hvala
Bášča
Moderator: anex
- vjesticanametli
- Posts: 15704
- Joined: 15/02/2008 09:31
- Location: Sarajevo X
#2626 Re: Bášča
hvala tako ce i biti ..........sadim sipak
hvala
hvala
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#2627 Re: Bášča
CvijetnaOaza "safran" je dama
da li kod vas utjece na depresiju ovo priblizavanje zime? kod mne iaziva nostalgiju za toplim danima sve mi vani tuzno.
da li kod vas utjece na depresiju ovo priblizavanje zime? kod mne iaziva nostalgiju za toplim danima sve mi vani tuzno.
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#2628 Re: Bášča
oticon, bizet hvala, a osvjezenje teme, ne znam da li se to odvaja ili sta se cini, zanima me - plastenik, sta, kako, kada? ima li neko iskustva sa plastenikom na prostoru kantona sarajevo, na nesto visoj nadmorskoj visini?
Last edited by Ratarka on 22/10/2012 18:13, edited 2 times in total.
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#2629 Re: Bášča
smijes sada, ovako kako je cvjetna oaza napisala, s tim da ostavis na flasama poklopce, koje odvrnes nekad u aprilu, ne skidas flase sa prvim suncem, nekad iza prvog maja ih sklonis. identicno kao za ruzu, odrezi ukoso pelcer sa grane koja nema ploda, vrh takodje odrezi. zabodi u prekopanu zemlju, odrezi dno flasi i poklopi. i to ti je to. kod mene su uspjeli svi pelceri koje sam ovako "obradila" bez ikakve carolijevjesticanametli wrote:hvala
da mislila sa uzeti "pelcere" od ova 2 grma a ne znam kada smijem / trebam to ucinitibas je simpa taj sipurak
-
CvjetnaOaza
- Posts: 228
- Joined: 16/10/2012 00:51
- Contact:
#2630 Re: Bášča
Hvala Kerima1, "safran-ka" izvini.kerima1 wrote:CvijetnaOaza "safran" je dama![]()
da li kod vas utjece na depresiju ovo priblizavanje zime? kod mne iaziva nostalgiju za toplim danima sve mi vani tuzno.
Ja volim jese, a i poroljeće, pa ljeto, a vala i zimu........tako da ništa od depresije.
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2631 Re: Bášča
A ujedno i odgovor kerimi - šafran mi je omiljeni cvijet upravo jer najavljuje skori definitivni kraj zime. Ne visibaba, ne jagorčevina - one su stare prevarantice - kad se ljubičasti šafran prospe po poljima meni je toplo oko srca. U biti mi najviše smeta kratak dan - već je skoro mrak dok se vratim kući a još 2 mjeseca je do zimskog solisticija. Ja najbolje funkcionišem između dvije ravnodnevnice.
-
CvjetnaOaza
- Posts: 228
- Joined: 16/10/2012 00:51
- Contact:
#2632 Re: Bášča
Uh Šafran, opis muško-žensko ime ti je
Kerima meni zima nije dosadna osim na kraju. Ja je provedem u sjetvi (paprike i neko cvijeće već od januara), razgledanju časopisa, traženju novih interesantnih sorti i jedino kad to sve nikne ja dobijem krizu, jer je vani još uvijek hladno, a moje presade već velike.
A bome i malo se odmorim o radova.....i to ponekad dobro dođe.
Kerima meni zima nije dosadna osim na kraju. Ja je provedem u sjetvi (paprike i neko cvijeće već od januara), razgledanju časopisa, traženju novih interesantnih sorti i jedino kad to sve nikne ja dobijem krizu, jer je vani još uvijek hladno, a moje presade već velike.
A bome i malo se odmorim o radova.....i to ponekad dobro dođe.
