Egipat (pročitati prvi post)

Post Reply
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2651 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger__ »

Vidi Kiki... Nema zbora da je puna istina u onom dijelu da KSA ne podnosi ihvanije (MB) i da su ih vidjeli kao opasnost po sebe. To je jedna dimenzija egipatske priče. Druga dimenzija je bliskost ihvanija (MB) i AKP u Turskoj i režima u Kataru. Treća dimenzija je pupčana vrpca koja veže Vašington, ihvanije i AKP.

A gdje je tu general?

Nit' uz ihvanije (MB), nit' uz njihovu tursku varijaciju (AKP) i Katar, nit' uz Vašington.

I kad se sve sabere imaš ovo:

1. nezadovoljne ihvanije (MB),
2. nezadovoljne Tursku i Katar,
3. nezadovoljne SAD,
4. zadovoljnu KSA (jer nema više ihvanija).

Ukratko: nezadovoljne SAD, GB i njihove marionete. Za KSA je benefit u eliminaciji MB i spoznaja da general Sisi, realno, niti hoće niti može da bude iranska marioneta. On je vjerodostojan sunit.

Od formata.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2652 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger__ »

Zašto je sve ovo u Egiptu prošlo relativno jednostavno? Jer se pojavio čovjek koji je jasno sagledao situaciju i presjekao egipatski gordijev čvor uz minimum animoziteta i maksimum simpatija.

A to se zove - igrač od formata.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2653 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by japin_mutapi »

Kikibombona wrote:
Challenger__ wrote:Kiki, ne budi dijete. Vidiš da mali sljedbenici bivše velike imperije prave velike spinove da demagoškom maglom prikriju svoju sljedbeničku bol... Boli ih Egipat, boli...

:wink:
Sve i da nije bilo Saudovih milijardi, 'glupe glave' bi letjele sa vlasti. Nisu imali nikakve sanse ostati na vlasti nakon sto je vojska dobila signal naroda da ih trajno ukloni.

Milijarde su nagrada i podrstek, nikako uslov.
ovo je smiješno
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2654 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Challenger__ wrote:Zašto je sve ovo u Egiptu prošlo relativno jednostavno? Jer se pojavio čovjek koji je jasno sagledao situaciju i presjekao egipatski gordijev čvor uz minimum animoziteta i maksimum simpatija.

A to se zove - igrač od formata.
:thumbup:

I za ovaj i za komentar iznad.

Japine

Sta je sporno?

Narod izasao na najmasovnije proteste ikad. Vojska shvatila da mora reagovati. Logicno da ce stati na stranu naroda.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2655 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by japin_mutapi »

Kikibombona wrote: I za ovaj i za komentar iznad.

Japine

Sta je sporno?

Narod izasao na najmasovnije proteste ikad. Vojska shvatila da mora reagovati. Logicno da ce stati na stranu naroda.
nije mi namjera da vrijeđam niti da se ismijavam ali fakat je smiješno to što pišeš nemam druge riječi
zapravo imam ako stvarno vjeruješ u to ... onda nije smiješno nego žalosno

masovni i masovniji protesti su bili protiv vojne hunte
vojska je reagovala da zaštiti sebe i generalsku olihargiju od suda i zatvora kao i po nalogu i odobrenju svojih mentora
vojsak je stala na svoju stranu i stranu svojih zaštitnika i pomagača iz zaljeva
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#2656 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jeza u ledja »

Kikibombona wrote:
jeza u ledja wrote:Znaci nije problem sto su pod saudijskom kontrolom?
Po cemu zakljucujes da su pod Saudijskom kontrolom?

Novac su dobili zato sto su skinuli Saudima mrsku stranku, koja je igrom slucaja mrska i egipatskom narodu.

Ako Saudi Amerima poklone lovu da li to znaci da su pod kontrolom istih?

