



Kad pomislite na najprodavanije albume ove godine, vjerojatno vam kao i svima na pamet padnu zvijezde poput Taylor Swift, Beyonce, Adele… Međutim, to je potpuno pogrešan smjer razmišljanja jer osoba koja je osvojila tu titulu više nije među živima, i to odavno. Zapravo, mnogi se slažu da bi se ova enigma u budućnosti mogla naći kao pitanje na kvizovima.

Naime, najprodavaniji album 2016. godine pripada Wolfgangu Amadeusu Mozartu.

‘Mozart 225: The New Complete Edition’ prodan je u impresivnih 1,25 milijuna primjeraka u prvih pet tjedana objave, piše Forbes.

Radi se o specijalnoj kolekciji od 200 CD-ova na kojima se može naći baš svako djelo ovog velikog austrijskog skladatelja. U Mozartovoj glazbi možete uživati ukupno 240 sati.

Universal je na projektu radio 18 mjeseci, a u objavi za medije u kolovozu ove godine istaknuli su da se radi o ‘najvećoj, najkompletnijoj i najdetaljnijoj kolekciji radova jednog skladatelja ikad’.

Izlazak ovog albuma između ostalog obilježava 225. godišnjicu smrti Mozartove smrti, a izdavačka kuća je i više nego zadovoljna efektom.

Jedan od najgenijalnijih skladatelja u povijesti glazbe tako je 225 godina nakon smrti potukao Drakeov album ‘Views’, Kanye Westov ‘Life of Pablo’ i Beyoncein ‘Lemonade’.

Naravno, CD-ovi više nisu toliko popularni kao nekada, s obzirom da se većina glazbe danas kupuje putem streaming servisa, a Mozart na tim platformama ipak debelo kaska za najkomercijalnijim izvođačima današnjice.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2653 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

U ime svih učesnika a na moju samostalnu inicijativu dodjeljuje se kulturni orden sa srebrnom lentom forumašu @ John Cleese za kulturno pregalaštvo na ovoj temi kao i ostale značajne doprinose sa nesagledivim posljedicama!

:mandrak: :violina: :kravata:
User avatar
petunija
Posts: 4111
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2654 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

fatamorgana wrote:U ime svih učesnika a na moju samostalnu inicijativu dodjeljuje se kulturni orden sa srebrnom lentom forumašu @ John Cleese za kulturno pregalaštvo na ovoj temi kao i ostale značajne doprinose sa nesagledivim posljedicama!

:mandrak: :violina: :kravata:
+1
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2655 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Ma, mene Džoni zabrinjava. Sav se zadao u muziku i ne progovara. :| :D :lol: :kiss:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2656 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

:thumbup: za Mozarta.

Prevrće se, jadan, u onom grobu za siromaške.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2657 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by arzuhal »

piupiu wrote::thumbup: za Mozarta.

Prevrće se, jadan, u onom grobu za siromaške.
...a ostala raja s njim, viču:

- Daj, bolan, ne miči se više, znaš li kakvu buku praviš s tim kostima, šta ti je!? :twisted:
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#2658 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

petunija wrote: Moj maturski koncert
na žalost, nisam imala čast nastupati sa orkestrom, :place1: samo pred komisijom :(
Najljepši Mocartov koncert :D
:thumbup: :D
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#2659 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote: :thumbup: za Mozarta.
:thumbup: Bolji slatkis od onih mu kugli u zivotu nisam pojeo...

A ima levata koji misle da je coJek vlasnik kladionice... :|
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2661 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

arzuhal wrote:
piupiu wrote::thumbup: za Mozarta.

Prevrće se, jadan, u onom grobu za siromaške.
...a ostala raja s njim, viču:

- Daj, bolan, ne miči se više, znaš li kakvu buku praviš s tim kostima, šta ti je!? :twisted:
ne daju mu da na miru dekomponira
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2664 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:
arzuhal wrote:
piupiu wrote::thumbup: za Mozarta.

Prevrće se, jadan, u onom grobu za siromaške.
...a ostala raja s njim, viču:

- Daj, bolan, ne miči se više, znaš li kakvu buku praviš s tim kostima, šta ti je!? :twisted:
ne daju mu da na miru dekomponira
:lol:

A, nije to - nego ovi nesretnici silne pare na njemu zaradiše (vidi post Banksy). Zanima me kome to ide? A on jadan gladan krep'o...
Last edited by piupiu on 15/12/2016 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2665 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by arzuhal »

John Cleese wrote: :thumbup: Bolji slatkis od onih mu kugli u zivotu nisam pojeo...