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#2633 Re: Bášča
ako se ne varam safran je otrovna biljka
ne znam opet ko da sam citala da imaju neke slicne dvije vrste jedna otrovna,druga ne.zima je dobra samo za prebogate cim zapada oni odlete na more unegdje u afriku ili na Karibe
zimu volim gledati ljetos na slikama ko "fata" me nosalgija
zimu volim gledati ljetos na slikama ko "fata" me nosalgija
-
CvjetnaOaza
- Posts: 228
- Joined: 16/10/2012 00:51
- Contact:
#2634 Re: Bášča
Kerima pravi šafran (Cricus sativus) nije otrovan. On se uzgaja i njegovi prašnici s polenom se koriste kao začin - 1g suhog šafrana košta oko 20€ ( e sad možeš misliti koliko prašnika treba osušiti da bi se dobio taj gram).
Otrovni su ovi ukrasni krocusi, za ljude, ali za životinje još više.
Ja nisam prebogata, a ni vrućina mi više nije draga, pa .... neka nam i zime.
Otrovni su ovi ukrasni krocusi, za ljude, ali za životinje još više.
Ja nisam prebogata, a ni vrućina mi više nije draga, pa .... neka nam i zime.
- hrastov žižak
- Posts: 4942
- Joined: 31/07/2012 02:00
#2635 Re: Bášča
To si vjerovatno čitala da laik može zamjeniti mrazovac (veoma otrovna biljka) za šafran.kerima1 wrote:ako se ne varam safran je otrovna biljkane znam opet ko da sam citala da imaju neke slicne dvije vrste jedna otrovna,druga ne.zima je dobra samo za prebogate cim zapada oni odlete na more unegdje u afriku ili na Karibe
![]()
zimu volim gledati ljetos na slikama ko "fata" me nosalgija
mrazovac (Colchicum autumnale)

šafran
Jest da mrazovac cvate na jesen, ali ima i vrsta šafrana koje tada cvatu.
- art vandeley
- Posts: 2352
- Joined: 12/06/2010 11:14
- Location: Monk˙s Restaurant
#2636 Re: Bášča
Danas se malo radilo. Najava dolaska mrazova krajem hefte me natjerala da povadim cveklu,mrkvu i persun. Sad kad krene bajram i sve sto on nosi sa sobom, mogu se poselamiti sa poslovima oko basce i vocnjaka.
U svjetlu price o godisnjim dobima, da doprinesem iznoseci svoj stav... Volim ljeto a ne volim zimu. Jesen i proljece su samo prelazne faze. Jesen kao jesen je lijepa ali stalno me podsjeca na dolazak zime tako da mi nekako lakse predeverati samu zimu nego li njezino iscekivanje tokom jeseni. Proljece je s druge strane izuzetno mi drago jer iscekujem ljeto kojemu se radujem
A radit se uvijek ima nesta, bez obzira na godisnje doba, samo valja htjeti.
evo koja slika sa od danas :





Sutra aBd slijedi konacno ciscenje terena za oranje. Ocekujem pokoji patlidjan i mozda malo graska i naravno jos tikvi koje su u protekloj hefti "nadosle".
Takodjer, primjetio sam da su mi je nestalo par curti koje sam propustio ubrati i koje sam tek naknadno primjetio tako da mi je drago sto sam ih pobrao jos prije skoro 10ak dana i tako preduhitrio lopove.
U svjetlu price o godisnjim dobima, da doprinesem iznoseci svoj stav... Volim ljeto a ne volim zimu. Jesen i proljece su samo prelazne faze. Jesen kao jesen je lijepa ali stalno me podsjeca na dolazak zime tako da mi nekako lakse predeverati samu zimu nego li njezino iscekivanje tokom jeseni. Proljece je s druge strane izuzetno mi drago jer iscekujem ljeto kojemu se radujem
evo koja slika sa od danas :





Sutra aBd slijedi konacno ciscenje terena za oranje. Ocekujem pokoji patlidjan i mozda malo graska i naravno jos tikvi koje su u protekloj hefti "nadosle".
Takodjer, primjetio sam da su mi je nestalo par curti koje sam propustio ubrati i koje sam tek naknadno primjetio tako da mi je drago sto sam ih pobrao jos prije skoro 10ak dana i tako preduhitrio lopove.
