Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
Control panel
Posts: 5965
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#26251 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Control panel »

Pedja

Evo treci put postavljam pitanje da nam objasnis zasto je NS izdala Admira Bukvu i nije ga podrzala za nacelnika.
i drugo reci nam da li je NS podrzala budzet KS za ovu godinu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52679
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#26252 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Chmoljo »

Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» Maystor, KatarinaKosaca

7 dana
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#26253 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Još prijedloga za platformu za 2018.

1. Zakoni koji će reći da uvođenje usluge se naplaćuje, ali odjavljivanje ne. Dakle, bilo da se neko odjavljuje sa kablovske ili odjavljuje karticu u banci ili bankarsku uslugu, bilo ispisivanje iz škole, sa fakulteta ili bilo šta. Izuzeci su odjavljivanje državljanstva i eventualni dug nastao korištenjem usluge.

2. Toplane moraju izmjestiti cijevi iz stana/objekta koji odjavljuje njihovu uslugu. Ako ne izmjeste, moraju vlasniku stana plaćati korištenje imovine za potrebe toplane. A ne kao sada da naplaćuju 40% računa zato što cijevi idu nekome ko ne želi njihove usluge kroz stan. Ako time griju nečiji stan, neka izmjeste cijevi.

3. Uvođenje temperaturnih naljepnica. Na primjer, meso. Kako kvalitet mesa ne zavisi toliko od vremena koliko od temperature, skoro je nepotrebno stavljati rok upotrebe na mesne proizvode. VIše ima smisla staviti naljepnice koje mijenjaju boju pri promjeni temperature. Tako će se znati da li je meso od trenutka pakovanja do trenutka kupovine držano u uslovima propisane temperature. A usput i znati da li proizvođač ili trgovac (da bi uštedio) isključuje frižidere tokom noći i time dovodi u opasnost kupce. Rok upotrebe ispravan ali meso pokvareno jer je bilo na toplijem nego što je propisano.

Ima toga još.
User avatar
dinoze77
Posts: 97
Joined: 01/10/2016 17:49
Location: Zenica

#26254 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dinoze77 »

Hakiz wrote:Još prijedloga za platformu za 2018.

1. Zakoni koji će reći da uvođenje usluge se naplaćuje, ali odjavljivanje ne. Dakle, bilo da se neko odjavljuje sa kablovske ili odjavljuje karticu u banci ili bankarsku uslugu, bilo ispisivanje iz škole, sa fakulteta ili bilo šta. Izuzeci su odjavljivanje državljanstva i eventualni dug nastao korištenjem usluge.

2. Toplane moraju izmjestiti cijevi iz stana/objekta koji odjavljuje njihovu uslugu. Ako ne izmjeste, moraju vlasniku stana plaćati korištenje imovine za potrebe toplane. A ne kao sada da naplaćuju 40% računa zato što cijevi idu nekome ko ne želi njihove usluge kroz stan. Ako time griju nečiji stan, neka izmjeste cijevi.

3. Uvođenje temperaturnih naljepnica. Na primjer, meso. Kako kvalitet mesa ne zavisi toliko od vremena koliko od temperature, skoro je nepotrebno stavljati rok upotrebe na mesne proizvode. VIše ima smisla staviti naljepnice koje mijenjaju boju pri promjeni temperature. Tako će se znati da li je meso od trenutka pakovanja do trenutka kupovine držano u uslovima propisane temperature. A usput i znati da li proizvođač ili trgovac (da bi uštedio) isključuje frižidere tokom noći i time dovodi u opasnost kupce. Rok upotrebe ispravan ali meso pokvareno jer je bilo na toplijem nego što je propisano.

Ima toga još.
:thumbup:

treba dodat jos da se sve vjerske zajednice ubace u PDV sistem
homar
Posts: 1486
Joined: 16/06/2008 17:07

#26255 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by homar »

Pedja Kojovic wrote:Sumnjam,ne mislim, da cemo biti u prilici da izaberemo gradonacelnika.


p.k.
Ako si to dogovorio sa SDA, onda nema šanse.
zippoo87
Posts: 19657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#26256 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

homar wrote:
Pedja Kojovic wrote:Sumnjam,ne mislim, da cemo biti u prilici da izaberemo gradonacelnika.


p.k.
Ako si to dogovorio sa SDA, onda nema šanse.
"Kojović: Imate moju riječ da Naša stranka neće koalirati sa SDA"
http://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic- ... /160930064

da se jos jednom ponovi,nekima pamcenje traje 24 sata
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#26257 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by mario001 »

Pedja Kojovic wrote:Sumnjam,ne mislim, da cemo biti u prilici da izaberemo gradonacelnika.