Malo ko ce odbiti poklon. Sisi je susta suprotnost Sauda. Put kojim trenutno ide Egipat nimalo ne podsjeca na Saudijski.
Znaci ni Mubarak nije bio pod kontrolom SAD, a dzihadisti u Siriji nisu pod kontrolom donatora i Zaljeva, Hezbolah pod kontrolom Irana, itd. Oki, drago mi je da smo neke stvari razjasnili.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2657 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

jeza u ledja wrote:
Znaci ni Mubarak nije bio pod kontrolom SAD, a dzihadisti u Siriji nisu pod kontrolom donatora i Zaljeva, Hezbolah pod kontrolom Irana, itd. Oki, drago mi je da smo neke stvari razjasnili.
Neporedivo Jezu!

Amerika je na razne nacine mogla nauditi Mubaraku. Finansijska pomoc je bila redovna. Dakle, pricamo o najmocnijoj drzavi svijeta.

Dzihadisti u Siriji su apsolutno ovisni od Saudije i drugih sponzora. Da nema petrodolara, ne bi bilo ni njihove oruzane borbe.

Hezbulah je 'dijete' Irana. Bez Irana njihov uticaj i snaga bi bili visestruko slabiji.


Sisi je nagradjen za svrgavanje MBa, koje bi svrgnuo i da nije bilo pomoci. U cemu se oslikava kontrola Saudije?

Kako uopste slabiji moze kontrolisati jaceg? To je nonsens.
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#2658 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sarajevoxxxx »

Kikibombona wrote:Saxxx

Celendzer ti odgovorio umjesto mene.

U komentaru navodis razloge Saudije. Donekle se mogu sloziti.

Samo si zaboravio reci kakve to veze ima sa Sisijem? Covjek uzeo pare dzabulani. I da nije dobio pare, sve bi isto uradio.

Egipcani ce uskoro izaci na izbore, tako da ti jedna od teza pada u vodu.
Da i izabrat će Sisija za predsjednika, bez ikakvih problema. Baš kao što i Alžirci, sve demokratski i fer, biraju Butefliku tri puta zaredom i evo već 4 put je kandidat za predsjednika države. Sasvim nebitno što im 35 % ljudi izađe na izbore, ili to što je čovjek jednom nogom u grobu.

Eliminisali su stranku koju bi eliminisala svaka civilizovana drzava.


Krvoloka i zločinca Sisija ne voli cijela planeta, ili bar onaj dio ko ne vidi u ubicama i zaljevskim diktatorima bilo šta pozitivno. Ihvanije su dobile glasove na fer izborima, krvolok je silom svrgnuo demokratski izabranog predsjednika. Da je krvolok dokazao je to ubivši hladno i na ulici hiljade Egipćana.

Ihvanije mogu voljeti ili mrziti.Politički islam mi se može sviđati ili ne sviđati, ali kakve to veze ima sa svrgavanjem legalnog predsjednika ? Ko će to odlučiti kada je vrijeme da se opet nekad umiješa vojska i da svrgne predsjednika ? Promoviraš i prikazivaš pozitivnim jedan klasični krkanluk koji ima veze sa civilizovanim svijetom koliko i Sisi sa demokratijom.

Dobro ti je to ''eliminisala'' :) jako demokratski zvuči.
Ovi iz MB su prijetili da budu gori diktatori od Mubaraka i njegovih pajdasa.

Da, svakako, ako ti kažeš mora biti tako.
Pokusali su ograniciti uticaj sudstva i vojsku staviti pod svoju, stranacku kontrolu. Bilo bi veoma opasno po Egipat da su uspjeli u naumu.
Dragi kiki ne razumijem, pogađa te nešto za što sam tvrdiš da nisu uradili (pokušali kažeš) a ne osuđuješ klasično ubijanje ljudi na ulici. Na kraju koja to vlast na svijetu ne želi staviti sve pod svoju kontrolu vojsku i sudstvo. Na koncu to je i suština vladanja.