- hrastov žižak
- Posts: 4942
- Joined: 31/07/2012 02:00
#2637 Re: Bášča
dobra ti je mrkva
cvekla mi ne izgleda nešto lijepo
svoje još nisam povadio
cvekla mi ne izgleda nešto lijepo
svoje još nisam povadio
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#2638 Re: Bášča
art, mrkva je iz sjemena? kojeg? pohvale za aktivnost 
-
CvjetnaOaza
- Posts: 228
- Joined: 16/10/2012 00:51
- Contact:
#2639 Re: Bášča
Meni bome i sve dobro izgleda, svaka čast.
- art vandeley
- Posts: 2352
- Joined: 12/06/2010 11:14
- Location: Monk˙s Restaurant
#2640 Re: Bášča
@ratarka
ne znam iz kojeg je sjemena, bas sam se danas potrudio ne bih li se sjetio ili saznao al djaba je. Znam da je kupljeno u jednom od ovih shoping centara (haman Interex).
Trebao sam cveklu uslikati nakon sto sam je ocistio
ne znam iz kojeg je sjemena, bas sam se danas potrudio ne bih li se sjetio ili saznao al djaba je. Znam da je kupljeno u jednom od ovih shoping centara (haman Interex).
Trebao sam cveklu uslikati nakon sto sam je ocistio
- heckler
- Posts: 3763
- Joined: 24/01/2010 03:14
#2641 Re: Bášča
Pika li se i ovo pod bascu
Meni jako interesantno
Meni jako interesantno
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#2642 Re: Bášča
@art, onda cu samo do interex-a po mrkvicu 
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2643 Re: Bášča
Ti si čini mi se spominjala plastenik - za sijanje u zaštićenim uslovima bih ti preporučila sjeme na traci - skuplje je ali imaš savršen raspored, nema prorjeđivanja i lako je oplijeviti. Naravno, i urod je
Kod mene je zemlja za mrkvu loša - pretvrda. Iduće godine planiram ponovo probati ali u dijelu voćnjaka gdje je rastresitija zemlja.
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#2644 Re: Bášča
jesam, procitala sam sve vase postove na tu temu, ovih dana ga postavljamo, tako da su mi sve upute dobrodosle!
poslusacu te za sjeme na traci, danas idem da kupim salatu, cisto da nesto posijem radi morala
)
poslusacu te za sjeme na traci, danas idem da kupim salatu, cisto da nesto posijem radi morala
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2645 Re: Bášča
Ratarka wrote:jesam, procitala sam sve vase postove na tu temu, ovih dana ga postavljamo, tako da su mi sve upute dobrodosle!
poslusacu te za sjeme na traci, danas idem da kupim salatu, cisto da nesto posijem radi morala)
Ratarka pozdrav e ovako prije nego stavis plastenik ako si u mogucnosti da iskopas rupu oko 50cm a sirine i duzine koliko je plastenik i u nju stavis slamu i stajsko dubrivo i zivi krec i pokrijes zemljom i zalijes vodom i kad se zivi krec upali upalice slamu mislim nema tu vatre i davat ce toplotu koja je potrebna za rasad i za salatu itd.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2646 Re: Bášča
safran wrote:Ti si čini mi se spominjala plastenik - za sijanje u zaštićenim uslovima bih ti preporučila sjeme na traci - skuplje je ali imaš savršen raspored, nema prorjeđivanja i lako je oplijeviti. Naravno, i urod jeKod mene je zemlja za mrkvu loša - pretvrda. Iduće godine planiram ponovo probati ali u dijelu voćnjaka gdje je rastresitija zemlja.
O safran Napravi pravougaonik od daski. Daske moraju biti najmanje sirine oko 25 cm a bolje bi bilo oko 30cm a duzina po volji zavisi koji prostor imas i na cetiri coska stavi kolcice duzine 60 cm jer 30 cm ce ici u zemlju a 30 je kolika je daska i stavi na neku lijehu i zabi u zemlju i u taj pravougaonik stavi zemlju pomijesanu sa pijeskom djubrivom i napuni do vrha i eto ti idelano zemljiste za mrkvu rastresito.A prije nego sto posijes mrkvu izvrsi jarovizaciju.Ima da sve zeceve u mahali nahranis i da ti ostane.