A ima levata koji misle da je coJek vlasnik kladionice... :|
...a i im'o i povel'ku glavu k'o dijete..K'o i neki na ovoj temi, nećemo reć' ko su, samo ćemo im namignuti zahvaljujući na informacijama o zadnjem broju Školegijuma :wink:

Image
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2666 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

I još mu na sve to viču: "Vid mu glooooove!". Pa dje se neš prevrtat'... :| :( :lol:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2667 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Banksy »

piupiu wrote:
A, nije to - nego ovi nesretnici silne pare na njemu zaradiše (vidi post Banksy). Zanima me kome to ide? A on jadan gladan krep'o...
Prvo sam na to pomislila. U pitanju su stotine i stotine miliona svih mogućih svjetskih valuta, neostvarenih i nenaplaćenih, na ime autorskih prava, a on, zagubljen, trune u nekoj zajedničkoj grobnici, k'o ker... Tuga, tuga.


Od svih divnih i najljepših, meni je ovo jedna od njegovih najdražih, valjda što podsjeća na djetinjstvo i TV intermezzo...

User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2668 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

:thumbup:

A mene ova podsjeća na djetinjstvo... mi fa mi so so re mi re fa fa do re mi fa mi re do... :zvijezda:

User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2669 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

zarađuje na klasici ko god umije i želi
https://www.quora.com/Who-owns-the-copy ... -or-Brahms
arzuhal wrote:
John Cleese wrote: :thumbup: Bolji slatkis od onih mu kugli u zivotu nisam pojeo...

A ima levata koji misle da je coJek vlasnik kladionice... :|
...a i im'o i povel'ku glavu k'o dijete..K'o i neki na ovoj temi, nećemo reć' ko su, samo ćemo im namignuti zahvaljujući na informacijama o zadnjem broju Školegijuma :wink:

Image
:D

ni ja ih najradije ne bih imenovao, al prepoznaće se oni već :D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2670 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medo, jes' bio na muziĆkim nagradama? mislim, stvarno nije u redu da hmokmus prodje bez izvještaja. :oops:
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2671 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

da imam stida, sad bih ga osjetio zbog neinformisanosti :oops:
koje nagrade? gdje to? kad to? u vezi s čim?
User avatar
petunija
Posts: 4111
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2673 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

John Cleese wrote:
piupiu wrote: :thumbup: za Mozarta.
:thumbup: Bolji slatkis od onih mu kugli u zivotu nisam pojeo...

A ima levata koji misle da je coJek vlasnik kladionice... :|
... ili onaj što piše muziku za mobitele :D
Ipak najbolji je lik kojem "Šopen i ostali dolazi na noge..." :skoljka:
Last edited by petunija on 15/12/2016 15:34, edited 1 time in total.
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2674 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

piupiu wrote:E, jesi mi ti neki mahalac. :oops: :D :kiss:

http://www.radiosarajevo.ba/metromahala ... mus/247662
:kiss:

nažalost, nisam prisustvovao dodjeli nagrada dini merlinu i nazifu gljivi, ali moguće je da jela jeste, jer ona posebno pažljivo prati te muzičke tokove i to.. s nestrpljenjem očekujem izvještaj..
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2675 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

A, evo sad čitam da to o sahrani i nije baš onako kako smo mislili...

Wolfgang Amadeus Mozart died on December 5, 1791 at age 35. The cause of death is uncertain, due to the limits of postmortem diagnosis. Officially, the record lists the cause as severe miliary fever, referring to a skin rash that looks like millet seeds. Since then, many hypotheses have circulated regarding Mozart's death. Some have attributed it to rheumatic fever, a disease he suffered from repeatedly throughout his life. It was reported that his funeral drew few mourners and he was buried in a common grave. Both actions were the Viennese custom at the time, for only aristocrats and nobility enjoyed public mourning and were allowed to be buried in marked graves. However, his memorial services and concerts in Vienna and Prague were well attended. After his death, Constanze sold many of his unpublished manuscripts to undoubtedly pay off the family’s large debts. She was able to obtain a pension from the emperor and organized several profitable memorial concerts in Mozart’s honor. From these efforts, Constanze was able to gain some financial security for herself and allowing her to send her children to private schools.

http://www.biography.com/people/wolfgang-mozart-9417115
Post Reply