Ne kažem da vlast treba zloupotrijebiti, ali svi manje-više nastoje imati uticaja na sve tri nivoa vlasti. Ihvanije jesu pogriješile, jesu mogli bolje odigrati utakmicu, ali nisu nikoga ubile. Jesu htijele mijenjati ustav preko noći, ali ponavljam nisu nikoga ubile. Onaj koje spreman ubiti čovjeka na ulici taj nti mijenja ustav, niti ga zanima, ovi bar koliko-toliko drže do njega. Sisi prvo što je nedemokratskim činom došao na vlast, drugo istu je zloupotrijebio. Zbog Sisija i treba demokratija, vojsku niko ne smije zloupotrebljavati pa makar tvrdio da je spriječio da se u Egiptu ponovi sirijski scenarijo. Niko, ama baš niko na svijetu nema pravo da bez razloga ubija, pa makar tvrdio da spašava planetu zemlju. Ubistvo je ubistvo. Jednostavno svijet opstaje na tim principima, da nije tako svako bi uzeo sebi za pravo da ubija i tvrdi kako je to za dobrobit ostalih ljudi.
Sa nekoliko poteza na samom startu mandata su pokazali koliko su opasni. I poziv na dzihad u Siriji je dokaz njihovog fanatizma.
Baš suprotno. Ihvanije su dvije godine stajale po strani. Mursi je imao skoro pa neutralan stav po pitanju sukoba u Siriji. Njegov poziv u džihad nije ništa opasniji od francuskog ili američkog, ili bilo koje države u Evropi, poziva na vojnu intervenciju. Jedino ako smatraš džihad divljačkim i zaostalim, a vojnu intervenciju finih i demokratskih država plemenitim činom kojem svi trebamo pljeskati. Zatim, kako nisi primjetio da je Saudija pomažući Egipat svojim milijardama pokazala da je zapravo ne zanima nikakav epski sukob između sunita i šiita.Direktno su pomogli Sisija koji je Asadov saveznik.
Za vrlo kratko vrijeme su pokazali ko su i sta su. Ne mozemo ni zamisliti sta bi jos bili kadri uciniti da su poklopili sudstvo i vojsku, da su imali apsolutnu moc. Ne bi ih niko sa vlasti skinuo bez okeana krvi.
Da pokazali su. Nisu nikoga ubili. Nisu se revanširali prema ljudima koji su ih zatvarali, koji su ih mučili. Nisu zabranili niti jednu stranku.Egipat vrije od fašista, pitaj ljudi koji su bili u Egiptu. Brat bratu u Egiptu treba jedno bar sto hiljada Sisijevih i Mubarekovih fašista zatvoriti, oni nisu niti jednog. Na svakom koraku im vrišti fašizam. Čovjeka ubijaju samo zbog brade. Na prodavnice stavljaju natpise nema prodaje za ihvanije. Sve to se nije desilo za vrijeme ihvanija, tj dok su oni bili na vlasti niko nije mrzio drugoga zbog drugačijeg načina oblaćenja, niko nije bivao ubijen kao pas na ulici jer je izašao da demonstrira, ni jedan novinar nije koristio fašistički riječnik na TV-u kao što to danas čine Sisijevi fašisti koji deset minuta na TV-u igrača reprezentacije naziva magarcem i vrijeđa ga. Ni jedna TV postaja nije bila zabranjena, a Sisi je sve ihvaniske zabranio. Čak šta više, Mursija su pljuvali, i ismijavali se sa ihavijama još dok je bio na vlasti. Čitava državna TV je bila 24 sata protiv ihvanija još od momenta kada je došao Mursi na vlast.

Zapravo prava istina je da ni Mursi ni ihvanije nikada nisu ni bili na vlasti, bar u nekom pravom smislu. U Sisijevim zatvorima još dok je Mursi bio na vlasti, ihvanije su i tada bile predmet ismijavanja. Zatvorski čuvari su se šprdali sa njima govoreći im ''gdje ti je Mursi što vam ne pomogne''. Tarik Ramadan ni poslije svrgavanja Mubareka nije htio posjetiti Egipat, jednostavno jer je smatrao da se padom Mubareka u egiptu ništa značajnije nije promjenilo.
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#2659 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jastuk1 »

