Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#26376 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

cini ti se da je rano
vecina u drugoj godini baustele uleti u nekretninu
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#26377 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Casual's wrote:3. lamela na Makovima rasprodata, a samo 3 stana useljena. :D
kazu da ce vecina tu sudski vracati stanove begicima
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#26378 Re: Zeničani

Post by Casual's »

kamen spoticanja wrote:
Casual's wrote:3. lamela na Makovima rasprodata, a samo 3 stana useljena. :D
kazu da ce vecina tu sudski vracati stanove begicima
Bio sam u jednom, zidovi su užasni,a i kroz ventilaciju čuješ šta pričaju na zadnjem spratu, a ti na prizemlju.
Sve ono što pričaju je izgleda tačno. Arelov dio je kao kvalitetniji.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#26379 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Casual's wrote:
kamen spoticanja wrote:
Casual's wrote:3. lamela na Makovima rasprodata, a samo 3 stana useljena. :D
kazu da ce vecina tu sudski vracati stanove begicima
Bio sam u jednom, zidovi su užasni,a i kroz ventilaciju čuješ šta pričaju na zadnjem spratu, a ti na prizemlju.
Sve ono što pričaju je izgleda tačno. Arelov dio je kao kvalitetniji.
arel je NASA za almy
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26380 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

kamen spoticanja wrote:cini ti se da je rano
vecina u drugoj godini baustele uleti u nekretninu
Moguce, mada ja licno ne poznajem nijednog takvog :D I generalno ne kontam svrhu nekretnine u kojoj ne boravis 10 mjeseci ali to je druga tema :D
kamen spoticanja wrote: kazu da ce vecina tu sudski vracati stanove begicima
Sta je pisac htio da kaze :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#26381 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Kamatne stope su na rekordno niskom nivou. Za naših života nećemo vidjeti da se ovako nešto ponovi. Svako ko nema riješeno stambeno pitanje i ima primanja iznad životnog minimuma, radio ovdje ili vani, uzeo je stambeni kredit. Ergo, potražnja za stanovima. Ergo, gradnja.

I to je to.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26382 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote:Kamatne stope su na rekordno niskom nivou. Za naših života nećemo vidjeti da se ovako nešto ponovi. Svako ko nema riješeno stambeno pitanje i ima primanja iznad životnog minimuma, radio ovdje ili vani, uzeo je stambeni kredit. Ergo, potražnja za stanovima. Ergo, gradnja.

I to je to.
Gdje si to ti spakovao gajbu :per:

P.S. Zaboravio sam i onu novogradnju sto radi cevabdzija Bajra preko puta Tena.

P.P.S. Nije mi jasna logika zivota u Njemackoj i rjesavanja stambenog pitanja kupovinom stana u Bosni. Mislim okej, vjerovatno cu i ja kakve garsonjerice kupiti u Zenici da imam gdje doci, kad se bude imalo mogucnosti za takvo nesto. To nije sporno, ali prvenstveno rjesavam stambeno pitanje ondje gdje zivim :)
Shmeker
Posts: 254
Joined: 17/09/2011 15:39

#26383 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

_BataZiv_0809 wrote:
Shmeker wrote:
Joj tebe kako rezonujes. Pa pogledaj Sarajevo, 100 novih zgrada a stanovnika manje nego prije rata. Cijela dijaspora ima za cilj neki stancic u Sarajevu i u biti svi koji su duze od 10 godi a vani i imaju.

Sad je sa Zenicom slicno, s tim sto u Ze vecinom zenicani koji su vani kupuju stanove. Bice toga vise kako raja bude odlazila vise.
Pa okej, slazem se. Stan u Sarajevu je da se ne lazemo jedan od najvecih provincijskih snova. Kojeg god situiranijeg lika poznajem taj obavezno ima neki stan u Sarajevu. Cesto bez ikakve ekonomske racunice i potrebe, ali nek se ima :D

Sto se tice Zenice, kako vec rekoh kamenjašu nekako mi se čini rano da raja iz ovog migracijskog talasa vec kupuje stanove po Bosni a koliko juce su dosli u Svabiju (2012/2013 je odcepilo).
Vjeruj da kupuju. To je vec 5-6 godina a vani je to sasvim normalan period za stan. Pod uslovom da oboje rade i dvije godine su dovoljne da se kupi stan.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#26384 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

_BataZiv_0809 wrote:
Shmeker wrote:
Joj tebe kako rezonujes. Pa pogledaj Sarajevo, 100 novih zgrada a stanovnika manje nego prije rata. Cijela dijaspora ima za cilj neki stancic u Sarajevu i u biti svi koji su duze od 10 godi a vani i imaju.