p.k.
Jel vam poznato da je Dzevad Becirevic dobio tu poziciju, naravno to je cijena za prepustanje opcine centar u SDA ruke?
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#26258 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by malakh »

Control panel wrote:Pedja

Evo treci put postavljam pitanje da nam objasnis zasto je NS izdala Admira Bukvu i nije ga podrzala za nacelnika.
i drugo reci nam da li je NS podrzala budzet KS za ovu godinu.
kako misliš izdala?

glasači naše stranke su većinom podržali drugog kandidata. evo npr. ja sam u centru glasao za našu stranku, a za načelnika podržao samera rešidata.

nije naša stranka izdala svog kandidata, već je kandidirala lošeg kandidata. velika je razlika.
komandant mark
Posts: 171
Joined: 04/11/2004 16:09

#26259 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by komandant mark »

Pedja Kojovic wrote:Sumnjam,ne mislim, da cemo biti u prilici da izaberemo gradonacelnika.


p.k.
Nisam ovo shvatio, pa ako mogu zamoliti za pojasnjenje.

Da li:

a) NS/SDP/DF/GS nece formirati postizbornu koaliciju u Sarajevu, kako su nagovijestili u zajednickom pismu pred izbore; ili
b) NS/SDP/DF/GS hoce formirati koaliciju, ali nece imati vecinu u Gradskom vijecu; ili
b) NS nece biti najjaca stranka u ovoj koaliciji, pa joj drugi nece dati da kandiduje gradonacelnika; ili
c) NS hoce biti najjaca stranka u koaliciji, ali i pored toga nece kandidovati gradonacelnika iz nekog razloga?
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#26260 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

komadant mark

Mozda je korisno da prije svega definisemo pojmove o kojima pricamo.
Koalicija, za mene, ima dva znacenja
- predizborna, zajednicke liste
- postizborna, zajednicki program(saglasnost o principima, itd.)

Mi ovdje pricamo o dogovoru za delegiranje gradskih vjecnika iz gradskih opstinskih vijeca.
Nekoliko sam puta na ovom forumu pokusao ilustrovati taj relativno komplikovan proces.
Cini mi se da je najbolja metafora ona koja ide ovako.
Cetiri gradske opstine, delegiraju u GV po 7 gradskih vjecnika.
Zamislite lift, koji vozi samo ukoliko u njega udje tacno sedam osoba.
To znaci da ako NS zeli delegirati 3 vjecnika iz nekog OV u GV mora naci jednu ili vise partija koje delegiraju troje ljudi.
Nas (Niksic, Komsic, GS - koji u medjuvremenu postao prilicno ireleventan po ovom pitanju) predizborni razgovor se prije svega odnosio na ovaj proces.
(A kao uslovi za daljnu saradnju i eventualne razgovore o 2018. postavili smo neke uslove - npr.prestanak saradnje sa nacionalnim strankama u svim lokalnim odborima i na svim nivoima vlasti.
(DF je na svom predsjednistvu od prije par dana usvojio taj nas zahtjev i to je dobar pocetak i drago mi je).

a) NS/SDP/DF/GS nece formirati postizbornu koaliciju u Sarajevu, kako su nagovijestili u zajednickom pismu pred izbore;

MI smo odredili snazan pregovaracki tim i (juce) im poslali pismo pozivajuci ih da ucine isto i da krenemo s razgovorima.
Rezultat ne zelim prejudicirati.

ili
b) NS/SDP/DF/GS hoce formirati koaliciju, ali nece imati vecinu u Gradskom vijecu;

S obzirom na broj vjecnika SDP-a i DF-a (i GS-a) koji su najavili ili razmisljaju o istupanju iz stranaka koje su ih kandidovale nase su procjene da stranke lijevo od centra ne mogu imati vecinu u GV. Naravno, radi se o projekcijama baziranim na infomacijama koje imamo sada i to predvidjanje se moze pormjeniti ukoliko se promjene cinjenice na kojima se baziraju.

ili
b) NS nece biti najjaca stranka u ovoj koaliciji, pa joj drugi nece dati da kandiduje gradonacelnika;

Mi smo po broju mandata u gradskim opstinama poslije SDA najjaca stranka, ali se i to moze promjeniti do objavljivanja konacnih rezultata ili nekog neocekivanog razvoja dogadjaja. Mi nemamo tastine prema pojmu "najjaca" i ne zelim unaprijed govoriti o tome ko ce ili ko nece nesto dati. Nas cilj, ukoliko eventualno dodjemo u poziciju da imenujemo gradonacelnika, je odlican gradonacelnik/ca sa odlicnim programom.
Kao sto rekoh, brojevi sada ne sugerisu tu mogucnost.

ili
c) NS hoce biti najjaca stranka u koaliciji, ali i pored toga nece kandidovati gradonacelnika iz nekog razloga?