Kikibombona wrote:
Jastuk

Zasto Sisi odmah nije instalirao Nur stranku i poklonio im apsolutnu vlast? Selefije i Sisi su razliciti kao nebo i zemlja.
PA SAM SI ODGOVORIO NA SVOJE PITANJE!!! Čuj odmah instalirao. :lol:

Zato što je igrač od formata. Prefrigan, prepreden, tačno sve izvršava po instrukcijama svojih kreditora. Sve će to u Egiptu malo pomalo i polako ići sa selafijama. Cilj je bio i finansijski zadaviti MB, da bi se mogli lakše u naradnim godinama prodavati napismenom, gladnom stanovništvu kao spasioci i PREUZETI ODNOSNO ZAUZETI mreže u društvu koje je do sada imao i držao MB.

Budućnost Egipta su selafije. Jednostavno nema alternative. Haj nek neko kaže drukčije!!!!!

Plakaće Egipćani da im se pojavi prava stranka sredine, plakaće za nekim kao što je MB, ali zato što su bili oholi, arogantni i kratkovidni, imat će jedan dobar Nur za vratom. I neka, meni mlogo drago (bez sarkazma).

Svi su optuživali MB za beskompromisnost. Neka, vidjeće svi šta fakat znači ta riječ kad im Nur dođe na vlast. Samo im tada neće pasti na um da kritikuju ni 2 posto koliko su kritikovali MB, a imat će tada STVARNO prave razloge da stvarno kritikuju, a ne lažne podmetačine na osnovu kojih su kritikovali MB! Neka, sami su tražili i to i zaslužuju. Kako će samo držat jezik za zubima!!!

MB su bili pravi politički romantičari, ali su ih perfidne, ohole ajkule i sa političkog lijeva i sa političkog desna potpuno razgrizle.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#2660 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jeza u ledja »

Kikibombona wrote: Zasto Sisi odmah nije instalirao Nur stranku i poklonio im apsolutnu vlast? Selefije i Sisi su razliciti kao nebo i zemlja.
Pa problem je sto ti ne shvatas da Saudijcima nije cilj postavljanje salafija na vlast sirom svijeta, vec kontrola diktatora i odrzavanje nedemokratskog sistema vlasti kao jedinog moguceg na BI. Inace financiranje grupacija poput Al Nour iz Zaljeva ide uglavnom preko privatnih izvora, mada su svi povezani sa kraljevskom porodicom, a kao pokusaj da se globalni dzihad stavi pod kontrolu - naravno Saudijaca, pri tom suzbijajuci odmetnicke grupe poput AQ, koje se opet, samo tajnijim kanalima, opet sponzoriraju iz privatnih izvora iz Zaljeva.

Zato kazem, sve sto se desava na BI se desava naftnim parama. Svi igraci imaju svoje izvore, bilo da je saudijska kraljevska porodica, ili Emirati, ili privatni izvori iz Saudije, ili Katar za MB, ili uostalom Iran za Hezbolah, Siriju i prije Hamas. Gadafi svojevremeno za svoju vlast, kao i Sadam za svoju, iranski sah za svoju. A ovi razni sukobi u ostalim zemljama su ti kao igra pijuna bogatih debelguza koji valjda na taj nacin jedni drugima zabijaju noz u ledja, pozicioniraju, nadmecu za vlast, itd. Mislim zalosno, mogu mislit koje su to relacije u Zaljevu, ko se s kim ne podnosi, ko sta hoce i to.

To ti je sva prica, malo pojednostavljena, ali na to se nazalost svodi.
Malo je tu ideologije, bilo da je ona vjerska, radikalna ili umjerena, demokratska, liberalna, kapitalisticka...sve se svodi na vlast i moc, a Egipat je tu zrtva.

Kad skontas, zamisli da ti zatucani seljak dodje sa brukom para u grad i radi sta hoce, a ima toliko para da te moze s njima 100 puta poklopit.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#2661 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jeza u ledja »

Kikibombona wrote:
jeza u ledja wrote:
Znaci ni Mubarak nije bio pod kontrolom SAD, a dzihadisti u Siriji nisu pod kontrolom donatora i Zaljeva, Hezbolah pod kontrolom Irana, itd. Oki, drago mi je da smo neke stvari razjasnili.
Neporedivo Jezu!