Sad je sa Zenicom slicno, s tim sto u Ze vecinom zenicani koji su vani kupuju stanove. Bice toga vise kako raja bude odlazila vise.
Pa okej, slazem se. Stan u Sarajevu je da se ne lazemo jedan od najvecih provincijskih snova. Kojeg god situiranijeg lika poznajem taj obavezno ima neki stan u Sarajevu. Cesto bez ikakve ekonomske racunice i potrebe, ali nek se ima :D


Kako bez racunice bolan, pa uvijek je bolje ako imas visak para i kontas uloziti u nekretninu, uzeti u Sarajevu nego u Zenici. U Zenici kakvu god novogradnju da kupis, u vrh glave moze za kiriju uzeti 250KM . Gledam oglase za iznajmljivanje stanovapo hodnicima u Novoj Otoci idu minimum od 500KM pa nadalje...
A u Mackanjoj je normala ko zivi od 2012 da vec kupuje stan, samo oni koji su nehljebi pa se i tamo ne snadju kukaju kako je los standard i gore...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26385 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

clio_dci120 wrote:


Kako bez racunice bolan, pa uvijek je bolje ako imas visak para i kontas uloziti u nekretninu, uzeti u Sarajevu nego u Zenici. U Zenici kakvu god novogradnju da kupis, u vrh glave moze za kiriju uzeti 250KM . Gledam oglase za iznajmljivanje stanovapo hodnicima u Novoj Otoci idu minimum od 500KM pa nadalje...
A u Mackanjoj je normala ko zivi od 2012 da vec kupuje stan, samo oni koji su nehljebi pa se i tamo ne snadju kukaju kako je los standard i gore...
Pa evidentno sam govorio o ljudima koji kupe stan radi toga da se broji da imaju, a ne o onima koji ubiru kiriju.

A evo sve i da jeste tako u Svabiji opet mi nije jasna logika rjesavanja stambenog pitanja u Bosni, a zivis u Njemackoj i pride si podstanar.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#26386 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote:
ExNihilo wrote:Kamatne stope su na rekordno niskom nivou. Za naših života nećemo vidjeti da se ovako nešto ponovi. Svako ko nema riješeno stambeno pitanje i ima primanja iznad životnog minimuma, radio ovdje ili vani, uzeo je stambeni kredit. Ergo, potražnja za stanovima. Ergo, gradnja.

I to je to.
Gdje si to ti spakovao gajbu :per:

P.S. Zaboravio sam i onu novogradnju sto radi cevabdzija Bajra preko puta Tena.

P.P.S. Nije mi jasna logika zivota u Njemackoj i rjesavanja stambenog pitanja kupovinom stana u Bosni. Mislim okej, vjerovatno cu i ja kakve garsonjerice kupiti u Zenici da imam gdje doci, kad se bude imalo mogucnosti za takvo nesto. To nije sporno, ali prvenstveno rjesavam stambeno pitanje ondje gdje zivim :)
Ima raje koja je već riješila stambeno pitanje u Alemanji pa sad kupuju "stan za penzije". A ima i onih koji se namjeravaju vratiti pa rješavaju stambeno pitanje ovdje. Sve je individualno.

U Njemačkoj se stambeni može naći za 1% godišnje. Što ne bi? Samo od iznajmljivanja vratit ćeš kamatu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26387 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote:
Ima raje koja je već riješila stambeno pitanje u Alemanji pa sad kupuju "stan za penzije". A ima i onih koji se namjeravaju vratiti pa rješavaju stambeno pitanje ovdje. Sve je individualno.

U Njemačkoj se stambeni može naći za 1% godišnje. Što ne bi? Samo od iznajmljivanja vratit ćeš kamatu.
Ma vidi naravno da ima, samo sam skeptican koji je udio ovih koji su frisko otisli u tome svemu. To je ovdje teza sa kojom se ne slazem. Ko god je 10+ godina vani on je ta pitanja zaklopio i pride kupio stan u Sarajevu :D

I meni je u dugorocnom planu neka lijepa garsonjera tamo gdje sam rodjen :) Mada penziju ipak zamisljam/planiram negdje na obali mora uz masline i vino iz bidona :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#26388 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Pa ti imaš stan u Zenici, Batice. :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26389 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Noupe. Imam kod koga doci to jeste tacno. Ali i oni planiraju transfer na Jadran/Hercegovinu (zamisljam ti facu dok ovo citas :lol: :D ) samo dok stari i zvanicno ode u penziju :)
Bolonjeze
Posts: 324
Joined: 08/01/2018 19:19

#26390 Re: Zeničani

Post by Bolonjeze »

E hvala svima, nisam ni znao da oni rade žaluzine, barem nisam znao da rade ovakve kakve meni trebaju, a to su ove klasične:

Image


Sutra ću ih nazvati.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#26391 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Eh nemoj zvati :D, ja sam mislio na one alu roletne :-)
Ne bih rekao da rade ovo. Pokušaj sa Men.d.o.o., možda oni rade žaluzine.