Mislim da sam u prethodnom odgovoru obuhvatio i odgovor na ovo pitanje.


p.k.
komandant mark
Posts: 171
Joined: 04/11/2004 16:09

#26261 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by komandant mark »

Pedja Kojovic wrote:komadant mark

Mozda je korisno da prije svega definisemo pojmove o kojima pricamo.
Koalicija, za mene, ima dva znacenja
- predizborna, zajednicke liste
- postizborna, zajednicki program(saglasnost o principima, itd.)

Mi ovdje pricamo o dogovoru za delegiranje gradskih vjecnika iz gradskih opstinskih vijeca.
Nekoliko sam puta na ovom forumu pokusao ilustrovati taj relativno komplikovan proces.
Cini mi se da je najbolja metafora ona koja ide ovako.
Cetiri gradske opstine, delegiraju u GV po 7 gradskih vjecnika.
Zamislite lift, koji vozi samo ukoliko u njega udje tacno sedam osoba.
To znaci da ako NS zeli delegirati 3 vjecnika iz nekog OV u GV mora naci jednu ili vise partija koje delegiraju troje ljudi.
Nas (Niksic, Komsic, GS - koji u medjuvremenu postao prilicno ireleventan po ovom pitanju) predizborni razgovor se prije svega odnosio na ovaj proces.
(A kao uslovi za daljnu saradnju i eventualne razgovore o 2018. postavili smo neke uslove - npr.prestanak saradnje sa nacionalnim strankama u svim lokalnim odborima i na svim nivoima vlasti.
(DF je na svom predsjednistvu od prije par dana usvojio taj nas zahtjev i to je dobar pocetak i drago mi je).

a) NS/SDP/DF/GS nece formirati postizbornu koaliciju u Sarajevu, kako su nagovijestili u zajednickom pismu pred izbore;

MI smo odredili snazan pregovaracki tim i (juce) im poslali pismo pozivajuci ih da ucine isto i da krenemo s razgovorima.
Rezultat ne zelim prejudicirati.

ili
b) NS/SDP/DF/GS hoce formirati koaliciju, ali nece imati vecinu u Gradskom vijecu;

S obzirom na broj vjecnika SDP-a i DF-a (i GS-a) koji su najavili ili razmisljaju o istupanju iz stranaka koje su ih kandidovale nase su procjene da stranke lijevo od centra ne mogu imati vecinu u GV. Naravno, radi se o projekcijama baziranim na infomacijama koje imamo sada i to predvidjanje se moze pormjeniti ukoliko se promjene cinjenice na kojima se baziraju.

ili
b) NS nece biti najjaca stranka u ovoj koaliciji, pa joj drugi nece dati da kandiduje gradonacelnika;

Mi smo po broju mandata u gradskim opstinama poslije SDA najjaca stranka, ali se i to moze promjeniti do objavljivanja konacnih rezultata ili nekog neocekivanog razvoja dogadjaja. Mi nemamo tastine prema pojmu "najjaca" i ne zelim unaprijed govoriti o tome ko ce ili ko nece nesto dati. Nas cilj, ukoliko eventualno dodjemo u poziciju da imenujemo gradonacelnika, je odlican gradonacelnik/ca sa odlicnim programom.
Kao sto rekoh, brojevi sada ne sugerisu tu mogucnost.

ili
c) NS hoce biti najjaca stranka u koaliciji, ali i pored toga nece kandidovati gradonacelnika iz nekog razloga?

Mislim da sam u prethodnom odgovoru obuhvatio i odgovor na ovo pitanje.


p.k.
Hvala puno na pojasnjenju
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#26262 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/igor-kam ... /161015031

Je li ova izjava rezultat nekih razgovora ili individualna želja onoga ko je izrekao?

Ima li NS već neki preliminarni stav o ovome? I ima li straha da će u situaciji te podrške SDP svojom veličinom poklopiti i izgurati NS i preuzeti glavnu riječ, to jeste da li je cilj SDP-a da nakon debakla pokuša ostvariti uticaj u Sarajevu "preuzimajući" uspjeh NS-a time što će mu se kao pridružiti pa ga onda istisnuti?
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#26263 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

Peđa svaka čast.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#26264 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by walk_M-A-N »

Za 2 dana je nekakva hitna sjednica Skupštine o sigurnosti. Ne vidim da imaju materijali. Dosadašnje sjednice su koliko se sjećam uglavnom bile bez rezultata, u skladu s tim da Skupština nema ni sastav ni ulogu da o nečemu odlučuje, već samo da izglasava.