Amerika je na razne nacine mogla nauditi Mubaraku. Finansijska pomoc je bila redovna. Dakle, pricamo o najmocnijoj drzavi svijeta.

Dzihadisti u Siriji su apsolutno ovisni od Saudije i drugih sponzora. Da nema petrodolara, ne bi bilo ni njihove oruzane borbe.

Hezbulah je 'dijete' Irana. Bez Irana njihov uticaj i snaga bi bili visestruko slabiji.


Sisi je nagradjen za svrgavanje MBa, koje bi svrgnuo i da nije bilo pomoci. U cemu se oslikava kontrola Saudije?

Kako uopste slabiji moze kontrolisati jaceg? To je nonsens.
Ko je slabiji? Saudijska Arabija od Egipta? :lol: :lol: :lol:
Sisi nije nagradjen, vec je dobio zeleno svjetlo da uradi sto je uradio. Znali su da ce Amerika povuci pare ako armija krene u puc, Saudijci su obecali uskociti.
Ne znam koliko moras naivan biti pa zamisljati ovaj vojni udar kao desavanje naroda. :-)

No svejedno, to ne mijenja moju poentu cak i da si u pravu - Sisi je igrac Saudijske Arabije i kao takav igra kako oni kazu. Ko ti daje pare taj te kontrolira. To je tako jasno da ne moze biti jasnije.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2662 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger__ »

jastuk1 wrote:Budućnost Egipta su selafije. Jednostavno nema alternative. Haj nek neko kaže drukčije!!!!!
Zapamti šta si napisao. Sutra, kada te vrijeme demantuje, nemoj reći "nisam rek'o".
MB su bili pravi politički romantičari, ali su ih perfidne, ohole ajkule i sa političkog lijeva i sa političkog desna potpuno razgrizle.
Nekompetentni romantičari. Samo je njihova nekompetentnost antologijska, sve ostalo je ispod svakog prosjeka.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#2663 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jeza u ledja »

jastuk1 wrote:
Budućnost Egipta su selafije.
Ni blizu.
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#2664 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jastuk1 »

jeza u ledja wrote:
jastuk1 wrote:
Budućnost Egipta su selafije.
Ni blizu.
Doduše, pod uslovom da se nekad opet održe izbori. Ali realno, Egipat nema alternativu, pošto će stranku MB-a vjerovatno zbraniti, ako već i nisu.

Hajde iskreno, ko je alternativa selafijama u Egiptu? Predsjednik možda neće biti iz njihovih redova, ali parlament će sigurno imati u većini.

Novi ustav će im biti puno "gori" od prošlog: ;-)
http://english.ahram.org.eg/News/87363.aspx

Gdje mi je draguljče... fali mi onaj hinjski cer...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2665 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger__ »

Egipat je upravo krenuo putem svoje alternative a to je stvaranje centralne pozicije u onom što se može nazvati "stožer afro-azijske inicijative".

Potezi Sisija i ekipe itekako nadilaze male i sitne ambicije.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2666 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger__ »

Takva pozicija ima magičnu moć. Sisi to zna jako dobro, on je vrhunski obavještajac, dakle psiholog. Na temi sam ostavio link njegovog rada u SAD-u.

On je MUSLIMANSKI vizionar bez trunke kompleksa.
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#2667 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jastuk1 »

Challenger__ wrote:Egipat je upravo krenuo putem svoje alternative a to je stvaranje centralne pozicije u onom što se može nazvati "stožer afro-azijske" inicijative.

Potezi Sisija i ekipe itekako nadilaze male i sitne ambicije.
Mislim da ovaj prevod ne oslikava baš dovoljno dosljedno orginal, pa nudim malo realniju verziju:

Egipat je upravo krenuo putem svoje alternative a to je stvaranje satelitske pozicije u onom što se može nazvati "stožer saudijsko-egipatske" inicijative.