Men.ba

Izgleda da oni rade alu žaluzine
Mustang1
Posts: 29911
Joined: 29/12/2010 17:31

#26392 Re: Zeničani

Post by Mustang1 »

Kako se nasi nisu ovog sjetili :oops: :D

Gledam i cekam da djeda mraz iskoci iz dzamije :D

macchiato
Posts: 683
Joined: 31/05/2013 21:39

#26393 Re: Zeničani

Post by macchiato »

još jedno čudo arhitekture :lol:


Image


ili ono kad udare fasadu na samo jednom spratu, pa čitava zgrada nakaradno izgleda :-)

i u crkvicama sam vidjela da su ljudi udarili fasadu na pola zgrade, a druga polovina ruglo, valjda se nisu usaglasili sa onim iz drugog ulaza :D

ili ono iznad borova :run:


ma ustvari ne možeš ih ni kriviti, kod nas u zgradi narod nije htio plaćati nekih pišljivih 5-6 maraka za čistačicu pa nam zgrada već 2 godine zjapi prljava jer neće žena džabe da čisti, a kamo li tek očekivati da izdvoje pare za renoviranje i stavljanje fasade. :roll:
još gore kad su većinski podstanari u zgradi, takvi ni marku neće da ulože ni u šta.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#26394 Re: Zeničani

Post by belfy »

macchiato wrote:još jedno čudo arhitekture :lol:


Image


ili ono kad udare fasadu na samo jednom spratu, pa čitava zgrada nakaradno izgleda :-)

i u crkvicama sam vidjela da su ljudi udarili fasadu na pola zgrade, a druga polovina ruglo, valjda se nisu usaglasili sa onim iz drugog ulaza :D

ili ono iznad borova :run:


ma ustvari ne možeš ih ni kriviti, kod nas u zgradi narod nije htio plaćati nekih pišljivih 5-6 maraka za čistačicu pa nam zgrada već 2 godine zjapi prljava jer neće žena džabe da čisti, a kamo li tek očekivati da izdvoje pare za renoviranje i stavljanje fasade. :roll:
još gore kad su većinski podstanari u zgradi, takvi ni marku neće da ulože ni u šta.
gdje ti zivis pa da se za ovo nije znalo? pa mediji iz hrvatske dolazili i izvjetavali (imas i video), a bilo je i vise puta na ovoj temi.

kad sam vec tu da pitam jel ovo neka nova nijansa zutila od "novina": https://www.zenicablog.com/slavni-gluma ... -nemoguce/.

nikakve potvrde za receno u clanku. jel' se to ZB u ramazanu okrenuo ka vjeri ili da podstice ljude da sami traze?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65969
Joined: 03/08/2010 19:04

#26395 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

šta očekuješ od medija čiji je vlasnik ili šta već bio avazov novinar,poznat po ovoj aferi https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... ika/31951/
User avatar
gentoo
Posts: 4590
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#26396 Re: Zeničani

Post by gentoo »

macchiato
Posts: 683
Joined: 31/05/2013 21:39

#26397 Re: Zeničani

Post by macchiato »

belfy wrote: gdje ti zivis pa da se za ovo nije znalo? pa mediji iz hrvatske dolazili i izvjetavali (imas i video), a bilo je i vise puta na ovoj temi.
dobro pobogu mislim na ovaj zazidani balkon, valjda je sa razlogom u fokusu ta slika. :mrgreen:


nije jedini slučaj jer sam viđala par tih zazidanih balkona po gradu pa čitava zgrada izgleda nakaradno, pa da makar oboje u neku neutralniju boju da ne štrči toliko :-) navodno ni po pravilniku nije dozvoljeno, ali kad možeš sagraditi kuću na zgradi bez ikakvih zakonskih posljedica, što ne bi moglo i ovo? :-)

pravit ćemo se da ne vidimo, po običaju.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#26398 Re: Zeničani

Post by belfy »

@gentoo, zahvaljujem na linku. zasto nam novinar nije otkrio isti i zasto ne navede i svjetske medije koje pominje mi nije jasno.

@danak, ja sam se vec prepisivao davno sa njim oko jednog teksta koji je meni jako zasmetao. mislim da je na ovom podforumu "Zenicani" negdje, samo nesto duboko potonuo jer je dosta star. samo mi nije novinarski nesto tvrditi bez postavljenog izvora.

@macchiato, zazidani balkon jeste relativno nov. cak mislim da taj stan jos uvijek nije useljen... ali veci dio tvoje slike zauzima "gradjevina" o kojoj se dosta pisalo i govorilo da su cak i novinari iz Hrvatske dolazili i pravili price o tome.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26399 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ali smo izgleda svi osim tebe skontali da on prica o balkonu :D
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#26400 Re: Zeničani

Post by belfy »

_BataZiv_0809 wrote:Ali smo izgleda svi osim tebe skontali da on prica o balkonu :D
oh, glasnogovornik! koliko tih "svih" predstavljas? pogledaj i postavljenu sliku ponovo. "vi" vidjeli samo balkon? heresh-... (h intended)
Post Reply