Last edited by vrtlar on 25/10/2012 20:25, edited 1 time in total.
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#2647 Re: Bášča
Super, hvala ti na pojasnjenju, ovaj tvoj savjet sam juce citala ali nisam skontala jer si napisao sijanje psenice... Sad sam pokusavala da nadjem gdje sam to citala pa da te pitam i nisam uspjela, a ti se ukaza ko citac mislivrtlar wrote:Ratarka wrote:jesam, procitala sam sve vase postove na tu temu, ovih dana ga postavljamo, tako da su mi sve upute dobrodosle!
poslusacu te za sjeme na traci, danas idem da kupim salatu, cisto da nesto posijem radi morala)
Ratarka pozdrav e ovako prije nego stavis plastenik ako si u mogucnosti da iskopas rupu oko 50cm a sirine i duzine koliko je plastenik i u nju stavis slamu i stajsko dubrivo i zivi krec i pokrijes zemljom i zalijes vodom i kad se zivi krec upali upalice slamu mislim nema tu vatre i davat ce toplotu koja je potrebna za rasad i za salatu itd.
Uglavnom, pitanje je: posto je taj "teren" vec isfrezan, sa djubrivom stajskim, kako da dodam sada slamu i krec? Samo da preko pobacam i da prekopam ili?
Hvala puno!
- zijad_e
- Posts: 115
- Joined: 19/10/2011 15:23
#2648 Re: Bášča
Evo iz moje basce ima i veselog paradajza 




- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2649 Re: Bášča
Ratarka wrote:Super, hvala ti na pojasnjenju, ovaj tvoj savjet sam juce citala ali nisam skontala jer si napisao sijanje psenice... Sad sam pokusavala da nadjem gdje sam to citala pa da te pitam i nisam uspjela, a ti se ukaza ko citac mislivrtlar wrote:Ratarka wrote:jesam, procitala sam sve vase postove na tu temu, ovih dana ga postavljamo, tako da su mi sve upute dobrodosle!
poslusacu te za sjeme na traci, danas idem da kupim salatu, cisto da nesto posijem radi morala)
Ratarka pozdrav e ovako prije nego stavis plastenik ako si u mogucnosti da iskopas rupu oko 50cm a sirine i duzine koliko je plastenik i u nju stavis slamu i stajsko dubrivo i zivi krec i pokrijes zemljom i zalijes vodom i kad se zivi krec upali upalice slamu mislim nema tu vatre i davat ce toplotu koja je potrebna za rasad i za salatu itd.
Uglavnom, pitanje je: posto je taj "teren" vec isfrezan, sa djubrivom stajskim, kako da dodam sada slamu i krec? Samo da preko pobacam i da prekopam ili?
Hvala puno!
Ako je vec izfrezan sad bi trebala iskopati 50cm dubine i sirine i duzine koliko ti je plastenik i zemlju izvaditi na stranu onda dole staviti slamu i krec i onda pokriti sa tom zemljom.Zasto ovako uraditi prvo sto toplota koju daje upaljena slama i krec unistavaju sve one bolesti koje zemlja ima i gamad jer miris kreca ih tjera i drugo sto daje toplotu i biljka brze i bolje raste i nece se smrznuti a smanjuje troskove zagrijavanja plastenika.Ako neces nista sijati do proljeca u taj plastenik onda se posije psenica jesenja da poboljsa kvalitet zemlje.Ako nisi sad nagodna da ovako pravis sa slamom onda posij samo psenicu ako neces sijati do proljeca .
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2650 Re: Bášča
zijad_e wrote:Evo iz moje basce ima i veselog paradajza![]()
Dobar paradajz sta ces sa njim u novine ili u sarenu salatu.