Potezi Sisija i ekipe itekako nadilaze male i sitne ambicije.

Isto tako, moguće je da Saudija čeka da stranka njenog kova pobijedi... eto, ako ništa barem u Egiptu, pa da se onda, ali tek onda, i oni okrenu demokratiji. hi hi hi hi

Vako SA vuče Egipat:

User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2668 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger__ »

Jah... OK.

Bye.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#2669 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jeza u ledja »

jastuk1 wrote:
jeza u ledja wrote:
jastuk1 wrote:
Budućnost Egipta su selafije.
Ni blizu.
Doduše, pod uslovom da se nekad opet održe izbori. Ali realno, Egipat nema alternativu, pošto će stranku MB-a vjerovatno zbraniti, ako već i nisu.

Hajde iskreno, ko je alternativa selafijama u Egiptu? Predsjednik možda neće biti iz njihovih redova, ali parlament će sigurno imati u većini.

Novi ustav će im biti puno "gori" od prošlog: ;-)
http://english.ahram.org.eg/News/87363.aspx

Gdje mi je draguljče... fali mi onaj hinjski cer...
Ma kakvi izbori kakve alternative....nema alternative. Sisi na celu i ostali na uzicu.
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#2670 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jastuk1 »

Challenger__ wrote:Takva pozicija ima magičnu moć. Sisi to zna jako dobro, on je vrhunski obavještajac, dakle psiholog. Na temi sam ostavio link njegovog rada u SAD-u.

On je MUSLIMANSKI vizionar bez trunke kompleksa.
To kakav je on vizionar - to ostaje da se vidi. Ali ono što se do sada vidjelo:

On je odgovoran za zločine protiv čovječnosti, bez trunke kompleksa.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2671 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Jeza u ledja

Saudija ne moze nametnuti autoritet Emiratima i Kataru, a kamoli velikom Egiptu. Njihova moc je preuvelicana.

Petrodolari su jedini izvor njihove moci. Pomocu novca sire svoju ideologiju i fananisiraju ekstremiste sirom BI i Sjeverne Afrike.

Da bi nekog mogao kontrolisati potrebne su jos neke poluge. Moras imati jak lobi i vojnu masineriju. Saudi nemaju ni jedno i drugo. Oni ne mogu izlobirati eventualne sankcije za drzavu poput Egipta. O vojnoj intervenciji da ne pricamo.

Zapad ih guli za sitne ustupke. Nista veliko za njih nece napraviti.

I Sisi je iskoristio priliku da ih oguli. Uzeo je lovu za ono sto bi uradio i bez love. Iskoristio je budale i koristit ce ih dok bude mogao.

Ako bi Sisi radio u korist Saudije, ako bi podrzavao njihovu ideologiju i ekstremiste na terenu, ako bi favorizovao Nur stranku, suprostavio se Iranu, Siriji i Hezbulahu.... Moglo bi se reci da je njihov igrac.

Sve dok ne radi u njihovu korist, on je nezavisan od njihovog uticaja. Ako im se nekad poklope interesi, ako za to moze uzeti lovu, bio bi glup da ih ne odere.

General Sisi je jedina svijetla tacka Arapskog proljeca. Tako izgleda u ovom trenutku. Vidjet cemo sta ce vrijeme donijeti. U politici je sve moguce.
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#2672 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sarajevoxxxx »

jastuk1 wrote:
Challenger__ wrote:Takva pozicija ima magičnu moć. Sisi to zna jako dobro, on je vrhunski obavještajac, dakle psiholog. Na temi sam ostavio link njegovog rada u SAD-u.

On je MUSLIMANSKI vizionar bez trunke kompleksa.
To kakav je on vizionar - to ostaje da se vidi. Ali ono što se do sada vidjelo:

On je odgovoran za zločine protiv čovječnosti, bez trunke kompleksa.
:thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#2673 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jeza u ledja »

Kikibombona wrote:Jeza u ledja

Saudija ne moze nametnuti autoritet Emiratima i Kataru, a kamoli velikom Egiptu. Njihova moc je preuvelicana.