Nadam se da ćete imati bar nešto reći, jer se ni vi niste proslavili sa potenciranjem tog problema koji nije od jučer. Nije zemljotres, već decenije lošeg sistema i rada. O vladajućim je uzaludno i pričati, po njima je sve u redu.

Jako interesantni su bili zahtjevi demonstranata, rijetko vidjeti da je neko shvatio suštinu: smijeniti premijera i ministra jer im sigurnost, posebno na ulicama, nije tema u onim besmislenim izvještajima o sigurnosnoj situaciji, gdje se bezveze navode a onda prepričavaju brojevi, dok je po MUP i Nefiću i posljedično ministru i premijeru sve u redu.

Saopćenja i prebacivanje krivice premijera, policije i tužilaštva su alarmantna. Jedino gore je ono što piše Žurnal, da Konaković umjesto jednog lošeg komesara želi dovesti drugog jer je njegov.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#26265 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by mario001 »

Jel istina da je Hifa oil otkupila vecinski paket dionica JP Trznice Sarajevo, i da to preduzece ide u privatizaciju???
Silent Shout
Posts: 48
Joined: 06/04/2010 16:05

#26266 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Silent Shout »

Poštovani Peđa,
je li ovdje možemo dobiti odgovor po kojem krikteriju je isključen GS iz poziva?
Hvala
http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... eva/183264
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#26267 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

NS IMA TEŽAK ZADAK
Biti konstruktuvna opozicija,ako,slučajno,neki prijedlog od SDA bude kvalitet,šta činiti?
Podrška bi umanjila rejting NS a protiv bi bilo kao da su nekadašnji SDP ili nekadašnji SBB,''budi uvjek protiv sda i kada su u pravu'',treba naći kvalitetan put koji će ići u korist BH ali i stranke,treba razgranati stranku u ruralnim sredinama ili naći koalicijskog partnera,koji ojačao stranku van Sarajeva
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#26268 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

mario001 wrote:Jel istina da je Hifa oil otkupila vecinski paket dionica JP Trznice Sarajevo, i da to preduzece ide u privatizaciju???
Vjerovatno jeste, čim pitaš. :D
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#26269 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by mario001 »

Banksy wrote:
mario001 wrote:Jel istina da je Hifa oil otkupila vecinski paket dionica JP Trznice Sarajevo, i da to preduzece ide u privatizaciju???
Vjerovatno jeste, čim pitaš. :D
Tako sam cuo, ali zvanicno nema nikakve info
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#26270 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by GeeTnT »

Gosp. Pedja bio bih vam veoma zahvalan kada bi kolegici Cudic skrenuli paznju na normalno ponasanje jer je prilikom izlaganja VASE skupstinske kolegice Bibe bukvalno izgledala kao nemirno dijete koje bi svaki ucitelj odstranio sa casa...Gospodji Bibi je mjesto u skupstinskoj klupi u onolikoj ravni koliko i vama, Sabini...i ostalim izabranicima ovog naroda.
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#26271 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Lopov-eliminator »

GeeTnT wrote:Gosp. Pedja bio bih vam veoma zahvalan kada bi kolegici Cudic skrenuli paznju na normalno ponasanje jer je prilikom izlaganja VASE skupstinske kolegice Bibe bukvalno izgledala kao nemirno dijete koje bi svaki ucitelj odstranio sa casa...Gospodji Bibi je mjesto u skupstinskoj klupi u onolikoj ravni koliko i vama, Sabini...i ostalim izabranicima ovog naroda.
Pridruzio bih se kritici upucenoj zastupnici Cudic, onakvo ponasanje je zaista neprimjereno i steti ugledu cijele stranke u javnosti.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#26272 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by fosna2014 »

Pedja,

mozete li sebe (NS) zamisliti 2018. godine u koaliciji pod nazivom "Ljevica Bosne i Hercegovine"?

Hvala, i ako moze kratko obrazlozenje.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#26273 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

Ćudićka to redovno, već se ovdje pisalo o tome...
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#26274 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

fosna2014

Naravno da mogu.
Mogu zamisliti i koaliciju stranaka ljevice i drugih stranaka koje BiH vide ustavno uredjenu po uzoru drugih evropskih funckionalnih drzava, odnosno, dominantno po principu koji u nasem politickom zargonu zovemo "gradjanski".


p.k.
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#26275 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by baxul »

zašto uporno "ljevica"? pa ovi nezavisni likovi (koji su u suštini sda u pričuvi) ako se ujedine poderat će na izborima a predstavit će se centrom.
mislim da bi pametnija politika NSa bila da kickaju SDP while je down (jer zalužuju) :D nego da izjavljuju simpatije jedni drugima povazdan
ljevica je mrtva (i neka je).
Locked