Petrodolari su jedini izvor njihove moci. Pomocu novca sire svoju ideologiju i fananisiraju ekstremiste sirom BI i Sjeverne Afrike.

Da bi nekog mogao kontrolisati potrebne su jos neke poluge. Moras imati jak lobi i vojnu masineriju. Saudi nemaju ni jedno i drugo. Oni ne mogu izlobirati eventualne sankcije za drzavu poput Egipta. O vojnoj intervenciji da ne pricamo.

Zapad ih guli za sitne ustupke. Nista veliko za njih nece napraviti.

I Sisi je iskoristio priliku da ih oguli. Uzeo je lovu za ono sto bi uradio i bez love. Iskoristio je budale i koristit ce ih dok bude mogao.

Ako bi Sisi radio u korist Saudije, ako bi podrzavao njihovu ideologiju i ekstremiste na terenu, ako bi favorizovao Nur stranku, suprostavio se Iranu, Siriji i Hezbulahu.... Moglo bi se reci da je njihov igrac.

Sve dok ne radi u njihovu korist, on je nezavisan od njihovog uticaja. Ako im se nekad poklope interesi, ako za to moze uzeti lovu, bio bi glup da ih ne odere.

General Sisi je jedina svijetla tacka Arapskog proljeca. Tako izgleda u ovom trenutku. Vidjet cemo sta ce vrijeme donijeti. U politici je sve moguce.
Za mene je apsurdno reci "petrodolari su jedini izvor necije moci". U pitanju je ogromna moc. To ocigledno ne vidis.

Sto se tice Sisija, naravno da je iskoristio njihove pare, da bi sebe postavio na vlast. Kakve ustupke ce im napraviti, to ostaje da se vidi, ali ne mora i nikakve jer je Saudijcima najvaznija stvar bila upravo zaustavljanje Arapskog proljeca i demokratizacije regiona (kakva logicka vratolomija nazvati gen. Sisija svijetlom tackom Ar. proljeca :-) , pa frajer je sve ono sto je protiv onoga sto taj historijski momenat predstavlja).
Kao sto rekoh, Saudima nije u interesu postavljanje salafista (u vidu Al Nour stranke) na vlast. Njima nije uopste u interesu postavljanje "stranaka" na vlast. Nur je svakako smijesna stranka i nema taj kapacitet, no Saudijci ne sire salafizam da bi zavladali svijetom nego da bi stekli sljedbenike za svoju guzicu. (Imao si priliku ovdje procitati upise nekih ljudi koji fanaticno ko zombiji slijede tu ideologiju, pa napisu nesto tipa "treba slusati onog ko je na vlasti" ili "opasno je interpretirati dogadjaje u drustvu bez odobrenja ovih na vlasti"). E to ti je taj soft power kojeg Saudijci izvoze. No sto se tice Egipta, njima je cilj samo diktator kojeg mogu kontrolisati i koji ce suzbiti demokratsko drustvo , pa time i umjerenije islamiste koji kroz vladavinu naroda misle organizirati drzave. I na kraju, kad vec spominjes, Sisi sigurno nece biti prijatelj Irana, a mislim da smo naznake toga vec i vidjeli, dok ce sa Izraelom ostati u statusu "postivanja mirovnog sporazuma" .
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2674 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Jeza u ledja

U cemu se ogleda njihova moc?
Sta su pozitivno uradili na medjunarodnom nivou?
Konkretno?

Da bi novcem proizveo neku vrijednost trebas imati mozga i biti makar ravnorpravan konkurentima/partnerima.

Saudi novac koriste kako bi finansirali svoj ostanak na vlasti. Da li se onda moze reci da kontrolisu Ameriku i druge zapadne drzave? Da li se zapadnjaci mogu nazvati saudijskim igracima? Ne, nikako. Amerika ce tu i tamo uciniti poneki ustupak i to je to. Nece uraditi nista veliko u njihovu korist, ako to ne bude i korist Amerike. Saudi su vazali u ovom odnosu, iako oni mozda imaju drugaciji utisak.

Isti je slucaj sa Sisijem. Skoro da se njegov odnos sa Saudima moze porediti sa odnosom koje ima Amerika. Potrefilo se da imaju isti interes i Saudi uletili lovu da podrze incijativu. Ne postoje apsolutno nikakve indicije da su Saudi narucili svrgavanje Mursija. Ne postoji nijedan dokaz da je Sisi igrac Saudijaca. Ko je to igrac tih budala? Nisu cak Emirati i Katar, a da bude jedan Egipat.

Stvar je vrlo prosta. Narod je u ogromnom broju izasao na proteste protiv Mursija. Vojska se morala svrstati na jednu stranu, jer apsolutno nisu mogli biti neutralni. Buknuo bi gradjanski rat bez ikakve sumnje. To ni njima ne ide u prilog. Gradjanski rat je prijetnja za vojsku i njihovu poziciju. Ko zna kako bi se situacija razvijala. Odlucili su da sa Mursijem postupe isto kao sa Mubarakom. Da su se svrstali na stranu Mursija, imali bi sukob sa opozicijom. Dakle, sukob sa jednom od dvi grupe demonstranata je bio neminovnost. Posto nije eskaliralo kao u Libiji i Siriji, moze se reci da su uradili prilicno dobar posao. Egipat je miran i priblizava se novim izborima. Ekstremisti su skoro eliminirani, tu i tamo napravi frku najgori ekstrmisticki talog sa Sinaja.

Da rezimiramo...

Nije moguce da Saudija koja ne moze kontrolisati Katar i Emirate kontrolise Egipat. Nema logike da Sisi bude potcinjen Saudiji kada se odupire 10 puta mocnijim igracima (Turska i SAD). Saudi su Sisiju ponudili lovu na isti nacin kao i Rusiji, kada su ih molili da odustanu od podrske Basaru Asadu. Dakle, ako cemo reci da je neko vazal u saudijsko - egipatskom odnosu, onda su to Saudi. Naravno, oni toga nisu svjesni. Cvrsto vjerujem da misle kako kontrolisu Ameriku i druge zapadne zemlje koje finansiraju na ovaj ili onaj nacin. Ne vide da ih levati ko god stigne. Ili mozda ne? Mozda su oni svega svjesni. Mozda im je jedini cilj ostati na vlasti i tako novcem pokusavaju pridobiti mocne igrace.

I za kraj. General Sisi i Egipatska vojska jesu svijetle tacke revolucionarne prevare zvane 'Arapsko proljece'. Odigrli su izuzetno mudro. Za bobu su izbjegli libijski ili sirijski scenarij.
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#2675 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sarajevoxxxx »

Kikibombona wrote: Ne postoje apsolutno nikakve indicije da su Saudi narucili svrgavanje Mursija. Ne postoji nijedan dokaz da je Sisi igrac Saudijaca.
Šerkul Evsat i Al Arabija kao i ostali državni mediji u zemljama zaljeva su danima prije svrgavanja Mursija pisali o najvećem zlu današnjice zvanom Mursi i ihvanije.Milioni petro dolara se danas troše da se Sisi prikaže kao spasioc Egipta a vojna hunta kao najnormalnija vlast, i milioni su potrošeni da bi se završilo sa ihvanijama u Egiptu.

Otvori Šerkul Evsat na engleskom ili Al Arabiyu i pročitaj šta pišu njihovi urednici o Sisiju a šta pišu o ihvanijama. Ta otvorena medijska podrška vojnoj hunti, i taj keš koji je sijevnuo prvo jutro nakon vojnog udara je gore deset puta od javnog priznanja tipa da izađe kralj Abdullah i kaže ''Da, ja sam za svrgavanje Mursija''. Prije bi tada ljudi povjerovali u to da zaista ima neke svoje principe i da ih se drži pa nek' svi crknu.
Post Reply